داروهای روان‌ پریشی / علت مصرف و عوارض ان x

داروهای روان‌ پریشی / علت مصرف و عوارض اناز ارزش غذایی کباب چقدر می دانید ؟؟
صبحانه میخوری؟
۹ توصیه‌ی صبحانه‌ای برای کاهش وزن
خواص بیشمار لیمو ترش برای سلامتی!
نظر شما در باره گیاهخواری چیست؟
تغذیه نوزادان و کودکان

سركه سیب ، راز پوست زیبای اسکارلت جوهانسون است
فواید ماساژ
تمیز بخوابید تا چین نخورید!
تاپیک جامع برای مشکلات پوست و درمان و تبادل نظر
کسی از این اسپری تقویت کننده موی سر ریکاپیل رپیدو ( Ricapil Rapido ) استفاده کرده ؟
به ناخنِ دختران کوچک لاک نزنید
حمایت از ما | مشهدهاست
`

داروهای روان‌ پریشی / علت مصرف و عوارض ان
داروهای روان‌ پریشی / علت مصرف و عوارض ان
آنتی سایکوتیک‌ها


1. بوتیروفنون ها مانند هالوپریدول و دروپردیول


2. فنوتیازین ها مانند کلرپرومازین، فلوفنازین، تیوریدازین، تری فلوپرازین و پرومتازین


3. تیوگزانتین ها مانند تیوتیکسن و فلوپنتیکسول


نسل دوم آنتی سایکوتیک‌ها (جدیدترند)
مانند الانزاپین، کلوزاپین و ریسپریدون


نسل سوم آنتی سایکوتیک‌ها مانند Aripipraz

عوارض جانبی اولیه مصرف داروهای ضدروان‌ پریشی

• خواب آلودگی
• بیقراری
• گرفتگی عضله
• لرزش
• خشکی دهان
• تاری دید

سایر تایپیکها مفید جهت اطلاع بازدیدکنندگان محترم: با یک کلیک بر روی موضوع وارد شوید
معرفی بهترین متخصص ارتودونسی وتبادل نظر
بهترین تجربه در درمان ریزش مو
بهترین روش تقویت ابرو
افزایش قد
درمان تیره گی و چروک دور چشم
درمان بیماریها با طب سوزنی و نظر پزشکان متخصص
دستور العملهای موثر در کاهش کاهش وزن
دوران بارداری و مسائل پیرامون ان
گرداوری شده توسط حسام ارین

11-30-2014


1:

عوارض ریسپریدون

نشانه‌های حساسیت دارویی عبارتند از: کهیر، مشکلات تنفسی، ورم صورت، لبها، زبان و گلو.
مهمترین عوارض جانبی این دارو عبارتند از: تب، سفت شدن عضلات، گیجی، تعریق، ضربان قلب سریع یا غیرمعمول بی قراری و تنش در عضلات حرکتی چشم‌ها، زبان، آرواره و گردن لرزش مشکلات بلعی احساس سبکی در سر عوارض خفیف تر این دارو عبارتند از: خواب آلودگی وبیقراری خفیف، لرزش خوابیدن و رویا دیدن بیش از حد معمول تاری دید سردرد و سرگیجه اضافه وزن مشکلات ادراری تهوع، خشکی دهان و یبوست کاهش میل جنسی و مشکلات ارگاسمی


ریسپریدون - ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

2:


ريسپريدونيك داروي ضد جنون مي باشد كه از نظر شيميايي به ساير فرآورده هاي اين دسته دارويي شباهتي ندارد.

مكانيسم دقيق اثرات ضد جنون ريسپريدون كاملاً مشخص نيست ولي به نظر مي رسد كه مانند كلوزاپين پيچيده تر از ساير داروهاي ضد جنون است

و ممكن است داراي اثرات آنتاگونيستي گيرنده هاي مركزي سروتونرژيك (5HT2) و دوپامين ( D2 ) باشد.
اگرچه به نظر مي رسد كه اين دارو در دوزهاي موثر درماني عوارض اكستراپيراميدال كمتري نسبت به ساير داروهاي ضد جنون ايجاد مي نمايد ولي وقوع عوارض اكستراپيراميدال با مصرف اين دارو امكان پذير است.
عوارض اكستراپيراميدال حداقل در يك مطالعه كارآزمايي باليني با شيوع 5% گزارش شده است اين عوارض شامل ترمور، ديستوني، هاپيوكينزي، Oculogyric Crisis، آتاكسي ، abnormal gait، انقباضات غير اداري عضلات، هيپورفلكسي، آكاتزي و ساير اختلالات اكستراپيراميدال مي باشد.
مطالعات نشان مي دهند كه شدت عوارض اكستراپيراميدال ناشي از اين دارو با افزايش مقدار مصرف به خصوص به بيش از 8mg/day افزايش مي يابد.

تجويز مقادير مصرفي روزانه بيش از 6mg در دو دوز منقسم، در بهبودي علائم سايكوز تاثير چنداني ندارد ولي موجب افزايش برخي عوارض ناشي از اين دارو از جمله عوارض اكستراپيراميدال مي گردد.
به منظور بررسي ميزان شيوع اين عارضه در جمعيت كشور ما، از كليه همكاران محترم درخواست مي گردد در صورت مشاهده هر گونه عارضه ناشي از مصرف داروي ريسپريدون، فرم مخصوص گزارش عوارض داروها را تكميل نموده به اين مركز ارسال فرمائيد و يا با شماره تلفن 6404223 تماس حاصل فرماييد.


منبع: مركز ثبت و بررسي عوارض ناخواسته داروها

3:


داروهای ضد سایکوز
1. سوال: آیا قطع مصرف ناگهانی داروی Clozapineمی تواند برای بیمار خطرناک باشد؟
پاسخ: از بین داروهای ضد سایکوز، قطع مصرف ناگهانی این دارو می تواند با کاهش گلبول های سفید و آماس قلبی، برای بیمار بسیار خطرناک باشد، لذا موقع تجویز و تحویل دارو این نکته را حتما تذکر دهیم.

2. سوال: اگر یک داروی ضد سایکوز(مانند تیوریدازین یا کلرپرومازین) به اشتباه برای یک فرد غیر سایکوتیک تجویز شود، چه مشکلاتی بروز می نماید؟
پاسخ:بی قراری، اضطراب، گیجی، خشکی دهان و یبوست از عوارض مصرف این داروها، حتی به مقدار کم در افراد سالم است.

3. سوال: از بین داروهای ضد سایکوز جدید کدامیک برای بیماران سایکوتیکی که مشکل کم خوابی دارند مفیدتر است؟
پاسخ:Quetiapine

4. سوال: آیا ممکن است که مصرف داروهای Thioridazine, Quetiapineباعث بروز مشکلاتی برای بیماران قلبی بشود؟
پاسخ: بله،لذا به بیماران مصرف کننده این داروهای ضد سایکوز بگوییم که ممکن است در نوار قلب آنان تغییراتی ایجاد شود. پس در صورت مراجعه به پزشک قلب این نکته را به او یادآوری نمایند.

5. سوال: کدامیک از داروهای ضد سایکوز برای اختلالات مانیک- دپرسیو مناسب ترند؟
پاسخ: Aripiprazole, Olanzapine,Quetiapine, Risperidone

6. سوال: آیا می توان از داروهای ضد سایکوز برای کمک به ترک اعتیاد بهره جست؟
پاسخ: خیر،از اشتباهات رایج در تجویز داروهای آنتی سایکوتیک(مانندکلوزاپین وکوتیاپین) توصیه آن برای ترک اعتیاد یا رفع اضطراب غیر مقاوم است.

7. سوال: کدامیک از داروهای آنتی سایکوتیک کمتر باعث بروز عارضه جانبی بزرگی پستان و ترشح شیر می شوند؟
پاسخ: افزایش پرولاکتین که منجر به بزرگی پستان، ترشح شیر، قطع قاعدگی و کاهش میل جنسی می شود، یکی از عوارض جانبی داروهای آنتی سایکوتیک است. اما در این دو دارو تقریبا مشاهده نمی شود:
Clozapine, Aripiprazole

8. سوال: آیا مصرف داروهای آنتی سایکوتیک(مانند تیوریدازین، کلوزاپین و........) باعث ایجاد تحمل و وابستگی نسبت به اثر آنها می شود؟
پاسخ: خیر، البته نسبت به بعضی از عوارض آنها(خشکی دهان، خواب آلودگی و یبوست) به مرور تحمل ایجاد می شود که این البته برای بیمار مفید است.

9. سوال: معمولا کدامیک از داروهای آنتی سایکوتیک برای مبتلایان به اوتیسم (درخودماندگی) مورد تجویز قرار می گیرد؟
پاسخ: Risperidone

10. سوال: علت تمایل بعضی از پزشکان برای تجویز داروی آنتی سایکوتیک Aripiprazolچیست؟
پاسخ: ریسک پائین تر عوارضی چون: افزایش وزن، ترشح شیر و آریتمی قلبی نسبت به داروهای مشابه، باعث شده تا داروی آری پیپرازول یکی از داروهای مورد علاقه روانپزشکان باشد.

11. سوال: معمولا کدامیک از داروهای آنتی سایکوتیک برای مبتلایان به اختلالات همراه با تیک(مانند سندرم توره) مورد تجویز قرار می گیرد؟
پاسخ: Aripiprazol, Risperidone

12. سوال: کدامیک از داروهای آنتی سایکوتیک برای درمان اختلالات اضطرابی که به داروهای ضد افسردگی مقاوم هستند، تجویز می شوند.
پاسخ: Quetiapine, Olanzapine, Risperidone
دکتر سید علی فاطمی، فارماکولوژیست

4:

سایکوز آمفتامین Amphetamine psychosis


سوء مصرف طولانی مدت شیشه فرد را در وضعیتی قرار می دهد که به آن سایکوز ناشی از آمفتامین یا به عبارتی جنون ناشی از شیشه می گویند. در میان بیماران افرادی نیز دیده شده اند که با اولین یا دومین مصرف شیشه دچار این وضعیت شده اند!
سایکوز ناشی از مصرف شیشه سیر خاص خود را دارد! بیماری، با زیر نظر گرفتن اطرافیان شروع می شود .بیمار به دقت اطراف خود را زیر نظر می گیرد و در بسیاری موارد، از پنجره همه جا را دید می زند، حتی ممکن است برای اینکار از یک یا چند دوربین قوی هم استفاده کند، بسیار تمایل دارد که ماورای هر چیز را ببیند و از آن آگاه شود، به جزییات توجه خاصی پیدا می کند . بعد از مدتی این وضعیت کاملا برعکس می شود و اینبار بیمار تصور می کند که همه او را زیر نظر دارند و این درست زمانی است که بدبینی و شک به سراغش می آید و پارانوئید می شود . فکر اینکه دیگران از پنجره یا هر جای دیگر در حال جاسوسی هستند باعث می شود که پنجره ها را با پارچه های ضخیم حتی پتو بپوشاند و جلوی پنجره نرود . باز کردن پریز برق و بستن هر گونه روزنه ای که احتمال جاسوسی از طریق آن وجود داشته باشد نیز از دیگر کارهایی است که بیمار آنرا انجام می دهد . بعد از مدتی حتی احتمال می دهد که غذایش به سم آلوده شده باشد و از دست کسی غذا نمی گیرد و موارد مشابه ....
تصور کنید؛ فردی را که به احتمال اینکه از طریق کامپیوتر جاسوسیش را می کنند، کامپیوترش را جمع کرده، اتصالاتش را جدا و در محلی دور از دسترس قرار می دهد! شخص به شدت از دوربین و دیگر وسایل ارتباطی گریزان است.
رفته رفته بدبینی بیمار حاد تر شده، بصورتیکه تصور می کند دیگران برای ضربه زدن به او یا از بین بردنش نقشه کشیده اند! و برای اثبات این قضیه هزار و یک دلیل می آورد و مصرانه به ادعای خود پافشاری می کند. شک و بدبینی در حد تهمت زدن و نسبت دادن کارهای خلاف اخلاق به خانواده و نزدیکان خود باعث ایجاد بسیاری مشکلات حاد از جمله از هم پاشیده شدن خانواده و روابط اجتماعی شده و بیمار را در سرازیری انزوا و ورشکستگی قرار می دهد . در این مرحله ممکن است بیمار دست به اعمال خطرناکی مانند ضرب و جرح و یا وارد کردن آسیبهای جدی به افرادی که نسبت به آنها بدبین است بزند. به علت از بین رفتن روابط اجتماعی، بیمار تنها می شود و بدین صورت غلبه بیماری و مصرف بیشتر بر شدت علائم می افزاید.
آنچه مسلم است سايکوز القا شده در اثر مصرف مت آمفتامين در بيمارانی که مصرف طولانی و مستمر با دوز بالای اين ماده را داشته اند زمينه ساز بيماری اسکيزوفرنی خواهد بود. در تحقيقات انجام شده کاهش ميزان دوپامين مغز و آسيب نورونهای حافظه ای مغز در سوء مصرف آمفتامين ها به اثبات رسيده است و الگوی مغزی اين بيماران را به بيماران دچار آلزايمر و پارکينسون بسيار نزديک ساخته است. ( علائمی نظیر لرزش دست و بدن، اختلالات توجه، حافظه و يادگيری و .... ) بسياری از تغييرات مغزی بيماران برگشت پذير نخواهد بود و همين امر کنترل بيماری و کيفيت درمان را با مشکلات جدی مواجه خواهد ساخت. پرخاشگری کور، توهمات شنوایی و بینایی ، هذیان های مختلف از موارد دیگر علائم سایکوتیک شیشه است. جنون شیشه انواع متفاوتی دارد شامل:
1 - جنون حاد (مسمومیتی) :که با مصرف شدید و ناگهانی در فرد ایجاد می شود ،کوتاه مدت است یعنی با قطع مصرف ظرف 3 روز فروکش می کندو البته به همین جهت براحتی درمان می شود. پسیکوز مسمومیتی اغلب بعد از مصرف سنگین و مخلوط چند ماده با هم آغاز می شود .کارکرد در حوزه های دیگر مانند فعالبت شغلی، ارتباطهای اجتماعی و.. آسیب جدی دیده و مختل می گردد .جنبه های توکسیسیتی در بیمار بالا و بسیار مشهود است . توهم، هذیان، اختلال توجه و حافظه، کلام نامربوط پرخاشگری کور بارز است در ضمن رفتارهای اجباری و تکراری نیزدر بیمار دیده می شود .
2 - جنون ناشی از مواد (جنون استقرار یافته) :که با مصرف مکرر و طولانی ایجاد می شود یک تا چند ماه ادامه دارد و نیازمند دارو درمانی برای بهبودی می باشد .عواملی در شدت این نوع جنون دخیل هستند مانند مصرف شدید و زیاد متامفتامین، اضافه شدن مصرف مواد دیگر، ناخالصی متامفتامین، استرس بالا در محیط، محیط مشکل آفرین، بار بالای هیجانی، تهدید و ابهام بهم ریختن چرخه های فعالیت های طبیعی در زندگی فرد، زمینه های روانی مانند ADHD ، اتصال پایین عاطفی، قطع ارتباط و طرد شدگی .
3 - تشدید جنون توسط متامفتامین : بدین معنی که هر نوع بیماری همراه با جنون با مصرف شیشه شدید و شعله ور می شود.
مهمترین راه های تقلیل پسیکوز قطع مصرف متامفتامین است ،تقلیل و کنترل استرس های بیمار ،کاهش نشانه های تهدید و اضطراب زا در محیط زندگی ، القاء آرامش و talk down ، بازگردندن چرخه عادی روزمره، دادن تدریجی آگاهی و بصیرت در باره منشا علایم، استفاده از داروهای ضد پسیکوز و آرامبخش تجویز شده توسط روانپزشک ، نیز باعث کمتر شدن یا از بین رفتن علائم می گردد.
مصرف شیشه به علت همراهی با علائم حادی مانند توهم و هذیانهای گوناگون ، نیازمند رسیدگی هر چه زودتر خانواده و اطرافیان بیمار است . زیرا در وهله اول خطر آسیب به خود و دیگران به طور جدی بیمار و اطرافیانش را تهدید می کند و در وهله بعد آسیب ناشی از مصرف باعث حادتر شدن بیماری و وخامت حال بیمار می گردد و زمینه برای بروز اختلالات دیگر مهیا می شود که شاید هرگز قابل درمان نباشد .

5:


سایکوز (روان پريشي) چیست؟

تعریف

جنون يا سایکوز نوعی قطع ارتباط با واقعیت است ،که بطور مشخص شامل هذیان (عقائد نادرست درباره وقایع یا اشخاص) و توهم (دیدن یا شنیدن چیزهایی که وجود خارجی ندارند) می باشد.
علل،شیوع و عوامل خطر
جنون یک اختلال روانی شدید است که با از دست دادن ارتباط با واقعیت مشخص می شود.چندین علت بالقوه وجود دارد:
· الکل و داروهای خاص می توانند سبب جنون شوند
· بیماریهای دوقطبی(مانیا افسردگی)
· تومورهای مغزی
· صرع
· افسردگی سایکوتیک
· اسکیزوفرنی
· زوال عقل(مانند آلزايمر)
· سکته مغزی
علائم
فقدان ارتباط با واقعیت
· دیدن،شنیدن،احساس کردن ،یا دریافت هر نوع چیزی که وجود خارجی ندارد(توهم)
· افکار و/یا سخنان به هم ریخته
· احساسات به شکل غیر طبیعی بروز داده می شود.
· برانگیختگی زیاد(مانیا)
· گیج بودن
· افسردگی و گاهی افکار خودکشی
· ترس بی اساس/بدگمانی
· ادراک ناصحیح(ایلوژن)
· عقائد نادرست(هذیان)
نشانه ها و تست ها
بررسی روانی و تستها برای تشخیص علت جنون بکار می روند.
تستهای آزمایشگاهی یا رادیولوژی ممکن است لازم نباشد،ولی گاهی اوقات می توانند با دقت به تشخیص کمک کنند.تستها شامل:
· ام آر آی مغز
· تستهای سیفیلیس
· آزمایش داروها
درمان
درمان بسته به علت جنون متفاوت است.بستری شدن در بیمارستان اغلب برای اطمینان از ایمنی بیمار لازم است.داروهایی که توهمات شنوایی ("صداهای شنیده شده")و هذیانها را کاهش می دهند،و تفکر و رفتار را پایدار می کنند(داروهای ضد سایکوز) کمک کننده هستند.گروه درمانی یا مشاوره روانی نیز کمک کننده است.
پیش آگهی
پیش آگهی برای هر بیماری خاص فرق می کند.بسیاری علائم با درمان دراز مدت قابل کنترل هستند.
عوارض
سایکوز میتواند از عملکرد نرمال یک فرد جلوگیری کند.در حالت سایکوز ،فرد ممکن است قادر نباشد از خود مراقبت کند.اگر این وضع درمان نشود،احتمال صدمه به خود و دیگران وجود دارد.
تماس با پزشك
اگر یکی از اعضای خانواده تان رفتاری مبنی بر فقدان ارتباط با واقعیت از خود بروز می دهد با پزشك خود یا کارشناس بهداشت روانی تماس بگیرید .اگر هر گونه شکی نسبت به ایمنی او وجود دارد،همانگونه که در بالا توضیح داده شد،سریعاً او را به نزدیکترین مرکز اورژانس برای بررسی ببرید.
پیشگیری
پیشگیری بستگی به علت دارد.برای مثال،پیشگیری از سوء مصرف الکل از سایکوز ناشی از الکل جلوگیری می کند.
بیماری روانی در یک تقسیم بندی کلی به دوقسم تقسیم می شود.
1- خفیف (نِوْرُوز)مانند اضطراب ، افسردگی ، وسواس و...
2- شدید (سایکوز) مانند اسکیزوفرنی ،اختلال افسردگی دوقطبی و...

علایم سایکوز
1.هذیان: عقیده باطلی که با بحث قابل اصلاح نیست ماننداعتقاد به جادو شدن،ارتباط با حضرت مسیح (ع)یا امام زمان(ع).
2.توهم:درک بدون محرک ،مانندشنیدن صدای اموات یا دیدن ارواح یا احساس بوی سوختن مجرمان در جهنم.
3.فقدان بینش:آگاهی از وضعیت روانی خود.
4.اختلال قضاوت :ناتوانی از تصمیم گیری منطقی ،به عواقب گفتار ورفتار خود آگاه نیست.
5.کل شخصیت تحت تاثیر بیماری قرارگرفته است اعم از رفتار- کارایی – روابط شغلی و اجتماعی.
6.رفتار آشفته:پرخاشگری ،رفتارنامقبول اجتماعی –تخریب ...
7.تکلم آشفته:پرت وپلا گویی،بی ربطی کلامی. بیماران سایکوز نیاز به دارو درمانی و روان درمانی (باهم )دارند اغلب دارو درمانی تا آخر عمر لازم است.
بیماران نوروز در برخی موارد مقطعی دارو درمانی می کنند ولی کمک های روان درمانی مهم تر است


6:جنون روانی سوغات شیشه
اختلال حافظه، توهم، بدبینی (به خصوص به همسر) و جنون روانی ازسوغات شیشه است.
کارشناس مسئول بهداشت روان مرکز بهداشت استان یزد ضمن بیان این مطلب گفت: شيشه يا كريستال، ماده اي است شديدا اعتياد آور كه به سه شكل ذرات پودري ريز مانند ذرات کريستال، ذرات بلوري شکل مانند تکه هاي زاج يا نبات سفيد و تکه هاي مربع شکل 2×2سانتيمتري مانند طلق چرا غهاي قديمي ديده مي شود.
فاطمه زارع ادامه داد: اين ماده مخدر، به اين دليل در كشور ما به شيشه معروف است كه شكل ظاهري آن شبيه به شيشه اي است كه خرد و پودر شده باشد ولي در اروپا و آمريكا به نام آيس( ice ) شناخته مي شود.
وی ادامه داد: مهمترين تركيب اين ماده مخدر آمفتامين است كه به دو روش مصرف مي شود.
وی با اشاره به عوارض مصرف شيشه از نظر جسمي خاطر نشان ساخت: حركات زبان و فك، تصورات و خيال باطل، از دست دادن اشتها، پرحرفي، هيجان، بيقراري، خستگي وتنفس بد، افزايش ضربان قلب، فشار خون و درجه حرارت بدن، ناتواني جنسي، خشكي دهان، تعريق زياد و بزرگ شدن مردمكها مهمترین عوارض شیشه است.
این کارشناس مسئول بهداشت روان لخته شدن خون در رگها، استفراغ، بي خوابي، شنيدن صداي زنگ در گوش، احساس خارش در زير پوست، انتقال بيماريهاي عفوني مثل ايدز و هپاتيت را از دیگر عوارض این ماده مخدر برای جسم عنوان کرد و افزود: با مصرف این ماده از ميزان مهارت دستها كاسته مي شود، تيك عضلاني، و لرزش دست و پا شبيه به بيماري پاركينسون ظاهر می شود.
زارع با اشاره به عوارض روحي رواني مصرف شيشه به احساس سرخوشي، احساس قدرت، افزايش تمركز كاذب، تحريك پذيري، پرخاشگري، تهاجم، رفتارهاي جنون آميز و هيجانات جنسي اشاره نمود و افزود: سوءتغذيه، حالت تشويش، كابوس هاي شبانه، افسردگي شديد يا تمايل به خودكشي، گيجي، سرگرداني، عدم شناخت زمان و مكان، بي احساسي و آسيب كليه اعضاء بدن از جمله آثار بلند مدت مصرف شيشه است.
کارشناس مسئول بهداشت روان با بین این مطلب که بسیاری از معتادان به شیشه در بیمارستان های روانپزشکی بستری هستند، گفت: با مصرف شیشه 50سال پیر شدن در عرض 5 سال در فرد رخ می دهد.

7:

برخی از داروهای موجود برای اسکیزوفرنی


• کلرپرومازین (تورازین)

• کلوزاپین (کلوزاریل)

هالوپریدول


• ریسپریدون(ریسپردال)

• اولانزاپین (زیپرکسا)

• کوتیاپین (سروکل)

• آری‌پیپرازول (ابیلیفای)


داروی هالوپریدول

8:

عوارض جانبی مصرف داروهای ضدروان‌ پریشی


• خواب آلودگی
• بیقراری
• گرفتگی عضله
• لرزش
• خشکی دهان
• تاری دید


اغلب این عوارض با کاهش میزان دارو قابل اصلاح و یا توسط داروهای دیگر قابل کنترل می‌باشند. بیماران مختلف، واکنش‌های متفاوتی به درمان و اثرات جانبی داروهای مختلف ضدروان‌پریشی نشان می‌دهند.


اثرات بلند مدت مصرف داروهای ضدروان‌ پریشی


اثرات جانبی بلند مدّت داروهای ضدروان‌پریشی می‌تواند به شکل مشکلات نسبتاً جدّی خود را نشان دهد. حرکت پریشی دیررس یا(Tardive Dyskinesia(TD))، اختلالی است که مشخصه‌اش حرکت‌های غیرارادی دهان، لب‌ها، زبان و گاهی بالاتنه یا سایر بخش‌های بدن مثل بازوها و پاها می‌باشد. این اختلال در 15 تا 20 درصد بیمارانی که داروهای ضدروان‌پریشی «متعارف» و قدیمی‌تر را برای چندین سال مصرف می‌کردند، دیده می‌شد.
TD در بیمارانی که این گونه داروها را برای مدّت زمان کوتاه‌تری هم مصرف کرده باشند ممکن است بروز کند. در اغلب موارد، نشانگان و عوارض TD خفیف است و خود بیمار ممکن است از حرکت‌های گفته شده ناآگاه باشد.
داروهای «غیرمتعارف» که در سال‌های اخیر تولید شده‌اند همگی نسبت به داروهای سنتی ضدروان‌پریشی، خطر کمتری از نظر بروز TD دارند. البته این داروها نیز اثرات جانبی خاص خود، مانند اضافه وزن، را دارند. به علاوه، اگر میزان مصرف داروهای جدید زیاد باشد، ممکن است مشکلاتی چون کناره‌گیری و انزوای اجتماعی و نشانگانی شبیه بیماری پارکینسون، به وجود آورد. با وجود این، داروهای جدید ضدروان‌پریشی، روش درمانی بسیار پیشرفته‌تر و بهتری هستند و در حال حاضر، تحقیقات در مورد میزان مصرف بهینه آن‌ها ادامه دارد.دکتر محمد والی پور [ متخصص روانپزشکی ]
razole

9:

داروهای ضدروان‌پریشیداروهای ضد روان پریشی (به انگلیسی: Antipsychotic)، یا آنتی سایکوتیک‌ها

برای مدیریت و درمان رفتارهای جنون (مانند هذیان و توهم

به خصوص در بیماری‌های اسکیزوفرنی و اختلال دوقطبی ساخته شده‌اند.

این گونه داروها تأثیر آرام‌کننده یا آرام‌بخش زیادی دارند.
بعضی از داروهای ضد روان‌پریشی مانند :تورازین (Thorazine) توهم و هذیان بیمار را کاهش می‌دهند.

کلوزاریل بیمار را سر حال می‌آورند و تقویت می‌کنند.

تأثیر اصلی این گونه داروها کاهش و یا حذف نشانه‌های روان‌پریشی از جمله توهم، هذیان، گوشه‌گیری و بی‌احساسی است و برای آرام نگاهداشتن بیماران ساخته نشده‌اند.

کلروپرومازین، فنوفنازین، تیوریدازین، هالوپریدول، اُلانزاپین، کلوزاپین و ریسپریدون
از جمله داروهای ضد روان‌پریشی هستند.
مکانیسم اصلی اغلب این داروها مهار گیرنده های دوپامینی در مغز است.داروهای آنتی سایکوتیک جدیدتر اغلب عوارض آنتی کولینرژیک کمتری دارند.

10:

هالوپریدول

هالوپریدول (به انگلیسی: Haloperidol)
رده درمانی: داروهای ضدروان‌پریشی از دسته بوتیروفنونها.
اشکال دارویی: قرص، آمپول


مکانیسم اثر

هالوپریدول اثر درمانی خود را عمدتاً با انسداد گیرنده‌های دوپامینی اعمال می‌نماید. گیرنده‌های آلفا-آدرنرژیک و موسکارینی نیز توسط هالوپریدول تا حدودی مسدود می‌شوند.


عوارض جانبی

آرامش بیش از حد وخواب‌آلودگی، بی‌ثباتی خلقی، کابوس‌های شبانه، بی‌خوابی، تحریک و سرخوشی . در مصارف طولانی مدت دیسکینزی دیررس ممکن است ایجاد گردد. آثار ضد موسکارینی نظیر یبوست، خشکی دهان، احتقان بینی، احتباس ادرار و تاری دید نیز به ندرت بروز می‌نماید. عوارض خارج هرمی خصوصاً واکنش‌های دیستونیک و آکاتزی، بخصوص در تیروئید سمی‌شایع تر می‌باشند. عوارضی از قبیل خستگی و ضعف گاهی بروز می‌نماید.

