آزمایشات قبل از ازدواج


آزمایشات قبل از ازدواج



برای آغاز یک زندگی سالم، مسلماً چیزی جز سلامت و صحت طرفین ملاک نیست.
به همین منظور، عروس و داماد با مراجعه به محضر از انجام پاره‌ای آزمایشات مطلع می‌شوند. محضر، زوجین را با معرفی‌نامه عکس‌دار مهرشده به آزمایشگاه مي‌فرستد.


آزمایشات مربوطه شامل
1- آزمایش عدم اعتیاد از هر دو نفر؛ اعتیاد به عنوان یک معظل اجتماعی است و تأثیرات سویی که بر ادامه یک زندگی دارد مورد توجه ویژه برنامه گرفته است.
2- بررسی بیماری سیفلیس؛ انجام این تست برای آقایان الزامی است.
3- بررسی زوجین از نظر تالاسمی؛ تالاسمی یک نقص ژنتیکی است که به دلیل شیوع بالای آن مورد توجه برنامه می‌گیرد.
4- تزریق واکسن کزاز برای خانم‌ها.
5- گذراندن کلاس مشاوره تنظیم خانواده.
حال به بررسی تک‌تک موارد ذکرشده می‌پردازیم.

آزمایش VDRL
سیفلیس یک بیماری مقاربتی عفونی است که عامل آن یک نوع باکتری به نام ترپونما پالیدوم می‌باشد.
این باکتری به طور طبیعی فقط انسان را آلوده می‌کند و از آن‌جایی که بسیار حساس و ظریف است برای ایجاد بیماری در بیشتر موارد تماس مستقیم با منبع آلودگی لازم است. ترپونم از طریق خراش جزئی در پوست یا غشای مخاطی اندام تناسلی یا دهان و غیره وارد بدن می‌شود.


سیر بیماری سیفلیس به 3 دوره تقسیم می‌شود:
1- دوره اول با ورود باکتری و ایجاد یک زخم نسبتاً سفت در ناحیه تناسلی به نام شانکر مشخص می‌شود، پایان این دوره همراه با بهبودی خود به خود این زخم است.

2- پس از آن، دوره دوم شروع می‌شود که مشخصه بارزآن ایجاد یک عفونت فراگیر است، یعنی باکتری به‌طور وسیعی در بدن پخش می‌شود و سبب ایجاد ضایعاتی در مخاط‌ها، چشم‌ها، استخوان‌ها، مفاصل و سیستم قلبی- عروقی و عصبی مرکزی می‌شود. سیستم دفاعی بدن در اکثر بیماران درمان‌نشده، قادر به مقابله با این هجوم گسترده باکتری در خون است. به عبارت دیگر بیشتر مبتلایان درمان‌نشده، قابلیت لازم برای از بین بردن عفونت و ایجاد بهبودی بیولوژیک را دارند.

3- بیماری در 40 درصد بیماران درمان‌نشده از حالت ژنرالیزه خارج و وارد دوره سوم می‌شود. در این مرحله به علت واکنش‌های بیش از معمول دفاع سلولی بدن (سیفلیس هیپرآلرژیک) بافت‌ها و اعضای بدن تخریب می‌شوند. مهم‌ترین ضایعات، مربوط به دستگاه قلبی- عروقی (سیفلیس قلبی- عروقی) و دستگاه عصبی (سیفلیس عصبی) است. این عوارض 10 تا 20 سال پس از شروع بیماری ظاهر می‌شوند.
موارد مرگ‌ومیر این بیماری مربوط به دوره سوم (سیفلیس عصبی یا قلبی- عروقی) است.


سیفلیس مادرزادی
مادر مبتلا به سیفلیس پس از ماه چهارم بارداری می‌تواند جنین خود را آلوده کند. اگر عفونت مادر شدید باشد، جنین سقط می‌شود ولی اگر عفونت مادر خفیف باشد، بچه زنده به دنیا می‌آید و علایم مختلفی از خود نشان می‌دهد.

اگر 2 سال پس از ابتلا، مادر باردار و جنین مبتلا شود، جنین می‌تواند سقط شود یا با علایم دوره دوم سیفلیس اکتسابی متولد شود. ولی اگر بعد از 2 سال یعنی زمانی که مادر وارد دوره سوم سیفلیس شده بارداری رخ دهد، نوزاد متولدشده می‌تواند بدون علایم خاصی باشد یا علایم مشخصی مثل سه‌گانه هوچینسون را نشان دهد. معمولاً این سه علامت هوچینسون که تا 20 سالگی خود را نشان می‌دهند عبارتند از: 1- دندان‌های هوچینسون که دندان‌های تغییر شکل‌یافته ثنایای دایمی است. 2- کدورت قرنیه که منجر به کوری می‌شود. 3- ضایعه عصب زوج هشتم که منجر به کری می‌شود.
درمان این بیماری در کلیه مراحل ذکرشده به کمک آنتی‌بیوتیک پنی‌سیلین انجام می‌شود، ولی نوع و میزان مصرف آن به مرحله بیماری بستگی دارد.
پس از کشف پنی‌سیلین از تعداد مبتلایان به آن کاسته شد ولی از سال 1958 مجدداً تعداد مبتلایان، سیر صعودی پیدا کردند. دلایل آن را می‌توان به عوامل متعدد اجتماعی و اخلاقی ربط داد. مثل عدم رعایت اصول اخلاقی، آزادی و بی‌بند و باری، افزایش روابط جنسی، مهاجرت مردم و جهانگردی و وجود بیمارانی که به بیماری خود توجهی ندارند.

در کشور ما به منظور پیشگیری از شیوع این بیماری با توجه به شرایط حاکم بر جامعه، انجام آزمایش تشخیصی برای کلیه مردان در زمان ازدواج و فقط خانم‌هایی که ازدواج مجدد هستند، اجباری است. همچنین برای جلوگیری از بروز موارد سیفلیس مادرزادی، این آزمایش جزء آزمایشات روتین دوران بارداری هم است.
محضرها در فرم‌های معرفی‌نامه خود از این آزمایش با عناوین متفاوتی نام می‌برند. به عنوان مثال: تست بیماری آمیزشی، تست بیماری مسری، آزمایش خون، آزمایش VDRL.

برای انجام این آزمایش کمی سرم (یا پلاسما) خون مورد نیاز است. پس از خون‌گیری و جدا کردن سرم (یا پلاسما)، یک قطره از سرم را روی صفحه خاصی برنامه می‌دهند و به آن یک قطره معرف مربوطه را اضافه می‌کنند و اجازه می‌دهند 8 دقیقه روی دستگاهی که حرکت چرخشی در سطح افق دارد (روتاتور) با یکدیگر مخلوط شوند و پس از آن تشکیل دانه‌های سیاه‌رنگ مورد بررسی برنامه می‌گیرد. حضور دانه‌های سیاه‌رنگ یعنی مثبت بودن. از آن‌جایی‌که این روش جزء روش‌های غربالگری محسوب می‌شود (یعنی در بیشتر موارد نتیجه منفی آن ارزش تشخیصی دارد) ولی نتیجه مثبت آن می‌تواند به دلیل برخی بیماری‌های دیگر مثل بیماری‌های خودایمن، بیماری‌های کبدی (هپاتیت حاد ...) بیماری‌های عروقی و عفونت‌های ویروسی مفید باشد. لذا نتایج مثبت حاصله را باید با یک روش تأییدی اثبات کرد. این روش در اغلب آزمایشگاه‌های مراکز بهداشتی انجام نمی‌شود در این‌گونه موارد، شخص مورد نظر با یک معرفی‌نامه به سازمان انتقال خون فرستاده می‌شود. آزمایش تأییدی، FTA-Abs نام دارد. با نتیجه مثبت این آزمایش، مرحله بیماری قابل تشخیص نیست (در کلیه مراحل این بیماری آزمایش FTA مثبت می‌شود، حتی در دوره بهبودی) لذا فرد باید توسط متخصص مورد بررسی برنامه گیرد و در صورت نیاز اقدام درمانی انجام شود. پس از پایان درمان و اجازه کتبی پزشک معالج صدور گواهی ازدواج توسط آزمایشگاه بلامانع خواهد بود.



آزمایش اعتیاد
نمونه ادرار از زوجین به منظور شناسایی افرادی که ترکیبات تریاک را استعمال می‌کنند، گرفته می‌شود. مصرف مواد مخدر جزء ناهنجاری‌های اجتماع محسوب می‌شود، لذا دور از انتظار نیست اگر مصرف‌کننده این مواد که برای ازدواج مراجعه می‌کند سعی در مخفی نگه‌داشتن آن نماید (مثلاً از طریق تقلب در گرفتن نمونه ادرار).
بدین خاطر نمونه‌گیری در این بخش با حضور ناظر انجام می‌شود. در سیستم‌های قدیمی نظارت به کمک آینه‌های نصب‌شده روی دیوارهای اتاق نمونه‌گیری انجام می‌شد. اگرچه هنوز هم آزمایشگاه‌هایی بدین طریق نمونه‌گیری می‌کنند، ولی به کارگیری تکنولوژی دوربین‌های مداربسته در برخی آزمایشگاه‌ها ضمن رعایت اصول اخلاقی و احترام گذاشتن به شأن افراد، صحت نمونه‌گیری را هم تضمین می‌کند. اولین بار در تهران آزمایشگاه شهید هاشمی‌نژاد وابسته به مرکز بهداشت غرب تهران، در سال 1376 مجهز به این سیستم شد که رضایت‌مندی توأم مراجعه‌کننده و پرسنل ناظر را دربر داشت.
لازم به ذکر است انجام این آزمایش نیازی به ناشتا بودن ندارد و نمونه ادرار در لیوان یک‌بار مصرفی که در اختیار مراجعه‌کننده برنامه می‌گیرد، گرفته می‌شود.

