ترانس سکشوالها با دوجنسی ها فرق دارند x

ترانس سکشوالها با دوجنسی ها فرق دارند آنچه باید درباره بیماری ایدز بدانید
دارو های گیاهی
بهترین روش در درمان دیسک و سیاتیک
بهترین پیشگیری از سرطان معده
دیابت (قند خون )
مقالات متنوع در مورد سنــگ کلیه..

با فواید رژیم غذایی گیاهی آشنا شوید .
ارزش غذایی بیسکوئیت ساقه طلایی چقدر است؟
معجزه طبیعت
بهترین روش افزایش قد +تبادل نظر
*طب سنتی*
چرا نباید پنیر را با گوجه و خیار خورد؟
حمایت از ما | مشهدهاست
`

ترانس سکشوالها با دوجنسی ها فرق دارند
ترانس سکشوالها با دوجنسی ها فرق دارند
بسیاری از مردم، ترانس سکسوالیسم را با هرمافرودیسم و گاه حتی با همجنسگرایی یکی می گیرند

دکتر مهدی صابری، روانپزشک پزشکی قانونی، در گفتگو با عصر ایران بە تشریح ماهیت عارضه ترانس سکسوالیسم ( یا اختلال هویت جنسی ) و مشکلات مبتلایان آن (مخففاً “تی اس”ها) پرداخت. وی متولد ۱۳۳۸ و فارغ التحصیل دانشگاه تهران و نیز متخصص دوجنسی هاست.ابتدا بفرمایید ترانس سکسوالیسم چه فرقی با هرمافردویسم دارد؟

هرمافرودیسم یا دوجنسی بودن، نوعی اختلال و اشکال آناتومیک است. یعنی در بدن فرد مبتلا، اندامهای جنسی هر دو جنس مونث و مذکر وجود دارد. بە طور مثالً ممکن است دستگاه خارجی تناسلی شخص، مردانه باشد اما ارگان های زنانه مثل رحم و تخمدان نیز در بدن او بە شکل ناقص وجود داشته باشد. چنین فردی دوجنسی قلمداد می گردد.

فرد دوجنسی از حیث ارگانیسمش دچار نوعی ابهام جنسیتی است و نمی داند کە زن است یا مرد. دوجنسی ها معمولاً عقیم هم می باشند. اما ترانس سکسوالیسم کاملاً متفاوت از هرمافرودیسم است.


فرد مبتلا بە ترانس سکسوالیسم، در ساختمان بدنش هیچ اشکالی وجود ندارد. هرمافرودیت ها در ساختمان بدنشان اختلال وجود دارد اما ترانس سکسوالیست ها از حیث ساختمان بدنی، کاملاً مرد و یا کاملاً زن می باشند. اندام های جنسی خارجی و داخلی آنها کاملاً مردانه و یا کاملاً زنانه است. منظور از اندام های جنسی داخلی، رحم و تخمدان و هورمون های زنانه در زنان و هورمون های مردانه در مردان است.


رویش پستان در زنان و تجمع چربی در نواحی لگن و باسن و نازک شدن صدا در زنان و رویش ریش و سبیل و خشن شدن صدا در مردان، محصول همین هورمون های زنانه و مردانه می باشند کە در ترانس سکسوالیست ها، بە طور طبیعی وجود دارند.


بنابراین ترانس سکسوالیست ها یا تی اس ها، بە لحاظ ظاهری و فیزیکی هیچ مشکلی ندارند. بە لحاظ ژنتیک هم مشکلی ندارند. یعنی یک زن تی اس، کروموزوم های جنسی xx دارد و از این حیث کاملاً طبیعی است.


اختلاس تی اس ها، اختلال در احساسات و هیجانات و تمایلات آنهاست. یعنی فردی کە بە لحاظ ژنتیک و ظاهر فیزیکی زن است، احساسات و تمایلات و رفتارهایش مردانه است و دربارهٔ خودش معتقد است کە باید مرد می شد. یعنی احساس می کند کە تمایلات و احساسات و روحیات مردانه اش در یک قفس زنانه گیر افتاده است.

