پوتین برای تنبیه ایران، فروش اس 300 را متوقف کرد x

پوتین برای تنبیه ایران، فروش اس 300 را متوقف کردبحث و گفتمان عمومی انتخابات
بخش پیشنهادات و انتقادات تالار سیاست و روابط بین الملل
فتوکاتور و کاریکاتور‌های سیاسی
طرح امنیت اجتمایی و مبارزه با بد حجابی
برای ایران کدام نوع حکومت را میپسندید؟
نظرسنجی: بزرگترین دشمن ایران در حال حاضر کیست؟

*بدلیجات و جواهرات شما *
اتاق گفتگو تالار مُد و سبک زندگی
لباس های عروس 2014
✿دنُیآیِ مــیل و کــآمـــوآ✿
ترویج پوشش نامرسوم دو زن در تلویزیون (+عکس)
زیباترین زن سال 2014
حمایت از ما | مشهدهاست
`

پوتین برای تنبیه ایران، فروش اس 300 را متوقف کرد
پوتین برای تنبیه ایران، فروش اس 300 را متوقف کرد
نشریه کویتی الجریده گزارش داد؛
پوتین برای تنبیه ایران، فروش اس 300 را متوقف کرد


نشریه کویتی «الجریده» مدعی شده که ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه دستوری صادر کرده که بر اساس آن ارسال سیستم دفاع ضد موشکی اس 300 به ایران متوقف شود.

به گزارش «تابناک» این نشریه کویتی مدعی شده، ایران پیشتر به روسیه قول داده بود که تجهیزات پیشرفته نظامی را که از روسیه دریافت می‌کند، در اختیار حزب الله لبنان قرار ندهد؛ اما ایران به این قول خود پایبند نبوده و موشک‌های زمین به هوای اس‌ای ۲۲ را که از روسیه خریداری کرده، در اختیار حزب الله لبنان قرار داده است و ولادیمیر پوتین در واکنش به این نقض عهد ایران، ارسال تجهیزات سیستم دفاع ضد موشکی به ایران را متوقف کرده است.
پوتین برای تنبیه ایران، فروش اس 300 به ایران را متوقف کرد
یک منبع آگاه به روزنامه الجریده گفته است، پس از اینکه مقامات اطلاعاتی رژیم اسرائیل اطلاعات در اختیار گذاشتن تجهیزات پیشرفته روسی از طرف ایران به حزب الله را در اختیار مقامات کرملین گذاشته‌اند، پوتین دستور تنبیه ایران را صادر کرده است. بنا بر این گزارش، این سیستم دفاع موشکی در مناطقی از لبنان که حزب الله در آنجا حضور دارد، مستقر شده است.

منابع رژیم صهیونیستی بر این باورند که این سیستم دفاع موشکی، امنیت جنگنده‌های آنان را که آزادانه در آسمان لبنان پرواز می‌کنند، به خطر خواهد انداخت. برخی دیگر هم در آوریل سال گذشته گزارش دادند، جنگنده‌های اسرائیلی به پایگاه دفاعی ضد موشکی حزب الله که مجهز به سیستم اس‌ای ۲۲ بوده حمله کرده است.

الجریده البته به این بسنده نکرده و گزارش داده است، روسیه در مسأله سوریه هم با ایران اختلاف نظر پیدا کرده و ایران گفته که نیروهایش را از سوریه بیرون بکشد.

این نشریه همچنین مدعی شده که مقامات روسیه به ایرانیان گفته اند، در مسأله سوریه با ایران اتفاق نظر ندارند و برای پیدا شدن راه حلی سیاسی که بتواند بحران پنج ساله سوریه را به پایان برساند، نیروهای ایرانی باید از سوریه خارج شوند.

گفتنی است، قرارداد خرید سیستم دفاع ضد موشکی اس 300 از روسیه چندین سال است که بین ایران و روسیه منعقد شده است. در سال 2010 در زمان ریاست جمهوری مدودف در روسیه، وی به بهانه قطعنامه شورای امنیت و تحریم فروش سلاح به ایران، فروش این تجهیزات به ایران را به حالت تعلیق درآورد و متعاقبا ایران از روسیه در نهادهای بین المللی شکایت کرد.

پس از شکایت ایران، روس ها خواستار این شدند که به جای پرداخت اصل پول دریافتی از ایران، سود آن و همچنین جریمه فسخ یک طرفه قرارداد، ایران محصولات روسی بخرد که در همان زمان، این درخواست با انتقاد رسانه ها و افکار عمومی ایرانیان مواجه شد.

