اقدام برای تصویب شورای سیاسی انصارالله/ قبول استعفای منصور هادی روی میز پارلمان x

اقدام برای تصویب شورای سیاسی انصارالله/ قبول استعفای منصور هادی روی میز پارلمانيهوديت و صهيونيسم
تاثيرات مثبت يا منفي طرح هدفمند كردن يارانه ها
ستاد انتخاباتی دکتر سعید جلیلی
لطفا دیگر نگویید«مرگ بر آمریکا»!
آمریکا در حال فروپاشی است
ایا دین از سیاست باید جدا باشد؟ چرا؟!

*بدلیجات و جواهرات شما *
اتاق گفتگو تالار مُد و سبک زندگی
لباس های عروس 2014
✿دنُیآیِ مــیل و کــآمـــوآ✿
ترویج پوشش نامرسوم دو زن در تلویزیون (+عکس)
زیباترین زن سال 2014
حمایت از ما | مشهدهاست
`

اقدام برای تصویب شورای سیاسی انصارالله/ قبول استعفای منصور هادی روی میز پارلمان
اقدام برای تصویب شورای سیاسی انصارالله/ قبول استعفای منصور هادی روی میز پارلمان
به گزارش سرویس بین‌الملل جام نیـوز، روزنامه "العرب" نوشت: «منابع آگاه و ویژه به روزنامه العرب تأکید کردند که حوثی ها پارلمان یمن را بعد از 18 ماه سیطره بر آن به "یحیی الراعی" رییس پارلمان این کشور واگذار کردند.»

العرب در ادامه نوشت: «یحیی الراعی -که چهره سیاسی نزدیک به علی عبدالله صالح است- به آن دسته از نمایندگان پارلمان که در خارج به سر می برند، فرا خوان داد. برخی از این نمایندگان هم از طریق عمان به یمن آمدند تا جلسه ای برای تأیید شورای سیاسی که اخیرا از سوی حوثی ها اعلام شده بود، تشکیل دهند.»

این روزنامه در ادامه نوشت: «منابع آگاه همچنین گفتند که بعید نیست که پارلمان یمن به قبول استعفای منصور هادی اقدام کند که در سال 2015 آن را تقدیم پارلمان یمن کرده بود.»

خاطر نشان می شود که هیئت رئیسه پارلمان یمن در نشستی تصویب کرد که جلسات پارلمان این کشور از شنبه هفته آینده از سر گرفته شود.

هیئت رئیسه مجلس یمن همچنین از تشکیل شورای سیاسی برای اداره امور یمن استقبال و تأکید کرد که تشکیل این شورا در پاسخ به خواسته‌های و نیازهای مردم بوده است.

انصارالله یمن اخیرا با حزب علی عبدالله صالح، رئیس‌جمهور پیشین یمن توافقی تاریخی را امضا و تشکیل شورای عالی سیاسی را اعلام کرد. اسامی این شورا به شرح زیر است:

صالح الصماد، عضو شورای سیاسی انصارالله یمن

صادق امین ابورأس، معاون رئیس حزب کنگره سراسری مردمی

یوسف الفیشی، عضو دفتر سیاسی انصارالله

خالد سعید الدینی، یکی از رهبران حزب کنگره سراسری مردمی

دکتر قاسم لبوزه، رئیس شاخه حزب کنگره سراسری مردمی در استان لحج در جنوب یمن

سلطان السامعی، رهبر حزب سوسیال یمن

عبدالله جابر الوهبانی، از شخصیت‌های یمنی حامی انصارالله و حزب کنگره سراسری مردمی.

مبارک صالح المشن، از شخصیت‌های یمنی حامی انصارالله و حزب کنگره سراسری مردمی.

ناصر عبدالله النصیری، از شخصیت‌های یمنی حامی انصارالله و حزب کنگره سراسری مردمی.

صالح الصماد به عنوان رئیس شورای عالی و قاسم لبوزه به عنوان معاون وی تعیین شده است.

08-09-2016


1:

در این نشانه هایی-ست برای کسانی که می اندیشند
علی عبدالله صالح دیکتاتور سابق یمن ...

2:

پشت پرده همسو جلوه دادن جنبش انصارالله و دیکتاتور یمن

۲۵ آبان ۱۳۹۳ - ۰۹:۵۱

خبرگزاری تسنیم: تلاش‌های که از سوی محافل غربی و عربی برای القاء هم جبهه بودن انصار الله و علی عبد الله صالح در جریان است کاملا مشکوک بوده و این تلاش‌ها می‌تواند تلاشی جدید برای بدنام کردن این جنبش و زمینه سازی برای سرکوب آنها باشد.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، در بررسی تحولات اخیر یمن چند نکته جلب توجه می‌کند که می‌توان آنها را به صورت سوال مطرح کرد.