داروهای روان‌ پریشی / علت مصرف و عوارض ان
داروهای روان‌ پریشی / علت مصرف و عوارض ان
HALOPERIDOL - پایگاه اطلاع رسانی دکتر رهام صادقی - اطلاعات داروها
هالوپریدول - ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

11:

دروپردیولدروپردیول (به انگلیسی: Droperidol)
رده درمانی: مشتق بوتیروفنون، آنتی دوپامینرژیک
اشکال دارویی: آمپول


موارد مصرف

دروپردیول از داروهایی است که به‌عنوان داروی پیش‌بیهوشی در جراحی، القاء و نگهداری بیهوشی عمومی به‌کار میرود هم‌چنین جهت درمان تهوع، استفراغ به خصوص استفراغ بعد از عمل جراحی، سایکوز و همراه با فنتانیل درمورد درد عصب سه‌قلو استفاده می‌شود.
مکانیسم اثر

دروپردیول با اثر آنتی دوپامینرژیک (آنتاگونیست گیرنده D۲) برنواحی زیرقشری دستگاه عصبی مرکزی، ایجاد آرامش و اثرات ضد تهوع و آْنتی سایکوتیک می‌کند.
عوارض جانبی

تنفسی: اسپاسم حنجره، اسپاسم برونش.
دستگاه عصبی مرکزی: دیستونی، آکاتازیا، خم‌شدن بازو، ترمور ظریف، سرگیجه، اضطراب، خواب آلودگی، بیقراری، توهم، افسردگی.
قلبی عروقی: تاکیکاردی، افت فشارخون.
چشم، گوش، حلق و بینی: چرخش رو به بالای چشم، کریزهای مربوط به حرکات چشمی.
پوستی: لرز، تعریق صورت، تکانه

12:

کلرپرومازین

کلرپرومازین (به انگلیسی: Chlordiazepoxide)
رده درمانی: فنوتیازینها، آنتی سایکوتیک
اشکال دارویی: قرص، آمپول


موارد مصرف

کلرپرومازین در اختلالات شدید روانی (سایکوز) یا حملات حاد مانیا و به عنوان آرامبخش، رفع سکسکه مقاوم، بی اشتهایی عصبی، میگرن و فشار خون حاملگی، درمان وابستگی به مخدر ها و در نوزادان دیستونی گردنی بکار می‌رود.
مکانیسم اثر

کلرپرومازین اثر درمانی خودرا بطور عمده با مهار گیرنده‌های پس‌سیناپسی دوپامین در سیستم اعصاب‌مرکزی در مسیر مزولیمبیک ومزوکورتیکال اعمال می‌نماید. همچنین‌گیرنده‌های موسکارینی، هیستامینی، سروتونینی و آلفا ـ آدرنرژیک بوسیله این‌دارو تحت تأثیر قرار می‌گیرند.
عوارض جانبی

علائم خارج هرمی و درمصرف طولانی مدت دیسکینزی دیررس، کاهش دمای بدن، خواب آلودگی، بی‌ثباتی خلقی، رنگ‌پریدگی، کابوس شبانه، بی‌خوابی وافسردگی ممکن است ایجاد گردد. آثار ضدموسکارینی نظیر خشکی دهان، احتقان‌بینی، یبوست، اشکال در دفع ادرار و تاری‌دید از عوارض شایع دارو هستند.کاهش فشار خون، عوارض چشمی، کهیر، آسم، تورم حنجره، تغییر رنگ پوست

13:


پرومتازین

رومتازین (به انگلیسی: Promethazine)
رده درمانی: آنتی‌هیستامین‌ها
اشکال دارویی: شربت و آمپول


موارد مصرف

کاربرد اصلی پرومتازین برای درمان سرگیجه و آلرژی می‌باشد. همچنین در درمان اضطراب ، به عنوان آرام بخش قبل از بیهوشی عمومی ، بیماری مسافرت و کنترل تهوع حتی در زنان حامله نیزاستفاده می‌گردد.
مکانیسم اثر

پرومتازین یک آنتی هیستامین نسل اول از گروه فنوتیازینها است و موجب بلوک گیرنده‌های هیستامین یک در بافتهامیشود. اثرآرام بخش و خواب آوری و ضدخارش آن نیز احتمالاً به دلیل خاصیت ضد هیستامینی می‌باشد.اثر ضد اضطراب این دارو احتمالاً ناشی از اثر آن بر نواحی زیر قشری CNS است. اثر ضد استفراغ نیز احتمالاً به اثر ضد موسکارینی (آنتی کولینرژیک) آن مربوط می‌شود. اثرات آنتاگونیستی بر گیرنده های دوپامین D2 و سروتونین 5-HT سی و آ و α1-adrenergic نیز دارد.
عوارض جانبی

آثار تضعیف عصبی مانندخواب آلودگ ، سرگیجه، خستگی مفرط، وزوز گوش و آثار ضدموسکارینی مانند خشکی دهان و تاری دید از عوارض شایع این دارو هستند.

14:
تری فلوپرازین

تری فلوپرازین (به انگلیسی: Trifluoperazine)
رده درمانی: داروهای ضد روان‌پریشی
اشکال دارویی: قرص و آمپول
موارد مصرف

تری فلوپرازین در درمان روان‌پریشی بکار میرود، و در درمان اضطراب ، سرگیجه

و تهوع نیز کاربرد دارد.
مکانیسم اثر

تری فلوپرازین از گروه فنوتیازینها است. مکانیسم اصلی اغلب این داروها مهار گیرنده های دوپامینی در سلولهای مغز است.
عوارض جانبی

کاهش فشار خون , یبوست , خشکی دهان , خواب آلودگی، سرگیجه، سردرد، بی قراری، مشکلات خواب، اختلال حافظه یا تمرکز، سبکی سر، تهوع، استفراغ، اسهال، تغییرات اشتها یا وزن، مشکلات پستان، تغییر در قاعدگی و اختلالات جنسی

15:

تیوریدازین

تیوریدازین (به انگلیسی: Thioridazine)
رده درمانی: داروهای ضد روان‌پریشی
اشکال دارویی: قرص


موارد مصرف

تیوریدازین اصولاً جهت درمان روان‌پریشی بکار میرود، ولی در ترک مصرف الکل و مواد مخدر نیز کاربرد دارد.
مکانیسم اثر

تیوریدازین مشتق پیپریدینی از گروه فنوتیازین ها است.مکانیسم اصلی اغلب این داروها مهار گیرنده های دوپامینی در سلولهای مغز است.
عوارض جانبی

به دلیل احتمال عوارض قلبی و چشمی کاربرد آن محدود شده است. سایر عوارض مانند آثار آنتی کولینرژیک (خشکی دهان، تاری دید و یبوست)، سندرم نورولپتیک بدخیم، افت فشارخون و ...

16:
فلوفنازینفلوفنازین (به انگلیسی: FLUPHENAZINE)
رده درمانی: داروهای درمان سایکوز
اشکال دارویی: قرص، آمپول


موارد مصرف

فلوفنازین در درمان ناراحتی های روانپریشی همچون اسکیزوفرنی استفاده می شود. به علاوه این دارو در درمان شیدایی (مانیا)، اضطراب و رفتارهای تکانشی ناگهانی شدید نیز بکار می رود.
مکانیسم اثر

فلوفنازین همچون اغلب داروهای آنتی سایکوتیک گیرنده‌های‌دوپامینی را مهار نموده و اثر درمانی خود را با مهار این گیرنده‌ها در سیستم مزولیمبیک و مزوکورتیکال اعمال‌مینماید. همچنین سبب مهار گیرنده‌های آلفاآدرنرژیک و موسکارینی می‌گردد.
عوارض جانبی

فلوفنازین ممکن است سبب‌کابوس‌های شبانه، بی‌خوابی و افسردگی‌یا بی‌ثباتی خلقی گردد. آثار ضدموسکارینی مانند خشکی دهان، یبوست، احتباس ادرار، تاری دید و نیز کاهش‌فشارخون وضعیتی این داروکمتر از کلرپرومازین است. تاکی کاردی، آریتمی وتغییر در ECG ممکن است بروز نماید.علائم خارج هرمی خصوصاً واکنش‌های‌دیستونیک و آکینزی با فلوفنازین شایعترمی‌باشد.

17:


تیوتیکسین
تیوتیکسین (به انگلیسی: Thiothixene)
رده درمانی: داروهای ضد روان‌پریشی، از تیوگزانتین ها
اشکال دارویی: قرص


اختلالات روانی, اختلال شخصیتی
موارد مصرف

تیوتیکسین اصولاً جهت درمان انواع روان‌پریشی بکار میرود.
مکانیسم اثر

تیوتیکسین از گروه تیوگزانتین ها(مشابه فنوتیازینها) است.مکانیسم اصلی اغلب این داروها مهار گیرنده های دوپامینی در مغز است

عوارض جانبی: تهوع , استفراغ, یبوست , خشکی دهان
توجهات: پزشک می بایست سابقه بیماران مبتلا به آسم , تشنج و کهیر را بررسی کند. داروهای اعصاب و روان دیگر تجویز نکند. علائم حیاتی بیمار باید توسط پرستار کنترل شود.در صورت نیاز به ملوگرافی (رادیو گرافی نخاع با ماده ) 48 ساعت قبل دارو را قطع کنید.
آموزش: از رانندگی و کارهای دقیق خودداری شود.استفاده از الکل و داروهای خواب آور همزمان اجتناب شود. خشکی دهان از عوارض شایع است, مایعات بیشتر مصرف شود.بیمار باید در انجام آزمایش های حین درمان همکاری کند.

18:
فلوپنتیکسولفلوپنتیکسول (به انگلیسی: FLUPENTIXOL DECANOATE)
رده درمانی: داروهای درمان روانپریشی
اشکال دارویی: آمپول
موارد مصرف

فلوپنتیکسول در اسکیزوفرنی و حالات روانی دیگرخصوصا همراه با بی‌ثباتی خلقی وکناره‌گیری (به استثناء مانیا یا افزایش فعالیت روانی ـ حرکتی) و نیز در افسردگی‌مصرف می‌شود.
مکانیسم اثر

فلوپنتیکسول اثر درمانی خود راعمدتا با انسداد گیرنده‌های دوپامینی درسیستم اعصاب مرکزی ایجاد می‌نماید.همچنین گیرنده‌های آلفا ـ آدرنرژیکی وموسکارینی تحت تاثیر این دارو تا حدودی مهار میگردند.
عوارض جانبی

آرامش بیش از حد و خواب‌آلودگی، بی‌ثباتی خلقی، کابوس‌های شبانه، بیخوابی، تحریک، سرخوشی ممکن است‌بروز نماید. در مصارف طولانی مدت دیسکینزی دیررس ممکن است ایجادگردد.همچنین با کاهش نوتروفیلها(سلول های سفید خون که با باکتری ها مبارزه می کنند)همراه است. آثار ضد موسکارینی نظیر یبوست، خشکی دهان، احتقان بینی، احتباس ادرار وتاری دید نیز بندرت بروز می‌نماید.

19:
الانزاپین

لانزاپین (به انگلیسی: Olanzapine)
نامهای تجارتی: Zyprexa -Zyprobiax
رده درمانی: ضد سایکوز.
رده فارماکولوژیک: مشتقات تینوبنزودیازپین (بنزودیازپین‌ها)
اشکال دارویی: قرص ۲٫۵، ۵ ، ۱۰ و ۱۵ میلی گرمی
موارد مصرف

طریقه مصرف

  • دربالغین: ابتدا ۵ تا ۱۰ میلی گرم، از راه خوراکی، یک بار در روز تجویز می‌شود. در صورت نیاز می‌توان هر هفته ۵ میلی گرم به دوز دارو اضافه نمود. اغلب بیماران به دوز ۱۰ میلی گرم در روز پاسخ می‌دهند. حداکثر دوزاژ روزانه ۲۰ میلی گرم است.

20:

کلوزاپینکلوزاپین (به انگلیسی: Clozapine)
رده درمانی: داروهای ضد روان‌پریشی
اشکال دارویی: قرص


موارد مصرف

کلوزاپین یک داروی ضد سایکوز(ضد روان پریشی) است که برای درمان روان‌گسیختگی یا اسکیزوفرنی مورد استفاده قرار می‌گیرد. در سال ۱۹۷۱ این دارو به عنوان نخستین داروی ضد سایکوز غیر متعارف ( آتیپیک) در اروپا معرفی شد ولی به دلیل بروز آگرانولوسیتوز agranulocytosis که منجر به مرگ چند بیمار گردید، توسط کارخانه سازنده از بازار مصرف خارج شد. در سال ۱۹۸۹ پس از آنکه پژوهش‌های تکمیلی قدرت اثربخشی بالای آنرا روی بیماران مبتلا به روان‌گسیختگی نشان دادند، اداره مواد غذائی و داروئی ایالات متحده آمریکا FDA مجدداً با مصرف آن، تنها در مواردی از روان‌گسیختگی که بیماران به سایر درما ن‌ها مقاومت نشان می‌دهند، موافقت نمود. FDA بررسی منظم خون بیمارانی که این دارو را مصرف می‌کنند ضروری می‌داند. در سال ۲۰۰۲ از سوی FDA اجازه مصرف این دارو برای کاهش خودکشی در بیماران مبتلا به روان‌گسیختگی صادر گردید.غالباً بیمارانی که کلوزاپین مصرف می‌کنند در شش ماه نخست، هر هفته از نظر بیماری‌های خونی کنترل می‌شوند. اگر هیچ عارضه‌ای در این مدت مشاهده نشود، معمولاً این کنترل در شش ماهه دوم هر دو هفته و سپس هر ماه انجام می‌گردد.


مکانیسم اثر

موارد مصرف

این دارو هم بروی نشانه‌های مثبت روان‌گسیختگی positive symptoms( مانند هذیان و توهم ) و هم بروی نشانه‌های منفی آن negative symptoms ( مانند گریختن از اجتماع و رفتارهای اجتماعی) اثردرمانی قابل توجهی دارد.
  • درمان اسکیزوفرنی مقاوم به درمان
در بیمارانی که به سایر داروهای ضد سایکوز متعارف (حداقل دو دارو) مقاومت نشان می‌دهند.
  • کاهش احتمال خودکشی در بیماران اسکیزوفرنی که شدیداً در خطر اقدام به خودکشی قرار دارند.
  • سایر موارد مصرف ( تایید نشده )
موارد منع مصرف

کلوزاپین در بیماران مبتلا به تشنج کنترل نشده، بیماران مبتلا به بیماری‌های خونی میلو پرولیفراتیو و آگرانولوسیتوز ایجاد شده در اثر مصرف قبلی دارو، منع مصرف مطلق دارد. موارد دیگری با منع مصرف نسبی، مانند اختلال کبدی و اختلالات قبلی دستگاه قلبی و عروقی وجود دارند.
عوارض جانبی

آگرانولوسیتوز، اختلالات قلبی مانند میوکاردیت و کاردیو میوپاتی، کاهش تحرک دستگاه گوارش همراه با یبوست شدید، عوارض عصبی، افزایش وزن و دیابت

21:


Aripiprazole


یا همان biopiprazole, Abilify, Aripiprexاین دارو یک داروی آنتی سایکوتیک محسوب میشود
که بصورت اولیه برای درمان اختلالات دو قطبی، افسردگی شدید، اسکیزوفرنیا، اختلالات تیک و تحریک پذیری در اوتیسم استفاده میشود.
شواهد برای تاثیر این دارو خصوصا نوع خوراکی آن قوی نیست.
عوارض جانبی آن شامل اختلال حرکتی (Tardive dyskinesia) که به معنی حرکات غیر ارادی و تکراری اندامهاست، neuroleptic malignant syndrome که یک عارضه خطرناک نورولوژیک محسوب میشود
و در آن تب، سفتی عضلانی، بی ثباتی سیستم اتونوم، تغییرات شناختی، افزایش آنزیم creatine phosphokinase در پلاسما دیده میشود، و افزایش قند خون در افراد دیابتی است.


مصرف این دارو برای افراد مبتلا به دمانس توصیه نمیشود و برای افراد کهن سال خطر مرگ را افزایش میدهد. مصرف این دارو در دوران بارداری و شیردهی ممکن است خطرناک باشد.


برای در مان کودکان اوتیستیک ، اطلاعات بدست آمده برای هشت هفته استفاده از این دارو نشان میدهد که بیقراری، بیش فعالی و حرکات کلیشه ای در کودکان اوتیستیک کاهش پیدا کرده است.


عوارض جانبی استفاده از آن شامل افزایش وزن، بیخوابی، لرزش اندامها و آبریزش دهانی است. عوارض طولانی مدت این دارو هنوز مشخص نیست. این دارو یک داروی تازه تولید شده محسوب میشود چرا که تولید آن از سال ۲۰۱۴-۲۰۱۳ آغاز شده است.
Levetiracetam یا همان Levebel, keppra
این دارو برای درمان انواع صرع پارشیال با یا بدون جنرالیزاسیون ثانویه تجویز میشود. همچنین این دارو برای درمان سندروم توره، اوتیسم، اختلالات خلقی، اختلالات اضطرابی و آلزایمر مورد استفاده قرار میگیرد. این دارو بصورت کلی توسط مصرف کنندگان به خوبی تحمل شده است.عوارض جانبی آن شامل اشکال در هماهنگی و کنترل عضلات، دوبینی، عفونت، تغییرات خلقی یا روانی مانند بیقراری، فراموشی، اضطراب، بی تفاوتی، زوال شخصیتی، افسردگی، ناپایداری هیجانی و عصبی بودن و سینوزیت است.
تعداد اندکی از افراد ممکن است تفکر خودکشی یا توهم را تجربه کنند.
عوارض خونی، پانکراتیت، نارسایی کبدی، هپاتیت و ناهنجاری در تست عملکرد کبدی نیز ممکن است بروز کند.
مواردی که بیشتر رخ میدهند و در صورت تداوم نیاز به توجه پزشکی دارند شامل ضعف، گیجی، سردرد، درد، التهاب گلو، خواب آلودگی که معمولا در ۴ هفته اول شروع درمان بروز میکنند.بی اشتهایی، افزایش سرفه، گزگز، آبریزش بینی، سرگیجه و ریزش مو نیز از دیگر عوارض این داروست.
در پایان تاکید ویژه میشود که مصرف، ادامه مصرف و قطع دارو فقط و فقط باید با نظر پزشک متخصص انجام شود.

22:

داروهای دسته اعصاب و روان اکثرا در صورت استفاده بلندمدت همون اثرات مواد رو داره

و جالب اینه ک دکترایی ک مواد رو بد میدونن مرتب این داروها رو بلند مدت تجویز میکنن بخصوص برای خانمها

23:


روان‌پریشی یا سایکوز (به انگلیسی: Psychosis)


به معنای وضعیت روانی غیرطبیعی است و اصطلاحی است که در روان‌پزشکی برای حالتی روانی به کار می‌رود که اغلب به صورت «از دست دادن تماس با واقعیت» توصیف می‌شود. سایکوز به انواع جدی اختلالات روانی اطلاق می‌شود که در طول آن‌ها بیمار ممکن است دچار توهم و هذیان شود. گاه افراد سایکوتیک اختلال شخصیت نیز دارند.[۲] جنون یا سایکوز نوعی قطع ارتباط با واقعیت است، که بطور مشخص شامل هذیان (عقاید نادرست درباره وقایع یا اشخاص) و توهم (دیدن یا شنیدن چیزهایی که وجود خارجی ندارند) می باشد.

درمان بسته به علت جنون متفاوت است. بستری شدن در بیمارستان اغلب برای اطمینان از ایمنی بیمار لازم است. داروهایی که توهمات شنوایی ("صداهای شنیده شده")و هذیانها را کاهش می دهند، و تفکر و رفتار را پایدار می کنند(داروهای ضدروان‌پریشی) کمک کننده هستند. گروه درمانی یا مشاوره روانی نیز کمک کننده است.
دارودرمانی در سایکوز

نسل اول آنتی سایکوتیک‌ها.

1. بوتیروفنون ها مانند هالوپریدول و دروپردیول


2. فنوتیازین ها مانند کلرپرومازین، فلوفنازین، تیوریدازین، تری فلوپرازین و پرومتازین


3. تیوگزانتین ها مانند تیوتیکسن و فلوپنتیکسول


نسل دوم آنتی سایکوتیک‌ها (جدیدترند)

مانند الانزاپین ، کلوزاپین ، ریسپریدون ، کوئتیاپین ، زیپراسیدون


نسل سوم


مانند آری پیپرازول

24:

سلام

با تشکر از شما

دقیقا اکثر داروهای اعصاب روان بلند مدت استفاده میشوند و عوارض قابل توجهی دارند
اما از اشتباهات رایج در تجویز داروهای آنتی سایکوتیک (مانند کلوزاپین و کوتاپین) توصیه آن برای ترک اعتیاد یا رفع اضطراب است.
من مطلبی جایی از یک کسانی که جزو انجمنNA بود در سایتی امده بود اگر کسانی که دچار
جنون شیشه یا سایکوتیک میشوند مصرف تریاک در طول درمان انها تاثیر مثبتی میگذارد
و خیلی هم اصرار داشت !!!!!!
البته شاید منظورش این بوده برای ترک شیشه بهتر است تریاک مصرف شود
اما بهرحال از نظر علمی این توصیه غیرمقعول و قابل اثبات نبوده و باعث گرفتار شدن بیمار میشود.
در اخر اینکه برای بیماران سایکوتیک اول توصیه به درمان روان پریشی میشود
و سپس ترک مواد.
بهترین داروی روان پریشی انتی سایکوتیک رسیپریدون تجویز میشود

اگر شما دوست گرامی نظر خواصی دارید ممنوم میشوم
که ارایه فرمائید

25:

سلام آقا حسام

این توصیه ها همیشه بوده
مثلا بعضیا برای ترک تریاک حشیش یا هروئین رو توصیه یا استفاده میکردن
بعدها ک شیشه اومد شیشه رو ..

تنها توجهشون اینه ک بدن رو وارد فاز جدیدی کنن ک مثلا درد کمتری بکشم برای ترک اما متاسفانه اوضاع بدتر میشه

ریسپریدون ضرر داره اما نفعش بیشتره چون باعث رهایی از تفکرات وسواس گونه میشه و بقولی ذهن رو برای پذیرفتن آماده میکنه

مدتها روزی نیم میلی استفاده میکردم قبل از خواب و اثرش خوب بود

26:

پرفنازین

Anxiolytic Sedatives Hypnotics and Antipsychotics
خواب آورهای آرامبخش ،وضد جنون ها
موارد مصرف
پرفنازين در اسكيزوفرني و حالات رواني ،مانيا و درمان كمكي كوتاه مدت اضطراب شديد، تحريكات رواني حرکتی، هیجان و تحریکات رفتاری شديد و ناگهاني ، استفراغ و تهوع شديد به كار مي رود.عوارض جانبي
آثار خارج هرمي خصوصا ديستوني، به ويژه با مقادير مصرف زياد شايع‌تر بوده و در مصرف طولاني مدت ديسكينزي ديررس ممكن است بروز نمايد. خواب آلودگي ، سستي، كابوس‌شبانه ، بي‌خوابي، بي ثباتي، افسردگي، خشكي دهان ، يبوست، احتباس ادرار ،تاري ديد و احتقان بيني از عوارض شايع دارو هستند.مکانیسم اثر

پرفنازین همچون اغلب داروهای آنتی سایکوتیک گیرنده‌های دوپامینی را مهار نموده و اثر درمانی خود را با مهار این گیرنده‌ها در سیستم مزولیمبیک و مزوکورتیکال اعمال‌مینماید. همچنین سبب مهار گیرنده‌های آلفاآدرنرژیک و موسکارینی می‌گردد.
عوارض جانبی

آثار خارج هرمی خصوص دیستونی، به‌ویژه با مقادیر مصرف زیادشایع‌تر بوده و در مصرف طولانی مدت‌دیسکینزی دیررس ممکن است بروز نماید. خواب آلودگی، سستی، کابوس شبانه،بیخوابی، بی ثباتی، افسردگی، خشکی دهان، یبوست، احتباس ادرار، تاری دید واحتقان بینی از عوارض شایع دارو هستند.
Perphenazine اطلاعات دارویی | پرفنازین | Perfenazina | Perphenazinum | Perphenazine Decanoate | Decanoato de perfenazina | Perphenazine Enantate | Enantato de perfenazina | Perphenazine Enanthate | Perphenazine Heptanoate

http://www.myhealth.ir/patienteducation/80.html?start=1

27:


البته هلوجان این اقا برای درمان و کم کردن جنون مصرف شیشه ( سایکوز ) توصیه میکرد که بنظرم اشتباه امد
اغلب داروهای آنتی سایکوتیک گیرنده‌های دوپامینی را مهار نموده
عملکرد بد سیستم دوپامین تنها در پدیده های وابستگی و اعتیاد شرکت ندارد بلکه نقش مهمی هم در بروز بیماریهای چون اسکیزوفرنی و بعضی از انواع هراسهای بی مورد ایفا می کند. مثل اونایی که جنون شیشه دارند تحت تعقب بودن .....
این هورمون می تواند از طریق عمل روی فضاهای مغزی همجوار با فضاهای مسئول پاداش سبب بروز رفتارهای منفی نیز بشود.
دوپامین چیست؟

هورمون مغزی دوپامین به ما توانایی و انرژی بیشتری می بخشد که کمبود آن باعث خستگی و بی حوصلگی در افراد می شود . در حالیکه سروتونین حس خوشبینی و رضایت مندی را در وجود ما افزایش می دهد و تنش را نیز کاهش می دهد . مردان اغلب دوپامین کم می آورند . از سوی دیگر زنان بیشتر سروتونین کم می آورند که باعث احساس افسردگی در آنان می شود.
اگر گوشت بیشتری بخورید بدنتان دوپامین بیشتری میسازد و لازم است چربی بدن زنان بیشتر باشد و لذا بدن باید چربی مورد نیاز در روز مره را مصرف کند تا این حس ناخوشایندی ایجادنشود و بتواند در برابر تنش ها مقابله کنند . پژوهشگران آمریکایی کشف کردند که هورمون دوپامین که در مغز ترشح می شود نقش دوگانه ای داشته و تنها منجر به بروز نشاط و آرزو نمی شود بلکه سبب بروز ترس و هراس نیز است.

تاثیر دوپامین در فرایند اعتیاد
استفاده نابجا از مواد اعتیادآور، دگرگونی هایی در مغز به وجود می آورد، نظام های انگیزشی آن را به یغما می برد و چگونگی فعالیت ژن های آن را تغییر می دهد. مغز یک معتاد هم از نظر فیزیکی و هم از نظر شیمیایی با مغز یک فرد عادی تفاوت دارد. هنگام تبدیل شدن یک مصرف کننده اختیاری به یک مصرف کننده اجباری، آبشاری از تغییرهای عصبی رخ می دهد که یکی از مهمترین آنها این است: کوکائین، نیکوتین، هروئین، آمفتامین و دیگر داروهای اعتیادآور، مرکز لذت مغز را تغییر می دهند.

حالا به اینجای بحث میرسیم جناب هلو چطور شیشه باعث سایکوتیک و جنون میشه؟
امفتامین ها نیز مانع فعالیت پروتئین ترابر می شوند.
+ به علاوه آنها باعث آزاد شدن دوپامین از کیسه های کوچکی به نام وزیکول می شوند که نورون ها، دوپامین را درون آنها اندوخته می کنند. دوپامین بیشتر به مفهوم تحریک شدن نورون های بیشتری در مرکز لذت است.
مرکز لذت، که به مرکز اعتیاد تبدیل می شود، ارتباط نزدیکی با حافظه دارد و خاطره های بهره گیری نادرست از دارو به اندازه یی با دوام است که حتی مشاهده یک بازوی عریان می تواند بار دیگر آنها را زنده کند. مانند سگ پاولف که هنگام شنیدن صدای زنگ «زمان غذا»، آب در دهانش جمع می شد، معتاد هنگام دیدن، شنیدن یا بوییدن پسمانده های مصرف داروی مخدر، آرزوی مصرف دارو را در سر می پروراند.

عملکرد هروئین هم به این شکل است
هروئین نورون های دارای دوپامین را تحریک می کند تا این مولکول پیام رسان را به ناحیه یی از مرکز لذت به نام هسته آکومبًنس رها کنند. به علاوه، هروئین همان نورون هایی را تحریک می کند که مخدرهای طبیعی مغز آنها را تحریک می کنند.
الکل باعث آزاد شدن دوپامین، سروتونین (که احساس خوشی را در ما تنظیم می کند) و مخدرهای ذاتی مغز می شود. الکل میزان گلوتامات را نیز تغییر می دهد.
این پیام رسان عصبی، نورون هایی را تحریک می کند که باعث سرخوشی آغازین الکل می شوند. به علاوه، الکل میزان تولید مولکولی به نام گابا را تغییر می دهد. گابا از تحریک شدن نورون ها می کاهد و در نهایت بیشتر الکل نوش ها را خواب آلود می سازد.

خلاصه اگر از خوردن، آشامیدن، ورزش کردن، مطالعه کردن و خلاصه از زندگی لذت می بریم، به مخدرهای ذاتی و مرکز اعتیاد ذاتی آن مدیون هستیم. اگر اعتیاد چهره زندگی را برای برخی تاریک کرده است، به علت تداخل عمل مخدرهای بیرونی با مخدرهای درونی است. به نظر می رسد خوشبختی و تیره بختی ما در دست اعتیاد است. بنابراین برای رهایی از اعتیاد باید به فعالیت ها و رفتارهای مثبت معتاد شویم.