پس از توافق ایران و کشورهای ۱+ ۵ و ایران، ولادیمیر پوتین اعلام کرد که روسیه ارسال سیستم اس ۳۰۰ را به ایران از سر خواهد گرفت و در دیدارهایی که بین مقامات دو کشور انجام شد، ترتیبات و توافقات اجرایی شدن این معامله مورد تأیید طرفین قرار گرفت و طرفین از خبرهای خوش در این باره سخن گفتند؛ اما عملا هیچ اتفاقی نیفتاد و ایران همچنان منتظر دریافت این سیستم دفاعی از سوی شریک نامطمئن خود ماند.

حال اگر خبر نشریه کویتی درست باشد، باید گفت، برگ زرین دیگری بر پرونده بدگمانی تاریخی ایرانیان بر روس‌ها افزوده شده است؛ بدبینی که هیچگاه طرف روسی حتی نیازی احساس نکرده که برای رفع آن نزد ایرانیان تلاش بکند.

پیشینه خبر

ایران در دسامبر سال ۲۰۰۵ قراردادی به ارزش ۸۰۰ میلیون دلار برای فروش ۶۵ سامانه S-۳۰۰ PMU-۱ از سوی روسیه به ایران امضا کرد و ۱۶۶ میلیون و ۸۰۰ هزار دلار به عنوان پیش پرداخت این قرارداد به روسیه پرداخت؛ قراردادی که عملاً از سال ۲۰۰۷ از انعقادش سخن به میان آمد، ولی چند سال طول کشید تا رسماً فروشش تأیید شد.

با این حال، تأخیر‌ها در تحویل این سیستم به ایران آنچنان طولانی شد که با صدور قطعنامه سازمان ملل همزمان شد و دیمیتری مدودیف، رئیس‌جمهور روسیه در سال ۲۰۱۰ در راستای اجرای قطعنامه ۱۹۲۹ شورای امنیت دستوری صادر کرد که به موجب آن، فروش هرگونه موشک و جنگ‌افزارهای دیگر همچون تانک‌های جنگی، خودروهای زرهی، ادوات توپخانه‌ای کالیبر بالا، کشتی‌ها و هواپیما و هلیکوپترهای نظامی به ایران ممنوع شده ‌بود.

در واکنش به این امر، ایرانی‌ها یک درخواست غرامت ۴ میلیارد دلاری را به دیوان بین‌المللی داوری فرستادند. روس‌ها در تلاش برای صرفن ظر کردن ایران از درخواست غرامت، سیستم تور ام-۱ را به جای آن پیشنهاد دادند که گفته شد، از سوی ایران رد شده ‌است. آنتی ۲۵۰۰ نیز پیشنهاد دیگر روس‌ها بود. محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران در سفری که به مسکو داشت، گفته بود، تهران تمایلی ندارد به جای سامانه اس ٣٠٠ از روسیه، سامانه آنتی-٢۵٠٠ دریافت کند.


پس از تفاهم لوزان، مقامات روس به دنبال فرصتی برای فروش تجهیزات نظامی به ایران بودند. رسانه‌های غربی گزارش دادند، مقامات روس امیدوارند با برداشته شدن تحریم‌های موشکی ایران، ارزش قراردادهای موشکی این دو کشور از ۱۱ میلیارد دلار به ۱۳ میلیارد دلار افزایش یابد و اجرایی شدن پروسه انتقال سامانه اس ۳۰۰ به ایران در همین راستا انجام شود. متعاقبا دفتر مطبوعاتی کاخ کرملین اعلام کرد، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، ممنوعیت تحویل سامانه‌های موشکی دفاع هوایی اس ۳۰۰ به ایران را لغو کرده است.

در همان زمان الهه کولایی استاد دانشگاه و کارشناس مسائل روسیه در گفت و گویی با «تابناک» این گمانه را مطرح کرد که ممکن است، باز هم روسیه در ارسال اس ۳۰۰ تعلل کرده و با کارت ایران در مقابل غرب بازی کند. او در این باره گفت: «روس‌ها نشان داده‌اند در تنظیم رابطه خود با غرب، به ویژه امریکا همواره از اهرم ایران، بهره گرفته‌اند؛ بنابراین در این زمینه سایه این رفتار بر تصمیم گیری‌های موجود افتاده و نمی‌توان تصویر روشنی در این زمینه داد، چون ما اطلاع دقیق از آنچه در پس پرده سیاست در حال رخ دادن است، نداریم. بنابراین من فکر می‌کنم، پیش از هر چیز، باید منتظر پیامدهای رفتاری این دستور باشیم».