نخست اینکه چه عواملی موجب شده است دولت جدید به نخست وزیری "خالد بحاح" از سوی انصار الله و علی عبد الله صالح رئیس جمهور سابق این کشور مورد اعتراض قرار گیرد

دوم اینکه از آنجا که علی عبد الله صالح نیز همانند انصار الله خواستار اصلاحاتی در دولت جدید یمن شد و حتی وزرای خود را از دولت خارج کرد آیا می‌توان این اعتراض ها را از یک قماش دانست ؟

و سوم اینکه چه عواملی موجب شده است علی عبدالله صالح بعد از گذشت نزدیک به دو سال از کناره گیری از قدرت دوباره در صحنه سیاسی یمن مطرح شود و بلاخره چهارم اینکه با شکل گیری فضای سیاسی جدید چه چشم اندازی را می توان برای آینده دولت جدید یمن پیش بینی کرد؟

***علل اعتراض‌ها به دولت جدید یمن***

این اعتراض ها از دو منبع متفاوت نشات گرفته است. علت اعتراض حوثی ها این است که معیارهای توافق شده در چارچوب موافقتنامه صلح و شراکت ملی برای تشکیل دولت جدید رعایت نشده است. از جمله این معیارها می توان به پاکدستی ، شایستگی و نداشتن ارتباط با حکومت منصور هادی اشاره کرد. رعایت این معیارها از چند جهت برای حوثی ها دارای اهمیت است. نخست اینکه حوثی‌ها رهبری دور جدید جنبش اعتراضی را (که برکناری دولت باسندوه و تشکیل دولت خالد بحاح انجامید) برعهده داشتند و از این جهت در خصوص اجرای توافقات صورت گرفته تکلیف و احساس مسئولیت بیشتری می‌کنند. دوم از آنجا که حوثی‌ها از همان ابتدا تمایلی برای حضور مستقیم در دولت نداشتند لذا کسب اطمینان از صلاحیت و بی‌طرفی اعضای دولت جدید بخصوص در پست‌های کلیدی برایشان از اهمیت مظاعف برخوردار است اما برخی از این وزرای کلیدی ارتباط روشنی با سرویس‌های اطلاعاتی دولت عبدربه دارند.

اما اعتراض علی عبد الله صالح بیشتر به اختلافات و رقابت‌های شخصی‌اش با عبدربه منصور هادی منصور در درون حزب کنگره مردمی بر می‌گردد و این اختلافات و کشاکش های داخلی در حدی است که این حزب را در آستانه تجزیه و انشعاب قرار داده است و در واقع یکی از دلایل مخالفت آمریکا و شورای امنیت با بازگشت عبد الله صالح به صحنه نگرانی آنها از موقعیت عبدربه هادی منصور است.

***آیا حوثی‌ها و هواداران صالح در یک جبهه اند؟***

محافل غربی و عربی به گونه‌ای عمل می‌کنند که حوثی‌ها و جناح علی عبد الله صالح را در کنار هم قرار دهند و تبلیغاتی که در این راستا ارائه می‌شود به گونه‌ای است که این تصور را در مخاطب القاء می‌کند که گویا این دو، جبهه واحدی را تشکیل داده‌اند . از جمله مصادیق موجود در این زمینه جدا از تبلیغات هدفمند خبرگزاری‌ها و رسانه‌های غربی ، مصوبه اخیر شورای امنیت در اعمال تحریم همزمان علی عبد الله صالح و دو تن از رهبران حوثی است. شاید اتخاذ این رویکرد براساس طرح و سناریوی از پیش طراحی شده صورت گرفته است تا از بدنامی عبدالله صالح برای از بین بردن خوشنامی حوثی‌ها بخصوص در هدایت و مدیریت جنبش اعتراضی جدید استفاده شود.

با این حال علیرغم اتخاذ یک چنین تلاش‌های هدفمند از سوی محافل غربی و عربی ، تفاوت اساسی را می‌توان بین دیدگاه‌ها و انگیزه‌های حوثی‌ها از رد مشارکت در دولت جدید یمن مشاهده کرد. در حالیکه انصار الله برای اجرای کامل موافقتنامه صلح و شراکت ملی تلاش می‌کنند و با توجه به رهبری دور جدید جنبش اعتراضی در قبال آن احساس مسئولیت می‌کنند اما علی عبد الله صالح هیچ نقش روشن و اشکاری در جنبش اعتراضی اخیر و امضای موافقتنامه صلح و شراکت ملی نداشته است.