28:

سایکوز آمفتامین
Amphetamine psychosis


سوء مصرف طولانی مدت شیشه فرد را در وضعیتی قرار می دهد که به آن سایکوز ناشی از آمفتامین یا به عبارتی جنون ناشی از شیشه می گویند. در میان بیماران افرادی نیز دیده شده اند که با اولین یا دومین مصرف شیشه دچار این وضعیت شده اند!
سایکوز ناشی از مصرف شیشه سیر خاص خود را دارد! بیماری، با زیر نظر گرفتن اطرافیان شروع می شود .بیمار به دقت اطراف خود را زیر نظر می گیرد و در بسیاری موارد، از پنجره همه جا را دید می زند، حتی ممکن است برای اینکار از یک یا چند دوربین قوی هم استفاده کند، بسیار تمایل دارد که ماورای هر چیز را ببیند و از آن آگاه شود، به جزییات توجه خاصی پیدا می کند . بعد از مدتی این وضعیت کاملا برعکس می شود و اینبار بیمار تصور می کند که همه او را زیر نظر دارند و این درست زمانی است که بدبینی و شک به سراغش می آید و پارانوئید می شود . فکر اینکه دیگران از پنجره یا هر جای دیگر در حال جاسوسی هستند باعث می شود که پنجره ها را با پارچه های ضخیم حتی پتو بپوشاند و جلوی پنجره نرود . باز کردن پریز برق و بستن هر گونه روزنه ای که احتمال جاسوسی از طریق آن وجود داشته باشد نیز از دیگر کارهایی است که بیمار آنرا انجام می دهد . بعد از مدتی حتی احتمال می دهد که غذایش به سم آلوده شده باشد و از دست کسی غذا نمی گیرد و موارد مشابه ....
تصور کنید؛ فردی را که به احتمال اینکه از طریق کامپیوتر جاسوسیش را می کنند، کامپیوترش را جمع کرده، اتصالاتش را جدا و در محلی دور از دسترس قرار می دهد! شخص به شدت از دوربین و دیگر وسایل ارتباطی گریزان است.
رفته رفته بدبینی بیمار حاد تر شده، بصورتیکه تصور می کند دیگران برای ضربه زدن به او یا از بین بردنش نقشه کشیده اند! و برای اثبات این قضیه هزار و یک دلیل می آورد و مصرانه به ادعای خود پافشاری می کند. شک و بدبینی در حد تهمت زدن و نسبت دادن کارهای خلاف اخلاق به خانواده و نزدیکان خود باعث ایجاد بسیاری مشکلات حاد از جمله از هم پاشیده شدن خانواده و روابط اجتماعی شده و بیمار را در سرازیری انزوا و ورشکستگی قرار می دهد . در این مرحله ممکن است بیمار دست به اعمال خطرناکی مانند ضرب و جرح و یا وارد کردن آسیبهای جدی به افرادی که نسبت به آنها بدبین است بزند. به علت از بین رفتن روابط اجتماعی، بیمار تنها می شود و بدین صورت غلبه بیماری و مصرف بیشتر بر شدت علائم می افزاید.
آنچه مسلم است سايکوز القا شده در اثر مصرف مت آمفتامين در بيمارانی که مصرف طولانی و مستمر با دوز بالای اين ماده را داشته اند زمينه ساز بيماری اسکيزوفرنی خواهد بود. در تحقيقات انجام شده کاهش ميزان دوپامين مغز و آسيب نورونهای حافظه ای مغز در سوء مصرف آمفتامين ها به اثبات رسيده است و الگوی مغزی اين بيماران را به بيماران دچار آلزايمر و پارکينسون بسيار نزديک ساخته است. ( علائمی نظیر لرزش دست و بدن، اختلالات توجه، حافظه و يادگيری و .... ) بسياری از تغييرات مغزی بيماران برگشت پذير نخواهد بود و همين امر کنترل بيماری و کيفيت درمان را با مشکلات جدی مواجه خواهد ساخت. پرخاشگری کور، توهمات شنوایی و بینایی ، هذیان های مختلف از موارد دیگر علائم سایکوتیک شیشه است. جنون شیشه انواع متفاوتی دارد شامل:1 - جنون حاد (مسمومیتی) :

که با مصرف شدید و ناگهانی در فرد ایجاد می شود ،کوتاه مدت است یعنی با قطع مصرف ظرف 3 روز فروکش می کندو البته به همین جهت براحتی درمان می شود. پسیکوز مسمومیتی اغلب بعد از مصرف سنگین و مخلوط چند ماده با هم آغاز می شود .کارکرد در حوزه های دیگر مانند فعالبت شغلی، ارتباطهای اجتماعی و.. آسیب جدی دیده و مختل می گردد .جنبه های توکسیسیتی در بیمار بالا و بسیار مشهود است . توهم، هذیان، اختلال توجه و حافظه، کلام نامربوط پرخاشگری کور بارز است در ضمن رفتارهای اجباری و تکراری نیزدر بیمار دیده می شود .


2 - جنون ناشی از مواد (جنون استقرار یافته) :
که با مصرف مکرر و طولانی ایجاد می شود یک تا چند ماه ادامه دارد و نیازمند دارو درمانی برای بهبودی می باشد .عواملی در شدت این نوع جنون دخیل هستند مانند مصرف شدید و زیاد متامفتامین، اضافه شدن مصرف مواد دیگر، ناخالصی متامفتامین، استرس بالا در محیط، محیط مشکل آفرین، بار بالای هیجانی، تهدید و ابهام بهم ریختن چرخه های فعالیت های طبیعی در زندگی فرد، زمینه های روانی مانند ADHD ، اتصال پایین عاطفی، قطع ارتباط و طرد شدگی .


3 - تشدید جنون توسط متامفتامین :
بدین معنی که هر نوع بیماری همراه با جنون با مصرف شیشه شدید و شعله ور می شود.


مهمترین راه های تقلیل پسیکوز قطع مصرف متامفتامین است ،
تقلیل و کنترل استرس های بیمار ،کاهش نشانه های تهدید و اضطراب زا در محیط زندگی ، القاء آرامش و talk down ، بازگردندن چرخه عادی روزمره، دادن تدریجی آگاهی و بصیرت در باره منشا علایم، استفاده از داروهای ضد پسیکوز و آرامبخش تجویز شده توسط روانپزشک ، نیز باعث کمتر شدن یا از بین رفتن علائم می گردد.
مصرف شیشه به علت همراهی با علائم حادی مانند توهم و هذیانهای گوناگون ، نیازمند رسیدگی هر چه زودتر خانواده و اطرافیان بیمار است . زیرا در وهله اول خطر آسیب به خود و دیگران به طور جدی بیمار و اطرافیانش را تهدید می کند و در وهله بعد آسیب ناشی از مصرف باعث حادتر شدن بیماری و وخامت حال بیمار می گردد و زمینه برای بروز اختلالات دیگر مهیا می شود که شاید هرگز قابل درمان نباشد .

29:

ایا معتاد به شیشه ای که دچار توهم و جنون شده درمان می شود
ایا معتاد به شیشه ای که دچار توهم و جنون شده است بهبودی پیدا می کند

مسله درمان جنون و هذیان در معتادان به شیشه کمی بغرنج است زیرا معتادان در ایران هر ماده ای را که درون پایپ ریخته و می کشند شیشه می نامند
در واقع دو ماده مخدری که در ایران به نام شیشه فروخته می شود یکی مخدر مت امفتامین و دیگری مت کاتینون است و البته خود مصرف کننده گان شیشه این مسله را نمی دانند
شدت میزان توهم و جنون و در صد بهبودی مغز معتادان به مخدر شیشه ارتباط زیادی با نوع مخدر شیشه ای دارد که مصرف می کنند
مخدر شیشه اصل (متامفتامین ) فقط با فسفر ساخته می شود اما مخدر متکاتینون که دارای اثراتی مشابه با متامفتامین است از دو سه راه می تواند سنتر شود

شیشه در ایران از سه راه ساخته می شود

ساخت مخدر شیشه (متامفتامین ) با فسفر =شیشه اصل یا شیشه متامفتامین

ساخت مخدر شیشه (متکاتینون ) با وایتکس =شیشه وایتکسی

ساخت مخدر شیشه با پرمنگنات (متکاتینون ) =شیشه پرمنگناتی

شیشه ای که با موادی مثل وایتکس ساخته می شود را شیشه وایتکسی می نامیم و شیشه ای را که با فسفر ساخته شود شیشه فسفری که همین فرم نوع اصل متامفتامین است و مخدر شیشه ای که با پرمنگنات ساخته می شود شیشه پرمنگناتی می گویم

مخدر شیشه فسفری (اثرات مخرب ان بر روی مغز کمتر از دو فرم دیگر است )

اگر معتاد شیشه فسفری مصرف می کند و دچار جنون شده است تا سه ماه اول صد در صد قابل درمان است

مخدر شیشه وایتکسی (اثرات تخریبی این فرم شیشه فیمابین شیشه فسفری و شیشه پرمنگناتی است )

اگر معتادی شیشه وایتکسی مصرف بکند و دچار جنون بشود درصد بهبودی او کمتر از شیشه اصل است و حالت های روحی روانی معتاد بیشتر از نوع شیشه فسفری است و طول درمان ان طولانی تر است اما اگر زمان اعتیاد به مخدر شیشه وایتکسی کم باشد اکثرا تا یک سال بهبودی می یابد ولی مغز انها به سرعت و کاملا مثل اول ان نمی شود

مخدر شیشه پرمنگناتی (بیشترین اثرات تخریبی را بر روی مغز دارد )

اگر معتاد شیشه نوع پرمنگناتی (شیشه ای که با پرمنگنات ساخته می شود ) به مدت سه ماه و یا بیشتر مصرف کرده باشد درمان جنون او بیشتر از چند سال طول می کشد و موفقیت درمان در ان بسیار کم است و مغز انها هیچوقت طبیعی نمی شود و همین گروه هستند که شاید هیچوفت درمان نشوند و مجنون بمانند

متاسفانه بیشترین نوع شیشه که امروزه در ایران مصرف می شود بسته به وضعیت جغرافیای منطقه فرق می کند ما در تهران شیشه فسفری و شیشه وایتکسی داریم و در شهرستان ها شیشه پرمنگناتی به مقدار بیشتری تولید می شود

30:

سلام دوست من

نظرت در مورد شربت تینکچر اوپیوم چیه یکسری پزشکها انرا ازمتادون هم بهتر میدونند
و یکسری افراد هم در کنگره60 ادعا دارند که با این شربت تونستن بر سایکوز
ناشی ا ز مصرف شیشه فارغ شوند!!!!!!


داروهای روان‌ پریشی / علت مصرف و عوارض ان
تینکچر اوپیوم (اپیتینک)
شربت تریاک که به آن تینکچر اوپیوم نیز گفته می­شود، محلول تریاک در الکل می­باشد که در حال حاضر در ایران توسط شرکت داروسازی تماد تولید می­گردد. این ماده محلولی بسیار تلخ و قرمز متمایل به قهوه­ای است که محتوی 10% تریاک (1% مورفین) در الکل است. این شربت که از قرن­ها قبل با نام لادانوم دردسترس بوده است، بدلیل آنکه خود ماده تریاک در آن موجود می­باشد، علاوه بر مورفین حاوی کدئین، تبائین، پاپاورین، و ... می­باشد. استفاده از شربت تریاک سابقه طولانی در جهان دارد: لادانوم عموماً حاوی 100 میلی­گرم تریاک (10 میلی­گرم مورفین) در یک گرم از محلول الکل 20% است. پاره­گوریک نوع رقیق­تر اپیتینک است که از مدت­ها قبل در دسترس بوده است؛ این دارو که حاوی کافور می­باشد، عمدتاً برای کنترل علایم محرومیت در نوزادان مادران معتاد به مواد مخدر مورد استفاده قرار می­گیرد.
بر خلاف بسياري از داروهای موجود که تركيبات شيميايي منحصربفردي بوده و داراي فرمول شيميايي مشخصي مي­باشند؛ ترياك از مواد تشكيل­دهنده متعددي تشكيل شده است. خواص منحصربفرد ترياك نیز مديون تمام تركيبات شيميايي متعددي است كه در ماده شيري رنگ داخل گرز خشخاش موجود است. فردریک ويلهلم سرتورنر برای اولین بار در سال 1805 دريافت كه تركيبات موجود در ترياك به دو دسته تقسيم مي‌شوند. او گروه اول را كه خاصيت ضد درد داشتند با الهام از نام خداي خواب يونان «مورفوس»، مورفين ناميد. اين گروه از حدود 50 تركيب شبه دارو كه آلکالوئيد ناميده مي­شوند تشكيل شده است كه اين آلكالوئيدها و ساير مواد موجود مسئول كل تأثيرات ترياک مي‌باشد و اين قابليت را دارند که بر روي سلول‌هاي اعصاب مرکزي و محيطي تأثير بگذارند.
ترکيبات موجود در ترياک گروه اول قلياهاي کريستالي مانند مورفين، نوسكاپين، كدئين، پاپامدين و تبائين؛ و گروه دوم ايزوکينولين‌ها که عبارتند از: لادانين،کودامين، مکونيدين، نارسئين،کريپتوپين، پروتوپين، لانتوپين، لدانوسي، نوسکوپين، سودومورفين، اکسي‌نارکوتين، روآدين، هيدروکوتارنين، تريتوپين، زنتالين، که مجموعاً 20% وزن ترياک را تشکيل مي‌دهند. سه چهارم باقيمانده شامل آب، قندها، پروتئين‌ها، آمونياك، صمغ، موم‌هاي گياهي، چربي‌ها، اسيدسولفوريك، اسيدلاكتيك و اسيدكلونيك مي‌باشند.
در ابتدای قرن بیستم با افزایش محدودیت­های قانونی برای مصرف مواد مخدر در سراسر جهان، مصرف این دارو کاهش یافت؛ ولی استفاده از شربت تریاک به عنوان درمان علایم محرومیت در طی دوره ترک مواد مخدر در خاور دور به خصوص تایلند بصورت شربت یا قرص به صورت قانونی مورد استفاده است. شربت تریاکی که اخیراً تولید می­گیرد، حاوی آلکالوئید نوسکاپین نیست، در نتیجه موجب تهوع و استفراغ که در اثر وجود نوسکاپین ایجاد می­گردد، نمی­شود. شربت ترياك هم­اکنون در ایالات متجده امریکا و بریتانیا مورد استفاده قرار می­گیرد از نظر «دفتر نظارت بر مواد» جز برنامه II طبقه‌بندي مي‌شود و به همين دليل كشت و استفاده از آن بصورت عمومي ممنوع است.
عوارض تینکچر اپیوم شبیه به عوارض مورفین است؛ مصرف 100 تا 150 میلی­گرم از مورفین (معادل 2 تا 3 قاشق چایخوری شربت تریاک)، در یک فرد سالم و غیروابسته می­تواند موجب مرگ گردد. یافته‌های نویسندگان تا به حال نشان داده است كه شربت تریاک رای درمان وابستگان به تریاك و شیره مناسب­تر است.‏ در مورد در مورد وابستگان به هروئین، و به خصوص كراک) تجربه كمتری داشته‌ایم، و هنوز با قاطعیت نمی‌توان در ‏مورد تاثیر شربت تریاك در مورد این گروه‌ها اظهارنظر كرد.‏ بیشترین موفقیت ما در مورد افراد مسن وابسته به تریاك بوده است.‏

31:
درمان توهم و عفونت در شیشه ای ها و کراکی ها با ویتامین B3مبارزه با عفونت‌ و توهم با استفاده از ویتامین B3

نشریه تحقیقات بالینی، محققان مؤسسه لینوس پائولینگ از دانشگاه ایالتی اورگان با انجام مطالعات خود در آزمایشگاه مدلی از حیوانات و آزمون‌های آزمایشگاهی از خون انسان دریافتند که ویتامین B3 با داشتن ژن‌های خاص ضد میکروبی، توانایی سیستم ایمنی بدن را در از بین بردن باکتری‌های استاف تا 1000 برابر افزایش می‌دهد.

مبارزه با عفونت‌ها با استفاده از ویتامین B3

براساس این گزارش محققان افزودند: به نظر می‌رسد دوزهای افزایش یافته بالینی ویتامین B3‌ در خون انسان بتواند تنها در عرض چند ساعت عفونت‌ ایجاد شده با میکروب استافیلوکوک را از بین ببرد.
نتایج حاصل از این گزارش می‌افزاید که استفاده گسترده از آنتی‌بیوتیک‌ها به گسترش پاتوژن باکتریایی استافیلوکوکوس اورئوس مقاوم به متی سیلین یا MRSA کمک کرده است وجای تعجب است که دوز بالای نیکوتین آمید می‌تواند اثر نوتروفیل‌ها را در مبارزه با این عفونت به وجود آمده افزایش دهد.
به گفته محققان هنوز هم مطالعات بسیاری باید در این زمینه صورت گیرد تا اثرات مفید ویتامین B3‌ برای پیشگیری و درمان عفونت‌های باکتریایی ثابت شود و افراد نباید به طور سرخود شروع به مصرف دوزهای بالای آن کنند
پاورقی
در بررسی های انجام شده در انگلستان نشان داده شده است که مصرف ویتامین B3 در معتادان به مخدر شیشه (متامفتامین ) می تواند میزان توهم انها را کاهش بدهد و هم چنین به علت اثرات تقویتی سیستم ایمنی با مصرف ویتامین B3 این ویتامین می تواند در بهبود عفونت های معتادان به ماده مخدر کراک بسیار سودمند باشد
در هر صورت هم معتادان به کراک و هم معتادان به مخدر شیشه می توانند هم در زمان اعتیاد و هم در زمان ترک از این ویتامین اثرات سودمندی به برند

32:
توهم فرماندهی Command hallucinations با مخدر شیشهتوهم فرماندهی Command hallucinations با مخدر شیشه
توهم فرماندهی نوعی توهم است که در آن شخص تحت تاثیر فرمان های که به او داده می شود قرار می گیرد
این نوع توهم در بیماری اسکیزوفرنی و مصرف مواد مخدر روانگردان مثل شیشه (متامفتامین ) دیده می شود
گاهی این توهمات و دستورهای که به بیمار داده می شود برای بیمار و دیگران بی خطر است و گاهی دستورات توهمی می تواند موجب ازار و یا صدمه دیدن بیمار و یا دیگر شود
در صورتی که شخص مبتلا به توهمات فرماندهی بخواهد به خود یا دیگران اسیب برساند باید بستری شود
توهمات فرماندهی یکی از رایجترین انواع توهمات در مصرف مواد مخدری است که باعث ازاد شدن مقدار زیادی هورمون دوپامین از مغز می شود می باشد .

33:

سلام آقا حسام

اطلاع دقیقی ندارم ازین شربت
کل این داروها در صورتی ک کسی واقعاد اراده ترک داشته باشه خیلی کمک کننده س
خطر این داروها راحت یافتنشه ک در عطاری ها معمولا هست

ترک شیشه سخت نیست وقتی واقعا قصدش باشه
اسم دارویی ک برای ترک شیشه س یادم نیست الان...از همین آرامبخش هاس
کدئین فسفات هم کمک میکنه توی ترک شیشه

شیشه اعتیاد ذهنی داره ک باعث شرطی شدن میشه و شخص در اثر تلقین مکرر بهش وابستگی پیدا میکنه

34:


مشکل رفیق من ترک اعتیاد نیست ایشون چندباری بیشتر شیشه مصرف نکردند
انهم بصورت تفننی ولی اخرین دفعه بقول خودشان گرفتار جنون شیشه شدند
مثل اینکه نوع جنس اخرین مصرفشان خیلی مضر بوده و به سلولهای مغزشان اسیب جدی زده هم اکنو ن با مصرف رسپیریدون 8 میلی گرم بعداز یکسال هم به نتیجه دلخواه نرسیدند نزد چندین دکتر اعصاب و روان هم رفته اخرین بار باهم رفتیم دکتر پیشنهاد تغییر دارو داده و اضهار کرد که رسپریدون با اینکه در نوع خود بهترین داروی انتی سایکوز می باشد
اما روی بیمار تاثیر مثبتی نداشته و باید دوز رسیپریدون کم کرده و انرا با داروی بمانند پرفنازین و ..... تعویض کنیم تا شاید تاثیر انها بر روی بیمار بهتر باشد.
بیماری که سایکوز داشت میگفت من قبلا داروههای انتی سایکوتیک مصرف میکردم نتیجه ای نگرفتم اما با شربت تریاک درمان شدم !!!!
البته فرق ایشون با رفیق من در اینست که ایشون اعتیاد به شیشه داشته
اما دوست من چندباری بیش شیشه مصرف نکرده و به هیچ چیز دیگری هم اعتیاد نداشته.

از مشکلات این دسته از بیماران سایکوتیک عوارض خاص مصرف این داروهاست که امان بیمار را بریده و ایشان را در وضعیت بدی نگه میدارد.

35:

سلام آقا حسام

یعنی بدون هیچ سابقه مصرفی یهو شیشه امتحان کرده؟

ریسپریدون دوز بالا مساوی با مواده بنظرم و افکار رو خیلی بهم میریزه و همینطور رفتار
8 میلی در روز چ خبره آخه... مغز بهم میریزه ک اینطوری

الان مشکلش چیه؟میشه حالتاش رو بگی آقا حسام
پریشون احواله یا از نظر متابولیسم مشکلی داره (ی سری عوارض شیشه روی مرد موندگاره)

روش استعمالش رو میدونی چطور میکشیده؟

36:

یک دختر بهش تعارف کرد بنده خدا باهاش چند فعه ای مصرف کرد
مثل اینکه از جنسهای بد بوده که این همه تاثیر گذاشته
خود دکتر که میگفت یک نفر یکبار کشید کلا تعطیل شد البته بطور خصصوصی به من گفت!!
رسپریدون را دوزش را زیاد کرد که افکاری که در ذهنش ساخته میشه را درمان کن
اول 4میلی تجویز کرده بود دید که تاثیرش کمه 6 و بعد 8 میلی گرم کرد.
واقعا بهم ریخته .........اما میگه صدا هایی که در ذهنش تولید میشه کمتر شده ولی راضی
نیست الان هم عوارض این دارو داره به کارش لطمه میزنه
بی قراره - همون صداها تو ذهنش تولید میشه-بی حاله- خیلی کم حوصله شده-
تمرکز نداره اما کج دار و مریض کارش را انجام میده و حتی رانندگی هم میکنه
و حالت تهاجمی نداره بدخلقی نمیکنه یا اینکه کسی اذیت کنه بیشتر تو خودش است

میخوام ببرش پیش یک دکتر اعصاب و روان دیگه ... چاره ای نیست
مثل اینکه ریسپریدون روش تاثیری نداشته حتی با این دوز بالا....

37:


ریسپریدون دوز بالا جای اینکه وسواس فکری رو کنترل کنه بیشتر میکنه و باعث خستگی ذهنی میشه ( البته نظر شخصیه و ممکنه براساس بدن هر کس متفاوت باشه)

پایین میدون انقلاب ی دکتر فوق تخصص هست ک بنظرم برخلاف ظاهر ساده و عادیش از خیلی دکترای اسم و رسم دار بهتره

اگه دوس داشتی ی سر ببر پیشش دوستت رو

38:

به هرحال با تحقیقاتی که کردم برای کم اثر کردن مشکلات ذهنی پدید امده از سایکوز
تنها راه حل درمان دارویی دارد یعنی باید در یک مدت طولانی داروهای انتیسایکوزمصرف
بشه تا کم کم سلول های اسیب دیده بطورخوشبینانه ترمیم شوند
اگر بدن بیمار به ریسپریدون مقاومت داشت باید داروهای دیگری از دسته انتی سایکوزها
جایگزین کرد .
فعلا یک کلینیک هست به نام الوفینا ببینم پزشک مجربی دارد یا نه...
این پزشکی هم که گفتی اگر تلفن مطبش را داری بده ببینم رزومه کاریش چیه
با تشکر از شما دوست گرامی

39:

امیدوارم مشکل دوستت حل شه آقا حسام

دفترچه بیمه قبول میکرد و دکتر کم خرجیه برخلاف دکترای دیگه ک میشناسم

خدمتت عزیز :

سید احمد واعظی
۶۶۹۳۷۲۱۲

قربانت

40:

شرمند ه ایشون دکتر اعصاب و روان هستند
و کجای انقلاب هستند کدام خیبابون و روزهای زوج یا فرد هستند؟

41:


روز زوج اگه تغییر نکرده باشه (اگه تلفن جواب داد یعنی هست ساعت 4 ب بعد میاد )

خیابون مهدیزاده (نزدیک ایستگاه اتوبوس نازی آباد)

م. انقلاب - خ. كارگر جنوبی - روبروی ستاد ژاندارمری سابق - ك. مهدیزاده - جنب هلال احمر

42:

مغز معتاد به شیشه که دچار جنون شده را چگونه ترمیم کنیممتاسفانه استفاده از ماده مخدر شیشه در ایران باعث افزایش بیمارهای روحی و روانی و جنون شده است امروزه تقریبا نیمی از تخت های بیمارستان های روانی در ایران را معتادان به شیشه اشغال کرده اند

بسیاری از روان پزشکان در مواجهه با این معتادان برای درمان انها از داروهای ضد روانپریشی استفاده می کنند

اما مگر معتاد از ابتدا دچار جنون و اسکیزوفرنی بوده است

اکثر بیماران عادی غیر معتاد که در بیمارستان های روانی به علت بیماری جنون بستری می شوند و تحت درمان هستند دارای یک زمینه ژنتیک و محیطی هستند اما مصرف کننده شیشه ای که تا قبل از اعتیاد از سلامت عقلی کاملی برخوردار بوده است و اکنون دچار جنون و اسکیزوفرنی شده است که دارای زمینه ژنتیکی نیست و نباید از همان دارویی های که به بیماران روانی داده می شود به انها نیز تجویز شود

البته بیشتر طرق درمانی بیماران روانی مبتلا به جنون یکسان است اما یک دارو است که بایستی حتما جهت درمان جنون معتادان به شیشه مورد توجه قرار بگیرد


چرا معتادان به شیشه مبتلا به جنون وبیمارهای روانی می شوند

مصرف مخدر شیشه باعث انهدام سلولهای عصبی مغز می شود شیشه این کار را با ازاد کردن ماده ای به نام چهار فسفو دی استراز انجام می دهد این ماده بسیار سمی است و باعث تخریب سلول های مغزی معتادین به شیشه شده و انها را مجنون می کند

فرق بین یک بیمار مجنون با معتاد به شیشه ای که دچار جنون شده است این است که سلول های مغز معتاد شیشه ای را می تواند ترمیم و بازسازی کرد اما متاسفانه اکثر کادر درمانی در این مورد اطلاع کافی ندارند و فکر می کنند اگر معتاد را از مواد دور نگاه دارند و داروهای ضد جنون به معتاد تجویز کنند او بهبودی می یابد

البته دوری از مواد اول کار است اما همچون اتشی که بر روی ان اب ریخته می شود درست است دیگر از ان شعله های سرکش خبری نیست اما هنوز در بین خاکسترها اتش در حال از بین بردن باقی مانده موادی است که می توانند بسوزنندچهار فسفو دی استراز

ماده چهار فسفو دی استراز در مغز معتاد حتی بعد از ترک اعتیاد شیشه باز هم در حال از بین بردن باقی مانده سلول های سالم مغز است البته ممکن است سرعت تخریب مغز معتاد به شیشه به شدت کاهش یافته باشد اما این ماده بطور موذیایه و اهسته اهسته در حال تخریب مغز معتاد است ما در داستانی که می خواهیم برای شما بگویم به او لقب قاتل بتز دادیم (بتز سلول های خاکستری مغز است )

داستان دو مغز نویسنده متامفتامین Story of two brains by methamphetamine (Part I)


داستان دو مغز

بیائید تصور کنیم مغز شما یک کارخانه با یک خط تولید طولانی است که مواد اولیه که ما به ان اسید های امینه می گویم از طریق شاه راهی به نام خون وارد ان می شود

کارگران انرا تحویل گرفته و با کار روی ان ماده ای به نام دوپامین سرتونین می سازنند وبعد در انتهای خطر تولید این مواد به قسمتی به نام لوب پیشانی مغز می رسد و انها با استفاده از این محصولات شروع به تفکر و فکر کردن می کنند


وضعیت مغز به عنوان یک کارخانه در یک انسان عادی

در مغز یک انسان معمولی تعداد کارگران برای ساخت محصولی به نام دوپامین و سروتونین در کارخانه مغز شان کافی است همین طور جاده های که مواد اولیه را به مغز می رسانند همانند یک شاهراه همیشه باز هستند و کامیون های به نام خون و پلاسما با سرعت در شاه راهای رگی در حال انتقال مواد اولیه ای به نام پروتین به کارخانه مغز هستند

کارگران در مغز (سلولها ی سازنده دوپامین )‌ انسان سالم هم سرحال و قبراق و به تعداد زیادر مشغول دریافت این مواد اولیه از خون و تبدیل انها به هورمون های مغزی هستند و به راحتی هم انرا تحویل قسمت بخش فروش یعنی لوب پیشانی مغز می دهند


وضعیت مغز به عنوان یک کارخانه در یک معتاد به شیشهرگ های خونی بدن و مغز معتاد به شیشه به علت استفاده از شیشه تنگ شده اند و همیشه امکان دارد در انها تصادف منجر به راهبندان شود (ترومبوز عرق خونی در بدن و مغز معتاد ) تنگی عروق در مغز معتادان منجر به نرسیدن خون زیاد و مواد اولیه به مغز انها می شود و همین طور در کلیه انها تنگی شاه راهای ان باعث عدم دفع به موقع و کافی مواد زاید در بدن معتاد و مسمومیت مزمن او می شود همین تنگی عروق در قلب کار کرد ان و احتمال سکته قلبی را بالا می برد

کارخانه مغز یک معتاد به شیشه
وضعیت کارخانه مغز یک معتاد به شیشه افتضاع است

به علت تنگی عروق مواد اولیه کمی به مغز انها می رسد اصلا به علت بی اشتهایی معتاد و نخوردن غذا ماده اولیه ای به نام پروتین در بدن انها بسیار نایاب است و حتی اگر هم به انها با زور غذا بدهیم اتوبان های انها (رگ ها )‌تنگ باریک و خراب است و مواد اولیه بسیار دیر و کم به مغز می رسد و زمان تحویل مواد اولیه به مغز به علت فوت تعداد زیادی از کارگران و اعتصاب بقیه کارگران کسی انها را تحویل نمی گیرد عده زیادی از کارگران توسط یک قاتل زنجیره ای به نام بتز قاتل کشته شده اند و عده ای از کارگران هم که باقی مانده اند به علت فشار کار زیاد قادربه انجام کارها به طور دقیق نیستد و از شدت فشار کار گاهی سکته کرده و در همان محل کار می میرند


wanted betz killer

قاتل سلول های مغزی به نام چهار فسفو دی استراز ملقب به بتز قاتل که تحت تعقیب پلیس مغزی است یک قاتل زنجیره ای است که دوستانش او را مغز انگشتی صداش می کنند

در ضمن اینکه هنوز ماده ای به نام چهار فسفو دی استراز ملقب به ( بتز قاتل) در حال کشتن کارگران (سلول های )مغز معتادان استدکتر یزدان نیاز مشاوره تلفنی،مشاوره پزشکی, مشاوره روانشناسی, مشاوره ترک اعتیاد شهرستان ها 9099070459 هوشمند تهران 9092305017

خداوند هیچ دردی را بی درمان نیافریده، مگر آنکه درمان آن را آفریده باشد، به جز مرگ، که درمانی برای ان نیست.حضرت محمد (ص)

43:

ایا معتاد به شیشه ای که دچار توهم و جنون شده درمان می شودایا معتاد به شیشه ای که دچار توهم و جنون شده است بهبودی پیدا می کند

مسله درمان جنون و هذیان در معتادان به شیشه کمی بغرنج است زیرا معتادان در ایران هر ماده ای را که درون پایپ ریخته و می کشند شیشه می نامند

در واقع دو ماده مخدری که در ایران به نام شیشه فروخته می شود یکی مخدر مت امفتامین و دیگری مت کاتینون است و البته خود مصرف کننده گان شیشه این مسله را نمی دانند

شدت میزان توهم و جنون و در صد بهبودی مغز معتادان به مخدر شیشه ارتباط زیادی با نوع مخدر شیشه ای دارد که مصرف می کنند

مخدر شیشه اصل (متامفتامین ) فقط با فسفر ساخته می شود اما مخدر متکاتینون که دارای اثراتی مشابه با متامفتامین است از دو سه راه می تواند سنتر شود

شیشه در ایران از سه راه ساخته می شود

ساخت مخدر شیشه (متامفتامین ) با فسفر =شیشه اصل یا شیشه متامفتامین

ساخت مخدر شیشه (متکاتینون ) با وایتکس =شیشه وایتکسی

ساخت مخدر شیشه با پرمنگنات (متکاتینون ) =شیشه پرمنگناتی

شیشه ای که با موادی مثل وایتکس ساخته می شود را شیشه وایتکسی می نامیم و شیشه ای را که با فسفر ساخته شود شیشه فسفری که همین فرم نوع اصل متامفتامین است و مخدر شیشه ای که با پرمنگنات ساخته می شود شیشه پرمنگناتی می گویم

مخدر شیشه فسفری (اثرات مخرب ان بر روی مغز کمتر از دو فرم دیگر است )

اگر معتاد شیشه فسفری مصرف می کند و دچار جنون شده است تا سه ماه اول صد در صد قابل درمان است


مخدر شیشه وایتکسی (اثرات تخریبی این فرم شیشه فیمابین شیشه فسفری و شیشه پرمنگناتی است )

اگر معتادی شیشه وایتکسی مصرف بکند و دچار جنون بشود درصد بهبودی او کمتر از شیشه اصل است و حالت های روحی روانی معتاد بیشتر از نوع شیشه فسفری است و طول درمان ان طولانی تر است اما اگر زمان اعتیاد به مخدر شیشه وایتکسی کم باشد اکثرا تا یک سال بهبودی می یابد ولی مغز انها به سرعت و کاملا مثل اول ان نمی شودمخدر شیشه پرمنگناتی (بیشترین اثرات تخریبی را بر روی مغز دارد )


اگر معتاد شیشه نوع پرمنگناتی (شیشه ای که با پرمنگنات ساخته می شود ) به مدت سه ماه و یا بیشتر مصرف کرده باشد درمان جنون او بیشتر از چند سال طول می کشد و موفقیت درمان در ان بسیار کم است و مغز انها هیچوقت طبیعی نمی شود و همین گروه هستند که شاید هیچوفت درمان نشوند و مجنون بمانند

متاسفانه بیشترین نوع شیشه که امروزه در ایران مصرف می شود بسته به وضعیت جغرافیای منطقه فرق می کند ما در تهران شیشه فسفری و شیشه وایتکسی داریم و در شهرستان ها شیشه پرمنگناتی به مقدار بیشتری تولید می شود

44:

تلاش محققان ایرانی برای یافتن درمان اعتیاد به «شیشه»با تحقیقات مرکز ملی مطالعات اعتیاد:
تلاش محققان ایرانی برای یافتن درمان اعتیاد به «شیشه»

آخرین تحقیقات مرکز ملی مطالعات اعتیاد با عنوان بازتوانی مغزی افرادی که اعتیاد به شیشه دارند مشخص کرد که درمان ترک اعتیاد به زودی مشخص می‌شود.