پیشتر هم نصرت‌الله تاجيک در یادداشتی در «تابناک»، به نقش روابط گرم روسیه و رژیم صهیونیستی و تاثیر این ارتباط بر روابط ایران و روسیه پرداخت و نوشت: با اشاره به تنش میان روسیه و ناتو و بالا گرفتن بحث پیوستن گرجستان به ناتو که خطری برای روسیه محسوب می‌شود، تجهیز ارتش گرجستان توسط رژیم صهیونیستی را که بر خلاف منافع استراتژیک روسیه است، مورد توجه قرار داد و تأکید کرد، رژیم صهیونیستی برای آنکه مسکو در اقدامی مقابله جویانه، اس ۳۰۰ را به ایران واگذار نکند، فروش و ارسال تجهیزات نظامی پیشرفته به گرجستان را متوقف کرده است؛ تحلیلی که بیش از یک سال بعد توسط نهادهای اطلاعاتی و امنیتی غربی مورد توجه قرار گرفت.


پوتین برای تنبیه ایران، فروش اس 300 را متوقف کرد - سایت خبری تحلیلی تابناك|اخبار ایران و جهان|TABNAK

03-06-2016


1:

نباید برای اس 300 این همه سر و کله بزنیم که. خوب همون نمونه چینی اس 300 که خریداری کرده ایم کافی هست.

2:

نه غربی نه شرقی جمهوری اسلامی ایرانی

3:

یاد اون صحبت رفیق پوتین افتادم تو دیدار با رهبری
عجب پشت ما رو خالی نکردین
خخخخخخ
هی میگفتم این روس های بی شرف قابل اعتماد نیستن
حالا یه سری هی قربون صدقه روسها برن
به نظر من آمریکایی ها از روسها قابل اعتماد تر هستن
اگر آمریکایی ها زمان شاه ایران رو کردن ژاندارم منطقه وسیله ژاندارمی رو بهش فروختن
نه مثل این ودکا خور ها با ورق ایران تو سازمان ملل و بازی کنن سر سیستم دفاع ضد موشکی آمریکا تو اروپای شرقی


4:

روسیه زمانی اس 300 را به ایران میده که دیگه بدرد ایران نخوره
این احمقهای روس آدمهای بی غیرت و غیرقابل اعتمادی هستند
نباید با طناب آنها به چاه رفت
آدم فروشتر از آنها تو دنیا پیدا نمیشه
کشورهای اطراف روسیه هم این موضوع را فهمیدن
بخاطر چپاول و غارتگریهای روسیه به آمریکا و ناتو پناه میآورند
و این احمقها هنوز دست از کارشون برنداشتند
روزی میرسه ناتو تا در کرملین وارد میشه و هنوز آنها در فکر خوردن ودکا و روسپی گری و آدم فروشی هستند

5:

فعلا که دل بستیم به روسیه و چین
خدا از دولت قبلی نگذره که به این کار دامن زد
پای آنها بیشتر از پیش به منافع کشورمان باز کرد
دولت بهای مثل کشورهای آمریکای لاتین فکر میکرد
یا باید با شرق رابطه خوبی داشته باشی یا غرب
بطور واضح یا آمریکایی باید شوی یا طرفدار چین و روسیه

دولت بهار با ایجاد رابطه های نا متعارف با روسیه و چین
روابط سیاسی و اقتصادی ایران را در دنیا و داخل کشور نابود کرد

و چون چین و روسیه غیر قابل اعتماد بودند ایران از این رابطه یکطرفه
صدمه بسیاری خورد آنها با نامردی قعطنامه های سازمان ملل علیه ایران را بجای وتو
تایید کردند
درصورتیکه امریکای ها هرگز اجازه تایید و علنی شدن قعطنامه سازمان ملل علیه متحدانشان را نمیدن
بنده نظر ندارم که امریکای ها خوبند
اما بطور یقین مشخص است هیچ کس مثل روس ها آدم فروش نیستند
در مرام آنها خودی و غیرخودی وجود ندارد

6:

تحریمها از زمان انقلاب برعلیه ما وجود داشته
اما از زمان ایشون در سازمان ملل قانونی شد
قبل از آن ایشون میگفت تحریمها یک مشت کاغذ پاره هستند!!!!
در اینکه در دولت ایشون اقتصاد مملکت ویران شد شکی نکنید
فعلا که اطرافیان ایشان محکوم به فساد شدند

7:

کل تاریخ این مملکت را بخونین
خواهین دید روس ها از همه بیشتر عهد شکنی داشتن

8:

مرگ بر روسیه ان شالله توسط ایالات متحده امریکا و یاری خداوند به فروپاشی برسد

9:

من که باور نمیکنم .
دم خروس را باور کنیم یا....
پوتین برای تنبیه ایران، فروش اس 300 را متوقف کرد
پوتین برای تنبیه ایران، فروش اس 300 را متوقف کرد

10:

ایرانی های ساده تصور می کنند روسیه عاشق عبا و عمامه یا چشم و ابرو و ریششان شده است!!