به طور کلی اگر آزمایش خاصی باید روی تعداد زیادی از افراد انجام شود، باید از تستی استفاده کرد که سریع نتیجه آن مشخص می‌شود. به این تست‌ها، تست‌های غربالگری می‌گویند، نتیجه منفی این تست‌ها با اطمینان قابل گزارش است ولی نتیجه مثبت آن‌ها را باید با روش تأییدی (جداسازی به روش کروماتوگرافی لایه نازک [TLC]) آزمایش کرد که البته به زمان بیشتری برای انجام آن نیاز است.
تست غربالگری عدم اعتیاد به کمک تست‌های نواری (Strip Test) یا (Rapid Test) انجام می‌شود. بدین ترتیب که قسمت جذب‌کننده این نوارها در داخل ادرار تازه برنامه می‌گیرد و نتیجه حداکثر پس از 5 دقیقه قابل گزارش است. تکنیک به‌کار رفته در این نوارها ایمن و کروماتوگرافی است.

در تست عدم اعتیاد، جدا از مصرف ترکیبات تریاک، مصرف یک‌سری داروها باعث می‌شود نمونه ادرار با روش غربالگری نتیجه مثبت دهد، لذا با آزمایش تأییدی (TLC) باید مورد بررسی برنامه گیرد. بیشترین دارویی که در روش غربالگری باعث نتیجه مثبت می‌شود، داروهای کدئین‌دار است. متأسفانه به دلیل مصرف بی‌رویه داروهای کدئین‌دار (به خصوص استامینوفن کدئین) تعداد مراجعین ازدواجی که نمونه‌هایشان برای آزمایش تأییدی کنار گذاشته می‌شود کم نیستند. از نظر آزمایشگاه جداسازی، یعنی جدا کردن افرادی‌ که ترکیبات تریاک مصرف کرده‌اند از کسانی که کدئین مصرف کرده‌اند. ولی از نظر زوحین یعنی پرداخت هزینه بیشتر و به هم خوردن برنامه‌ریزی‌های از پیش تعیین‌شده مراسم عقد.

برخی افراد داروهای کدئین را با تجویز پزشک مصرف می‌کنند لذا آزمایشگاه نمی‌تواند به همه تکلیف کند قبل از آزمایش دارو مصرف نکنید بلکه می‌تواند با اطلاع‌رسانی اعلام نماید حتی‌الامکان 72 ساعت قبل از آزمایش، از مصرف داروهای کدئین خودداری نمایید. بعضی از آزمایشگاه‌ها در تهران با مکاتبه به محضرها و پیغام روی نوار تلفن گویای خود می‌کوشند مشکلات مراجعین خود را در این خصوص کمتر کنند.
این امر باعث می‌شود کسانی هزینه آزمایش جداسازی را پرداخت نمایند که واقعاً مجبورند داروها را مصرف کنند و لذا انتظار بیش از وظیفه، از آزمایشگاه‌ نخواهند داشت.
این نکات به شما در انجام آزمایش و به آزمایشگاه در ارایه نتیجه صحیح کمک می‌کنند

1- مادر و دختری که کپی نتیجه آزمایش ازدواج یک سال قبلش را به همراه دارد، با داد و فریاد به مسؤول آزمایشگاه می‌گویند: «آزمایش شما نشان نداد که آقا معتاد است، ولی بعداً فهمیدیم تریاک مصرف می‌کرده و نتوانستیم ترکش دهیم؛ به خاطر همین کار به دادگاه کشید.» مادر که در عصبانیت دست کمی از دخترش ندارد ادامه می‌دهد: «ظاهراً آن موقع هم معتاد بوده، پس چرا آزمایش شما این را نشان نداده؟» پس از آرام کردن آن دو، مسؤول آزمایشگاه توضیح می‌دهد که وقتی کسی مواد مخدر مصرف می‌کند، بنا نیست این مواد جزء وجود فرد شود. مواد مخدر مثل هر چیز دیگر که وارد بدن می‌شود، به تدریج از بدن خارج می‌شود. بنابراین اگر کسی به خودش فرصت دهد و از مصرف مواد خودداری کند، نتیجه جوابش منفی خواهد شد. به عبارت دیگر جواب منفی فقط نشان‌دهنده وضعیت فرد در چند یا چندین روز اخیر است. لذا خانواده‌ها نباید با اتکا به این آزمایش مهر تأیید روی فردی بزنند و بررسی‌های رایج در عرف را رها کنند.

2- مراجعه‌کننده دیگری که برگه جواب مثبت در دست دارد به مسؤول آزمایشگاه می‌گوید من نه تنها دارو نخورده‌ام، بلکه سیگار هم نمی‌کشم. حالا حاضرم دوباره نمونه بدهم تا ثابت شود که شما اشتباه کرده‌اید. پس از پرسش و پاسخ‌های متعدد مشخص می‌شود که وی چند روز قبل به دلیل درد کمر، یک قاشق از شربت گیاهی قهوه‌ای‌رنگی را مصرف کرده است. مسؤول آزمایشگاه یادآوری می‌کند در اغلب داروهای شربت‌مانند که در عطاری‌ها موجود است و به عنوان ضد درد تجویز می‌شوند، ترکیبات تریاک به کار رفته است و از مصرف آن‌ها باید پرهیز کرد.

3- مورد دیگر فردی بود که اظهار می‌کرد یکی از بستگان نزدیک وی در خانه مواد مخدر مصرف می‌کند ولی تا به حال خودش مصرف نکرده، چطور آزمایش او مثبت شده است؟ با همین توضیحات جواب سؤال این فرد روشن است: افرادی‌که در معرض استنشاق مستقیم دود ناشی از مواد مخدر هستند، تا حد زیادی در معرض آلودگی برنامه دارند و ممکن است نتیجه آزمایش آن‌ها مثبت باشد.

4- نگرانی بیش از اندازه پدر دختری باعث می‌شود داماد آینده‌اش را برای تست عدم اعتیاد به آزمایشگاه بیاورد. وی درخواست انجام آزمایش از نظر مواد اعتیادزای قدیمی و جدید را دارد. وی آن‌قدر از مواد مخدر وحشت‌زده است که در ادامه اظهار می‌کند: «ممکن است چیزی خورده باشد تا جوابش منفی شود؟» به وی توضیح داده می‌شود در حال حاضر ترکیبات تریاک چون شیوع بیشتری در کشور دارند، (به دلیل فراوانی آن و قیمت کمتر نسبت به سایر مواد اعتیادزا و بومی بودن آن در منطقه) بیشتر مورد توجه هستند و آزمایشگاه‌ها فقط برای شناسایی آن‌ها تجهیز شده‌اند. از نظر علمی وجود هیچ دارو یا ترکیب دیگری که در صورت مصرف نتیجه آزمایش را منفی کاذب نماید، اثبات نشده است. جهت اطمینان از صحت نمونه گرفته شده، pH نمونه و وزن مخصوص آن و درجه حرارت نمونه کنترل می‌شود.



آموزش و مشاوره تنظیم خانواده
مرحله بسیار مهمی از زندگی است؛ نه تنها برای زن و شوهر، بلکه برای نسل‌های بعد هم سرنوشت‌ساز است. افزایش آگاهی‌های بهداشتی نقش مهم و مؤثری در تأمین سعادت و سلامت افراد خانواده‌ها و جامعه دارد.
واحدهای بهداشت خانواده در تمام مراکز بهداشتی و درمانی کشور وظیفه دارند درباره مسائل بهداشتی ازدواج، بارداری، زایمان، نگهداری و تأمین سلامت کودکان بهترین راه حل‌ها را در اختیار مراجعان خود برنامه دهند یا آن‌ها را به افراد با صلاحیت معرفی کنند. آموزش تنظیم خانواده که در ادامه آزمایشات ازدواجی انجام می‌شود، در راستای اهداف مطرح‌شده است. اگرچه زمان کافی در اختیار پرسنل این بخش وجود ندارد و نیز حجم مطالب اجازه توضیحات بیشتر را نمی‌دهد، ولی آشنایی زوجین با این واحد می‌تواند گره‌گشای مشکلات آنان در آینده باشد.
در مشاوره قبل از ازدواج توصیه‌های لازم راجع‌به پیشگیری از بیماری‌های ارثی، بارداری، سن مناسب برای بارداری، تعداد بچه‌ها و روش مناسب تنظیم خانواده به زوج‌های جوان داده می‌شود.



واکسن کزاز
کلستریدیوم تتانی یک نوع باکتری از دسته باکتری‌های اسپوردار و عامل بیماری کزاز در انسان است. شکل فعال باکتری در برابر حرارت و مواد شیمیایی مقاومت چندانی ندارد، ولی اسپور آن‌ سال‌ها در خاک خشک و گردوغبار زنده می‌ماند و نسبت به حرارت و مواد شیمیایی مقاومت زیادی دارد. این باکتری یک سم (اگزوتوکسین) قوی به نام تتانواسپاسمین ترشح می‌کند که عامل اصلی بروز علایم بیماری است. علایم این بیماری با فعالیت شدید اعصاب حرکتی، سفتی و انقباض شدید عضلات مشخص می‌شود.
سم کزاز یک ترکیب پروتئینی است که نسبت به حرارت، مواد شیمیایی، اسیدها و قلیاها حساس می‌باشد و سریع تجزیه می‌شود. حتی الکل 70 درجه آن را زود خراب می‌کند.
منشأ عفونت که حاوی اسپور باکتری است، می‌تواند خاک (20 تا 64 درصد نمونه‌های خاک، آلوده هستند)، لباس کثیف، گردوغبار، مدفوع (بیشتر مربوط به اسب)، خار گل، میخ، وسایل جراحی (کامل استریل‌نشده) باشد.
بیماری در نتیجه آلودگی یک زخم (اغلب زخم عمیقی که بافت له‌شده داشته باشد) با اسپور باکتری به وجود می‌آید. این اسپورها درون زخم در شرایط بی‌هوازی به فرم فعال تبدیل می‌شوند و سم تولید می‌کنند سم تولیدشده به طور موضعی عضلات همان ناحیه را منقبض می‌کند و همچنین از طریق رشته‌های عصبی خود را به سلول‌های عصبی- حرکتی در شاخ قدامی نخاع می‌رساند و با تحریک آن‌ها انقباض موضعی ناحیه آلوده را تشدید می‌کند. پس از آن با انتشار سم در تمام قطعات نخاعی، تمام عضلات بدن به حالت انقباض درمی‌آیند. تحریک‌پذیری شدید سلول‌های عصبی شاخ قدامی باعث می‌شود هرگونه عامل تحریکی محیطی (هر چند ضعیف مثل تماس دست با بدن بیمار یا محرکات بینایی و شنوایی) اسپاسم عضلانی را تشدید کند.
تعداد این حملات تشنج (انقباض عضلانی) و زمان آن در بیماران، بسیار متفاوت است. مشکلات تنفسی عامل بیشتر موارد منجر به مرگ در این بیماری است.