خبرگزاری فارس: تلاش محققان ایرانی برای یافتن درمان اعتیاد به «شیشه»


به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری فارس، عصر امروز در حاشیه بازدید بابک دین پرست، معاون ستاد مبارزه با مواد مخدر از مرکز ملی مطالعات اعتیاد اخباری در مورد روش‌های ترک اعتیاد به شیشه به گوش رسید.

در این زمینه حامد اختیاری، مسئول آزمایشگاه عصب‌شناسی مرکز مطالعات اعتیاد با اشاره به تحقیقات انجام شده بر روی اعصاب گفت: درصدد هستیم تا با تحریک مغز، اثرات متاآمفتامین را در مصرف‌کنندگان شیشه از میان ببریم.

وی تحریک مغز را راهکاری مناسب برای ترک اعتیاد به شیشه عنوان کرد و گفت: در این زمینه دستگاهی با همکاری دانشگاه مشهد ساخته شده اما با همکاری دانشگاه امیرکبیر قصد داریم دستگاهی پیشرفته‌تر بسازیم تا پس از به نتیجه رسیدن تحقیقات، کار برای ترک اعتیاد به شیشه را در کشور آغاز کنیم.

همچنین آفرین رحیم موقر، رئیس مرکز ملی مطالعات اعتیاد رسالت این مرکز را کاهش بار اعتیاد از طریق دانش و مشارکت قابل ملاحظه به تولید علم درمان اعتیاد در جهان عنوان کرد و گفت: تحقیقات شیوع‌شناسی مصرف مواد مخدر و الکل در سال 90 نشان داد که ۱.۵ میلیون نفر که خود معترف به مصرف این مواد بودند در کشور وجود دارد.

وی با انتقاد از عدم انتشار مطالعات ملی در حوزه اعتیاد گفت: باید نتایج این تحقیقات منتشر شود تا راهکارهای مبارزه با اعتیاد مشخص شود.

تلاش محققان ایرانی برای یافتن درمان اعتیاد به «شیشه» : اعتیاد و انواع مواد مخدر

45:

تاثیر ورزش بر کاهش مصرف آمفتامین هابه گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، مصرف غیر قانونی انواع آمفتامین مشکل اساسی در سلامت عمومی محسوب می شود. آمارها نشان داده است که در کالیفرنیای آمریکا 27 درصد از مواد غیر قانونی که مصرف می شوند آمفتامین هستند.

36 درصد از افرادی که در سان دیگو دستگیر شده اند محکوم به مصرف این مواد هستند. تحقیقاتی که در سال 2009 انجام شد نشان داد که مصرف متامفتامین در آمریکا 23 بیلیون دلار هزینه در بر دارد.

تحقیقات جدیدی که در مرکز تحقیقاتی TSRI انجام شده است نشان داد که ورزش روشی مناسب برای کاهش مصرف متامفتامین است.

در این بررسی ها مشخص شد تنها میزان کمی ورزش می تواند باعث کاهش مصرف آمفتامین ها شود. بنابراین توصیه می شود که برنامه درمانی افراد وابسته به داروهای آمفتامین ورزش افزوده شود.

تحقیقات انجام شده در موسسه TSRI بر روی موش ها صورت گرفت. تعدادی از موش ها به دستگاه های دو استرس داشتند، این موش ها کمتر آمفتامین مصرف می کردند بررسی های انجام شده می تواند به کاهش مصرف مواد اعتیاد آور کمک کند.

46:
دروغ هایی درباره ماده مخدر شیشه که نباید باور کنید!


دروغ هایی درباره ماده مخدر شیشه:تبلیغات گمراه‌ کننده و دروغـین فروشندگان شیشه، خیانتی بزرگ به نوجوانان و جوانان کشور و فریبی بزرگ است و تمام کسانی که در انتقال این تبلیغات نقش داشته‌اند، در گناه از هم پاشیده شدن خانواده‌ها، فروپاشی نسل جوان، از دست رفتن شرف و حیثیت انسانی و خون‌هایی که در اثر مصرف آن به زمین ریخته شد سهیم هستند..
و اما تبلیغات شیشه ای...
دروغ هایی درباره ماده مخدر شیشه

دروغ هایی درباره ماده مخدر شیشه:شیشه اعـتیاد ندارد
اعتیادآور ترین ماده در کشور ما که درمان آن نیز بسیار دشوار است، شیشه است و معتادان به شیشه، پاسخ در مانی کمتری دارند.
دروغ هایی درباره ماده مخدر شیشه:مصرف شیشه مورفین را می شوید
به دنبال این فریب تبلیغاتی، برخی معتادان به تریاک و سایر مواد مخدر اوپیوئیدی به مصرف شیشه روی می‌آوردند و نه تنها درمـان نمی‌شوند بلکه به دو اعتیاد خطرناک مبتلا میشوند. متأسفانه مصرف همزمان تریاک و شیشه خطر سکته‌ های مغزی و قلبی را به شدت افزایش می‌دهد.


دروغ هایی درباره ماده مخدر شیشه:با مصرف شیشه لاغـــر میشوید و پوستی شفاف پیدا میکنید
با این تبلیغ سودجویانه بسیاری از زیباکـده ها بطور ناخواسته در اشاعه‌ ی دروغی بزرگ مبنی بر شفاف‌ سازی پوست و تناسب اندام با مصرف شیشه، سهیم شدند. در صورتی که سمی به نام شیشه خاصیتی جز تحلیل عضلات و اندام‌ها، پیر کردن چهـــره و چروکـیده کردن پوست و بی‌ اشتهایی عصبی و بیمارگونه ندارد.


دروغ هایی درباره ماده مخدر شیشه:شیشه تمـرکز و انرژی را زیاد میکند!!!
اکثر دانشجویان شیشه را برای افزایش توان ذهنی و تقویت حافظه و انرژی بالاتر مصرف می‌کنند. درحالیکه از ماهیت این افزایش انرژی غافل‌اند و نمیدانند که شیشه انرژی‌ های ذخیره‌ شده در بدن را به یکـباره تخلیه میکند و هدیه‌ ی مصرف آن مدرک تحصیلی بالا نیست، از دست رفتن قدرت تمرکز، تخریب حافظه و اختلال حواس در اثر تخریب قشر مغـز کمترین بهـایی است که باید برای ساده‌ لوحی خود بپردازد

دروغ هایی درباره ماده مخدر شیشه:شیشه توان جـنسی را افـزایش میدهد
مهمـترین عامل فـروپاشی کانون خانواده در مصرف‌ کنندگان شیشه، بدبینی و عدم اعتماد به طرف مقابل است که متعاقب تأثیرات فیزیولوژی بر سیستم تناسلی، منجر به ناتوانی جنسی و بی میلی در روابط میگردد؛ و نه تنها تأثیرگـذار نیست بلکه در ادامه کاملا بر عـکس عمل میکند.

دروغ هایی درباره ماده مخدر شیشه:شیشه عـارضه ی جدی ندارد و نسبت به سایر مواد کم خطـر است
از عوارض جدی مصرف شیشه میتوان موارد زیر را نام برد: اختلال در خواب، اختلال عملکرد دریچه‌ پروستات، آسیب های کبدی و پوستی، عفونت روده، تضعیف قوای جنسی، توهـم، هذیان، پرخاشگری، جنون، مشکلات گفتاری و مشکلات حافظه، بیماریـهای دهان و دندان، توهـم حس حشره و... و از همه مهم‌تر عوارض جدی روانی و جنون‌ آمیزی که منجر به قتل‌ ها و خودکشی‌ های بسیاری میگردند. آیا این همان شیشه‌ء کم خطـری است که عوارض جدی ندارد...؟!؟

و کلام آخر اینکه ترک مواد مخدر، تناسب اندام، زیبایی، کسب مدرک بالا، تفریح، خوش‌ گذرانی و کسب لذت به چه قیمتی!؟!

به قیمت تبدیل شدن به یک افسرده‌ی شکست‌ خورده‌ی نیمه دیوانه!؟! یا به قیمت اسارت در یک عذاب وجدان ابدی!؟! یا به بهایی سنگین تر که هرگز تحمل بر دوش کشیدن آنرا نخواهی داشت، به قیمت گرفتن جان یک انسان و جاری شدن خون انسانی بی‌گناه بر زمین!؟! به قیمت کشتن یک نفس!؟!

47:

عوارض مصرف ماده مخدر مت آمفتامین (شیشه) بر روی پوست و زیباییمت آمفتامین (شیشه) یک ماده محرک است که امروزه به طور وسیع به عنوان یک مخدر غیر قانونی در جهان مصرف می شود .

اعتیاد به مت آمفتامین (شیشه) باعث ایجاد عوارض زیادی در بدن انسان می شود
اثرات محرک مت آمفتامین (شیشه) بر پوست انسان

استفاده از مت امفتامین باعث انقباض شریان ها و تحریب عروق خونی و عدم رسیدن خون کافی به پوست می شود این مسله باعث از دست رفتن قدرت ارتجاعی و خشک شدن و کاهش نرمی و درخشش پوست می شود

کاهش جریان خون باعث می شود پوست قادر به ترمیم ضایعات ایجاد شده نباشد و التیام زخم ها بسیار دیر صورت می گیرد

ایجاد اکنه و زخم های پوستی که به درمان پاسخ نمی دهند از عوارض پوستی مصرف مخدر شیشه است .
داروهای روان‌ پریشی / علت مصرف و عوارض انداروهای روان‌ پریشی / علت مصرف و عوارض انimages.jpg (124.63 KiB) 440 بار مشاهده شده است


در مصرف طولانی مدت ماده مخدر مت آمفتامین (شیشه)) ریسک ابتلا به نوعی سرطان نادر پوست به نام سارکوم کاپوزی بالا می رود

پوست صورت و بدن به دلیل تخریب لایه های زیرین (بافت همبند ) دچار افتادگی و شلی می شود و ظاهر معتاد به سرعت تغییر کرده و باعث از دست رفتن طروات و زیبایی پوست و پیری زودرس می شود (تصویر فوق)

توهم لمس حشره (formication).

معتادان به مت آمفتامین (شیشه) دچار نوعی توهم به نام فورمیکیشن می شوند

در این توهم معتاد احساس می کند که در زیر جلدش حشرات در حالت حرکت هستند

به این دلیل شروع به خاراندن پوست خود می کند که این امر موجب ایجاد زخم و گاهی عفونت می شود

48:

پروتکل کلی دارویی درمان و ترک اعتیاد مواد مخدر و محرکدرمان کامل اعتیاد محتاج ایجاد تغییرات شخصیتی و درمان اختلالات شخصیتی است بر این اساس و بر مبنای بیوشیمی مغز ما برای درمان و ترک کامل همه مواد مخدر از پروتکل مشخصی (آناندا) استفاده می کنیم که اساس داروهای ان عبارتند از

1- افزایش دهنده های سروتونین در مغز

2- اگونیست های گیرنده کاپا مورفین

3-انتاگونیست های گیرنده NMDA

4- نوتروپیک هاافزایش دهنده های سروتونین

مواد شیمیایی و گیاهی افزایش دهنده سروتونین در مغز باعث از بین رفتن علائم و افسردگی و کنترل حالت های روحی و روانی بیمار میشوداگونیست های کاپا

این مواد چه به صورت داروهای شیمیایی ویا گیاهی در طولانی مدت باعث تغییرات رفتاری پایدار و ایجاد خلق بهتر در بیمار می شوندانتاگونیست های گیرنده گلوتامینرژیک

این مواد علاوه بر اثرات ضد افسردگی و ضد اضطراب ناگهانی که دارند با جلوگیری از ایجاد اضطراب و تنش در بیمار معتاد و اثر بر روی حافظه با ایجاد بی دردی تمایل و ولع و هوس مصرف مواد مخدر را کاهش داده و با عث افزایش پلاستیسیته نورون ها در ایجاد اتصالات جدید از قسمت سیستم لمبیک به ناحیه پر ه فرونتال مغز می شوند این داروهای باعث درمان PTSD در معتاد می شودنوتروپیک ها

این مواد با اثر بر روی سیستم دوپامینرژیک در قسمت PFT باایجاد تمرکز و افزایش ارتباط بین قسمت لمبیک با کورتکس پیشانی باعث تکامل قسمت های از مغز می شوند که در طولانی مدت موجب دوری معتاد از مواد مخدر می شود

49:

ایا اعتیاد به مخدر شیشه یبوست می دهد !آیا مصرف ماده مخدر شیشه (متامفتامین ) می تواند باعث یبوست شود.Could Methamphetamine hydrochloride cause Constipation?

یبوست بیشتر در بیمارانی که دارای فشار خون بالا یا کلسترول بالا و یا بیماری افسردگی و پوکی استخوان هستند دیده می شود

اما آیا مصرف ماده مخدر متامفتامین (شیشه )می تواند باعث یبوست شود

در تحقیقاتی که در ژانویه سال 2013 توسط eHealthMe بر روی 535 نفر مصرف کننده مخدر متامفتامین هیدروکلرائید انجام شد

هفت نفراز معتادان به متامفتامین هیدروکلرائید دچار یبوست بودند

تمای این هفت نفر مرد بودند و این نشان می دهد شیوع یبوست در مردان معتاد به مخدر شیشه (متامفتامین )بیشتر از زنان است

میزان شیوع یبوست در معتادان به مخدر شیشه (متامفتامین ) 1/31 در صد بر آورد شده است
در بین مصرف کننده گان ماده مخدر شیشه (متامفتامین ) ملنا هم دیده می شود
ملنا یا مدفوع سیاه رنگ به علت خونریزی از ناحیه معده ایجاد می شود که خون در طی مسیر خود در معده و روده تجزیه شده و آهن ان باعث تیره رنگ شدن مدفوع می شود
نتیجه فقط نزدیک به یک در صد معتادان به شیشه یبوست می گیرند

50:
ترک و درمان اعتیاد به شیشه با بازسازی مغز معتاداعتیاد به مواد مخدر به خصوص اعتیاد به مواد محرک مثل متامفتامین (شیشه ) و کوکائین ارتباط زیادی به اموزش و پرورش در دوران کودکی دارد

تحقیقات نشان داده است که راه های ارتباطی بین اعصاب مغز افراد معتاد از دوران کودکی به علت تربیت نادرست دچار اختلال است و این امر موجب می شود شخص در بلوغ و بزرگسالی تمایل بیشتر به تجربه مواد و اعتیاد داشته باشد

افراد معتاد به مواد مخدر تا زمانی که دچار تغییرات در سیم کشی اعصاب مغزی و ترمیم ان نشوند قادر نیستند بطور کامل دست از اعتیاد بردارند

افرادی که معتاد می شوند از همان کودکی سیم های مغزشون قاطی دارد

افرادی که در جوانی معتاد می شوند شبکه مغزی متفاوتی دارند ...

اما چگونه می توان سلول های مغزی یک فرد معتاد را دوباره احیا کرد و راه های جدید عصبی در مغز او ایجاد نمود


Brain-derived neurotrophic factor

فاکتور نوروتروفیک مشتق از مغز(پروتئین تقویت کننده سلول های عصبی مغز انسان )

فاکتور نوروتروفیک مشتق از مغز که ما انرا به اختصار BDNF یا به زبان ساده پروتئین تقویت کننده مغز می نامیم چیست

پروتئین تقویت کننده مغز BDNFاز سلول های گلیال مغزی انسان ترشح می شود کار این ماده ترمیم بازسازی و ساخت سلول های عصبی مغزی جدید و راه های عصبی خراب شده در مغز انسان است و مثل هر پروتئین دیگر از تعدای اسید امینه ساخته شده است


ترشح این ماده درمغز وابسته به احساسات و تغذیه و ورزش است .

افزایش قاکتور تقویت کننده مغز در انسان باعث می شود که شخص خاطرات بد گذشته را فراموش کند و فردی با انگیزه برای زندگی بشود شخصیت او تغییر کرده و فردی وارسته و با تفکرات سالم و عقلایی می شود و خوب بد زندگی را به درستی تشخیص می دهد و قادر به خویشتنداری جنسی و کنترل ولع مصرف مواد مخدر می شود

تحقیقات نشان داده است که افزایش این پروتئین در مغز باعث درمان افسردگی در انسان می شود

مطالعات نشان داده است که بیمارهای مثل الزایمر و یا افسردگی و اختلالات شخصیت دو قطبی و یا اسکیزوفرنی وسواس بی اشتهای عصبی و یا پرخوری و چاقی در ارتباط با کاهش این ماده در مغز انسان است

چطور فاکتور ترمیم کننده مغز BDNFارا افزایش دهیم ؟احساسات

عشق

یکی از مهمترین احساسات در انسان که باعث افزایش فاکتور ترمیم کننده معز می شود عشق است عشق به زن عشق به فرزند و یا عشق به خدا و یا همنوع و یا یک گروه می تواند به سرعت باعث افزایش پروتئین ترمیم کننده مغز بشود به این علت می بینیم گروه های ترک اعتیاد مثل NA زمانی که یک معتاد را در بر می گیرند او احساس می کند فرد ی است که وجودش برای دیگران با ارزش است دوستی با دیگر و شرکت در گروه های که به او اعتماد به نفس می دهند و برای او اهمیت قائل هستند با عث افزایش فاکتور ترمیم کننده مغز در انها می شود

ارتباط فاکتور ترمیم کننده مغز با افسردگی

از لحاظ ژنتیک گیرنده های فاکتور ترمیم کننده مغز با ماده سروتونین دارای چندین ژن مشترک است این امر سبب می شود زمانی که دیگران به معتاد ابزار علاقه می کنند و برای سلامنی او ارزش قائل می شوند با افزایش این ماده هورمون سروتونین مغز هم افزایش یابد و این مسله باعث می شود که امیزان افسردکی معتاد کاهش یابد

این مسله در خانواده های که دارای فردی معتاد هستند هم دیده می شود وقتی انها دور معتاد را گرفته و از او پشتیبانی احساسی می کنند معتاد تمایل به ترک بیشتری دارد تا افرادی که هیچکس را ندارند

عشق به خدا

کسانی که دارای زمینه مذهبی هستند و رو به مذهب می اورند نیز با توسل به عشق به خدا میزان بیشتری ماده ترمیم کننده مغز در انها ترشخ می شود

ورزش

دویدن باعث افزایش ماده ترمیم کننده مغز می شود به این دلیل ورزش از همان ابتدای ترک اعتیاد می تواند کمک موثری به معتادان به شیشه کند

مواد غذایی که باعث ترمیم سلول های عصبی و بازسازی ان می شود

بعضی از مواد غدایی و داروهای باعث ساخت نورن های عصبی در مغز می شود این مواد در زمان ترک می تواند بسیار کمک کننده باشد

داروهای ضد افسردگی SSRI

کورکومین (زرچوبه )

ادامه دارد

منابع

Source: An in vivo correlate of exercise-induced neurogenesis in the adult ... - PubMed - NCBI
Source: http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S

11 Ways To Grow New Brain Cells And Stimulate ...

Brain-derived neurotrophic factor and cocaine addiction.

Interaction between BDNF and Serotonin: Role in Mood ...

Opium.Site وبلاگ رسمی دکتر رضا یزدان نیاز: نوروتروفین ...

51:
شیشه و عوارض آنمتامفتامین یک ماده محرک به شدت اعتیاد آور است.این ماده به راحتی از سد خونی مغز عبور کرده و تعادل شیمیایی مغز را بهم می زند و باعث عوارض گوناگونی مثل : خشونت ، مشکلات قانونی ، مشکلات طبی ، رفتار های جنسی پر خطر و اختلال در عملکرد شناختی ( حافظه ،توجه ، یادگیری ) بروز عوارض روانپزشکی مثل افسرگی و جنون و اقدام به خود کشی می گردد.
در ابتدای مصرف شیشه فرد احساس خوشحالی ، اعتماد به نفس بالا ، انرژی کاذب ، بی خوابی ، کار آیی بالا و.... را تجربه می کند . دیری نمی پاید که بدن برای رسیدن به خط پایه تعادل واکنش های متضاد نشان می دهد : شادی جای خود را به احساس غم و اندوه ، بی خوابی و سرحال بودن به خوابی عمیق و طولانی تبدیل میشود ، مهمتر از همه حالتی را تجربه می کند که تاکنون برایش پیش نیفتاده بود میلی شدید و اجبار گونه برای مصرف شیشه !
مصرف متامفتامین (شیشه) باعث آزادسازی بسیاری از انتقال دهنده های عصبی در مغز می شود که مهمترین آنها دوپامین است . دوپامین واسطه شیمیایی اصلی در سیستم پاداش مغز بوده ، به این صورت که با خوردن یک غذای خوشمزه میزان آزاد شدن دوپامین در مغز یک ونیم برابر می شود . مواد مخدر و سیگار و رابطه جنسی این میزان را دو برابر، کو کایین سه ونیم برابر افزایش میدهد در حالیکه مت آمفتامین ( شیشه ) این میزان را ده ونیم برابر می کند اختلاف را مشاهده می کنید باز هم می گویید شیشه اعتیاد ندارد ؟
مطالعات نشان می دهد افرادی که برای درمان مراجعه می کنند احتمالا" روز های هفتم تا چهاردهم یعنی هفته دوم پس از قطع مصرف ، علایم افسردگی را به طور قابل ملاحظه ای تجربه می کنند که همراه با ولع مصرف بالایی است . رابطه زیادی بین علایم افسردگی ، خلق پایین وولع مصرف در معتادان وجود دارد.
مصرف گنندگان شیشه بدانند که با مصرف این ماده نقایص شدیدی به ساختار های مغزی خود ، مخصوصا" به سیستم پاداش مغز وارد می کنند . در ضمن علاوه بر اختلال در ساختار مغزی ، عملکرد مغزی نیز در مصرف کنندگان شیشه مختل می شود.
در افراد وابسته به مواد ، یک بهم ریختگی در مسیر مغزی که منجر به تصمیم گیری می شود ، اتفاق می افتد به طوری که این افراد ناتوانی شدیدی در زمینه تصمصم گیری در ابعاد مختلف زندگی احساس میکنند.

52:
عوارض جانبی شیشه (مت آمفتامین)داروهای روان‌ پریشی / علت مصرف و عوارض انEffects.of.metamphetamine.png (153.42 KiB) 42 بار مشاهده شده است


عوارض جانبی شیشه (مت آمفتامین)

شکل فوق عوارض جانبی و صدمات ناشی از مصرف مت آمفتامین (شیشه) را به اختصار نشان می دهد و فکر نمی کنم که نیاز به توضیح بیشتر باشد . فقط آنهایی که قصد دارند شیشه مصرف کنند کافی است به این شکل نگاه کرده و کمی با خود فکر کنند که " آیا این کار ارزش این همه صدمات را دارد یا خیر " !

عوارض جانبی و صدمات نشان داده شده در شکل فوق به ترتیب از سمت چپ عبارت است از :

psychological (عوارض روحی و روانی)
- Insomnia (بیخوابی)
- Aggressive behavior (رفتار خشونت آمیز)
- Paranoia (پارانویا - بیماری شک و ظن)
- Incessant conversations (مکالمه پیوسته و پی در پی)
- Decreased appetite (کاهش اشتها)
- Increased alertness (افزایش هشیاری)
- Irritability (تحریک پذیری و کج خلقی)
- Slurred speech (تکلم نامفهوم و بدون کنترل)
- Dizziness (سرگیجه)
- Confusion (پریشانی و گمگشتگی)
- Hallucinations (توهمات)
- Obsessive behaviors (رفتارهای وسواسی)
- Depression (افسردگی)
- Panic attacks (حملات هراس)
Systemic (عوارض سیستمی)
- Hyperthermia (افزایش دمای بدن یا هایپرترمی)
- Malnutrition (سوء تغذیه)
- Impaired immune system (کاهش و آسیب سیستم ایمنی بدن)
Circulatory (گردش خون)
- High blood pressure (فشار خون بالا)
- Vessel damage in brain (صدمات رگهای مغزی)
- Clotting and stroke (لخته شدن خون و سکته)
Heart (قلب)
- Chest pain (درد قفسه سینه)
- Rapid heart rate (ضربان قلب تند و سریع)
- Heart attack (حمله قلبی)
Liver (کبد)
- Damage (صدمه و آسیب)
Eyes (چشم)
- Dilated pupils (اتساع یا گشاد شدن مردمک چشم)
Mouth (دهان)
- Grinding of teeth (ساییدن دندانها یا به اصطلاح دندان قروچه)
Skin (پوست)
- Sweating (تعریق یا عرق کردن)
- Numbness (کرختی یا بیحسی)
Respiratory (تنفسی)
- Shortness of breath (تنفس کوتاه و بریده)
Muscular (عضلانی)
- Jerky movements (حرکات رونده زیر پوست)
- Increased activity (افزایش فعالیت بدنی)
- Convulsions (پرش های عضلانی)
- Loss of coordination (فقدان هماهنگی عضلات)
Kidneys (کلیه ها)
- Damage (صدمه و آسیب)

بچه که بودم میخواستم دنیا را تغییر دهم . بزرگتر که شدم گفتم دنیا بزرگ است کشورم را تغییر دهم . در میانسالی شهر و در پیری خواستم خانواده را متحول کنم . حال در آستانه مرگ میفهمم که :
اگر روز اول خودم را تغییر می دادم ،اکنون دنیا را هم تغییر داده بودم

53:
نبود پروتکل درمانی ترک اعتیاد شیشه/ عوارض شدید محرک شیشه
دبیر علمی اولین سمینار اعتیاد و روشهای نوین پیشگیری و درمان با نادرست خواندن این موضوع که گفته می شود ترک اعتیاد شیشه امکان پذیر نیست، تاکید کرد: درمان دارویی و غیردارویی برای ترک اعتیاد شیشه، به تنهایی میزان موفقیت را کاهش می دهد.


دکتر شهرام نادری در گفتگو با خبرنگار مهر اظهارداشت: درمان دارویی و غیر دارویی شیشه هر دو مکمل هم هستند و به تنهایی میزان موفقیت در ترک اعتیاد کاهش می یابد. اما ترکیب این دو روش، کارآیی آن را بالاتر می برد.