مثل مردها رفتار می کند و حتی پس از رسیدن بە سن بلوغ، تمایلات جنسی شان هم مثل جنس مخالفشان است. و یا برعکس، شخصی کە بە لحاظ فیزیکی مرد است ولی احساسات زنانه دارد، احساس می کند در قفسی مردانه گرفتار شده است.

ولی با وجود این تمایل، باز با همجنسگرایان فرق دارد زیرا خودش معتقد است کە تمایل جنسی اش بە زنان، تمایل بە جنس مخالف است؛ چرا کە او خودش را در اصل مرد می داند. درست است؟


احسنت! دقیقاً. یک همجنسگرای بە طور مثالً مذکر، با علم بە جنسیت مذکر خودش، باز تمایل دارد کە با جنس مذکر رابطه جنسی داشته باشد. یعنی خودش را مرد می داند و بە مردان گرایش جنسی دارد! اما یک مرد مبتلا بە “اختلال هویت جنسی” (ترانس سکسوالیسم)، تمایلات زنانه دارد و خودش را زن می داند. رفتارها و تمایلاتش زنانه است و اصرار بسیاری هم دارد کە حتی شکل ظاهری بدنش را زنانه کند. اما یک همجنسگرا هیچ وقت نمی خواهد عمل جراحی کند و تغییر جنسیت دهد.


منبع:
انجمن روانشناسی بالینی ایران

05-31-2013


1:

جالبه !
من همیشه فکر میکردم تی اس ها همون دوجنسیتی ها هستن

2:

بهتر است این بیماران برن خودشون رو درمان کنند !

3:


حالا شما چرا ناراحت شدی

همه جور آدمی پیدا میشه

4:

درود اتفاقا به نکته ی جالبی اشاره کردید

سوالی برایم پیش آمده آیا تا به حال در دنیا مواردی دیده شده که این افراد تحت درمان موفق قرار بگیرند و واقعا تبدیل به افرادی با گرایش نرمال (اکثریت جامعه) شوند؟؟؟ چون تا کنون به هیچ عنوان نشنیده ام که یک مثلا هم جنس گرا یا حتی فردی که اصطلاحا تی اس است "درمان" شود و زندگی نرمالی را پیش بگیرد. اکثرا این افراد از بدو کودکی و به طور ذاتی تمایلات متفاوتی دارند و خودشان "انتخاب" نکرده اند که این طوری باشند. واقعا تا به حال آیا درمان پزشکی موثری در این مورد دیده شده؟؟ اگر موردی سراغ دارند دوستان بگویند.

5:


گفتگو با پزشکی که تاکنون جنسیت ۱۵۲ نفر را تغییر داده استدکتر شهریار کهن زاد


روان درمانی برای همجنس گراها
روش درمان همجنس گراها با دوجنسی ها کاملا متفاوت است و آسان تر. دکتر کهن زاد در این باره گفت: «مشکل همجنس گرایان با روان‌درمانی، قابل درمان است، اگر یک هم‌جنس‌گرا خودش بخواهد و تن به درمان بدهد، با مکانیزم‌های پیشرفته اما نه توسط هر شخص، می توان او را درمان کرد. در شهری مثل سانفرانسیسکو، از هر 3 مرد یکی با همجنس خود تماس جنسی دارد. البته یک قسمت ماجرا هم برای آنها ارزشی است و اصلا غیرعادی هم نبوده، در بعضی دوره‌ها هم حتی این اتفاق مد بوده، این‌ها ارزش‌گذاری‌های اجتماعی است.»
به گفته او Tsهای واقعی را تحت هیچ شرایطی نمی‌توان از راه روانی درمان کرد: «این نهایت کم‌سوادی است که گفته‌اند این افراد را می توان با روش های درمان روانشناسی و روانپزشکی مداوا کرد. به یاد داشته باشیم که اختلال هویت جنسی با روان درمانی معالجه نمی شود؛ یگانه راه درمان این افراد جراحی و تامین جنسیتی است که بیمار در خود سراغ دارد.»

6:

سلام
البته یه جلساتی هست به اسم اس ای های گمنام برای کسانی که با سکس مشکل دارن یا همجنس گرا هستن اونجا من شنیدم که موثر واقع بوده البته جز ان جی های دوازده قدمیه
البته یکی هم میشناختم که ارتباط با هر دو جنس رو داشت که ازدواج کرده و زندگیه نرمالی داره ..هیچ چیز بعید نیست

7:

جالب بود من نمی دانستم. واقعا ممنونم از اطلاعاتتون دوستان.