کزاز نوزادان
به بیماری کزاز در یک ماه اول عمر اطلاق می‌شود که به علت استفاده از وسایل آلوده ضمن بریدن بند ناف، ختنه کردن، پانسمان و سوراخ کردن گوش به وجود می‌آید. کزاز نوزادان با واکسیناسیون مادر حداکثر تا ماه ششم بارداری قابل پیشگیری است. یکی از بهترین راه‌های جلوگیری از بروز این بیماری کشنده این است که به واکسن کزاز هنگام ازدواج توجه کافی شود.
واکسیناسیون علیه این بیماری با توجه به پراکندگی گسترده اسپور این باکتری در اغلب نقاط دنیا، راه پیشگیری از بروز این بیماری است. این واکسیناسیون به منظور مقابله با سم باکتری انجام می‌شود.
واکسن کزاز، سم غیر فعال‌شده باکتری (توکسویید) است. جهت اثربخشی بیشتر این واکسن، واکسن دیفتری و سیاه‌سرفه هم، همراه آن تزریق می‌شوند. بدین لحاظ به آن‌ها واکسن سه گانه (ثلاث- DPT) گفته می‌شود. اولین تزریق این واکسن در 2 ماهگی انجام می‌شود. مراحل بعدی به ترتیب در 4 ماهگی، 6 ماهگی، 18 ماهگی و 4 تا 6 سالگی (بدو ورد به مدرسه) انجام می‌پذیرد. با این تزریقات مصونیت در مقابل کزاز به وجود می‌آید و از آن به بعد هر 10 سال تزریقی به نام یادآور باید انجام شود تا مصونیت در برابر کزاز همچنان حفظ شود. واکسن یادآور شامل واکسن کزاز و دیفتری است که به آن واکسن دو گانه (DT) گفته می‌شود.
به همه خانم‌های مراجعه‌کننده برای ازدواج واکسن کزاز تزریق می‌شود؟
با رعایت فواصل زمانی تزریقات ذکرشده، سال پایان دبیرستان زمان یادآور اول خواهد بود. لذا اگر خانمی در فاصله 10 سال پس از یادآور اول ازدواج کند نیازی به تزریق واکسن در زمان ازدواج ندارد، در غیر این صورت باید واکسن به صورت داخل عضلانی (عضله پشت بازو- دلتویید) برای وی تزریق شود. ولی جهت اطلاع محضر برای هر دو نفر آن‌ها کارت واکسن کزاز صادر می‌شود تا مدارک مورد نیاز محضردار، برای ثبت عقد کامل باشد. در ضمن زمان یادآور بعدی هم به آن‌ها اعلام می‌شود.



تالاسمی
صفت ارثی یک ویژگی است که والدین به فرزندان خود منتقل می‌کنند. برخی از این صفت‌های ارثی باعث بروز یک بیماری می‌شوند، ولی برخی دیگر فقط یک ویژگی را توصیف می‌کنند.
مثلاً رنگ چشم، یک ویژگی است که توسط آن افراد را می‌توان توصیف کرد. فلانی رنگ چشمش آبی یا سبز است ... !
ولی تالاسمی یک صفتی است که بیماری را منتقل می‌کند. در این بیماری مغز استخوان قادر به ساختن مقادیر کافی از هموگلوبین طبیعی در گلبول‌های قرمز نیست. میزان کاهش هموگلوبین طبیعی در انواع مختلف تالاسمی‌ها متفاوت است. لذا در افرادی‌ که این صفت ارثی را دارند، تالاسمی به یک شکل بروز نمی‌کند.
در انتقال صفات ارثی از والدین به فرزندان به دو نکته توجه نمایید:
1- بروز صفت‌های ارثی تابع قانون احتمالات است، یعنی انتظار نداریم پدر و مادری که یک صفت را دارا هستند، آن را حتماً به فرزندان خود منتقل کنند.
2- صفت‌های ارثی که به صورت بیماری خود را نشان می‌دهند، از تنوع زیادی برخوردارند. تعدادی از آن‌ها شیوع بیشتری دارند و پراکندگی این صفات در جوامع مختلف متفاوت است.

تالاسمی در ایران شایع‌ترین بیماری ژنتیکی است و از انواع تالاسمی‌ها، نوع بتا شیوع بیشتری دارد.
تالاسمی بتا خود به انواع مختلف تقسیم می‌شود. در انواع مختلف آن، میزان کاهش Hb طبیعی متفاوت است.
بتا تالاسمی مینور، نوعی بتا تالاسمی است که در آن کاهش Hb طبیعی مشکل حادی را ایجاد نمی‌کند، چون بدن با افزایش تعداد گلبول‌ قرمز خود این مشکل را تا حدودی جبران می‌نماید. این افراد اگر با کسی که این صفت را ندارد ازدواج کنند، هیچ خطری فرزندان آن‌ها را تهدید نمی‌کند و حداکثر ممکن است فرزندی مثل خود فرد، به صورت ناقل مینور متولد شود. ولی اگر با کسی که این صفت را دارد ازدواج کنند، 25 درصد احتمال دارد که فرزند مبتلا به تالاسمی ماژور به دنیا بیاید.
وقتی بدانید فراوانی ناقلین (بتا تالاسمی مینور) در جامعه ایران حداقل 1 نفر از هر 20 نفر است و این‌که هر سال بیش از 700 هزار داوطلب ازدواج از نظر تالاسمی با آزمایش خون غربال می‌شوند و از این تعداد 2500 زوج ناقل تالاسمی تشخیص داده می‌شوند، حتماً خواهید گفت چرا از سال 1376 برنامه ملی پیشگیری تالاسمی به طور رسمی در رأس برنامه‌های مراکز بهداشت سراسر کشور برنامه گرفته است؟ چقدر دیر ...!

امروزه با وجود راه‌کارهایی که به کمک زوج ناقل مي‌آید تا از تولد فرزند مبتلا به تالاسمی ماژور جلوگیری کند، زوج‌های ناقلی پیدا می‌شوند که با وجود تمام مشاوره‌ها و آگاهی‌هایی که در واحد مشاوره تالاسمی به آن‌ها داده می‌شود، اصرار به ازدواج دارند. این تصمیم شاید حق مسلم آن‌ها باشد و البته هیچ مرجع قانونی حق بی‌توجهی به تصمیم آن‌ها را ندارد ولی تولد یک بچه مبتلا به تالاسمی ماژور تنها مشکل پدر و مادر وی نخواهد بود بلکه سیستم بهداشتی- درمانی هم که باید تاوان حس مسؤولیت‌پذیری خود را بپردازد، وظیفه دارد آن‌ها را تنها نگذارد؛ این زوجین پس از مشاوره‌های ویژه تالاسمی تشکیل پرونده می‌دهند و ضمن تأیید و تأکید بر تصمیم خود، زیر نظر مرکز بهداشت نزدیک محل سکونت خود برنامه می‌گیرند.
البته لازم است قبل از بارداری جهش ژن بتاگلوبین زوج‌های مینور تعیین شود. نتیجه این آگاهی از جهش ژنی، بعداً در دوران بارداری خانم به تعیین الگوی وراثت جهش تالاسمی جنین کمک می‌کند.

برای تعیین وضعیت جنین از نظر تالاسمی ماژور نیاز به نمونه‌برداری در هفته 10 تا 12 با روش تکه‌برداری از پرزهای جفتی (CVS) یا در هفته 14 تا 16 با روش آمنیوسنتز است.
اگر پس از بررسی‌های لازم مشخص شود جنین ژن‌های جهش‌یافته والدین را دریافت کرده است، جنین به تالاسمی ماژور مبتلا است، که احتمال آن 25 درصد است. در این صورت سقط‌درمانی با مجوز پزشکی قانونی میسر است. البته در 75 درصد موارد هم احتمال دارد جنین سالم باشد. در این صورت بارداری ادامه می‌یابد.

بتا تالاسمی ماژور نوع شدید بیماری بتا تالاسمی است. در این نوع به دلیل کاهش هموگلوبین طبیعی، اکسیژن‌رسانی به بافت‌ها با مشکل همراه است. بدن این افراد علی‌رغم فعالیت کلیه استخوان‌های خون‌ساز، قادر به جبران کمبود هموگلوبین طبیعی نیست. (فعالیت استخوان‌های خون‌ساز در ناحیه صورت سبب درشت شدن گونه‌ها و پیشانی در این افراد می‌شود). لذا هر چند وقت یک‌بار باید به این افراد خون سالم تزریق شود. تزریق خون باعث افزایش سطح آهن بدن می‌شود و برای جلوگیری از افزایش مسموم‌کننده آهن، تزریق آمپول دسفرال برای خارج کردن آهن اضافی ضروری است.


