بغداد: ایران 130 هواپیمای عراقی را پس داد x

بغداد: ایران 130 هواپیمای عراقی را پس داداظهارات منفی حسن عباسی درباره ارتش
حقوقهای بالا درسپاه واقعیت ندارد
گامبیا جمهوری اسلامی شد !
حسن عباسی بازداشت شد
نتانیاهو:اصلاح طلبان سرمایه اسرائیل هستند!!؟؟
بمب‌افکن‌های روسی در پایگاه نوژه همدان!+تصاویر

طرح امنیت اجتمایی و مبارزه با بد حجابی
برای ایران کدام نوع حکومت را میپسندید؟
نظرسنجی: بزرگترین دشمن ایران در حال حاضر کیست؟
يهوديت و صهيونيسم
تاثيرات مثبت يا منفي طرح هدفمند كردن يارانه ها
ستاد انتخاباتی دکتر سعید جلیلی
حمایت از ما | مشهدهاست
`

بغداد: ایران 130 هواپیمای عراقی را پس داد
بغداد: ایران 130 هواپیمای عراقی را پس داد
صدام در دوره جنگ کویت، شمار زیادی از هواپیماهای نظامی و غیرنظامی خود را به فرودگاه های ایران فرستاد تا از حملات آمریکا در امان بمانند.

سخنگوی دفتر فرماندهی کل نیروهای مسلح عراق گفت: ایران 130 هواپیمای جنگی عراقی را به این کشور پس داد.

به گزارش عصر ایران به نقل از خبرگزاری آناتولی ترکیه، قاسم عطا توضیح داد: ایران 130 هواپیمای جنگی مسلح به مهمات را به عراق بازگرداند. این هواپیماها بیش از 20 سال در اختیار ایران بودند.

عراق در دوره ریاست جمهوری صدام حسین و به هنگام رویارویی با حمله نظامی آمریکا و متحدانش در سال 1991 پس از اشغال کویت، شمار زیادی از هواپیماهای نظامی و غیرنظامی خود را به فرودگاه های ایران فرستاد تا از حملات آمریکا در امان بمانند.

تعداد دقیق این هواپیماها مشخص نیست اما شامل هواپیماهای نظامی ترابری و جنگنده و غیرنظامی مسافری و باری هستند.

بعد از پایان حمله آمریکا به عراق در سال 1991، دولت های صدام و دیگر سران این کشور خواهان پس گرفتن این هواپیماها شدند اما ایران از این اقدام امتناع می کرد.

سخنگوی دفتر فرماندهی کل نیروهای مسلح عراق در مصاحبه تلویزیونی اضافه کرد: مقامات ایرانی 130 فروند هواپیمای جنگی عراقی را که از دهه 90 میلادی نزد خود نگهداری می کردند پس دادند. این هواپیماها به مهمات و اسلحه پیشرفته ای مجهز و مسلح هستند.

وی افزود: این هواپیماهای جنگی پس گرفته شده از ایران در جنگ علیه داعش برای آزادی شهر موصل بکار گرفته خواهند شد.

گروه داعش نزدیک به القاعده در هفته های اخیر مناطقی را در شمال عراق از جمله شهر موصل و تکریت به اشغال خود درآوردند.

بغداد: ایران 130 هواپیمای عراقی را پس داد - سایت خبری تحلیلی تابناك

06-23-2014


1:

جالب شد

2:

انگار اول قرار بر این بودش که وقتی عراق غرامات جنگی رو به ایران بده عوضش ایران هم هواپیماها رو به عراق بده.

3:

برای طمع سیاسی و خودشیرینکی منافع ملت ایران را نابود میکنند


یعنی زحمت کشیدند
ملت مصیب زده ایران هستند که باید زحمت بکشند

4:

واقعا متاسفم برا اون کسایی که این جنگنده ها رو پس دادن

باید اول غذامت رو میدادن

5:

رهبر جمهوری اسلامی ایران در جمع مقامات قضایی گفت: ما از هیچگونه دخالت خارجی در عراق حمایت نمی‌کنیم و قویا با دخالت آمریکا در این کشور مخالفیم.

6:

دهن داعش آسفالته! ایران در پوشش بازگرداندن 130 هواپیمای صدام، جنگ هوایی گسترده ای به راه خواهد انداخت. ]
چقدر ساده هستن هر روز خبر سیاسی درج میکنید ولی نمی توانید تحلیل کنید
پشت این حرکت یه نقشه هستش

7:

اوخی گناه دارنبهشون ندین

8:

خوبه ارزشش رو داره نابودی داعش بیشتر از 130 تا هواپیما ارزش داره

9:

عجب!!!
اگر حقشون بوده چرا تا حالا نگهشون داشته بوديم ،
و از پس دادن اونها امتناع مي كرديم
اگر حقشون نبوده چرا الان پسشون داديم!

