بهترین روش در درمان دیسک و سیاتیک x

بهترین روش در درمان دیسک و سیاتیکچرا نباید پنیر را با گوجه و خیار خورد؟
همین الان چی می خوری؟
از ارزش غذایی کباب چقدر می دانید ؟؟
صبحانه میخوری؟
۹ توصیه‌ی صبحانه‌ای برای کاهش وزن
خواص بیشمار لیمو ترش برای سلامتی!

فواید ماساژ
تمیز بخوابید تا چین نخورید!
تاپیک جامع برای مشکلات پوست و درمان و تبادل نظر
کسی از این اسپری تقویت کننده موی سر ریکاپیل رپیدو ( Ricapil Rapido ) استفاده کرده ؟
به ناخنِ دختران کوچک لاک نزنید
سفید شدن مو در سنین زیر ۴۰ سال بیماری است!
حمایت از ما | مشهدهاست
`

بهترین روش در درمان دیسک و سیاتیک
بهترین روش در درمان دیسک و سیاتیک
در صفحه سعی داریم درباره تمامی روشهای درمانی بکاربرده در درمان یا کاهش درد
کمردردهای ناشی از دیسک و سیاتیک بپردازیم .

شکایت ۵۶ درصد از مردم کل دنیا هم بلافاصله بعد از بیدار شدن از خواب یا انجام فعالیت های زناشویی، از کمردرد است و بهتر است این را هم بگوییم که کمردرد فقط به دلیل بلند کردن اجسام سنگین یا بد خوابیدن به وجود نمی آید بلکه مجموعه عوامل و عادات غلطی که هر فرد در طول روز و فعالیت های روزانه اش آنها را دنبال می کند، باعث به وجود آمدن این درد کمرشکن می شوند.
بهترین روش در درمان دیسک و سیاتیک

دوستان و بازدیدکنندگان محترم میتوانند نظرات و تجربیات خودرا جهت استفاده سایردوستان ارایه و به اشتراک بگذارند.
باتشکروامتنان فراوان
حسام آرین

05-20-2016


1:

درد سیاتیک چیست

سیاتیک به درد های تیر کشنده ای میگویند که از پشت باسن شروع شده و به پشت ران و ساق و گاهی کف پا تیر میکشد.اگر ناگهان دچار کمردرد ی شده اید که همراه با آن درد به باسن و پشت ران و ساق شما هم انتشار پیدا میکند به احتمال زیاد دچار وضعیتی شده اید که به آن سیاتیک Sciatica میگویند.
هر گونه فشار بر روی این عصب می‌تواند باعث ایجاد درد در تمام طول عصب شود. این درد به‌طور تدریجی شروع شده و با گذشت زمان افزایش می‌یابد و در هنگام نشستن، برخاستن، عطسه و یا سرفه‌کردن نیز بدتر می‌شود.
بهترین روش در درمان دیسک و سیاتیکعلت
درد سیاتیک بیشتر در سنین ۵۰-۳۰ سالگی بوجود میاید و علت عمده آن پاره شدن دیسک بین مهره ای است.
بدنبال وارد شدن فشار بیش از حد به ستون مهره، قسمت حلقوی محیطی دیسک ( آنولوس فیبروزوس) پاره شده و قسمت مرکزی ( نوکلئوس پولپوزوس) از بین شکاف پارگی به بیرون راه پیدا می کند. این قسمت بیرون زده را هرنی یا فتق می گویند.
مهمترین مشکلی که در فتق دیسک کمر بوجود میاید اینست که قسمت بیرون زده به ریشه های عصبی که در حال بیرون آمدن از نخاع و مهره هستند فشار وارد می کند.
همچنین تماس مواد شیمیایی تشکیل دهنده قسمت ژلاتینی دیسک با ریشه های عصبی موجب تحریک و التهاب آن ها می شود. این فشار و التهاب عصب موجب بروز علائم سیاتیک می گردد.
در ستون مهره کمری این تغییرات بیشتر در دیسک بین مهره های ۳ و ۴ و دیسک بین مهره های ۴ و ۵ ایجاد می شود.
علائم و نشانه ها ی سیاتیک

شایع‌ترین علائم سیاتیک دردی در ناحیه کمر است که در مفصل ران ، باسن و تا پشت یک پا امتداد می‌یابد. این درد معمولاً تنها بر یک پا تأثیر می‌گذارد و با نشستن، سرفه و عطسه کردن تشدید می‌گردد.
در پای درگیر ممکن است گاهی اوقات احساس کرختی، ضعف یا سوزش داشته باشید. به نظر می‌رسد که علائم سیاتیک به صورت ناگهانی بروز می‌کنند و می‌توانند چند روز تا چند هفته طول بکشد.
راه ها و روش های درمان
در بسیاری از موارد، درد سیاتیک بعد از مدتی به صورت خود به خود بهبود می یابد. درمان درد سیاتیک معمولا شامل دارو ها و حرکات ورزشی برای تسکین درد می باشد.
نکات زیر به منظور کاهش درد سیاتیک به شما کمک می کند:

از نشستن پرهیز کنید (مگر اینکه از ایستادن راحت تر باشد.)
به صورت متناوب دراز بکشید و یا پیاده روی های کوتاه مدت داشته باشید. اگر در هنگام پیاده روی احساس درد نمی کنید، سعی کنید پیاده روی های خود را طولانی تر کنید.
دارو های مسکنی که پزشک برایتان تجویز کرده است را مصرف کنید.
هر دو یا ۳ ساعت به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه از پد های حرارتی استفاده کنید. شما می توانید از ورقه های حرارتی یک بار مصرف نیز به مدت ۸ ساعت استفاده کنید. دوش آب گرم نیز ممکن است مفید باشد. البته هنوز شواهد اثبات شده ای مبنی بر تاثیر گرما یا سرما بر درمان درد سیاتیک وجود ندارد، اما بهتر است شما آنها را امتحان کنید و در صورتی که به تسکین درد سیاتیک شما کمک کرد، از آن ها استفاده کنید.
درمان های تکمیلی برای درد سیاتیک بستگی به علت ایجاد کننده ی آن دارد. اگر علائم شما بهبود نیافتند، ممکن است پزشک برای شما فیزیوتراپی، داروهای تزریقی مانند استروئید ها، داروهای قوی تر و یا حتی عمل جراحی تجویز کند

2:

اندوسکوپی دیسک

تنگی کانال نخاعی از علل مهم رادیکولار و درد انتشاری در بیمارانی که به درمان های دارویی و فیزیوتراپی پاسخ نمی دهند ، است . جراحی اندوسکوپی ستون فقرات گزینه مناسبی است جهت تخفیف در عوارض بعد از عمل شامل درد و طولانی شدن مدت بستری بیمار در بیمارستان .
به نظر می رسد اندوسکوپی دیسک به یک جایگزین مطمئن و مناسب برای از بین بردن فشار در بیماران مبتلا به تنگی کانال نخاعی نسبت به جراحی باز بدل شده است ولی باز هم نیاز به تحقیقات و سنجش بیشتری در این راستا وجود دارد . این تحقیق ، ارزیابی روش کم تهاجمی اندوسکوپی دیسک است که بر روی 64 بیمار با تنگی کانال نخاعی مقاوم به درمان انجام شده است .
بهترین روش در درمان دیسک و سیاتیکنتایجی که از این تحقیق به دست آمده حاکی از بهبود 59 بیمار ، به میزان حداقل 75% بود که این سنجش با شاخص اسوستری و مقیاس VAS تطبیق داده شده است . از این 64 بیمار ، 37 نفر مرد و 27 نفر زن بودند که در رده سنی 32 تا 90 سال قرار داشتند .همه این بیماران علائمی بیش از سه ماه داشتند که درمان های محافظه کارانه از قبیل فیزیوتراپی ، مصرف دارو و … به آنها جواب نداده بود و همگی مورد تزریق استروئید اپیدورال قرار گرفته بودند .
بیشتر بیماران در عرض یک ساعت بعداز عمل ترخیص شدند و بقیه هم در همان روز ، ساعاتی بعداز عمل مرخص گردیدند .تنها عارضه ای که فقط در دو بیمار از 64 بیمار مشاهده شد ، خروج مقداری از سخت شامه (مایع نخاعی) در حین عمل بود که بدون هیچ آسیبی به عروق یا حتی عفونت ، رفع گردید .
نتیجه گیری : به نظر می رسد اندوسکوپی دیسک به یک جایگزین مطمئن و مناسب برای از بین بردن فشار در بیماران مبتلا به تنگی کانال نخاعی نسبت به جراحی باز بدل شده است ولی باز هم نیاز به تحقیقات و سنجش های بیشتری در این راستا وجود دارد .

3:

دلایل ابتلا به کمر درد چیست


بهترین روش در درمان دیسک و سیاتیک

1) پشت میز نشینی

نشستن، چهل درصد از ایستادن به ستون فقرات شما فشار وارد می کند؟ خیلی از افراد بعد از چند روزی که کار زیاد، تمام وقت شان را پر می کند از دردکمر هم علاوه بر خستگی روحی شکایت دارند و شاید ندانند که نشستن بیش از حد، آن هم در وضعیتی غیرمتعارف و غیر استاندارد به کمرشان آسیب رسانده است.
ماهیچه های کمر وقتی که ساعات زیادی بی کار و در یک وضعیت قرار می گیرند، ضعیف می شوند و این ضعف باعث احساس درد می شود، نشستن در زاویه ۱۳۵ درجه کمک شایانی به کاهش فشار روی ستون فقرات تان می کند.
بنابراین هر چند دقیقه یک بار از حالت نود درجه یا کمتر خارج شوید و کمی لم دهید و به حالت ۱۳۵ درجه دربیایید.
۲) رانندگی های طولانی مدت
رانندگی های طولانی مدت، آن هم در حالتی که گردن و شانه ها به سمت جلو خم باشند، سبب سفت شدن قفسه سینه و در نتیجه فشار آمدن به گردن و ستون فقرات می شود.
بنابراین کمردرد، مشکل غیرقابل تصوری در میان رانندگان بین شهری و حتی درون شهری نیست. این اشخاص باید در زاویه نود درجه بنشینند و صندلی خود را به فرمان ماشین نزدیک کنند تا هیچ گونه کششی به سمت جلو نداشته باشند. هر دو یا سه ساعت یک بار هم توقف کنند و پنج دقیقه نرمش انجام دهند.
۳) فراموش کردن فعالیت های ورزشی
نتایج جدیدترین تحقیقات نشان داده اند که چهل درصد از افرادی که بعد از ابتلا به کمردرد، دور ورزش را خط کشیده اند یا فعالیت های ورزشی شان را کم کرده اند، شدت درد کمرشان بیشتر شده است. به گفته ی وی متخصصین و جراحان ستون فقرات، ورزش کردن برای بهبود بسیاری از بیماری ها مؤثر است.
پیاده روی های سبک و منظم و انجام دادن نرمش هایی مانند خم کردن بدن و رساندن نوک انگشتان دست تا زیر زانو برای التیام درد کمر بسیار مفید است.
۴) نادیده گرفتن فعالیت هایی مانند یوگا
شاید برای تان عجیب باشد اگر بگوییم یوگا نه تنها باعث کاهش استرس می شود. بلکه تا حد قابل قبولی دردهایی مثل کمردرد را هم کم می کند.
به گفته ی محققان دانشگاه واشنگتن براساس تحقیقی که روی ۱۰۱ بیمار مبتلا به کمردرد انجام داده اند، انجام فعالیتی مثل یوگا که نفس عمیق و آرامش جسم و تن در طول فعالیت را در پی دارد، می تواند اثر به سزایی در کاهش کمردرد در کنار ورزش های فیزیکی دیگر داشته باشد.
۵) اعتیاد به شکستن قولنج
کم نیستند افرادی که برای التیام درد کمرشان یا از روی عادت، اقدام به شکستن قولنج خود می کنند و نمی دانند که این کار نه تنها دردشان را کم نمی کند، بلکه به مرور زمان باعث به وجود آمدن یا تشدید آسیب های کمری شان می شود.
شما برای اینکه کمردرد نگیرید، به ماهیچه های کمری قوی و ستون فقراتی سالم نیاز دارید، بنابراین سعی کنید این عادت اشتباه را از سرتان خارج کنید و هر وقت احساس کردید که کمرتان ناراحت است، به جای شکستن قولنج، چند نرمش ساده انجام دهید. خم شدن به پایین و طرفین به صورت آرام آرام می تواند میل به شکستن قولنج را در وجودتان سرکوب کند.
۶) تغذیه نامناسب
شاید کمتر کسی فکر کند که تغذیه هم می تواند در کاهش کمردرد موثر باشد، اما دانشمندان اعتقاد دارند که تغذیه ی مناسب همان قدر که می تواند در داشتن قلب و وزن و فشار خونی متناسب و سالم مؤثر باشد، می توان برای جلوگیری از کمردرد هم مفید واقع شود.
نتیجه ی تازه ترین تحقیقات نشان می دهند که تغذیه ی نامناسب و در نتیجه سوخت و ساز شیمیایی نامتناسب در بدن باعث افزایش ارسال سیگنال های عصبی حاوی پیغام درد به مغز می شود. رژیم غذایی مناسب برای افراد مبتلا به کمردرد، رژیمی است که بتواند التهاب بدن را کاهش دهد و برای کاهش این التهاب و در نتیجه کاهش کمردردتان باید از خوردن بیش از حد مواد حاوی کافئین مثل چای یا قهوه ی غلیظ یا غذاهای فرآوری شده مثل سوسیس، کالباس و انواع کنسروها بپرهیزید.
۷) حمل کیف های سنگین
میزان آسیبی که حمل کردن کیف های سنگین به ستون فقرات وارد می کند با آسیبی که هنگام انجام دادن ورزش های حرفه یی و سنگین به ستون فقرات وارد می شود برابری می کند و این زنگ خطری است برای افرادی که در طول روز با کیف دستی های سنگین روانه ی محل کار، خرید یا محل درس شان می شوند.
۸) تشک های قدیمی
عمر مفید یک تشک خوب بین نه تا ده سال است. اما اگر خواب راحتی ندارید یا بیشتر وقت ها اول صبح کمرتان درد می کند، ممکن است مشکل از تشک تان باشد، حتی اگر پنج یا شش سال بیشتر از عمرش گذشته باشد بهتر است هر پنج سال یک بار تشک تان را عوض کنید و یک تشک خوب و طبی بخرید.
۹) پوشیدن کفش های پاشنه بلند
وقتی که شما کفش پاشنه بلندی به پا می کنید، برای حفظ تعادل بدن تان مجبورید که کمی متمایل به جلو راه بروید و کمرتان را هم وادار به تحمل وزن بیشتری کنید.
همچنین پوشیدن انواع صندل ها هم باعث حرکت مداوم پاهای تان به طرفین و درنتیجه وارد آمدن فشاری مضاعف به ستون فقرات تان می شود.
برای رفت و آمد روزانه به محل کار یا تحصیل یا حتی خرید، از کفش های سبک و راحت استفاده کنید.
۱۰) اعتیاد به برنامه های تلویزیونی
اگر دشمن خودتان و کمرتان هستید، می توانید برای هر چه بهتر و سریع تر آسیب رساندن به ستون فقرات تان ساعت ها جلوی تلویزیون چمباتمه بزنید و مشغول تماشای فیلم های سینمایی، سریال ها یا فوتبال شوید.
بهتر است هنگام تماشای تلویزیون کنترل آن را دورتر از خود قرار دهید تا در طول برنامه چند مرتبه مجبور به بلند شدن از جای خود و تغییر وضعیت تان شوید.

4:

ورزش درمانی برای رفع کمر درد + تصویر

تمریناتی که در زیر ارائه می شود؛ باعث کشش و تقویت عضلات شکم و ستون فقرات می شود.می توانند از مشکلات کمر جلوگیری کنند و در رفع کمر درد مؤثر هستند. چرا که عضلات پشت و شکم قوی به حفظ وضعیت خوب قامت و موقعیت درست ستون فقرات کمک می کنند.
اگر عضلات شما سفت می باشد.قبل از انجام تمرینات دوش یا حمام گرم بگیرید. بر روی یک فرش یا حصیر تمرین کنید. لباس های شل و راحت به تن کنید و کفش نپوشید.از انجام تمریناتی که باعث ایجاد درد می شوند خودداری کنید.
این تمرینات تنها یک پیشنهاد است. آن ها را قبل از انجام با پزشک خود بررسی کنید. از فیزیوتراپیست یا پزشک خود بخواهید تا در توسعه یک برنامه تمرینی به شما کمک کند.از پزشک خود بپرسید چند بار در هفته نیاز به انجام تمرینات دارید.
توجه: اگر دچار عارضه فتق دیسک یا هر مشکل دیگری هستید قبل از انجام تمرینات با پزشک خود آن را بررسی کنید.

تمرینات:
بهترین روش در درمان دیسک و سیاتیک

تمرین اول:
پاشنه یک پا را بر روی یک میز با حدود ارتفاع ۱۵ اینچ بگذارید. پای خود را راست کنید. به جلوخم شوید،ازمفصل لگن خم شوید تا زمانی که یک کشش ملایم پشت ران احساس کنید.مطمئن شوید که شانه هایتان دچار چرخش نشود و همچنین از کمرخم نشوید. می خواهید پای خود را کشش دهید نه کمرخود را. این کار را ۳ بار بر روی هر پا انجام دهید. مدت زمان اجرا ۱۵ تا ۳۰ ثانیه می باشد.

تمرین دوم:
بر روی دست ها و زانوهایتان بروید.اجازه دهید شکم تان خم شود. اجازه دهید کمرتان به سمت پایین خمیده شود.این موقعیت را برای ۵ ثانیه نگهدارید.سپس کمرخود را قوس دهید.برای ۵ ثانیه نگهدارید. این حرکت را ۲ ست ۱۵ تکراری انجام دهید.

تمرین سوم:
بر روی زانو و دست تان قرار بگیرید. عضلات شکم خود را منقبض کنید تا ستون فقرات سفت گردد. در حال حفظ این حالت یک دست و پای مخالف را دور از بدن بلند کنید. این حالت رابه مدت ۵ ثانیه نگهدارید. باز و پاهایتان را به آرامی پایین بیاورید و حرکت را درطرف مقابل انجام دهید.این حرکت را ۱۰ بار برای هرطرف انجام دهید.

تمرین چهارم :
به پشت بر روی کف اتاق با زانوهای خم دراز بکشید در حالی که کف پاها برروی زمین باشد. شکم خود را به داخل بکشید و کمر خود را بر روی کف فشاردهید،پشت شما وسیع تر می شود. این حالت را ۱۵ ثانیه نگهدارید سپس آرام بگیرید. این حرکت را برای ۵ تا ۱۰ بار انجام دهید.

تمرین پنجم:
با زانوهای خم و پاهای قرارداده شده روی کف اتاق به روی پشت دراز بکشید. شکم خود را منقبض کنید و عضلات شکم را منقبض کنید. با دست های کشیده به بیرون درمقابل خود،بالاتنه خود رابه سمت جلوخم کنید تاشانه هایتان از کف اتاق جدا شود. این حالت را ۳ ثانیه نگه دارید. نفس خود را متوقف نکنید. این به شما کمک می کند هنگام بالا آوردن شانه هایتان به بیرون نفس بکشید. به پشت بر روی کف آرام بگیرید. این حرکت را ۱۰ بار انجام دهید. ۲ ست با ۱۵ تکرار انجام دهید. برای به چالش کشیدن خود دست هایتان در پشت سر محکم بگیرید و آرنج ها را به طرفین بدن بیرون نگه دارید.

تمرین ششم :
با زانوهای خمیده به پشت دراز بکشید.مچ یک پار را بر روی زانوی پای دیگر قرار دهید. کشاله ران پای پایین تر را بگیرید و به سمت سینه خود بکشید. کششی در طول کپل و احتمالا" بیرون لگن خاصره احساس خواهید کرد. کشش را ۱۵ تا ۳۰ ثانیه نگه دارید. حرکت را ۳ بار بر روی هر پا انجام دهید.

تمرین هفتم:
دمر روی زمین دراز بکشید برای ۵ دقیقه. اگر این حرکت بسیار آسیب زننده می باشد یک بالش زیر شکم قرار دهید. این حرکت درد ران و پشت را کاهش میدهد.زمانی که بدون بالش به مدت ۵ دقیقه دراز بکشید، می توانید حرکت ب این تمرین را ادامه دهید.
بعد از دراز کشیدن بر روی شکم به مدت ۵ دقیقه، برای ۵ دقیقه دیگر بر روی آرنج ها به سمت بالا تکیه دهید. اگر بتوانید این حرکت را بدون درد بیشتر در ناحیه ران و کپل انجام دهید می توانید قسمت سوم این تمرین را انجام دهید.

با دست های زیر شانه بر روی شکم دراز بکشید. سپس دست های خود را به پایین فشار داده و آرنج های را باز کنید در حالی که کپل بر روی کف قرار دارد. برای ۱ ثانیه نگه دارید و خود را به سمت کف پایین بیاورید. ۳ الی ۵ ست ۱۰ تکرار انجام دهید. ما بین هر ست ۱ دقیقه استراحت کنید.هیچ گونه دردی در ناحیه پاها نخواهید داشت وقتی این حرکت را انجام دهید اما کمی احساس درد در ناحیه کمر طبیعی خواهد بود.این حرکت را در چند بار در روز انجام دهید.

تمرین هشتم:
با پاها، کپل و شانه های مستقیم و راست بر روی یک طرف دراز بکشید. بر روی بازوی خود تکیه دهید طوری که آرنج دقیقاً زیر کتف قرار می گیرد. کپل خود را از زمین جدا کنید و بر روی بازو و قسمت خارجی مچ پا تعادل یابید. سعی کنید این حالت را ۱۵ ثانیه نگه دارید سپس به آرامی کپل خود را پایین بیاورید. حرکت را برای هر طرف تغییر و تکرار کنید. این حرکت را برای نگه داشتن تا یک دقیقه یا بیشتر تمرین کنید. این تمرین می تواند با زانو و کپل خم شده به طرف سینه آسان تر انجام شود.

5:

علت بروز کمر درد

دکتر شاهرخ نوری [ متخصص درد ]درد کمر یکی از مشکلات رایجی است که اکثر افراد به آن مبتلا هستند. درد کمر یکی از رایج ترین درد هایی است که باعث می شود افراد به پزشک مراجعه یا کار خود را ترک کنند. خوشبختانه شما می توانید با انجام اقداماتی کمردرد را کاهش دهید یا از بروز آن جلوگیری کنید. در صورتیکه نتوانید از بروز درد کمر جلوگیری کنید و به آن مبتلا شدید درمان های خانگی و انجام حرکات صحیح برای انجام فعالیت ها و ورزش کمر درد می تواند در طول چند هفته باعث درمان درد کمر بشود و عملکرد بدن را برای مدت طولانی حفظ کند.

انواع کمر درد
علاوه بر محل بروز درد کمر، دردهای ناحیه کمر به دودسته کمر درد شدید و مزمن تقسیم می شود که میزان این دردها به طول مدت ماندگاری آن در بدن بستگی دارد و بر اساس آن دسته بندی می شود :
شدید :
دردهای شدید معمولا دردهایی هستند که به صورت موقت ایجاد میشوند و برای مدت زمان چند روز تا چند هفته در بدن پایدار هستند اکثر کمر درد های مزمن بر اثر ضربات به مفصل کمر یا بیماری شبیه به بیماری آرتروز ایجاد می شود دردهای شدید باعث تیر کشیدن مفصل، عدم انعطاف و حرکت مفصل ، ناتوانی در برخاستن و صاف کردن مفصل کمر می شود.

مزمن :
در صورتیکه درد بیشتر از 3 ماه در بدن پایدار باشد نشان دهنده کمر درد مزمن است دردهای مزمن معمولا پیشرفت میکند یعنی با گذشت زمان تشدید میشود، تشخیص دلیل بروز درد کمر مزمن معمولا ساده نیست و نیاز به درمان های جدی دارد. دردهای ناحیه تحتانی و فوقانی مفصل کمر به دو صورت خفیف و مزمن می تواند ایجاد شود.

برای هر نوع درد کمر ، پیشگیری برای سلامتی پایدار مفصل مهم است .پیشگیری یعنی حفظ حالت های صحیح مفصل، حفظ وزن متعادل، انجام تمرینات ورزشی استقامتی همچنین انجام درمان های ارگونومیکی یعنی به کارگیری ابزار و وسایل کمکی در خانه و محل کار که باعث جلوگیری از آسیب دیدگی مفصل کمر میشود و هم در پیشگیری از درد مفصل کمر بسیار مهم است.

کمر درد در بارداری
بروز درد کمر یکی از رایج ترین دردهایی است که در دوران بارداری ایجاد می شود.سه نوع درد کمر وجود دارد که در دوران بارداری رخ می دهد
دردهای ناحیه تحتانی مفصل کمر که هنگام نشستن و برخاستن ایجاد می شود . دردهای که در پشت لگن شدیدتر میشود و در ناحیه باسن عمیق تراست.
- دردهای ناحیه تحتانی مفصل کمر که هنگام خوابیدن در رختخواب ایجاد میشود
علت کمر درد بارداری عبارتست از :
1- کشیده شدن مفصل کمر ناشی از تحمل وزن اضافی در دوران بارداری.
2- تغییر در رحم و شکم باعث میشود که سنگینی بر اثر بار اضافی به سمت جلو متمایل شود و باعث ایجاد کشیدگی در ناحیه تحتانی مفصل کمر می شود.
3- کشیدگی ماهیچه های ضعیف شکم که از ستون مهره ها محافظت می کند باعث ایجاد کمر درد می شود. اگر چه میزان کمی از دردهای مفصل کمر طبیعی به نظر می رسد، اما درد های شدید نیاز به توجه دارند و باید نسبت درمان کمر درد شدید سریعا اقدام شود. زیرا بروز این دردها از نشانه های عفونت ، زایمان زودرس یا مشکلات دیگر است مخصوصا در صورتیکه خانم باردار با علائم دیگر بطور مثال تب مواجه شود

علائم و نشانه ها
یکی از رایج ترین علائم کمر درد، بروز درد در ناحیه تحتانی مفصل کمر است که با سختی ، گرفتگی کمر و درد شدید همراه است. انواع کمر درد شامل موارد زیر است :
درد پایین کمر :
کمر درد اغلب روی ناحیه تحتانی مفصل کمر تاثیر میگذارد ، اما ممکن است این درد در نواحی دیگری از بدن مانند پایین، جلو، طرفین یاپشت ساق پاهم ایجاد شود. درد کمربه صورت ناگهانی بعد از بلند کردن یک جسم سنگین، یا خم شدن نا صحیح مفصل کمر یا به صورت تدریجی با گذشت زمان با انجام روش های غلط قرارگیری مفصل کمر ایجاد می شود، خوشبختانه درد کمر علت خاصی ندارد درد مفصل کمر اغلب درهنگام شب، درحین انجام فعالیت های روزمره،بعداز نشستن های طولانی مدت دریک موقعیت مانند نشستن های زیاد برروی صندلی درسفر تشدید می شود و درازکشیدن برروی یک سطح صاف می تواند باعث کاهش درد شود.

درد در ناحیه بالایی و میانی مفصل کمر :
دردهای ناحیه فوقانی ومیانی مفصل کمر درهر قسمت از مفصل کمر می تواند، ایجاد شود مثلا می تواند از مرکز گردن تا پایین قفسه سینه ایجاد شود این ناحیه به عنوان ستون مهره های سینه ای یا قفسه سینه شناخته شده است.

در صورتیکه آسیب دیدگی عصب در مفصل کمر در پشت قفسه سینه ایجاد شود کمر درد با درد در نواحی دیگری از بدن مانند بازو،ساق پا و سینه مواجه می شوید درد های ناحیه میانی و بالایی مفصل کمر نسبت به دردهای تحتانی کمر کمتر رخ می دهد به دلیل اینکه استخوان های این ناحیه از مفصل کمر کم انعطاف تر از ناحیه تحتانی کمر و گردن است.

درد کمر در نواحی بالایی و میانی مفصل کمر اغلب خفیف است و باسوزش همراه است و یا می تواند به صورت شدید هم ایجاد شود ماهیچه های این ناحیه ازمفصل کمر هم ممکن است دچار گرفتگی یا سخت شوند، هم چنین در صورتیکه با علائم زیر مواجه شدید حتما به دنبال راه های درمان کمر درد باشید :

*بروز درد در ساق پا و یا بازو
*ایجاد سوزش در ساق پا، بازو، سینه 3یا شکم
*عدم کنترل ادرار یا مدفوع انواع دیگر دردهای کمر

درد در نواحی بالای مفصل کمر، ساق پا، گردن وشانه ها ممکن است در بعضی از مواقع بر اثر بروز عوامل دیگری باشد این عوامل در زیر ذکرشده است
1- درد کمر در ناحیه تحتانی آن که از ناحیه باسن شروع می شود و به سمت ساق پاها امتداد دارد می تواند از علائم بیماری عصب و رگ سیاتیک باشد.
2- درد در ناحیه تحتانی مفصل کمر ، ضعف و گرفتگی ماهیچه ها می تواند بر اثر لغزندگی دیسک ایجاد شود درصورتی که دچار لغزندگی دیسک کمر شده باشید درد کمر معمولا به سمت ساق پاها هم گسترش میابد.
3- دردهای ناحیه تحتانی کمر، درد گردن و سختی در مفصل ساکروایلیاک ( مفصلی که ناحیه لگن را به ستون مهره ها متصل کرده است)همه موارد ازعلائم بیماری اسپوندیلیت آنکیلوزان (تغییرات استخوانی باعث فشار برروی عصب می شود ) است.

4- بروز درد درمفاصل ( که شامل مفصل کمر هم می باشد ) هنگام راه رفتن و سخت شدن مفصل در ساعات اولیه صبح می تواند از علائم بیماری آرتروز باشد.
5- سختی و دردناک شدن شانه ها که انجام کارهایی مانند لباس پوشیدن ، رانندگی کردن، یا خواب را با مشکل مواجه می کند ، از علائم شانه منجمد است.
6- درد و سختی مفصل گردن، سردرد، درد ناحیه تحتانی مفصل کمر می تواند هنگام تصاف و بر اثر واخوردگی ایجاد شود.

علت ها
مفصل کمر ساختار پیچیده ای است که ازاستخوان، ماهیچه، عصب و مفصل تشکیل شده است و همین مساله شناسایی دقیق علت کمر درد را کمی مشکل کرده است. اکثر درد های مفصل کمر فقط بر اثر آسیب دیدگی های جدی یا بیماری ایجاد نمی شود، بلکه با ایجاد هر گونه رگ به رگ شدگی، کشیدگی و آسیب دیدگی جزئی یا تحریک و فشار عصب هم کمر درد ایجاد می شود.

درد کمر می تواند با انجام هرگونه فعالیت روزمره در خانه یا محل کار یا به تدریج با گذشت زمان تشدید شود. دلیل های ممکن در بروز کمر درد می تواند یکی از موارد زیر باشد:
1- خم شدن به روش غلط یا خم شدن طولانی مدت
2- بلندکردن ، حمل کردن ، هل دادن یا کشیدن اشیاءسنگین
3- قوزکردن هنگام نشستن
4- چرخش های ناصحیح
5- کشش بیش ازحد مفصل کمر
6- رانندگی درحالیکه قوز کرده اید یا رانندگی درمدت طولانی بدون استراحت
7- استفاده بیش ازحد ازمفصل به عنوان مثال در حین فعالیت های ورزشی یاحرکات مکرر ( کشیدگی مکرر مفصل )

کمر درد در بعضی از مواقع بدون هیچ دلیل خاصی و ناگهانی ایجاد می شود، مثلا ممکن است یک روز هنگام برخاستن از خواب با درد کمر مواجه شود وعلت آن را ندانید. عوامل خطر موارد متعددی وجود دارند که خطر بروز درد کمر را افزایش می دهند این موارد عبارتست از: * اضافه وزن:اضافه وزن باعث ایجاد فشار زیادی برروی ستون مهره ها می شود، شما می توانید با محاسبه وزن خود مراجعه به مراکز بهداشت، متوجه اضافه وزن خود شوید.

* سیگار کشیدن : با سیگار کشیدن بافت های مفصل کمر دچار آسیب دیدگی می شوند. حقیقت این است که افرادی که سیگار می کشند نسبت به افراد دیگر از زندگی ناسالمی برخوردارند، پس باید هرچه زودتر سیگار را ترک کنند.
*کمر درد در بارداری: وزن بچه در رحم مادران میتواند فشار زیادی را روی مفصل کمر ایجاد کند.
* مصرف دارو : مصرف طولانی مدت داروها منجر به ضعف استخوان ها می شود، نمونه ای از این داروها مصرف طولانی مدت کورتیکواستروئید است
* استرس وفشار روحی : استرس باعث ایجاد فشار بر روی ماهیچه ها و در نهایت کمر درد می شود.
* ایجاد افسردگی: درد کمر می تواند باعث ایجاد افسردگی شود و در بعضی از مواقع که علت درد کمراضافه وزن است می تواند افسردگی را در افراد تشدید کند.

