اگر تاحالا تصميم نگرفته ايد که از کدام نسخه لينوکس استفاده کنيد توجه کنيد که همه نسخه های لينوکس با هم شباهت دارند ولی تفاوتهای اساسی در بعضی از توزیعها نسبت به بعضی دیگر مشاهده میشود . و در برخی موارد این تفاوت ها خيلی بزرگ و قابل ملاحظه میباشند .

در این مجال در مورد اکثر نسخه های مهم لينوکس توضیح مختصری داده میشود تا راهنمای کوچکی برای کاربران تازه کار لينوکس باشد که مثلا چه فرقی بين نسخه های مختلف لينوکس وجود دارد یا SuSE چه تفاوتی با Redhat دارد و غیره .

شايد فکر کنيد لينوکس لينوکسه اما باید گفت درست است که همه نسخه های لينوکس برمبنای هسته کرنلی تقریبا مشابه بنا شده ویا همه آنها از دستورات مشابه در خط فرمان برای انجام عملیات مختلف استفاده ميکنند اما این توزیعها در بسیاری موارد هم با هم فرق میکنند . در واقع فقط نیازهای مختلف به انواع نرم افزارها و یا تجربه شخصی افراد است که باعث ميشود از يکی از نسخه های لينوکس استفاده کنند.
Linux Mandrake :
بر اساس Redhat ساخته شده , از خيلی جهات کاملا شبيه Redhat لینوکس است . همه کارها انقدر ساده شده که يک کاربر عادی بتواند بدون هيچ مشکلی هر کاری که لازم باشد با چند کلیک و مشاهده ویزارد مربوطه انجام دهد , رشد Mandrake لینوکس بسيار خوب بوده و در همين مدت کم توانسته است علاقه مندان خودش را پيدا کند , این نسخه از لینوکس انتخاب خوبی برای کاربر متوسط يا حرفه ای نيست . Mandrake در سال 2000 يکی از پرفروشترين لينوکس های بازار بوده خيلی از Mandrake ها رو پارتيشن های Fat نصب ميشوند و حتی از طريق ويندوز اجرا شده و به نظر من اين از
عوامل مهم پيشرفت Mandrake بوده است .
Linux-mandrake.comSuSE :
SuSE برای Alpha , Power PC , Intel و Sparc ساخته شده , SuSE از طريق نرم افزار YaST يک روش ساده و User Friendly برای نصب شدن دارد , همچنين با مقدار زيادی برنامه های جانبی منتشر میشود , مثلا SuSE9 Proffesional که الان در بازار ايران وجود دارد دارای 3 تا ۷ تا سيدی است , SuSE تا حدودی مخصوص کاربران حرفه ای لينوکس است و مهم ترين خاصيت SuSE اين است که Journaling FS را پشتیبانی میکند , يعنی ميتوانيد آنرا روی يک پارتيشن ReiserFS نصب کنيد که در Stable بودن بی همتاست .
SuSE.comRedhat :
Redhat پر فروش ترين نسخه لينوکس است , بسیار انعطاف پذير بوده و با سری برنامه های خوبی ارائه ميشود , ردهت میتواند هم بعنوان WorkStation يا Server با ست Package های لازم نصب شده و امروزه Redhat بر روی بسیاری از سرور های موجود در اینترنت استفاده میشود . Redhat راحت نصب ميشود , Raid را ساپرت ميکند , auto-paritioning را ساپرت ميکند , Server قدرتمند و امنی میتوان از آن ساخت و ... , با اين حال اگر شما قبلا با لينوکس شروع به کار نکرده ايد شروع خوبی نخواهد بود !!
Redhat.comStampede Linux :
برای پردازنده های Alpha و Intel ساخته شده , عملا به درد مهندسين سخت افزار ميخورد يا System Administrator های Unix , انتخاب خوبی برای کاربر تازه کار نيست .
Spampete.org

Phat Linux :
Phat Linux بهترين نسخه لينوکس برای شروع کار با لينوکس است , مخصوصا برای کاربرانی که با Windows زياد کار کرده اند مناسب است چون سعی شده همه کارها با Wizard ها و ... صورت پذیرد .Phat Linux را میتوان بر روی يک پارتيشن ويندوز ( بجز Ntfs ) نصب کرد و روند نصب خود سيستم
عامل بسيار سريع و راحت است .
PhatLinux.org

Yellow Dog :
فقط برای PowerPC ساخته شده , برای کسايی که ميخواهند يک سرور انعطاف پذير و امن داشته باشند مناسب است , همچنين بر روی کامپیوترهای مکينتاش هم نصب ميشود .
Yellowdoglinux.com

Debian :
Debian پرطرفدار ترين نسخه لينوکس برای حرفه های Linux/Unix و System Administrator هاست , Debian مثل بقيه Distribution های لينوکس سریع نصب نمی شود ولی خيلی هم وقت نميگيرد . Debian خودش را يک نسخه لينوکس نميداند , و در واقع Debian از يک سری Utility دست نخورده حاصل کار کسی که آن را بوجود آورده و هسته کرنلی که برای آن طراحی شده بهره میگیرد .
Debian.org

Slackware :
Slackware در زمان ساخت یعنی حدود سال 1990 محبوب ترين نسخه لينوکس بوده , ولی بعد از چند سال در پشت آوازه و شهرت Redhat و SuSE محو شده است , الان هم Slackware ساخته ميشود ولی معمولا بر روی سرور ها به کار ميرود , به اندازه بقيه Distrubution ها User Friendly نيست ولی طرفدارهای خودش را دارد !
Slackware.com

Lindows :
يکی از جديد ترين نسخه های لينوکس میباشد که بر اسا س Debian ساخته شده , Lindows يا Linux Windows سعی ميکند محيطی شبيه محيط ويندوز را بر روی لينوکس اجرا کند که به نظر من موفق نبوده , و به هر صورت يکی از نسخه هايی است که در ايران راحت پیدا میشود !
Lindows.org

همانطوریکه می بینید واقعا نميتوان با قاطعیت گفت که شما بايد از چه لينوکسی استفاده کنيد , من تقريبا با همه اين نسخه ها کار کردم و شخصا Mandrake و SuSE و redhat را ترجيح ميدهم . بايد تجربه کنيد تا ببينيد از کدام بيشتر خوشتان خواهد آمد !


kavoshgar.blogsky.com