وی با اعلام اینکه پروتکل درمانی برای ترک اعتیاد شیشه در ایران و جهان وجود ندارد، افزود: درمان دارویی شیشه با سایر مواد مخدر متفاوت است. زیرا، برای مواد مخدر سنتی مثل تریاک و... دو قلم دارو وجود دارد که از آنها استفاده می شود اما برای درمان دارویی شیشه دهها دارو وجود دارد که کارآیی بسیاری از این داروها به تازگی و به دنبال انجام پژوهشها، اثبات شده است.

نادری همچنین از نبود آموزش درمان دارویی شیشه خبر داد و گفت: اعتیاد یک بیماری مزمن است که احتمال برگشت آن وجود دارد. بنابراین، لازم است که فرد یاد بگیرد که برای ترک اعتیاد شیشه، چگونه نحوه رفتار و شیوه زندگی خودش را کنترل کند.

دبیر علمی اولین سمینار اعتیاد و روشهای نوین پیشگیری و درمان، با تاکید بر اهمیت درمان غیردارویی در ترک اعتیاد شیشه، افزود: دارو برای ترک اعتیاد شیشه فقط به عنوان درمان کمکی محسوب می شود. در حالی که درمان غیردارویی از اهمیت بالاتری برخوردار است. ولی به دلیل اینکه مدت درمان شیشه طولانی است، مردم فکر می کنند که ترک اعتیاد شیشه امکان پذیر نیست. زیرا، اغلب معتادان، درمان سریع می خواهند.

وی به همکاری خانواده معتاد در ترک اعتیاد شیشه اشاره کرد و گفت: فرد معتاد به شیشه به تنهایی نمی تواند ترک کند و نیاز به این دارد که خانواده او نیز درگیر درمانش شوند.

نادری بر ضرورت آموزش خانواده های معتادان شیشه تاکید کرد و افزود: گروه درمانی، مشاوره و... از جمله روشهای غیردارویی برای ترک اعتیاد شیشه است.

وی با اعلام اینکه اعتیاد به شیشه شدیدترین عوارض را دارد، گفت: شیشه به عنوان ماده محرک اعتیاد آور تلقی می شود که تفاوت زیادی با مواد مخدر دارد. از همین رو، عوارض شدیدتری نیز به دنبال دارد.

اولین سمینار اعتیاد و روشهای نوین پیشگیری و درمان، از سوی انجمن مراقبتهای ویژه ایران با همکاری شرکت داروسازی عبیدی و معاونت اجتماعی و سلامت شهرداری تهران در سالن همایشهای معاونت اجتماعی، فرهنگی امام علی منطقه 22 شهرداری تهران برگزار می گردد.

54:
اطلاع رسانی جهت پیشگیری از عوارض مخدر شیشهاطلاع رسانی جهت پیشگیری از عوارض بیشتر مخدر شیشه چگونه باید انجام شود

یکی از مسائل مهم در جهت حفظ و ارتقا سلامت جامعه اطلاع رسانی به معتادان جهت افرایش اگاهی انها برای حفظ سلامتی می باشد

مصرف ماده مخدر شیشه دارای عوارض گوناگونی است که می تواند در طولانی مدت بار مالی زیادی را بر روی سیستم بهداشت و درمان کشور و خود معتادان و خانواده انها وارد نماید

چه بهتر است مراکز گذری کاهش آسیب و یا NGO ها با چاپ بروشور و یا دفترچه و یا تبلیغات معتادان به ماده مخدر شیشه را نسبت به چگونگی پیشگیری از عوارض سوء جسمی و روحی مصرف ماده مخدر شیشه راهنمایی و یا حتی کمک نمایند

مثلا

1- به دلیل اثرات سوء مخدر شیشه بر روی دندان ها حتما روزی سه بار مسواک زده و از خمیر دندان های حاوی فلوراید استفاده کنید

2- استفاده از دهان شویه های حاوی فلوراید از پوسیدن دندان های شما و زشت شدن صورت شما جلوگیری می کند بعد از هر بار استفاده از شیشه حتما دهان خود را با دهان شویه حاوی فلوراید بشوئید

3-مصرف روزانه یک لیوان شیر و استفاده از پنیر در رژیم غذایی باعث کاهش اثرات مخدر مخدر شیشه بر روی استخوانهای شما می شود

4- به دلیل باقی ماندن املاح ید در داخل وسیله مورد استفاده شما (پایپ ) و اثرات بد ید برروی تیروئید انسان بهتر است هر چند بار استفاده از ماده مخدر شیشه وسیله مورد استفاده خود را با کمی اب و الکل بشوئید

5-استفاده روزانه از ویتامین های گروه B می تواند اثرات مخرب مخدر شیشه را بر روی مغز شما کمتر کند به این دلیل حتما روزی یک عدد ویتامین ب کمپلکس و B1 بخورید

7- وووو

به این ترتیب ما می توانیم از شدت عوارض اعتیاد به شیشه در اینده و عوارض سوء ان که می تواند بار مالی زیادی برای معتاد و جامعه ایجاد می کند جلوگیری کنیم

55:

اعتیاد به شیشه و عوارض قلبیشیشه یا مت آمفتامین اثرات زیانباری به لحاظ جسمی و روانی به همراه دارد که یکی از این عوارض ، بیماریها و عوارض قلبی عروقی است . در طول سالهای شیوع مصرف این ماده گزارشهایی از اورژانسهای بیمارستانها به گوش میرسد که مرگ ناشی از ایست قلبی را در مصرف کنندگان شیشه گزارش کرده اند . یکی از ویژگیهای شیمیایی مت آمفتامین در بدن ، آزادکردن کاتکولامین هاست که پیام رسان تحریک ضربان قلب و تنظیم فشارخون می باشد . با مصرف شیشه گرفتگی ناگهانی رگها ، بالارفتن فشارخون و افزایش ضربان قلب رخ میدهد . که همه اینها منجر به افزایش نیاز قلب به اکسیژن شده و به حمله قلبی وسکته قلبی( انفارکتوس ) منتهی خواهد شد . همچنین آزادشدن بیش از حد واسطه های شیمیایی قلبی در اثر مصرف شیشه به بزرگی قلب ( کاردیومگالی )و ضعیف شدن دیواره های عضلانی و در نهایت به نارسایی قلبی منجر میشود .
در مراجعه کنندگان به اورژانسها در اثر مصرف شیشه گزارشهای قلبی به شرح زیر است :
درد قفسه سینه ، تپش قلب ، آریتمی ، تنگی نفس ، افزایش فشارخون و ...
البته لازم به توضیح است در مواردی مصرف شیشه بدون مقدمه به سندروم حاد کرونری منجر شده و مرگ ناگهانی را سبب میشود .یعنی همیشه اینطور نیست که علائم ذکر شده در سطرهای بالا یکی یکی بروز نمایند . ممکن است فرد مصرف کننده بدون ظهور علائم ، حتی بدون وجود تغییرات در نوار قلب به ناگاه دچار حمله قلبی شده و مرگ ناگهانی برایش رخ دهد .

بهرام سروری - کارشناس ارشد روانشناسی بالینی
مدرس دانشگاه و مشاور مرکز درمانی بازگشت تنکابن

56:

عارضه دهانی مت آمفتامین (شیشه)Meth mouth را در اکثر سایت ها " دهان کرم زده معتادان آمفتامین " معنی کرده اند که یک یدک کش لازم است تا این عبارت را با خود حمل نماید . ضمناً واژه کرم زده برای این اصطلاح شاید مناسب نباشد . برای انتخاب واژه ای مناسب ، به سایت جناب دکتر یزدان نیاز مراجعه کردم و دیدم که ایشان از واژه " دهان شیشه ای یا دهان مت " استفاده نموده اند که بسیار معقول تر است و ضمن کوتاهی واژه ، معنی عبارت را نیز به درستی می رساند . ولی با همه این وجود مرا راضی نکرد . در چند سایت دیگر نیز همانند دکتر یزدان نیاز ، همان عبارت " met mouth " را عیناً به فارسی ترجمه نموده و با نام " دهان مت " نگاشته اند . با خود گفتم که ترجمه دقیق این عبارت را باید از دندان پزشکان پرسید ، بنابر این در گوگل عبارت " دندان پزشکان meth mouth را چه معنی می کنند " را تایپ کردم . جالب اینکه تا صفحه پنجم گوگل هیچگونه سایتی یا وبلاگی از جانب دندان پزشکان مشاهده ننمودم تا چه رسد به اینکه معنی عبارت را بیابم ( فکر می کنم دندان پزشکان جای مقاله نویسی بیشتر به جنبه تجاری کار فکر می کنند) ! در عوض بطور تصادفی در وبلاگ سازمان پزشکی قانونی کشور واژه " عارضه دهانی مت " را یافتم که به نظرم درست ترین و بهترین معنی را ارائه داده است و من نیز به تأصی از سایت مذکور عبارت " عارضه دهانی مت " را برای " meth mouth " انتخاب کردم .

داروهای روان‌ پریشی / علت مصرف و عوارض انعکس از دهان یک مصرف کننده مت آمفتامین ( عارضه دهانی مت meth mouth )meth mouth.jpg (10.75 KiB) 62 بار مشاهده شده است


" عارضه دهانی مت " نام عارضه ای است که بر اثر استعمال ماده مت آمفتامین یا همان شیشه به وجود می آید و موجب پوسیدگی و فساد سریع دندان ها می گردد که با دندان های شکسته ، سیاه شده و پوسیده مشخص می شود . برای خواندن مقاله " عارضه دهانی مت یا met mouth می توانید بر روی لینک زیر کلیک نموده یا به به قسمت مقالات پزشکی در صفحه اصلی سایت مراجعه نمایید .57:
اوردوز (overdose) مت آمفتامین


شایع ترین علت مرگ و میر مرتبط با مت آمفتامین (شیشه) از کار افتادن چندین عضو بدن شبیه به مرگ ناشی از گرمازدگی (heatstroke) است . رهاسازی نوراپینفرین (Norephenephrine) در رگهای خونی محیطی و در قلب می تواند به کلاپس قلبی-عروقی ثانویه به دنبال فیبریلاسیون بطنی یا سکته مغزی و خونریزی ناشی از افزایش فشار خون براثر تحریک ماده مخدر ، منجر شود . دیگر دلایل نادر مرگ شامل مسمومیت بر اثر فلزات سنگین (مانند سرب) که به عنوان آلاینده در تولیدات غیر قانونی مت آمفتامین (شیشه) یافت می شود ، و نارسایی کبد است .

بسته به نحوه مصرف ماده مخدر ، علائم و نشانه های مصرف بیش از حد (اوردوز) مت آمفتامین عبارت است از :

• درد قفسه سینه
• آریتمی (بی نظمی قلبی)
• فشار خون بالا یا افت فشار خون (Hypertension or Hypotension)
• تنفس سخت و با زحمت ( تنگی نفس Dyspnea )
• هیجان زدگی (Agitation)
• توهم (Hallucinations)
• جنون (Psychosis)
• تشنج (Seizures)
• ضربان قلب تند یا آهسته ( تاکی کاردی یا برادی کاردی) (tachycardia or bradycardia)
• هایپرترمی (Hyperthermia)

هیپرترمی که متناوباً در طول اوردوز مت آمفتامین روی می دهد ، می تواند به دلایل بیش فعالی عضلانی ، افزایش سوخت و ساز (متابولیسم) مورد نیاز بدن یا کارکرد بد هیپوتالاموس باشد . اغلب مواردی که موجب سمّیت مت آمفتامین می شوند ، فشار خون را افزایش می دهند و اغلب داروهای آرام بخش (sedatives) برای درمان آن استفاده می شود . علاوه بر این افزایش فشار خون می تواند منجر به سکته مغزی (انفارکتوس) گردد که این سکته مغزی ممکن است بر اثر کاهش جریان خون موضعی (ایسکمی) (ischemia) یا خونریزی (hemorrhage) روی دهد .

مصرف بیش از حد (اوردوز) مت آمفتامین می تواند شرایط متابولیک تحت فشار (strained metabolic states) را بربیانگیزد که موجب شود سلول های عضلانی دچار کاهش جریان خون موضعی (ایسکمی) شده و یا بمیرند . بعنوان یک نتیجه ، سلول های عضلانی محتویات خود شامل ، کراتنین (creatine) ، فسفوکیناز (CPK) ، میوگلوبین (myoglobin) ، پتاسیم ، و فسفات را رها می سازند . این به نوبه خود می تواند تخریب عضلانی ( رابدومیولیز rhabdomyolysis ) ، اسیدوز متابولیک (metabolic acidosis) و نارسایی کلیوی کشنده را موجب شود .

اگر چه علائم ذکر شده فوق در مورد اوردوز مت آمفتامین می تواند در اوردوز مواد مخدر دیگر نیز مشاهده شود . بسیار مهم است توجه داشته باشید که اشخاص با اوردوز مت آمفتامین بسیار زیاد عرق می کنند .

سندروم های سمی ، کشنده یا به سمت مرگ برنده ، به ندرت در مصرف کنندگان مزمن و با دوز بالای مواد محرک دیده می شود . در عوض سمیت های کشنده ناشی از اوردوز (در هر دو ماده مت آمفتامین و کوکایین) به احتمال زیاد ممکن است در میان مبتدیان و همینطور مصرف کنندگانی که تحمل دارویی (tolerance) پایینی دارند و مقدار بسیار زیادی از یک دوز را مصرف می کنند ، وجود داشته باشد . مصرف کنندگان دراز مدت مواد محرک قادر به مصرف دوز های بالاتری هستند . آنان در حالیکه علائم کمتری را تجربه می کنند بر اثر ادامه مصرف ، ممکن است دچار تاکی فیلاکسی (tachyphylaxis) شوند .

توضیح مترجم :

تاکی فيلاکسی پديده ايست که در آن دارو اثر خود را به علت مصرف یا تجويز مکرر از دست می دهد. به طور کلی درباره ايجاد تاکی فيلاکسی تئوری های مختلف بيان شده اما هيچکدام کاملاً مشخص کننده مکانيسم ايجاد تاکی فيلاکسی نيستند . تاکی فيلاکسی با تحمل نسبت به دارو تفاوت دارد چون تحمل با زياد کردن دارو از بين می رود. تاکی فيلاکسی نسبت به دارو تقريباً اختصاصی است .

ایسکِمی (ischemia) در اصطلاح پزشکی به کم ‌رسیدن خون ، به اندام یا ناحیه‌ای از بدن گفته‌می‌شود . ایسکمی باعث کمبود اکسیژن و مواد مغذی به بخش‌هایی از بدن می‌شود و این امر باعث آسیب به بافت‌ها یا سوءکارکرد اندام می‌گردد . از مهم‌ترین انواع ایسکمی می‌توان ایسکمی مغزی ، ایسکمی قلبی ، ایسکمی روده ، ایسکمی پوستی و روده بندی و ایسکمی کلیه را نام برد.

رابدومیولیز به معنای تخریب سلول های عضلانی ارادی است. رابدومیولیز به علت له شدن عضلات ( مانند ماندن زیر آوار) ، فعالیت عضلانی شدید ، عفونت شدید ، مصرف دارو و بخصوص مواد مخدر و به علل دیگر ایجاد میشود.

اسیدوز متابولیک : اسیدوز به معنی کاهش سطح بی کربنات مایع خارج سلولی و قرار گرفتن PH خون در محدوده اسیدی (پایینتر از ۷) می‌باشد . به صورت کلاسیک اگر مشکل از کلیه باشد ما اسیدوز متابولیک و اگر مشکل از ریه باشد ما اسیدوز تنفسی داریم .

58:

آیا معتادان به مخدر شیشه هم آدمخوار می شوندمصرف ماده مخدر متامفتامین (شیشه ) با نوشابه انرژی زای الکلی شما را به آسمان نهم cloud 9 می برد
آیا معتادان به مخدر شیشه هم آدمخوار می شوند ؟؟
مصرف ماده مخدر شیشه به همراه قهوه و الکل (نوشابه انرژی زا )خطرناک است ؟؟
رسانه‌های محلی ميايي از كشته شدن مرد آدمخواري به ضرب گلوله ماموران پليس خبر دادند كه قبل از تيراندازي ماموران در حال خوردن صورت مرد ديگري بود.
اين مرد آدمخوار بیش از 75 درصد از گوشت صورت قربانی خود را خورده بود که در همين زمان پلیس سر رسید و در حالی که آدمخوار، قطعات گوشت را می بلعید به ضرب گلوله پلیس درجا کشته شد.
پلیس ميامي اعلام کرد: هويت اين مرد آدمخوار فاش شده است. نام او «رودی یوجین» بوده و 31 ساله داشته است. همچنين مرد قربانی که هنوز زنده است به بیمارستان منتقل شده اما حالش وخیم است. قرباني، يك مرد بی خانمان بوده که اغلب به یک خوابگاه افراد بی خانمان در همان حوالي مي‌رفته است. هویت قربانی هنوز فاش نشده و معلوم نيست چطور با رودی یوجین آشنا شده بود ,رودی یوجین بعد از مصرف ماده مخدری به نام ابر 9 (نهمین ابر ) دچار توهم و آدمخواری شده است .

ماده مخدر نهمین ابر(آسمان نهم ) چیست ؟

نهمین ابر ماده مخدر جدیدی در امریکا است که ماده اصلی ان دی متیل متکاتینون است و مشابه با ماده مخدر متکاتینون است
مخدر متکاتینون در ایران به جای مخدر متامفتامین (شیشه )
در ساخت مخدر شیشه اگر به جای فسفر از وایتکس استفاده شود بجای متامفتامین (شیشه ) مخدر متکاتینون ساخته می شود .
فرم و شکل و اثرات سرخوشی هر دو یکی است و مدت چند سالی است در ایران گروهی مخدر متکاتینون را به جای شیشه می فروشند و از ان زمان تاکنون میزان قتل و جنایت در ایران افزایش یافته است
ماده مخدر متکاتینون اثراتی بسیار مشابه با ماده مخدر متامفتامین (شیشه ) دارد و مصرف متکاتنیون هم می تواند علائمی جنون ناگهانی داده و فرد را مشابه با ماده مخدر نهمین ابر (آدمخواری ) بکند متاسفانه چند سالی است در ایران مخدر متکاتینون را به جای مخدر شیشه می فروشند و از زمانی که معتادین به شیشه در ایران نادانسته انرا به جای مخدر شیشه مصرف کردند میزان قتل و جنایت بالا رفته است به نظر می اید مصرف ماده مخدر شیشه تقلبی (متکاتینون ) با نوشابه انرژی زا حاوی کافئین شخص را ناگهان می تواند دیوانه بکند
بعد از مصرف ماده مخدر شیشه نوشابه انرژی زا نخورید ؟

Four Loko در خانه آدمخوار میامی نوشابه الکلی به نام فور لوکو پیدا کرده اند و آدمخوار میامی از این نوشابه زیاد استفاده می کرده است فورلوکو نوشابه های انرژی زا ی مخلوطی از الکل با کافئین است شاید مصرف الکل به همراه قهوه و ماده مخدر شیشه هم توهماتی مشابه با ماده مخدر نهمین ابر بدهد

ماده مخدر روانگردان جدید صنعتی نهمین ابرCloud 9 (دی متیل متکاتینون )Dimethylmethcathinone

ماده مخدر نهمین ابر و ماده مخدر نمک حمامmdpv در امریکا به نام مخدرهای صنعتی که انسان را زامبی(آدمخوار ) می کند شناخته می شوند
منبع سایت شخصی دکتر یزدان نیاز
تاریخ انتشار مرداد ۱۳۹۱ ه‍.ش. - مصرف ماده مخدر متامفتامین (شیشه ) با نوشابه انرژی زای الکلی شما را به آسمان نهم cloud 9 می برد.

59:
دوپامین و مت آمفتامین (شیشه)با سلام :

منحنی زیر میزان رها سازی دوپامین (Dopamine) براثر مصرف مت آمفتامین یا همان شیشه خودمان را با چهار ماده دیگر مقایسه کرده است . محور عمودی منحنی میزان افزایش دوپامین آزاد شده در سیستم پاداش مغز (بر حسب درصد) و محور افقی زمان سپری شده پس از مصرف را نشان می دهد . پیک این منحنی بیانگر زمانی است که ماده مذبور بیشترین آزادسازی دوپامین و بعبارتی دیگر بیشترین اثر را دارا می باشد .

دوپامین نوروترنسمیتری (Neurotransmitter) است که بر اثر آزاد شدن آن در فضای بین عصب ها ی مغز که به آن سیناپس (Synapse) می گویند موجب کسب لذت می شود . بنابر این ممکن است برخی از اشخاص که مرتباً از شیشه استفاده می کنند ، با دیدن این منحنی آب از لب و لوچه شان آویزان شود که به به : مصرف شیشه چه لذتی دارد ؟ ولی پزشکان و متخصصین امر با دیدن آن معانی بسیار دیگری را درمی یابند . مت آمفتامین یا شیشه به همان نسبتی که دوپامین بیشتری آزاد می کند ، همانطور هم آثار تخریبی بیشتری بر روی سیستم های عصبی و سلول های مغز بخصوص سیستم پاداش دارد . در حقیقت من این منحنی را قرار داده ام تا کاربران گرامی ببینند که مت آمفتامین یا شیشه چه اثرات تخریبی شدیدی نسبت به مواد مخدر دیگر دارد .

در آخر لازم به توضیح است که منحنی مذکور، میزان رهاسازی دوپامین را در پنج حالت زیر ، با رنگ های مختلف از هم متمایز کرده است :

1- رنگ سیاه : غذا خوردن
2- رنگ سبز : مصرف الکل
3- رنگ آبی : مصرف نیکوتین
4- رنگ خردلی : مصرف کوکائین
5- رنگ بنفش : مصرف مت آمفتامین (شیشه)


داروهای روان‌ پریشی / علت مصرف و عوارض ان


60:
درمان توهم و عفونت در شیشه ای ها و کراکی ها با ویتامین B3مبارزه با عفونت‌ و توهم با استفاده از ویتامین B3
نشریه تحقیقات بالینی، محققان مؤسسه لینوس پائولینگ از دانشگاه ایالتی اورگان با انجام مطالعات خود در آزمایشگاه مدلی از حیوانات و آزمون‌های آزمایشگاهی از خون انسان دریافتند که ویتامین B3 با داشتن ژن‌های خاص ضد میکروبی، توانایی سیستم ایمنی بدن را در از بین بردن باکتری‌های استاف تا 1000 برابر افزایش می‌دهد.

مبارزه با عفونت‌ها با استفاده از ویتامین B3

براساس این گزارش محققان افزودند: به نظر می‌رسد دوزهای افزایش یافته بالینی ویتامین B3‌ در خون انسان بتواند تنها در عرض چند ساعت عفونت‌ ایجاد شده با میکروب استافیلوکوک را از بین ببرد.
نتایج حاصل از این گزارش می‌افزاید که استفاده گسترده از آنتی‌بیوتیک‌ها به گسترش پاتوژن باکتریایی استافیلوکوکوس اورئوس مقاوم به متی سیلین یا MRSA کمک کرده است وجای تعجب است که دوز بالای نیکوتین آمید می‌تواند اثر نوتروفیل‌ها را در مبارزه با این عفونت به وجود آمده افزایش دهد.
به گفته محققان هنوز هم مطالعات بسیاری باید در این زمینه صورت گیرد تا اثرات مفید ویتامین B3‌ برای پیشگیری و درمان عفونت‌های باکتریایی ثابت شود و افراد نباید به طور سرخود شروع به مصرف دوزهای بالای آن کنند
پاورقی
در بررسی های انجام شده در انگلستان نشان داده شده است که مصرف ویتامین B3 در معتادان به مخدر شیشه (متامفتامین ) می تواند میزان توهم انها را کاهش بدهد و هم چنین به علت اثرات تقویتی سیستم ایمنی با مصرف ویتامین B3 این ویتامین می تواند در بهبود عفونت های معتادان به ماده مخدر کراک بسیار سودمند باشد
در هر صورت هم معتادان به کراک و هم معتادان به مخدر شیشه می توانند هم در زمان اعتیاد و هم در زمان ترک از این ویتامین اثرات سودمندی به برند

61:
نفش نوشابه انرزی زا در ایجاد جنون با مخدر شیشه 2نفش اسید امینه تورین در نوشابه های انرژی زا و بر روی معتادان به ماده مخدر شیشه

نوشابه‌های انرژی‌زا

نوشابه‌‌های انرژی‌‌زا هم به خاطر نوع بسته بندی و هم به خاطر تبلیغات گسترده‌‌ای که در مورد آنها انجام می‌شود، توجه طیف وسیعی از جوانان و نوجوانان و مخصوصا ورزشکاران را به خود جلب کرده‌‌اند.مواد اصلی


نوشابه‌‌های انرژی‌زا در واقع حاوی مواد انرژی‌زا هستند که مهم‌ترین مواد اصلی این نوشابه‌‌ها را آب، کربوهیدرات و کافئین تشکیل می‌دهد. از دیگر مواد تشکیل دهنده این نوشابه‌‌ها می‌توان به افدرین، اسید آمینه تورین، جنسینگ، ویتامین‌‌های گروه B، دانه‌‌های گوارانا، کراتین و دانه‌‌های جینکو اشاره کرد. به طور مثال افدرین ماده محرکی است که روی اعصاب مرکزی بدن اثر می‌گذارد و اثرات مخربی روی کارکرد قلب دارد.


اثرات اسید امینه تورین بر روی بدن انسان


تورین یک اسید امینه گوگرد دار است که از میتونین یا سیستئین بدست می اید


در اغلب نوشابه های انرژی بین 240 میلی گرم تا 1 گرم حاوی تورین هستند


در حالت معمولی تورین به عنوان یک انتی اکسیدان محلول در چربی شناخته می شود که می تواند باعث افزایش انتقال پیام های عصبی در روی اعصاب شود


مصرف تورین به مقدار زیاد ممکن است دارای اثراتی مخالف با انتی اکسیدان داشته باشد و مسموم کننده و خطرناک باشد به علاوه انکه با تحریک سلولهای عصبی ایجاد تشنج بکند


مسله افزایش تحریک پذیری اعصاب با استفاده از تورین در معتادان به ماده مخدر متامفتامین (شیشه ) بسیار مهم است زیرا اغلب نوشابه های انرژی زا حاوی کافئین به همراه تورین هستند که این دو ماده اثرات همدیگر را در افزایش تحریک پذیری سلولهای عصبی تشدید می کنند به این علت مصرف کننده های ماده مخدر شیشه با مصرف نوشابه های انرژی زا که دارای کافئین و تورین هستند دچار تحریک عصبی و جنون انی (هذیان هیجان زده ) می شوند و ممکن است دست به قتل یا جنایت بزنند

62:
نفش نوشابه انرژی زا در ایجاد جنون با مخدر شیشه 1تاثیر کافئین در نوشیدنی انرژی زا چیست


آیا نوشابه های انرژی زا لاغر کننده هستند


نوشیدنی های انرژی به طور کلی شامل 80mg کافئین در هر قوطی 250 میلی لیتری هستند البته بسته به نوع هر کارخانه این مقدار کافئین کم و زیاد می شود


اثرات کافئین بر روی هر فرد تا فرد دیگر متفاوت است .

اثرات جانبی مصرف کافئین در نوشابه انرژی زا


اثرات قلبی و عروقی (ضربان قلب بالا ، فشار خون بالا)، اثرات گوارشی (افزایش ترشحات گوارشی و اسید معده تحریک حرکت روده و ...)، اثرات تنفسی (اتساع برونش)، اثرات روی کلیه و ادرار (اثر دیورتیک، نشت مواد معدنی از کلیه و افزایش ادرار )، اثرات عصبی (سردرد، اضطراب، تحریک پذیری ، لرزش).Impact of Caffeine in Body تاثیر کافئین در بدن


کافئین یک چربی سوز نیست.


کافئین چربی سوز نیست بلکه اسید های چرب را از سلولهای بدن ازاد می کند ولی انرا نمی تواند اکسید کرده و بسوزاد


آن را ترویج بسیج اسیدهای چرب آزاد، از سلولهای چربی است، اما هیچ چیز باعث تحریک استفاده از آنها (اکسیداسیون).


به این دلیل استفاده از کافئین نمی تواند باعث لاغری شودچرا می گویند کافئین برای الزایمرو بیماران زوال عقل خوب است و خاصیت ضد الزایمر دارد

کافئین یک مهار کننده ضعیف برای انزیم فسفر دی استراز است

فسفر دی استراز باعث ایجاد سرطان و یا از بی رفتن سلول های مغزی می شود به این علت موادی که انرا مهار می کنند خاصیت ضد سرطان دارند و از مغز محافظت می کنند با افزایش طول عمر انسان میزان ساخت ماده فسفر دی استراز در بدن و مغز انسان بالا می بردچرا معتادان به شیشه نباید کافئین یا نوشابه های انرژی زا بخورند

درست است که کافئین با مهار انزیم دی استراز در مغز معتادان به شیشه در درمان بازتوانی.و بازسازی مغز معتادان به مخدر شیشه موثر است اما داروهای کم ضررتر از کافئین هم مثل انتی بیوتیک مینوسیکلین هم این کار را می کنند به علاوه انکه دیده شده است که معتادان به شیشه با مصرف قهوه یا نوشابه های انرژی زا حاوی کافئین دچار نوعی جنون ناگهانی به نام هذیان هیجان زده می شوند به این علت مصرف قهوه و نوشابه انرژی زا در معتادان به شیشه تا 4 هفته پس از قطع کامل مخدر شیشه توصیه نمی شود در واقع ضرر استفاده از کافئین برای حفاظت مغز معتادان به شیشه بیشتر از منفعت ان است

63:
خاطرات یک معتاد شیشه ای زیاد خواه سابقخاطرات یک معتاد شیشه ای زیاد خواه سابق و یک انسان سالم قناعت پیشه امروز

من تقریبا33سالم بود ودارای همسر و یک پسر بودم ،چند سالی بود که در این شغل جدیدم مشغول به کار بودم به قول معروف نان آور خانه و خانواده بودم.محیط کارگری بود و در اینگونه محیط ها امکان هرگونه اتفاقاتی وجود داشته و دارد همچنین امکان هرگونه انحرافی.