8:

در مورد همجنسگرایان؛
اساسا همجنسگرایی اختلال شناخته نمیشه از نظر روانشناسها. پس استفاده از واژ] درمان بی معنیه. ولی اگه منظور تبدیل شدن از همجنسگرا به دگرجنسگراست تا حالا مورد قابل تاییدی دیده نشده. حتی یک مورد. به جز کسانی که مذهبی هستند هم کسی دنبال تغییر گرایش جنسی و تحقیق در اینباره نیست. همجنسگراها اصلا احساس بدی ندارند از همجنسگراییشون.

در مورد ترنس ها؛
عمل جراحل انجام میگیره تا تغییر جنسیت بدن. ترنسها خودشون دوست دارن تغییر جنسیت بدن. باز در مورد اینها هم به نظر من واژه بیمار غیراخلاقیه چون یه مساله شخصیه و آزاری برای دیگران نداره و درست نیست بهشون بگیم بیمار.

9:

درود و سلام مرا پذیرا باشید

من هرگز در نوشته ام از لفظ "بیمار" استفاده نکردم! برعکس اتفاقا خیلی سعی کردم تا واژه ها را به گونه ای به کار ببرم که چنین برداشتی از سخن من نشود حتی در مقابل کلمه ی "درمان" به حالت نرمال نوشتم (اکثریت جامعه). نمی دانم چرا در مقابل نوشته ی من چنین موضع گیری کردید دوست عزیز. من واقعا برایم این سوال مطرح شده بود. نه قصد بی احترامی داشتم نه خدای نکرده به شما یا دوستان دیگر توهینی کردم. به هر حال اگر شما چنین برداشتی کردید قصور از جانب من بوده و من از شما معذرت خواهی می کنم.

در مورد این قسمت از حرف شما:

ولی اگه منظور تبدیل شدن از همجنسگرا به دگرجنسگراست تا حالا مورد قابل تاییدی دیده نشده. حتی یک مورد.
اکنون یک تناقض منطقی برایم بوجود آمد بین این سخن شما و این سخن دوست دیگرمون آقای b313 که فرمودن:

روان درمانی برای همجنس گراها
روش درمان همجنس گراها با دوجنسی ها کاملا متفاوت است و آسان تر. دکتر کهن زاد در این باره گفت: «مشکل همجنس گرایان با روان‌درمانی، قابل درمان است،
کدام حقیقت دارد؟

10:

درود و سلام بر شما بزرگوار

من منظورم شما نبود. کلی گفتم. در بعضی از پستهای بالا هم اینها بیمار خطاب شدن و بیشتر منظورم به اونها بود نه شما. نه، پست و لحن شما مشکلی نداشت.
من باید عذر خواهی کنم که دخالت کردم.

در مورد این قسمت از حرف شما:

ولی اگه منظور تبدیل شدن از همجنسگرا به دگرجنسگراست تا حالا مورد قابل تاییدی دیده نشده. حتی یک مورد.
اکنون یک تناقض منطقی برایم بوجود آمد بین این سخن شما و این سخن دوست دیگرمون آقای b313 که فرمودن:

روان درمانی برای همجنس گراها
روش درمان همجنس گراها با دوجنسی ها کاملا متفاوت است و آسان تر. دکتر کهن زاد در این باره گفت: «مشکل همجنس گرایان با روان‌درمانی، قابل درمان است،
کدام حقیقت دارد؟
چیزی که من فهمیدم چون روانشناسان همجنسگرایی رو اختلال نمیدونن پس دنبال راهی برای تغییرش هم نیستند. کسانی که دنبال راهی برای تغییرش هستند اون مذهبیهایی هستند که همچنان همجنسگرایی رو گناه و غیرطبیعی میدونند. وگرنه مذهبیهای لیبرالتر و سایرین همجنسگرایی رو اختلال نمیدونند. موارد زیادی هم بوده که سعی کردن همجنسگرایان رو بقول خودشون درمان کنند ولی باعث آسیب جدی به اون شخص شدن. به خاطر همین هم به این افرادی که ادعای درمان دارند دید خوبی وجود نداره.