کمر درد در بعضی از مواقع بر اثر موارد زیر ایجاد می شود :
1- واخوردگی درتصادف
2- درد شانه
3- شانه منجمد
4- بیماری اسپوندیلولیزیس
5- لغزندگی دیسک
6- سیاتیک

تشخیص
پزشک ممکن است هنگام تشخیص سوالاتی راجع به علائم بیماری و شرح کامل سلامتی بیمار بپرسد و سپس ماهیچه های مفصل کمر و ستون مهره ها را به صورت فیزیکی معاینه می کند و برای ارزیابی هر گونه ضعف،بی حسی و درد واکنش های غیرطبیعی درماهیچه ها مفصل را در موقعیت های مختلف حرکت می دهد مثلا درصورتیکه دچارمشکلات دیسک کمرباشید با بالا بردن ساق پا به صورت مستقیم توسط پزشک با درد کمر در ناحیه تحتانی مفصل کمر مواجه می شوید.
انجام معاینه وعلائم ایجاد شده در مفصل می تواند اطلاعات کافی را برای تشخیص مناسب در اختیار پزشک قرار دهد اگر چه هنگام بروز درد کمر پزشک ممکن است به شما بگوید که عارضه جدی ایجاد نشده است، در صورتیکه پزشک درد کمر را ناشی از عواملی مانند کشیدگی ماهیچه ها، اضافه وزن و چاقی،در بارداری یا موارد دیگر که جدی نیستند تشخیص دهد نیازی به انجام تست های دیگر ندارید اما در صورتیکه مشکل شما جدی باشد و ناشی از اختلال درعصب های ستون مهره ها باشد و درد کمر بیشتر از 13 هفته در بدن پایدار باشد شما به انجام یک یا چند مورد از تست های زیر نیاز دارید:
1- تست عکس برداری اشعه ایکس از مفصل کمر
2- آزمایش خون
3- آزمایش ادرار
4- تست عکس برداری ام آر آی
5- سی تی اسکن
6- تست الکترومیوگرافی برای تشخیص اختلالات عصب ها و ماهیچه ها و آسیب دیدگی های هر دو ناحیه
7- اسکن استخوان مخصوصا زمانیکه سابقه سرطان داشته باشید

6:

آمار بهبودی درآندوسکوپی دیسک

دکتر محمد ابراهیم طاهریان [ متخصص جراحی استخوان و مفاصل ]

نتایج بررسی روی 300 بیمار تحت درمان با روش جراحی اندوسکوپی دیسک
همانطور که می دانید جراحی اندوسکوپی دیسک یکی از روش های درمان فتق دیسک کمری است که با کمترین تهاجم و حداقل زمان بستری پس از جراحی انجام می شود .
با توجه به اینکه پیرامون این روش مطالب زیادی وجود ندارد ، این تحقیق در مورد 300 بیماری است که با این روش تحت درمان قرار گرفتند . در این تحقیق 300 بیمار مبتلا به دیسک کمری که از ژانویه 2002 تا دسامبر 2008 جراحی شده بودند ، مورد بررسی قرار گرفتند . این بیماران که به روش اندوسکوپی دیسک جراحی شده بودند ، برشی 15 میلی متری روی پوستشان داده شده بود و عضلات آنها با کمترین آسیب مواجه شده بود . در این روش بعد از برش ، با ابزار جراحی ( اندوسکوپ ) جراحی انجام می شود .
نتایج بهبودی بیماران حداقل 12 ماه و حداکثر 24 ماه مورد بررسی قرار گرفت . بر اساس معیارهای مک نب ، 90% بمیاران بسیار خوب درمان شده بودند ، 8% متوسط و 2% نتایج ضعیفی در بهبودی داشتند . عوارض ناشی از جراحی ، حین جراحی ، شامل پارگی دورا(سخت شامه) در پنج بیمار و آسیب به ریشه های عصب در 2 بیمار مشاهده شد. 90% بیماران به طور متوسط حدود 3 هفته بعد از انجام جراحی قادر به انجام کارهای سبک و کم تحرک روزانه بودند و پس از 2 ماه نیز توانایی انجام تمام فعالیت های فیزیکی عادی روزمره را پیدا کردند .
نتایج این تحقیق نیز حاکی از آن است که :
اندوسکوپی دیسک کمری درمانی است که به واسطه آن حداقل آسیب به اندامهای درگیر وارد می شود همچنین بازگشت بیمار به زندگی عادی بسیار سریع انجام می پذیرد و بستری بیمار در مراکز درمانی نیز کمتر از 24 ساعت بوده .

7:

درمانهای جدید دیسک کمر

دکتر علیرضا مقتدری [ فلوشیپ اینترونشنال درد ]چهل سال پیش پزشکان به دنبال راهی بودند شاید بتوانند بدون برش دادن پوست قسمت بیرون زده دیسک را در بیماران مبتلا به فتق دیسکهای کمری خارج کنند.این تلاشها منجر به ابداع روشی شد که در آن تخلیه دیسک از راه لوله باریکی که از راه پوست به داخل دیسک فرستاده میشد امکان پذیر گردید.بهترین روش در درمان دیسک و سیاتیک
تلاشهای بیشتر در این زمینه وسایل و روشهای دیگری را در انجام این نوع عملها معرفی نمود. روشهایی که همه آنها یک ویژگی مشترک داشتند:"جلوگیری از انجام جراحی باز و عدم دستکاری آناتومی طبیعی بدن"
مزیت این روشها نسبت به عمل جراحی باز چیست ؟
عدم نیاز به بیهوشی( انجام عمل با بیحسی موضعی) عدم نیاز به بستری در بیمارستان عدم وجود زخم و بخیه پس از عمل عدم وجود درد حین و پس از عمل برگشت سریع به فعالیتهای روزانه
این روش در چه کسانی این روش قابل انجام میباشد ؟بهترین روش در درمان دیسک و سیاتیک
* کمر درد یش از ۳ ماه که به درمانها اولیه پاسخ نداده باشد
* در ام آر آی انجام شده فتق دیسک گزارش شده باشد
* انتشار درد به پا منطبق بر دیسک بیرون زده باشد
* دیسک کمتر از ۴۰ درصد ارتفاع خود را از دست داده باشد
جراحی بسته در چه کسانی غیر قابل انجام است ؟
کنده شدن تکه ای از دیسک به داخل کانال نخاع وجود مشکل حرکتی پیش رونده شکستگی - تومور - عفونت محل عمل- یا حاملگی عدم ثبات ستون فقرات گرفتگی بیش از ۵۰ درصد کانال توسط دیسک
روشهایی که امروزه برای عمل بسته دیسک به کار میروند :
1- استفاده از دستگاه دکمپرسور
این دستگاه شبیه سوزن بسیار ظریفی است که پس از بیحس کردن پوست به داخل دیسک فرستاده میشود و از راه یک میکروموتور قسمت داخلی دیسک خرد شده و از راه این لوله به بیرون از بدن تخلیه میشود
بهترین روش در درمان دیسک و سیاتیک
2- دستگاه نوکلئوتوم
این دستگاه هم لوله نازکی دارد که وارد قسنت میانی دیسک شده و با فشار آب دیسک را خرد کرده و از بدن خارج میکند.سایز لوله از دکمپرسور درشت تر بوده و حجم تخلیه شده بیشتر است
3- استفاده از لیزر
پروب لیزر با بیحسی از راه پوست به داخل دیسک فرستاده شده و توسط لیزر آب قسمت داخل دیسک بخار شده و دیسک جمع میشود.
بهترین روش در درمان دیسک و سیاتیک
4- روش کوبلیشن
با استفاده از امواج رادیوفرکونسی قسمت داخلی دیسک به دمای بالا رسیده علاوه بر ترمیم کوچک میگردد
بهترین روش در درمان دیسک و سیاتیک
روش انتخابی برای عمل بسته دیسک کدام است ؟
انتخاب روش انجام کار و نوع وسیله انتخابی به شدت بیرون زدگی دیسک - تعداد دیسکهای مورد عمل و میزان هزینه اختصاص یافته بستگی دارد.
روش انجام این عمل چگونه است ؟
در اتاق عمل و با استفاده از وسیله ای بنام فلوروسکوپ انجام میشود.فلوسکورسکوپ وسیله ای است که توسط اشعه ایکس بطور زنده تصویری از داخل بدن را روی مونیتور نشان می دهد و این امکان را به پزشک میدهد تا بدون شکافتن پوست و عضلات وسیله ای را که شبیه یک سوزن است به داخل دیسک هدایت کند.
بهترین روش در درمان دیسک و سیاتیک
این کار با بی حسی موضعی انجام میشود ونیازی به بیهوشی ندارد
پس از عمل
یکساعت بعد از عمل بیمار قابل ترخیص است تا ۲۴ ساعت باید از خم شدن ناگهانی اجتناب شود ممکن است تا چند روز نیازمند استفاده از ضد دردهای ساده باشد یک هفته پس از عمل بیمار میتواند فعالیتهای طبیعی خود را شروع کند با انجام حرکات ورزشی مناسب پس از عمل بیمار میتواند زندگی سالم - فعال و بدون دردی را تجربه نماید
آیا این روش خطرات و عوارضی هم دارد ؟
با توجه به اینکه این کار تحت مونیتورینگ فلوروسکوپی انجام میشود و در انجام آن هیچ قسمتی از بدن آسیبی نمیبیند عارضه جدی را بهمراه ندارد
معدودی از بیماران با بیرون زدگی دیسکهای کمری نیازمند عمل جراحی باز میباشند
در صورت وقوع کمر درد ابتدا به جراحی باز فکر نکنید : چرا ؟
بسیاری از کمر درد ها مربوط به دیسکهای کمر نمیباشند ( در یک سوم افراد طبیعی در صورت انجام ام آر آی اشکال در دیسکهای کمر وجود دارد) بسیاری از دیسکها به درمانهای ساده پاسخ مناسبی می دهند عمل بسته دیسک در بسیاری از بیماران دیسکهای کمری قابل انجام است عمل جراحی باز غالبا گزینه انتخابی آخر درمان است

8:

درمان بدون جراحی دیسک کمر

دکتر علی فرخانی [ متخصص طب فیزیکی و توانبخشی ]بهترین روش در درمان دیسک و سیاتیک
بیشتر وقتها شما میتوانید از دردها دیسک کمر پیشگیری كرده یا آن را با درمان بدون جراحی دیسک کمر درمان کنید.دیسک کمر با 2 روش درمان با جراحی دیسک کمر ودرمان بدون جراحی دیسک کمر معالجه می شود. اما 80 تا 90 درصد فتق دیسک به درمان بدون جراحی دیسک کمر جواب می دهد و فقط 10 درصد این بیماران نیاز به عمل جراحی دیسک کمر پیدا می کنند. وحتی بر اساکمر و فتق دیسک را ثابت کرده اند درمان بدون جراحی دیسک کمر به كمك انجام تطبيق و تنظيم ستون فقرات امكانپذير اسس آمار پزشکی این رقم کمتر از 10 درصد است. یکی از مهمترین روش های درمان دیسک کمر بدون جراحی انجام فیزیوتراپی و ورزش دیسک کمر است و تحقیقات علمی و پزشکی بسیار، موثر بودن تمرینات ورزشی ، در درمان بدون جراحی دیسک کمر را نشان می دهند. یکی دیگر از روش های درمان دیسک کمر بدون جراحی راه رفتن در قسمت کم عمق استخر است که موجب درمان بدون جراحی دیسک کمر میشود.
علائم
از علائم دیسک کمر می توان به دردهای ناحیه تحتانی کمر همراه با درد ساق پا و سوزش(سوزن سوزن شدن) یا بی حسی پا که این علائم ازناحیه باسن یاپشت زانو آغاز شده به قسمت پشت زانو، ران و کف پا انتشار پیدا می کندکه در صورت عدم مراجعه به پزشک و تشخیص علت دیسک کمر و درمان به موقع عوارض خطرناکی به همراه داشته باشد.
درمان بدون جراحی دیسک کمر
براساس شدت بیماری دیسک کمر فرق می کند. در موارد شدید که بیرون زدگی دیسک بزرگ است و سبب فلج اندام های تحتانی و یا بی اختیاری در دفع ادرار یا مدفوع می شود، جراحی دیسک کمر باید به سرعت انجام شود.در مواردی که با فتق دیسک کمر فلج مختصری ایجاد شده است، اما به تدریج میزان فلج رو به افزایش است نیز باید فوری جراحی دیسک کمر صورت گیرد. در سایر موارد بیماران دیسک کمر، معمولا با درمان بدون جراحی دیسککمر معالجه میشوند.
اوزون تراپی
از انواع روش های درمانی بسته دیسک کمر می توان به عمل جدید دیسک با تزریق دیسکوژل و اوزون درمانی اشاره کرد. بهبود آسیب دیدگی در بافت های بدن به وجود جریان خون در این بافت ها بستگی دارد. بافت های بدن برای بازسازی و احیا نیاز به ویتامین، مواد معدنی و اکسیژن نیاز دارند که باید توسط خون به این بافت ها منتقل شود. اکسیژن مهم ترین ماده برای ترمیم بافت ها است. وجود تورم و التهاب در ناحیه آسیب دیده موجب کاهش جریان خون،اکسیژن و مواد مغذی در این ناحیه می شود. عدم حضور اکسیژن موجب تجمع اسید لاکتیک و منجر به درد می شود. در روش اوزون درمانی، اوزون، دارو های ضد التهابی و ویتامین ها به ناحیه آسیب دیده تزریق می شود. این روش به ترتیب زیر عمل می کند:
* با استفاده از بی حسی موضعی عصب ها بی حس می شوند
* مواد ضد التهابی موجب کاهش درد، تورم و التهاب و در نتیجه افزایش جریان خون می شوند
* با استفاده از ویتامین و مواد معدنی بافت ها تغذیه می شوند و به بازسازی آن ها کمک می شود
* اوزون که یک اکسیژن غیر فعال است پس از تزریق به بافت به صورت فعال در آمده و موجب اکسیژن رسانی به ناحیه آسیب دیده می شود
تاثیر درمان یک تا سه روز پس از انجام تزریق آغاز می شود و و تا زمان دستیابی به بهبودی کامل هر یک تا دو هفته تکرار می شود. روند بهبودی در بیماران بسته به شدت آسیب متفاوت است، با این حال اکثر بیماران تنها به سه تا پنج جلسه درمان نیاز دارند. بر خلاف دیگر روش های تزریقی ، تزریق اوزون هیچ عوارض جانبی را برای بیماران به همراه ندارد و نتایج آن دائمی است . تحقیقات نشان میدهد که میزان موفقیت دراستفاده ازاوزون درمانی برای درمان دیسک کمر95 درصد بوده است که این آمار درمجله های پزشکی معتبر بین المللی ثبت شده است
برای اختلال دیسک کمر میتوانیم با استفاده ازروش اوزون درمانی ازانجام عمل جراحی جلوگیری کنیم این روش یک روز انجام میشود و بعد از آن هیچ گونه ناراحتی برای بیمار ایجادنمیشود وبیماران میتوانند2 روز بعداز درمان به فعالیت های خود ادامه دهند. ازون درمانی باعث کم کردن حجم دیسک ها میشود وفشار ها ی وارد شده بر دیسک را کاهش میدهد این روش همچنین دارای اثربی حسی و ضدالتهابی است و باعث کاهش درد میشود وبه درمان دیسک کمر کمک میکند

9:

علت پارگی دیسک کمر

دکتر شاهرخ نوری [ متخصص درد ]بیرون زدگی یا پارگی دیسک بین مهرههای ستون فقرات مثل مهره های کمر، میتواند باعث درد و بی حسی شدید شود.دیسکها بالشتکهای نرم و لاستیکی هستند که میان مهرههای ستون فقرات قرار دارند و به عنوان ضربه گیر عمل میکنند. به گزارش همشهری آنلاین ، هنگامی که این دیسکها بیش از حد تحت فشار یا استرس قرار بگیرند، بخش مرکزی دیسک از بین مهره ها بیرون میزند و بر روی اعصاب خروجی از نخاع که در مجاورت آن قرار دارند، فشار میآورد. در حالت شدیدتر حلقه بیرونی دیسک پاره میشود.
عوامل خطرساز
عوامل خطرساز رایج برای بیرونزدگی یا پارگی دیسک این ها هستند:
- بلند کردن اشیا به شیوه ی غلط
- سیگار کشیدن
- داشتن اضافه وزن که باعث ایجاد فشار بر روی ستون فقرات میشود
- فشار یا ضربهها ممکن است باعث فتق(بیرونزدگی) دیسکهای بین مهرههای ستون فقرات شوند
در حالات فوق، دیسکها از جای خود بیرون میزنند و بر روی اعصاب اطراف ستون فقرات فشار میآورند.
علائم بیماری
بسته به محل بیرون زدگی یا پارگی دیسک، علائم متفاوت خواهد بود. شایعترین محل این عارضه در مهرههای کمری است و در این صورت، علائم زیر بروز خواهد کرد:
* کمردرد
*درد باسن که سمت ران یا هر دو ساق پا تیر میکشد
*دردی که در ضمن فعالیت بدتر و با استراحت بهتر میشود
*دردی که با سرفه، عطسه، نشستن، رانندگیکردن یا به جلو خمشدن بدتر میشود.
لازم به یادآوری است افراد برای آگاهی بیشتر از روشهای درمانی جدید درد دیسک کمر و تنگی کانال نخاع بدون جراحی علاوه بر مطالعه مقالات مندرج در وبسایت دکتر شاهرخ نوری، متخصص درد می توانند سوالات خود را با پزشک مطرح و پاسخ را دریافت نمایند.

10:

جراحی دیسک کمر یا روش اپیدورال

دکتر شاهرخ نوری [ متخصص درد ]بخش اول
اغلب افرادی که دچار بیرون زدگی یا فتق دیسک کمری هستند نیاز به عمل جراحی ندارند.در کشورهای پیشرفته کلینیک های تخصصی درد که سرپرست آن یک فوق تخصص در رشته درد شناسی است بسیار فعالند و نقش بسزایی در درمان و کنترل دردهای تمام مناطق بدن و بخصوص دردهای ستون فقرات دارند.
در ایران خوشبختانه حدود ده سال است که با توجه به ضرورت ایجاد شده در جامعه رشته فوق تخصصی درد دایر شده است ولی آشنایی مردم با این رشته و خدماتی که متخصص درد می تواند در زمینه آن ارائه کند بسیار پایین است و مردم بطور سنتی به پزشکان دیگر مراجعه میکنند.
اپیدورال روش درمانی موثر
در زمینه دیسک های ستون فقرات و خصوصاً دیسک های کمر یکی از روش های بسیار سودمند که اثرات ثابت شده آن در تمامی مقالات و کتب رشته های مختلف پزشکی روی آن تاکید فراوان شده است اپیدورال و تزریق ماده یا داروی ضد التهاب است. روش اپیدورال توسط متخصص درد، انجام می شود افزود . در این روش بیمار با مراجعه به کلینیک درد، با شرایط استریل برای این کار آماده می شود. این روش بدون بیهوشی عمومی یا تزریق داروی آرامبخش انجام میگیرد و پس از بیحسی موضعی در ناحیه پوست کمر، باید به مدت چند دقیقه صبر کرد تا اثرات داروی بیحسی کامل شود. پس از اطمینان از بیحس شدن پوست، بوسیله یک سوزن مخصوص از طریق پوست وارد شده و پس از عبور این وسیله از عضلات و لیگامان های آن منطقه وارد فضای اپیدورال می شویم.

این عمل در بعضی از کلینیک ها زیر گاید و راهنمایی XRayانجام می شود اما اگر متخصص درد تجربه و مهارت کافی در این عمل داشته باشد بدون گاید XRayهم می تواند انجام شود. بیرون زدن قسمت میانی دیسک باعث التهاب در ریشه های عصبی ناحیه کمر می شود و این التهاب و به علاوه آن اثرات فشاری دیسک بیرون زده روی ریشه های عصبی باعث درد فراوان در ناحیه کمر و بیشتر از آن در ناحیه پاها می شود که درد ناحیه پاها به سیاتیک معروف است
با تزریق داروی ضد التهاب که گاهی با یک داروی بیحس کننده موضعی نیز همراه است در ناحیه اپیدورال ، التهاب ریشه های عصبی رفع میشود و در عرض حدود 10 الی 15 دقیقه درد ناحیه کمر و پاها از بین می رود که این رفع یا کاهش درد مربوط به جزء بیحس کننده است و داروی ضد التهاب نیز به مرور اثرات خود را ظاهر می کند که معمولاً بعد از سه روز داروی ضد التهاب نیز به حداکثر خود می رسد.

11:

چه موقع ديسك كمر نياز به جراحي دارد ؟

دکتر علیرضا مقتدری [ فلوشیپ اینترونشنال درد ]

اکثر کمردرد ها با در مان های غیر جراحی بهبود می یابند. تنها % 2 موارد کمردرد نیاز به جراحی دارند. جراحی نا بجا باعث افزایش ایجاد احتمال مزمن شدن و ناتوانی بیمار می شود.
اگر بیمار در یک برنامه طب فیزیکی و توانبخشی بهبود نیابد جراحی توصیه می شود. در مطالعات متعدد دیده شده اگر تنگی کانال نخاعی با تاخیر عمل شود تفاوتی با عمل زودرس آن ندارد.
این مطلب که بیرون زدگی شدید دیسک باید عمل شود رد شده است و بستگی به شدت فشار روی عصب دارد.بهترین روش در درمان دیسک و سیاتیک
در موارد خاصی نیاز به عمل جراحی برای درمان کمردرد وجود دارد این موارد شامل حالات زیر است:
1. درد شدید که حداقل سه هفته به درمانهای غیر جراحی (طب فیزیکی و توانبخشی) پاسخ ندهد.
2. ضعف عضلانی یا بی حسی که پیشرفت نماید یا در نوار عصب و عضله بد تر شود
3. وجود علائم ارداری مثل گیر کردن ادرار یا بی حسی و گزگز در ناحیه دستگاه تناسلی.
علائم ام آر آی به تشخیص بیماری و ارزیابی وضعیت و... کمک می کنند اما در تصمیم گیری برای نقش اساسی ندارند.
غیر از موارد فوق نیازی به جراحی دیسک نیست. متخصصین طب فیزیکی و توانبخشی در مورد درمانهای غیر جراحی دیسک گردن و کمر تجربه و تبحر دارند. فقط در صورت لزوم بیمار را برای عمل جراحی دیسک به متخصصین مربوطه ارجاع می کنند.

12:

درمانهای فیزیوتراپی برای بیماری دیسک

دکتر محمد ابراهیم طاهریان [ متخصص جراحی استخوان و مفاصل ]امروزه فیزیوتراپی نقش عمده ای برای بهبود بیماری دیسک دارد . این روشها نه فقط بهبود سریع درد را باعث میشود. بلکه به افراد یاد میدهد که چگونه بدن خود را در مقابل صدمات دیگر محافظت کنند. متدهای مختلف برای درمانهای فیزیوتراپیک وجود دارد. درمانهای پاسیو (غیر فعال)که باعث ریلاکس شدن بدن میشوند شامل ماساژهای بافتهای عمقی درمانهای گرم وسرد- تحریکهای الکتریکی مانند( تنس )و هیدروتراپی میباشد. درمانهای فیزیوتراپی معمولا با درمانهای پاسیو شروع میشود اما زمانی که بدن فرد بهبود پیدا کرد فرد میتواند شروع به فعالیتهای اکتیو(فعال) کرده که باعث تقویت بدن وجلوگیری از درد بیشتر میشود.
درمانهای پاسیو برای دیسکهای هرنیه :
ماساژ بافتهای عمقی :
بیش از 100 نوع ماساژ وجود دارد اما ماساژ بافتهای عمقی یک انتخاب مناسب برای دیسکهای هرنیه میباشد زیرا باعث کاهش استرس و اسپاسم در عضلات عمقی میشود.که به نوبه خود از حرکات اضافی در عضلات جلوگیری میکند.
درمانهای گرم وسرد:
هر دو درمان سرما وگرما اثرات سودمند خود را دارد وفیزیوتراپیست ممکن است هر دو نوع درمان را به صورت متناوب استفاده کند. از گرما برای افزایش جریان خون به ارگانهای هدف استفاده میشود. انتقال اکسیژن و مواد غذایی برای ترمیم محل صدمه دیده وخارج کردن مواد ناشی از اسپاسم عضلات در طی گرما تسهیل میشود.
بر عکس سرما درمانی که کرایوتراپی نیز نامیده میشود باعث کاهش سرعت جریان خون شده که این مسئله باعث کاهش التهاب اسپاسم عضلانی ودرد میشود.فیزیوتراپیست ممکن است روی محل یخ گذاشته یا ماساژ با یخ انجام دهد یا از اسپری های فلورومتان برای سرد کردن محل بافت استفاده کند. هیدروتراپی شامل نشستن در یک حوضچه اب گرم که باعث کاهش درد وشل شدن عضلات میشود .تنس:این دستگاه با استفاده از یک جریان الکتریکی برای تحریک عضلات باعث کاهش اسپاسم عضلانی وازاد شدن اندورفین که باعث کاهش دردمیشود خواهد شد
تراکشن :
هدف از تراکشن کاهش اثرات گراویتی روی ستون فقرات است با کششو کم کردن فشار روی مهره ها هرنیاسیون دیسک کاهش پیدا میکند.
درمانهای اکتیو (فعال) :
کمک به انعطاف پذیری قدرت- موقعیت- وثبات و حرکت مفاصل میکند.
ثبات عضلات شکمی :
خیلی از مردم اهمیت قدرت عضلات شکمی را در ثبات ستون فقرات نمیدانند عضلات شکمی کمک به عضلات کمری در ثبات ستون فقرات میکند وقتی عضلات شکمی ضعیف است این باعث فشار زیاد روی عضلات کمری وپشتی میشود فیزیوتراپیست کمک میکند که چگونه با تقویت عضلات شکم به عضلات کمری وپشتی ثبات ببخشد
انعطاف پذیری:
تکنیکهای کشش وانعطاف پذیری عضلات کمک کننده برای ورزشهای قدرتی و ائروبیک است . انعطاف پذیری به بدن کمک میکند که راحت تر حرکت کرده بدون اینکه احساس سفتی ایجاد شود
هیدروتراپی:
برخلاف نشستن در اب گرم در حالت پاسیو هیدروتراپی فعال شامل ورزشهای ائروبیک ابی برای کمک به شرایط بدن افراد بدون استرسهای غیر لازم میباشد
تقویت عضلات :
عضلات قوی یک ساپرت کننده قوی برای ستون فقرات و کم کردن درد ان ناحیه میباشد. فیزیکال تراپیست به افراد یاد میدهد که چگونه عضلات ستون فقرات را تقویت کرده که از این طریق از دردهای اینده در این ناحیه جلوگیری کنند...

13:

پاسخ به سوالات خوانندگان در مورد دیسک ...

دکتر غلامرضا رئیسی [ متخصص طب فیزیکی و توانبخشی ]

1. آیا دیسک کمر و سیاتیک یک بیماری می باشند؟

بیرون زدگی دیسک کمر در اغلب موارد فشار به عصب وارد نمی کند اما اگر به ریشه عصب فشار وارد کند به آن سیاتیک می گویند


2. آیا کیست تخمدان باعث کمردرد حاد میشود؟

بله درد آن معمولا به پایین شکم و پشت می زند و با درد مفصل ساکروایلیاک اشتباه می شود.


3. راه های پیشگیری از بیماری دیسک کمرچیست؟
قبلا در وبلاگ به تفصیل نوشته ایم

4. آیا دردكمر وديسك باعث درد لگن می شود؟

بله هم اشکال دیسک و هم درگیری مفاصل فاست و مفصل ساکروایلیاک باعث درد لگن می شود. در واقع در تحقیقی که اخیرا توسط دکتر عادل منش متخصص طب فیزیکی و همکاران در مجلات بین المللی چاپ شده، موارد زیادی از درد سیاتیک همراه با نقطه دردناک در لگن است


5. درمان دیسک کمر با داروهای گیاهی:

داروهای مختلفی برای دیسک کمر در طب سنتی استفاده شده. بطور کلی موارد ثابت شده شامل گیاه پنجه شیطان و زنجفیل است. پمادهای گیاهی نیز در کاهش درد اثر دارند. از داروهای طب سنتی روغن شتر مرغ اثر ثابت شده ای در کاهش درد آرتروز کمر دارد اما اکثر مواد موجود در بازار اکسید شده می باشند.


6. کارهای بعد از عمل جراحی دیسک کمر چیست:

بستگی به زمان عمل، محل و نوع جراحی دارد که قبلا در این مورد در وبلاگ نوشته ایم


7. رفع تنگي كانال نخاع چگونه انجام می شود.

در ابتدا اقدامات طب فیزیکی و توانبخشی کمر انجام می شود قبلا در این مورد در وبلاگ نوشته ایم در صورت عدم پاسخ کافی به درمان جراحی صورت می گیرد

8. جراحی ستون فقرات برای چیست؟
در ابتدا اقدامات طب فیزیکی و توانبخشی انجام می شود قبلا در این مورد در وبلاگ نوشته ایم در صورت عدم پاسخ کافی به درمان جراحی صورت می گیرد مواردی که نیاز به جراحی وجود دارد را نیز قبلا نوشته ایم

9. درمان دیسک دیسک L4- L5ستون فقرات چگونه است.

درمان دیسکهای قسمت تحتانی کمر تقریبا شبیه است. در ابتدا اقدامات طب فیزیکی و توانبخشی کمر انجام می شود قبلا در این مورد در وبلاگ نوشته ایم و تنها در صورت عدم پاسخ کافی به درمان جراحی صورت می گیرد
10. درمان دیسک کمر با ورزش چگونه است؟


از ابتدای درد دیسک می توان ورزش انجام داد. ابتدا بانظر متخصص طب فیزیکی، تنها حرکات کششی بسیار ملایم و انقباض خفیف وبتدریج ورزشها پیشرفته تر می شود تا در ورزشکاران حرفه ای برنامه تمرین درمانی حرفه ای داده می شود. شروع زودرس ورزش می تواند باعث پارگی بیشتر دیسک و عوارض آن گردد.


11.آیا ماساژ درمانی دیسک کمر موثر است؟

ماساژ انواع مختلفی دارد.بطور خلاصه ماساژ ملایم در کاهش درد و اسپاسم عضلانی کمر توصیه می شود. ماساژ شدیدتر در موارد حاد نباید انجام شود . ماساژ کمر و ستون فقرات در آرتروز شدید ممکن است باعث بدتر شدن بیماری شود. استفاده از دستگاه میگان برای ماساژ در موارد لیزخوردگی مهره و درگیری فاست ممنوع است. استفاده از ماساژور توصیه نمی شود بخصوص در موارد حاد نباید استفاده شود و نباید بر روی زواید استخوانی تماس یابد
12. آب درمانی دیسک کمر چگونه است؟
ورزشهای آبی برای درمان دیسک کمر بسیار مفید می باشند و در آینده در مورد ورزشهای توصیه شده و ممنوع در این زمینه توضیح خواهیم داد. شنا کردن برای مراحل حاد دیسک ممنوع است اما در موارد مزمن بر اساس تشخیص می توان به بیمار شنا را توصیه نمود اما باید بیماری مشخص شود. مثلا وجود لیزخوردگی و اسپوندیلولیستزیس و یا دیسک و سیاتیک باید در تجویز نوع شنا در نظر گرفته شود.

13. علت ریزش ادرار دیسک کمرچیست؟

بی اختیاری ادراری می تواند در اثر فشار به نخاع یا اعصاب مثانه رخ دهد.در این حالت باید بطور اورژانس بیمار توسط پزشک متخصص ویزیت شود.
14. برای بهبودی درد کمر بالشت چگونه قرار گیرد؟
در بحث بالشت مناسب نوشته شده
15. درمان دیسک کمر از طریق طب سنتی:

در مورد داروهای گیاهی توضیح داده شد. درمانهای جا اندازی در طب سنتی نیز انجام می شود اما با توجه به اینکه بر اساس تشخیص درست و روش مناسب نمی باشد در موارد زیادی باعث تشدید دیسک، افزایش لیزخوردگی مهره کمری و حتی شکستگی استخوان کمر شده و به هیچ عنوان توصیه نمی شوند.16. داروی درمان درد سیاتیک:

درد درمان خانگی دیسک کمر لیستی از داروها نوشته شده.


17. تصاویر ورزشهای کمر درد:
برای هرنوع کمردرد بر اساس نوع و تشخیص آن ورزشهای مخصوص تجویز می شود. مثلا ورزشهای لیز خوردگی کمر کاملا با ورزشهای دیسک متضاد می باشند. دادن برگه ورزش و اینکه بیمار آنها را انجام دهد در طب امروز قابل قبول نمی باشد.
18. درمان دیسک با لیزر چگونه انجام می شود.