10:

صرفا جهت اطلاع برخی ها : دولت عراق هنوز غرامت جنگ 8 ساله رو به ما پرداخت نکرده است

11:

در هر حال ایران همه جوره کمکشون می کنه! یا این مدلی یا هر چیز دیگه ... غیر از اینه ؟؟؟
به نظرتون فرقی داره همونی که برای خودشون بوده و به هر دلیلی تا حالا نگه داشته شده رو پس بده یا روش دیگه ای کمک کنه ؟؟؟

12:

درود marshal16 عزيز
مگر كسي تا به حال طلب غرامت جنگي از عراقي ها داشته
كه عراقي ها نداده باشند!

13:

تو تابناک زده بود که ایران تکذیب کرده پس دادن هواپیماها رو

14:

به گزارش مهر، مرضیه افخم سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان در پاسخ به سوال خبرنگار مهر در این باره که گفته شده 130 هواپیمای عراقی که در ایران بوده اند بازپس فرستاده شده اند گفت: این خبر از سوی مقامات عراقی نیز تکذیب شد و ما هم چیز بیشتری نداریم و تکذیب می شود.

15:

چرا شایعه پس دادن هواپیماهای عراقی جدی گرفته شد؟

در حالی که روز گذشته رسانه‌های دولتی ترکیه مدعی شدند ایران، 130 فروند هواپیمای قدیمی عراق که از 20 سال پیش در ایران بوده‌اند را با مهمات پیشرفته به این کشور باز گردانده است، قاسم عطا سخنگوی نیروهای مسلح عراق این ادعا را تکذیب کرد و آن را دروغ محض دانست. چرا شایعه پس دادن هواپیماهای عراقی جدی گرفته شد؟
تابناک

در حالی که روز گذشته رسانه‌های دولتی ترکیه مدعی شدند ایران، 130 فروند هواپیمای قدیمی عراق که از 20 سال پیش در ایران بوده‌اند را با مهمات پیشرفته به این کشور باز گردانده است، قاسم عطا سخنگوی نیروهای مسلح عراق این ادعا را تکذیب کرد و آن را دروغ محض دانست. چرا شایعه پس دادن هواپیماهای عراقی جدی گرفته شد؟