آروم آروم تو جمع کارگرها هنگام ساعت ناهاری و استراحت سرک میکشیدم.یکروز هنگام ناهاری رفتم پیش اونها آخه ما کارمند بودیم و محیط ما با محیط استراحت آنان جدا بود..من خیلی با اینها خودمانی شده بودم و آنهم به خاطر این بود که بچه بسیار مهربان و پر احساسی بودم،یادم نماید دست رد به سینه کسی زده باشم و هرگز به کسی نه گفته باشم .

کرور و کرو رمعرفت و مرام بود که از من میجوشید و یرریز میشد..

بقیه کارمندها به من اعتراض میکردند که چرا قاطی این بچهها میشوم و با آنها برمیخورم و لی کو گوش شنوا؟

استدلالم هم این بود که گناه دارند کارگرند و باید تحویلشان گرفت(البته این موضوعی که میخواهم تعریف کنم هیچ ربطی به مقام شامخ و زحمتکش کارگران دارد و صرفا براساس زیاده خواهی من و بی توجه ایم در انتخاب رفیق بود...اصلا نه رفیق کلا خودم مقصر بودم چون توه اون کارگرها رفیق خوب هم داشتم.یکروز هنگاه ساعت ناهاری رفتم به قسمت آنها دیدم کیومرث که جوانی کارگر بود دارد چیزی استفا میکند گفتم این چیه ؟گفت شیشه!من با تعجب پرسیدم مواده ؟گفت نه بابا مواد کجاست این یک مواد نیروزاست که فقط توان جسمی و جنسی آدم را افزایش میدهد و تو میتوانی حسابی کیف کنی.برق از چشمایم پرید و حس کردم اونهم این برق را در چشمان من دید!گفت میزنی؟گفتم :بدم نمیاد امتحان کنم ،رفتم نشتم کنارش و اولین پک را زدم..اوه...انگاری روی ابرها پرواز میکردم چه حس قشنگی بهم داده بودچقدر نئشگی زیبائی داشت،همه غم و قصه هایم را فراموش کردم و فقط و فقط به زیر کمر فکر میکردم و به س .ک .س.اون رو ز و شب گذشت بهترین لذت را در طول عمرم برده بودم ولی نمیدونم چرا زیاد هم ترسیده بودم و قسم خوردم که دیگر سراغ اون دوستم نرم...آرام آرام هرچه که به هنگام ظهر نزدیک میشدم حس عجیبی تمام بدنم را فراگرفته بود و فقط خدا خدا میکردم تا ظهر هنگام ناهاری شود تا بازهم یکسری به دوستم بزنم و باز همانطور شد که حدس میزدم...چند روز اول مجانی بود و بعدازآن دوستم گفت باید ماله تیله بدی چون یه گرمش 400هزار تومان است و من نمیتوانم هم تورا نئشه کنم و هم خودم را!شروع شد..دوره دربدر یو بدبختی .از محل کارم اخراج شدم هرچه که داشتم از دستم دادم .اینکه میگویم همه چیز را از دست دادم منظورخانه و ماشین نیست نه همه خصوصیات انسانیم را از دست دادم و تبدیل شده بودم به یک حیوان کثیف که جز شیشه و نئشگی و س.ک.س و کثافتکاری کار دیگری بلد نبودم ...من که روزگاری معتمد محل بودم تبدیل شدم به دروغگو ترین و پست فطرت ترین فردیکه خودم دیده بودم.با هردوز و کلکی که بود بازگشتم به کارم ولی اون آدم قبلی نبودم...یک شیشه ای تمام عیار ،سرم را کرده بودم زیر برف و فکر میکردم کسی متوجه نیست درحالیکه متلک بود که بارم میکردند و من اما مانند یک دیوارهیچ چیز را نمیفهمیدم و همه اندیشه ام شده بود شیشه و شیشه و شیشه ..هر روز مصرفم میرفت بالا چون مقدار قبلی دیگر نئشم نمیکرد ومجبور بودم مقدار مصرف را ببرم بالا.ازشانس منهم هرروز ارزونتر میشد ودیگر مانند سیگار همه خلافکارها هم داشتند و میفروختند و به وفور یافت میشد.سال89بود روزی 3گرم مصرف میکردم ولی هیچ اثری از آن نئشگی روزهای اول نبود..خیلی درد میکشیدم.دردمن با دردهای معتادین به موادهای سنتی فرق میکرد زیرا آنها درد بدن داشتند و من درد روح،تبدیل شده بودم به یک انسان بی روح و خاصیت که هیچ چیز از انسانیت و درک انسانی نمیدانستم...خدایا با خودم چیکار کردم..؟توالت پارکها و مساجد شده بود جایگاه من و روزی چندین بار از دست مردم کتک میخوردم و ازاینگونه مکانها با کتک می انداختند بیرون حالا جای شکرش باقی بود که در محل کار یا محل زندگیم اینکار را نمیکردم وهمیشه بیرون از محل این کار را میکردم.یک شب همسرم به من گفت من باردار هستم ..مثل اینکه دنیا توسرم خراب شد !گفتم خدایا فردا این دختر دنیا بیاید و بزرگ شود دررابطه با من چه فکر خواهد کرد و چقدر غصه خواهد خورد؟تصمیم را گرفتم رفتم پیش همسرم و همه چیز را گفتم ،اینکه من معتاد شده ام اینکه همه چیز را به باد داده ام ،اینکه همش داشتم برایش فیلم بازی میکردم ،اینکه تبدیل به یک حیوان شده بودم که جز شیشه هیچ فکر دیگری ندارم..

همسرم باور نمیکرد (چون بچه شهرستان بود و خیلی ساده و مظلوم و از این چیزها تابحال در اطرافش ندیده بود که متوجه شود)گریه کردم ،خواهش کردم که مرا نزد پزشک ببرد چون خودم میترسیدم به همه شک داشتم فکر میکردم همه دنبال کشتن و نابودی من هستند..ببینید دیگر شیشه با یک ورزشکار حرفه ای کرده بود؟با همسرم رفتیم سراغ یک پزشک اعصاب و روان همه چیز را گفتم خیلی با من و همسرم صحبت کرد خیلی من ر ا راهنمائی کرد این نزد دکتر رفتن دوسال ادامه داشت ..خدایا شکرت که الان حدود5سال است که پاک پاکم و به یمن قدم دختر خوشگلم برگشتم به زندگی..ولی این را یاد گرفتم که هیچگاه زیاده خواه و خودخواه نباشم چون این اعتیاد من صرفا بخاطر زیاده خواهی و خودخواهی گریبانم را گرفت بود....تورا بخدا مواظب خودتان ،خانواده هایتان و همسران تان باشید آدمی نمیداند چه زمانی معتاد خواهد شد در چش بهم زدنی دخل آدمی را در می آورد و تمامت میکند..باهم باشین و بهم کمک کنین..
این فقط یک پیام انسان دوستانه هست و بس!
*******************************
از قدیم شنیده ایم عقل سالم در بدن سالم است!؟
شما قطعا با یک فرد بیمار در طول زندگیتان برخورد کرده اید و قطعا خودتان نیز برای یکبار بیمار شده اید مثلا همان سرماخوردگی معمولی،بیماری رمق و توان را از آدمی سلب کرده و هرگونه فعالیت جسمی معمولی را مشکل ساز میکند واگر بعد روحی و عصبی آن را نیز مد نظر بگیریم آدمی را بی حوصله ،مضطرب،پریشان و آشفته نیز میکند که قدرت تفکر و اندیشیدن را بستگی به نوع بیماری فرد از آدمی سلب میکند.
اعتیاد هم یک بیماری ولی بیماری میباشد که خود خواسته است و حاصل زیاده خواهی های انسان میباشد!
حتما می پرسید چرا زیاده خواهی ؟!؟!؟
ما میخواهیم با هم بدون رودربایستی و فارق از هرگونه تعارفات روزمره صحبت کنیم،اگر از اکثریت قریب به اتفاق افراد معتاد سئوال کنیم که چرا به اعتیاد کشیده شده اند حتما به این نکته اشاره خواهند کرد که در یک رابطه جنسی و به علت عدم توانائی جنسی و به پیشنهاد دوستان دست به استفاده از مواد مخدر زده اند تا به قول معروف توان جنسی آنان افزایش یابد تا بتوانند از س.ک.س لذت زیادی ببرند و آرام آرام با مصرف تفریحی مواد مخدر دچار اعتیاد شدیدی ه اند که آن توان طبیعی و معمولی زمانیکه اعتیاد نداشته اند را هم از دست داده اند.
این سرنوشت اکثر کسانیست که بخاطر افزایش توان جنسی رو به مصرف مواد مخدر می آورند و درصدی نیز برای افزایش توان جسمی و فعالیتهای فکری که گاها بصورت غلط تبلیغات می شود که مثلا اگر شب امتحان مواد استفاده کنید بیشتر بیدار میمانید و بهتر درس میخوانید ویا یک ورزشکار را اغفال میکنند که اگر کمی مصرف کنی توان جسمیت بالا خواهد رفت و همه این عوامل دست به دست هم میدهد تا فرد از یک مصرف کننده تفریحی به دائمی تغییر ماهیت دهد ،همچنین بانوان و دخترانیکه در آرایشگاهها یا در جلسات دوستانه خود به منظور لاغری و مانکن شدند درگیر اینگونه مواد های مخدر میشوند ،البته با این بانوان و دختران نمیگویند که مواد مخدر است میگویند که داروی لاغریست وعده ای هم این چنین درگیر اعتیاد میشوند.
اما نکته ای که موجود میباشد این است که همه این توصیه های دوستانه چیزی جز فریب و دغل کاری بیش نیست که فرد را به سیاه چاله ای مرگبار رهنمون می شود.
یکی از مهم ترین موادهای مخدر که در حال حاضر گریبان جامعه خصوصا افراد متاهل ،چه زن چه مرد و همچنین جوانان را گرفته است موادی بنام شیشه میباشد که فرد با همان استفاده اول بدان دچار و معتاد خواهد شد و علت این اعتیاد و گرایش درهمان جلسه اول نئشگی بسیار بالا و حس بسیار شیرینی است که در اولین مرتبه به آدمی دست میدهد و پس از مصرف اول چه بخواهی و چه نخواهی باز سراغ آن خواهی رفت و این به معنی نابودی تو،خانواده ات و تباه شدن خودت و خانواده ات میباشد واعتیاد بسیار سنگینی است که ترک آن به همان اندازه که نئشگی و لذت آن بالا بود نیز سخت و دشوار و گاه ناممکن خواهد بود و اگر هم ترک شود پس لرزه های بسیار مخربی دارد که تا پایان عمر با فرد دست به گریبان خواهد بود وبرای همیشه زندگی تورا تحت الشعاع قرار خواهد داد.
برای شناخت شیشه ،نشانه های مصرف آن ،خماری آن ،وبیماریهائیکه با آن دست به گریبان خواهید شد بهتر است مطالب زیر را خوب مطالعه کنید تا با این ماده وحشتناک بهتر و بیشتر آشنا شوید تا بتوانید با آن و اینکه با آن مواجه و رودرو شوید چه کاری باید بکنید بیشتر آشنا شوید .قبلا از اینکه با شیشه آشنا شویم ابتدا چند پیام برایتان میگذارم وهمچنین علائم کسیکه آن را مصرف کرده است واینکه چگونه با این مواد و مصرف کننده آن برخورد کنیم.
تب بالای شیشه سریعا به عرق شرمساری تبدیل خواهد شد.
مصرف شیشه یعنی از دست دادن ارزشهای اخلاقی وگرفتار شده در پست ترین و رذل ترین خصوصیات اخلاقی.
از جمعی که در آن شیشه مصرف میشود فرار کنید، از دوستی که شیشه مصرف میکند فرار کنید.
احتمال اعتیاد شما به شیشه بسیار بالاست حتی اگر از آن تنفر داشته باشید زیرا اعتیاد به شیشه را اعتیادی مسری میدانند.
علائم کسیکه شیشه مصرف کرده است :
شخصی که مواد شیشه مصرف میکند بسیار عرق میکند به حدیکه فکر میکنید پارچ آب را برسرش خالی کرده اند.
فردیکه شیشه مصرف کرده است بسیار پر حرف و وراج میشود و تقریبا حرفهای عجیب و غریب و سخن از توانائیهای بسیار بالای خود میزند،حالت چشم بصورت بسیار روشنی تغییر میکند و رنگ صورت به سفیدی میزند،شخص دارای عواطف بسیار فلیان کرده ای میشود که بصورتیکه در هر حالت روحی که قرار داشته و آن را استفاده کرده باشد آن روحیه شدیدا افزایش می یابد مثلا اگر در ناراحتی مصرف کرده باشد بسیار ناراحت واگر در شادی مصرف کرده باشد بسیار شاد وبشاش خواهد بود ومهم ترین بارزیه اخلاقی پس از مصرف آن مهربانی بیش از اندازه فرد و تمایل به جنس مخالف و س.ک.س در او بیداد میکند و با جنس مخالف خود بسیار مهربانانه رفتار میکند وهمین یک نکته بهترین شناسه برای متوجه شدن همسران دررابطه با مصرف شیشه توسط شریک زندگیشان میباشد.فردیکه شیشه مصرف کرده است دائما با لب و لوچه خود بازی میکند ،بیخوابی بسیار شدیدی گریبانگیرش میشود به حدیکه که گاها از یکروز تا چهارشبانه روز بیدار میماند ،توان جسمی مصرف کننده به صورت چشمگیر و غیر قابل باوری افزایش می یابد،فرد بیش از اندازه مایعات و آب مصرف میکند،فرد بیش از اندازه سیگار روشن میکند وتقریبا پشت سرهم سیگارروشن میکند،فرد شدیدا اشتهای خود را از دست میدهد و فقط خود را با مایعات ، آب و چای و سیگار سرگرم میکند ،در هنگام نزدیکی جنسی رفتارهای بسیار خشن از خود بروز میدهد و طول زمان رابطه جنسی فرد مصرف کننده بصورت غیرقابل باوری افزایش یافته و گاها چنان شدید میشود که پس از چندین ساعت س.ک.س ارضا نمیشود و با جنس مخالف خود به مانند یک شکاررفتار کرده و تنها به س.ک.س می اندیشد واز هرگونه عشق و عاطفه خالی میباشد.
واما از علائم زمان خماری فرد مصرف کننده :
فردشیشه ای در زمان خماری بسیار خواب آلود و بی حوصله شده و تحمل حضور هیچکس را ندارد حتی کسی را که در زمان نئشگی بصورت مبالغه آمیزی عشق ورزی میکرده ،فرد دچار تنفس نا منظم شده ،هیچگونه علاقه ای به رابطه جنسی برخلاف زمان مصرف شیشه ندارد بلکه حالتی از تنفر نیز در وی ایجاد میشود.طول زمان خواب فرد شیشه ای از یکروز تا دو وسه روز افزایش می یابد.
فرد شدیدا غمگین و افسرده میشود و دائما به یک نقطه نامعلوم چشم میدوزد و فقط جسم آن در آن مکان است و روح آلوده اش معلوم نیست در چه عالم و فضائی سیر میکند.
از علائم مشترک درزمان مصرف و خماری این است که فرد بسیار بی نظم و شلخته و بسیار نامرتب شده و کاملا به سرو وضع خود بی توجه میشود،بسیار دروغ میگوید و بلف زدن یکی از کارهای وی میشود،بسیار بدقول بی مسئولیت میشود و امکان دست زدن به هرگونه عمل شنیع و فاجعه باری را دارد و باید منتظر بروز هرگونه جنایت و مصیبتی از سوی آنان بود و به هیچ عنوان قابل اعتماد نیستند.
فرد معتاد در کمترین زمان ممکن دیگر آن توانائی هائی را که در روزهای اول مصرف داشت را از دست میدهد و شیشه جذابیت خود را از دست میدهد و فقط اعتیاد و عوارض آن باقی می ماند.فرد شدیدا افسرده و غمگین میشود و کم کم از حضور در جمع خودداری میکند و دچار شک و بدبینی بسیار بدی میشود که در موارد بالا دیده شده است که مرتکب جنایات بسیار دلخراشی شده اند که از هیچ انسان قسی القلبی امکان پذیر نیست و این از عوارض نابود کننده شیشه میباشد که قدرت تفکر و اندیشیدن را از فرد مبتلا میگیرد.
با دیدن هرگونه فندک (خصوصا اتمی)،انواع لامپ یخچالی و هرگونه لوله شیشه ای یا زرورق ،گوش پاکن و موادی همانند نمک یا شکر بر تردید و شک خود بیفزائید.

چگونه با فرد معتاد به شیشه برخورد کنیم :
اگر خدای ناکرده در نزدیکان شما و یا در خانواده شما با افرادی با این علائم برخورد کردید سعی ننمائید که وی را سرزنش و شماتت کنید وتا جائیکه میتوانید با رفتار خود به او القاء نمائید که بهترین تکیه گاه او هستید و او میتواند به شما اعتماد کرده و تکیه کند.از افشا کردن این رفتار وی خودداری نموده و با سعه صدر با وی برخورد کنید وهرگز دست به درمان فردی نزنید و از متخصصین این امر و از پزشکان مجرب استفاده نمائید و مشورت کنید زیرا اعتیاد به شیشه با تریاک و شیره و هروئین بسیار فرق ماهیتی دارد زیرا مواد سنتی جسم را میخورد و شیشه اندیشیدن و مغز را،پس بدون مشورت پزشکان متخصص و اعصاب و روان هیچ اقدامی نکنید.
واما شیشه چیست و چه تخریبی به همراه خود دارد :
بهتر است بصورت خلاصه اشاره ای به نحوه کار مغز و سیستم اعصاب مرکزی داشته باشیم.


در سیستم اعصاب مرکزی، سلولها یا رشته های عصبی بصورت مستقم به هم متصل نیستند. بلکه بین انتهای سلول قبلی با ابتدای سلول بعدی فضای بسیار کوچکی وجود دارد که به این فضا در اصطلاح پزشکی سیناپس می گویند.


برای اینکه یک سلول عصبی بتواند پیامی را به سلول دیگر انتقال دهد باید از انتهای خود ماده ای به داخل این فضای کوچک ترشح کند.( به این ماده در اصطلاح پزشکی نوروترنسمیتر می گویند) این ماده بر روی گیرندهایی که در ابتدای سلول بعدی قرار دارند می نشیند و به این ترتیب پیام منتقل می شود. در سیستم عصبی نوروترنسمیترهای زیادی وجود دارند که ترشح هرکدام منجر به علایم خاصی می شود.


دوپامین و سروتونین دو نوروترنسمیتری عمده ای هستند که سوء مصرف شیشه یا مواد محرک باعث افزایش ترشح آنها در مغز می گردد و اختلال در نسبت ترشح آنها در ایجاد بیماری هایی مانند افسردگی یا دوقطبی نقش اساسی را بازی می کند.
شکل ظاهری شیشه :
شیشه ای که در حال حاضر در بازار قاچاق مواد محرک ایران وجود دارد بیشتر بصورت کریستال های ریز ( مانند شکر) است که در تکه های کوچک یک لوله پلاستیکی ( نی نوشابه) جاسازی شده و سر و ته آن بسته می شود. این ماده به شکل های دیگری از جمله بلور های شفاف و تیز و.... نیز عرض می شود.


قاچاقچیان مواد با این شعار که: شیشه حاوی مورفین نیست پس اعتیاد آور نیست مصرف آنرا تبلیغ می کنند و متاسفانه بسیاری از افراد ناآگاه خواسته یا ناخواسته در دام این ماده محرک گرفتار می شوند.


واقعیت اینست که شیشه یک ماده محرک بسیار اعتیاد آور است بطوریکه در بسیاری از مقالات پزشکی قدرت اعتیاد زایی آنرا بیشتر از مواد محرکی مانند کوکائین می دانند.


بخاطر داشته باشیم که در حال حاضر درمان اعتیاد به شیشه و مواد محرک مشکل ترین درمان در زمینه درمان سوء مصرف مواد است.


این ماده به چهار صورت کشیدنی، استفاده از طریق بینی، خوردنی یا تزریق ممکن است مورد سوء مصرف قرار گیرد. برای کشیدن آن از پایپی شیشه ای که مخصوص اینکار است، لامپ، چراغ خودرو و .... استفاده می کنند.


شیشه از ترکبات آمفتامین یا مت آمفتامین در آزمایشگاههای غیر قانونی ساخته می شود. قرص اکستاسی نیز از ترکیبات همین مواد است. شیشه در حقیقت هیدروکلراید مت آمفتامین است که علاوه بر شیشه به آن آیس یا کریستال هم گفته می شود. البته در استانهای شرقی کشور به کراک هم کریستال می گویند!


سوء مصرف شیشه ترشح دوپامین، سروتونین و نور اپی نفرین را در سیناپسهای عصبی در مغز به شدت افزاش می دهد و منجر به تحریک سلولهای مغز می شود. شخصی که به سوء مصرف شیشه روی می آورد در ابتدا علایم بسیار خوبی را تجربه می کند.


در ابتدا سوء مصرف شیشه باعث می شود که تجربه های لذت بخش با شدت بیشتری احساس شوند. فرضا اگر شما از شنیدن یک موسیقی لذت می برید و محو آن می شوید شخصی که ماده محرک استفاده کرده است بر روی نت های آن موسیقی پا می گذارد و همراه با آن به پرواز در می آید!!


قدرت تمرکز و اعتماد به نفس در چنین فردی به شدت بالا می رود، خطر را از خود دور می داند. ( به قول معروف دل و جراتش زیاد می شو د) حال تصور کنید چنین فردی در حال رانندگی چه وضعیتی خواهد داشت! بخاطر جرات زیاد فاصله ایمن را در نظر نمی گیرد. با سرعت زیاد از یک وجب جا سبقت گرفته، جاده را محیط خطرناکی برای خود و دیگران می کند! معمولا این افراد توسط پلیس دستگیر می شوند. اگر هم تصادف کنند تصادف های مرگباری خواهند داشت.


بسیار مهربان و صمیمی می شوند! خلاقیتشان زیاد می شود! شخصی که تا دیروز نمی توانست یک خط شعر حفظ کند شاعر می شود و شعر می گوید! بسیار دست و دلباز می شوند بطوریکه براحتی می توان از آنها پول یا چک گرفت! پس احتمال سوء استفاده مالی از این افراد وجود دارد!


در ابتدا حتی ممکن است وضعیت اقتصادی این افراد بهتر شود! این درست مانند آنست که بیمار وامی با بهره زیاد به خودش می دهد و احساس می کند ثروتمند شده است ولی وقتی این وام را پس می دهد بشدت فقیر و بی چیز می شود!


مصرف حتی مقدار کم شیشه منجر به بی خوابی می شود: شب تا صبح نمی خوابد دایم در حال عوض کردن کانال تلویزیون یا گوش کردن موسیقی است! بی قرار می شود و یک جا دوام نمی آورد! اشتها به شدت کاهش پیدا می کند! یکی از مواردی که اطرافیان به شخص مشکوک می شوند کاهش وزن شدید و کم خوابی است!


با مصرف زیاد؛ تنفس و ضربان قلب افزایش یافته، طپش قلب پیدا می کنند. فشار خون و دمای بدنشان بالا می رود و احساس گرما می کنند پس زیاد آب می خورند! ضربان قلب نامنظم می شود. بشدت تحریک پذیر و پرخاشگر می شوند و ممکن است دست به هر خشونتی بزنند. اضطراب، گیجی، لرزش اندامها، تشنج و در نهایت ایست قلبی و مرگ هم از دیگر عوارض سوء مصرف شیشه است.


سوء مصرف طولانی مدت شیشه منجر به ایجاد بدبینی شدید، خشونت، کاهش شدید حافظه، توهم های شنوایی و بینایی، سایکوز ( جنون آنی ) و بسیاری اختلالات عصبی دیگر و در نهایت مرگ می شود. اینها توهم های جالبی هم دارند! ممکن است رنگ ها را بشنوند و صداها را ببینند!


متاسفانه شیشه شخص را در وضعیتی قرار می دهد که تمایل به درمان ندارد و شاید این مصیبت بار ترین تاثیر شیشه بر مغز باشد که درمان و پیگیری این افراد را مشکل کرده است!


به علت ترشح زیاد نوروترنسمیتر ها، بعداز اندک زمانی انتهای اعصاب مغز تحلیل رفته و مغز نمی تواند روند طبیعی خود را داشته باشد و بیمار نه اینکه علایم خوبی تجربه نمی کند بلکه فقط بخاطر ترس از عوارض ترک شیشه که مربوط به کارکرد ضعیف مغز است اقدام به سوء مصرف آن می نماید!


بخاطر داشته باشیم که اعتیاد به مواد در هر نوع آن که باشد در ابتدا با تجربه های بسیار لذت بخشی همراه است بصورتی که شخص اعتقاد پیدا می کند که می تواند بصورت کنترل شده مواد را مورد سوء مصرف قرار داده و از تجربه های لذت بخش آن برخوردار شود! غافل از اینکه ثابت شده است که مصرف حتی مقدار کم مواد مخدر یا محرک ساختمان مغز و کارکرد آنرا بطور هم زمان تغییر می دهد که صحبت در مورد آن از حوصله این بحث خارج است.


همچنان که گفته شد در حال حاضر درمان مواد محرک از جمله شیشه از مشکل ترین درمان های سوء مصرف مواد است که توسط یک تیم مجرب صورت می گیرد. برای درمان، بر اساس مدت، مقدار، نوع و روش مصرف ممکن است فرد نیاز به درمان دارویی یا بصورت بستری و یا بصورت سرپایی داشته باشد. بعد از آن اختلالات روانپزشکی بیمار باید توسط روانپزشک آشنا به درمان سوء مصرف مواد مورد بررسی و درمان قرار گیرد و بدنبال آن یا هم زمان آموزش خانواده، آموزش مهارت های بهبودی اولیه و پیشگیری از بازگشت و رفتار درمانی انجام شود

نام علمی این ماده مخدر مت آمفتامین می باشد.این ماده محرک اعصاب است. مت آمفتامین گاهی اوقات توسط پزشکان برای بیماریهای خاص تجویز می شود که با تاثیر مستقیم بر مکانیسمهای مغز شادی و هیجان در فرد ایجاد می کند که این دارو را به دارویی به شدت اعتیاد آور تبدیل می کند. مصرف کننده ممکن است دچار حرکات تکراری شود. مت آمفتامین همچنین باعث اختلال شدید در خواب و یا بی خوابی کامل می شود. مصرف کننده دجار بی اشتهایی شدید شده و ساعتها و بعضا تا روزها اشتها به غذا ندارد ولو اینکه این ماده باعث تشنگی می شود و مصرف کننده مجبور است مقدار زیادی آب بنوشد.


نامهای رایج
متامفتامین نامهای رایج متفاوت و همچنین نحوه های متفاوت مصرف دارد. در ایالات متحده آمریکا این ماده به نامهای کریستال مت یخ(Crystal Meth ) Ice, Glass و نامهای دیگر شناسایی می شود.در ایران نیز با نام شیشه شناسایی می شود میزان ابتلاء به اعتیاد و مصرف مواد مخدر در ایران بالاست. با وجود اقدامات مختلف قانونی و نظامی برای کنترل مواد مخدر در ایران متاسفانه روند مصرف مواد مخدر در بین جوانان شیوع داشته بویژه افزایش مصرف مواد مخدر جدید از مشکلات فعلی می باشد که بهترین راه در مسیر مبارزه با این خطر، بالا بردن سطح آگاهی جامعه بویژه جوانان و حمایتهای صحیح خانوادگی است.


یکی از مواد مخدر خطرناک که اخیرا" بین جوانان شایع شده، شیشه است این ماده به عنوان محرک( نه مخدر) در مجالس رقص و مراکز فساد در کشورهای انگلیس و استرالیا بین جوانان رواج دارد.


ترکیبات
ترکیب اصلی این ماده از آمفتامین(Amphetamine ) گرفته شده که یک ماده محرک و اعتیاد آور است و مغز و سیستم عصبی را به شدت تحریک می کند و از نظر شیمیایی اثر آن از آمفتامین بیشتر است. این مواد در لابراتوارهای غیر قانونی ساخته می شود و اسامی خیابانی مثل: کریستال، یخ، Meth و شیشه دارند. این ماده توهم زایی و اثرات محرک را باهم ایجاد می کند.

خطرات بهداشتی
Methamphetamine وقتی وارد سیستم عصبی مرکزی CNS می شود، باعث آزاد شدن ناگهانی واسطه شیمیایی دوپامین ((Dopamine از مغز می شود که باعث تحریک سلولهای مغزی و افزایش خلق و خو و حالت تهاجمی و غیر قابل کنترل و افزایش حرکات جسمی می شود. که در صورت ادامه مصرف بعد از مدت طولانی علایم بدخلقی و افسردگی و علایم اختلال حرکتی مثل پارکینسون در فرد ظاهر می شود.


این ماده به صورت داخل بینی و خوراکی و داخل رگ و کشیدنی مصرف می شود و بلافاصله بعد از مصرف حالتی به نام rush یا flash در فرد ایجاد می گردد و افراد به سرعت اعتیاد پیدا می کنند و مجبورند هر روز مقدار مصرف را زیاد کنند.


مصرف این ماده می تواند باعث کاهش اشتها برای روزها، افزایش تعداد تنفس، افزایش فعالیت فیزیکی، افزایش دمای بدن و تحریک پذیری و بی خوابی گیجی، لرزش و تشنج، اضطراب و بدبینی و خشونت را سبب شود. که تشنج و افزایش زیاد دمای بدن باعث مرگ افراد می گردد. همچنین با صدمه روی عروق باعث سکته های مغزی و قلبی می گردد.