دو نوع لیزر برای دیسک استفاده می شود یکی روش طب فیزیکی و فیزیوتراپی است و نوعی نور است که باعث کم شدن التهاب می شود و نوع دیگر که مانند چاقوی جراحی می باشد. البته روشهایی مثل تبخیر دیسک نیز اصطلاحا عمل لیزری نامیده می شود.


19. درمان دارويي قولنج كمر چیست؟

قولنج کمر همان اسپاسم کمر است. باید توجه داشت که گرفتگی عضلات کمر مکانیسم دفاعی است و در برخی موارد باید به علت اصلی توجه داشت. مثلا ممکن است شکستگی مهره باعث اسپاسم شدید شود. و یاعفونت کلیه باعث اسپاسم شود. در صورت عدم بهبود با مسکن های معمول باید به پزشک مراجعه نمود.

20. دلایل ارثی بودن دیسک کمر و پیشگیری از آن از کودکی چیست؟

معمولا دیسک کمر در اثر عوامل محیطی ایجاد می شود. اما تنگی کانال کمری می تواند زمینه ارثی داشته باشد. و در برخی از افراد مثلا آنهایی که نرمی مفاصل دارند احتمال بیرون ریختن دیسک بیشتر است. پیشگیری آن در بحث پیشگیری کلی از دیسک کمر در وبلاگ توضیح داده شده است.

14:

دیسک و فلجی

دکتر غلامرضا رئیسی [ متخصص طب فیزیکی و توانبخشی ]
بهترین روش در درمان دیسک و سیاتیک
اگر چه روز شلوغی را گزراندم اما نگرانی در مورد یکی از بیماران اجازه خواب راحت را نمی دهد. ماجرا از این قرار بود که جوان ۱۷ ساله ای با مادرش برای نوار عصب به مطب آمده بود. از یک ماه پیش کمردرد داشته که تحت درمان کایروپراکتیک بوده. در معاینه علایم التهاب نخاع داشت و در نوار عصب علایم آسیب شدید نخاع دیده می شد.
در بساری از موارد می شنویم که به بیماران گفته می شود اگر دیسک را عمل نکنی فلج می شوی اما اکثر این موارد واقعیت ندارد دیسکی می تواند فلج کند که روی چند ریشهبا هم فشار وارد سازد که در پایین کمر دیسکهای مرکزی باید بزرگباشند تا این حالت برای بیمار ایجاد شود. در سایر دسیکها اگر حتی خیلی شدید باشند وآسیب شدید عصبی زده باشند بیمار ممکن است از درد شدید و ضعف بخشی از عضلات رنج ببرد اما امکان فلجی نیست.
اما دیسکهایی در بخشی از نخاعکه در مقابل خود نخاع می باشند بسیار خطرناک می باشند. در پایین نخاع بخشی که مرکز ادرار و کنترل جنسی قرار دارد اگر دیسک بیرون بزند می تواند فرد را دچار بی اختیاری ادراری اختلال جنسی و فلج کند. بی اختیاری می تواند بصورت احتباس و گیر کردن ادرار یا تکرر ادراری باشد.متاسفانه عمل جراحی این دیسک نیز مشکل است.در این دیسکها جراحی باید اورژانس باشد هرلحضه تاخیر احتمال برگشت را کمتر می کند. طولانی شدن درمان باعث چسبندگی وافزایش احتمال آسیب نخاع در اثر عمل نیز می شود. خوشبختانه این موارد بسیار نادر است.
علی رغم اینکه بیمارانی که برای نوار عصب به ما ارجاع می شوند پاسخ را برای پزشک ارسال می کنیم. اما با توجه به اورژانس بودن وضعیت و تعللدرمانگر؛ برای مادر این بیمار در مورد وخامت اوضاع توضیح دادم. به او گفتم که پیش هر جراح اعصابی که می خواهد برود اما هرچه زودتر. حتی یک دست انداز نیز می تواند التهاب نخاع را در این حالت زیاد کند. دستکاری به هر نحوی ممنوع است چه کایروپراکتیک باشد یا جا اندازی سنتی و حتی ماساژ و هر کار دیگری بجز دارو و باید تا زمان عمل بیمار بریس بپوشد. استفاده از کورتون تا زمان عمل التهاب نخاع را کم می کند. آسیب های کوچک در این حالت با اشکال عروقی و ایجاد سکته در نخاع می تواند نخاع را بشدت دچار آسیب کند.و بیمار را ویلچر نشین سازد.
متاسفانه برخی افراد نا آگاه با اتلاف وقت بیماران یا عدم تشخیص مناسب باعث خسارت جبران ناپذیری برای بیماران می شوند.حرفه پزشکی حرفه خود کنترل شونده ای است و با توجه به اینکه بیماران در مورد بسیار از خطاها آگاهی ندارند در صورتی که پزشک تشخیص دهد باید به فرد نا آگاه آگاهی رساند. اگرچه برخی کایروپراکتورها آموزش مناسبی دیده اند و به موقع بیمار را به پزشک ارجاع می دهند اما متاسفانه موارد تعلل در درمان امروزه زیاد دیده می شود.امیدوارم بیمار فوق اقدام مناسبی برای پیگیری درمان کرده باشد.
سطح مطلب: عمومی، کارشناسی، تخصصی و فوق تخصصی

15:

جراحی فول آندوسکوپی دیسک کمری

دکتر محمد ابراهیم طاهریان [ متخصص جراحی استخوان و مفاصل ]

مقدمه
امروزه اعمال جراحی با روشهای کم تهاجمی در زمینه های ارتوپدی ، جراحی عمومی ، زنان بصورت وسیع مورد استفاده قرار می گیرند. آرتروسکوپی شانه زانو لاپاراسکوپی نمونه های این اعمال هستند. در رشته جراحی اعصاب نیز اعمال جراحی دیسک بصورت minimal invasive بصورت گسترده در حال انجام و نتایج رضایت بخشی داشته است.
انسیزیون کوچک و کاهش عوارضی مانند خونریزی ، چسبندگی ، عفونت و بازگشت سریعتر بیماران به فعالیت روزمره در مقایسه با اعمال جراحی باز از نتایج این اعمال است.
روش
از سال 1387 تا سال 1391 تعداد 120 بیمار مبتلا به دیسک کمری به دو روش ترانس فورامینال و اینتر لامینار تحت عمل جراحی قرار گرفتندو از تعداد فوق 42 بیمار به روش ترانس فورامینال و 78 مورد به روش اینتر لامینار عمل شدند. بیهوشی در موارد ترانس فورامینال بصورت موضعی و تزریق آرام بخش و در اینتر لامینار بصورت بیهوشی عمومی بوده است.
بیمارانی انتخاب شدند که عمدتا دیسک منفرد داشته یا دیسک غالب آنها یکی بوده بدون تنگی کانال نخاعی آرتروز پیشرفته یا لغزیدگی مهره های کمری. روش جراحی دیسک بین مهره ای پنجم کمر و اول کمر بصورت اینتر لامینار و در سطوح بالاتر بصورت ترانس فورامینال یا اینتر لامینار بوده است. از تعداد بیماران فوق 75 مورد مرد و 45 مورد زن بوده اند.
متوسط سن بیماران 40 سال و متوسط زمان جراحی 5/1 ساعت بوده است. بیماران حداکثر 24 ساعت بستری ولی اکثرا در انتهای همان روز ترخیص شده اند. پیگیری بیماران ماهانه تا 3 ماه و سپس هر 6 ماه انجام شده است.
نتایج
از بیماران فوق 8 مورد عود دیسک وجود داشته که عمدتا مربوط به دیسک مهره پنجم کمر و اول لگن بوده و در درجات بعدی دیسکهای بین مهره سوم و چهارم و چهارم و پنجم بوده است. در طی 35 بیمار اول 4 مورد و در طی 85 مورد بعدی نیز 4 مورد عود وجود داشته است. یک مورد صدمه به عصب مثانه که یکطرفه بوده و بیمار در ادرار کردن مشکل داشت ایجاد شد که چون یکطرفه و نسبی بود در طی 6 ماه علایم کاهش پیدا کرد.
نتایج بر اساسScore VasوScore Oswestry disabilityبررسی گردید. Score Vasدر اندامهای تحتانی از 4/8 به 1/2 و در ناحیه کمری از 7 به 5/2 کاهش پیدا کرد. نتایج بر اساس Score Oswestry disability(ODI) از 66% به 26% کاهش پیدا کرد.
بحث
آندوسکوپی دیسک کمری در مواردی که بیمار خوب انتخاب گردد جواب بسیار مناسبی خواهد داشت. انسزیون حدود 5 تا 10 میلی متر عدم دستکاری استخوانی استفاده از رادیو فرکوئنسی برای جمع شدن دیسک سالم و ترمیم آنولوس و کاهش چشمگیر عوارضی چون خونریزی ، چسبندگی ، دردهای ناحیه کمری و برگشت سریع به کار روزمره از مزایای این روش است.
به علت Learning curveآهسته این روش نیاز به زمان کافی برای بدست آوردن تجربه لازم دارد. علت موارد عود بیشتر بخاطر عدم تجربه کافی جراحی با این تکنیک در شروع این شیوه جراحی و از طرفی پارگی وسیع آنولوس که باعث خارج شدن مجدد نوکلئوس از قسمت پاره شده می شود بوده است. Dysesthesiaدر اندام تحتانی بیشتر به علت دستکاری ریشه های عصبی حین آندوسکوپی بوده که به تدریج برطرف می شود.

16:

اصطلاحات مربوط به دیسک کمر و گردن

دکتر طناز احدی [ متخصص طب فیزیکی و توانبخشی ]

اکثر موارد بیماران با شنیدن برخی از اصطلاحات پزشکی مضطرب می شوند. اضطراب بیمار گاهی باعث اسپاسم و گرفتگی عضله شده و بیمار را بد تر می کند. بعلاوه هر فشار روحی باعث بدتر شدن هر دردی می شود.گاهی بیماران با شنیدن اصطلاحات مختلف یک بیماری به گمان اینکه تشخیصها متفاوت است به پزشک خود مشکوک می شوند. در زیر به برخی از این اصطلاحات که بیشتر در کمردرد گردن درد است اشاره می کنیم:
سیاه شدن دیسک:
دیسک حاوی مقدار زیادی آب است. دیسک با گذشت زمان آب خود را از دست می دهد. با ایستادن طولانی مدت هم آب دیسک کم می شود. این پدیده در ام آر آی دیده می شود . برخی از این دیسکها درد دارند ولی اکثرا بدون علامت می باشند و اهمیت بالینی ندارند. سیاه شدن دیسک به هیچ وجه دلیل بربهترین روش در درمان دیسک و سیاتیک نیاز به جراحی نیست.

در عکس مقابل دیسک طبیعی که حاوی مایع است و دیسکی که مایع خود را از دست داده با فلش نشان داده شده.

پاره شدن دیسک:
فشار ناگهانی یا فشارهای مکرر در طول زمان می توانند باعث پارگی دیسک شوند. پارگی دیسک می تواند باعث ایجاد درد شود اما تا زمانی که فشار شدیدی به اعصاب وارد نشده باید با اقدامات غیر جراحی درمان شوند.
بهترین روش در درمان دیسک و سیاتیکدیسک فاصله پیدا کرده:
با افزایش سن ارتفاع دیسک کم می شود و فاصله استخوانهای مهره کم می شود. لذا این اصطلاح اساسا اشتباه است. در عکس زیردیسک سالم و کاهش ارتفاع دیسک نشان داده شده.بهترین روش در درمان دیسک و سیاتیک
سیاتیک:
سیاتیک عصبی است که از پایین کمر شروع می شود. اگر دیسک بر روی ریشه های این عصب فشار آورد به آن سیاتیک می گویند.در عکس زیرمسیر عصب سیاتیک و مسیر درد آن نشان داده شده

17:

درد پس از جراحی دیسک

دکتر غلامرضا رئیسی [ متخصص طب فیزیکی و توانبخشی ]درد پس از جراحی دیسک علل متعددی دارد از لحاظ زمانی میتوان آنرا بصورت زیر دسته بندی کرد:

۱. اگر بیمار بلافاصله پس از عمل هنوز درد دارد:
۱. اشکالات تشخیصی:
بعنوان مثال عصب سیاتیک در تعداد زیادی از افراد از بین عضلهای عبور می کند بنام پیریفورمیس که علائم شبیه به فشار دیسک به عصب را می دهد. عدم توجه به این مطلب باعث جراحی غیر ضروری دیسک و عدم بهبود بیمار می شود.

۲. مشکلات عمل جراحی
۳. آسیب قبلی عصب(بیمار دیر مراجعه نموده و دیسک آسیب زیادی به عصب زده . این مورد با انجام نوار عصب و عضله مشخص میشود.)
۲. درد پس از عمل کم شده و بعد از چند هفته پیدا شود:
عفونت
۳. درد چند ماه بعد پیدا شود:
دیسک جدید
التهاب ریشه های دستکاری شده
سفتی بافتهای نرم
۴. چند سال بعد:
تنگی نخاع
جابجائی مهره ها
ورزشهای بعد از عمل جراحی ستون فقرات بسیار اختصاصی می باشند و فقط با نظر پزشک معالج و متخصص طب فیزیکی انجام شود وگر نه ممکن است باعث آسیب ستون فقرات شوند. عدم انجام ورزش و بی حرکتی طولانی نیز باعث ایجاد چسبندگی در ستون فقرات می شود.

18:

علل کمردرد

كمردرد علل مختلفي دارد كه در اين بخش به مهمترن و شايعترين علل كمردرد اشاره مي كنيم.
بیرون زدگی دیسک بین مهره ای کمری
بیرون زدگی دیسک بین مهرهای کمری یکی از شناخته شده ترین علل کمردرد است. این عارضه اغلب دیسک L5-S1 یا L4-L5 را مبتلا می کند. بیرون زدگی دیسک کمر ممکن است ناشی از ضربه باشد، اما در بسیاری از بیماران معمولاً به دنبال فشار جزیی یا حتی فعالیت طبیعی ایجاد می شود ممکن است دیسک خارج شده بر یک یا چند ریشه عصبی فشار وارد کند که به آن درگیری سیاتیک می گویند و از این رو موجب درد تیر کشنده، اختلال حسی یا حرکتی یا اختلال اسفنکتری (بی حسی در مقعد، گیر کردن ادرار، بی اختیاریبهترین روش در درمان دیسک و سیاتیک
ادرار، کاهش قدرت جنسی) علاوه بر اشپاسم و درد کمر شود. ممکن است فشار به ستون فقراتبهترین روش در درمان دیسک و سیاتیک یا عصب سیاتیک، بالا بردن پا توسط معاینه کننده ، یا خم کردن مفصل ران همراه با باز کردن زانو زانو موجب ایجاد درد شود. وجود نشانه ها و علائم دوطرفه نشان دهنده ی بیرون زدگی دیسک به سمت مرکز است و این حالت بیشترین احتمال گرفتاری اسفنکتری (درگیری ادراری و بیی حسی ناحیه تناسلی) را نسبت به بیرون زدگی دیسک کناری دارد.
کمردرد بعلت فشار بر ریشه پنجم کمری: گير افتادگي ريشه كمري پنجم L5 موجب ضعف در خم كردن مچ پا به بالا پا و انگشتان پا می شود،(بيمار نمي تواند روي پاشنه راه برود) در حالی که ضایعه ریشه ی ساكرال اول S1 منجر به ضعيف شدن رفلکس قوزک و ضعف در خم شدن کف پا به طرف پايين مي شود( بيمار نمي تواند روي انگشت پا راه برود) . در هر صورت، حرکات ستون فقرات محدود شده، حساسیت موضعی وجود دارد و علامت لازگ (ایجاد درد با کشیدن عصب سیاتیک به وسیله ی بالا آوردن پا) مثبت است. گاهی ریشه L4 گرفتار می شود، اما ابتلاء ریشه های بالاتر شک به وجود علل دیگر فشار به عصب را برمی انگیزد. بايد دانست كه تنها ديسك كمر نيست كه باعث فشار به عصب مي شود و بايد ساير علل نيز بررسي شوند. علل درد تیر کشنده از کمر به پایین زیاد است. یکی از شایعترین علل آن دیابت است که ممکن است با کمردرد همراه باشد و در این حالت عمل جراحی کمر می تواند درد بیمار را بدتر کند. گاهي معاینه ی لگنی و رکتوم و رادیوگرافی ساده ستون فقرات و CTاسکن و MRI به رد کردن سایر بیماری ها مانند تومورهای موضعی یا متاستاتیک، کمک می کند. اغلب با استفاده از داروهای مسکن ساده، و استراحت بر تشک مناسب به مدت دو روز و تحرک تدریجی و درمانهای طب فیزیکی نشانه هبهترین روش در درمان دیسک و سیاتیکا بهبود می یابند. استراحت مطلق بیش از دو روز مي تواند باعث ضعف عضلات كمر شود و توصيه نمي شود در اين دوره استراحت نسبي توصيه مي شود. داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی می توانند در درمان درد حاد پشت مفید واقع شوند، اما اغلب مؤثر نبوده و اغلب در بیماران مبتلا به فشار بر نخاع فواید جزیی و گذرا دارند. با تشحيص متخصص طب فيزيكي مي توان از داروههايي كه بر روي عصب اثر دراند استفاده نمود. متوكابامول خوراكي اثر زيادي در درد كمر ندارد. براي اثر بخشي آن بايد مقدار داروي زيادي مصرف كرد كه باعث اختلال گوارشي مي شود. ممكن است از داروهاي تزريقي در كنار عصب و تزريق اپيدورال در برخي بيماران مبتلا به کمردرد استفاده شود. اما تزریق بدون اقدامات توانبخشی تنها بطور گزرا باعث بهبود کمردرد می شود.
در صورت وجود درد عدم كنترل دردر، اشكال در حس و قدرت عضلاني و یا شواهد اختلال عملکرد اسفنکتری بايد ويزيت متخصص انجام شود در صورت لزوم باید CTاسکن و MRI انجام شوند. متخصصين طب فيزيكي و توانبخشي درمانهاي متعد غير جراحي را براي درمان ديسك كمر انجام مي دهند. نوار عصب و عضله در ادامه معاينه طب فيزيكي انجام مي شود در تعيين شدت درگيري و نياز به جراحي در کمردرد بسيار كمك كننده است و در صورتي كه بيمار قطعا نياز به جراحي داشنه باشد بيمار را به جراح ارجاع مي دهند. کشف اختلالات ساختمانی در تکنیک های تصویربرداری در بیمار مبتلا به کمردرد، درمان جراحی را ضروری نمی سازد، مثلا اگر بيمار مبتلا به ليز خوردگي مهره است نبايد فكر كند حتما نياز به جراحي کمر وجود دارد در افراد بدون علامت، آرتروز و ساييدگي مهره ها به ویژه در افراد مسن در عکسهای گرفته شده شایع است و بنابراین ممکن است اهمیت بالینی نداشته باشد.
تداوم درد کمر و درد ریشه ای علیرغم جراحی، ممکن است علل متعددی از جمله رفع ناکافی فشار، عود فتق دیسک، فشار یا آسیب ریشه ای در اثر روش جراحی، جراحی در سطح نادرست، عوارض عفونی و التهابی پس از عمل جراحی کمر یا عدم ثبات ستون فقرات داشته باشد. كه قبلا در وبلاگ اين وبلاگ به تفصيل صحبت شده است. در هر صورت، بسیاری از این بیماران نیاز به جراحی مجدد ندارند. در چنین شرایطی ممکن است درد مزمن کمر به انواع مختلفي از درمانهاي طب فيزيكي و يا تزريق در كنار عصب پاسخ دهد. احتمال عدم بازگشت بیماران به کار، زیاد است.
تنگي كانال نخاعي كه تنگي كانال كمري نيز ناميده مي شود معمولا در سنین بالا تظاهر می کند و می تواند موجب درد کمر شود که با فعالیت تشدید می شود. در موارد زیادی تنگی کانال کمری باعث درد در پا ها می شود و بیمار اظهار می دارد پس از چند قدم راه رفتن مجبور به نشستن می شوم. شدت اختلالات در عكس راديولو‍ژي بيمار متغیر است. در مان تنگي كانال نخاعي اغلب اقدامات طب فيزيكي است و بندرت بيماران به جراحي نياز پيدا مي كنند. در بیماران مبتلا به تنگی مادرزادی کانال نخاعی، تغییرات جزیی می تواند موجب اختلال ریشه یا نخاع شود و منجر به سندرم لنگش متناوب یا آسيب نخاع گردد. این عارضه با درد، گاهی همراه با ضعف یا اختلالات حسی تير كشنده در ساق پا مشخص می گردد که گاهی با فعالیت یا در وضعیت خاص تشدید شده و با استراحت بهبود می یابد. در چنین شرایطی، رفع فشار از روی نخاع ضرورت دارد.
اسپوندیلیت آنکیلوزانبهترین روش در درمان دیسک و سیاتیک
یکی از علل کمردرد که قبلا در این وبلاگ در مورد آن نوشتیم روماتیسم ستون فقرات یا آنکیلوزینگ اسپوندیلیت است. درد و سفتی پشت و به دنبال آن محدودیت پیشرونده ی حرکات مشخصه ی این بیماری است که اغلب در مردان جوان اتفاق می افتد. یافته های زودهنگام رادیوگرافیک شامل اسکلروز و کاهش فضای مفاصل ساکروایلیاک است. درمان با داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی به ویژه ایندومتاسین و آسپرین صورت می گیرد. مهمترين درمان اين بيماران روشهای طب فیزیکی، ازجمله تمرینات وضعیتی است.

بیماری نئوپلاستیک
تومورهای بدخیم خارج دورا، از علل مهم درد پشت بوده و گاهی باعث کمردرد می شوند و در صورتی که درد مداوم وجود داشته و علیرغم استراحت تشدیدبهترین روش در درمان دیسک و سیاتیک شود، یا درد بیمار در شب بدتر شود باید به این تومورها مظنون شد. این تومورها، برحسب محل ابتلاء ممکن است به فشار بر نخاع یا سندرم کودااکوینا منجر شوند. ممکن است ابتدا تغییری در رادیوگرافی ستون فقرات مشاهده نشود، اما اسکن استخوانی گاهی بیماری را نشان می دهد. تومورهای استخواني خوش خیم نیز ایجاد کمردرد و درد پشت می کنند و رادیوگرافی ساده ضایعه لیتیک را نشان می دهد؛ درمان، از طریق خارج کردن تومور است.
عفونت ها
کمردرد می تواند بعلت عفونت باشد. عفونت های سلی و عفوني مهره ها یا دیسک های بین مهره ای می توانند مبهترین روش در درمان دیسک و سیاتیکوجب درد پیشرونده ی کمر و حساسیت موضعی شوند. هر چند گاهی علائم عمومی عفونت وجود ندارد، اما شمارش گلبول های سفید و ESR افزایش یافته است. ممکن است رادیوگرافی کاهش فضای دیسک و یک توده ی بافت نرم را نشان دهد، اما اکثراً در ابتدا طبیعی است. عفونت استخوانی استئومیلیت نام دارد که مهره های کمر را درگیر می سازد.
اُستئومیلیت، به درمان طولانی ضدمیکروبی و گاه دبریدمان جراحی و درناژ نیاز دارد. آبسه های اپیدورال نخاعی نیز با درد و حساسیت موضعی تظاهر می کنند و گاهی با استئومیلیت همراه اند. ممکن است با شروع فشار بر نخاع، فلج پاها سریعاً پیشرونده ی شل ایجاد شود. CTاسکن و MRI یا میلوگرافی و درمان جراحی، در صورت وجود شواهد فشار بر نخاع، باید به سریع انجام شود. در موارد اولیه ی بدون شواهد گرفتاری عصبی، درمان با آنتی بیوتیک ها به تنهایی می تواند کافی باشد.
استئوپوروز(پوکی استخوان)بهترین روش در درمان دیسک و سیاتیک
پوكي استخوان كمردرد نمي دهد مگر باعث شكستگي مهره شود. اين شكستگي ها ميتوانند ريز باشند. در بیماران مبتلا به استئوپوروز درد کمر شایع است و ممکن است با جزئی ترین آسیب شکستگی مهره اتفاق بیفتد. با استفاده از بریس برای پشت و کمر، درد بهتر می شود. فعال نگه داشتن بیمار، ترک سیگار و رژیم غذایی سرشار از کلسیم، ویتامین D و پروتئین از اهمیت برخوردار است. در زنان یائسه، درمان با استروژن می تواند مفید باشد اما بسیار کمتر از گذشته استفاده می شود. بیس فسفونات هایی مانند آلندرونات و ریزدرونات (risedronate) ممکن است سودمند باشند و در کارآزمایی های بالینی بروز شکستگی را کاهش داده اند. سایر داروهای ضدجذب استخوان مانند رالوکسیفن ـ تنظیم کننده ی انتخابی گیرنده ی استروژن ـ و ایباندرونات یا زولندرونیک اسید نیز در درمان استئوپروز مفید می باشند. صورت ضرورت، هورمون پاراتیروئید فلوئورید سدیم یا فرآورده های فسفات مفید واقع می شوند.
بیماری پاژه ی ستون فقرات
یکی دیگر از علل کمردرد بیماری پاژه است. بیماری پاژه که با تخریب و ترمیم وسیع استخوانی مشخص می شود، علتی ناشناخته دارد، اما ممکن است زمینه ی فامیلی داشته باشد. درد اولیه نشانه ی شایع است. گرفتاری مهره ای می تواند منجر به بروز شواهد فشار بر ریشه ی عصبی یا نخاع شود. مقدار کلسیم و فسفر سرم طبیعی است، اما آلکالین فسفاتاز به نحو بارزی افزایش یافته است. در هنگام فعال بودن بیماری، هیدروکسی پرولین و کلسیم ادرار افزایش می یابد. رادیوگرافی، گسترش و افزایش تراکم استخوان های گرفتار را نشان می دهد و ممکن است شکستگی های خطی در استخوان های بلند مشهود باشند.
در بیماری فعال و پیشرونده، درمان باکلسیتونین، دی فسفونات ها فعالیت استئوکلاستی را کاهش می دهد. گاهی اوقات جراحی کاهش فشار برای عوارض عصبی ضروری است.
ناهنجاریهای مادرزادی
آنومالی های خفیف ستون فقرات می تواند موجب کمردرد شود، زیرا مکانیک ستون فقرات و ترازبندی آن مختل شده و موجب کاهش اندازه ی کانال نخاعی می شود و نخاع و ریشه های عصبی را مستعد فشار ناشی از تغییرات فرسایشی (آرتروز)یا دیگر آسیب ها می کند. کودکان و بزرگسالان جوان مبتلا به نقص مادرزادی در اتصالات ستون فقرات (دیس رافیسم نخاعی) گاهی با کمردرد، ضعف حسی یا حرکتی در یک یا هر دو ساق پا یا اختلالات اسفنکتری مثل بی اختیاری ادراری و مدفوعی تظاهر می کنند. درمان، به علت زمینه ای بستگی دارد.تنگی نخاعی مادرزادی می تواند منجر به سندرم لمگش متناوب شود، اما معمولاً نشانه ها فقط در سال های بعد عمر ظاهر می شوند، یعنی هنگامی که تغییرات دژنراتیو به آنومالی اضافه می شود.
آراکنوئیدیت
درد شدید در پشت و ساق پا می تواند ناشی از التهاب و فیبروز لایه ی آراکنوئیدی مننژ نخاعی (آراکنوئیدیت) باشد که ممکن است بدون علت بوده یا مربوط به جراحی قبلی، عفونت، میلوگرافی یا بیماری طولانی دیسک باشد. ارد، اما اگر آراکنوئیدیت موضعی باشد، عمل جراحی ممکن است به بیمار کمک کند. گاهی از تزریقات در ناحیه کمر استفاده می شود. تحریک نخاع می تواند تسکین علامتی را موجب شود.
درد راجعه پشت و کمر
بیماری مفصل ران می تواند موجب درد در پشت و ران شود که با فعالیت تشدید می شود؛ معاینه، محدودیت حرکت مفصل با علامت پاتریک مثبت (درد هیپ به هنگام چرخش مفصل هیپ به سمت خارج) را نشان می دهد و رادیوگرافی نشان دهنده تغییرات دژنراتیو است.
کمردرد می تواند بعلت بیماریهایی مثل آنوریسم آئورت، بیماری احشائی یا ادراری تناسلی (به ویژه بیماری های لگنی در زنان) و توده های خلف صفاقی باشد. در این نوع کمردرد اغلب، نشانه ها و علائم دیگری وجود دارند که نشان دهنده ی بیماری زمینه ای است. علاوه بر این حساسیت موضعی ستون فقرات و محدودیت حرکتی وجود ندارد. درمان، شامل درمان علت زمینه ای است.
درد مزمن غیراختصاصی پشت و کمر
کمردرد علل بسیار زیاد دیگری نیز دارد که در این مبحث اشاره به آنها بحث را طولانی می کند.در بسیاری از بیماران که درد مزمن پشت آن ها یک معضل درمانی ایجاد می کند، علائم عینی یا علت آشکار درد، علیرغم تحقیقات مفصل پیدا نمی شود. در برخی موارد، ممکن است درد اساسی وضعیتی داشته باشد؛ در موارد دیگر، ممکن است درد یک تظاهر جسمی از یک بیماری روانی باشد. دردی که از ابتدا منشأ عضوی دارد اغلب با عوامل غیرحضوری تشدید یا ایجاد می شود و منجر به ناتوانی می شود که تناسبی با نشانه ها ندارد.

در کمردرد داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی می توانند تسکین کوتاه مدت ایجاد کنند. در مورد استفاده ی طولانی ضد دردهای نارکوتیک بهتر است به طور کلی از این داروها پرهیز شود. درمان با داروهای ضدافسردگی سه حلقه ای گاهی مفید است. ارزیابی روانی بیمار هم اهمیت دارد. استراحت در بستر توصیه نمی شود و فایده ی آن به اندازه محدود کردن فعالیت است. باید از جراحی های غیرضروری پرهیز شود. استفاده از روشهای مختلف طب فیزیکی برای درمان کمردرد امروزه بسیار مرسوم شده و یکی از این روشها برنامه ورزشی پیشرفته کمری است که در حال حاضر در بیمارستان فیروزگر می باشد.
تنگی کانال نخاعیبهترین روش در درمان دیسک و سیاتیک

19:

دیسک چیست ؟

دکتر محمد ابراهیم طاهریان [ متخصص جراحی استخوان و مفاصل ]دیسک ماده قابل انعطافی است که در بین مهره ها قرار می گیرد و باعث انعطاف ستون فقرات ، در صورت فشار و استرس روی آن می شود . هر دیسک از دو قسمت مرکزی و محیطی تشکیل شده است . قسمت مرکزی شامل ماده لزج و نرم و قسمت محیطی سفت و محکم می باشد . در زمانی که به دیسک فشار زیاد وارد شود ، ماده لزج و ژله مانند از محیط دیسک بیرون زده و با فشار به اعصاب نخاعی که از کنار آن عبور می کنند باعث ایجاد علائم عصبی در ناحیه ستون فقرات و اندام ها می شود .

بهترین روش در درمان دیسک و سیاتیک

در صورت عدم درمان مناسب ، این عارضه می تواند منجر به علائم غیر قابل برگشت و حتی فلج اندام شود .
آندوسکوپ چیست ؟
آندوسکوپ وسیله ای است که با آن می توان مهره ها ، دیسک بین مهره ای ، ریشه های عصبی ، طناب نخاعی و سوراخ بین مهره ای را مشاهده کرد و عامل فشار بر روی عصب ستون فقرات را رفع و علائم بیماری را رفع کرد .
بهترین روش در درمان دیسک و سیاتیک
مزایای آندوسکوپی دیسک در مقابل عمل جراحی باز چیست ؟
در عمل جراحی باز برای رسیدن به دیسک مورد نظر ، قسمتی از استخوان مهره ای برداشته می شود و در نتیجه مهره صدمه میخورد . ولی در عمل آندوسکوپی هیچ قسمتی از استخوان آسیب نمی بینید .
احتمال چسبندگی درعمل جراحی باز بیشتر از آندوسکوپی است .
احتمال خونریزی در عمل آندوسکوپی با توجه به شکاف کوچک ایجاد شده ، به مراتب کمتر از عمل جراحی باز است .
احتمال عفونت در عمل آندوسکوپی با توجه به شست و شوی مداوم در حین عمل ، بسیار کمتر از عمل جراحی باز است .
در آندوسکوپی نیاز به بیهوشی عمومی مانند جراحی باز نیست .
در آندوسکوپی شکاف داده شده روی پوست حدود 8 الی 10 میلی متر است و به عضلات اطراف مهره ای صدمه ای وارد نمی شود . در صورتی که در جراحی باز این شکاف به مراتب بیشتر می باشد .
در آندوسکوپی دیسک ، نیاز به بستری در کلینیک نبوده و بیمار می تواند همان روز مرخص گردد .