نظر شخصی من اینه که این مدعیان میتونن کلاه بردار و سوءاستفاده چی باشند. هیچوقت نمیشه گفت حتما دروغ میدن ولی شخصا بعید میدونم راست باشه. حالا تصمیم با خود شماست اگر این مساله رو گناه میدونید میتونید این احتمال رو در نظر بگیرید که قابل درمان باشه اگر هم نه میتونید این ادعاها رو نادیده بگیرید و به حرف انجمن روانشناسان آمریکا و ... اکتفا کنید. این رو هم در نظر بگیرید اگر متد علمی ای برای تغییر گرایش جنسی داشتند میتونستند اونو با توضیح علمی ارایه بدن حالا چرا ارایه نمیدن نمیدونم.

اینجا مفصلا درباره تغییر گرایش جنسی توضیح داده:
Sexual orientation change efforts - Wikipedia, the free encyclopedia

اینجا خلاصه تر:
Homosexuality - Wikipedia, the free encyclopedia

اینجا هم توضیحات سایت انجمن روانشناسی آمریکا یا همون APA درباره همجنسگرایی هست:
Sexual orientation, homosexuality and bisexuality

بازم ممنون.

11:

ممنونم دوست نازنینم از اطلاعات خوبتون

12:

تو یه جنسیتیش موندیم ...

وای بحال اون دو جنسیتها ...

خدا کمکشون کنه ...

13:

مطالب بسیار مفید و جالب بودن
مرسی از دوستان و كسی كه این موضوع رو استارت كرده
چیزهایی كه در این مورد میدونستم كم بود و با خوندن این مطالب بیشتر شد ینی به حد كافی اطلاعات بدست اوردم

14:


چرا تهمت به دیگران میزنی گرامی ! خوبه نوشته تا کنون جنسیت 152 نفر رو تغییر داده !!!

تهمت زدن درست نیست !!! کلاه بردار و سوءاستفاده چی لفظ درستی نیست به پزشکی با این سابقه نسبت بدیم ! شما قبل از نسبت دادن این الفاظ به این پزشک اول باهاش یه قرار ملاقات میذاشتین ! اگه میدید بلد نیست و نمی تونه این القاب رو بهش نسبت میدادید !

15:

بازم که اشتباه لپی کردی. گویا فکر میکنی تغییر جنسیتها مربوط به همجنسگرایان هست. این 152 نفر ترنس بوده اند. همجنسگراها که تغییر جنسیت نمیدن!

دیگر اینکه تهمت نزدم. اینکه بیخود به دیگران بگی تهمت زدی خودش تهمته. بصورت کلی گفتم اینها میتوانند کلاه بردار باشند. م ای ت و ا ن ن د. سه بار از روش بخون تا متوجه بشی. آفففرین. بعد هم باز تاکید کردم که نمیشه گفت حتما دروغ میدن. چرا بیخود داد و هوار راه میندازی؟

16:

والا ما هنوز به مرحله حاجی بودن نرسیدیم !

تیکه ننداختم اینا بیمار هستند و باید درمان بشند !

17:

شما داری میگی اینا کلاه بردار و سوءاستفاده چی هستند ! مگه شما علم غیب داری ؟!

مگه میشه پزشکی با این سابقه کلاه بردار باشه !! گویا شما قبلا گیر این آدم ها افتادید و فکر میکنید همه کلاه بردار هستند ! نه عزیز همینطور که این پزشک در کلامش گفته ! که همجنسگراها میتونند درمان بشند حتما به خودش اطمینان داره که میگه ! و وقتی میگه من برای هر مریض حدود 5-6 ماه دقیقا یادم نیست وقت میزارم یعنی همه جوانب رو میسنجه و بعد عمل میکنه !! این درست نیست به همه انگه کلاه بردار و سوءاستفاده چی بزنیم !