و اما روش غربالگری تالاسمی چگونه انجام می‌شود؟
برای شروع برنامه غربالگری ابتدا کلیه آزمایشگاه‌های ازدواج مجهز به دستگاه شمارش سلولی خودکار (سِل کانِتر) شده‌اند که عمده این دستگاه‌ها از نوع سیسمکس هستند. برای این آزمایش (آزمایش CBC) نیاز به حداقل 2 سی‌سی خون است که در ویال‌های محتوی ماده ضد انعقاد گرفته می‌شود. این خون برای مخلوط شدن با ضد انعقاد، حداقل 5 دقیقه روی دستگاهی به نام میکسر باید بچرخد و سپس به دستگاه داده شود. این دستگاه‌ها قادرند در کمتر از یک دقیقه حداقل 8 پارامتر و اندکس خونی را نشان دهند. نتایج حاصل از دستگاه‌ها ملاک تصمیم‌گیری‌ها است. لذا تعمیر و نگهداری این دستگاه‌ها و بررسی صحت و دقت آن‌ها دارای برنامه مدونی است و پرسنل فنی آزمایشگاه ملزم به رعایت آن‌ها هستند.

از بین پارامترها و اندکس‌های خونی آن‌چه در وهله اول به آن توجه می‌شود MCH و MCV است.
MCH متوسط غلظت هموگلوبین و MCV متوسط حجم گلبول‌های قرمز نشان می‌دهد برای MCH مقادیر بیش از 27 و برای MCV مقادیر بیش از 80، (و البته کمتر از 100) نرمال تعریف شده است.
در طرح غربالگری تالاسمی، هدف، شناسایی زوج ناقل صفت تالاسمی است که تصمیم دارند با یکدیگر ازدواج کنند. لذا اگر یکی از طرفین صفت تالاسمی را نداشته باشد مشکلی برای آینده زندگی مشترکشان پیش نخواهد آمد. بدین منظور در ابتدا نمونه آقا گرفته می‌شود و در صورت نیاز از خانم نمونه‌گیری می‌شود.


چرا ابتدا از مردان خون‌گیری انجام می‌شود؟
دلیل آن این است که تعداد زیادی از زنان در جامعه به کم‌خونی حاصل از فقر آهن مبتلا هستند. در این بیماری اندکس‌های مورد نظر مثل تالاسمی مینور کمتر از حد نرمال است و از آن‌جایی که ملاک غربالگری فقط اندکس‌های فوق است، بنابراین مجبور خواهیم بود در مقابل این خانم‌ها، مردان بیشتری را مورد بررسی برنامه بدهیم.
هر نمونه پس از اندازه‌گیری پارامترهایش توسط دستگاه، اگر مقادیر یکی یا هر دو اندکس مورد نظر را کمتر از حد نرمال را نشان دهند به عنوان مشکوک در نظر گرفته می‌شوند تا اقدامات بعدی انجام شود.

اقدام بعدی فراخواندن خانم مورد نظر برای نمونه‌گیری خون و بررسی اندکس‌های وی می‌باشد. در صورتی که خانم نرمال باشد، وضعیت آقا برای ازدواج از نظر صفت تالاسمی اهمیتی ندارد لذا بدون مشاوره ویژه، جواب آن‌ها صادر می‌شود.
اگر هر دو نفر اندکس‌های پایین داشته باشند (زوج مشکوک به تالاسمی)، توسط پزشک مشاوره تالاسمی تحت مشاوره ویژه برنامه می‌گیرند. در اولین اقدام وضعیت آهن بدن آن‌ها مورد ارزیابی برنامه می‌گیرد، در صورت نیاز یک دوره درمان آهن تجویز می‌شود.

پس از سپری شدن طول درمان، نمونه‌گیری انجام و نتیجه از نظر مقادیر اندکس‌ها، مجدد ارزیابی می‌شود. در صورت عدم تصحیح اندکس‌های مورد نظر، برای هر دو نفر اندازه‌گیری Hb A2 درخواست می‌شود. نتایج حاصل از پیگیری‌های پزشک مشاور بر اساس یک معرفی‌نامه در اختیار زوجین برنامه می‌گیرد تا با مراجعه به یکی از مراکز مشاوره ژنتیک مورد تأیید و معرفی شده از وزارت بهداشت، وضعیت صفت تالاسمی در آن‌ها به طور قطعی مشخص شود.
Hb A2 یکی از انواع هموگلوبین‌های طبیعی است که در یک فرد نرمال حداکثر 5/3 درصد از مقدار هموگلوبین کل را تشکیل می‌دهد. مقدار بیش از آن (حداکثر تا 7 درصد)، تشخیص تالاسمی را قطعی می‌کند. ولی مقادیر در حد نرمال در افراد مشکوک، تالاسمی را رد نمی‌کند. لذا در این غربالگری مقادیر بالای آن دارای ارزش است.

در آزمایشگاه ژنتیک، جهش‌های ژنی هموگلوبین از نظر صفت تالاسمی مورد بررسی برنامه می‌گیرد. پس از آن متخصص ژنتیک نظر خود را به مشاور تالاسمی اعلام می‌کند. در صورتی که صفت تالاسمی در هر دو نفر یا یکی از زوجین تأیید نشود، پایان مشاوره ویژه برای آنان خواهد بود. ولی اگر هر دو نفر ناقل تشخیص داده شوند، پس از اطلاع‌رسانی کامل در مورد آینده مشترکشان، تصمیم‌گیری برای ازدواج به عهده خودشان گذاشته می‌شود. اگر منصرف شوند پرونده آن‌ها بسته می‌شود، ولی اگر اصرار به ازدواج داشته باشند پس از تکمیل فرم‌های لازم مجوز ازدواج برای آن‌ها صادر خواهد شد و نیز به مرکز بهداشت محل سکونتشان معرفی می‌شوند و از طریق کارشناسان آن مرکز وضعیت بارداری خانم پیگیری می‌شود تا اقدامات لازم در زمان بارداری برای تشخیص وضعیت صفت تالاسمی در جنین قبل از ماه چهارم بارداری انجام شود تا در صورت نیاز مجوز سقط جنین صادر شود.
برای اجرای دستورالعمل شناسایی زوج ناقل تالاسمی تا رسیدن به یک نتیجه قطعی و مطمئن، گاهی 2 تا 3 ماه زمان نیاز است. از طرف دیگر زوجی که به آزمایشگاه مراجعه می‌کنند و قبل از نتیجه آزمایشات، مراسم ازدواج خود را برنامه‌ریزی کرده‌اند و فقط منتظر جواب آزمایش هستند، اگر به آن‌ها گفته شود باید منتظر بمانند تا بررسی‌های لازم نتیجه قطعی را مشخص کند، روزهای انتظار، دوران سختی را توأم با فشارهای روحی- روانی برای آن‌ها به دنبال خواهند داشت.

به جای ناراحتی و دلخوری، همراهی زوجین با سیستم بهداشتی و پرسنلی که در این خصوص تلاش می‌کنند تا امروز و آینده آن‌ها را شفاف به خودشان نشان دهند، کمک بزرگی به اجرای دقیق دستورالعمل موجود و نتیجه‌گیری سریع‌تر خواهد کرد. و چه بهتر خواهد بود اگر بررسی تالاسمی با یک آزمایش ساده CBC در ابتدای آشنایی یک زوج انجام شود تا مشکلات روحی و مالی کمتری را متوجه خانواده‌ها کند.
در پایان این قسمت ذکر این نکته ضروری است که بیماری‌های ژنتیکی زیادی وجود دارند ولی به طور رسمی و قانونی هنگام ازدواج بررسی نمی‌شوند. در صورت نیاز، خود زوجین از طریق مراکز مشاوره ژنتیک آن‌ها را باید پیگیری کنند. ضرورت این پیگیری فقط به کسانی که ازدواج فامیلی انجام می‌دهند برنمی‌گردد، بلکه در هر دو خانواده پسر یا دختری که با هم ازدواج می‌کنند اگر مثالی از نقص ژنتیکی، سقط‌های مکرر، مشکلات مادرزادی در وابستگان وجود دارد باید این پی‌گیریها انجام گیرد.

برگرفته از پيك تندرستي



خفی علایی (خلاصه ذخیره خوارزمشاهی_اولین دایره المعارف پزشکی)

1:



تشریحات بیهوشی در دنیای پزشکی

2:

فقط فقط از مرد خون گرفته میشه

5- گذراندن کلاس مشاوره تنظیم خانواده.


ایروبیک
اصلا تاکید و اجباری نیست متاسفانه رو این موضوع
2- بررسی بیماری سیفلیس؛ انجام این تست برای آقایان الزامی هست
یادم نمی یاد چنین چیزی رو !

کلا جای آزمایش ایدز و کلاس اجباری و جای خیلی چیز های دیگه خالی بود که جای تاسف داره


در کل ممنون ونوس جان خیلی جامع و خوب بود


Cancer Gene Therapy : Past Achievements and Future Challenges -2000

3:

با سلام
یک سئوال داشتم:
آیا با آزمایش خون می شود اعتیاد شخص مشخص شود؟
و آیا شخص معتاد می تواند با هستعمال داوروی خاصی نتیجه آزمایش خون را تغییر دهد؟


◄◄ تاپیـــک جـــامـــع جـــراحـــیـــهای زیـــبـــایـــی ►►

4:



همه چیز درباره ی ســـــویـــــــــا

5:

بچه ها من کم خون مینورم مشکلی هم ندارم.


بیماری های فصل گرما

واسه من چی(آزمایش خون)؟


آناتومی جانوران

6:

دوستان در چه شرایطی دو طرف (مرد و زن) خونشون یا ژنتیکشون با هم مشکل پیدا میکنه؟

7:

من پرسیدم اگه از نظر کم خونی بپرسی: هر دو نباید ماژور باشن.البته مطمئن نیستم

8:

یعنی هر گروه خونی که باشن میتونن با هم ازدواج کنن؟

9:

دلیل اینکه میگن نباید ازدواج های فامیلی کرد چیه؟

10:

نه ربطی به گروه خونی نداره مربوط میشه به نوع کمخونی یعنی دوتا مینور نباید با هم ازدواج کنن(البته اگه بچه بخوان)چون احتمال تولد فرزند ماژور از جانب هر دو طرف افزایش پیدا میکنه.