20:

عمل جراحي ديسك به روش ترانس فورامينال

دکتر محمد ابراهیم طاهریان [ متخصص جراحی استخوان و مفاصل ]

دراین روش كه از طریق اپروچ لترال برای دیسكهای بین مهره های دوم وسوم ـ سوم و چهارم ـ چهارم و پنجم انجام میشودا بتدا بایستی بیمار مناسب برای این عمل انتخاب شود .
دیسكهایی كه در سمت فورامینال باشند یا قسمت غالب دیسك پروترود یا اكسترود متمایل به فورامن باشند انتخاب شده و فورامن نبایستی خیلی تنگ بوده ویاآرتروز پیشرفته دراین محل وجود داشته باشد.
از طرفی كرت ایلیاك نبایستی درحدی باشد كه جلوی ورود سوزن راهنما وسپس ورود دیلاتور در حد دیسك بین مهره چهارم و پنجم را بگیرد.در صورتی كه كرت ایلیاك بالاتراز سطح دیسك بین مهره چهارم و پنجم باشد بایستی شیوه دیگری را برای این عمل انتخاب كرد.
ابتدا سوزن راهنما رابا استفاده ازسی ـ آرم ازلترال وارد فورامن كرده بایستی سعی كرد كه از كنار تحتانی پدیكول مهره بالایی فاصله گرفته تا ریشه خارج شونده درگیر نشود .
سپس دیلاتور را وارد كرده وپس از آن آندوسكوپ در محل دیسك مورد نظر قرار گرفته وپس از مشخص كردن قطعه پروترود یا اكسترود آن قسمت برداشته وباید سعی كرد كه دورا دیده شود تا قطعه ای كه به دورا فشار وارد میكندخارج گردد .
سپس داخل دیسك را با كوتر بای پولار كه امواج خاص الكتریكی را منتقل می كند باقیمانده دیسك را جمع كرده وسعی می كنیم قطعات داخل دیسك مجددا بیرون زده نشود. پس از چك كردن محل عمل ، می توانیم عمل را خاتمه دهیم.

21:

بررسی علل کمر درد در میانسالی در انسان

دکتر سید سلمان فاطمی [ متخصص داخلی مغز و اعصاب ]بحثی در مورد علل زیاد شدن کمر درد و گردن درد در سن میانسالی در انسان :
کمر انسان ، ساختاری پیچ خورده است . تحدب رو به عقب در ناحیه باسن و سپس تقعر رو به عقب در ناحیه پایین کمر سپس تحدب رو به عقب در ناحیه میانی و بالایی کمر و دوباره تقعر رو به عقب در ناحیه گردن .یک ساختار پیچ و واپیچ که فقط منحصر به این تابها نیست . هنگامی که راه میرویم ، دست سمت راست به جلو میرود و پای سمت چپ هم به جلو و دست و پای مقابل هم با هم حرکت میکنند . در اینجا هم ستون فقرات که متصل به دست و پاست مطابق با حرکت دست و پا ، انحرافی پیدا میکند . مثلا ستون فقرات بالایی همراه با دست راست مختصر به جلو میرود و ستون فقرات پایینی هم همراه با پای چپ مختصر به جلو میگردد .
این هم یک پیچ و تاب دیگر !!
قضیه خیلی پیچیده است .و فقط ستون فقرات با پیچ و تابهای خودش گرفتار نمیشود بلکه باید حدود 5 کیلو بار سنگین یعنی سر و مغز را هم بر خودش بکشد .گاهی شاید آرزو کنیم ، چهار پا باشیم تا هم پیچ و تاب کمرمان کمتر شود و هم مجبور نباشیم حدود 5 کیلو بار سنگین مغز را بر ستون فقرات خود بکشیم . بخصوص آنکه مغز چهار پا وزنش کمتر از وزن مغز ماست !!
پس هم پیچ و تاب سنگین کمر خود را داریم و هم یک هدیه سنگین و پرحجم را بر ستون فقرات خود میکشیم . که این ها را چهار پا مجبور نیست تحمل کند . هم به دلیل چهار پا بودن ، ستون فقراتش صاف است و هم وزن سر و مغزش کمتر است و هم به دلیل چهار پا بودن ، بار این مغز و جمجمه بر ستون فقراتش نیست . چهار پایی که از بر زمین نگریستن خسته شده است و رو به سوی آسمان میکند ، حالا با باری سنگین و پیچ و تابی سخت مواجه شده است . گویا خسته شدن از دنیا ، بار سنگینی را بر دوشش نهاده است که مجبور است ، آن را تحمل کند و تاوان آن را هم بدهد .
ستون فقراتی با این همه پیچ و تاب و بار سنگین چگونه حمایت میشود ؟
دیسک بین مهره ای : یک ساختار فیبروز در اطراف و یک ساختار ژلاتینی غلیظ در وسط که در میان مهره ها قرار دارد و باعث انعطاف حرکت مهره ها میشود
و عضلات: این عضلات دور تا دور ستون فقرات را گرفته اند و مانند تشکی که استخوان سخت روی آن آرام گرفته است ، عمل میکنند .ولی مشخص است که این ساختار حمایتی ، در برابر حرکات دائمی ستون فقران و پیچ و تابهای پی در پی آن و مغز سنگین روی آن تاب مقاومت چندانی ندارد . پس انسان با این بار سنگین و این کمر قناس چه کند ؟
1- سعی کند روی چیزهای نرم راه رود تا فشار بر مهره ها و دیسک بین مهره ای کم شود . امروزه به دلیل بناهای ساختمانی و سنگ و سیمان و آسفالت کف خیابانها ، امکان راه رفتن روی چیزهای نرم کمتر وجود دارد ، پس باید به جای راه رفتن روی چیزهای نرم ، کف پای خودر ا مجهز به چیزی نرم کنیم . و لازم است از کفشهای با کف نرم و چند لایه استفاده کنیم تا فشار بر ستون فقرات کم شود .
2 - سعی کند از افزایش تحدب قسمت بالایی ستون فقرات جلوگیری کند . سعی کند راست راه برود و قوز نکند . و گردن را راست بگیرد . مثلا هنگام کار با کامپیوتر یا مطالعه ، باید سعی کند تکیه به پشتی صندلی بدهد و از خم کردن زیاد کمر اجتناب کند .
3 - عضلات کمر را تقویت کند تا مانند تشکی نرم ، بتواند از دیسک و مهره ها حمایت نماید و بتواند بار سنگین مغز خود را بر دوش بکشد . نمونه نرمشهای تقویتی کمر در سایت تلگرام ، بیان شده است .
4 - گاهی مانند چهار پا و با کمال فروتنی سر را به زیر بیفکند و به جای آنکه بار مغز و سر دایما بر ستون فقراتش باشد ، آن را به جاذبه زمین بسپارد ، نمونه این کار رکوع و سجود است که انسان حین این اعمال ، بار سر را از روی ستون فقرات بر میدارد .
5 - عضلات گردن را با نرمشهای خاص عضلات گردن قوی نگه دارد .
6 - گاهی از طبیعت بیاموزد . دلفین و وال پستانداراني بسیار سنگین هستند که مانند دیگر چهار پايان فرزند خود را شیر میدهند و مانند دیگر چهارپایان با شش تنفس میکنند ولی وقتی دیدند توان کشیدن این وزن سنگین را در برابر جاذبه ندارند خود را به آب انداختند تا آب از وزن آنها در برابر جاذبه بکاهد
انسان هم گاهی مانند آنها خود را به آب بیندازد تا وزن بدنش کم شود و بدون مقابله چندان با جاذبه زمين عضلات خود را با شنا قوی نماید . و در آخر ، وقتی قرار است به دلیل راست راه رفتن و مغز سنگین ، این پیچ و تاب زیاد و بار سنگین را بر کمر خود تحمل کند ، حداقل قدری از مسببان این بار سنگین : یعنی دستان آزاد که مجبور نیست وزن بدنش را تحمل کند و مغز بزرگ خود ، استفاده بهینه نماید .تن به کار با دستانش بدهد و قدر این دستان آزاد را بداند و با مغز خود بیندیشد و نیروی این مغز را به دستان آزادش بدهد ، تا دربرابر این بار سنگین و کمر قناس ، چیزی هم به دست بیاورد . تا شاید در آینده با دستان آزاد و مغز بزرگش ، روشهای بهتری برای جلوگیری از کمر درد ابداع کند .

22:

ورزش در کمر درد

دکتر سید سلمان فاطمی [ متخصص داخلی مغز و اعصاب ]ورزشهای مفید در کمر درد ، ورزشهایی است که قوس کمر را کمتر کند و باعث گشاد شدن کانال نخاع شود . در این ورزشها تنه کمی به جلو متمایل میشود مانند دوچرخه سواری یا نرم دویدن یا اسکی .
ورزش شنا بايد بطور صحيح انجام شود و ضمن شنا كردن حتي الامكان بايد از بالا آوردن بيش از حد سر از آب كه موجب خم شدن سر و تنه به عقب و افزايش قوس كمر ميشود جلوگيري كرد.
بالا رفتن از پله ها با توجه به اينكه ضمن بالا رفتن بيمار تنه خود را به جلو خم كرده و قوس كمر را كاهش ميدهد ورزش مفيدي است در حالي كه در پايين رفتن از پلهها بيمار تنه خود را متمايل به عقب نموده و باعث افزايش قوس كمر ميشود به همين منظور مبتلايان به كمر درد بهتر است ضمن پايين آمدن از پله ها دستگيره پله را در دست گيرند تا تنه شان كمي به جلو خم شود.
در تنيس بازان خم كردن كمر به عقب براي زدن توپ باعث افزايش قوس كمر ميشود كه براي بيماران مبتلا به كمر درد مضر است. اين بيماران اگر به اين موضوع آگاهي داشته و در ضمن بازي از افزايش قوس كمر خود جلوگيري كنند مانعي ندارد.

23:

روش هایی برای رهایی از کمردرد

دکتر شاهرخ نوری [ متخصص درد ]

گر شما هم از درد کمر رنج میکشید، بدانید که تنها نیستید. از هر پنج نفر، چهار نفر درد کمر را در برههای از زندگی تجربه میکنند و یکی از دلایل اصلی مراجعه افراد به پزشک را میتوان همین درد کمر برشمرد.درد کمر میتواند در حالتهای مختلف ظاهر شود و از یک درد مرده مداوم تا یک درد شدید ناگهانی شما را زمین گیر کند. این درد دلایل متفاوتی دارد و میتواند در اثر شکستی در ناحیه ستون فقرات، بیماری، آرتروز، دیسک کمر و … بروز کند. خیلی از افراد به دلیل داشتن اضافه وزن دچار درد در ناحیه کمر میشوند.خبر خوش آنجاست که بسیاری از افراد با گذشتن چند روز و یا هفته دردشان بهبود میابد و نیازی به عمل جراحی ندارند. به نقل از سایت سالم زی، چیزی که بیشتر از هر درمانی مورد نیاز این دسته از افراد است، استراتژی های کمکی خود شخص است که میتواند در بهبود شرایط اثر خوبی بگذارد و از بازگشت درد جلوگیری کند.
۱- بیشتر تمرین کنید :
در صورتی که کمر شما درد میکند، ممکن است به این فکر کنید که فعالیت خود را کمتر کنید و بیشتر استراحت کنید. یک یا دو روز استراحت ممکن است درد شما را کاهش دهد، اما مدت زمان بیشتر نمیتواند وضعیت را بهبود بخشد. متخصصان بر این باورند که تمرینهای سبک میتواند از میزان التهاب بکاهد و تنش عضلانی را کاهش دهد.
۲- مراقب وزنتان باشید :
چندین کیلوگرم اضافه تر در ناحیه میانی بدن میتواند فشار مضاعفی را به کمر شما وارد کند، سعی کنید تا از وزن ایده آلتان چهار کیلوگرم کمتر باشید، تا فشار بر روی کمر شما کمتر باشد.
۳- سیگار کشیدن را متوقف کنید :
سیگار کشیدن، جریان مواد معدنی مورد نیاز بدنتان را به دیسک های بین مهرههای کمر کاهش میدهد و همین موضوع منجر به افزایش درد در ناحیه کمر میشود.
۴- حالت خوابیدن :
در صورتی که بیش از حد دچار درد کمر میشوید با پزشک خود راجع به بهترین حالت خوابیدن صحبت کنید. خوابیدن به بغل، در حالتی که زانوهایتان را به سمت سینه جمع کرده اید، گاهی از اوقات برای افراد مبتلا به کمردرد توصیه میشود. در صورتی که علاقه دارید به پشت بخوابید، بهتر است تا یک بالشت را به زیر زانوهای خود قرار دهید و بالش کوچکی را نیز در پایینترین قسمت کمر (گودی کمر) خود بگذارید. به خاطر داشته باشید که خوابیدن بر روی شکم میتواند فشار مضاعفی را بر روی کمر شما وارد کند.
۵- به حالت نشستن توجه کنید :
بهترین صندلیها برای نشستن، صندلیهایی با پشتی صاف و بیرون زدگی برای گودی کمر هستند. سعی کنید زانوهایتان را از باسنتان بالاتر نگاه دارید. در صورتی که برای مدت زیادی ایستاده هستید، سعی کنید تا سرتان را بالا نگه دارید و شکمتان را به داخل بگیرید. در مواقع نشستن سعی کنید از چهار پایه برای زیر پا استفاده کنید.
۶- مراقب بلند کردن اشیا باشید :
برای بلند کردن اشیا سنگین خم نشوید. سعی کنید تا زانوهای خود را خم کرده و نیمخیز شوید، شی مورد نظر را نزدیک به شکمتان نگه دارید و به آرامی برخیزید. به بدن خود فشار نیاورید و تا جای که میتوانید به جای کشیدن اشیاء سنگین، آنها را هُل دهید.
۷- از پوشیدن کفش پاشنه بلند خودداری کنید :
کفشهای پاشنه بلند، نقطه ثقل بدن شما را جابجا میکنند و عامل ایجاد فشار بیشتری به کمر هستند. سعی کنید از کفشهایی با پاشنه سه سانتیمتر استفاده کنید.
۸- شلوار تنگ نپوشید :
شلوارهای تنگ حرکات شما را محدود میکنند و شما به راحتی نمیتوانید خم و راست شوید و همین موضوع سبب میشود تا فشاری بیش از حد به کمر شما وارد آید.
۹- کیف پولتان را سبک کنید :
نشستن بر روی یک کیف پر پول منجر به بروز درد کمر میشود. سعی کنید تا کیفتان را خالی نگاه دارید و یا در زمانی که بیش از حد مینشینید، آن را از جیبتان بیرون بیاورید.
۱۰- کیف دستی مناسب را انتخاب کنید :
کیفی را خریداری کنید که بند بلندی داشته باشد و بتواند تا بالای سرتان برسد. بهتر است تا از مدل کیف های پستچی بخرید و بند آن را بر روی شانه مخالف بگذارید، تا وزن آن در بدنتان پخش شود و تنها به یک نقطه از بدن فشار وارد نشود. زمانیکه کیف سنگینی را با دست و بدون بند حمل میکنید، سعی کنید تا هر چند وقت یکبار، دستتان را عوض کنید و از قرار دادن بار بیش از حد در یک سمت از بدنتان خودداری کنید. هر چند وقت یکبار، کیفتان را خالی کنید و وسیله های غیر ضروری را از آن بیرون بیاورید.
۱۱- کمربندها را فراموش کنید :
برای کمر، تعداد زیادی کمربندهای طبی در بازار موجود است، اما اکثر آنها برای دوران نقاهت برخی از عمل های مفید است و هنوز ثابت نشده است که آنها برای دردهای شدید کمر مفید هستند.

24:

کمردرد در کودکان را جدی بگیرید

دکتر شاهرخ نوری [ متخصص درد ]

کودکان هم همانند بزرگسالان به کمر درد مبتلا می شوند که این مشکل در کودکان به مراتب از اهمیت ویژه ای برخوردار است و لازم است علل آن مورد بررسی قرار بگیرد.علل کمردرد در کودکان با بزرگسالان تفاوت دارد چرا که کمردرد بیشتر به سبب بروز آرتروز و سختی کار است اما در کودکان شایع ترین سبب ایجاد کمردرد ضربه های ورزشی است.در درجات بعدی عفونت ها و تومورها نیز سبب ایجاد کمردرد میشود که لازم است هر یک از این موارد توسط پزشک متخصص بررسی و مشخص شود.کمردرد در کودکان جنبه ارثی ندارد و تنها بعضی اختلالات همچون کجی ستون فقرات میتواند به ژنتیک مربوط باشد.
کمردرد در کودکان در سنین ۱۰ سالگی بە بالا بیشتر اتفاق میافتد کە باید جدی گرفته شود و بە موقع نیز درمان شود.به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، یکی از علل بروز کمردرد عفونت است گفت: عفونت ها از جاهای دیگر بدن سرایت میکند به عنوان مثال عفونت های دندانی، عفونت مثانه و روده میتواند منجر به کمردرد شود به طوری که در این شرایط میکروب در جریان خون پخش میشود و کنار دیسک می نشیند و منجر به کمردرد می گردد.این نوع کمردرد در کشورمان بسیار شیوع ندارد . در بعضی مناطق محروم به سبب سو تغذیه و فقر بهداشتی ممکن است کودکان به سبب عفونت دچار کمردرد شوند.
درمان کمردرد
درمان کمر درد به سبب آن بستگی دارد که باید تشخیص داده شود.در صورتیکه کمردرد به سبب ضربه و حوادث ورزشی باشد درمان آن استراحت، فیزیوتراپی و محدود کردن ورزش است و در صورتی که سبب کمر درد عفونت باشد لازم است درمان لازم صورت پذیرد و اگر کمردرد به سبب وجود تومور باشد عمل جراحی انجام می گردد که این موارد از طریق عکسبرداری و MRI قابل تشخیص است.

25:

نکات مفید جهت درمان چسبندگی های کانال

دکتر علی نقره کار [ متخصص درد ]

نکات مفید جهت درمان چسبندگیهای کانال نخاعی بعد از اعمال جراحی کمر ( سندرم جراحی شکست خورده ) :
در پروسه درمانی چسبندگی های کانال نخاعی ( از علل مهم سندرم شکست جراحی کمر ) ، فعالیت های فیزیکی خاص، اهمیت بسزایی دارند، اما ممکن است درد و خشکی همراه با سندرم شکست جراحی کمر، مانع از انجام ورزش های مفید شود. این ورزش های ساده، نه تنها به تقویت عضلات کمری کمک می کنند، بلکه موجب کاهش اضطراب و اختلالات خواب ، در این بیماران می شوند. قبل از شروع ورزش ها با پزشک خود مشورت کنید، چون انجام فعالیت غلط می تواند برای شما مضر باشد.
شنا کردن :
شنا کردن مکررا برای بیمارانی که کمر درد دارند توصیه می شود چون آب نیروی جاذبه زمین را کم کرده و موجب کاهش فشار به دیسک و مهره ها می گردد. از علل دیگر، بهبود افزایش گردش خون به ناحیه آسیب دیده کمر می باشد که موجب افزایش تغذیه، اکسیژن رسانی و دفع بیشتر مواد سمی از این ناحیه می شود. شنا موجب کشش عضلات پشت، و بهبوداسپاسم آنها می شود، در نتیجه باعث کاهش فشار بر روی طناب نخاعی و ریشه های عصبی می گردد. از طرف دیگر شنا موجب قوی تر شدن عضلات کمری شده و در نتیجه این عضلات قوی، بهتر می توانند از ستون فقرات حمایت کنند. می توان گفت شنا بهترین ورزشی است که تاثیرات شگفت انگیزی در این بیماران دارد.
پیاده روی :
پیاده روی یکی از ساده ترین و موثرترین ورزش هاست که نیاز به هیچگونه آموزش یا تجهیزات خاصی ندارد. پریدن و دویدن اثرات نامطلوبی بر روی ستون فقرات شما دارد، در حالیکه پیاده روی منظم به کاهش ناراحتی ناشی از چسبندگی های کانال نخاعی منجر می شود. پیاده روی در بیرون از منزل یا بر روی تردمیل روش بسیار خوبی برای افزایش پمپاژ قلب و ریه بوده و به دلایل زیر منجر به بهبود کمر درد ناشی از چسبندگی های نخاعی بعد از عمل می شود.
1- تقویت عضلات کمری : هر چه ماهیچه های کمرتان قوی تر باشند ، پشتیبان بهتری برای ستون فقرات شما بوده و استقامت آنها را افزایش می دهند.
2- حفظ تراکم استخوان و عضلات ( جلوگیری از پوکی استخوان ) : عدم فعالیت طولانی مدت موجب ضعیف شدن استخوان ها و عضلات می شود.
3- افزایش گردش خون : گردش خون بهتر ، اجازه می دهد مواد مغذی بیشتری به ناحیه آسیب دیده ( که نیاز به ترمیم دارد ) برسد. از طرفی سموم تولید شده ناشی از آسیب و التهاب را ، سریع تر دفع می کند.
4- از بین بردن اسپاسم عضلات : هر چه اسپاسم عضلات کمتر شود، فشار از روی طناب نخاعی و ریشه های عصبی برداشته می شود.
ورزش های کششی و یوگا :
کشش عضلات کمری به انعطاف پذیری این عضلات کمک می کند. یوگا در این زمینه کمک کننده است، اما برای کسانی که به سندرم جراحی شکست خورده مبتلا هستند باید به آرامی و با احتیاط بیشتری انجام شود. حرکات کششی شدید طولانی ، بویژه چرخش حین محور ستون فقرات می تواند برای بیمار مضر باشد ، بنابراین مربی یوگای شما باید کاملا با تجربه بوده و با توجه به شرایط، برنامه ای متناسب با نیاز های شما طرح ریزی کند، تا کمر شما آسیبی نبیند، پس قبل از انجام این ورزش ها مربی خود را درباره کمر درد، سابقه عمل جراحی کمر و محدودیت های بالقوه ای خود آگاه سازید.
احتیاطات مهم :
همانطور که در بالا ذکر شد ، فعالیت های چرخشی ستون فقرات بویژه برای افرادی که تحت اعمال سندرم شکست جراحی کمر هستند، می تواند مضر باشد. از جمله این فعالیت های مضر، گلف یا تنیس و بلند کردن اجسام سنگین می باشد که می تواند آسیب های شدیدی به ستون فقرات شما وارد سازد.
نکاتی که در محیط کار باید رعایت کنید :
اگر شما به سر کار می روید و از کمر درد رنج می برید و همچنان بعد از جراحی، کمر درد دارید در محیط کار به نکات زیر توجه کنید :
باید حتما به مدت 5 دقیقه بر روی زمین دراز کشیده ، زانوهایتان را خم کنید و بازوهایتان صاف در دو طرف قرار گیرد. این حرکت می تواند برای مدتی به ستون فقرات شما استراحت داده و موجب کاهش فشار نخاعی در محیط کار شود.گرم و سرد کردن کمر را در محیط کار انجام دهید. استفاده از کمپرس سرد در مناطق دردناک به مدت 20 دقیقه موجب کاهش التهاب می شود. از طرفی استفاده از گرما ممکن است تحریک بافت ها را بیشتر کند ، اما باعث کاهش اسپاسمهای عضلانی و افزایش خون رسانی به ناحیه آسیب دیده شود. بنابراین درمان سرد و گرم کردن متناوب ، بهترین نتیجه را در زمانی که در محل کار هستید برایتان فراهم می کند.دارو هایی که پزشک برای شما تجویز کرده حتما استفاده کنید.
اگر کار کردن با درد غیر قابل تحمل است :
برای برخی بیماران مبتلا به سندرم شکست خورده کمر ( و چسبندگی های نخاعی بعد از عمل ) درد ، ناتوان کننده بوده و رفتن به سر کار برای آنها غیر ممکن است. در این موارد روش مداخله ای درد مانند کودال نوروپلاستی و اقدامات اپیدوروسکوپیک ( آندوسکوپی نخاع ) بسیار کمک کننده است .

26:

هشت شایعه در مورد کمر درد

دکتر علی نقره کار [ متخصص درد ]بهترین روش در درمان دیسک و سیاتیک
حقایقی در مورد کمردرد :
درد کمر ممکن است همانند درد ناشی از چاقو، دردی بسیار تیز بوده و یا یک درد مبهم باشد. از هر ۱۰ نفر ۸ نفر در طول زندگی خود دچار کمردرد میشوند. بیایید مطالبی که راجع به کمردرد شنیده اید را باهم مرور کرده و صحت و سقم آن را مشخص کنیم.
شایعه: همیشه صاف بنشینید :
بهترین روش در درمان دیسک و سیاتیک
خمیده نشستن مضر است، اما نشستن به حالت صاف برای مدت طولانی می تواند به کمر شما آسیب وارد کند. برای مدت طولانی بر روی صندلیتان ننشینید و چند مرتبه در روز به خودتان استراحت دهید. به هنگام نشستن بر روی صندلی به عقب تکیه دهید. پاهای خود را بر روی کف زمین بگذارید و اجازه دهید کمرتان مقداری انحنا داشته باشد. شاید بهتر است بخشی از روز که شما در حال صحبت با تلفن و یا خواندن چیزی هستید، بایستید.
شایعه: اجسام سنگین را بلند نکنید :
بهترین روش در درمان دیسک و سیاتیک
لزوماً اینکه شما چند مرتبه در روز در حال بلند کردن اجسام هستید، مهم نیست. بلکه نکته مهم این است که شما چگونه اجسام را بلند میکنید. برای بلند کردن اجسام مستقیماً جلوی آن قرار بگیرید درحالیکه پشتتان صاف و سرتان رو به بالاست نزدیک جسم موردنظر چمباتمه بزنید. بعد از گرفتن جسم موردنظر با فشار روی پاهایتان بایستید. بازوها و جسم را نزدیک بدن و در خط وسط نگهدارید. هنگام بلند کردن اجسام به اطراف خم نشوید و چرخشی در ستون فقرات خود نداشته باشید. به هرحال باید دقت کنید که بعضی از اجسام ممکن است برای شما سنگین باشد.
شایعه: استراحت در بستر بهترین درمان است :
بهترین روش در درمان دیسک و سیاتیک
استراحت در مورد کمردردهای ناشی از صدمه و پیچ خوردگی شاید مفید باشد، اما استراحت بیش از یک یا دو روز منجر به بدتر شدن دردتان میشود.
شایعه : کمردرد، همیشه بدلیل ضربه است :
بهترین روش در درمان دیسک و سیاتیک
کمردرد علل مختلفی دارد ازجمله دیسک تخریب شده، بیماری ها، عفونت ها و یا حتی موارد ارثی میتوانند کمر شما را مستعد آسیب کنند.
واقعیت: وزن بیشتر، درد بیشتر:
بهترین روش در درمان دیسک و سیاتیک
وزن مناسب به جلوگیری از ایجاد کمردرد کمک می کند. همانطور که شما می دانید اضافه وزن فشار بیشتری به کمر وارد میکند. کمردرد در افرادی که اضافه وزن دارند شایعتر است؛ مخصوصاً افرادی که آخر هفته فعالیت زیادی دارند ولی در طول هفته پشت میز نشین هستند.
شایعه: لاغر بودن یعنی عدم ابتلا به کمردرد:

هر کس می تواند در طول زندگی مبتلا به درد کمر شود. افرادی که بیش از حد لاغر هستند مانند کسانی که اختلال در غذا خوردن و بی اشتهایی دارند مستعد پوکی استخوان هستند. این افراد نسبت به سایر افراد جامعه بیشتر مستعد شکستگی استخوان و مهره ها هستند.
شایعه: ورزش برای کمردرد مضر است:
بهترین روش در درمان دیسک و سیاتیک
این دروغ بزرگی است!بلکه ورزش منظم از ابتلا به کمردرد جلوگیری می کند؛ بنابراین پزشکان برای افرادی که به تازگی دچار کمردرد شده­ اند ورزش را توصیه می­کنند. شروع ورزش، با حرکات آرام می­ باشد و به تدریج بر شدت حرکات ورزشی افزوده می ­شود. بعد از بهبودی کمردرد، ورزش منظم می ­تواند مانع از عود آن شود.
واقعیت: کایروپرکتیک می تواند کمک کننده باشد
بهترین روش در درمان دیسک و سیاتیک
دستورالعمل درمانی کالج پزشکان آمریکا و انجمن درد آمریکا، شامل گزینه های دیگری برای درمان کمردرد با فواید اثبات شده می ­باشد. ازجمله این گزینه ها می ­توان از کایروپرکتیک و ماساژ درمانی نام برد.
واقعیت: طب سوزنی می تواند در درمان کمردرد مفید باشد:
بهترین روش در درمان دیسک و سیاتیک
سازمان­ ها و انجمن­ های مشابه نیز می ­گویند طب سوزنی، یوگا و ریلکسیشن و درمان­ های شناختی -رفتاری ممکن است وقتی کمردردتان به درمان­ های استاندارد جواب نداد، کمک کننده باشد.
شایعه: تشک سفت تر بهتر است:
بهترین روش در درمان دیسک و سیاتیک
در یک مطالعه­ اسپانیایی افرادی با کمردرد که روی تشک با سفتی متوسط خوابیدند، نسبت به کسانی که بر روی تشک سفت می­ خوابیدند، کمتر به کمرشان صدمه وارد شده و بهتر قادر به حرکت بوده­ اند. بنابراین تجویز تشک با درجه­ سفتی یکسان برای همه صحیح نیست. انتخاب سفتی تشکبستگی به عادات خواب شما دارد. تشک نامناسب موجب ایجاد درد کمر می­ شود. بهترین تشک، تشکی است که شما در آن راحت باشید.

27:

بیرون زدگی دیسک بین مهره ای و کمردردها

دکتر شاهرخ نوری [ متخصص درد ]بیرون زدگی دیسک بین مهره ای و کمردردهای مزمن
فتق دیسک بین مهرهای در بین عموم مردم و حتی پزشکان به نام های متفاوتی خوانده میشود بطور عمده بنام دیسک و فتق دیسک و یا بطور اشتباه سیاتیک گفته میشود ولی اصطلاحات دیگری که آسیب وارده را بیان میکنند و در گفتگوی پزشکی مرسومند عبارتند از برجستگی دیسک ، سُرخوردگی دیسک، جابجائی و فتق دیسک. البته آنچه که علائم دیسک واقعی رادارد همان حالت فتق کامل است.
علت فتق دیسک بین مهره ای
دیسکها انعطاف پذیر بوده و هر دیسک بین دو مهره قرار میگیرد. کشیدگی ، پیچ خوردگی و فشار به ناحیه کمر که به عناصر پشتی ستون فقرات آسیب وارد میکند، میتواند به دیسک یا دیسکهائی که در جلو بین دو جسم مهرهای قرار میگیرد نیز صدمه وارد کند. هر دو قسمت محیطی و مرکزی دیسک آسیب پذیرند ولی اصطلاح فتق زمانی کاربرد دارد که قسمت مرکزی دچار آسیب شدید گردد که در این موارد، فتق با پارگی قسمت محیطی نیز همراه است. فتق هسته دیسک ممکن است درنتیجه اعمال نیروهای بیش از اندازه، نیروهای کم اما مداوم و مکرر بر روی دیسک و یا وجود آنولوس معیوب پیش آید.
فتق دیسک و فشار به ریشه عصبی
فتق دیسک میتواند بعلت ساییدگی تدریجی و پارگی خود به خود بخصوص در افرادی که کار نشسته دائمی دارند اتفاق افتد اما در اشخاصی که به حمل و نقل اجسام سنگین اشتغال دارند بیشتر از افراد دیگر است. در پارگیهای در اثر سائیدگی٬ بیماران دورههای دردهای طولانی و خفیف دارند ولی در پارگیهای حاد درد ناگهانی و شدید است. فشار داخل دیسک در حالت ایستاده کمتر از حالت نشسته و در حال نشسته کمتر از موقعی است که شخص در حالت ایستاده بطرف پائین خم میشود.[۶] در حرکت شدید خم شدن٬ هسته مرکزی دیسک به لبه پشتی الیاف حلقوی دور خود فشار آورده و آنرا اگر ضعیف شده باشد پاره میکند و بطرف ریشه عصبی مربوط به آن دیسک فشار وارد می آورد.
هر چند وجود فشار دیسک بیرون زده ٬ از عوامل اصلی علائم بالینی است٬ اما رادیکولیت شیمیائی∗ امروزه یکی از عوامل مهم در ایجاد درد کمر بحساب میآید و نمیتوان فقط وجود فشار روی نخاع و یا ریشه عصبی را تنها عامل ایجاد درد دانست. آزاد شدن فاکتور التهابی TNF که بطور عمده از پارگی دیسک حاصل میشود خود باعث تخریب و نکروز و اضمحلال و فساد بقیه دیسک شده و این التهاب در ایجاد درد مؤثر است. همچنین بعضی گزارشهای علمی عوامل ژنتیک و جهش ژنی را در ایجاد فتق دیسک مؤثر دانستهاست.
شواهدی وجود دارد که بیرون زدگی دیسک بینمهرهای که میتواند باعث کمردردهای مزمن شود در افرادی بیشتر دیده میشود که شکل مهرههای کمر آنها به مهرههای شمپانزهها و اورانگوتانها شباهت بیشتری دارد؛ به عبارت دیگر مهرههای کمر این افراد از نظر تکاملی کمتر برای راه رفتن روی دو پا تطبیق پیدا کرده است. یکی از توضیحاتی که در این باره ارائه شده این است که در مسیر تکامل از موجودی چهار دست و پا به انسان دو پا، فشار بر روی ستون مهرهها افزایش یافته است. نتایج این پژوهش این فرضیه را که کمردرد ممکن است منشأ تکاملی داشته باشد تقویت میکند.
علائم و نشانه ها
آسیب های خفیف دیسک معمولاً درد موضعی ایجاد میکنند که میتواند به علت صدمه قسمت محیطی دیسک باشد و یا به علت التهاب هسته دیسک که هنوز به مرحله فتق نرسیدهاست ولی به علت فشار ثانویه به اطراف، درجاتی از درد را ایجاد میکند. این حالت آسیب جدی محسوب نمیشود، مگر اینکه با ادامه نیروهای غیرطبیعی باعث از هم گسیختگی لایه محیطی و بیرون زدگی هسته دیسک∗ و فشار به رباط طولی پشتی، نخاع∗ و اعصاب نخاعی گردد. در این موارد، با توجه به میزان فشار به ریشه های عصبی حالات متفاوتی از درد را ایجاد میکند.
درصورت فشار به ریشه های عصبی در ناحیه کمر به علت فتق دیسک، درد ریشه عصب یا درد انتشاری∗ ایجاد میگردد که میتواند تا کل اندام تحتانی امتداد یابد. البته چون در ناحیه کمر دیسکهای L۴-L۵ و L۵-S۱ بیشتر تحت فشار قرار میگیرند بنابراین بیشتر درد عصب سیاتیک که مربوط به پشت اندام تحتانی است بوجود میآید. دردهای ناشی از ریشه عصب (درد انتشاری) همچون سیاتیک با خم کردن ستون فقرات، نشستن، انجام فعالیت، سرفه و عطسه افزایش و با استراحت کاهش مییابد. اما باید توجه داشت که مسیر انتشار درد به محل دیسک دچار فتق شده در ستون فقرات دارد. دیسکهای ناحیه مهرههای گردنی درد انتشاری در بازو و ساعد و انگشتان دست ایجاد میکنند.
درد انتشاری و علائم بالینی به اشکال مختلف توسط بیمار احساس و بیان میگردد. گاهی بصورت گزگز سوزش و بیحسی در قسمتی از اندام احساس و بیان میشود. در ۵۰ ٪از موارد که بیرون زدگی دیسک کم است ممکنست هیچگونه علائمی در نزد بیمار وجود نداشته باشد. اکثر پارگی و فتق دیسکها در قسمت کناری-خارجی اتفاق میافتد بهمین علت انتشار درد و علائم به یک طرف اندام حرکتی (راست یا چپ) محدود میباشد البته گاهی فتق دیسک از نوع مرکزی است و درد در دوطرف وجود دارد.