11:

این دوتا همش توظاهر به هم میپرن
در باطن دست به یکی هستن برای بالا کشیدن منابع و پول های کشورهای دیگه

12:

بله ولی روسیه در حق ایران بسیار کار شکنی کرده است نسبت به امریکا

13:

چه خبر خنده داري بود وما خودمون اس 200 داريم بهتر از اس 300 , هست
ياد قران تقلبي شون افتادم كه دادن دست خامنه اي خخخخخخخ

14:

درود

آقا نگویید "مرگ بر روسیه" چرا که در سال 88 هر کس چنین چیزی در خیابان می گفت هم با چیزی شبیه باتوم یا برخوردی شبیه آن روبرو میشد...پوتین برای تنبیه ایران، فروش اس 300 را متوقف کرد

15:

با همه اینها همچنان پوتین سرور و رئیس و دوست ماست !!!!!! :-)

+

شعار نه شرقی نه غربی هم تحریف شده حالا دیگه بقیه ارمان ها به کنار !!

16:

روسیه همیشه سر ایران رو شیره مالیده اینکه بار اول نیست

17:

نمیدونم چرا وقتی گذشته ثابت میکنه روسیه دوست ایران نیست اینا درس نمیگیرن

18:

خبر جعلی هست.
یا ولادیمر!

19:

اون زمان هم دولت آلمان تحت فشار آمریکا قرارداد ساخت کارخانه ی فولاد با کروپ را لغو کرد تا ایران مجبور شد به شوروی سابق متمایل شود تا روس ها اولین و تنها کارخانه ی فولاد سازی را در اصفهان بسازند. فولادسازی تنها یک نمونه هست. غربی ها در آن زمان اجازه ی عقد هیچ قرارداد انعقاد تکنولوژی را به ایران نمی دادند و دولت ایران مجبور بود با روابط مناسب با دولت های بلوک شرق سابق نظیر رومانی، چکسلاواکی و مجارستان صنایع مادر نظیر پل سازی، ساخت ماشین آلات، تراکتوری سازی، واگن سازی و حتی نیروگاه و ساخت برج های مسکونی را وارد کند با وجودی که ایران یک متحد آن ها بود به جز صنعت مونتاژ هیچ چیزی به ایران نمیدادند.

20:

با همه اینها همچنان پوتین سرور و رئیس و دوست ماست !!!!!! :-)

+

شعار نه شرقی نه غربی هم تحریف شده حالا دیگه بقیه ارمان ها به کنار !!

21:

روسیه همیشه سر ایران رو شیره مالیده اینکه بار اول نیست

22:

نمیدونم چرا وقتی گذشته ثابت میکنه روسیه دوست ایران نیست اینا درس نمیگیرن

23:

خبر جعلی هست.
یا ولادیمر!

24:

اون زمان هم دولت آلمان تحت فشار آمریکا قرارداد ساخت کارخانه ی فولاد با کروپ را لغو کرد تا ایران مجبور شد به شوروی سابق متمایل شود تا روس ها اولین و تنها کارخانه ی فولاد سازی را در اصفهان بسازند. فولادسازی تنها یک نمونه هست. غربی ها در آن زمان اجازه ی عقد هیچ قرارداد انعقاد تکنولوژی را به ایران نمی دادند و دولت ایران مجبور بود با روابط مناسب با دولت های بلوک شرق سابق نظیر رومانی، چکسلاواکی و مجارستان صنایع مادر نظیر پل سازی، ساخت ماشین آلات، تراکتوری سازی، واگن سازی و حتی نیروگاه و ساخت برج های مسکونی را وارد کند با وجودی که ایران یک متحد آن ها بود به جز صنعت مونتاژ هیچ چیزی به ایران نمیدادند. اين مطلب بدون دخالت انساني عينا از اين آدرس کپي شده و تمامي مسوليت آن با ناشر اصلي است.

برترین مطالب


حکومت سوریه و معارضین
شکست سامانه ضدهوایی گنبد آهنین(Iron Dome) رژیم صهیونیستی
جنگ ايران و اسرائيل (پيام راشل كوري 2)
حمله اراذل و اوباش به محمود کریمی و ماجرای تیراندازی
آینده سوریه را چگونه پیش بینی می کنید ؟
توان نظامی ايران

مباحث عمومی تالار تاریخ، روشنگری ها و ارتباط با مدیریت
هیتلر، مرد بزرگ
چند سوال! ( گفت و گو پیرامون چگونگی اخلاقیات و روحیات ترکان و ایرانیان )
بررسی کتاب "اسکندر تاریخ ایران الکساندر یونانی نیست" از پرنیان حامد
بررسی کتاب "اسکندر تاریخ ایران الکساندر یونانی نیست" از پرنیان حامد (سری جدید)
ارتباط با مدیریت تالار تاریخ و فرهنگ
*