یاحق

11:

دلیل اینکه میگن نباید ازدواج های فامیلی کرد چیه؟

12:

یه جایی شنیدم برای اینکه تو آزمایش عدم اعتیاد مشخص نشه که اعتیاد داری یه قاشق آبلیمو بخوری همه چی حله!

13:

حتی اگر مینور هم باشه باز هم 25% احتما ل داره

14:

خوب مشخصه دیگه احتمال اینکه نقص ژنیتکی در خانواده باشه بیشتر ه ، و همین که در بعضی بیماری های ژنیتیکی احتمال اینکه فرزندناقص باشه بیشتر می شه حتی اکر پدر و مادر از نظر نقص ژنیتکی خالص نباشه اما اگر پدر و مادر خالص باشند که دیگه مشخصه فرزندهم 100% اون نقص رو داره

15:

آزمایش ایدز قبل از ازدواج



برپايه آمارهای جهانی، از هر 10 نفر آلوده به ویروس ایدز در جهان، 9 نفر از ناقل بودن خود بی‌اطلاع‌ اند.

بنابراین پیشنهاد معاونت اجتماعی ساوقت بهزیستی مبنی بر اجباری كردن آزمایش ایدز پیش از ازدواج بی‌جا نیست.

اما از اونجا كه صحبت درباره بیماری ایدز در ایران هنوز تابوست، مسئولان درباره اجباری كردن این آزمون اختلاف‌ نظر دارند.

وزارت بهداشت، كمیته مبارزه با ایدز و ساوقت انتقال خون به‌ شدت با این اقدام مخالفت كرده‌اند و این كار را فاقد ارزش علمی و اجتماعی می ‌دانند.
دكتر گویا، رئیس مركز مدیریت بیماری‌های وزارت بهداشت، می ‌گوید: «تست قبل از ازدواج ایدز در هیچ‌ جای دنیا انجام نمی‌شود.

ما باید سطح آموزش همگانی را به‌ حدی برسانیم كه افراد با سابقه رفتارهای پرخطر داوطلبانه برای آزمایش ایدز مراجعه كنند.»
گروهی از مخالفان هزینه سنگین این قبیل آزمون‌ها را علت مخالفت خود ذكر می‌ كنند و گروهی دیگر بار روانی تحمیل ‌شده بر زوج‌ها را.

اما شاید با رایگان كردن آزمایش ایدز قبل از ازدواج و محرمانه نگه‌ داشتن نتایج بتوان از بار روانی این اقدام كاست.
گاه برای تشخیص قطعی ایدز، انجام سه نوبت آزمایش جداگانه لازم هست، زیرا این آزمون موارد مثبت و منفی كاذب زیادی دارد.

از وقتی كه ویروس وارد بدن فرد می‌شود تا هنگامی كه نتیجه آزمون مثبت شود فاصله وجود دارد.

ممكن هست این فاصله شش هفته تا شش ماه باشد.

در موارد نادر، این وقت تا حدود شانزده ماه هست.

به این مرحله، مرحله پنجره می ‌گویند.

در مرحله پنجره، فرد آلوده و آلوده ‌كننده هست، ولی نتیجه آزمایش او به‌ طور كاذب منفی می‌ شود.

بنابراین داشتن یك تست منفی به معنای آلوده نبودن به ویروس HIV نیست.

این روند ممكن هست یك سال طول بكشد.

در این صورت خانواده‌ها باید تا وقت مشخص شدن نتیجه قطعی در انتظار بمانند.
در حال‌ حاضر انجام آزمون‌های تشخیصی برای تالاسمی و بیماری‌های آمیزشی و نیز اعتیاد به مواد مخدر برای ازدواج ضروری هست و زوج‌های جوان باید برای ازدواج قانونی نتیجه این آزمایش‌ها را به دفتر ثبت ازدواج ارائه دهند.

اما انجام آزمایش تشخیص ایدز برای ازدواج اجباری نیست و زوجین می ‌توانند داوطلبانه با تقبل هزینه‌ها این آزمون را اجرا کنند.
منبع:
کد:
برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

16:

همانطور که خودتان فرمودید می بینیم که اجبار ی کردن ازمایش ایدز اصلا عاقلانه نیست جون بین الود شدن و جواب مثبت بودن فاصله وجود دارد اما اگر کسی خودش خواست می تونه انجام بده

17:

یك فوق تخصص نازايي: باروري مردان و زنان بايد قبل از ازدواج مشخص شود
پايگاه خبري فارس: يك فوق تخصص نازايي فرمود: امكان باروري يا ناباروري مردان و زنان بايد قبل از ازدواج با انجام آزمايش مشخص شود و زوج‌ها بايد با اطلاع از اين موضوع ازدواج كنند تا بعداً موجب طلاق و دشمني در خانواده‌ها نشود.


به نقل خبرنگار بهداشت و درمان فارس، ابوطالب صارمي امروز در يك نشست خبري اضافه کرد: يكي از مشكلاتي كه خانواده‌ها با اون مواجه هستند بي‌اطلاعي از باروري يا ناباروري خود يا همسرشان در وقت ازدواج هست و به اين ترتيب برخي از اونها سپس چند سال كه براي بارداري اقدام مي‌كنند متوجه اين مسئله مي‌شوند كه امكان باروري ندارند و اين آغاز كشمكش و درگيري در خانواده و نهايتاً طلاق هست.



ايشان ادامه داد: براي پيشگيري از اين مسئله راه حل اين هست كه زوج‌ها قبل از ازدواج از امكان باروري خود و همسرشان مطلع شوند اين كار با انجام چند آزمايش ساده براي مرد و زن و با هزينه بسيار كم قابل انجام هست، مردان از نظر نطفه و زنان از نظر هورمون و وضع رحم و تخمدان با سونوگرافي آزمايش مي‌شوند.



صارمي فرمود: مسئله ديگر غربالگري بعد ازدواج و قبل از بچه‌دار شدن هست، زوج‌ها مي‌توانند با انجام آزمايش‌هاي مختلف ژنتيك، خون و سپس اون با آزمايش كشت PGD يا كاشت جنين قبل از بارداري از سلامت جنين و نوزاد خود مطمئن شوند و از تولد فرزند ناقص و هزينه‌هاي سنگين نگهداري اون براي خانواده و دولت پيشگيري كنند.



اين فوق تخصص نازايي ادامه داد: در وقت حاضر امكان سقط قانوني براي حدود 90 بيماري و ناهنجاري مادرزادي تا قبل از 16هفتگي بر پايه قانون مصوب مجلس امكانپذير هست و مي‌توان با انجام آزمايش از مايع امونياكي دور جنين يا آزمايش ژنتيك تشخيص مولكولي يا تشخيص كروموزومي اين بيماري‌ها را تشخيص داد و به حاملگي به صورت قانوني خاتمه داد.



ايشان فرمود:‌ علاوه بر تلاش براي اجباري شدن آزمايش تشخيص باروري زوج‌ها قبل از ازدواج و غربالگري سلامت جنين قبل از بارداري مسئله ديگري كه بايد براي اون فرهنگ سازي كرد، كاهش سزارين در كشور هست كه متأسفانه با ترايشانج ترس كاذب از درد زايمان و ترس از بروز مشكلات زناشايشاني در صورت زايمان طبيعي كه همه اونها اشتباه هست رو به گسترش هست بايد در اين زمينه به امت اطلاعات درست بدهيم و مسئولان كشور بايد با افزايش مراكز زايمان بدون درد در كشور جلايشان گسترش بي رايشانه سزارين را در كشور بگيرند.


18:

بله متاسفانه بعضی افراد هستند که قبل از آزمایش موادی را مصرف مینمايند که نتیجه آزمایش واقعی را نشان نمی دهد و اگر فرد معتاد باشد نشان نمیدهد باید خیلی مراقب بود

19:

نتايج يك پژوهش نشان داد:
اختلال شنوايي، شكاف لب و كام ،رايج‌ترين بيماري سرو گردن درازدواج‌هاي فاميلي

سه بيماري اختلال شنوايي، شكاف لب و شكاف كام به‌ترتيب شايع‌ترين بيماري‌هاي سر و گردن در ازدواج‌هاي فاميلي هستند که با تشخيص زود هنگام مي‌توان گام‌هاي موثري براي درمان اون‌ها برداشت.
به نقل سرايشانس پژوهشي ايسنا، منطقه علوم پزشکي تهران، «ابراهيم رزم پا» از گروه گوش و حلق و بيني بيمارستان امام خميني(ره)، مطالعه‌اي را با هدف آگاهي از شيوع اين ناهنجاري‌ها در جامعه جهت يافتن راهكارهاي مناسب و جلوگيري از بروز موارد جديد انجام داده هست.


در اين مطالعه، 3هزار و 502 مورد اطلاعات بيماران مراجعه‌كننده به بخش ژنتيك بيمارستان امام خميني انتخاب و سپس 206 شجره‌نامه كه ناهنجاري‌هاي سر و گردن داشتند، هستخراج شد.

در بين اين 206 شجره‌نامه، 157 شجره‌نامه كه مربوط به ازدواج‌هاي فاميلي مي‌شد، مورد بررسي برنامه گرفت.


در اين پژوهش از بين 157 شجره نامه فاميلي، 496 مورد سالم يا دچار ناهنجاري‌هاي مادرزادي بودند كه 219 مورد ناهنجاري‌هاي سر و گردن داشتند، اين 219 مورد بر حسب بيماري، الگايشان توارثي، نسبت والدين، جنسيت فرد مبتلا بررسي شده‌اند.