28:

برای درمان کمر درد کی باید جراحی کرد

دکتر علی نقره کار [ متخصص درد ]

بهترین روش در درمان دیسک و سیاتیک
اداره کمر درد : با کمر درد خود چکار کنیم ؟
بهترین روش در درمان دیسک و سیاتیک
از هر ده فرد، هشت نفر در طول زندگی خود به کمر درد مبتلا می شوند اما بسیاری از بیماران درک درستی از چگونگی مدیریت درد خود ندارند و نمی دانند گام بعدی برای درمان چیست ؟
اداره کمر درد : آیا ورزش شدید مفید است ؟
بهترین روش در درمان دیسک و سیاتیک
بسیاری از مردم مجبور به احتیاط بسیار زیاد جهت انجام کارهای روزمره خود می شوند به طوری که فعالیت های روزانه خود را برای درمان کمر درد محدود می کنند و با رعایت بلند کردن اجسام یا ورزش شدید ممکن است مجدداً دچار درد کمر شوند.
درمانهای محافظه کارانه متداول قبل از عمل
بهترین روش در درمان دیسک و سیاتیک
به طور کل همه بیماران بعد از ابتلا به کمر درد به دنبال راه های سریع تر و ساده تر جهت درمان دردشان هستند ،برخی از رایج ترین درمان ها موارد زیر است.
درمان کمر درد : گرم یا سرد کردن کمر
بهترین روش در درمان دیسک و سیاتیک
در حالیکه شواهد کمی وجود دارد که با گرم یا سرد کردن بتوان درد کمر را کاهش داد، اما برخی از بیماران بیان می دارند که این روش موجب بهبود کمردردشان شده است. برای انجام این روش باید محل درد را به طور متناوب و به فواصل ۱۵ تا ۲۰ دقیقه سرد و گرم کرد،این روش در برخی از بیماران جهت کاهش درد مناسب است.
درمان کمر درد : داروهای مسکن
بهترین روش در درمان دیسک و سیاتیک
گرچه داروهای مسکن درواقع نمی توانند موجب التیام صدمات وارد شده به کمر باشند، اما گروهی از مسکن ها که نقش ضد التهابی دارند موجب کاهش التهاب ناحیه آسیب دیده شده و می توانند موجب کاهش درد گردند بنابراین مسکن ها به عنوان مکمل درمان های حمایتی مانند فیزیوتراپی می باشند. در حین فیزیوتراپی ممکن است به دلیل کشش عضلات و تاندون ها درد بیمار به طور موقت تشدید یابد که در این موارد برای کاهش التهاب و درد ناشی از تمرین های فیزیوتراپی مصرف مسکن ها می تواند مفید باشد.
درمان کمر درد : تغییر عادات غلط و نظارت بر درد
بهترین روش در درمان دیسک و سیاتیک
از آنجایی که بسیاری از کمر دردها در مدت چند روز تا چند هفته به سادگی، با تغییر عادات غلط، از جمله نشستن استاندارد و بلندکردن صحیح اجسام، خود به خود بهبود می یابند. بیماران می توانند با تغییر عادات ناصحیح خود موجب بهبود کمر درد شده و مانع از عود مجدد آن شوند. عدم افزایش وزن، ترک سیگار، تنظیم وضعیت خوابیدن، عدم رانندگی طولانی، ورزش منظم، مانند پیاده روی و یا شنا موجب می شود که شما کمر سالم و بدون درد داشته باشید.
درمان کمر درد : چه وقت باید برای درمان کمر درد زیر تیغ جراحی رفت ؟
بهترین روش در درمان دیسک و سیاتیک
این موضوع از موضوعات مهم و اساسی در درمان کمر درد است، شاید نظرات در این مورد متفاوت باشد، به طور مثال شما با پزشکی مشورت می کنید که معتقد است برای درمان درد کمرتان باید جراحی شوید و پزشکی دیگر به این امر اعتقادی ندارد. اگر بعد از درمان هایی غیر از جراحی مثل ورزش و فیزیوتراپی، طب سوزنی، تزریق استروئید و دارو درمانی بهبودی در میزان کمر دردتان حاصل نشد باید به جراحی فکر کرد.
درمان کمر درد : جراحی کمر
بهترین روش در درمان دیسک و سیاتیک
جراحی کمر اغلب موجب بهبودی درد، کرختی و بی حسی دست ها و پاها می شود، این علائم، اغلب به دلیل فشار اعصاب در اطراف نخاع شما به وجود می آید. اعصاب نخاعی ممکن است به دلایل مختلفی تحت فشار قرار گیرند:۱- فتق دیسک: بیرون زدگی دیسک به داخل کانال نخاعی که فضای داخلی کانال نخاعی را تنگ می کند. ۲- تنگی کانال نخاعی: رشد ساختمان استخوانی و لیگامان های داخل کانال نخاعی، آرتروز مهره های کمری، همه می توانند خارهایی ایجاد کنند که به درون کانال نخاعی برجسته شده و موجب تنگی کانال شوند.
انواع جراحی دیسک :
دیسککتومی
: به دو روش بسته ( بدون بیهوشی و برش جراحی ) و باز ( تحت بیهوشی عمومی و با برش جراحی ) انجام می شود. دیسککتومی نوعی از جراحی است که در آن قسمت بیرون زده دیسک که به ریشه های عصبی یا طناب نخاعی فشار وارد می کند اصلاح می شود.
بهترین روش در درمان دیسک و سیاتیک
دیسککتومی بسته از راه پوست با کمک لیزر(PLDD):روش نوینی است کهبدون بیهوشی و برش جراحیبا کمک یک سوزن نازک انجام می شود، در این روش استخوان یا ساختار بیومکانیک مهره ها درگیر نمی شوند و موجب کمترین آسیب به بافت های اطراف دیسک می شود، بنابراین ریسک درد بعد از عمل و چسبندگی های ناشی از اعمال جراحی باز دیسک در این روش به حد صفر می رسد، این روش نیازی به بیهوشی و برش جراحی ندارد و بیمار همان روز یا صبح روز بعد، از بیمارستان ترخیص می شود. تمام این موارد با کمک یک سوزن انجام می شود که تحت راهنمایی اشعه ایکس وارد دیسک بیرون زده شده و حجم دیسک را کم می کند و فشار از روی کانال نخاعی و ریشه های عصبی برداشته می شود.
انواع جراحی دیسک
بهترین روش در درمان دیسک و سیاتیک
دیسککتومی باز : در روش باز دیسککتومی که در بیمارستان و تحت بیهوشی عمومی انجام می شود، برای اینکه جراح دیسک بیرون زده را بهتر ببیند قبل از اصلاح دیسک بیرون زده تکه کوچک یا تمام استخوان قسمت پشتی نخاع برداشته می شود که به آن لامینوتومی یا لامینکتومی می گویند، برای انجام این عمل نیاز به بیهوشی عمومی و برش جراحی می باشد، و بیمار باید حداقل یک شب در بیمارستان بستری شود.
لامینوکتومی برای درمان تنگی کانال
بهترین روش در درمان دیسک و سیاتیک
لامینوکتومی شایع ترین جراحی برای درمان تنگی کانال است، این جراحی، فشاری که بر اثر سن بر روی نخاع ایجاد می شود را بهبود می بخشد، این روش در موارد دیگر از جمله صدمه به کمر، دیسک های بیرون زده و تومور ها استفاده می شود، در لامینوکتومی استخوان قسمت خلفی مهره و بافت ضخیم شده پشت نخاع کاملا از بدن خارج می شود و در اکثر موارد برای جلوگیری از ناپایداری مهره ها از ایمپلنت های فلزی یا استخوانی در جهت ثابت کردن مهره ها استفاده می شود، که این ثابت کردن مهره ها به هم موجب افزایش احتمال ایجاد عوارض شده و مدت دوره نقاهت از بیماری را طولانی می کند.
انتخاب روش درمان
بهترین روش در درمان دیسک و سیاتیک
همیشه پزشکان متعهد به این اعتقاد دارند که با روش های کمتر تهاجمی، به درمان درد بیمار کمک کنند و از انجام روش های پرخطر با عوارض و هزینه بالا جلوگیری شود. در نهایت با راهنمایی پزشکتان و مشورت با او بهترین روش درمانی برای شما به کار می رود. همیشه به یاد داشته باشید جراحی تنها راه درمانی نیست، بلکه آخرین راه درمانی است.

29:

درمان بیرون زدگی دیسک کمر با ورزش

دکتر شاهرخ نوری [ متخصص درد ]فتق ديسک( lumbar disk herniation) به بيرون زدگي ديسک هاي بين مهره اي از محل طبيعي خود گفته مي شود. ديسک ها مانند بالشتک هاي ضربه گير در بين مهره هاي ستون فقرات قرار مي گيرند. وقتي ديسکي دچار بيرون زدگي شود مي تواند به اعصاب اطراف خودش فشار وارد کند و باعث درد شديد شود. سقوط، تصادفات، وارد شدن کشش مداوم به کمر، بلند کردن اجسام سنگين يا چرخش ناگهاني کمر همگي مي توانند باعث بيرون زدگي ديسک کمر شوند.البته گاهي اوقات بدون آن که هيچ آسيبي به ستوان فقرات وارد شود، ديسک دچار بيرون زدگي مي شود. بيرون زدگي ديسک کمر باعث کمردرد، بي حسي، درد و سوزن سوزن شدن پاها و اختلال در دفع ادرار و مدفوع مي شود. بيرون زدگي ديسک گردن هم با اين که درد کمتري دارد ولي مي تواند باعث بي حسي و گزگز در دست ها شود یا ايجاد مشکلاتي در حرکت گردن نمايد. به نقل از جام جم ،حرکات زير جهت بازتواني فتق ديسک توصيه مي شوند.
حرکت اول : به يک سمت دراز بکشيد طوري که پاها، لگن و شانه ي شما در يک امتداد قرار گيرند. به ساعد خود تکيه کرده و خود را از زمين بلند کنيد، در اين حالت آرنج شما بايد درست در زير شانه قرار گيرد.سعي کنيد 15 ثانيه در همين وضعيت باقي بمانيد و سپس به آرامي به وضعيت اول برگرديد.اين حرکت را در طرف مقابل نيز تکرار کنيد و سعي کنيد به مرور زمان بالا ماندن را تا يک دقيقه افزايش دهيد.
حرکت دوم : به پشت بخوابيد طوري که هر دو زانوي شما خم باشند و مچ يکي از پاهاي خود را روي زانوي پاي ديگر قرار دهيد. ران پايي که پايين قرار گرفته را با دست بگيريد و زانوي همين پا را به سينه نزديک کنيد.در اين حالت بايد در ناحيه باسن احساس کشش کنيد.15 تا 30 ثانيه به همين وضعيت بمانيد.اين حرکت را 3 بار تکرار کنيد.
حرکت سوم : ابتدا براي مدت 5 دقيقه روي شکم بخوابيد. اگر براي تان دشوار است مي توانيد يک بالش زير شکم خود قرار دهيد. اين کار باعث مي شود درد کمر يا پاي شما برطرف شود. وقتي توانستيد بدون بالش 5 دقيقه به شکم بخوابيد مي توانيد مراحل بعدي را دنبال کنيد.پس از آن که 5 دقيقه به شکم دراز کشيديد، براي 5 دقيقه ديگر در حالت درازکش به روي ساعدهاي خود تکيه کنيد. سپس مجددا براي يک دقيقه به حالت درازکش قرار بگيريد. بعد کف دست ها را به زمين فشار داده و آرنج را باز و سعي کنيد تنه ي خود را از زمين بلند کنيد. دقت کنيد که استخوان لگن نبايد از زمين بلند شود. فقط براي يک ثانيه در اين حالت بمانيد و دوباره تنه خود را روي زمين قرار دهيد. در طول اين حرکت نبايد در پاهاي خود دردي را احساس کنيد ولي احساس درد در کمر طبيعي است.اين حرکت را 10 بار تکرار کنيد.
حرکت چهارم : به حالت چهار دست و پا قرار بگيريد. عضلات شکم خود را منقبض کنيد و در همين حالت يکي از دست ها و پاي مخالف را به طور همزمان از زمين بلند کنيد.اين موقعيت را براي 5 ثانيه حفظ و حرکت را با دست و پاي مخالف هم تکرار کنيد.اين حرکت را 10 بار تکرار کنيد.

30:

جراحی فول آندوسکوپی دیسک کمری

دکتر محمد ابراهیم طاهریان [ متخصص جراحی استخوان و مفاصل ]

مقدمه
امروزه اعمال جراحی با روشهای کم تهاجمی در زمینه های ارتوپدی ، جراحی عمومی ، زنان بصورت وسیع مورد استفاده قرار می گیرند. آرتروسکوپی شانه زانو لاپاراسکوپی نمونه های این اعمال هستند. در رشته جراحی اعصاب نیز اعمال جراحی دیسک بصورت minimal invasive بصورت گسترده در حال انجام و نتایج رضایت بخشی داشته است.
انسیزیون کوچک و کاهش عوارضی مانند خونریزی ، چسبندگی ، عفونت و بازگشت سریعتر بیماران به فعالیت روزمره در مقایسه با اعمال جراحی باز از نتایج این اعمال است.
روش
از سال 1387 تا سال 1391 تعداد 120 بیمار مبتلا به دیسک کمری به دو روش ترانس فورامینال و اینتر لامینار تحت عمل جراحی قرار گرفتندو از تعداد فوق 42 بیمار به روش ترانس فورامینال و 78 مورد به روش اینتر لامینار عمل شدند. بیهوشی در موارد ترانس فورامینال بصورت موضعی و تزریق آرام بخش و در اینتر لامینار بصورت بیهوشی عمومی بوده است.
بیمارانی انتخاب شدند که عمدتا دیسک منفرد داشته یا دیسک غالب آنها یکی بوده بدون تنگی کانال نخاعی آرتروز پیشرفته یا لغزیدگی مهره های کمری. روش جراحی دیسک بین مهره ای پنجم کمر و اول کمر بصورت اینتر لامینار و در سطوح بالاتر بصورت ترانس فورامینال یا اینتر لامینار بوده است. از تعداد بیماران فوق 75 مورد مرد و 45 مورد زن بوده اند.
متوسط سن بیماران 40 سال و متوسط زمان جراحی 5/1 ساعت بوده است. بیماران حداکثر 24 ساعت بستری ولی اکثرا در انتهای همان روز ترخیص شده اند. پیگیری بیماران ماهانه تا 3 ماه و سپس هر 6 ماه انجام شده است.
نتایج
از بیماران فوق 8 مورد عود دیسک وجود داشته که عمدتا مربوط به دیسک مهره پنجم کمر و اول لگن بوده و در درجات بعدی دیسکهای بین مهره سوم و چهارم و چهارم و پنجم بوده است. در طی 35 بیمار اول 4 مورد و در طی 85 مورد بعدی نیز 4 مورد عود وجود داشته است. یک مورد صدمه به عصب مثانه که یکطرفه بوده و بیمار در ادرار کردن مشکل داشت ایجاد شد که چون یکطرفه و نسبی بود در طی 6 ماه علایم کاهش پیدا کرد.
نتایج بر اساسScore VasوScore Oswestry disabilityبررسی گردید. Score Vasدر اندامهای تحتانی از 4/8 به 1/2 و در ناحیه کمری از 7 به 5/2 کاهش پیدا کرد. نتایج بر اساس Score Oswestry disability(ODI) از 66% به 26% کاهش پیدا کرد.
بحث
آندوسکوپی دیسک کمری در مواردی که بیمار خوب انتخاب گردد جواب بسیار مناسبی خواهد داشت. انسزیون حدود 5 تا 10 میلی متر عدم دستکاری استخوانی استفاده از رادیو فرکوئنسی برای جمع شدن دیسک سالم و ترمیم آنولوس و کاهش چشمگیر عوارضی چون خونریزی ، چسبندگی ، دردهای ناحیه کمری و برگشت سریع به کار روزمره از مزایای این روش است.
به علت Learning curveآهسته این روش نیاز به زمان کافی برای بدست آوردن تجربه لازم دارد. علت موارد عود بیشتر بخاطر عدم تجربه کافی جراحی با این تکنیک در شروع این شیوه جراحی و از طرفی پارگی وسیع آنولوس که باعث خارج شدن مجدد نوکلئوس از قسمت پاره شده می شود بوده است. Dysesthesiaدر اندام تحتانی بیشتر به علت دستکاری ریشه های عصبی حین آندوسکوپی بوده که به تدریج برطرف می شود.

31:

اصطلاحات مربوط به دیسک کمر و گردن

دکتر طناز احدی [ متخصص طب فیزیکی و توانبخشی ]

اکثر موارد بیماران با شنیدن برخی از اصطلاحات پزشکی مضطرب می شوند. اضطراب بیمار گاهی باعث اسپاسم و گرفتگی عضله شده و بیمار را بد تر می کند. بعلاوه هر فشار روحی باعث بدتر شدن هر دردی می شود.گاهی بیماران با شنیدن اصطلاحات مختلف یک بیماری به گمان اینکه تشخیصها متفاوت است به پزشک خود مشکوک می شوند. در زیر به برخی از این اصطلاحات که بیشتر در کمردرد گردن درد است اشاره می کنیم:
سیاه شدن دیسک:
دیسک حاوی مقدار زیادی آب است. دیسک با گذشت زمان آب خود را از دست می دهد. با ایستادن طولانی مدت هم آب دیسک کم می شود. این پدیده در ام آر آی دیده می شود . برخی از این دیسکها درد دارند ولی اکثرا بدون علامت می باشند و اهمیت بالینی ندارند. سیاه شدن دیسک به هیچ وجه دلیل بربهترین روش در درمان دیسک و سیاتیک نیاز به جراحی نیست.

در عکس مقابل دیسک طبیعی که حاوی مایع است و دیسکی که مایع خود را از دست داده با فلش نشان داده شده.

پاره شدن دیسک:
فشار ناگهانی یا فشارهای مکرر در طول زمان می توانند باعث پارگی دیسک شوند. پارگی دیسک می تواند باعث ایجاد درد شود اما تا زمانی که فشار شدیدی به اعصاب وارد نشده باید با اقدامات غیر جراحی درمان شوند.
بهترین روش در درمان دیسک و سیاتیکدیسک فاصله پیدا کرده:
با افزایش سن ارتفاع دیسک کم می شود و فاصله استخوانهای مهره کم می شود. لذا این اصطلاح اساسا اشتباه است. در عکس زیردیسک سالم و کاهش ارتفاع دیسک نشان داده شده.بهترین روش در درمان دیسک و سیاتیک
سیاتیک:
سیاتیک عصبی است که از پایین کمر شروع می شود. اگر دیسک بر روی ریشه های این عصب فشار آورد به آن سیاتیک می گویند.در عکس زیرمسیر عصب سیاتیک و مسیر درد آن نشان داده شده

32:

درد پس از جراحی دیسک

دکتر غلامرضا رئیسی [ متخصص طب فیزیکی و توانبخشی ]درد پس از جراحی دیسک علل متعددی دارد از لحاظ زمانی میتوان آنرا بصورت زیر دسته بندی کرد:

۱. اگر بیمار بلافاصله پس از عمل هنوز درد دارد:
۱. اشکالات تشخیصی:
بعنوان مثال عصب سیاتیک در تعداد زیادی از افراد از بین عضلهای عبور می کند بنام پیریفورمیس که علائم شبیه به فشار دیسک به عصب را می دهد. عدم توجه به این مطلب باعث جراحی غیر ضروری دیسک و عدم بهبود بیمار می شود.

۲. مشکلات عمل جراحی
۳. آسیب قبلی عصب(بیمار دیر مراجعه نموده و دیسک آسیب زیادی به عصب زده . این مورد با انجام نوار عصب و عضله مشخص میشود.)
۲. درد پس از عمل کم شده و بعد از چند هفته پیدا شود:
عفونت
۳. درد چند ماه بعد پیدا شود:
دیسک جدید
التهاب ریشه های دستکاری شده
سفتی بافتهای نرم
۴. چند سال بعد:
تنگی نخاع
جابجائی مهره ها
ورزشهای بعد از عمل جراحی ستون فقرات بسیار اختصاصی می باشند و فقط با نظر پزشک معالج و متخصص طب فیزیکی انجام شود وگر نه ممکن است باعث آسیب ستون فقرات شوند. عدم انجام ورزش و بی حرکتی طولانی نیز باعث ایجاد چسبندگی در ستون فقرات می شود.

33:

علل کمردرد

كمردرد علل مختلفي دارد كه در اين بخش به مهمترن و شايعترين علل كمردرد اشاره مي كنيم.
بیرون زدگی دیسک بین مهره ای کمری
بیرون زدگی دیسک بین مهرهای کمری یکی از شناخته شده ترین علل کمردرد است. این عارضه اغلب دیسک L5-S1 یا L4-L5 را مبتلا می کند. بیرون زدگی دیسک کمر ممکن است ناشی از ضربه باشد، اما در بسیاری از بیماران معمولاً به دنبال فشار جزیی یا حتی فعالیت طبیعی ایجاد می شود ممکن است دیسک خارج شده بر یک یا چند ریشه عصبی فشار وارد کند که به آن درگیری سیاتیک می گویند و از این رو موجب درد تیر کشنده، اختلال حسی یا حرکتی یا اختلال اسفنکتری (بی حسی در مقعد، گیر کردن ادرار، بی اختیاریبهترین روش در درمان دیسک و سیاتیک
ادرار، کاهش قدرت جنسی) علاوه بر اشپاسم و درد کمر شود. ممکن است فشار به ستون فقراتبهترین روش در درمان دیسک و سیاتیک یا عصب سیاتیک، بالا بردن پا توسط معاینه کننده ، یا خم کردن مفصل ران همراه با باز کردن زانو زانو موجب ایجاد درد شود. وجود نشانه ها و علائم دوطرفه نشان دهنده ی بیرون زدگی دیسک به سمت مرکز است و این حالت بیشترین احتمال گرفتاری اسفنکتری (درگیری ادراری و بیی حسی ناحیه تناسلی) را نسبت به بیرون زدگی دیسک کناری دارد.
کمردرد بعلت فشار بر ریشه پنجم کمری: گير افتادگي ريشه كمري پنجم L5 موجب ضعف در خم كردن مچ پا به بالا پا و انگشتان پا می شود،(بيمار نمي تواند روي پاشنه راه برود) در حالی که ضایعه ریشه ی ساكرال اول S1 منجر به ضعيف شدن رفلکس قوزک و ضعف در خم شدن کف پا به طرف پايين مي شود( بيمار نمي تواند روي انگشت پا راه برود) . در هر صورت، حرکات ستون فقرات محدود شده، حساسیت موضعی وجود دارد و علامت لازگ (ایجاد درد با کشیدن عصب سیاتیک به وسیله ی بالا آوردن پا) مثبت است. گاهی ریشه L4 گرفتار می شود، اما ابتلاء ریشه های بالاتر شک به وجود علل دیگر فشار به عصب را برمی انگیزد. بايد دانست كه تنها ديسك كمر نيست كه باعث فشار به عصب مي شود و بايد ساير علل نيز بررسي شوند. علل درد تیر کشنده از کمر به پایین زیاد است. یکی از شایعترین علل آن دیابت است که ممکن است با کمردرد همراه باشد و در این حالت عمل جراحی کمر می تواند درد بیمار را بدتر کند. گاهي معاینه ی لگنی و رکتوم و رادیوگرافی ساده ستون فقرات و CTاسکن و MRI به رد کردن سایر بیماری ها مانند تومورهای موضعی یا متاستاتیک، کمک می کند. اغلب با استفاده از داروهای مسکن ساده، و استراحت بر تشک مناسب به مدت دو روز و تحرک تدریجی و درمانهای طب فیزیکی نشانه هبهترین روش در درمان دیسک و سیاتیکا بهبود می یابند. استراحت مطلق بیش از دو روز مي تواند باعث ضعف عضلات كمر شود و توصيه نمي شود در اين دوره استراحت نسبي توصيه مي شود. داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی می توانند در درمان درد حاد پشت مفید واقع شوند، اما اغلب مؤثر نبوده و اغلب در بیماران مبتلا به فشار بر نخاع فواید جزیی و گذرا دارند. با تشحيص متخصص طب فيزيكي مي توان از داروههايي كه بر روي عصب اثر دراند استفاده نمود. متوكابامول خوراكي اثر زيادي در درد كمر ندارد. براي اثر بخشي آن بايد مقدار داروي زيادي مصرف كرد كه باعث اختلال گوارشي مي شود. ممكن است از داروهاي تزريقي در كنار عصب و تزريق اپيدورال در برخي بيماران مبتلا به کمردرد استفاده شود. اما تزریق بدون اقدامات توانبخشی تنها بطور گزرا باعث بهبود کمردرد می شود.
در صورت وجود درد عدم كنترل دردر، اشكال در حس و قدرت عضلاني و یا شواهد اختلال عملکرد اسفنکتری بايد ويزيت متخصص انجام شود در صورت لزوم باید CTاسکن و MRI انجام شوند. متخصصين طب فيزيكي و توانبخشي درمانهاي متعد غير جراحي را براي درمان ديسك كمر انجام مي دهند. نوار عصب و عضله در ادامه معاينه طب فيزيكي انجام مي شود در تعيين شدت درگيري و نياز به جراحي در کمردرد بسيار كمك كننده است و در صورتي كه بيمار قطعا نياز به جراحي داشنه باشد بيمار را به جراح ارجاع مي دهند. کشف اختلالات ساختمانی در تکنیک های تصویربرداری در بیمار مبتلا به کمردرد، درمان جراحی را ضروری نمی سازد، مثلا اگر بيمار مبتلا به ليز خوردگي مهره است نبايد فكر كند حتما نياز به جراحي کمر وجود دارد در افراد بدون علامت، آرتروز و ساييدگي مهره ها به ویژه در افراد مسن در عکسهای گرفته شده شایع است و بنابراین ممکن است اهمیت بالینی نداشته باشد.
تداوم درد کمر و درد ریشه ای علیرغم جراحی، ممکن است علل متعددی از جمله رفع ناکافی فشار، عود فتق دیسک، فشار یا آسیب ریشه ای در اثر روش جراحی، جراحی در سطح نادرست، عوارض عفونی و التهابی پس از عمل جراحی کمر یا عدم ثبات ستون فقرات داشته باشد. كه قبلا در وبلاگ اين وبلاگ به تفصيل صحبت شده است. در هر صورت، بسیاری از این بیماران نیاز به جراحی مجدد ندارند. در چنین شرایطی ممکن است درد مزمن کمر به انواع مختلفي از درمانهاي طب فيزيكي و يا تزريق در كنار عصب پاسخ دهد. احتمال عدم بازگشت بیماران به کار، زیاد است.
تنگي كانال نخاعي كه تنگي كانال كمري نيز ناميده مي شود معمولا در سنین بالا تظاهر می کند و می تواند موجب درد کمر شود که با فعالیت تشدید می شود. در موارد زیادی تنگی کانال کمری باعث درد در پا ها می شود و بیمار اظهار می دارد پس از چند قدم راه رفتن مجبور به نشستن می شوم. شدت اختلالات در عكس راديولو‍ژي بيمار متغیر است. در مان تنگي كانال نخاعي اغلب اقدامات طب فيزيكي است و بندرت بيماران به جراحي نياز پيدا مي كنند. در بیماران مبتلا به تنگی مادرزادی کانال نخاعی، تغییرات جزیی می تواند موجب اختلال ریشه یا نخاع شود و منجر به سندرم لنگش متناوب یا آسيب نخاع گردد. این عارضه با درد، گاهی همراه با ضعف یا اختلالات حسی تير كشنده در ساق پا مشخص می گردد که گاهی با فعالیت یا در وضعیت خاص تشدید شده و با استراحت بهبود می یابد. در چنین شرایطی، رفع فشار از روی نخاع ضرورت دارد.
اسپوندیلیت آنکیلوزانبهترین روش در درمان دیسک و سیاتیک
یکی از علل کمردرد که قبلا در این وبلاگ در مورد آن نوشتیم روماتیسم ستون فقرات یا آنکیلوزینگ اسپوندیلیت است. درد و سفتی پشت و به دنبال آن محدودیت پیشرونده ی حرکات مشخصه ی این بیماری است که اغلب در مردان جوان اتفاق می افتد. یافته های زودهنگام رادیوگرافیک شامل اسکلروز و کاهش فضای مفاصل ساکروایلیاک است. درمان با داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی به ویژه ایندومتاسین و آسپرین صورت می گیرد. مهمترين درمان اين بيماران روشهای طب فیزیکی، ازجمله تمرینات وضعیتی است.