یکی از عوارض روانی آن ایجاد بیماری روانی شبیه اسکیزوفرنی است شامل توهمات بینایی و شنوایی و بدبینی و پرخاشگری است.


مصرف این ماده به تدریج در بین حیوانات افزایش دارد طبق بررسی در سال 2004 میلادی در ایالات متحده آمریکا 6.2% از دانش آموزان دبیرستانی حداقل یکبار مصرف شیشه را تجربه کرده اند.


متاسفانه افرار شیاد تبلیغ این ماده را در ایران با عنوان نشئه آور ولی بدون اعتیاد عنوان می کنند ولی این طور نیست و علاوه بر اعتیاد می تواند مرگ آور باشد.


اطلاع رسانی و معرفی صدمات جسمانی و روانی جدی این ماده از طریق رسانه های عمومی می تواند از گسترش مصرف این ماده خطرناک جلوگیری نماید.


شیشه
نام اصلی این مواد آیس به معنای یخ می باشد. دلیل اصلی نام گزاری این مواد این است که چون در مجاورت حرارت قرار می گیرند همانند یخ بخار می شوند. شیشه در رده آمفتامین ها است و خاصیت محرکی دارد. مت آمفتامین از مشتقات کلاسیک آمفتامین است و در آزمایشگاههای غیرقانونی از داروهای ساده و ارزان ساخته می شود .این ماده با اشکال مختلف خوراکی، تزریقی یا استنشاقی و تدخینی ( مانند سیگار ) استفاده می شود. کریستال ماده ای شدیداً اعتیاد آور است و به شکل پودری سفیدرنگ، بدون بو و تلخ وجود دارد که به راحتی در نوشابه های الکلی و غیرالکلی حل می شود .این ماده نیز مانند اکس ، تاثیرات خطرناکی بر سلامتی انسان دارد. افت حافظه، پرخاشگری و تهاجم ، رفتارهای جنون آمیز و آسیب های قلبی و مغزی از عوارض مصرف آن است.با مصرف این ماده حالاتی مثل هیجان زدگی ، بی تابی ، تکلم صحیح و تند ، کاهش خواب و اشتها و افزایش فعالیت های فیزیکی به وجود می آید. هیجانات جنسی یکی از علل ترغیب کننده جوانان برای مصرف این مواد است. لیکن به مرور این مواد اثرات مخربی بر قوا و عملکرد جنسی افراد مصرف کننده دارد .از عوارض خطرناک دیگر ، انتقال بیماریهای عفونی مثل هپاتیت و ایدز می باشد.


طرز مصرف
شیشه توسط پایپ که یکی از لوازم آزمایشگاهی است کشیده می شود. مقدار خیلی کمی از شیشه را داخل گودی پایپ ریخته زیر آن را حرارت می دهند که در اثر این حرارت شیشه بخار شده و مورد استفاده قرار می گیرد.


آثار مصرف
- احساس سرزندگی و سرحالی - افزایش ضربان قلب
- افزایش توانایی جنسی - افزایش هوشیاری
- افزایش اشتها - کاهش خواب و آرامش
- پرحرفی - تولید افکار بدبینانه
- بیقراری - خلق تحریک پذیر
- شیشه باعث افزایش شدید میل جنسی در خانم ها می شود - افزایش فعالیت بدنی
عوارض مصرف ترک(خماری):
- پرخاشگری - کاهش توانایی جنسی
- عدم کنترل روانی - انواع اختلالات پارانویی( بدبینی)
- ایجاد وابستگی روانی شدید - احساس گم گشتگی( چیزی گم کردن)
- مرگ مغزی - اختلال اسکیزوفرنی(ازنوع آشفته)
- خلق تحریک پذیر - عصبی بودن وبهانه جویی
- احساس گم گشتگی( چیزی گم کردن) - احساس بی حوصلگی
- احساس کسلی و سستی ( کم انگیختگی)
ملاحظات:
• در مورد کسانی که شیشه مصرف می کنند باید این نکته را یاد آور شد که اگر فرد خوشحال باشد، بعد از مصرف شیشه خوشحال تر می شود و اگر ناراحت باشد بعد از مصرف شیشه این ناراحتی تشدید می شود زیرا شیشه این خاصیت را دارد که به احساس فرد شدت می بخشد( اصطلاح فاز چسباندن).


• نکته مهم دیگر در مورد شیشه این است که شیشه بخاطر ترکیب شیمیایی پیچیده ای که دارد می تواند اثر مخدرها را طولانی تر کند و فرد بعد از مدتی که از مصرفش گذشت شدیدا به مواد مخدر خصوصا هروئین وابستگی پیدا می کند.


• این نکته به غلط در بین جوانان و اکثر خانم ها باب شده است که چون شیشه اعتیاد ندارد برای بدن سازی بسیار مفید است زیرا فرد بعد از مصرف شیشه، فعالیت بدنیش زیاد شده این فعالیت بدنی شدید و خستگی ناپذیر باعث لاغری وتناسب اندام وی می شود که این باور شدیدا اشتباه می باشد.


• تصور غلط در بین اقشار مختلف مردم که معتقدند مصرف شیشه برای درمان افسردگی مناسب است

64:
مصرف شیشه باعث اسکیزوفرنی (جنون) می‌گردد


قاچاقچیان مواد با این شعار که
«شیشه حاوی مورفین نیست پس اعتیاد آور نیست!!»
مصرف آن را تبلیغ می کنند.


دکتر محمد مجیدی
متخصص مسمومیت و پزشکی قانونی و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی آذربایجان غربی گفت: قاچاقچیان مواد با این شعار که «شیشه حاوی مورفین نیست پس اعتیاد آور نیست!!» مصرف آن را تبلیغ می کنند و متاسفانه تعدادی از افراد ناآگاه، خواسته یا ناخواسته در دام این ماده خطرناک گرفتار می‌شوند.

واقعیت این است که شیشه یک ماده محرک بسیار اعتیاد‌آور است، به طوری که در بسیاری از مقالات پزشکی، قدرت اعتیادزایی آن را بیشتر از مواد محرکی مانند کوکائین می‌دانند.

دکتر مجیدی تاکید کرد: مصرف شیشه خطر جدی پیش روی جامعه و جوانان است؛ مصرف شیشه باعث اسکیزوفرنی (جنون) می‌شود وآگاه سازی خانواده‌ها و جوانان از تهدیدات مصرف این مواد از اهمیت فوق العاده‌ای برخوردار است.

وی گفت: به خاطر داشته باشیم که در حال حاضر درمان اعتیاد به شیشه و مواد محرک، مشکل‌ترین درمان در زمینه درمان سوء مصرف مواد است.

وی در خصوص علایم جنون ناشی ازمصرف شیشه را، پارانویا؛ شک و بدبینی نسبت به اطرافیان، توهم؛ شنیدن صدایی که واقعی نیستند و یا دیدن چیزهایی که وجود ندارند، اضطراب، مشکل در تمرکز، افزایش فعالیت موتور؛ حرکات تکراری وبی‌هدف عنوان کرد. همچنین از مهمترین علایم جنون ناشی از مصرف شیشه تهاجم و آسیب به خود و دیگران (خودزنی و قتل) می‌باشد که در درمان جنون ناشی از مصرف شیشه از داروهای ضد جنون و شوک درمانی استفاده می‌شود؛ همچنین بیمار ممکن است به صورت مکرر و طولانی مدت در بخش‌های روانپزشکی بستری گردد.

وی در ادامه همچنین به سایر عوارض مصرف شیشه خاطر نشان کرد و گفت:از دست دادن وزن، تاکی کاردی ، تپش قلب، فشار خون بالا، مرگ ناگهانی، انفارکتوس میوکارد و کاردیومیوپاتی مرتبط با مصرف مزمن آمفتامین، عفونت ادراری، درد قاعدگی، کهیر، واکنش به نور، و عرق کردن، ناتوانی جنسی و تغییر در میل جنسی ، نعوظ‌های مکرر یا طولانی مدت، تنگی نفس و تاری دید، کهیر، بثورات جلدی، آنژیوادم و آنافیلاکسی و سندرم استیونس جانسون از دیگر عوارض مورد مشاهده در افراد مصرف کننده و معتاد به شیشه دانست.

دکتر مجیدی در پایان گفت: شیشه‌ای که در حال حاضر در بازار قاچاق مواد محرک ایران وجود دارد، به چهار صورت کشیدنی، استفاده از طریق بینی، خوردنی یا تزریق ممکن است مورد سوء مصرف قرار گیرد.


داروهای روان‌ پریشی / علت مصرف و عوارض ان

65:چرا مصرف مخدر شیشه ایرانی (افدرون ) علائم دیوانگی مشابه جنون گاوی می دهد؟
داروهای روان‌ پریشی / علت مصرف و عوارض ان

methcathinone and Bovine spongiform encephalopathy

داروهای روان‌ پریشی / علت مصرف و عوارض ان
اثرات سوء مغزی منگنز بر روی مغز گاو و معتادان به مخدر شیشه افدرون یکسان است

یکی از مهمترین مسائلی که امروز ما با ان روبرو هستیم افزایش معتادانی است که بر اثر مصرف مخدر شیشه ایرانی(افدرون ) دچار جنون شده اند و مشکلات قانونی زیادی برای خود و اجتماع ایجاد کرده اند

در ایران ماده مخدر کریستال از سه راه مختلف ساخته می شود و ما در ایران دو ماده مخدر به اسم کریستال شیشه داریم

ماده کریستال متامفتامین که از اثر فسفر بر روی پزودوافدرین ساخته می شود
خرید و فروش فسفر در ایران منع قانونی دارد زیرا در ساخت مواد منفجره می توان از ان استفاده کرد در ضمن قیمت ان بسیار بالا است

ماده مخدر کریستال افدرون (متکاتینون ) که از اثر وایتکس و یا پرمنگنات بر روی پزودوافدرین ساخته می شود

در چند سال اخیر به علت گران بودن ماده فسفر اکثر قاچاقچیان وسازندگان غیر قانونی ماده مخدر شیشه ترجیح می دهند که از ترکیبات پرمنگنات پتاسیم و یا وایتکس برای ساخت ماده مخدر کریستال استفاده کنند

بررسی ها نشان می دهد که باقی ماندن یون منگنز به صورت ناخالصی در انواعی از مخدر های کریستال شیشه که با پرمنگنات پتاسیم ساخته شده اند می توانند عوارض شدید روانی و دیوانگی و سایکوز بدهند

بروز سایکوز و جنون با مصرف ماده مخدر کریستال شیشه ایرانی که با پرمنگنات پتاسیم ساخته می شود امری اثبات شده است
این مسله توجیه کننده ان است که چرا بعضی از معتادان به کریستال شیشه (افدرون ) به سرعت دچار جنون و توهم می شوند و گروهی مدت ها از ماده مخدر کریستال (متامفتامین ) استفاده می کنند و علائم عصبی زیادی ندارند

باقی ماندن املاح منگنز در مخدر شیشه ایجاد بیماری منگنزیم می کند بیماری منگنزیم یک بیماری شغلی است که اکثر در جوشکاران دیده می شود

آزمایشات لازم برای معتادان به کریستال شیشه

منهای تمامی ازمایشاتی که تاکنون برای معتادان به ماده مخدر شیشه انجام می شد باید ازمایش اندازه گیری منگنز در خون وادرار را نیز انجام داد این ازمایش به خصوص در معتادانی که دچار علائم سایکوز شده اند باید حتما انجام بگیرد

میزان طبیعی منگنز در ادرار انسان 7/2 میکرو گرم در هر لیتر و در خون برابر 5/7 میکرو گرم است

افزایش منگنز در مصرف کننده گان کریستال مخدر شیشه می تواند باعث از بین رفتن سلول های مغزی ان به خصوص سلول های گانگیلول بازال مغز شود و شخص را دچار اختلال در خلق و سایکوز و بیماری پارکینسون کند

علایم مسمومیت با منگنز در انسان
مهمترین تاثیر منگنز بر دستگاه تنفس و مغز است.
علائم مسمومیت با منگنز شامل توهم، فراموشی و آسیبهای عصبی است. همچنین منگنز باعث بیماری پارکینسون، آب آوردن ریه ها و برونشیت میشود. اگر مردان برای مدت زمان زیاد تحت تاثیر منگنز قرار گیرند، ممکن است توانایی جنسی خود را از دست دهند.
سندرمی که بر اثر عملکرد منگنز در بدن انسان اتفاق می افتد دارای علائمی مانند شیزوفرنی، کسالت، ضعف عضلات، سردرد و کم خوابی است

رابطه افزایش منگنز و جنون گاوی
تحقیقات اخیر نشان می دهد که میزان منگنز در خون گاو های که دچار بیماری جنون گاوی شده اند بیشتر از نرمال است

تشخیص به موقع جنون گاوی به کمک اندازه گیری منگنز خونپژوهشهای دانشمندان انگلیسی نشان می‌دهد که بیماری جنون گاوی را می توان با تجزیه و آزمایش خون حیوانات در خطر و اندازه گیری میزان فلز منگنز موجود در خون گاو تشخیص داد.نتایج این تحقیقات که در "ژورنال علوم حیوانات" (Journal of Animal Science) منتشر شده است، حاکی از آن است که میزان بالای سطوح منگنز خون گاوهای در خطر می تواند علامت بروز دوگونه خطرناک از بیماری جنون گاوی باشد.
به گفته این دانشمندان با یک آزمایش ساده خون می توان دو بیماری "بی اس ای" (ناخوشی اسفنجی مغز گاو) و "سی جی دی" (بیماری کروتزفلدت- جاکوب) را پیش از مشاهده علائم پیچیده بالینی تشخیص داد.
این دو گونه از جنون گاوی، از نوع بیماری های نخریب نورونی هستند که به مغز و سیستم عصبی انسان و گاو آسیب می رسانند.
این دانشمندان در این تحقیق نشان دادند که میزان بالای فلز منگنز حتی در گاوهای واکسینه شده ای که در تماس با عفونت قرار دارند هم مشاهده می شود.
بنابراین حضور منگنز در خون و در سیستم عصبی مرکزی اولین علامت پاسخ حیوان به بیماری است و درواقع به معنی ابتلا به بیماری نیست. میزان منگنز خون می تواند به عنوان شاخص آلودگی در نظر گرفته شود.
تا به امروز تشخیص های مشابه تنها از طریق آزمایش پس از مرگ بافت مغزی میسر بود اما با این روش جدید می توان پیش از وخیم شدن بیماری آن را تشخیص داده و درمان به موقع را آغاز کرد.
علت اصلی افزایش میزان منگنز خون در حیوانان آلوده هنوز ناشناخته است.

بیماری جنون گاوی Bovine spongiform encephalopathy
یک بیماری کشنده و دژنراتیو عصبی مغزی قابل انتقال در گاو می‌باشد که یک هفته تا چند ماه پس از بروز نشانه‌ها بالینی و آغاز مراحل پیشرفته بیماری مایه مرگ گاو می‌شود.
نشانه‌ها بالینی این بیماری دربرگیرنده تغییر رفتار (لگد زدن، عدم همکاری با دامدار، تهاجم) کاهش وزن و بروز رفتارهای عصبی می‌باشد. میانگین زمانی میان آلودگی دام تا بروز نشانه‌ها بالینی حداکثر تا پنج سال می‌باشد. همچنین تشابهاتی میان جنون گاوی و بیماری کورو در انسان هست.

66:شیشه چیست و درمان آن چگونه است؟


قبل از اینکه درمورد شیشه صحبت کنیم بهتر است بصورت خلاصه اشاره ای به نحوه کار مغز و سیستم اعصاب مرکزی داشته باشیم.
در سیستم اعصاب مرکزی، سلولها یا رشته های عصبی بصورت مستقم به هم متصل نیستند. بلکه بین انتهای سلول قبلی با ابتدای سلول بعدی فضای بسیار کوچکی وجود دارد که به این فضا در اصطلاح پزشکی سیناپس می گویند.
برای اینکه یک سلول عصبی بتواند پیامی را به سلول دیگر انتقال دهد باید از انتهای خود ماده ای به داخل این فضای کوچک ترشح کند.( به این ماده در اصطلاح پزشکی نوروترنسمیتر می گویند) این ماده بر روی گیرندهایی که در ابتدای سلول بعدی قرار دارند می نشیند و به این ترتیب پیام منتقل می شود. در سیستم عصبی نوروترنسمیترهای زیادی وجود دارند که ترشح هرکدام منجر به علایم خاصی می شود.
دوپامین و سروتونین دو نوروترنسمیتری عمده ای هستند که سوء مصرف شیشه یا مواد محرک باعث افزایش ترشح آنها در مغز می گردد و اختلال در نسبت ترشح آنها در ایجاد بیماری هایی مانند افسردگی یا دوقطبی نقش اساسی را بازی می کند.
و اما داستان شیشه.....
شیشه ای که در حال حاضر در بازار قاچاق مواد محرک ایران وجود دارد بیشتر بصورت کریستال های ریز ( مانند شکر) است که در تکه های کوچک یک لوله پلاستیکی ( نی نوشابه) جاسازی شده و سر و ته آن بسته می شود. این ماده به شکل های دیگری از جمله بلور های شفاف و تیز و.... نیز عرض می شود.
قاچاقچیان مواد با این شعار که: شیشه حاوی مورفین نیست پس اعتیاد آور نیست مصرف آنرا تبلیغ می کنند و متاسفانه بسیاری از افراد ناآگاه خواسته یا ناخواسته در دام این ماده محرک گرفتار می شوند.
واقعیت اینست که شیشه یک ماده محرک بسیار اعتیاد آور است بطوریکه در بسیاری از مقالات پزشکی قدرت اعتیاد زایی آنرا بیشتر از مواد محرکی مانند کوکائین می دانند.
بخاطر داشته باشیم که در حال حاضر درمان اعتیاد به شیشه و مواد محرک مشکل ترین درمان در زمینه درمان سوء مصرف مواد است.
این ماده به چهار صورت کشیدنی، استفاده از طریق بینی، خوردنی یا تزریق ممکن است مورد سوء مصرف قرار گیرد. برای کشیدن آن از پایپی شیشه ای که مخصوص اینکار است، لامپ، چراغ خودرو و .... استفاده می کنند.
شیشه از ترکبات آمفتامین یا مت آمفتامین در آزمایشگاههای غیر قانونی ساخته می شود. قرص اکستاسی نیز از ترکیبات همین مواد است. شیشه در حقیقت هیدروکلراید مت آمفتامین است که علاوه بر شیشه به آن آیس یا کریستال هم گفته می شود. البته در استانهای شرقی کشور به کراک هم کریستال می گویند!
سوء مصرف شیشه ترشح دوپامین، سروتونین و نور اپی نفرین را در سیناپسهای عصبی در مغز به شدت افزاش می دهد و منجر به تحریک سلولهای مغز می شود. شخصی که به سوء مصرف شیشه روی می آورد در ابتدا علایم بسیار خوبی را تجربه می کند.
در ابتدا سوء مصرف شیشه باعث می شود که تجربه های لذت بخش با شدت بیشتری احساس شوند. فرضا اگر شما از شنیدن یک موسیقی لذت می برید و محو آن می شوید شخصی که ماده محرک استفاده کرده است بر روی نت های آن موسیقی پا می گذارد و همراه با آن به پرواز در می آید!!
قدرت تمرکز و اعتماد به نفس در چنین فردی به شدت بالا می رود، خطر را از خود دور می داند. ( به قول معروف دل و جراتش زیاد می شو د) حال تصور کنید چنین فردی در حال رانندگی چه وضعیتی خواهد داشت! بخاطر جرات زیاد فاصله ایمن را در نظر نمی گیرد. با سرعت زیاد از یک وجب جا سبقت گرفته، جاده را محیط خطرناکی برای خود و دیگران می کند! معمولا این افراد توسط پلیس دستگیر می شوند. اگر هم تصادف کنند تصادف های مرگباری خواهند داشت.
بسیار مهربان و صمیمی می شوند! خلاقیتشان زیاد می شود! شخصی که تا دیروز نمی توانست یک خط شعر حفظ کند شاعر می شود و شعر می گوید! بسیار دست و دلباز می شوند بطوریکه براحتی می توان از آنها پول یا چک گرفت! پس احتمال سوء استفاده مالی از این افراد وجود دارد!
در ابتدا حتی ممکن است وضعیت اقتصادی این افراد بهتر شود! این درست مانند آنست که بیمار وامی با بهره زیاد به خودش می دهد و احساس می کند ثروتمند شده است ولی وقتی این وام را پس می دهد بشدت فقیر و بی چیز می شود!
مصرف حتی مقدار کم شیشه منجر به بی خوابی می شود: شب تا صبح نمی خوابد دایم در حال عوض کردن کانال تلویزیون یا گوش کردن موسیقی است! بی قرار می شود و یک جا دوام نمی آورد! اشتها به شدت کاهش پیدا می کند! یکی از مواردی که اطرافیان به شخص مشکوک می شوند کاهش وزن شدید و کم خوابی است!
با مصرف زیاد؛ تنفس و ضربان قلب افزایش یافته، طپش قلب پیدا می کنند. فشار خون و دمای بدنشان بالا می رود و احساس گرما می کنند پس زیاد آب می خورند! ضربان قلب نامنظم می شود. بشدت تحریک پذیر و پرخاشگر می شوند و ممکن است دست به هر خشونتی بزنند. اضطراب، گیجی، لرزش اندامها، تشنج و در نهایت ایست قلبی و مرگ هم از دیگر عوارض سوء مصرف شیشه است.
سوء مصرف طولانی مدت شیشه منجر به ایجاد بدبینی شدید، خشونت، کاهش شدید حافظه، توهم های شنوایی و بینایی، سایکوز ( جنون آنی ) و بسیاری اختلالات عصبی دیگر و در نهایت مرگ می شود. اینها توهم های جالبی هم دارند! ممکن است رنگ ها را بشنوند و صداها را ببینند!
متاسفانه شیشه شخص را در وضعیتی قرار می دهد که تمایل به درمان ندارد و شاید این مصیبت بار ترین تاثیر شیشه بر مغز باشد که درمان و پیگیری این افراد را مشکل کرده است!
به علت ترشح زیاد نوروترنسمیتر ها، بعداز اندک زمانی انتهای اعصاب مغز تحلیل رفته و مغز نمی تواند روند طبیعی خود را داشته باشد و بیمار نه اینکه علایم خوبی تجربه نمی کند بلکه فقط بخاطر ترس از عوارض ترک شیشه که مربوط به کارکرد ضعیف مغز است اقدام به سوء مصرف آن می نماید!

بخاطر داشته باشیم که اعتیاد به مواد در هر نوع آن که باشد در ابتدا با تجربه های بسیار لذت بخشی همراه است بصورتی که شخص اعتقاد پیدا می کند که می تواند بصورت کنترل شده مواد را مورد سوء مصرف قرار داده و از تجربه های لذت بخش آن برخوردار شود! غافل از اینکه ثابت شده است که مصرف حتی مقدار کم مواد مخدر یا محرک ساختمان مغز و کارکرد آنرا بطور هم زمان تغییر می دهد که صحبت در مورد آن از حوصله این بحث خارج است.
همچنان که گفته شد در حال حاضر درمان مواد محرک از جمله شیشه از مشکل ترین درمان های سوء مصرف مواد است که توسط یک تیم مجرب صورت می گیرد. برای درمان، بر اساس مدت، مقدار، نوع و روش مصرف ممکن است فرد نیاز به درمان دارویی یا بصورت بستری و یا بصورت سرپایی داشته باشد. بعد از آن اختلالات روانپزشکی بیمار باید توسط روانپزشک آشنا به درمان سوء مصرف مواد مورد بررسی و درمان قرار گیرد و بدنبال آن یا هم زمان آموزش خانواده، آموزش مهارت های بهبودی اولیه و پیشگیری از بازگشت و رفتار درمانی انجام شود.

67:

داروهای روان‌ پریشی / علت مصرف و عوارض ان
برای درمان و ترک اعتیاد به شیشه داروی خاصی وجود ندارد


داروهای روان‌ پریشی / علت مصرف و عوارض ان اعتیاد به شیشه
شیشه ،نام اصلی این مواد آیس به معنای یخ می باشد. دلیل اصلی نام گذاری این مواد این است که چون در مجاورت حرارت قرار می گیرند همانند یخ بخار می شوند. شیشه در رده آمفتامین ها است و خاصیت محرکی دارد.

فردی که به مصرف شیشه روی می‌آورد درابتدا علایمی را تجربه می‌کند که به طور کاذب برای او جاذبه دارد، اما سپس دچار بی‌خوابی کابوس و کاهش اشتها می‌شود. با تداوم مصرف شیشه، تنفس و ضربان قلب افزایش می‌یابد و فشارخون و دمای بدن بالا می‌رود. فرد مصرف‌کننده شیشه تحریک پذیر و پرخاشگر می‌شود و احتمال دارد به هر خشونتی دست بزند.اضطراب، گیجی، لرزش اندام‌ها، تشنج و در آخر ایست قلبی و مرگ از جمله عوارض مصرف شیشه است. مصرف مداوم و دراز مدت شیشه موجب سوء ظن و توهم، خشونت، کاهش شدید قوه حافظه، توهم‌های شنوایی و بینایی شده و افسردگی و جنون آنی و بسیاری از اختلالات عصبی را به دنبال دارد.


داروهای روان‌ پریشی / علت مصرف و عوارض ان درمان اعتیاد به شیشه
متخصصان درمانگر اعتیاد می‌گویند برای درمان کسی که به مواد محرک شیشه اعتیاد پیدا می‌کند، داروی خاصی در دنیا وجود ندارد و داروهایی که تجویز می‌شود تنها به کاهش علایم ناراحت‌کننده بیمار کمک می‌کند.
درمان اعتیاد به شیشه همچون سایر مواد مخدر مشکل‌ترین درمان هاست. نکته اساسی این است که برای درمان اعتیاد به مواد مخدری که مرفین دارند مثل تریاک، کراک وهرویین، داروهایی مثل "متادون" و"بوپره‌نورفین" را تجویز می‌شود امابرای درمان اعتیاد به شیشه داروی خاصی وجود ندارد. دارویی که خاص درمان اعتیاد به شیشه باشد در ایران و حتی خارج از کشور وجود ندارد، بلکه داروهایی که برای ترک اعتیاد به شیشه استفاده می‌شود داروهای کمکی از جمله ضداضطراب‌ها و ضدافسردگی هاست که این داروها در کاهش علایم بیمار موثر هستند.


برای درمان عوارض اعتیاد به شیشه براساس مدت و نوع و روش مصرف ممکن است که فرد نیاز به درمان دارویی به شکل بستری شدن یا سرپایی داشته باشد. بعد از درمان اختلالات روان پزشکی بیمار باید به وسیله روان پزشک خبره مورد بررسی و درمان قرار گیرد و به دنبال آن یا همزمان آموزش خانواده، آموزش مهارت‌های بهبود اولیه و پیشگیری از بازگشت و رفتار درمانی برنامه ریزی شود.

داروهای روان‌ پریشی / علت مصرف و عوارض ان علائم فرد پس از ترک شیشه
دراثر ترک اعتیاد به شیشه، فرد دچارافسردگی عصبی، خونسردی و بی‌علاقگی خواب طولانی، به‌هم ریختگی روحی، کمی انرژی و سراسیمگی می‌شود که این علایم به مرور زمان برطرف خواهند شد. پس از ترک شیشه فرد دچار نوعی ناتوانی و درماندگی و اختلال در الگوی خواب و کابوس‌های شبانه می‌شود، تا جایی که توانایی انجام وظایف و کارهای روزمره او مختل می‌گردد اما فرد با مراجعه به پزشک متخصص می‌تواند به مرور زمان بر این حالات غلبه کند.