يافته‌ها حاکيست: در 496 مورد بيماري‌هاي ناشنوايي(115 مورد / 23%)، كم‌شنوايي(53 مورد /10 %)، شكاف لب به‌تنهايي (12 مورد /2%)، شكاف كام ( 5مورد /1%) شايع‌ترين بيماري‌ها بودند.


نتايج اين مطالعه نشان داد : سه بيماري اختلال شنوايي، شكاف لب و شكاف كام به‌ترتيب شايع‌ترين بيماري‌هاي سر و گردن در ازدواج‌هاي فاميلي هستند.

بنابراين پزشكان در برخورد با بيماران فوق، بايد والدين را تحت مشاوره ژنتيك برنامه داده و نوزادان حاصل ازدواج‌هاي فاميلي را جهت بررسي وضعيت شنوايي، شكاف لب و شكاف كام به متخصصين گوش، حلق و بيني ارجاع دهند، زيرا تشخيص زودتر اين بيماران در درمان مطلوب‌تر تاثير بسزايي دارد.


انتهاي پيام

20:

ئیس اداره مدیریت آزمایشگاه‌های بهداشتی وزارت بهداشت؛
آزمایش«شیشه» قبل از ازدواج و هستخدام تا پایان سال اجباری می‌شود
خبرگزاری فارس: رئیس اداره مدیریت آزمایشگاه‌های بهداشتی وزارت بهداشت فرمود: امسال آزمایش مصرف شیشه برای ازدواج و هستخدام و مواردی که لازم هست عدم اعتیاد فرد مشخص شود اجباری می‌شود.

به نقل خبرنگار بهداشت و درمان فارس؛ حسین غلامی در نشست خبری که صبح امروز در ساختمان وزارت بهداشت انجام شد فراخوان نمود: در حال حاضر 2هزار آزمایشگاه بهداشتی در سراسر کشور وجود دارد که عمده فعالیت این آزمایشگاه‌ها مربوط به بیماری‌های تحت مراقبت وزارت بهداشت از جمله وبا، مالاریا و اونفلوانزا هست.

وی اضافه کرد: این آزمایشگاه‌های بهداشتی هستند که می‌تواند اپیدمی بیماری‌ها را فراخوان و خاتمه اون را اظهار نمايند.

لذا به عنوان مثال شبکه آزمایشگاه‌های اونفلوانزا در برخی هستان‌های کشور وجود دارد که موارد مشکوک را به آزمایشگاه مرجع اونفلوانزا که در دانشگاه علوم پزشکی شهرستان تهران برنامه دارد نقل می‌کند.

غلامی ادامه داد: آزمایشگاه‌های تشخیص اعتیاد نیز جزو این آزمایشگاه‌ها هستند.

برنامه جدید ما در این زمینه انجام آزمایشهای مواد روانگردان از جمله شیشه هست که امسال آزمایش مصرف شیشه برای ازدواج، هستخدام و مواردی که لازم هست عدم اعتیاد فرد مشخص شود اجباری می‌شود.

غلامی یادآور شد: فعالیت دیگر آزمایشگا‌ه‌های بهداشتی آمادگی در برابر بحران‌ها مانند زلزله، سیل و شرایط غیرقابل پیش‌بینی هست که در این زمینه آزمایشگاه‌های سیار طراحی می‌کنیم.

وی با بیان اینکه ۲ هزار و ۳۰۰ آزمایشگاه خصوصی در کشور وجود دارد ادامه داد: از ابتدای مهر امسال به تمام دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور ابلاغ کردیم که تا پایان امسال باید آمادگی انجام تست شیشه را در آزمایشگاه‌ها کسب کند.

رئیس اداره مدیریت آزمایشگاه‌های بهداشتی وزارت بهداشت ادامه داد: دلیل تأخیر این موضوع تا پایان سال فراهم نبودن زیر ساخت های لازم هست و پس از اجرا شدن این طرح برنامه هست آزمایشگاه‌های اکس و حشیش نیز انجام شود.

وی فرمود: آزمایشگاه‌های خصوصی در حال حاضر مجاز هستند هر تستی را برای اعتیاد به منظور هستفاده شخصی فرد اجرا کنند اما نتیجه اون هیچ ارزش حقوقی ندارد.
انتهای پیام/

21:


22:

مرضيه نوروزي/فرمود و گو با دکتر منصور صالحي درباره خطر بروز اختلالات ژنتيکي در ازدواج هاي فاميلي
ازدواج‌ فاميلي بيماري زاست



هنوز هم مي‌توان مردان و زنان سپيدمايشان زيادي را ديد كه وقتي بحث ازدواج جواني پيش مي‌آيد...

مي‌گايشانند: «چه كسي بهتر از پسرخاله، پسرعمو، دخترعمو يا دخترخاله و...؟ هم خانواده‌ها شناخت بيشتري از هم دارند و هم اينكه بر سر خيلي از مسايل، حرف و حديث يا مشكلي به وجود نمي‌آيد.» اونها هنوز هم معتقدند اگر وصلت با غريبه سر بگيرد، چطور بايد كينه‌اي كه عمو، عمه يا خاله به دنبال اين ازدواج به دل گرفته‌اند، برطرف كرد؟
شايد به دليل همين تفكر هست كه هنوز با وجود پيشرفت‌هاي علم پزشکي در پيشگيري و تشخيص بيماري‌هاي ژنتيکي، سالانه هزاران نوزاد مبتلا به بيماري‌هاي مادرزادي در کشور متولد مي‌شوند.

طبق آمارها، حدود 3 تا 4 % نوزاداني که در کشور به دنيا مي‌آيند، به يک بيماري ژنتيکي يا نقص مادرزادي مبتلا هستند و در اين ميان احتمال تولد نوزاد مبتلا به بيماري ژنتيکي در ازدواج‌هاي فاميلي 2 برابر هست.

در اين مورد با دكتر منصور صالحي، دانشيار ژنتيک انساني دانشگاه علوم پزشکي اصفهان فرمود‌وگو كرده‌ايم.


سلامت: چرا احتمال بروز بيماري‌هاي ژنتيكي در ازدواج‌هاي فاميلي بيشتر هست؟
به ارث رسيدن بيماري‌هاي ژنتيکي الگو‌هاي متفاوتي دارد؛ يکي از الگو‌هاي وراثت که بسياري از بيماري‌هاي ژنتيکي بر پايه اون به ارث مي‌رسند، الگايشان نهفته يا مغلوب هست.

در اين الگو، معمولا فرد با داشتن يک کپي (آلل) سالم از ژن، به بيماري مبتلا نمي‌شود و براي بروز بيماري بايد هر دو کپي ژن معيوب در او وجود داشته باشد.

خوشبختانه با توجه به اينکه بيماري‌هاي ژنتيکي معمولا نادر هستند، احتمال اينکه پدر و مادر فردي، هر دو يک کپي معيوب از ژني را داشته باشند و اون کپي معيوب را به فرزند خود منتقل نمايند، زياد نيست.

هر فرد از بيشتر ژن‌هاي خود 2 کپي دارد که يکي را از پدر و ديگري را از مادر دريافت مي‌كند.

معمولا يکي از اين دو کپي را مادر يا پدر به فرزند خود مي‌دهند.

اينکه کدام‌يک از اين دو کپي به فرزند داده ‌شود، کاملا اتفاقي هست، اما از اونجا كه متاسفانه در ازدواج‌هاي فاميلي زن و مرد، هر دو ژن‌هاي مشترکي را از يک جد مشترک به ارث برده‌اند، احتمال اينکه ژن معيوب در هر دايشان اونها وجود داشته باشد، به شدت افزايش مي‌يابد بنابراين اين خطر وجود دارد که هر دو والد، ژن معيوب را به فرزند خود انتقال بدهند، خطري که در ازدواج‌هاي غيرفاميلي بسيار کمتر هست.

سلامت: ازدواج‌هاي فاميلي تا چه حد مي‌تواند رايشان سلامت نوزاد تاثيرگذار باشد؟
مطالعه‌هاي متعددي چه در ايران و چه در ساير کشورهاي دنيا، نشان مي‌دهد احتمال بروز بيماري‌هاي ژنتيکي در فرزندان خانواده‌هايي که پدر و مادر اونها با يکديگر نسبت فاميلي داشته‌اند، از ازدواج‌هاي غيرفاميلي بسيار بيشتر هست، به همين دليل بررسي نقش ازدواج‌هاي فاميلي در افزايش احتمال ابتلاي فرزندان به بيماري‌هاي ژنتيکي از مهم‌ترين مباحث مشاوره ژنتيک هست.

ازدواج‌هاي فاميلي بيشتر در کشور‌هاي شرقي و به خصوص کشورهاي اسلامي رايج هست و بر پايه تفاوت‌هاي فرهنگي و قانوني، کمتر در کشورهاي غربي رواج دارد و بيشتر ازدواج‌هاي فاميلي در كشورهاي غربي مربوط به مهاجران هست.

شواهد متعددي وجود دارد که نشان مي‌دهند فرزندان حاصل از ازدواج فاميلي، بسيار در معرض خطر ابتلا به طيف وسيعي از اختلال‌هاي ژنتيکي مانند بيماري‌هاي قلبي، عقب‌ماندگي ذهني، ناشنوايي‌هاي ارثي، نابينايي‌هاي ارثي، مرده‌زايي و سقط جنين هستند.

مهم‌تر اينکه اين خطر با افزايش ميزان ازدواج‌هاي فاميلي افزايش مي‌يابد.

نتايج مطالعه‌اي در انگلستان نشان داد حدود 55 % از پاکستاني‌هاي مقيم انگلستان با پسرعموهاي اول خود ازدواج مي‌نمايند.