به گزارش «تابناک»، برای شیعیان مبارز عراقی نداشتن نیروی هوایی و بی‌دفاع بودن در برابر آن خاطراتی تلخ را به همراه دارد. شیعیان عراقی که به همراه کردهای عراق در مارس و آوریل 1991 در جریان قیام موسوم به انتفاضه شعبانیه عملا کنترل چهارده استان از 18 استان عراق را از اختیار رژیم صدام خارج کرده بودند، به وسیله هلی‌کوپترهای ارتش صدام در هم شکسته شدند که در توافق تسلیم صدام به نیروهای غربی بر خلاف هواپیماهای ارتش عراق مجوز پرواز دریافت کرده بودند.
البته حمله اول آمریکا به عراق در سال 1991 و بعد از اشغال کویت توسط صدام مقدمه روند کاهش توان تسلیحاتی رژیم بعث نیز بود. نیروی هوایی ارتش بعث که در جریان جنگ تحمیلی قدرت آن به خصوص با حمایت شوروی و فرانسه رو به افزایش گذاشته بود، از سال 1991 در سراشیبی سقوط قرار گرفت و پس از حمله آمریکا و متحدینش به عراق در سال 2003، عملا از بین رفت.
نیروی هوایی عراق در جنگ سال 1991 حدود 250 فروند هواپیمای نظامی خود را در جریان حمله متحدین از دست داد. تقریبا ده درصد این تعداد در هوا هدف قرار گرفت و نود درصد آن روی زمین و در جریان حملات متحدین از بین رفت. آمار منابع خارجی نشان می‌دهد که 137 فروند هواپیمای عراقی برای در امان ماندن از حملات به ایران پناه بردند و ایران آن را به عنوان بخشی از خسارت تحمیل شده توسط صدام به ایران در جریان جنگ تحمیلی نگاه داشت. به نظر می‌رسد اماری رسمی از منابع ایران در مورد کیفیت و تعداد این هواپیماها وجود نداشته باشد.
منابع آمریکایی 137 فروند هواپیمای فراری به ایران را شامل 40 فروند سوخوی 22 و 24 فروند سوخوی 24، هفت فروند سوخوی 25 و چهار فروند سوخوی 20 ساخت شوروی سابق همراه با 24 فروند میراژ فرانسوی، 15 فروند ایلیوشین 76 که هواپیمایی ترابری است و 12 فروند میگ 23 و 4 فروند میگ 29 می‌دانند.
ظاهرا بیشتر این هواپیماها چندان به کار نیروی هوایی ایران نمی‌آمده است و بنا به مطالب منابع غربی اکنون به جز بعضی از ایلیوشین‌های باری، میراژهای فرانسوی، سوخوی 24 و 25 و احتمالا میگ‌های 29 که با تعمیر و بهینه‌سازی در ناوگان هوایی ایران به خدمت گرفته شده‌اند، سایر هواپیماها در انبار نگهداری می‌شود.
در آستانه حمله غرب به عراق در سال 2003، از حدود 180 فروند هواپیمای جنگی عراق تنها نیمی از آنها قابلیت پرواز را داشتند. کشورهای سابق عضو یوگسلاوی با نقض تحریم‌های سازمان ملل به صدام در زنده نگاه داشتن نیروی هوایی‌اش کمک می‌کردند ولی از همین معدود هواپیماهای قدیمی نیز در جریان تهاجم غربی به عراق استفاده‌ای نشد. بعضی از آنها در بیابان‌های عراق و در زیر زمین پنهان شدند و پس از پایان حمله به عراق، هر چه که از آنها باقی مانده بود، نابود شد.
عراق احیای نیروی هوایی خود را از سال 2004 آغاز کرد و قراردادهایی را برای خرید هلی‌کوپتر و هواپیما از کشورهای شرقی و غربی منعقد کرد. برنامه‌های آموزش خلبانان عراقی برای پرواز با جنگنده‌های آمریکایی اف-16 بخشی از قرارداد خرید 36 فروند از این هواپیماها از شرکت آمریکایی لاکهید مارتین بود که تاکنون تنها یک فروند آن به عراق تحویل داده شده است.
در غیاب هواپیماهای جنگی، عملیات هوایی ارتش عراق اکنون بیشتر به هلی‌کوپترهایی متکی است که کشورهای مختلف خریداری شده است.
تهاجم سریع تروریست‌های داعش، فوریت نیاز عراق به نیروی هوایی را نشان داد تا هم مانع تحرک نیروهای داعش شود و هم در شرایط روانی درگیری‌های این کشور نقشی جدی ایفا کند. در حالی که گمانه‌زنی‌ها از احتمال کمک نیروی هوایی امریکا به دولت عراق حکایت داشت، دیوید پترائوس طراح استراتژی‌های دولت بوش در عراق به صحنه آمد و هشدار داد که آمریکا نباید به نیروی هوایی شیعیان عراق تبدیل شود.
نیاز ارتش عراق به پشتیبانی هوایی به نظر بسیار جدی می‌رسد. در حالی که ظاهرا دخالت هوایی در درگیری با داعش، تاثیری قطعی بر روند تحرکات داعش خواهد داشت، آژانس خبری دولتی آناتولی که به دولت ترکیه یعنی یکی از حامیان اصلی داعش در سوریه و عراق وابسته است، در خبری که عراقی‌ها آن را کذب محض دانستند، مدعی شد ایران هواپیماهای قدیمی عراق را بازگردانده است.
منابع عراقی خبر دروغ برگرداندن هواپیماهایی که تعدادی از آنها دیگر قابلیت پرواز را هم ندارند و تعدادی دیگر هم نمی‌توانند هیچ کمکی به ایران بکنند را بخشی از نمایش درگیری دولت عراق با تروریست‌های داعش به عنوان یک درگیری شیعه و سنی می‌دانند. حمایت دولت و رسانه‌های ترکیه از داعش همچنان ادامه دارد.

16:

وقتی 50تا F-16 هایی که از آمریکایی ها خریدن رو تحویل بگیرن اونوقت ای 130 تا حکم اسباب بازی بچه رو داره براشون
یه زمانی خلبانهای عراقی عین چی از F-14 (تامکت )های ایرانی میترسیدن الان دیگه f-16 دارن و....

17:

ظاهرا هواپیماها امانت دست ایران بوده و پس ندادنش اونم توی این شرایط واقعا کار ناشایستی هست
هر چیزی جای خودش

اگر پس بدهد که احسنتم اين مطلب بدون دخالت انساني عينا از اين آدرس کپي شده و تمامي مسوليت آن با ناشر اصلي است.

برترین مطالب


بررسی کتاب "اسکندر تاریخ ایران الکساندر یونانی نیست" از پرنیان حامد (سری جدید)
ارتباط با مدیریت تالار تاریخ و فرهنگ
ایران و مسئله ای به نام پان
تفاوت های مردمان آذری و ترک و مغول
شهدای میهن را مصادره نکنید !!
ترکها، مهاجرانی از مغولستان

اعراب با ایران چه کردند؟
میدان انقلاب یا ستاره داوود؟ببینید
تاپیک میهن پرستان هم میهن
کشف ح-ج-ا-ب
منشا پیدایش نامهای کوروش و داریوش
نژاد آریایی
*