68:

توصیه های یک داروساز به مصرف کنندگان شربت متادوننگهداری شربت متادون در ظرف خالی نوشابه يا شيشه خالي ساير شربت ها باعث مسمومیت و مرگ كودكان زيادي شده است، همچنین از نگهداری شربت متادون در داخل یخچال و در کنار بقیه نوشیدنی ها جدا باید پرهیز کرد. به گزارش پایگاه خبری و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی (وب دا)؛ رییس اداره تحقیق و توسعه آموزش مردمی و اطلاع رسانی معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی اهواز با بیان این مطلب تاکید کرد: شربت متادون كه برای درمان ترک اعتیاد مورد استفاده قرار مي گيرد در ساير موارد،‌ بسیار سمی است و باید آن را دور از دسترس خانواده و در کمد قفل دار نگهداری کرد.
دکتر فریده یونسی با بیان اینکه در صورت بلع متادون توسط كودك،‌ حتما باید وی را در اسرع وقت به يك مركز درماني منتقل کرد، افزود: به كودكان بياموزيد هيچ چيزي ننوشند و يا نخورند مگر اينكه با اجازه بزرگسالان باشد.
وی در ادامه تصریح کرد: داروهاي خود را در مقابل چشم كودكان نخوريد، چرا كه كودكان از رفتار بزرگسالان تقليد مي كنند و ممكن است دور از چشم والدين داروها را به دهان ببرند.
رییس اداره تحقیق و توسعه آموزش مردمی و اطلاع رسانی معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی اهواز، گفت: زمانيكه شما در منزل نيستيد و كودك را به فرد ديگري مي¬سپاريد، كودكان در معرض بيشترين خطر مسموميت قرار دارند.
این دکتر داروساز خاطرنشان کرد: هميشه پس از استفاده از دارو يا هر نوع ماده شيميايي ديگر سريعاً درب جعبه آن را ببنديد، با اين وجود بدانيد هيچ ظرف دربسته اي از دسترسي كودكان در امان نيست.
وی همچنین در ادامه به مصرف کنندگان متادون توصیه کرد: از مصرف داروي متادون به همراه ساير داروهاي آرام بخش، خواب آور و الكل جدا خودداري کنند چرا که مي تواند باعث مسموميت كشنده شود.
دکتر یونسی اظهار کرد: هنگام مراجعه به پزشك برای اقدامات درماني، پزشك خود را از مصرف متادون مطلع کنید زیرا که مصرف همزمان متادون با برخی داروها باعث ايجاد تداخلات دارويي مي شود.
این داروساز گفت: براي استفاده از شربت متادون حتما از پيمانه هاي مخصوص اندازه گيري استفاده كنيد تا بيشتر از مقدار تجويز شده مصرف نكنيد و به ياد داشته باشيد كه داروي خود را به يكباره قطع نكنيد.
وی همچنین تاکید کرد: در صورت بروز علايمي همچون اختلال هوشياري، اختلالات تنفسي،‌ نبض ضعيف،‌ اختلالات گوارشي همچون تهوع و استفراغ و نيز سفتي و تكانه¬هاي عضلاني در خود يا ساير افراد حتما به اورژانس مراجعه شود.
دکتر یونسی در پایان گفت: مركز اطلاع رساني داروها و سموم استان خوزستان با شماره تلفن 1490 يا 32234727 يا 32234728 عهده دار پاسخ گويي به سوالات دارويي و موارد مسموميت به صورت تلفني است


داروهای روان‌ پریشی / علت مصرف و عوارض ان


69:

مت امفتامین را بیشتر بشناسیم

آمفتامین ها نخست جهت مصرف درمانی ساخته شده و اکنون نیز در درمان نارکولپسی، افسردگی و سندرم پرتحرکی کودکان کاربرد دارند. این داروها به عنوان مقلد سمپاتیک یا محرک سیستم عصبی مرکزی نیز معروفند. این ترکیبات شامل متیل فنیدیت (ریتالین) ، دکستروآمفتامین و مت آمفتامین هستند و اسامی دارند و به صورت پودر با رنگهای (Speed) کریستا لمت و سرعت ،(ICE) خیابانی نظیر کریستال، یخ مختلف سفید، صورتی، زرد و قرصها و کپسولهایی با رنگ، شکل و اندازه متفاوت موجودند.
آمفتامین ها اغلب جهت بهبود کارایی، کاهش خواب و ایجاد سرخوشی توسط ورزشکاران، دانشجویان و رانندگان مورد سوءمصرف قرار می گیرند. نحوه مصرف به صورت خوردن، استنشاق، تزریق یا کشیدن با سیگار است.
١٠ آثار مصرف
• آثار روانی: مصرف باعث افزایش احساس راحتی شده و سرخوشی و رفتار دوستانه ایجاد می کند. دوزهای پایین عموماً باعث بهبود توجه و عملکرد، کاهش خستگی ، کاهش خواب و بالارفتن آستانه درد می شود. با مصرف دوزهای بالا برای دوره های زمانی طولانی آثار نامطلوب دارو بوجود می آید.
• آثار جسمی: افزایش فشار خون و ضربان قلب، خشکی دهان، تعریق، افزایش انرژی و کاهش اشتها.
عوارض جانبی مصرف طولانی مدت :
بروز وابستگی و تحمل، کاهش وزن، ضایعات پوستی مزمن، سایکوز شبه اسکیزوفرنی، ایسکمی قلبی.
وابستگی
تحمل و وابستگی به آمفتامینها رخ م یدهد.
توصیه ها و درمانهای لازم
• بیمارانی را که علائم سایکوز یا افسردگی شدید دارند به مراکز روانپزشکی هدایت کنید.
• به بیمار اطمینان دهید که علائم لتارژی، افسردگی و خستگی از عوارض طبیعی ترک بوده و گذرا است.
• اغلب برای ترک نیاز به داروی خاصی نیست. داروهای ضد افسردگی در برخی موارد کمک کننده است


www.dadbin.ir داروهای روان‌ پریشی / علت مصرف و عوارض ان

70:

یک سئوال جالب

سوال : سلام و خسته نباشید من 39 سال سن دارم واز 19 سالگی مبتلا به وسواس فکری هستم برای درمان به سه روانپزشک مراجعه کرده ام اولی برایم فلووکسامین و پرفنازین تجویز کرو نفر دوم برلیم آسنترا و کلونازپام و رسپیریدون تجویز کرد و نفر سوم برایم دپاکین و بوسپیرون و فلووکسامین تجویز کرد که ابته من تا بحال دارو ها را نخورده ام چون از عوارض آن میترسم لطفا شما بفرمائید کدام نسخه برایم بهتر است و یا شما تجویز دیگری دارید بفرمائید ممنونم از وبلاگ خوبتون


دکتر فرناز عطائی : اینکه بعد از مراجعه به 3 روانپزشک هنوز درمان را شروع نکرده اید ناشی از همان وسواس شماست.این داروها همگی می توانند موثر باشند.من توصیه میکنم با روانپزشکی که ارتباط بهتری برقرار کردید درمانتان را شروع و ادامه دهید. [ 1390-01-20 ] لینک مستقیم

71:

ممنونم از حسام عزیز

72:

با سلام و تشکر از اطلاعات فوق. در مورد تصویر نظری دارم. این تصویر برای معتادان و مصرف کنندگان شیشه بسیار ناامید کننده و جلوگیری کننده از تصمیم آنها برای ترک به نظر میرسد. بنده اگر شخصا اگر شخصا یک مصرف کننده بودم قطعا با دیدن این تصویر یا خودم را میکشتم و یا با ناامیدی در مورد وضعیت بعد از ترک به مصرف ادامه داده و یا ماده ای آرامبخش و ویران کننده دیگری مانند هروئین را برای فراموشی وضعیت تاسف بارم برمیگزیدم.

73:

نکاتی در مصرف کلوزاپین دکتر سید کامبخش میرحسینی [ متخصص روانپزشکی ]

کلوزاپین دارویی است که در بیماریهای مختلفی در روانپزشکی از جمله شکست درمان استاندارد ، دیسکینزی دیررس ، عدم تحمل عوارض خارج هرمی داروها ، شیدایی مقاوم به درمان ، افسردگی سایکوتیک شدید ، بیماری پارکینسون ، بیماری هانتینگتون ، اختلال اسکیزوفرنی و اسکیزوافکتیو همراه با خودکشی ، اختلال نافذ رشد ، در خودماندگی ، اختلال وسواس فکری - عملی و سایر موارد به تشخیص پزشک ، کاربرد دارد.

توصیه های ضروری برای بیمارانی که کلوزاپین مصرف می کنند :
1. طرز مصرف دارو :
* دارو را درست همانگونه که پزشکتان تجویز کرده مصرف نمایید .
* بدون مشورت با پزشکتان دارو را کم یا زیاد یا قطع نکنید .
* در صورت بروزتشنج بلافاصله با پزشک معالجتان تماس بگیرید .
* درصورت بروز هرگونه بیماری عفونی بخصوص اگر به درمان مقاوم باشد بلافاصله با پزشک معالجتان تماس بگیرید.

2. آزمایشات خونی :
* آزمایشات خونی منظمی که در خواست شده پیروی کنید. بخصوص لازم است حد اقل در شش ماه اول درمان هرهفته و سپس هر دو هفته آزمایش شمارش کامل خونیصوت پذیرد.
* تعیین میزان عملکرد قلب و کبد و کلیه نیز میزان قند خون و چربیهای خون با نظر پزشک معالج حائز اهمیت است .

3. مصرف سایر داروها :
بدون مشورت پزشکتان هیچ داروی نسخه شده و حتی غیر نسخه شده را مصرف نکنید. برخی داروها مانند لیتیم ، کلومیپرامین ممکن است باعث افزایش خطر تشنج گردند و باید بانظر پزشک معالج مصرف شوند. برخی داروها از جمله کاربامازپین ، فنی توئین ، کاپتوپریل ، پاروکستین و... ممکن است موجب افزایش خطر کاهش گلبول سفید خون گردند لذا فقط باید تحت نظر پزشک معالج مصرف شوند. برخی داروها مانند ریسپریدون ، فلوئوکستین ، فلووکسامین ، پاروکستین باعث افزایش سطح خونی کلوزاپین می گردند.لذا فقط باید تحت نظر پزشک معالج مصرف شوند. 4. رژیم غذایی و دریافت مایع :
از مصرف غذاهای پرچرب و پرشیرین و پرخوری به دلیل خطرافزایش قند و چربی خون و افزایش وزن اجتناب کنید. فعالیت و رژیم کم کالری کمک کننده خواهد بود.درصورت بروز کاهش فشار خون مصرف مایعات کمک کننده خواهد بود.

5. پیگیری مهمترین عوارض :
از آنجائیکه کاهش گلبولهای سفید ممکن است خود را به صورت بروز عفونت مثل گلودرد مقاوم به درمان نشان دهد، در صورت بروز عفونتهای مقاوم به درمان بلافاصله با پزشک معالجتان مشورت کنید . از آنجائیکه احتمال بروز تشنج در صورت مصرف کلوزاپین افزایش می یابد ، در صورت بروز اولین نوبت تشنج با پزشک معالجتان مشورت نمایید. در صورت بروز آبریزش از دهان به دنبال مصرف کلوزاپین ، می توان حوله ای را در زیر دهان روی بالش گذاشت ، تا از خیس شدن بالش جلوگیری گردد . در صورت شدید بودن آبریزش با پزشک معالجتان تماس بگیرید . شاید لازم باشد دارو تجویز شود و یا دوز داروی مصرفی تنظیم گردد . کاهش فشار خون با مصرف مایعات و افزایش وزن با رعایت رژیم غذایی قابل کنترل می باشند. در خصوص سایر عوارض با پزشکتان مشورت نمایید. چند نکته ضروری :
* کلوزاپین :
دارویی است که راه حل نهایی در بعضی از موارد و از انتخابهای اصلی در برخی دیگر از اختلالات روانپزشکی است ، لذا داروی بسیار موثری است که ممکن است همراه با دو عارضه مهم باشد که لازم است در صورت بروز پیگیری لازم صورت پذیرد و در صورت عدم پیگیری ممکن است منجر به خطر جدی و حتی مرگ گردد . این دو عارضه عبارتند از :
1- تشنج
2- کاهش گلبولهای سفید خون
* انجام شمارش کامل خون در شش ماه اول هر هفته و سپس هر دو هفته یکبار در تشخیص زود هنگام کاهش گلبول سفید خون لازم است .
* انجام آزمایشات دوره ای جهت بررسی قند خون ، چربیهای خون ، عملکرد قلب و کبد با نظر پزشک ضروری است .

شایع ترین عوارض :
- خواب آوری
- تغییر در نوار قلب
- افزایش ضربان قلب ، کاهش فشار خون
- تهوع و استفراغ
- احساس خستگی
- افزایش وزن
- یبوست
- ضعف عضلانی
- احتباس ادرار
- آبریزش از دهان : معمولا دراوایل درمان ، در نتیجه اختلال بلع و بیشتردر شبها، ایجاد شده و موجب خیس شدن بالش می گردد.

عوارض جدی که توصیه می شود بلافاصله با پزشک معالج تماس گرفته شود :
- تشنج : که در چهار در صد کسانی که دوزهای بالا دریافت می کنند دیده می شود .
- کاهش گلبولهای سفید خون و تب : در حدود یک درصد موارد ممکن است روی دهد و احتمال آن در سال اول درمان بیشتر است . می تواند به صورت عفونتهای قسمتهای بدن باشد. مثل گلودرد، اسهال ، عفونت های ریه و ....

74:

آلپرازولام

نام دارو: آلپرازولام Alprazolam
یادآوری: پزشک معالج این دارو را براساس نوع بیماری و وضعیت خاص شما تجویز نموده است، لذا به توصیه های پزشک خود در زمینه مصرف دارو کاملا توجه داشته باشید !
این دارو که با نام تجاری Xanax هم شناخته می شود معمولا به منظور درمان اختلالات اضطرابی و هراس و همینطور اضطراب ناشی از افسردگی به کار می رود. البته ممکن است که پزشک به دلایل دیگری هم این دارو را مورد تجویز قرار دهد.
حتما پزشک یا داروساز خود را در جریان اطلاعات زیر قرار دهید :ابتلا به بیماری های : گلوکوم ( آب سیاه چشم)، آسم، آمفیزم، برونشیت، بیماری مزمن انسدادی ریه، بیماری های کبدی، بیماری های کلیوی، سابقه افسردگی و اقدام به خودکشی، سابقه اعتیاد به الکل و مواد مخدر
مصرف داروهای :ضد بارداری،Cimetidine ،Cyclosporine، Dexamethasone، Ergotamine، Imatinib، Isoniazid، Clarithromycin ،Erythromycin، Rifampin ، Diltiazem ، Nifedipine داروهایی که اثر خواب آوری این دارو را تشدید می کنند(مانند: خواب آورها، مسکن های مخدر، سرماخوردگی، ضد حساسیت، شل کننده های عضلانی، داروهای ضد صرع، ضد افسردگی، ضد اضطراب)
بروز این عوارض ( بعد از مصرف ) : افسردگی، تمایل به خودکشی و آسیب به خود، خطر پذیری غیرعادی و عدم خویشتن داری، نترسیدن از خطر، گیجی، بیش فعالی، رفتار خصمانه، توهم، کم شدن یا قطع ادرار، درد قفسه سینه، ضربان قلب لرزنده یاکوبنده ، حرکات عضلانی کنترل نشده، لرزش، تشنج، یرقان( زردی پوست یا چشم)
ممکن است این عوارض در شما ظاهر شود :احساس خستگی و تحریک پذیری، تاری دید، سردرد، اختلال حافظه، عدم تمرکز، بی خوابی، تورم در دست ها یا پاها، ضعف عضلانی، عدم تعادل، گفتار نامفهوم، ناراحتی معده، تهوع، استفراغ، یبوست، اسهال، افزایش تعریق، خشکی دهان، گرفتگی بینی، افزایش اشتها و وزن، کاهش میل جنسی
مصرف در بارداری و شیر دهی :این دارو نباید توسط خانم های باردار و شیرده مورد استفاده قرار گیرد ( گروه بندی D).
توصیه های مهم :
این دارو را دقیقا طبق دستورالعمل پزشک خود مورد استفاده قرار دهید.
مصرف این دارو برای افراد زیر 18 سال ممنوع است.
چنانچه احساس می کنید که اختلالات توام با اضطراب و هراس کماکان ادامه دارد، به پزشک معالج اطلاع دهید.
این دارو ممکن است که باعث اختلال در تفکر و توان عکس العمل در فرد بشود، لذا از انجام کارهای دقیق و رانندگی در زمان مصرف این دارو پرهیز نمائید.
هرگز مصرف داروی آلپرازولام را به صورت ناگهانی قطع نکنید. چون که ممکن است باعث بروز علائم قطع مصرف نظیر تشنج بشود.
داروی آلپرازولام از دسته داروهایی است که ممکن است مورد سوء مصرف قرار گیرد، لذا بدون تجویز پزشک آن را در اختیار فرد دیگری قرار ندهید.
مصرف میوه گریپ فروت یا آب میوه آن، ممکن است که عوارض جانبی این دارو را افزایش دهد.

75:

علت بیماری دوقطبی و درمان چیست

دکتر مطهره میردامادی [ متخصص اعصاب و روان ]علت این اختلال چیست ؟
علل واقعی و اصلی این بیماری هنوز به طور کامل مشخص نشده اند، اما ریشه های خانوادگی برای آن تعریف شده است.به نظر می رسد عوامل محیطی و فیزیولوژیکی نیز در گسترش این اختلال نقش داشته باشند.عوامل محیطی به عنوان "شروع کننده" در نظر گرفته می شوند. این شروع کننده ها می توانند علائم اولیه ی مانیا و افسردگی را آغاز کنند و یا علائم موجود را بدتر کنند. با این حال خیلی از موارد اختلال دوقطبی هم بدون وجود شروع کننده، آغاز می شوند.


این شروع کننده ها از قرار زیر هستند :
1- استرس : زندگی پر استرس می تواند شروع کننده اختلال دوقطبی در افرادی باشد که قابلیت ژنتیکی آن را دارند. این رویدادهای استرس زا می تواند تغییرات ناگهانی خوب و یا بد در زندگی باشند، مثل ازدواج کردن، رفتن به دانشگاه، از دست دادن یکی از نزدیکان، اخراج شدن از محل کار، تصادف و یا هر واقعه دیگری.
2- اعتیاد : اگرچه اعتیاد به مواد مخدر به عنوان شروع کننده اصلی اختلال دوقطبی در نظر گرفته نمی شود، ولی این وضعیت می تواند باعث شروع حملات جنون گردد و یا تشدیدکننده علائم اولیه اختلال دو قطبی باشد. مخدرهایی نظیر کوکائین، قرص اکس و داروهای آمفتامین می توانند شروع کننده جنون و دیوانگی باشند. در حالی که مصرف الکل و بعضی داروها می تواند از عوامل بسیار مهم در شروع افسردگی باشد.
3- داروها : برخی درمان های خاص مخصوصا مصرف داروهای ضد افسردگی، می تواند شروع کننده شیدایی باشد. از سایر داروهایی که چنین تاثیری را دارند داروهای بدون نسخه، داروهای کاهش دهنده اشتها، کافئین، کورتون داروهای درمان کننده بیماری های غده تیروئید هستند.
4- فصل ها : تغییرات خلق و خو در اختلال دوقطبی و نیز افسردگی، از تغییرات فصل ها تاثیر می پذیرند، مثلا حملات جنون و شیدایی در طول فصل تابستان شایع تر است و حملات افسردگی در طول فصول پاییز، زمستان.


از بیماری دو قطبی نترسیم
شاید اولین واکنش بیمار و نیز وابستگان نزدیک بیمار در مواجه با این بیماری ترس، نگرانی و وحشت از داشتن چنین بیماری در خود و یا در یکی از عزیزان نزدیک وی باشد. در اکثر موارد این ترس و نگرانی منجر به انکار بیماری علی الخصوص پس از بهبودی و سپری شدن حالت حاد بیماری میگردد و انکار بیماری مانع از کنترل صحیح آن خواهد شد


توصیه متخصصین آن است که
تا جایی که ممکن است در مورد بیماری دو قطبی مطالعه کنیم و با این بیماری آشنا شویم
با روبرو شدن با واقعیت وجود بیماری دو قطبی، هراس نداشته باشیم
روش های درمان و کنترل بیماری را از متخصیص فرا بگیریم
ارتباط خود را با کارشناسان بهداشت روان مانند روانپزشک، روانشناس، مددکار اجتماعی حفظ کنیم
خود را برای یک مقابله تقریبا دراز مدت با بیماری آماده کنیم
به خود مارک و انگ بیمار روانی نزنیم


درمان دارویی
بیماری اختلال دو قطبی نیاز به درمان طولانی مدت دارد، حتی در طول دوره های زمانی که شما احساس بهتری دارید. درمان این بیماری معمولاً توسط یک روانپزشک ماهر هدایت می شود. تیم درمانی می تواند شامل روانشناسان، مددکاران اجتماعی و پرستاران روانی باشد. درمان اولیه برای اختلال دو قطبی شامل دارو درمانی، مشاوره (روان درمانی) فرد، گروه یا خانواده، آموزش و تشکیل گروه های حمایتی می باشد.
بستری شدن در بیمارستان : چنانچه در طول دوره درمانی رفتار خطرناکی از شما سر بزند، پزشک ممکن است بستری شدن در بیمارستان را توصیه کند. زیرا ممکن است احساس خودکشی به شما دست دهد و یا حالات روانی داشته باشید.
درمان اولیه : در اغلب موارد، شما نیاز به شروع مصرف دارو جهت ایجاد تعادل در خلق و خوی و رفتار خود دارید. از آنجائیکه علائم بیماری شما تحت کنترل هستند، می توانید با کمک پزشک خود راهی برای هدایت صحیح بیماری به صورت بلند مدت بیابید.
درمان پیوسته : ثابت نگه داشتن درمان این بیماری همواره جهت مدیریت اختلال دوقطبی در دراز مدت مورد استفاده قرار می گیرد. افرادی که این مرحله را طی نمی کنند در معرض خطر بالایی از عود علائم و نشانه های بیماری هستند و ممکن است تغییرات اندکی در خلق و خوی این افراد صورت گیرد و آنها را مجدد به سمت دوران افسردگی و مانیا سوق دهد.
درمان و ترک استفاده از مواد مخدر : چنانچه دچار سوء مصرف مواد مخدر و الکل هستید. می بایست هر چه سریعتر تحت درمان قرار بگیرید زیرا مدیریت و درمان بیماری اختلال دوقطبی را بشدت دچار اختلال می کند.


داروها
داروهای بسیاری برای درمان اختلال دو قطبی استفاده می شود. پزشک شما ممکن است برای حداکثر اثر داروها ترکیب داروهای مختلف را تجویز کند. داروهایی که برای اختلال دوقطبی استفاده می شوند عبارتند از داروهایی که از شدت گرفتن بیماری جلوگیری می کند و داروهایی که در مقابله با افسردگی یا اضطراب کمک می کند.


داروهایی که اغلب برای این بیماری بکار می روند عبارتند از :
لیتیوم : لیتیوم از جمله داروهایی است که در برقراری ثبات خلق و خوی فرد و جلوگیری از نوسانات روانی بسیار موثر است و مدت زیادی است که مورد استفاده قرار می گیرد. در طول درمان انجام آزمایش خون دوره ای مورد نیاز است، عوارض جانبی شایع آن عبارتند از: بی قراری، خشکی دهان و مشکلات دستگاه گوارش است.
داروهای ضد تشنج : این داروها نیز در ایجاد ثبات رفتار و خلق و خوی بکار رفته و شامل والپروئیک اسید (Depakene، Stavzor)، دی والپروئکس (Depakote) و لاموتریژین (Lamictal) هستند. داروی اسناپین (Saphris) نیز در درمان ترکیب دوره های مختلف این اختلال مفید است. بسته به نوع دارویی که استفاده می کنید، عوارض جانبی آن می تواند متفاوت باشد.
عوارض جانبی شایع عبارتند از :افزایش وزن، سرگیجه و خواب آلودگی. همچنین به ندرت، برخی از داروهای ضد تشنج می توانند باعث بروز مشکلات جدی تر مانند بثورات پوستی، اختلالات خونی یا مشکلات کبدی شوند.


داروهای آنتی سایکوتیک : مانند آریپیپرازول (Abilify) الانزاپین (Zyprexa)، ریسپریدون (Risperdal) و کوئتیاپین (Seroquel)،

می توانند به افرادی که داروهای ضد تشنج در آنها بی تاثیر است کمک کند. تنها آنتی سایکوتیکی که در حال حاضر توسط سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) برای درمان اختلال دو قطبی موردتایید قرار گرفته کواتیاپین است. با این حال، پزشکان هنوز هم سایر داروها را برای درمان اختلال دوقطبی تجویز می کنند. عوارض جانبی این دسته از داروها می تواند شامل افزایش وزن، خواب آلودگی، لرزش، تاری دید و افزایش ضربان قلب باشد. در میان این عوارض افزایش وزن در کودکان مورد اهمیت است..
داروهای ضد افسردگی : بسته به علائم شما، پزشک می تواند داروی ضد افسردگی به شما تجویز کند. در برخی از افراد مبتلا به اختلال دو قطبی، داروهای ضد افسردگی می تواند منجر به حملات مانیا شود، اما در صورت استفاده طولانی مدت و منظم می تواند با تثبیت خلق و خوی و نوسانات رفتاری فرد همراه باشد.شایع ترین عوارض جانبی داروی ضد افسردگی،کاهش میل جنسی است .
Symbyax : این دارو ترکیبی از داروی ضد افسردگی ( فلوکستین ) و داروی آنتی سایکوتیک ( اولانزاپین ) است. این دارو به عنوان داروی درمان افسردگی و تثبیت کننده خلق و خوی و رفتار بکار می رود و توسط FDA برای درمان اختلالات دو قطبی تایید شده است. عوارض جانبی می تواند شامل افزایش وزن، خواب آلودگی و افزایش اشتها باشد. این دارو همچنین ممکن است باعث ایجاد مشکلات جنسی مشابه در کسانی که از داروهای ضد افسردگی استفاده می کنند شود.
بنزودیازپین : این دسته از داروهای ضد اضطراب به بهبود خواب و کاهش اضطراب فرد کمک می کند. مانند کلونازپام (Klonopin)، لورازپام (آتیوان)، دیازپام (والیوم)، کلرودیازپوکساید (لیبریوم) و آلپرازولام (Niravam، Xanax). بنزودیازپین ها به طور کلی برای تسکین اضطراب و به صورت کوتاه مدت استفاده می شود. عوارض جانبی آن ها نیز می تواند شامل خواب آلودگی، کاهش قدرت هماهنگی عضلات و مشکل در ایجاد تعادل و حافظه باشد __________________

76:

اختلال دوقطبی

دکتر مطهره میردامادی [ متخصص اعصاب و روان ]اختلال دوقطبی ( شیدایی - افسردگی) نوعی اختلال خلقی
یک بیماری روانی است. افراد مبتلا به این بیماری دچار تغییرات شدید خلق میشوند. اختلال دو قطبی به صورت معمول در آخر دوره نوجوانی یا اوائل دوره بزرگسالی تظاهر پیدا میکند.شروع بیماری معمولاً با دورهای از افسردگی میباشد و پس از یک یا چند دوره از افسردگی، دوره شیدایی بارز میشود. در تعداد کمتری از بیماران شروع بیماری با دوره شیدایی یا نیمه-شیدایی است.وره شیدایی Mania شیدایی مشخصه تشخیص اختلال دوقطبی است. این بیماری با توجه به شدت این دوره طبقه بندی میشود. بیماران مبتلا ممکن است ناگهان از اوج شادی و خوشحالی به اوج غم و اندوه فروروند و ارتباطی بین خُلق بیمار و آنچه واقعاً در زندگی بیمار رخ میدهد وجود ندارد
اختلالات دوقطبی چیست ؟
ازاختلال دو قطبی با عنوان افسردگی شیدائی نام برده میشد.همانگونه که از نام قبلی استنباط میشود کسی که دچار اختلال دوقطبی است دچار نوسانات خلقی شدید میباشد.این نوسانات معمولا هفته ها یا ماها طول میکشد و با انچه مردم عادی در زندگی روزمره تجربه میکنند بسیارمتفاوت است.
خلق افسرده : احساس شدید افسردگی
خلق شیدا : احساس شادمانی بسیار و ناامیدی
خلق مختلط : به عنوان مثال خلق افسرده همراه با بیقراری و فعالیت بیش از اندازه ناشی از شیدائی.
شیوع اختلالات دو قطبی :
در حدود یک نفر از هر 100 بزرگسال در طول زندگی خود دچار این اختلال میگردد. معمولا این اختلالات بعد از سنین نوجوانی اتفاق میافتد. در سنین بالاتر از 40 سال این اختلالات غیر معمول است. مردان و زنان به یک اندازه در معرض ابتلا به این اختلالات قرار دارند.
برخی از علائم و نشانه های مانیا شامل موارد زیر می شود :
بیقراری، افزایش انرژی و میزان فعالیت
خلق خیلی بالا واحساس نشاط شدید همراه با احساس خودبزرگبینی
تحریک پذیری مفرط
صحبت کردن بیوقفه، مسابقه افکار، پریدن از موضوعی به موضوع دیگر با سرعت خیلی زیاد
عدم توانایی برای تمرکز، حواسپرتی
کاهش نیاز به خواب
اعتقادات غیرواقعی درمورد توانمندیها و قدرت فرد
قضاوت ضعیف
ولخرجی و یا خساست
رفتار متفاوت از حالت معمول که مدتی طولانی ادامه داشتهاست
افزایش تمایلات جنسی
نشان دادن حرکات و تصمیمهای ضد و نقیض از خود
سوء مصرف داروها و مواد مخدر، الکل و داروهای محرک
رفتارهای اغواگرانه، مداخله جویانه و پرخاشگرانه
- افسردگی
احساس افسردگی احساسی است که همه ما در طول زندگی آنرا تجربه کرده ایم. این احساس میتواند به ما در شناخت و برخورد با مشکلات زندگی کمک کند. اما در افسردگی بالینی یا اختلالات دوقطبی این احساس افسردگی بسیار شدید تر است. در این حالت احساس افسردگی برای مدت طولانی باقی میماند و حتی انجام امور عادی زندگی را سخت یا غیر ممکن میسازد. در صورتی که شما افسرده شده باشید متوجه این تغییرات در خود شده اید:
روحی
احساس غمگینی که از بین نمیرود.
احساس نیاز به گریستن بدون هیچ دلیلی
ازدست دادن تمایل و رغبت به همه چیز
عدم لذت بردن از چیزهایی که قبلا لذت میبردید.
احساس بی قراری و آشفتگی
از دست دادن اعتماد به نفس
احساس بی ارزشی و ناامیدی
زودرنجی و تحریک پذیری
فکرکردن به خود کشی
فکری
از دست دادن قدرت فکر کردن مثبت و امیدوارانه
از دست دادن قدرت تصمیم گیری حتی در موارد ساده
مشکل تمرکز کردن
جسمی
کم شدن اشتها و وزن
مشکل خوابیدن
بیدار شدن زودتر از موقع
احساس خستگی کامل
یبوست
عدم تمایل به رابطه جنسی
رفتاری
مشکل در شروع و به پایان رساندن کارها- حتی کارهای روزمره
گریه کردن زیاد و یا احساس نیاز به گریه و عدم توانایی گریستن
پرهیز از مواجهه با افرا

77:

متداولترین داروی انتی سایکوتیک ریسپیریدون است اين مطلب بدون دخالت انساني عينا از اين آدرس کپي شده و تمامي مسوليت آن با ناشر اصلي است.

ثبت‌نام نظام پزشکی برای تجمع علیه «مهران مدیری»!
درمورد بيماري ايدز
اخبار مربوط به روغن پالم
مباحث مربوط به خواب , نظریه خواب و قرصهای خواب اور
سرطان و بیماریهای ناشی از روابط جنسی دهانی
راهکارهای پیشگیری ودرمان دیابت

دلت برای کی تنگ شده
هر چی دلت میخواد بگو
رد پایی در مه
اونایی که دلتون شاده ما هستیما!!!!!!
کلبه دلتنگی
دلم مي خواست.....
*