بیماری نئوپلاستیک
تومورهای بدخیم خارج دورا، از علل مهم درد پشت بوده و گاهی باعث کمردرد می شوند و در صورتی که درد مداوم وجود داشته و علیرغم استراحت تشدیدبهترین روش در درمان دیسک و سیاتیک شود، یا درد بیمار در شب بدتر شود باید به این تومورها مظنون شد. این تومورها، برحسب محل ابتلاء ممکن است به فشار بر نخاع یا سندرم کودااکوینا منجر شوند. ممکن است ابتدا تغییری در رادیوگرافی ستون فقرات مشاهده نشود، اما اسکن استخوانی گاهی بیماری را نشان می دهد. تومورهای استخواني خوش خیم نیز ایجاد کمردرد و درد پشت می کنند و رادیوگرافی ساده ضایعه لیتیک را نشان می دهد؛ درمان، از طریق خارج کردن تومور است.
عفونت ها
کمردرد می تواند بعلت عفونت باشد. عفونت های سلی و عفوني مهره ها یا دیسک های بین مهره ای می توانند مبهترین روش در درمان دیسک و سیاتیکوجب درد پیشرونده ی کمر و حساسیت موضعی شوند. هر چند گاهی علائم عمومی عفونت وجود ندارد، اما شمارش گلبول های سفید و ESR افزایش یافته است. ممکن است رادیوگرافی کاهش فضای دیسک و یک توده ی بافت نرم را نشان دهد، اما اکثراً در ابتدا طبیعی است. عفونت استخوانی استئومیلیت نام دارد که مهره های کمر را درگیر می سازد.
اُستئومیلیت، به درمان طولانی ضدمیکروبی و گاه دبریدمان جراحی و درناژ نیاز دارد. آبسه های اپیدورال نخاعی نیز با درد و حساسیت موضعی تظاهر می کنند و گاهی با استئومیلیت همراه اند. ممکن است با شروع فشار بر نخاع، فلج پاها سریعاً پیشرونده ی شل ایجاد شود. CTاسکن و MRI یا میلوگرافی و درمان جراحی، در صورت وجود شواهد فشار بر نخاع، باید به سریع انجام شود. در موارد اولیه ی بدون شواهد گرفتاری عصبی، درمان با آنتی بیوتیک ها به تنهایی می تواند کافی باشد.
استئوپوروز(پوکی استخوان)بهترین روش در درمان دیسک و سیاتیک
پوكي استخوان كمردرد نمي دهد مگر باعث شكستگي مهره شود. اين شكستگي ها ميتوانند ريز باشند. در بیماران مبتلا به استئوپوروز درد کمر شایع است و ممکن است با جزئی ترین آسیب شکستگی مهره اتفاق بیفتد. با استفاده از بریس برای پشت و کمر، درد بهتر می شود. فعال نگه داشتن بیمار، ترک سیگار و رژیم غذایی سرشار از کلسیم، ویتامین D و پروتئین از اهمیت برخوردار است. در زنان یائسه، درمان با استروژن می تواند مفید باشد اما بسیار کمتر از گذشته استفاده می شود. بیس فسفونات هایی مانند آلندرونات و ریزدرونات (risedronate) ممکن است سودمند باشند و در کارآزمایی های بالینی بروز شکستگی را کاهش داده اند. سایر داروهای ضدجذب استخوان مانند رالوکسیفن ـ تنظیم کننده ی انتخابی گیرنده ی استروژن ـ و ایباندرونات یا زولندرونیک اسید نیز در درمان استئوپروز مفید می باشند. صورت ضرورت، هورمون پاراتیروئید فلوئورید سدیم یا فرآورده های فسفات مفید واقع می شوند.
بیماری پاژه ی ستون فقرات
یکی دیگر از علل کمردرد بیماری پاژه است. بیماری پاژه که با تخریب و ترمیم وسیع استخوانی مشخص می شود، علتی ناشناخته دارد، اما ممکن است زمینه ی فامیلی داشته باشد. درد اولیه نشانه ی شایع است. گرفتاری مهره ای می تواند منجر به بروز شواهد فشار بر ریشه ی عصبی یا نخاع شود. مقدار کلسیم و فسفر سرم طبیعی است، اما آلکالین فسفاتاز به نحو بارزی افزایش یافته است. در هنگام فعال بودن بیماری، هیدروکسی پرولین و کلسیم ادرار افزایش می یابد. رادیوگرافی، گسترش و افزایش تراکم استخوان های گرفتار را نشان می دهد و ممکن است شکستگی های خطی در استخوان های بلند مشهود باشند.
در بیماری فعال و پیشرونده، درمان باکلسیتونین، دی فسفونات ها فعالیت استئوکلاستی را کاهش می دهد. گاهی اوقات جراحی کاهش فشار برای عوارض عصبی ضروری است.
ناهنجاریهای مادرزادی
آنومالی های خفیف ستون فقرات می تواند موجب کمردرد شود، زیرا مکانیک ستون فقرات و ترازبندی آن مختل شده و موجب کاهش اندازه ی کانال نخاعی می شود و نخاع و ریشه های عصبی را مستعد فشار ناشی از تغییرات فرسایشی (آرتروز)یا دیگر آسیب ها می کند. کودکان و بزرگسالان جوان مبتلا به نقص مادرزادی در اتصالات ستون فقرات (دیس رافیسم نخاعی) گاهی با کمردرد، ضعف حسی یا حرکتی در یک یا هر دو ساق پا یا اختلالات اسفنکتری مثل بی اختیاری ادراری و مدفوعی تظاهر می کنند. درمان، به علت زمینه ای بستگی دارد.تنگی نخاعی مادرزادی می تواند منجر به سندرم لمگش متناوب شود، اما معمولاً نشانه ها فقط در سال های بعد عمر ظاهر می شوند، یعنی هنگامی که تغییرات دژنراتیو به آنومالی اضافه می شود.
آراکنوئیدیت
درد شدید در پشت و ساق پا می تواند ناشی از التهاب و فیبروز لایه ی آراکنوئیدی مننژ نخاعی (آراکنوئیدیت) باشد که ممکن است بدون علت بوده یا مربوط به جراحی قبلی، عفونت، میلوگرافی یا بیماری طولانی دیسک باشد. ارد، اما اگر آراکنوئیدیت موضعی باشد، عمل جراحی ممکن است به بیمار کمک کند. گاهی از تزریقات در ناحیه کمر استفاده می شود. تحریک نخاع می تواند تسکین علامتی را موجب شود.
درد راجعه پشت و کمر
بیماری مفصل ران می تواند موجب درد در پشت و ران شود که با فعالیت تشدید می شود؛ معاینه، محدودیت حرکت مفصل با علامت پاتریک مثبت (درد هیپ به هنگام چرخش مفصل هیپ به سمت خارج) را نشان می دهد و رادیوگرافی نشان دهنده تغییرات دژنراتیو است.
کمردرد می تواند بعلت بیماریهایی مثل آنوریسم آئورت، بیماری احشائی یا ادراری تناسلی (به ویژه بیماری های لگنی در زنان) و توده های خلف صفاقی باشد. در این نوع کمردرد اغلب، نشانه ها و علائم دیگری وجود دارند که نشان دهنده ی بیماری زمینه ای است. علاوه بر این حساسیت موضعی ستون فقرات و محدودیت حرکتی وجود ندارد. درمان، شامل درمان علت زمینه ای است.
درد مزمن غیراختصاصی پشت و کمر
کمردرد علل بسیار زیاد دیگری نیز دارد که در این مبحث اشاره به آنها بحث را طولانی می کند.در بسیاری از بیماران که درد مزمن پشت آن ها یک معضل درمانی ایجاد می کند، علائم عینی یا علت آشکار درد، علیرغم تحقیقات مفصل پیدا نمی شود. در برخی موارد، ممکن است درد اساسی وضعیتی داشته باشد؛ در موارد دیگر، ممکن است درد یک تظاهر جسمی از یک بیماری روانی باشد. دردی که از ابتدا منشأ عضوی دارد اغلب با عوامل غیرحضوری تشدید یا ایجاد می شود و منجر به ناتوانی می شود که تناسبی با نشانه ها ندارد.

در کمردرد داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی می توانند تسکین کوتاه مدت ایجاد کنند. در مورد استفاده ی طولانی ضد دردهای نارکوتیک بهتر است به طور کلی از این داروها پرهیز شود. درمان با داروهای ضدافسردگی سه حلقه ای گاهی مفید است. ارزیابی روانی بیمار هم اهمیت دارد. استراحت در بستر توصیه نمی شود و فایده ی آن به اندازه محدود کردن فعالیت است. باید از جراحی های غیرضروری پرهیز شود. استفاده از روشهای مختلف طب فیزیکی برای درمان کمردرد امروزه بسیار مرسوم شده و یکی از این روشها برنامه ورزشی پیشرفته کمری است که در حال حاضر در بیمارستان فیروزگر می باشد.
تنگی کانال نخاعیبهترین روش در درمان دیسک و سیاتیک

34:

دیسک چیست ؟

دکتر محمد ابراهیم طاهریان [ متخصص جراحی استخوان و مفاصل ]دیسک ماده قابل انعطافی است که در بین مهره ها قرار می گیرد و باعث انعطاف ستون فقرات ، در صورت فشار و استرس روی آن می شود . هر دیسک از دو قسمت مرکزی و محیطی تشکیل شده است . قسمت مرکزی شامل ماده لزج و نرم و قسمت محیطی سفت و محکم می باشد . در زمانی که به دیسک فشار زیاد وارد شود ، ماده لزج و ژله مانند از محیط دیسک بیرون زده و با فشار به اعصاب نخاعی که از کنار آن عبور می کنند باعث ایجاد علائم عصبی در ناحیه ستون فقرات و اندام ها می شود .

بهترین روش در درمان دیسک و سیاتیک

در صورت عدم درمان مناسب ، این عارضه می تواند منجر به علائم غیر قابل برگشت و حتی فلج اندام شود .
آندوسکوپ چیست ؟
آندوسکوپ وسیله ای است که با آن می توان مهره ها ، دیسک بین مهره ای ، ریشه های عصبی ، طناب نخاعی و سوراخ بین مهره ای را مشاهده کرد و عامل فشار بر روی عصب ستون فقرات را رفع و علائم بیماری را رفع کرد .
بهترین روش در درمان دیسک و سیاتیک
مزایای آندوسکوپی دیسک در مقابل عمل جراحی باز چیست ؟
در عمل جراحی باز برای رسیدن به دیسک مورد نظر ، قسمتی از استخوان مهره ای برداشته می شود و در نتیجه مهره صدمه میخورد . ولی در عمل آندوسکوپی هیچ قسمتی از استخوان آسیب نمی بینید .
احتمال چسبندگی درعمل جراحی باز بیشتر از آندوسکوپی است .
احتمال خونریزی در عمل آندوسکوپی با توجه به شکاف کوچک ایجاد شده ، به مراتب کمتر از عمل جراحی باز است .
احتمال عفونت در عمل آندوسکوپی با توجه به شست و شوی مداوم در حین عمل ، بسیار کمتر از عمل جراحی باز است .
در آندوسکوپی نیاز به بیهوشی عمومی مانند جراحی باز نیست .
در آندوسکوپی شکاف داده شده روی پوست حدود 8 الی 10 میلی متر است و به عضلات اطراف مهره ای صدمه ای وارد نمی شود . در صورتی که در جراحی باز این شکاف به مراتب بیشتر می باشد .
در آندوسکوپی دیسک ، نیاز به بستری در کلینیک نبوده و بیمار می تواند همان روز مرخص گردد .

35:

عمل جراحي ديسك به روش ترانس فورامينال

دکتر محمد ابراهیم طاهریان [ متخصص جراحی استخوان و مفاصل ]

دراین روش كه از طریق اپروچ لترال برای دیسكهای بین مهره های دوم وسوم ـ سوم و چهارم ـ چهارم و پنجم انجام میشودا بتدا بایستی بیمار مناسب برای این عمل انتخاب شود .
دیسكهایی كه در سمت فورامینال باشند یا قسمت غالب دیسك پروترود یا اكسترود متمایل به فورامن باشند انتخاب شده و فورامن نبایستی خیلی تنگ بوده ویاآرتروز پیشرفته دراین محل وجود داشته باشد.
از طرفی كرت ایلیاك نبایستی درحدی باشد كه جلوی ورود سوزن راهنما وسپس ورود دیلاتور در حد دیسك بین مهره چهارم و پنجم را بگیرد.در صورتی كه كرت ایلیاك بالاتراز سطح دیسك بین مهره چهارم و پنجم باشد بایستی شیوه دیگری را برای این عمل انتخاب كرد.
ابتدا سوزن راهنما رابا استفاده ازسی ـ آرم ازلترال وارد فورامن كرده بایستی سعی كرد كه از كنار تحتانی پدیكول مهره بالایی فاصله گرفته تا ریشه خارج شونده درگیر نشود .
سپس دیلاتور را وارد كرده وپس از آن آندوسكوپ در محل دیسك مورد نظر قرار گرفته وپس از مشخص كردن قطعه پروترود یا اكسترود آن قسمت برداشته وباید سعی كرد كه دورا دیده شود تا قطعه ای كه به دورا فشار وارد میكندخارج گردد .
سپس داخل دیسك را با كوتر بای پولار كه امواج خاص الكتریكی را منتقل می كند باقیمانده دیسك را جمع كرده وسعی می كنیم قطعات داخل دیسك مجددا بیرون زده نشود. پس از چك كردن محل عمل ، می توانیم عمل را خاتمه دهیم.

36:

بررسی علل کمر درد در میانسالی در انسان

دکتر سید سلمان فاطمی [ متخصص داخلی مغز و اعصاب ]بحثی در مورد علل زیاد شدن کمر درد و گردن درد در سن میانسالی در انسان :
کمر انسان ، ساختاری پیچ خورده است . تحدب رو به عقب در ناحیه باسن و سپس تقعر رو به عقب در ناحیه پایین کمر سپس تحدب رو به عقب در ناحیه میانی و بالایی کمر و دوباره تقعر رو به عقب در ناحیه گردن .یک ساختار پیچ و واپیچ که فقط منحصر به این تابها نیست . هنگامی که راه میرویم ، دست سمت راست به جلو میرود و پای سمت چپ هم به جلو و دست و پای مقابل هم با هم حرکت میکنند . در اینجا هم ستون فقرات که متصل به دست و پاست مطابق با حرکت دست و پا ، انحرافی پیدا میکند . مثلا ستون فقرات بالایی همراه با دست راست مختصر به جلو میرود و ستون فقرات پایینی هم همراه با پای چپ مختصر به جلو میگردد .
این هم یک پیچ و تاب دیگر !!
قضیه خیلی پیچیده است .و فقط ستون فقرات با پیچ و تابهای خودش گرفتار نمیشود بلکه باید حدود 5 کیلو بار سنگین یعنی سر و مغز را هم بر خودش بکشد .گاهی شاید آرزو کنیم ، چهار پا باشیم تا هم پیچ و تاب کمرمان کمتر شود و هم مجبور نباشیم حدود 5 کیلو بار سنگین مغز را بر ستون فقرات خود بکشیم . بخصوص آنکه مغز چهار پا وزنش کمتر از وزن مغز ماست !!
پس هم پیچ و تاب سنگین کمر خود را داریم و هم یک هدیه سنگین و پرحجم را بر ستون فقرات خود میکشیم . که این ها را چهار پا مجبور نیست تحمل کند . هم به دلیل چهار پا بودن ، ستون فقراتش صاف است و هم وزن سر و مغزش کمتر است و هم به دلیل چهار پا بودن ، بار این مغز و جمجمه بر ستون فقراتش نیست . چهار پایی که از بر زمین نگریستن خسته شده است و رو به سوی آسمان میکند ، حالا با باری سنگین و پیچ و تابی سخت مواجه شده است . گویا خسته شدن از دنیا ، بار سنگینی را بر دوشش نهاده است که مجبور است ، آن را تحمل کند و تاوان آن را هم بدهد .
ستون فقراتی با این همه پیچ و تاب و بار سنگین چگونه حمایت میشود ؟
دیسک بین مهره ای : یک ساختار فیبروز در اطراف و یک ساختار ژلاتینی غلیظ در وسط که در میان مهره ها قرار دارد و باعث انعطاف حرکت مهره ها میشود
و عضلات: این عضلات دور تا دور ستون فقرات را گرفته اند و مانند تشکی که استخوان سخت روی آن آرام گرفته است ، عمل میکنند .ولی مشخص است که این ساختار حمایتی ، در برابر حرکات دائمی ستون فقران و پیچ و تابهای پی در پی آن و مغز سنگین روی آن تاب مقاومت چندانی ندارد . پس انسان با این بار سنگین و این کمر قناس چه کند ؟
1- سعی کند روی چیزهای نرم راه رود تا فشار بر مهره ها و دیسک بین مهره ای کم شود . امروزه به دلیل بناهای ساختمانی و سنگ و سیمان و آسفالت کف خیابانها ، امکان راه رفتن روی چیزهای نرم کمتر وجود دارد ، پس باید به جای راه رفتن روی چیزهای نرم ، کف پای خودر ا مجهز به چیزی نرم کنیم . و لازم است از کفشهای با کف نرم و چند لایه استفاده کنیم تا فشار بر ستون فقرات کم شود .
2 - سعی کند از افزایش تحدب قسمت بالایی ستون فقرات جلوگیری کند . سعی کند راست راه برود و قوز نکند . و گردن را راست بگیرد . مثلا هنگام کار با کامپیوتر یا مطالعه ، باید سعی کند تکیه به پشتی صندلی بدهد و از خم کردن زیاد کمر اجتناب کند .
3 - عضلات کمر را تقویت کند تا مانند تشکی نرم ، بتواند از دیسک و مهره ها حمایت نماید و بتواند بار سنگین مغز خود را بر دوش بکشد . نمونه نرمشهای تقویتی کمر در سایت تلگرام ، بیان شده است .
4 - گاهی مانند چهار پا و با کمال فروتنی سر را به زیر بیفکند و به جای آنکه بار مغز و سر دایما بر ستون فقراتش باشد ، آن را به جاذبه زمین بسپارد ، نمونه این کار رکوع و سجود است که انسان حین این اعمال ، بار سر را از روی ستون فقرات بر میدارد .
5 - عضلات گردن را با نرمشهای خاص عضلات گردن قوی نگه دارد .
6 - گاهی از طبیعت بیاموزد . دلفین و وال پستانداراني بسیار سنگین هستند که مانند دیگر چهار پايان فرزند خود را شیر میدهند و مانند دیگر چهارپایان با شش تنفس میکنند ولی وقتی دیدند توان کشیدن این وزن سنگین را در برابر جاذبه ندارند خود را به آب انداختند تا آب از وزن آنها در برابر جاذبه بکاهد
انسان هم گاهی مانند آنها خود را به آب بیندازد تا وزن بدنش کم شود و بدون مقابله چندان با جاذبه زمين عضلات خود را با شنا قوی نماید . و در آخر ، وقتی قرار است به دلیل راست راه رفتن و مغز سنگین ، این پیچ و تاب زیاد و بار سنگین را بر کمر خود تحمل کند ، حداقل قدری از مسببان این بار سنگین : یعنی دستان آزاد که مجبور نیست وزن بدنش را تحمل کند و مغز بزرگ خود ، استفاده بهینه نماید .تن به کار با دستانش بدهد و قدر این دستان آزاد را بداند و با مغز خود بیندیشد و نیروی این مغز را به دستان آزادش بدهد ، تا دربرابر این بار سنگین و کمر قناس ، چیزی هم به دست بیاورد . تا شاید در آینده با دستان آزاد و مغز بزرگش ، روشهای بهتری برای جلوگیری از کمر درد ابداع کند .

37:

ورزش در کمر درد

دکتر سید سلمان فاطمی [ متخصص داخلی مغز و اعصاب ]ورزشهای مفید در کمر درد ، ورزشهایی است که قوس کمر را کمتر کند و باعث گشاد شدن کانال نخاع شود . در این ورزشها تنه کمی به جلو متمایل میشود مانند دوچرخه سواری یا نرم دویدن یا اسکی .
ورزش شنا بايد بطور صحيح انجام شود و ضمن شنا كردن حتي الامكان بايد از بالا آوردن بيش از حد سر از آب كه موجب خم شدن سر و تنه به عقب و افزايش قوس كمر ميشود جلوگيري كرد.
بالا رفتن از پله ها با توجه به اينكه ضمن بالا رفتن بيمار تنه خود را به جلو خم كرده و قوس كمر را كاهش ميدهد ورزش مفيدي است در حالي كه در پايين رفتن از پلهها بيمار تنه خود را متمايل به عقب نموده و باعث افزايش قوس كمر ميشود به همين منظور مبتلايان به كمر درد بهتر است ضمن پايين آمدن از پله ها دستگيره پله را در دست گيرند تا تنه شان كمي به جلو خم شود.
در تنيس بازان خم كردن كمر به عقب براي زدن توپ باعث افزايش قوس كمر ميشود كه براي بيماران مبتلا به كمر درد مضر است. اين بيماران اگر به اين موضوع آگاهي داشته و در ضمن بازي از افزايش قوس كمر خود جلوگيري كنند مانعي ندارد.

38:

روش هایی برای رهایی از کمردرد

دکتر شاهرخ نوری [ متخصص درد ]

گر شما هم از درد کمر رنج میکشید، بدانید که تنها نیستید. از هر پنج نفر، چهار نفر درد کمر را در برههای از زندگی تجربه میکنند و یکی از دلایل اصلی مراجعه افراد به پزشک را میتوان همین درد کمر برشمرد.درد کمر میتواند در حالتهای مختلف ظاهر شود و از یک درد مرده مداوم تا یک درد شدید ناگهانی شما را زمین گیر کند. این درد دلایل متفاوتی دارد و میتواند در اثر شکستی در ناحیه ستون فقرات، بیماری، آرتروز، دیسک کمر و … بروز کند. خیلی از افراد به دلیل داشتن اضافه وزن دچار درد در ناحیه کمر میشوند.خبر خوش آنجاست که بسیاری از افراد با گذشتن چند روز و یا هفته دردشان بهبود میابد و نیازی به عمل جراحی ندارند. به نقل از سایت سالم زی، چیزی که بیشتر از هر درمانی مورد نیاز این دسته از افراد است، استراتژی های کمکی خود شخص است که میتواند در بهبود شرایط اثر خوبی بگذارد و از بازگشت درد جلوگیری کند.
۱- بیشتر تمرین کنید :
در صورتی که کمر شما درد میکند، ممکن است به این فکر کنید که فعالیت خود را کمتر کنید و بیشتر استراحت کنید. یک یا دو روز استراحت ممکن است درد شما را کاهش دهد، اما مدت زمان بیشتر نمیتواند وضعیت را بهبود بخشد. متخصصان بر این باورند که تمرینهای سبک میتواند از میزان التهاب بکاهد و تنش عضلانی را کاهش دهد.
۲- مراقب وزنتان باشید :
چندین کیلوگرم اضافه تر در ناحیه میانی بدن میتواند فشار مضاعفی را به کمر شما وارد کند، سعی کنید تا از وزن ایده آلتان چهار کیلوگرم کمتر باشید، تا فشار بر روی کمر شما کمتر باشد.
۳- سیگار کشیدن را متوقف کنید :
سیگار کشیدن، جریان مواد معدنی مورد نیاز بدنتان را به دیسک های بین مهرههای کمر کاهش میدهد و همین موضوع منجر به افزایش درد در ناحیه کمر میشود.
۴- حالت خوابیدن :
در صورتی که بیش از حد دچار درد کمر میشوید با پزشک خود راجع به بهترین حالت خوابیدن صحبت کنید. خوابیدن به بغل، در حالتی که زانوهایتان را به سمت سینه جمع کرده اید، گاهی از اوقات برای افراد مبتلا به کمردرد توصیه میشود. در صورتی که علاقه دارید به پشت بخوابید، بهتر است تا یک بالشت را به زیر زانوهای خود قرار دهید و بالش کوچکی را نیز در پایینترین قسمت کمر (گودی کمر) خود بگذارید. به خاطر داشته باشید که خوابیدن بر روی شکم میتواند فشار مضاعفی را بر روی کمر شما وارد کند.
۵- به حالت نشستن توجه کنید :
بهترین صندلیها برای نشستن، صندلیهایی با پشتی صاف و بیرون زدگی برای گودی کمر هستند. سعی کنید زانوهایتان را از باسنتان بالاتر نگاه دارید. در صورتی که برای مدت زیادی ایستاده هستید، سعی کنید تا سرتان را بالا نگه دارید و شکمتان را به داخل بگیرید. در مواقع نشستن سعی کنید از چهار پایه برای زیر پا استفاده کنید.
۶- مراقب بلند کردن اشیا باشید :
برای بلند کردن اشیا سنگین خم نشوید. سعی کنید تا زانوهای خود را خم کرده و نیمخیز شوید، شی مورد نظر را نزدیک به شکمتان نگه دارید و به آرامی برخیزید. به بدن خود فشار نیاورید و تا جای که میتوانید به جای کشیدن اشیاء سنگین، آنها را هُل دهید.
۷- از پوشیدن کفش پاشنه بلند خودداری کنید :
کفشهای پاشنه بلند، نقطه ثقل بدن شما را جابجا میکنند و عامل ایجاد فشار بیشتری به کمر هستند. سعی کنید از کفشهایی با پاشنه سه سانتیمتر استفاده کنید.
۸- شلوار تنگ نپوشید :
شلوارهای تنگ حرکات شما را محدود میکنند و شما به راحتی نمیتوانید خم و راست شوید و همین موضوع سبب میشود تا فشاری بیش از حد به کمر شما وارد آید.
۹- کیف پولتان را سبک کنید :
نشستن بر روی یک کیف پر پول منجر به بروز درد کمر میشود. سعی کنید تا کیفتان را خالی نگاه دارید و یا در زمانی که بیش از حد مینشینید، آن را از جیبتان بیرون بیاورید.
۱۰- کیف دستی مناسب را انتخاب کنید :
کیفی را خریداری کنید که بند بلندی داشته باشد و بتواند تا بالای سرتان برسد. بهتر است تا از مدل کیف های پستچی بخرید و بند آن را بر روی شانه مخالف بگذارید، تا وزن آن در بدنتان پخش شود و تنها به یک نقطه از بدن فشار وارد نشود. زمانیکه کیف سنگینی را با دست و بدون بند حمل میکنید، سعی کنید تا هر چند وقت یکبار، دستتان را عوض کنید و از قرار دادن بار بیش از حد در یک سمت از بدنتان خودداری کنید. هر چند وقت یکبار، کیفتان را خالی کنید و وسیله های غیر ضروری را از آن بیرون بیاورید.
۱۱- کمربندها را فراموش کنید :
برای کمر، تعداد زیادی کمربندهای طبی در بازار موجود است، اما اکثر آنها برای دوران نقاهت برخی از عمل های مفید است و هنوز ثابت نشده است که آنها برای دردهای شدید کمر مفید هستند.

39:

کمردرد در کودکان را جدی بگیرید

دکتر شاهرخ نوری [ متخصص درد ]

کودکان هم همانند بزرگسالان به کمر درد مبتلا می شوند که این مشکل در کودکان به مراتب از اهمیت ویژه ای برخوردار است و لازم است علل آن مورد بررسی قرار بگیرد.علل کمردرد در کودکان با بزرگسالان تفاوت دارد چرا که کمردرد بیشتر به سبب بروز آرتروز و سختی کار است اما در کودکان شایع ترین سبب ایجاد کمردرد ضربه های ورزشی است.در درجات بعدی عفونت ها و تومورها نیز سبب ایجاد کمردرد میشود که لازم است هر یک از این موارد توسط پزشک متخصص بررسی و مشخص شود.کمردرد در کودکان جنبه ارثی ندارد و تنها بعضی اختلالات همچون کجی ستون فقرات میتواند به ژنتیک مربوط باشد.
کمردرد در کودکان در سنین ۱۰ سالگی بە بالا بیشتر اتفاق میافتد کە باید جدی گرفته شود و بە موقع نیز درمان شود.به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، یکی از علل بروز کمردرد عفونت است گفت: عفونت ها از جاهای دیگر بدن سرایت میکند به عنوان مثال عفونت های دندانی، عفونت مثانه و روده میتواند منجر به کمردرد شود به طوری که در این شرایط میکروب در جریان خون پخش میشود و کنار دیسک می نشیند و منجر به کمردرد می گردد.این نوع کمردرد در کشورمان بسیار شیوع ندارد . در بعضی مناطق محروم به سبب سو تغذیه و فقر بهداشتی ممکن است کودکان به سبب عفونت دچار کمردرد شوند.
درمان کمردرد
درمان کمر درد به سبب آن بستگی دارد که باید تشخیص داده شود.در صورتیکه کمردرد به سبب ضربه و حوادث ورزشی باشد درمان آن استراحت، فیزیوتراپی و محدود کردن ورزش است و در صورتی که سبب کمر درد عفونت باشد لازم است درمان لازم صورت پذیرد و اگر کمردرد به سبب وجود تومور باشد عمل جراحی انجام می گردد که این موارد از طریق عکسبرداری و MRI قابل تشخیص است.

40:

نکات مفید جهت درمان چسبندگی های کانال

دکتر علی نقره کار [ متخصص درد ]

نکات مفید جهت درمان چسبندگیهای کانال نخاعی بعد از اعمال جراحی کمر ( سندرم جراحی شکست خورده ) :
در پروسه درمانی چسبندگی های کانال نخاعی ( از علل مهم سندرم شکست جراحی کمر ) ، فعالیت های فیزیکی خاص، اهمیت بسزایی دارند، اما ممکن است درد و خشکی همراه با سندرم شکست جراحی کمر، مانع از انجام ورزش های مفید شود. این ورزش های ساده، نه تنها به تقویت عضلات کمری کمک می کنند، بلکه موجب کاهش اضطراب و اختلالات خواب ، در این بیماران می شوند. قبل از شروع ورزش ها با پزشک خود مشورت کنید، چون انجام فعالیت غلط می تواند برای شما مضر باشد.
شنا کردن :
شنا کردن مکررا برای بیمارانی که کمر درد دارند توصیه می شود چون آب نیروی جاذبه زمین را کم کرده و موجب کاهش فشار به دیسک و مهره ها می گردد. از علل دیگر، بهبود افزایش گردش خون به ناحیه آسیب دیده کمر می باشد که موجب افزایش تغذیه، اکسیژن رسانی و دفع بیشتر مواد سمی از این ناحیه می شود. شنا موجب کشش عضلات پشت، و بهبوداسپاسم آنها می شود، در نتیجه باعث کاهش فشار بر روی طناب نخاعی و ریشه های عصبی می گردد. از طرف دیگر شنا موجب قوی تر شدن عضلات کمری شده و در نتیجه این عضلات قوی، بهتر می توانند از ستون فقرات حمایت کنند. می توان گفت شنا بهترین ورزشی است که تاثیرات شگفت انگیزی در این بیماران دارد.
پیاده روی :
پیاده روی یکی از ساده ترین و موثرترین ورزش هاست که نیاز به هیچگونه آموزش یا تجهیزات خاصی ندارد. پریدن و دویدن اثرات نامطلوبی بر روی ستون فقرات شما دارد، در حالیکه پیاده روی منظم به کاهش ناراحتی ناشی از چسبندگی های کانال نخاعی منجر می شود. پیاده روی در بیرون از منزل یا بر روی تردمیل روش بسیار خوبی برای افزایش پمپاژ قلب و ریه بوده و به دلایل زیر منجر به بهبود کمر درد ناشی از چسبندگی های نخاعی بعد از عمل می شود.
1- تقویت عضلات کمری : هر چه ماهیچه های کمرتان قوی تر باشند ، پشتیبان بهتری برای ستون فقرات شما بوده و استقامت آنها را افزایش می دهند.
2- حفظ تراکم استخوان و عضلات ( جلوگیری از پوکی استخوان ) : عدم فعالیت طولانی مدت موجب ضعیف شدن استخوان ها و عضلات می شود.
3- افزایش گردش خون : گردش خون بهتر ، اجازه می دهد مواد مغذی بیشتری به ناحیه آسیب دیده ( که نیاز به ترمیم دارد ) برسد. از طرفی سموم تولید شده ناشی از آسیب و التهاب را ، سریع تر دفع می کند.
4- از بین بردن اسپاسم عضلات : هر چه اسپاسم عضلات کمتر شود، فشار از روی طناب نخاعی و ریشه های عصبی برداشته می شود.
ورزش های کششی و یوگا :
کشش عضلات کمری به انعطاف پذیری این عضلات کمک می کند. یوگا در این زمینه کمک کننده است، اما برای کسانی که به سندرم جراحی شکست خورده مبتلا هستند باید به آرامی و با احتیاط بیشتری انجام شود. حرکات کششی شدید طولانی ، بویژه چرخش حین محور ستون فقرات می تواند برای بیمار مضر باشد ، بنابراین مربی یوگای شما باید کاملا با تجربه بوده و با توجه به شرایط، برنامه ای متناسب با نیاز های شما طرح ریزی کند، تا کمر شما آسیبی نبیند، پس قبل از انجام این ورزش ها مربی خود را درباره کمر درد، سابقه عمل جراحی کمر و محدودیت های بالقوه ای خود آگاه سازید.
احتیاطات مهم :
همانطور که در بالا ذکر شد ، فعالیت های چرخشی ستون فقرات بویژه برای افرادی که تحت اعمال سندرم شکست جراحی کمر هستند، می تواند مضر باشد. از جمله این فعالیت های مضر، گلف یا تنیس و بلند کردن اجسام سنگین می باشد که می تواند آسیب های شدیدی به ستون فقرات شما وارد سازد.
نکاتی که در محیط کار باید رعایت کنید :
اگر شما به سر کار می روید و از کمر درد رنج می برید و همچنان بعد از جراحی، کمر درد دارید در محیط کار به نکات زیر توجه کنید :
باید حتما به مدت 5 دقیقه بر روی زمین دراز کشیده ، زانوهایتان را خم کنید و بازوهایتان صاف در دو طرف قرار گیرد. این حرکت می تواند برای مدتی به ستون فقرات شما استراحت داده و موجب کاهش فشار نخاعی در محیط کار شود.گرم و سرد کردن کمر را در محیط کار انجام دهید. استفاده از کمپرس سرد در مناطق دردناک به مدت 20 دقیقه موجب کاهش التهاب می شود. از طرفی استفاده از گرما ممکن است تحریک بافت ها را بیشتر کند ، اما باعث کاهش اسپاسمهای عضلانی و افزایش خون رسانی به ناحیه آسیب دیده شود. بنابراین درمان سرد و گرم کردن متناوب ، بهترین نتیجه را در زمانی که در محل کار هستید برایتان فراهم می کند.دارو هایی که پزشک برای شما تجویز کرده حتما استفاده کنید.
اگر کار کردن با درد غیر قابل تحمل است :
برای برخی بیماران مبتلا به سندرم شکست خورده کمر ( و چسبندگی های نخاعی بعد از عمل ) درد ، ناتوان کننده بوده و رفتن به سر کار برای آنها غیر ممکن است. در این موارد روش مداخله ای درد مانند کودال نوروپلاستی و اقدامات اپیدوروسکوپیک ( آندوسکوپی نخاع ) بسیار کمک کننده است .