همچنین در حالیکه حوثی‌ها به عنوان عامل و نجات انقلاب یمن شناخته می شوند و در بین انقلابیون از جایگاه ویژه ای برخوردارند اما در مقابل علی عبد الله صالح به سرکوب انقلاب یمن شناخته می شود و اساسا انقلاب یمن در واکنش به حاکمیت 30 ساله علی عبد الله صالح آغاز شد. بر این اساس علیرغم وجود برخی اشتراکات مذهبی و عشیره‌ای بین حوثی‌ها و جناح علی عبد الله صالح نمی‌توان آنها را برخلاف تبلیغات رسانه‌های غربی و عربی در یک جبهه تصور کرد.

***چرا علی عبدالله صالح به یکباره از حاشیه به متن آمد؟***

از زمانی که عبد الله صالح بر اساس طرح شورای همکاری خلیج فارس قدرت را به عبدربه هادی منصور واگذار و از قدرت کناره گیری کرد تا همین چند روز پیش هیچ خبری از وی در تحولات سیاسی و امنیتی نبود و حتی معلوم نبود که وی در داخل یمن است یا در خارج از آن به سر می‌برد. در واقع عبدالله صالح زمانی خبر ساز شد که سخنگوی وی اعلام کرد آمریکا از وی خواسته است یمن را ترک کند که البته این اظهارات بلافاصله از سوی آمریکا رد شد. بر این اساس این احتمال قوت گرفت که صالح با توجه به فضای ضد آمریکایی حاکم بر یمن بخصوص جنبش اعتراضی جدید به رهبری حوثی‌ها با این تلاش‌ها می‌خواهد از خود چهره ضد آمریکایی ارائه دهد خود را به حوثی ها نزدیک کند.

اماعامل دیگری که به خبری شدن نقش صالح کمک کرد ، اقدام شورای امنیت در قرار دادن وی در لیست تحریم های این شورا است. بر این اساس در یک جمع بندی می‌توان از حاشیه به متن آمدن عبدالله صالح را نتیجه و مرهون تلاش های همزمان شخص وی و بازیگران غربی و عربی دخیل در بحران یمن دانست واحتمال اینکه هر دو تلاش بخشی از یک سناریوی مشترک باشد وجود دارد.

*** نـــــتــــیــــجـــــــه ‌گـــــــیــــــری***

از آنچه که گفته شد می‌توان نتیجه گرفت که هر چند تحریم دولت جدید از سوی علی عبد الله صالح و بخشی از حزب کنگره مردمی شاید نتواند تاثیر شگرفی بر عملکرد دولت جدید داشته باشد اما بی تردید راضی نبودن حوثی ها در این دولت با توجه به نقش و جایگاهی که آنها در تحولات سیاسی و امنیتی جدید یمن بخصوص در دور اخیر جنبش اعتراضی داشته‌اند، می‌تواند مشروعیت داخلی آن را زیر سوال ببرد و چالش‌های جدی برای دولت خالد بحاح ایجاد کند.

در این میان هر چند حوثی‌ها و عبد الله صالح همزمان به اعتراض با دولت جدید یمن برخاسته‌اند اما این به مفهوم هم جبهه بودن و هم مرام بودن آنها نیست و تلاش‌های که از سوی محافل غربی و عربی برای القاء هم جبهه بودن حوثی‌ها و علی عبد الله صالح در جریان است کاملا مشکوک بوده و این تلاش‌ها می‌تواند تلاشی جدید برای بدنام کردن حوثی‌ها و زمینه سازی برای سرکوب آنها باشد.

انتهای پیام/ر اين مطلب بدون دخالت انساني عينا از اين آدرس کپي شده و تمامي مسوليت آن با ناشر اصلي است.

برترین مطالب


حکومت سوریه و معارضین
شکست سامانه ضدهوایی گنبد آهنین(Iron Dome) رژیم صهیونیستی
جنگ ايران و اسرائيل (پيام راشل كوري 2)
حمله اراذل و اوباش به محمود کریمی و ماجرای تیراندازی
آینده سوریه را چگونه پیش بینی می کنید ؟
توان نظامی ايران

چند سوال! ( گفت و گو پیرامون چگونگی اخلاقیات و روحیات ترکان و ایرانیان )
بررسی کتاب "اسکندر تاریخ ایران الکساندر یونانی نیست" از پرنیان حامد
بررسی کتاب "اسکندر تاریخ ایران الکساندر یونانی نیست" از پرنیان حامد (سری جدید)
ارتباط با مدیریت تالار تاریخ و فرهنگ
ایران و مسئله ای به نام پان
تفاوت های مردمان آذری و ترک و مغول
*