اين مطالعه همينطور ثابت كرد فراواني اختلال‌هاي ژنتيکي در فرزندان پاکستاني‌هاي مقيم انگلستان چند برابر بيشتر از انگليسي‌هاست و در مطالعه ديگر رايشان زنان لبناني مقيم هستراليا، نشان داده شد يک‌سوم اونها با پسر عمايشان خود ازدواج کرده‌اند و فراواني مرده‌زايي در اونها 4 برابر و فراواني ناهنجاري‌هاي ژنتيکي در فرزندانشان 8 برابر بيشتر از زنان هستراليايي هست.

در ايران نيز مطالعه‌هاي متعددي در مورد تاثير ازدواج‌هاي فاميلي در افزايش احتمال ابتلاي فرزندان به بيماري‌هاي ژنتيکي انجام شده كه اونها هم اين مساله را تاييد كرده‌اند.

در مطالعه يکي از دانشجايشانانم كه در سال 88 در مناطق روستايي شهرستان خميني‌شهر اصفهان رايشان 206 بيمار مبتلا به عقب‌ماندگي ذهني انجام داد، مشخص شد در بيش از دوسوم بيماران، ازدواج والدين، فاميلي بوده، در حالي که حدود يك‌سوم والدين در گروه شاهد (سالم)، والدين ازدواج فاميلي داشته‌اند. به عبارت ديگر، در گروه مبتلا به عقب‌ماندگي ذهني، ازدواج‌هاي فاميلي حدود 2 برابر ازدواج‌هاي غيرفاميلي بود.

سلامت: معمولا چه نوع بيماري‌هاي ژنتيكي‌اي به دنبال ازدواج‌هاي فاميلي به وجود مي‌آيد؟
در ايران ازدواج‌هاي فاميلي باعث رواج بيماري ژنتيکي زيادي شده هست، مثلا رواج ازدواج‌هاي فاميلي را از علل مهم ابتلاي کودکان به بيماري تحليل عضلاني «ديستروفي عضلاني» مي‌دانند.

در جهان از هر ?? هزار نوزاد، يكي به بيماري‌هاي متابوليك مانند «فنيل‌‌كتونوري» مبتلاست، درحالي كه در ايران آمار نوزادان مبتلا به اين بيماري،‌ از سطح جهاني بيشتر هست و علت اين فراواني، ازدواج‌هاي فاميلي بيشتر هست.

همينطور به علت بالا بودن ميزان ازدواج‌هاي بين هم‌خون و فاميلي، ميزان ابتلا به بيماري‌هاي نقص ايمني اوليه در سال‌هاي اخير افزايش يافته هست.

با توجه‌ به ‌اينکه‌ مهم‌ترين ‌عامل ‌معلوليت ‌و بيماري‌ ژنتيکي ‌در کشور، ازدواج‌هاي ‌فاميلي هستند، ‌اگر اين ‌روند افزايشي ازدواج‌هاي فاميلي ادامه‌ يابد، در آينده معلوليت‌هاي شديد يا خفيف ‌ذهني ‌و جسمي به ‌يکي از معضلات کشور تبديل خواهد شد.

در پژوهشي كه سال 1376 تحت‌نظر هستادان دانشكده روان‌شناسي و علوم تربيتي دانشگاه شهرستان تهران در اين زمينه انجام شد،
400 كودك در هستان لرستان انتخاب شدند كه 200 نفر از اونها دچار عقب‌ماندگي ذهني و
200 نفر سالم بودند.

در اين تحقيق، به سن والدين در وقت بارداري و‌ ترتيب تولد، تحصيلات والدين در وقت بارداري و تعداد فرزندان خانواده پرداخته شده بود.

اين پژوهش يافته‌هاي جالبي از لحاظ ارتباط عواملي نظير سن والدين، تحصيلات خانواده و جمعيت خانواده داشت که مورد بحث ما نيستند.

طبق نتايج اين پژوهش‌، تعدد ازدواج‌هاي فاميلي در والدين کودکان مبتلا به عقب‌ماندگي ذهني، از والدين كودكان سالم بيشتر هست و نتيجه‌گيري اين بود که ازدواج‌هاي خايشانشاوندي مي‌تواند با شيوع عقب‌ماندگي ذهني كودكان رابطه داشته باشد.

پژوهش ديگري که در دانشگاه علوم پزشکي شهيد صدوقي‌يزد رايشان نابينايي ارثي انجام شد، ثابت كرد نزديک به 70 % نابينايان مورد بررسي حاصل ازدواج‌هاي فاميلي، در درجات مختلف بوده‌اند.

به‌طوري كه ازدواج‌هاي فاميلي در بروز نابينايي نقش موثري داشته هست.

سلامت: آيا اين بيماري‌هاي ژنتيکي تنها در ازدواج‌هاي فاميلي بروز مي‌نمايند؟
نه، در بين فرزندان حاصل از ازدواج‌هاي غيرفاميلي نيز اين اختلال‌ها مشاهده مي‌شوند.

اصلا نمي‌توان ادعا كرد که همه فرزندان حاصل از ازدواج فاميلي بيمار خواهند شد، ولي مي‌توان فرمود فراواني بروز اين بيماري‌ها در ازدواج‌هاي فاميلي به مراتب بيشتر هست.

متاسفانه بعضي افراد با هستناد به اينکه خانواده‌هاي زيادي را مي‌شناسند که با وجود فاميلي بودن ازدواج‌هايشان، فرزنداني سالم دارند يا برعکس خانواده‌هايي که در اون ازدواج والدين فاميلي نيست ولي فرزندان مبتلا به بيماري‌هاي ژنتيکي دارند، معتقدند فاميلي بودن ازدواج به‌هيچ‌وجه در بروز بيماري‌هاي ژنتيکي نقش ندارد.

نکته‌اي که توجه نكردن به اون منجر به اين نتيجه‌گيري غلط مي‌شود، اين هست که گرچه در هر دو گروه (ازدواج فاميلي يا غيرفاميلي) احتمال تولد فرزندان مبتلا به بيماري‌هاي ژنتيکي وجود دارد، ولي در ازدواج‌هاي فاميلي بيشتر شاهد فراواني اين بيماري‌ها خواهيم بود.

اين اشتباه مانند اون هست که با آوردن مثالي از يک يا چند نفر سيگاري سالمند، نتيجه‌گيري کنيم سيگار براي سلامت مضر نيست و عمر را کوتاه نمي‌کند.

سلامت: آيا با انجام آزمايش ژنتيك قبل از بارداري مي‌توان از بروز بيماري‌هاي ژنتيكي پيشگيري كرد؟
اين باور عمومي که با انجام آزمايش ژنتيکي قبل يا هنگام بارداري مي‌توان از ابتلاي فرزند به بيماري‌هاي ژنتيکي پيشگيري کرد، صحيح نيست.

اصولا آزمايشي براي بيماري‌هاي ژنتيکي، با توجه به تعداد و تنوع اين بيماري‌ها، وجود ندارد زيرا هنوز تشخيص دقيق و قطعي بسياري از بيماري‌هاي ژنتيکي ممكن نيست و براي بسياري ديگر که امکان تشخيص باليني وجود دارد، آزمايش قابل‌اعتمادي وجود ندارد بنابراين اين باور که پس از ازدواج فاميلي با انجام آزمايش‌هاي ژنتيکي مي‌توان از بيمار شدن فرزندان پيشگيري کرد، گمراه‌نماينده هست.

سلامت: يعني اگر در خانواده‌اي بيماري ژنتيكي خاصي شناخته نشده باشد، ازدواج فاميلي در اونها اشكالي ندارد؟
يکي ديگر از باور‌هاي غلط اين هست که گرچه ازدواج‌هاي فاميلي باعث افزايش احتمال ابتلاي فرزندان به بيماري‌هاي ژنتيکي مي‌شود ولي اگر در خانواده‌اي بيماري ژنتيکي خاصي شناخته نشده باشد، پس ازدواج فاميلي براي اون خانواده بلامانع هست.

گاهي بيماري، يک يا حتي چند نسل در خانواده‌اي ديده نمي‌شود ولي پس از اون در يک نسل ظاهر مي‌شود، به طوري که در بسياري از مراجعان به مرکز ژنتيک، فرزند خانواده به بيماري ژنتيکي مبتلاست ولي هيچ سابقه‌اي از ابتلا به بيماري در خانواده وجود ندارد.

معمولا اولين سوال متخصص ژنتيک از اين خانواده‌ها اين هست که آيا ازدواج پدر و مادر کودک فاميلي بوده كه در موارد بسياري جواب مثبت هست.

سلامت: براي اين افراد چه توصيه‌اي داريد؟
به هر حال در صورت وقوع ازدواج فاميلي، براي کاهش خطر به دنيا آمدن فرزندان مبتلا به بيماري‌هاي ژنتيکي، زوج بايد مشاوره ژنتيک اجرا کنند.

مشاور ژنتيک سعي مي‌كند با در اختيار برنامه دادن اطلاعات صحيح از وضعيت و فراخوان ميزان احتمال ابتلاي فرزندان به بيماري‌هاي ژنتيکي، تا حد امكان از خطر به دنيا آمدن فرزندان بيمار بکاهد.

نقل مورد
پسري 28 ساله هستم و مي‌خواهم با دخترعمه 23 ساله‌ام كه به ديابت نوع 1 مبتلاست ازدواج كنم.

خودم سالم هستم.

آيا انجام اين ازدواج به مصلحت هست؟ 9562***0912


ديابت از بيماري‌هايي هست که پايه ژنتيکي بسيار قايشان دارد و از بيماري‌هاي ژنتيکي چند عاملي (مولتي فاکتوريال) محسوب مي‌شود.

احتمال ابتلاي فرزندان حاصل از چنين ازدواجي به ديابت بيشتر از احتمال ابتلاي فرزنداني هست که پدر و مادر اونها خايشانشاوند نيستند.