41:

هشت شایعه در مورد کمر درد

دکتر علی نقره کار [ متخصص درد ]بهترین روش در درمان دیسک و سیاتیک
حقایقی در مورد کمردرد :
درد کمر ممکن است همانند درد ناشی از چاقو، دردی بسیار تیز بوده و یا یک درد مبهم باشد. از هر ۱۰ نفر ۸ نفر در طول زندگی خود دچار کمردرد میشوند. بیایید مطالبی که راجع به کمردرد شنیده اید را باهم مرور کرده و صحت و سقم آن را مشخص کنیم.
شایعه: همیشه صاف بنشینید :
بهترین روش در درمان دیسک و سیاتیک
خمیده نشستن مضر است، اما نشستن به حالت صاف برای مدت طولانی می تواند به کمر شما آسیب وارد کند. برای مدت طولانی بر روی صندلیتان ننشینید و چند مرتبه در روز به خودتان استراحت دهید. به هنگام نشستن بر روی صندلی به عقب تکیه دهید. پاهای خود را بر روی کف زمین بگذارید و اجازه دهید کمرتان مقداری انحنا داشته باشد. شاید بهتر است بخشی از روز که شما در حال صحبت با تلفن و یا خواندن چیزی هستید، بایستید.
شایعه: اجسام سنگین را بلند نکنید :
بهترین روش در درمان دیسک و سیاتیک
لزوماً اینکه شما چند مرتبه در روز در حال بلند کردن اجسام هستید، مهم نیست. بلکه نکته مهم این است که شما چگونه اجسام را بلند میکنید. برای بلند کردن اجسام مستقیماً جلوی آن قرار بگیرید درحالیکه پشتتان صاف و سرتان رو به بالاست نزدیک جسم موردنظر چمباتمه بزنید. بعد از گرفتن جسم موردنظر با فشار روی پاهایتان بایستید. بازوها و جسم را نزدیک بدن و در خط وسط نگهدارید. هنگام بلند کردن اجسام به اطراف خم نشوید و چرخشی در ستون فقرات خود نداشته باشید. به هرحال باید دقت کنید که بعضی از اجسام ممکن است برای شما سنگین باشد.
شایعه: استراحت در بستر بهترین درمان است :
بهترین روش در درمان دیسک و سیاتیک
استراحت در مورد کمردردهای ناشی از صدمه و پیچ خوردگی شاید مفید باشد، اما استراحت بیش از یک یا دو روز منجر به بدتر شدن دردتان میشود.
شایعه : کمردرد، همیشه بدلیل ضربه است :
بهترین روش در درمان دیسک و سیاتیک
کمردرد علل مختلفی دارد ازجمله دیسک تخریب شده، بیماری ها، عفونت ها و یا حتی موارد ارثی میتوانند کمر شما را مستعد آسیب کنند.
واقعیت: وزن بیشتر، درد بیشتر:
بهترین روش در درمان دیسک و سیاتیک
وزن مناسب به جلوگیری از ایجاد کمردرد کمک می کند. همانطور که شما می دانید اضافه وزن فشار بیشتری به کمر وارد میکند. کمردرد در افرادی که اضافه وزن دارند شایعتر است؛ مخصوصاً افرادی که آخر هفته فعالیت زیادی دارند ولی در طول هفته پشت میز نشین هستند.
شایعه: لاغر بودن یعنی عدم ابتلا به کمردرد:

هر کس می تواند در طول زندگی مبتلا به درد کمر شود. افرادی که بیش از حد لاغر هستند مانند کسانی که اختلال در غذا خوردن و بی اشتهایی دارند مستعد پوکی استخوان هستند. این افراد نسبت به سایر افراد جامعه بیشتر مستعد شکستگی استخوان و مهره ها هستند.
شایعه: ورزش برای کمردرد مضر است:
بهترین روش در درمان دیسک و سیاتیک
این دروغ بزرگی است!بلکه ورزش منظم از ابتلا به کمردرد جلوگیری می کند؛ بنابراین پزشکان برای افرادی که به تازگی دچار کمردرد شده­ اند ورزش را توصیه می­کنند. شروع ورزش، با حرکات آرام می­ باشد و به تدریج بر شدت حرکات ورزشی افزوده می ­شود. بعد از بهبودی کمردرد، ورزش منظم می ­تواند مانع از عود آن شود.
واقعیت: کایروپرکتیک می تواند کمک کننده باشد
بهترین روش در درمان دیسک و سیاتیک
دستورالعمل درمانی کالج پزشکان آمریکا و انجمن درد آمریکا، شامل گزینه های دیگری برای درمان کمردرد با فواید اثبات شده می ­باشد. ازجمله این گزینه ها می ­توان از کایروپرکتیک و ماساژ درمانی نام برد.
واقعیت: طب سوزنی می تواند در درمان کمردرد مفید باشد:
بهترین روش در درمان دیسک و سیاتیک
سازمان­ ها و انجمن­ های مشابه نیز می ­گویند طب سوزنی، یوگا و ریلکسیشن و درمان­ های شناختی -رفتاری ممکن است وقتی کمردردتان به درمان­ های استاندارد جواب نداد، کمک کننده باشد.
شایعه: تشک سفت تر بهتر است:
بهترین روش در درمان دیسک و سیاتیک
در یک مطالعه­ اسپانیایی افرادی با کمردرد که روی تشک با سفتی متوسط خوابیدند، نسبت به کسانی که بر روی تشک سفت می­ خوابیدند، کمتر به کمرشان صدمه وارد شده و بهتر قادر به حرکت بوده­ اند. بنابراین تجویز تشک با درجه­ سفتی یکسان برای همه صحیح نیست. انتخاب سفتی تشکبستگی به عادات خواب شما دارد. تشک نامناسب موجب ایجاد درد کمر می­ شود. بهترین تشک، تشکی است که شما در آن راحت باشید.

42:

بیرون زدگی دیسک بین مهره ای و کمردردها

دکتر شاهرخ نوری [ متخصص درد ]بیرون زدگی دیسک بین مهره ای و کمردردهای مزمن
فتق دیسک بین مهرهای در بین عموم مردم و حتی پزشکان به نام های متفاوتی خوانده میشود بطور عمده بنام دیسک و فتق دیسک و یا بطور اشتباه سیاتیک گفته میشود ولی اصطلاحات دیگری که آسیب وارده را بیان میکنند و در گفتگوی پزشکی مرسومند عبارتند از برجستگی دیسک ، سُرخوردگی دیسک، جابجائی و فتق دیسک. البته آنچه که علائم دیسک واقعی رادارد همان حالت فتق کامل است.
علت فتق دیسک بین مهره ای
دیسکها انعطاف پذیر بوده و هر دیسک بین دو مهره قرار میگیرد. کشیدگی ، پیچ خوردگی و فشار به ناحیه کمر که به عناصر پشتی ستون فقرات آسیب وارد میکند، میتواند به دیسک یا دیسکهائی که در جلو بین دو جسم مهرهای قرار میگیرد نیز صدمه وارد کند. هر دو قسمت محیطی و مرکزی دیسک آسیب پذیرند ولی اصطلاح فتق زمانی کاربرد دارد که قسمت مرکزی دچار آسیب شدید گردد که در این موارد، فتق با پارگی قسمت محیطی نیز همراه است. فتق هسته دیسک ممکن است درنتیجه اعمال نیروهای بیش از اندازه، نیروهای کم اما مداوم و مکرر بر روی دیسک و یا وجود آنولوس معیوب پیش آید.
فتق دیسک و فشار به ریشه عصبی
فتق دیسک میتواند بعلت ساییدگی تدریجی و پارگی خود به خود بخصوص در افرادی که کار نشسته دائمی دارند اتفاق افتد اما در اشخاصی که به حمل و نقل اجسام سنگین اشتغال دارند بیشتر از افراد دیگر است. در پارگیهای در اثر سائیدگی٬ بیماران دورههای دردهای طولانی و خفیف دارند ولی در پارگیهای حاد درد ناگهانی و شدید است. فشار داخل دیسک در حالت ایستاده کمتر از حالت نشسته و در حال نشسته کمتر از موقعی است که شخص در حالت ایستاده بطرف پائین خم میشود.[۶] در حرکت شدید خم شدن٬ هسته مرکزی دیسک به لبه پشتی الیاف حلقوی دور خود فشار آورده و آنرا اگر ضعیف شده باشد پاره میکند و بطرف ریشه عصبی مربوط به آن دیسک فشار وارد می آورد.
هر چند وجود فشار دیسک بیرون زده ٬ از عوامل اصلی علائم بالینی است٬ اما رادیکولیت شیمیائی∗ امروزه یکی از عوامل مهم در ایجاد درد کمر بحساب میآید و نمیتوان فقط وجود فشار روی نخاع و یا ریشه عصبی را تنها عامل ایجاد درد دانست. آزاد شدن فاکتور التهابی TNF که بطور عمده از پارگی دیسک حاصل میشود خود باعث تخریب و نکروز و اضمحلال و فساد بقیه دیسک شده و این التهاب در ایجاد درد مؤثر است. همچنین بعضی گزارشهای علمی عوامل ژنتیک و جهش ژنی را در ایجاد فتق دیسک مؤثر دانستهاست.
شواهدی وجود دارد که بیرون زدگی دیسک بینمهرهای که میتواند باعث کمردردهای مزمن شود در افرادی بیشتر دیده میشود که شکل مهرههای کمر آنها به مهرههای شمپانزهها و اورانگوتانها شباهت بیشتری دارد؛ به عبارت دیگر مهرههای کمر این افراد از نظر تکاملی کمتر برای راه رفتن روی دو پا تطبیق پیدا کرده است. یکی از توضیحاتی که در این باره ارائه شده این است که در مسیر تکامل از موجودی چهار دست و پا به انسان دو پا، فشار بر روی ستون مهرهها افزایش یافته است. نتایج این پژوهش این فرضیه را که کمردرد ممکن است منشأ تکاملی داشته باشد تقویت میکند.
علائم و نشانه ها
آسیب های خفیف دیسک معمولاً درد موضعی ایجاد میکنند که میتواند به علت صدمه قسمت محیطی دیسک باشد و یا به علت التهاب هسته دیسک که هنوز به مرحله فتق نرسیدهاست ولی به علت فشار ثانویه به اطراف، درجاتی از درد را ایجاد میکند. این حالت آسیب جدی محسوب نمیشود، مگر اینکه با ادامه نیروهای غیرطبیعی باعث از هم گسیختگی لایه محیطی و بیرون زدگی هسته دیسک∗ و فشار به رباط طولی پشتی، نخاع∗ و اعصاب نخاعی گردد. در این موارد، با توجه به میزان فشار به ریشه های عصبی حالات متفاوتی از درد را ایجاد میکند.
درصورت فشار به ریشه های عصبی در ناحیه کمر به علت فتق دیسک، درد ریشه عصب یا درد انتشاری∗ ایجاد میگردد که میتواند تا کل اندام تحتانی امتداد یابد. البته چون در ناحیه کمر دیسکهای L۴-L۵ و L۵-S۱ بیشتر تحت فشار قرار میگیرند بنابراین بیشتر درد عصب سیاتیک که مربوط به پشت اندام تحتانی است بوجود میآید. دردهای ناشی از ریشه عصب (درد انتشاری) همچون سیاتیک با خم کردن ستون فقرات، نشستن، انجام فعالیت، سرفه و عطسه افزایش و با استراحت کاهش مییابد. اما باید توجه داشت که مسیر انتشار درد به محل دیسک دچار فتق شده در ستون فقرات دارد. دیسکهای ناحیه مهرههای گردنی درد انتشاری در بازو و ساعد و انگشتان دست ایجاد میکنند.
درد انتشاری و علائم بالینی به اشکال مختلف توسط بیمار احساس و بیان میگردد. گاهی بصورت گزگز سوزش و بیحسی در قسمتی از اندام احساس و بیان میشود. در ۵۰ ٪از موارد که بیرون زدگی دیسک کم است ممکنست هیچگونه علائمی در نزد بیمار وجود نداشته باشد. اکثر پارگی و فتق دیسکها در قسمت کناری-خارجی اتفاق میافتد بهمین علت انتشار درد و علائم به یک طرف اندام حرکتی (راست یا چپ) محدود میباشد البته گاهی فتق دیسک از نوع مرکزی است و درد در دوطرف وجود دارد.

43:

برای درمان کمر درد کی باید جراحی کرد

دکتر علی نقره کار [ متخصص درد ]

بهترین روش در درمان دیسک و سیاتیک
اداره کمر درد : با کمر درد خود چکار کنیم ؟
بهترین روش در درمان دیسک و سیاتیک
از هر ده فرد، هشت نفر در طول زندگی خود به کمر درد مبتلا می شوند اما بسیاری از بیماران درک درستی از چگونگی مدیریت درد خود ندارند و نمی دانند گام بعدی برای درمان چیست ؟
اداره کمر درد : آیا ورزش شدید مفید است ؟
بهترین روش در درمان دیسک و سیاتیک
بسیاری از مردم مجبور به احتیاط بسیار زیاد جهت انجام کارهای روزمره خود می شوند به طوری که فعالیت های روزانه خود را برای درمان کمر درد محدود می کنند و با رعایت بلند کردن اجسام یا ورزش شدید ممکن است مجدداً دچار درد کمر شوند.
درمانهای محافظه کارانه متداول قبل از عمل
بهترین روش در درمان دیسک و سیاتیک
به طور کل همه بیماران بعد از ابتلا به کمر درد به دنبال راه های سریع تر و ساده تر جهت درمان دردشان هستند ،برخی از رایج ترین درمان ها موارد زیر است.
درمان کمر درد : گرم یا سرد کردن کمر
بهترین روش در درمان دیسک و سیاتیک
در حالیکه شواهد کمی وجود دارد که با گرم یا سرد کردن بتوان درد کمر را کاهش داد، اما برخی از بیماران بیان می دارند که این روش موجب بهبود کمردردشان شده است. برای انجام این روش باید محل درد را به طور متناوب و به فواصل ۱۵ تا ۲۰ دقیقه سرد و گرم کرد،این روش در برخی از بیماران جهت کاهش درد مناسب است.
درمان کمر درد : داروهای مسکن
بهترین روش در درمان دیسک و سیاتیک
گرچه داروهای مسکن درواقع نمی توانند موجب التیام صدمات وارد شده به کمر باشند، اما گروهی از مسکن ها که نقش ضد التهابی دارند موجب کاهش التهاب ناحیه آسیب دیده شده و می توانند موجب کاهش درد گردند بنابراین مسکن ها به عنوان مکمل درمان های حمایتی مانند فیزیوتراپی می باشند. در حین فیزیوتراپی ممکن است به دلیل کشش عضلات و تاندون ها درد بیمار به طور موقت تشدید یابد که در این موارد برای کاهش التهاب و درد ناشی از تمرین های فیزیوتراپی مصرف مسکن ها می تواند مفید باشد.
درمان کمر درد : تغییر عادات غلط و نظارت بر درد
بهترین روش در درمان دیسک و سیاتیک
از آنجایی که بسیاری از کمر دردها در مدت چند روز تا چند هفته به سادگی، با تغییر عادات غلط، از جمله نشستن استاندارد و بلندکردن صحیح اجسام، خود به خود بهبود می یابند. بیماران می توانند با تغییر عادات ناصحیح خود موجب بهبود کمر درد شده و مانع از عود مجدد آن شوند. عدم افزایش وزن، ترک سیگار، تنظیم وضعیت خوابیدن، عدم رانندگی طولانی، ورزش منظم، مانند پیاده روی و یا شنا موجب می شود که شما کمر سالم و بدون درد داشته باشید.
درمان کمر درد : چه وقت باید برای درمان کمر درد زیر تیغ جراحی رفت ؟
بهترین روش در درمان دیسک و سیاتیک
این موضوع از موضوعات مهم و اساسی در درمان کمر درد است، شاید نظرات در این مورد متفاوت باشد، به طور مثال شما با پزشکی مشورت می کنید که معتقد است برای درمان درد کمرتان باید جراحی شوید و پزشکی دیگر به این امر اعتقادی ندارد. اگر بعد از درمان هایی غیر از جراحی مثل ورزش و فیزیوتراپی، طب سوزنی، تزریق استروئید و دارو درمانی بهبودی در میزان کمر دردتان حاصل نشد باید به جراحی فکر کرد.
درمان کمر درد : جراحی کمر
بهترین روش در درمان دیسک و سیاتیک
جراحی کمر اغلب موجب بهبودی درد، کرختی و بی حسی دست ها و پاها می شود، این علائم، اغلب به دلیل فشار اعصاب در اطراف نخاع شما به وجود می آید. اعصاب نخاعی ممکن است به دلایل مختلفی تحت فشار قرار گیرند:۱- فتق دیسک: بیرون زدگی دیسک به داخل کانال نخاعی که فضای داخلی کانال نخاعی را تنگ می کند. ۲- تنگی کانال نخاعی: رشد ساختمان استخوانی و لیگامان های داخل کانال نخاعی، آرتروز مهره های کمری، همه می توانند خارهایی ایجاد کنند که به درون کانال نخاعی برجسته شده و موجب تنگی کانال شوند.
انواع جراحی دیسک :
دیسککتومی
: به دو روش بسته ( بدون بیهوشی و برش جراحی ) و باز ( تحت بیهوشی عمومی و با برش جراحی ) انجام می شود. دیسککتومی نوعی از جراحی است که در آن قسمت بیرون زده دیسک که به ریشه های عصبی یا طناب نخاعی فشار وارد می کند اصلاح می شود.
بهترین روش در درمان دیسک و سیاتیک
دیسککتومی بسته از راه پوست با کمک لیزر(PLDD):روش نوینی است کهبدون بیهوشی و برش جراحیبا کمک یک سوزن نازک انجام می شود، در این روش استخوان یا ساختار بیومکانیک مهره ها درگیر نمی شوند و موجب کمترین آسیب به بافت های اطراف دیسک می شود، بنابراین ریسک درد بعد از عمل و چسبندگی های ناشی از اعمال جراحی باز دیسک در این روش به حد صفر می رسد، این روش نیازی به بیهوشی و برش جراحی ندارد و بیمار همان روز یا صبح روز بعد، از بیمارستان ترخیص می شود. تمام این موارد با کمک یک سوزن انجام می شود که تحت راهنمایی اشعه ایکس وارد دیسک بیرون زده شده و حجم دیسک را کم می کند و فشار از روی کانال نخاعی و ریشه های عصبی برداشته می شود.
انواع جراحی دیسک
بهترین روش در درمان دیسک و سیاتیک
دیسککتومی باز : در روش باز دیسککتومی که در بیمارستان و تحت بیهوشی عمومی انجام می شود، برای اینکه جراح دیسک بیرون زده را بهتر ببیند قبل از اصلاح دیسک بیرون زده تکه کوچک یا تمام استخوان قسمت پشتی نخاع برداشته می شود که به آن لامینوتومی یا لامینکتومی می گویند، برای انجام این عمل نیاز به بیهوشی عمومی و برش جراحی می باشد، و بیمار باید حداقل یک شب در بیمارستان بستری شود.
لامینوکتومی برای درمان تنگی کانال
بهترین روش در درمان دیسک و سیاتیک
لامینوکتومی شایع ترین جراحی برای درمان تنگی کانال است، این جراحی، فشاری که بر اثر سن بر روی نخاع ایجاد می شود را بهبود می بخشد، این روش در موارد دیگر از جمله صدمه به کمر، دیسک های بیرون زده و تومور ها استفاده می شود، در لامینوکتومی استخوان قسمت خلفی مهره و بافت ضخیم شده پشت نخاع کاملا از بدن خارج می شود و در اکثر موارد برای جلوگیری از ناپایداری مهره ها از ایمپلنت های فلزی یا استخوانی در جهت ثابت کردن مهره ها استفاده می شود، که این ثابت کردن مهره ها به هم موجب افزایش احتمال ایجاد عوارض شده و مدت دوره نقاهت از بیماری را طولانی می کند.
انتخاب روش درمان
بهترین روش در درمان دیسک و سیاتیک
همیشه پزشکان متعهد به این اعتقاد دارند که با روش های کمتر تهاجمی، به درمان درد بیمار کمک کنند و از انجام روش های پرخطر با عوارض و هزینه بالا جلوگیری شود. در نهایت با راهنمایی پزشکتان و مشورت با او بهترین روش درمانی برای شما به کار می رود. همیشه به یاد داشته باشید جراحی تنها راه درمانی نیست، بلکه آخرین راه درمانی است.

44:

درمان بیرون زدگی دیسک کمر با ورزش

دکتر شاهرخ نوری [ متخصص درد ]فتق ديسک( lumbar disk herniation) به بيرون زدگي ديسک هاي بين مهره اي از محل طبيعي خود گفته مي شود. ديسک ها مانند بالشتک هاي ضربه گير در بين مهره هاي ستون فقرات قرار مي گيرند. وقتي ديسکي دچار بيرون زدگي شود مي تواند به اعصاب اطراف خودش فشار وارد کند و باعث درد شديد شود. سقوط، تصادفات، وارد شدن کشش مداوم به کمر، بلند کردن اجسام سنگين يا چرخش ناگهاني کمر همگي مي توانند باعث بيرون زدگي ديسک کمر شوند.البته گاهي اوقات بدون آن که هيچ آسيبي به ستوان فقرات وارد شود، ديسک دچار بيرون زدگي مي شود. بيرون زدگي ديسک کمر باعث کمردرد، بي حسي، درد و سوزن سوزن شدن پاها و اختلال در دفع ادرار و مدفوع مي شود. بيرون زدگي ديسک گردن هم با اين که درد کمتري دارد ولي مي تواند باعث بي حسي و گزگز در دست ها شود یا ايجاد مشکلاتي در حرکت گردن نمايد. به نقل از جام جم ،حرکات زير جهت بازتواني فتق ديسک توصيه مي شوند.
حرکت اول : به يک سمت دراز بکشيد طوري که پاها، لگن و شانه ي شما در يک امتداد قرار گيرند. به ساعد خود تکيه کرده و خود را از زمين بلند کنيد، در اين حالت آرنج شما بايد درست در زير شانه قرار گيرد.سعي کنيد 15 ثانيه در همين وضعيت باقي بمانيد و سپس به آرامي به وضعيت اول برگرديد.اين حرکت را در طرف مقابل نيز تکرار کنيد و سعي کنيد به مرور زمان بالا ماندن را تا يک دقيقه افزايش دهيد.
حرکت دوم : به پشت بخوابيد طوري که هر دو زانوي شما خم باشند و مچ يکي از پاهاي خود را روي زانوي پاي ديگر قرار دهيد. ران پايي که پايين قرار گرفته را با دست بگيريد و زانوي همين پا را به سينه نزديک کنيد.در اين حالت بايد در ناحيه باسن احساس کشش کنيد.15 تا 30 ثانيه به همين وضعيت بمانيد.اين حرکت را 3 بار تکرار کنيد.
حرکت سوم : ابتدا براي مدت 5 دقيقه روي شکم بخوابيد. اگر براي تان دشوار است مي توانيد يک بالش زير شکم خود قرار دهيد. اين کار باعث مي شود درد کمر يا پاي شما برطرف شود. وقتي توانستيد بدون بالش 5 دقيقه به شکم بخوابيد مي توانيد مراحل بعدي را دنبال کنيد.پس از آن که 5 دقيقه به شکم دراز کشيديد، براي 5 دقيقه ديگر در حالت درازکش به روي ساعدهاي خود تکيه کنيد. سپس مجددا براي يک دقيقه به حالت درازکش قرار بگيريد. بعد کف دست ها را به زمين فشار داده و آرنج را باز و سعي کنيد تنه ي خود را از زمين بلند کنيد. دقت کنيد که استخوان لگن نبايد از زمين بلند شود. فقط براي يک ثانيه در اين حالت بمانيد و دوباره تنه خود را روي زمين قرار دهيد. در طول اين حرکت نبايد در پاهاي خود دردي را احساس کنيد ولي احساس درد در کمر طبيعي است.اين حرکت را 10 بار تکرار کنيد.
حرکت چهارم : به حالت چهار دست و پا قرار بگيريد. عضلات شکم خود را منقبض کنيد و در همين حالت يکي از دست ها و پاي مخالف را به طور همزمان از زمين بلند کنيد.اين موقعيت را براي 5 ثانيه حفظ و حرکت را با دست و پاي مخالف هم تکرار کنيد.اين حرکت را 10 بار تکرار کنيد.

45:

ورزشهای درمانی کمردرد در خانه

دکتر علی نقره کار [ متخصص درد ]چند نکته درباره ورزشهای خانگی مؤثر در درمان کمردرد :
( لطفا قبل از انجام ورزشها به نکات زیر توجه کنید )
1- قبل از انجام نرمش های کمر درد اول چند دقیقه راه بروید تا بدنتان به اصطلاح گرم شود. نرمش ها را میتوانید با تعداد 3-2 بار تکرار شروع کنید و بتدریج هر روز یا هر دو روز یکی به آن اضافه کنید تا بعد از مدتی به 30-20 مرتبه برسد.
2- اگر احساس میکنید انجام هرکدام از نرمش هایی که در زیر توضیح داده میشود برای شما مشکل است میتوانید آنرا انجام ندهید و فقط نرمش هایی را انجام دهید که انجام دادن آن برای شما راحت است.
3- لازم نیست نرمش ها را حتما به تعدادی که در زیر گفته میشود انجام دهید. میتوانید در ابتدا آنها را با تعداد و دفعات کمتر انجام دهید. به تدریج و بعد از گذشت چند هفته که عضلات شما قویتر شد میتوانید آنها را به تعداد بیشتر انجام دهید.
نرمش های ساده و اساسی کمر
1- هر دو زانو و کف هر دو دست خود را روی زمین بگذارید. اجازه بدهید شکم شما به پایین بیفتد و کمر به طرف پایین قوس بردارد. 5 ثانیه در این حالت مانده و سپس دوباره کمر خود را صاف کنید و 5 ثانیه در همین حال بمانید. 3 بار و هر بار 10 مرتبه این کار را انجام دهید.
بهترین روش در درمان دیسک و سیاتیک
2- به پشت بخوابید. زانو ها را خم کرده و کف پاها را روی زمین قرار دهید. در حالیکه شانه های خود را بطور ثابت و بدون حرکت روی زمین نگه داشته اید به آرامی زانوهای خود را تا آنجا که میتوانید به سمت چپ خم کنید. سپس به آرامی زانو های خود را تا آنجا که میتوانید به راست خم کنید.بهترین روش در درمان دیسک و سیاتیک
نرمش های متوسط کمر
1- به پشت بخوابید. زانو ها را خم کرده و کف پا ها را روی زمین قرار دهید. چانه خود را به سینه بچسبانید و بالا تنه خود را به جلو خم کنید بطوریکه شانه های شما از زمین بلند شوند. این وضعیت را پنج ثانیه حفظ کرده و سپس به آرامی به وضعیت اول برگردید.
بهترین روش در درمان دیسک و سیاتیک
2- به پشت روی زمین دراز بکشید؛ به صورتی که زانوها خم شود و کف پا روی زمین قرار بگیرد. اکنون یک زانوی خود را تا سینه بیاورید. پای دیگر را حرکت ندهید. باید قوس کمرتان صاف شود و کشش خفیفی را در باسن خود حس کنید. این کشش را 30 ثانیه ادامه دهید.
بهترین روش در درمان دیسک و سیاتیک
3- مطابق شكل مقابل پای چپ را روی سطحی به ارتفاع نیم متر از زمین قرار دهید و به آرامی كمر و سینه را به پا نزدیك كنید، بدون آنكه پا از زانو خم شود. از شانه یا کمر به جلو خم نشوید از لگن خم شوید. باید پشت ران و ساق شما کش بیاید نه کمرتان. آنقدر به جلو خم شوید تا در کمر و پشت ران یک کشش خفیف را احساس کنید. 30-15 ثانیه این حالت را نگه دارید. برای هر پا این کار را 3 بار تکرار کنید. سپس این حركت را روی پای راست اجرا كنید.
بهترین روش در درمان دیسک و سیاتیک
4- روی شکم دراز بکشید و حدود 30 ثانیه خودتان را در این وضعیت نگه دارید.
بهترین روش در درمان دیسک و سیاتیک
5- بنشینید و هر دو پا را مستقیم به جلو بکشید. آهسته به جلو خم شوید تا نوک دست های شما تا حد امکان به انگشتان پا های شما نزدیک شود. در همین حالت کمی مکث کنید و سپس به آهستگی به وضعیت اولیه برگردید.
بهترین روش در درمان دیسک و سیاتیک
نرمش های مشکل کمر
1- ابتدا روی شکم دراز بکشید. دست راست و پای چپ را حدود 15 سانتیمتر بالاتر از سطح زمین آورده و حدود 6 ثانیه در همین وضعیت نگه دارید. دست و پا را پایین بیاورید و همین حرکت را با دست و پای دیگر تکرار کنید.
بهترین روش در درمان دیسک و سیاتیک
2- هر دو زانو و کف هر دو دست خود را روی زمین بگذارید. عضلات شکم خود را سفت کنید تا کمرتان محکم شود سپس یک پا و دست طرف مقابل را از زمین بلند کنید. آنها را 5 ثانیه در همین حال نگه دارید و سپس پایین آورده و برای دست و پای طرف دیگر همین کار را انجام دهید. این کار را برای هر طرف 10 مرتبه انجام دهید.
بهترین روش در درمان دیسک و سیاتیک
بهترین روش در درمان دیسک و سیاتیک
3- به شانه روی زمین دراز بکشید. آرنج زیرین را روی زمین تکیه دهید به طوری که بازوی شما در حالت کاملاً عمود بر زمین قرار بگیرد. سپس لگن خود را از زمین بلند کنید تا کل بدن شما در حالت مستقیم قرار بگیرد و فقط روی ساعد و لبه خارجی پا تکیه داشته باشید. 15 ثانیه این حالت را حفظ کرده و به آهستگی به سر جای اول برگردید. این کار را برای طرف مقابلتان هم انجام دهید. بعد از چند ماه نرمش کم کم مدت بالا ماندن را به یک دقیقه افزایش دهید.بهترین روش در درمان دیسک و سیاتیکبهترین روش در درمان دیسک و سیاتیک

46:

ورزشهای درمانی کمردرد در آب ( استخر )

دکتر علی نقره کار [ متخصص درد ]1. در حالی که بازوها در پهلو و پاها کنار یکدیگر قرار دارند، پشت به دیوار استخر بایستید. سپس پای مبتلا را بلند کنید و با هر دو دست زیر زانو را بگیرید. زانو را به بالا، به طرف قفسه سینه بکشید تا کشش را در پشت مفصل ران احساس کنید در حالیکه پای مخالف را صاف نگه میدارید. تا 10 شماره در این وضعیت بمانید، سپس شل کنید. این تمرین را 10 مرتبه تکرار کنید.
بهترین روش در درمان دیسک و سیاتیک
2. در حالی که پاها به اندازه عرض شانه ها باز است رو به دیوار استخر بایستید. لبه استخر را با هر دو دست نگه داشته و تا جایی که می شود از دیوار فاصله بگیرید، طوریکه آرنجها صاف باشد. در حالی که کمی قفسه سینه را به طرف بالا بلند می کنید، لگن را تا جایی که میتوانید به دیوار نزدیک کنید و 10 شماره نگه دارید. سپس لگن را تا جایی که می توانید از دیوار دور کنید و 10 شماره نگه دارید. این تمرین را 10 مرتبه تکرار کنید.
بهترین روش در درمان دیسک و سیاتیک
3. کنار دیواره استخر بایستید به اندازه طول دست ( سمت درگیر) از لبه استخر فاصله گرفته و دست دیگرتان را روی کمر قرار دهید. پاها را در کنار هم قرار داده و بدون آنکه پاها از زمین بلند شوند و یا زانوها خم شوند لگن را تا جایی که میتوانید به دیوار استخر نزدیک کنید تا کشش را در قسمت خارجی ران لگن وتنه احساس کنید . تا 10 شماره در این وضعیت بمانید، سپس به حالت اول بازگردید. این تمرین را 10 مرتبه تکرار کنید.
بهترین روش در درمان دیسک و سیاتیک
4. در حالی که پاها را به اندازه عرض شانه ها باز کرده اید پشت به استخر بایستید. زانوها را صاف نگه دارید. سعی کنید قوس کمر خود را به دیواره استخر بچسبانید بطوریکه فاصله ای بین کمرتان تا دیواره استخر نباشد تا 10 شماره در این وضعیت بمانید، سپس عضلات کمری خود را شل کنید. این تمرین را 10 مرتبه تکرار کنید.
بهترین روش در درمان دیسک و سیاتیک

47:

تجویز آب درمانی جهت کاهش کمر درد

دکتر شاهرخ نوری [ متخصص درد ]امروزه کمردرد یکی از شایعترین و متداولترین درد هایی است که بسیاری از افراد را در جوامع کنونی در گیر نموده است.در میان عموم کمر درد به گونه ای شایع می باشد که اکثر افراد جامعه قبل از انجام هر نوع پروسه تشخیصی ، مشکل خود را بیرون زدگی دیسک ستون فقرات و با نام دیسک خفیف عنوان می کنند.
در حالیکه بیشتر این افراد در سنسن جوانی به سر برده و هنوز احتمال درگیری خودبخودی دیسک ستون فقرات آنها نسبت به سنین بالاتر بسیار کمتر می باشد. به نقل از سایت دکتر بیژن فروغ، متخص طب فیزیکی و توانبخشی ، افراد جوان مخصوصا دختران وپسران دانش آموز ودانشجو بیشترین مشکلشان کوتاهی بافت نرم(عضلات،رباط و تاندون)نگهدارنده ستون فقرات بوده کهدراثر بی تحرکی و یا حالتهای بسیار بد نشستن و بلند شدن و همینطور کفشهای نا مناسب و عوامل دیگری که در این مورد می توانند نقش داشته باشند.