18:

شما جواب ندی کسی نمیگه چرا ساکتی
خودم متن رو خوندم لازم به شفاف سازی شما نبود

19:

دست از سر کچلم ور میداری؟ چرا حرف میذاری تو دهنم؟ خود خودم که گفتم نظر شخصیمه. الان باید نظر شخصی رو هم تعریف کنم؟ نظر شخصی نظری است که ادعای درست بودن نداره. وانگهی من کل کسانی که ادعای درمان همجنسگرایان دارن رو گفتم. کاری به فلان دکتر خاص که محبوب شماست نداشتم.
بازم گفتی عمل؟ عمل جراحی که مال ترنسهاست نه؟

شاید هم این دکتر موارد موفقی داشته واقعا. من از کجا بدونم؟ ولی احتمالش کمه. بخصوص احتمال اینکه روشی داشته باشه که برای همه کار بکنه زیر یک درصده.

20:

سفسطه ! ارزش گذاری = - 0

خوش باشی!عزیز دلم !

21:

آقا من کاری به شما ندارم ! شما خودت باعث میشی بحث به وجود بیاد !

آهان پس نظر شخصیتون هست ! خوب توصیه میکنم نظر شخصیتون رو تغییر بدین البته اگه دوست دارین !

منظورم از اون عمل نبود از این عمل بود ! یعنی انجام دادن !

خوب من هم همینو میگم ! شما یه قرار ملاقات با ایشون بزار از خم و چم ! کار اطلاع پیدا میکنی!!

خوب چون نظر شخصیته زیاد اهمیتی نداره ! نظر دکتر ها بهتر هست وقتی اونا میگن میشه ! حتما راهی هست

22:

چیزی رو شروع نکردم که تمومش کنم گلم !

بدرود !

23:

اونوقت که میگم سفسطه و ارزش گذاری = -0 برای این میگم !!!

لطفا ادب داشته باشید و جو زده نشید !! با تشکر !!

24:

سفسطه و ارزش گذاری = -0

25:

آفرین به ادب و نزاکت شما ! و به خاانواده شما برای ادبی که به شما یاد داده !

گزارش شد !

26:

جالبه من فکر میکردم ترنس سکژوال همون دوجنسه هست.
متأسفانه در ایران با هیچکدوم برخورد خوبی نمیشه. حدودا دو یا سه سال پیش اعلام کردند یکی از بازیگران تلویزیون و سینما تغییر جنسیت داده و مصاحبه که باهاش کردند می گفت خانواده م هنوز قبول نکردند تغییر جنسیتم رو و با اسم سابقم صدا می کنند. نه فقط این یه نفر اکثر خانواده های ایرانی با این مشکل همینطوری برخورد می کنند.

27:

مطالب جالبی بود..

امیدوارم روزی برسه که دید و طرز فکر مردم درباره این افراد تغییر بکنه...

و اونها هم بتونن راحت تو جامعه زندگی بکنن...بیشتر نگاه مردم به این افراد یه نگاه منحرفه..باید اینو مد نظر قرار بدیم این رفتارها دست خودشون نیست...این افراد تو بحران شدید رفتاری قرار دارن و خودشون بحد کافی دچار سختی و عذاب هستن..خرج عملشون تو ایران خیلی بالاست ..انجمن و یا موسسه ای هم کمکشون نمیکنه...

پس بهتره ما با لحن گفتار و رفتارمون باعث آزار و اذیتشون نشیم..

28:

یکی از آشنایان ما دچار این مشکل شده
پسره ولی از بچگی هم تمایلات زنانه داشته

الان هم به تازگی تصمیم گرفته که بره تایلند و عمل تغییر جنسیت بده ، زندگیشون داره از هم می پاشه بخاطر این اتفاق
خانواده ی با آبرویی هستند و پدرش گفته که فقط به این شرط میذارم عمل کنه که دیگه برنگرده ایران اين مطلب بدون دخالت انساني عينا از اين آدرس کپي شده و تمامي مسوليت آن با ناشر اصلي است.

دلم مي خواست.....
میدونی.........
زمزمه های دلتنگی !
كلبه كوچك دل( جايي براي همه حرفهاي دلمان)
کافه سیگار
اتاق تنهایی من (ما)

اگه بگن ارزویی کن الان براورده میشه چی میخوای ؟!
کافی شاپ ندای قلب ارام(کافی شاپ هم میهن شعبه دوم قرارگاه عشاقو دوستان
يه دعا واسه نفر قبلي بكن...
جمله قشنگ بگو
اگه جمله قشنگ داري بسم الله
خوش وبش اعضا
*