در صورتي که با اونچه ذكر شد کماکان اصرار به اين ازدواج داريد، بايد حتما به يک مرکز معتبر مشاوره ژنتيک مراجعه كنيد تا پس از گرفتن اطلاعات مربوط به خانواده و رسم شجره‌نامه، ميزان خطر اين ازدواج را محاسبه كنند و برپايه نتايج حاصل از مشاوره، در صورتي که اين ازدواج پرخطر تشخيص داده شود، از اون به‌طور جدي پرهيز کنيد.


23:

در فرمود‌‌و‌گوی فارس با یک هستا‌د دانشگاه مطرح شد
ازدواج‌های فامیلی ‌سبب بروز بیماری شکاف لب و کام می‌شود
خبرگزاری فارس: عضو تیم شکاف لب و کام دانشگاه علوم پزشکی اصفهان فرمود: مصرف قرص‌های تشنج سبب بروز بیماری شکاف لب و کام می‌شود.





مهرداد معمارزاده امروز در فرمود‌وگو با خبرنگار فارس در اصفهان اظهار کرد: دلیل ازدواج‌های فامیلی در روستاها سبب شده که آمار این بیماران در دو منطقه لردگان و چهارمحال و بختیاری افزایش می‌یابد.وی با اشاره به اینکه در سطح دنیا آمار مبتلایان به شکاف لب و کام در زنان بیش از مردان هست، ادامه داد: از جمعیت مبتلا به بیماران شکاف لب و کام، دو سوم زنان مبتلا به شکاف کام و یک سوم از مردان مبتلا به شکاف لب هستند.عضو تیم شکاف لب و کام دانشگاه علوم پزشکی اصفهان تصریح کرد: تاکنون حمایت‌هایی از انجام تحقیقات در حوزه بیماران مبتلا به شکاف لب و کام نشده هست و این در صورتی که چندین بار در اصفهان خواستار انجام پژوهش بر روی شیوع این بیماری در ایران شدیم که به دلیل نبود بودجه و مسائل که در بررسی این موضوع پیش آمده، موفق به انجام اون نشدیم.وی 70 % از شرایط بروز بیمار را محیطی و در 30 % موارد ژنتیکی خواند و اضافه کرد: طی پژوهش‌های مختلف اثبات شد که اگر مادری در طول بارداری خود مصرف‌نماينده قرص‌های تشنج باشد، فرزند وی مبتلا به شکاف لب و کام می‌شود.معمارزاده مصرف دارو در هفته‌های اول بارداری و هسترس را از شرایط موثر در بروز این بیماری در نوزادان عنوان کرد و فرمود: کمبود اسید فولیک در رژیم‌های غذایی از دیگر شرایط اثبات شده در بروز بیماری هست.وی با بیان اینکه این بیماری در نژاد سیاه‌پوستان کمتر از سفیدپوستان مشاهده می‌شود، فرمود: تاکنون تحقیق علمی اثبات نکرده که مصرف قرص‌های ضدبارداری و فرزندان حاصل از بارداری‌های مصنوعی شانس بیماری شکاف لب و کام را در این افراد افزایش می‌دهد.انتهای پیام/ش20

24:

ارسال قانون حمايت از حقوق معلولان به دولت ظرف 2 هفته آينده


آزمايشات پيش از ازدواج اجباري مي‌شود





شنبه ۸ مهر ۱۳۹۱ - ۱۱:۲۶




مديركل توانمندسازي وزارت تعاون،‌ كار و رفاه اجتماعي ضمن اشاره به قانون حمايت از حقوق معلولان و اجرايي شدن بيمه پيشگيري فرمود: بدين ترتيب آزمايشات پيش از ازدواج اجباري مي‌شوند و ثبت احوال تنها عقدهايي را ثبت مي‌كند كه داراي نتيجه آزمايش ژنتيك باشد.
زارعي در فرمود‌وگو با خبرنگار «اجتماعي» پايگاه خبري دانشجايشانان ايران (ايسنا)، با فراخوان ارسال لايحه بازنگري شده در قانون حمايت از حقوق معلولان ظرف دو هفته آينده به دولت اضافه کرد:‌ در اين لايحه بسته كاملي براي كارآفريني و توسعه اشتغال معلولان انديشيده شده هست كه تمام جوانب لازم را پيش بيني مي‌كند.
ايشان اضافه کرد: تنگناهاي قانون حمايت از حقوق معلولان مربوط به ضمانت اجرايي اون بود كه براي تمهيد اين امر كميته‌هايي با حضور هستانداران و ديگر دستگاه‌هاي نظارتي تشكيل مي‌شود.

در اين كميته نمايندگان شهرستان،‌ فرماندار، مديران كل و روساي بهزيستي هستان‌ها و شهرستان‌ها نيز حضور دارند و بر ضمانت اجرايي اين قانون نظارت مي‌كنند.

مديركل توانمندسازي وزار رفاه در ادامه عنوان كرد: بندها و ماده‌هاي بسياري به قانون مذكور در راستاي افزايش ضمانت اجرايي اون اضافه شده هست.
انتهاي پيام


25:

ازدواج‌های خویشاوندی مهم‌ترین عامل افزایش این بیماری هست





یک فوق تخصص ایمونولوژی با بیان اینکه هم اکنون 2000 بیمار مبتلا به "نقص سیستم ایمنی" در سطح کشور وجود دارند، تاکید کرد: ازدواج‌های خویشاوندی مهم‌ترین عامل افزایش شمار مبتلایان به نقص ایمنی هست که به علت درمان‌های بسیارگران قیمت، بیماران نیازمند حمایت مددکاران اجتماعی هستند.



دکتر اصغر آقامحمدی در فرمود‌وگو با خبرنگار سرویس «سلامت» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) - منطقه علوم پزشکی تهران، با بیان اینکه نقص ایمنی بیماری ژنتیکی، دارای سابقه 60 ساله تشخیص و درمان هست و به عنوان بیماری جدید درعلم پزشکی به شمار می‌آید، فرمود: در این مشکل به دلیل نقص دستگاه ایمنی، بدن دچار عفونت‌های پیاپی می‌شود.



وی اضافه کرد: این بیماری اگر در سال اول تولد تشخیص داده نشود، منجر به بروز عوارض پایدار ازجمله از کار افتادگی گوارشی یا مرگ می‌شود، اما اگر مبتلایان به موقع تشخیص و درمان شوند، می‌توانند مانند افراد طبیعی جامعه طول عمر خوب داشته باشند.



این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهرستان تهران تصریح کرد: تشخیص به هنگام این بیماری به افزایش آگاهی پزشکان و اصلاح سیستم ارجاع بستگی دارد که اگر در سطح کشور، شبکه تشخیصی - درمانی ایجاد شود و ارتباط مناسبی میان مراکز درمانی و امت ایجاد شود، می‌تواند در روند پیشگیری از عوارض پایدار بیماری نقص ایمنی کمک نماينده باشد.



آقامحمدی با اشاره به اینکه هزینه‌های درمانی بیماران نقص ایمنی به رغم وجود بیمه‌های درمانی، گران قیمت هست خاطرنشان کرد: این بیماران نیازمند یاری مددکاران اجتماعی و خیرین در این زمینه هستند.



وی در پایان با بیان اینکه هم اکنون 2000 بیمار مبتلا به نقص ایمنی در سطح کشور وجود دارند، یادآور شد: ازدواج‌های خویشاوندی مهم‌ترین عامل افزایش بیماران مبتلا به نقص ایمنی هست که %د راه‌اندازی کلینیک تشخیص بیماری‌های نقص ایمنی قبل از تولد هستیم.



انتهای پیام

26:



همایش کشوری مشاوره ژنتیک و پیشگیری از معلولیت ها انجام می شود


سمینار کشوری مشاوره ژنتیک و پیشگیری از معلولیت ها با هدف ارایه آخرین دستاوردهای پایه و کاربردی روزهای 13 و 14 آبان ماه انجام می شود.


در حال حاضر 225 مرکز مشاوره ژنتیک در سراسر کشور زیر نظر ساوقت بهزیستی کشور مشغول فعالیت هستند و برگزاری این سمینار و موارد مشابه نقش مهمی در اعتلای دانش پزشکان مراکز مشاوره و ارتقای کمی و کیفی برنامه پیشگیری از معلولیت های ناشی از اختلالات ژنتیک در کشور خواهد داشت.
پیشگیری از معلولیت های ناشی از اختلالات ژنتیک از اقدامات جدی برای سالم سازی نسل آینده و فرزندان این مرز و بوم محسوب می شود و مشاوره ژنتیک همواره به عنوان گامی مهم برای پیشگیری از معلولیت های ارثی به عنوان یکی از اولویت های جامعه در حوزه سلامت مطرح هست.
موضوعات محوری شامل تکنیک های جدید تشخیصی در ژنتیک، دیس مورفولوژی و اختلالات اسکلتال، جایگاه مشاوره ژنتیک در بیماری های نوروژنتیک و جایگاه مشاوره ژنتیک در بیماری های نوروماسکولار در این سمینار مورد بحث و بررسی برنامه می گیرد.
به نقل ایرنا از جهاد دانشگاهی علوم پزشکی تهران، این سمینار دارای 5 تا 9 امتیاز بازآموزی برای متخصصان این حوزه هست و در مجموعه فرهنگی تلاش واقع در خیابان ولیعصر انجام خواهد شد.


27:

دوستان یه سوال دارم :‌

یکی از دوستان من میخواد بره خواستگاری یکی از اقوامش با هم بحث میکردیم در مورد ازمایش و احتمال به هم نخوردن خون ها و ...

جالب الان این تاپیک رو دیدم فرمودم مطرح کنم ببینم جوابی میشه پیدا کرد یا حتما باید ازملیش مشخص کنه

چقدر احتمال داره ازمایش خون یک نفر که میخواد دختر ---دختر---- عمه خودش رو بگیره با خود پسر که میشه پسر ---- برادر ----عمه به مشکل بخوره ؟؟

با این حساب که پدر دختر هیچ ریشه فامیلی با این خاندان نداره .



62 out of 100 based on 57 user ratings 232 reviews