اسطوره‌های یونانی و دنیای اینترنت و فن‌آوری
اسطوره نماد زندگی دوران پیش از دانش و صفت و نشان مشخص روزگاران باستان است. تحول اساطیر هر قوم، معرف تحول شکل زندگی، دگرگونی ساختارهای اجتماعی و تحول اندیشه و دانش است. در واقع، اسطوره، نشانگر یک دگرگونی بنیادی در پویش بالا روندهٔ ذهن بشری است. اساطیر، روایاتی است که از طبیعت و ذهن انسان بدوی ریشه می‌گیرد و برآمده از رابطهٔ دوسویه این دو است.

این پست را بخوانید تا به ربط مقدمه این پست و عنوانش پی ببرید:

آپولو پروژه جدید شرکت ادوبی است. اگر بخواهم جزئیات این پروژه جالب را اینجا بنویسم ، از بحث اصلی خارج می‌شوم. ولی به طور خلاصه باید بگویم آپولو ابزاری است که اجازه می‌دهد برنامه‌های کاربردی دسک‌تاپ اینترنتی را بدون نیاز به مرورگر نوشت و اجرا کرد. این برنامه اجازه می‌دهد تا نویسندگان این برنامه‌ها با مهارت و دانش کمتری در زمینه‌هایی مانند Flash, Flex, HTML JavaScript, Ajax بتوانند این کارها را انجام دهند. (توضیحات بیشتر در پست‌های آینده)اما وجه تسمیه آپولو چیست؟ شرکت ادوبی تلویحا گفته منظورش اشاره به مأموریت‌های متعدد فضایی ناسا بوده که سرانجام منجر به پیاده شدن انسان در کره ماه شده است.
ولی آپولو در اسطوره‌شناسی یونانی ، خدای روشنایی (خورشید)، هنرها و پیشگویی در یونان باستان بود. وی پسر زئوس و لتو و برادر دوقلوی آرتمیس بود. محل تولّدش جزیرهٔ دلوس است. وی در دلفی (دلفس) معبدی داشت که یونانیان باستان، پیشگوی آن را روشن‌بین می‌دانستند.آپولو اژدهایی به نام پیتون را کشت و در جای وی (دامنهٔ کوه هلیکون) با موزها (دختران زئوس و تمیس، ایزدبانوان هنرهای نه گانه) که ملازمانش بودند مسکن گرفت. او چنگ را که اختراع هرمس بود، ساز مخصوص خود کرد و خدای موسیقی و آوازهای خوش گشت. او پدر اسکلپیوس (ایزد پزشکی) و محافظ شهر تروا بود.

آژاکس : آژاکس Ajax را مختصر شده و حاصل ترکیب Asynchronous JavaScript و XML می‌دانند. آژاکس تکنیکی است برای ایجاد برنامه‌های کاربردی تحت وب تعاملی. به صورت ساده اگر بخواهم آژاکس را توضیح دهم باید بگویم هدف از آژاکس ، ایجاد صفحات وبی است که نسبت به رفتار و کلیک‌های کاربر بیشتر پاسخ‌ده باشند و بدون اینکه نیاز به بارگزاری یک صفحه وب جدید باشد ، فقط قسمت اندکی از اطلاعات مورد نیاز از سرور لود شود.
در اسطوره‌شناسی یونان ، آژاکس یک قهرمان ، پسر تلامون و شاه تالامیس بود. وی نقش زیادی در ایلیلد هومر بازی می‌کند. کلا وی مظهر استقامت به شمار می‌رورد.

اما شرکت مایکروسافت ، نام پلت‌فرم آژاکسی‌اش را ، اطلس نامیده است. اطلس یکی از تیتان‌ها، نوه‌ اورانوس و برادر «پرومته» و «اپی‌مته» بود. او نخست نگهبان ستون‌هایی بود که آسمان را نگه می‌داشت. اطلس در جنگ تیتان‌ها، حضور داشت و بعد از این‌که تیتان‌ها در جنگ مغلوب شدند و به دست «زئوس» در دوزخ محبوس شدند، «اطلس» نیز مجازات شد ولی مجازات او فرق می‌کرد؛ «زئوس» او را مجبور کرد که آسمان را به تنهایی نگه دارد.


دیاناسئوس Dionysus نام یک پلت‌فرم کدباز تحت وب و دسک‌تاپ است. در اساطیر یونان دیاناسئوس حدای شراب و نشاط و مستی است.


و دست آخر نام رمز ابزار ارئه مطالب مایکروسافت Windows Presentation Foundation ، آوالون است. در اسطوره‌شناسی ، آوالون نام یک جزیره افسانه ای است که شمشیر شاه آرتور در آنجا جعل شد و شاه آرتور در همانجا دفن شد.

مطلب اصلی را در اینجا دیدم. به جای ترجمه ، دوباره‌نویسی‌اش کردم. در تهیه مطلب از ویکی‌پدیای فارسی و انگلیسی بیشتر استفاده کردم.

شاید اگر ما هم در دنیای فن‌آوری جاگاهی شایسته‌ای داشتیم نام بسیاری از برنامه‌های کاربردی و پلت‌فرم‌ها و سرویسِ‌های اینترنتی را با الهام از اسطوره غنی ایرانی انتخاب می‌کردیم : رستم ، گردآفرید ، جمشید ، ضحاک ، فریدون!!

چه کارش می‌شود کرد ، فرهنگ‌ها و ملت‌های غالب ، فرهنگ‌های ضعیف را به همین سادگی تحت‌الشعاع خود برنامه می‌دهند. تا وارد بحث گفتگو و تقابل تمدن ها نشده‌ام ، پست را تمام می‌کنم
نوشته و برگرفته:1پزشك