در زیر تعدادی از عواملی که باعث ایجاد کمر درد در افراد می گردد را ذکر می کنیم :
۱) چسبندگی لایه ای از بافت نرم به نام فاشیا نیز باعث بسیاری از کمر درد ها مخصوصا خانمهای جوان می شود؛معمولا این نوع کمر درد ها با ماساژ درمانی و آب درمانی ( علمی و اصولی ) در طی مدت زمان کوتاهی درمان می شوند.

2) کمر درد هایی که ناشی از افزایش و یا کاهش قوس ستون فقراتبوجود می آیند؛این نوع کمردرد ها را می توان با درمانهای فیزیوتراپی وآب درمانی؛مخصوصا حرکات اصلاحی ورزشی درمان کرد.

۳) کوتاهی عضلات همسترینگ ( عضلات پشت ران )- درمان این نوع کمر درد نیز به وسیله ورزش ، فیزیوتراپی ، آب درمانی و حرکات اصلاحی ورزشی درمان می شود.

۴) فتق دیسک که در تصویر برداری ( ام ار ای) مشخص شده باشد.این نوع کمر درد ها را تحت هیچ شرایطی نباید با تحرک بی رویه و یا سایر روشهای پر خطر دستکاری کرد بلکه می بایست روند درمانی آن بوسیله پزشک معالج ( متخصص ستون فقرات ) درمان شود ، بهترین درمان،استراحت می باشد.البته آب درمانی در موارد خفیف درمان بسیار خوبی می باشد.

۵) درد هایی که ناشی از تحت فشار قرار گرفتن عصب سیاتیک در طول مسیر عبور خود به اندام تحتانی می باشند،پس از تشخیص بوسیله روشهای مدرن تصویر برداری و تجویز روشهای استراحت توسط پزشک معالج،آب درمانی نیز کمک کننده می باشد.

چند روش عملی جهت استفاده از آب استخر در هنگام کمر درد :
*راه رفتن در آب استخر :
۱) در عمقهای متوسط با راه رفتن در ۴ جهت بدن؛یعنی راه رفتن در داخل آب به سمت جلو وعقب وهمینطور راه رفتن از پهلوی راست به چپ و از چپ به راست در عرض استخر

۲)شنا کردن آهسته وآرام بطوریکه ستون فقرات تحت نیروی شناوری آب قرار بگیرد
۳)استفاده از ماساژ آب گرم در جکوزی و بخار آب سونا

48:

آیا پیاده روی در استخر برای کمردرد مفیداست

دکتر شاهرخ نوری [ متخصص درد ]

کمردرد انواع مختلفی دارد. علت بیش از 90 درصد کمردردها کشیدگی رباطها و عضلات است. 5 تا 6 درصد کمردردها نیز به دلیل سیاتیک بوده و 2 تا 3 درصد آنها شامل روماتیسم، بیماریهای عفونی و بیماریهای بدخیم هستند که جزو کمردردهای خطرناک به شمار میروند. بنابراین در ابتدا باید نوع کمردرد این خانم مشخص شود. پیاده روی در آب یک ورزش ایروبیک محسوب میشود و برای تسکین درد، به خصوص برای تسکین دردهای مزمن، موثر و مفید است. بنابراین پیادهروی در آب و انجام فعالیتهای ایروبیک برای کاهش کمردرد موثر است.
نکته دیگر این است که آب به دلیل خواصی که دارد، کمکهای زیادی به بیماران میکند. در زیر به 2 مورد از خواص فیزیکی پیادهروی در آب اشاره میشود :
وقتی فردی در آب شروع به پیادهروی میکند، حدودا 12 برابر انرژی بیشتری نسبت به زمانی که در خشکی راه میرود، نیاز دارد. بنابراین 10 دقیقه پیادهروی در آب، معادل 120 دقیقه پیادهروی در خشکی محسوب میشود.به دلیل خواص غوطهوری و شناوری آب، وقتی فردی در آب قرار میگیرد، وزنش معادل یکدهم وزن وی در خشکی میشود. یعنی فردی که وزنش 70 کیلوگرم است، هنگامی که در خشکی راه میرود، حدودا وزنی معادل 30 کیلوگرم به هر زانویش وارد میکند اما زمانی که در آب راه میرود این وزن به 3 کیلوگرم در هر زانو میرسد.
به همین دلیل افرادی که آرتروز زانو دارند هنگامی که در خشکی راه میروند به دلیل وزن زیادی که روی زانویشان است خیلی زود خسته میشوند اما در آب به دلیل کاهش وزن، پیادهروی راحتتری دارند. همچنین پیادهروی در آب بر سلامت روان افراد نیز تاثیر گذاشته و باعث نشاط، شادابی و سرخوشی آنها میشود.متاسفانه مشکل شایعی که برخی بیماران دارند این است که وقتی به آنها توصیه میشود برای فعالیت ورزشی به استخر بروند ( با توجه به اینکه سانس استخر 2 ساعت است ) تصور میکنند که باید تمام مدت در آب باشند.اما به دلیل اینکه برای پیادهروی در آب باید انرژی زیادی صرف کرد، فرد هنگامی که مدت زمان زیادی در آب بماند خسته میشود یا اینکه فردای همان روز احساس بدندرد میکند و به همین خاطر تصور میکند که آب برایش مضر بوده.
بنابراین فردی که تا به حال فعالیت ورزشی نداشته ، 5 دقیقه پیادهروی فعال در آب یا شناکردن ( بسته به علاقه فرد ) به او توصیه میشود.اگر فردی قصد دارد مدت زمان بیشتری در آب باشد ، بهتر است به ورزشهای غیرفعالی مانند جکوزی پرداخته یا اینکه در آب بنشیند که این کار نیز در شادابی روحیه فرد موثر است . در پایان نیز توصیه می شود از حالتهای انرژیبر ( پیاده روی بیش از حد در آب ) بپرهیزید و بسته به توان قلبی - عروقی خود، فعالیت پیاده روی را شروع کنید و کمکم فعالیتتان را به سطوح بالاتری برسانید. ضمن اینکه میتوانید به پزشک متخصص نیز مراجعه کرده و با صلاحدید پزشکتان به فعالیت ورزشی در آب بپردازد.

49:

ارزیابی جراحی اندوسکوپی دیسک

دکتر محمد ابراهیم طاهریان [ متخصص جراحی استخوان و مفاصل ]

اندوسکوپی یک متد رایج برای درمان فتق دیسک به شمار می رود که معمولا برای رفع فشار مستقیم بر روی مهره های L5 و S1 انجام می شود . پس از انجام این جراحی کم تهاجمی عود فتق دیسک ، یک مشکل مهم به شمار می رود . هدف از این مطالعه برای کاهش عود مجدد ، استفاده از یک روش جراحی مطمئن تر است .
برای کاهش عود دیسک بعد از جراحی فتق دیسک کمری ، یک روش جراحی جدید را پیشنهاد می کنیم که در این روش با استفاده از برش حلقوی بعد از جدا کردن تکه های دیسک ، از عود جلوگیری می شود . در این مطالعه می خواهیم بدانیم امکان عود دیسک کمری و آسیب دیدگی یا فشار روی عصب ، که با ام آر آی تایید شده باشد ، در بیمارانی که بعد از جدا کردن تکه های دیسک مورد برش حلقوی قرار گرفتند بیشتر است با آنهایی که این روش برایشان انجام نشده ؟
در این مطالعه 224 بیمار که به فتق دیسک کمری دچار شده بودند ، مورد ارزیابی قرار گرفتند . در این جامعه آماری ، سن ، جنس ، قد ، وزن ، شاخص توده بدنی ، وضعیت سیگارکشیدن، شغل بیمار ، میزان عود ونتایج بالینی بین دو گروه درنظر گرفته شده است .دوره زمانی عود فتق دیسک بیماران در 6 ماه اول بعد از عمل بوده است و بعد از 6 ماه معمولا امکان عود از بین می رود . در دو گروه مورد مطالعه ، طبق بررسی های کلینیکی ، بهبودی قابل توجهی مشاهده گردید .
براساس نتایج به دست آمده ، در گروهی که برش انجام شده بود 5 بیمار دچار عود دیسک کمری شده بودند که از این 5 بیمار(معادل 5/5% )، 2 نفردر ماه های اول بعداز عمل 3 نفر در ماه های بعد ، ولی قبل از 6 ماه بعدازعمل ، دچار عود فتق دیسک گردیدند .
در گروهی که برش انجام نشده بود 18 بیمار معادل13/5% عود دیسک کمر داشتند که از این تعداد 13 نفر در روزهای اول بعد از جراحی و 5 نفر در ماه های بعد دچار عود فتق دیسک شده بودند . همانطور که ملاحظه می شود میزان عود زودرس در گروه دوم به طور قابل توجهی بالاتر از گروه اول است (2 در برابر 13 مورد). البته این روش محدودیت هایی نیز دارد که می توان به مواردی چون عدم پیگیری طولانی مدت بیماران (فقط تا حدود 20 ماه بیماران مورد پیگیری قرار گرفتند) انجام عمل توسط دو جراح و اینکه این تحقیق در گذشته انجام شده ، اشاره نمود .
نتیجه گیری :
اگر چه همه موارد ذکر شده در عود مجدد فتق دیسک در این روش موثر بوده است ولی سن نیز از موارد تاثیر گذار می باشد بخصوص در عود فتق دیسک در زمان کوتاهی پس از جراحی . با توجه به تمام آنچه ذکر شد می توان به این نتیجه رسید که برش حلقوی در جراحی دیسک می تواند به کاهش عود این بیماری کمک زیادی کند .

50:

میزان موفقیت اندوسکوپی دیسک

دکتر محمد ابراهیم طاهریان [ متخصص جراحی استخوان و مفاصل ]تنگی کانال نخاعی از علل مهم رادیکولار و درد انتشاری در بیمارانی که به درمان های دارویی و فیزیوتراپی پاسخ نمی دهند ، است . جراحی اندوسکوپی ستون فقرات گزینه مناسبی است جهت تخفیف در عوارض بعد از عمل شامل درد و طولانی شدن مدت بستری بیمار در بیمارستان .
به نظر می رسد اندوسکوپی دیسک به یک جایگزین مطمئن و مناسب برای از بین بردن فشار در بیماران مبتلا به تنگی کانال نخاعی نسبت به جراحی باز بدل شده است ولی باز هم نیاز به تحقیقات و سنجش بیشتری در این راستا وجود دارد . این تحقیق ، ارزیابی روش کم تهاجمی اندوسکوپی دیسک است که بر روی 64 بیمار با تنگی کانال نخاعی مقاوم به درمان انجام شده است .
نتایجی که از این تحقیق به دست آمده حاکی از بهبود 59 بیمار ، به میزان حداقل 75% بود که این سنجش با شاخص اسوستری و مقیاس VAS تطبیق داده شده است . از این 64 بیمار ، 37 نفر مرد و 27 نفر زن بودند که در رده سنی 32 تا 90 سال قرار داشتند .همه این بیماران علائمی بیش از سه ماه داشتند که درمان های محافظه کارانه از قبیل فیزیوتراپی ، مصرف دارو و ... به آنها جواب نداده بود و همگی مورد تزریق استروئید اپیدورال قرار گرفته بودند .
بیشتر بیماران در عرض یک ساعت بعداز عمل ترخیص شدند و بقیه هم در همان روز ، ساعاتی بعداز عمل مرخص گردیدند .تنها عارضه ای که فقط در دو بیمار از 64 بیمار مشاهده شد ، خروج مقداری از سخت شامه (مایع نخاعی) در حین عمل بود که بدون هیچ آسیبی به عروق یا حتی عفونت ، رفع گردید .
نتیجه گیری : به نظر می رسد اندوسکوپی دیسک به یک جایگزین مطمئن و مناسب برای از بین بردن فشار در بیماران مبتلا به تنگی کانال نخاعی نسبت به جراحی باز بدل شده است ولی باز هم نیاز به تحقیقات و سنجش های بیشتری در این راستا وجود دارد .

51:

دلایل عدم موفقیت اندوسکوپی دیسک

دکتر محمد ابراهیم طاهریان [ متخصص جراحی استخوان و مفاصل ]عدم موفقیت اندوسکوپی دیسک کمری از راه پوست ( از طریق پوست )
اندوسکوپی دیسک کمری ، به روش درمانی موفقیت آمیزی برای درمان دیسک های کمری تبدیل شده است . اگر چه این روش به دلیل موفقیت هایی که به دست آورده روش مورد تاییدی است ، ولی ریسک شکست در این جراحی نیز غیر ممکن نیست . عمده ترین مشکلی که در مورد اندوسکوپی دیسک وجود دارد امکان نیاز به جراحی مجدد در مواردی است که عمل موفقیت آمیز نبوده .
هدف از این پژوهش ، علل شایع عدم موفقیت در جراحی اندوسکوپی و توضیح محدودیت های این تکنیک است . تحقیقات جامعی روی همه بیمارانی که از ژانویه 2001 تا دسامبر 2012 تحت درمان با روش اندوسکوپی دیسک قرار گرفتند ، انجام شد و طبق این تحقیقات فقط یک مورد از تمام این موارد کاندیدای جراحی مجدد بود که ظرف 6 هفته پس از عمل اولیه ، مجددا تحت جراحی قرار گرفت .
وضعیت دیسک قبل از عمل ، در حین عمل و بعد از عمل و همچنین رادیوگرافی های بیمار نیز به دقت مورد بررسی قرار گرفت . در همه مواردی که جراحی اندوسکوپی دیسک ناموفق بوده است ، با توجه به نوع بیرون زدگی دیسک ، محل بیرون زدگی دیسک و میزان بیرون زدگی ، طبقه بندی شدند . وضعیت کانال در حین عمل و بعد ازعمل مشخص شد .
در طی 12 سالی که این تحقیقات انجام شد ، از بین 10228 نفری که تحت درمان با روش PELDقرار گرفتند تنها 436 نفر معادل 4/3% از کل موارد جراحی اندوسکوپی ناموفقی داشته اند . در 283 بیمار ، معادل 2/8% دیسک به طور کامل برداشته نشده بود . در 78 نفر ، معادل 0/8% عود دیسک اتفاق افداده بود .
در 41 نفر معادل 0/4% درد مزمن حتی بعد از برداشت کامل دیسک احساس می شد و در 21 نفر ، معادل 0/2% از دردهایی در مناطق دیگر ولی وابسته به فتق دیسک شکایت شد . 95 مورد ، معادل 33/6% جای گیری نامناسب لوله اندوسکوپ موجب شد دیسک به طور کامل برداشته نشود . در 70 نفر ، معادل 24/7% عود دیسک در نقطه دیگری از ستون فقرات ایجاد شد . در 91 نفر ، معادل 32/2% فتق دیسک مرکزی ایجاد شد و فتق دیسک هایی که در کنار محل قبلی به وجود آمده بود در 63 نفر معادل 22/3% از بیماران بود .
نتیجه گیری : در یک جراحی اندوسکوپی خوب و موفقیت آمیز ، توجه به وضعت لوله اندوسکوپی بسیار اهمیت دارد . تکنیکهای PELDباید به طور خاص برای از بین بردن قطعات دیسک به منظور کاهش فشار روی عصب در انواع بیرون زدگی های دیسک طراحی شود .

52:

درمان اسپوندیلیت عفونی به روش اندوسکوپی

دکتر محمد ابراهیم طاهریان [ متخصص جراحی استخوان و مفاصل ]

عفونت های ستون فقرات به دلیل انواع گوناگون این بیماری و شرایط سختی که برای بیمار به وجود می آورد همچنان یک چالش بزرگ برای پزشکان محسوب می شود . روش های متداول کنترل بیماری عبارت اند از روش قدیمی تجویز آنتی بیوتیک و روش جراحی دبریدمنت (خارج کردن بافته های مرده) با اندوسکوپی و شستشوی محل درگیر عفونت با بتادین رقیق (PEDI) برای درمان بیماران مبتلا به اسپوندیلیت عفونی .
روش ها :
در این مطالعه بر روی 32 بیماری که از ژانویه 2005 تا جولای 2010 تحت درمان با متدPEDI قرار گرفتند تحقیقاتی انجام شد .فهرستی از بیماران کاندیدای جراحی تهیه شد که این بیماران به انواع مختلف عفونت ستون فقرات از قبیل عفونت بعد از عمل ، عفونت پیشرفته با تورم چرکی اپی دورال ، عفونت عضله پسواس ، تورم عفونی عضله پاراورتبرال ، عفونت اسپوندیلیت گسترده و عود عفونت بعد از دبریدمنت فیوژن ( خشک کردن محل عمل ) مبتلا بودند .
برای تشخیص اینکه آیا درمان با آنتی بیوتیک باید ادامه پیدا کند یا نیاز به مداخله جراحی وجود دارد معاینات دقیق فیزیکی ، تطبیق شرایط با معیارهای مک نب ، آزمایشات منظم سرولوژِیک و بررسی تصویربرداری های انجام شده صورت گرفت .
دست آوردهای آماری :
در 28 نفر از بیماران مورد مطالعه معادل 87/5% باکتری ایجاد عفونت در نمونه برداری ، شناسایی شد . با آزمایشاتی که روی نسج عفونی انجام شد آنتی بیوتیک های تزریقی مناسب برای درمان عفونت شناسایی شد و این داروها برای بیماران تجویز گردید . در 27 نفر از موارد مورد بررسی معادل 84/4% از کل بیماران ، بعد از انجام PEDIکاهش درد قابل توجهی گزارش شد .
26نفر معادل 81/3% از کل بیماران بعد از انجام PEDIو درمان مستمر با آنتی بیوتیک ، به طور کامل بهبود پیدا کردند . بجز 3 مورد از بیماران مورد بررسی که از بی حسی گذرا در ناحیه کمری شکایت داشتند ، عوارض عمده دیگری گزارش نشد .
نتیجه گیری :
PEDIروشی مناسب برای شناسایی باکتریولوژیک در عفونت های ستون فقرات است و می تواند در تسکین علائم بیماری و کمک به از بین بردن اسپوندیلیت عفونی کمری نیز موفق باشد . این روش برای بیمارانی که به درمان های قدیمی قبل از جراحی باز پاسخ نمی دهند ، جایگزین مناسبی است.

53:

اندوسکوپی دیسک در افراد چاق

دکتر محمد ابراهیم طاهریان [ متخصص جراحی استخوان و مفاصل ]

فواید کلینیکی فوق العاده برای بیماران چاق ، با روش جراحی کم تهاجمی فول اندوسکوپی دیسک بدون بیهوشی و به صورت سرپایی
سابقه :
اثرات سوء چاقی روی عواقب جراحی ستون فقرات کاملا واضح است و این عواقب بارها و بارها با تفاوت های اندک گزارش شده است . به دلیل ابتلای بیماران چاق به امراض متعدد و با توجه به اینکه افراد چاق نیاز به میزان بیشتری از داروهای بیهوشی دارند ، ریکاوری این افراد مشکل تر است .همچنین قدرت کم انقباض عضلات اشخاصی که چاق هستند ، همه و همه به عنوان عوامل تشدید کننده عوارض بیهوشی در این افراد می باشد .
بهترین روش در درمان دیسک و سیاتیک
تحقیق : جراحی اندوسکوپی دیسک به منظور رفع تنگی کانال نخاع کمری و گردنی ، بهترین گزینه برای بیماران مبتلا به چاقی است که به بیهوشی عمومی نیز احتیاج ندارد . هدف از این مطالعه ، ارزیابی مزایای جراحی اندوسکوپی دیسک برای درمان تنگی کانال نخاع کمری و گردنی در بیماران چاقی که فتق دیسک و رادیکوپاتی (فشار روی ریشه های عصب) دارند ، است .
پس از برسی های نهایی ، نموداری از 82 بیمار چاق با اضافه وزن بالای 30 کیلوگرم تهیه شد. این بیماران قبلا تحت درمان با تزریق و پس از آن ، انجام جراحی اندوسکوپی دیسک قرار گرفته بودند . طبقه بندی این بیماران با توجه به آن ها به شکل زیر انجام شد :
گروه اول : بیماران با اضافه وزنی بین 34/9 تا 30 کیلوگرم
گروه دوم : بیماران با اضافه وزنی بین 39/9 تا 35 کیلوگرم
گروه سوم : بیماران با اضافه وزنی بیش از 40 کیلوگرم
که این بیماران از افراد بالای 40 سال و سالخوردگانی با سن متوسط 61/8 سال که 40% آنها زن و 60% مرد بودند ، انتخاب شدند . این بیماران که تحت درمان با جراحی فول اندوسکوپی قرار گرفته بودند با شکایت درد انتشاری در ناحیه پشت و در بازه زمانی سال های 2012 تا 2007 مورد بررسی قرار گرفتند .
بهترین روش در درمان دیسک و سیاتیک
نتایج آماری : میانگین بهبودی و کاهش درد ، یک سال پس از عمل جراحی برای گروه های مورد بررسی به شرح زیر است :
برای گروه اول 68/4% کاهش درد ، برای گروه دوم 66/1% و برای گروه سوم 43/5%کاهش درد ایجاد شده است.میانگین احساس درد پیش از عمل در بیماران چاق مورد بررسی نیز به ترتیب برای گروه اول 8/8 ، برای گروه دوم 9/2 و برای گروه سوم 9/0 بوده است که همه این بیماران در پرسشنامه گزارش دردی شدید و پایدار را دادند .
میانگین احساس درد در همین بیماران یک سال بعد از انجام عمل جراحی اندوسکوپی دیسک که حاکی از دردی خفیف و متناوب بوده است نیز به ترتیب برای گروه اول 2/6 ، برای گروه دوم 3 و برای گروه سوم 3/2 می باشد . در این جامعه آماری گزارش عفونت یا عوارض دیگر نیز وجود نداشت و میزان عود فتق دیسک در این افراد تا یک سال بعد از عمل اندوسکوپی برای گروه اول 7/5% ، برای گروه دوم12/5% و برای گروه سوم 0% بوده ست .
نتیجه گیری : طبق این مطالعات می توان نتیجه گرفت که برای افراد چاق جراحی اندوسکوپی دیسک ، نسبت به جراحی باز دیسک تاثیر بیشتر و خطرات و عوارض کمتری دارد . بنا به این تحقیقات اندوسکوپی دیسک یک روش بسیار خوب ، با حداقل تهاجم در بیماران چاق است که بدون بیهوشی عمومی با کمترین عوارض و به صورت سرپایی انجام می گیرد . این مطالعات می تواند در آینده انتخاب بیماران چاقی که تمایل دارند به صورت سرپایی و با عوارض کم ، درمان فتق دیسک برایشان انجام شود را ساده تر می کند .

54:

وضعیت فعلی جراحی اندوسکوپی دیسک

دکتر محمد ابراهیم طاهریان [ متخصص جراحی استخوان و مفاصل ]وضعیت فعلی جراحی دیسک تشخیصی : بررسی مطالعات کنترل شده مقایسه روش های تمام آندوسکوپی برای فتق دیسک به روش های استاندارد
مقدمه :
درد نوروپاتی نشات گرفته از فتق دیسک ستون فقرات ، یک مشکل بسیار شایع است . در اکثر مواقع ، جراحی های دیسک زمانی انجام می شود که اقدامات محافظه کارانه و تزریق برای کاهش درد انجام شده باشد . به دلیل آسیب های کمتر و تسریع در بهبودی ، جراحی آندوسکوپی نخاعی به طور فزاینده ای مورد استقبال قرار گرفته است .این بررسی کلینیکی ، ارزیابی مطالعات کنترل شده ای است که جراحی فول آندوسکوپی دیسک کمر را با جراحی میکروسکوپی دیسک کمر مقایسه می کند .
بررسی جامع مقالات :
هدف این تحقیق ، مقایسه و ارزیابی نتایج بالینی و عوارض عمل فول آندوسکوپی دیسک ، با روش های استاندار میکروسکوپیک است . تحقیقاتی که با توجه به مطالعات گردآوری شده تا ژانویه 2013 انجام شده حاکی از این است که بعد از دسته بندی 504 نتیجه غربالگری ، در نهایت 5 مورد به طور کاملا تصادفی انتخاب شدند . همه ی محتواها بدست آمده از مطالعات ، نتایج کلینیکی و عوارض تجزیه تحلیل شدند .
نتایج به دست آمده در این مطالعات حاکی از این است که : انجام آندوسکوپی دیسک به زمان زیادی نیاز ندارد ، خونریزی در این عمل کم است ، درد کمتری در محل انجام عمل وجود دارد ، توانبخشی بیمار بعد از عمل سریعتر انجام میگیرد ، زمان بستری بیمار در بیمارستان کوتاه است و نسبت به روشهای میکروسکوپی بازگشت بیمار به زندگی و کار روزمره سریعتر انجام می پذیرد . در هر 5 مورد با روش آندوسکوپی دیسک ، بیماران عوارض کمتری داشتند ولی در دو مورد عوارض به شکل کاملا واضحی کم بود . این مطالعه نشان می دهد در جراحی با روش آندوسکوپی نیاز کمتری برای انجام ارترودز بعد از عمل وجود دارد .
محدودیت ها :
همه ی این تحقیقات که توسط پژوهشگران با تجربه از بررسی موارد انتخاب شده تصادفی انجام شده است در اختیار جراحان کم تجربه تر در اندوسکوپی دیسک قرار می گیرد .
نتیجه گیری :
این مطالعات نشان میدهد ، جراحی فول آندوسکوپی دیسکهای کمری و گردنی می تواند نتایج مشابهی با جراحی میکروسکوپی دیسک داشته باشد . در جریان این مطالعات مشخص می شود که در جراحی آندوسکوپی دیسک میزان عوارض نه تنها بیشتر نمی شود بلکه کمتر نیز خواهد شد و با توجه به نتایج همسانی که با هر دو متد حاصل می شود جراحی فول آندوسکوپی دیسک با توجه به عوارض کمتری که دارد می تواند به طور کلی موفقیت آمیزتر باشد .

55:

جراحی آندوسکوپی دیسک در آینده

دکتر محمد ابراهیم طاهریان [ متخصص جراحی استخوان و مفاصل ]بازبینی
چکیده : متاسفانه پرولاپس دیسک کمری در دنیای امروز با نوجه به سبک زندگی ، شیوع زیادی دارد و روش اولیه برای درمان آن در بسیاری از مراکز هنوز دیسککتومی باز یا همان جراحی باز دیسک کمری که جراحی سنگینی هم می باشد است که با بهره گیری از بزرگنمایی میکروسکوپ و نورانی کردن محل جراحی برای سهولت انجام آن اجرا می شود . طول مدت بستری شدن بیمار معمولا کمتر از 24 ساعت است ولی به دلیل درد بعد از عمل بیمار باید یک روز در بیمارستان بماند و تحت نظر باشد .

این بررسی ، توصیفی است برای جراحی آندوسکوپی ستون فقرات (TESS)که با استفاده از تکنولوژی ویدئو HD انجام می شود و به طور کلی متد عمل بر پایه ی بی حسی موضعی بوده و با تطبیق شواهد در این بررسی مقایسه ای بین روش جراحی آندوسکوپی دیسک با جراحی باز صورت می گیرد .

روش ها : با استفاده از مقالات ، گزارش نتایج بالینی و متون الکترونیکی ، روش TESS توضیح داده می شود . در صورت لزوم اطلاعات بین المللی که شامل خلاصه پیشرفتها در این زمینه است نیز ترجمه شده است .علاده بر این اطلاعاتی که توسط نویسندگان در این زمینه و همکاران آن ها فراهم آمده و در کتابخانه های شخصی نگهداری می شود نیز مورد استفاده قرار می گیرد .

نتایج : تجزیه و تحلیل داده ها حاکی از آن است که ضعیفترین نتایج آندوسکوپی ترانسفورمینال معادل با جراحی باز دیسک کمری است و در این روش صرفه جویی قابل توجهی نیز در هزینه ها ، به دلیل کوتاه بودن مدت بستری بیمار ، می شود .علاوه بر این شواهدی دال بر بهبود تنگی کانال فورمینال با آندوسکوپی دیسک وجود دارد .
نتیجه گیری : بر اساس شواهد موجود برای درمان پرولاپس دیسک کمری ، همراه با تنگی کانال نخاعی یا بدون آن ، آندوسکوپی دیسک میتواند نتایج خوبی داشته باشد .

56:

کمر درد بعلت آرتروز مهره های ستون فقرا ت

دکتر مهرداد رضایی [ متخصص جراحی عمومی ]ساختمان ستون فقرات :
ستون فقرات، محور اصلی بدن انسان است و به همان اندازه در استحکام و ثبات بدن اهمیت دارد که ستون های محکم برای استحکام یک ساختمان . اعضاء دیگر از جمله سر، دستها، لگن و پاها و …. بر روی این ستون استوار هستند و ستون فقرات با طرز قرار گرفتن خود به صورت قوسهای متعدد با زوایای معین و استحکام آنها توسط دیسکهای بین مهره ای، لیگامانها و عضلات، قدرت تحمل این بار سنگین را می یابد.
لازم است بدانید که حتی اگر از نعمت داشتن دو پا نیز محروم باشید، قادر به زندگی پویا و حتی راه رفتن خواهید بود، اگر ستون فقرات سالمی داشته باشید، در واقع همه ما روی ستون فقراتمان راه می رویم نه روی پاها، بدیهی است هر چه دانش خود را در مورد ستون بدنمان افزایش دهیم، توانایی ما در حفظ سلامت آن بیشتر خواهد بود.
وظایف ستون فقرات عبارتند از :
انتقال وزن سر، گردن، اندام فوقانی و تنه به لگن
ایجاد کانالی جهت حفاظت از نخاع یا مغز الحرام
ایجاد قفسه ای محکم و استخوانی به کمک دنده ها و استخوان جناغ جهت حفاظت از قلب و ریه ها
تکیه گاهی جهت عضلات تنه و تعدادی از عضلات اندام فوقانی و تحتانی
ایجاد هماهنگی بین اعضاء و اندام های بدن
کمرد درد :
تعریف و انواع کمر درد
کمر درد یکی از شایعترین علل مراجعه بیماران به مراکز درمانی می باشد بطوریکه بعد از سرماخوردگی و ضربه های کوچک، شایعترین بیماری در انسان است. کمر درد نخستین علت مراجعه بیماران به متخصصین ارتوپدی و جراحی مغز و اعصاب و بطور کلی سومین علت مراجعه بیماران به پزشک می باشد.
درد کمر بیش از ۹۰درصد افراد را در طول زندگی حداقل یکبار دچار می سازد. و بیش از ۵۰ درصد از افراد بیش از یک مرتبه دچار آن می شوند. علل بسیار متفاوتی می توانند سبب ایجاد کمر درد شوند. تقریبا” در ۸۵ درصد از افرادی که برای کمر درد معاینه و بررسی می شوند علت خاصی پیدا نمی شود. کمر درد بعد از سرماخوردگی دومین عاملی است که سبب می گردد افراد در سرکار حاضر نشوند و نیز یکی از علل شایع ویزیت توسط پزشک می باشد بیش از ۹۰ درصد افرادی که دچار کمر درد میشوند طی ۲ ماه بهبود می یابند. طبق آمار مختلف، کمردرد، در بین بیماریهایی که باعث از کارافتادگی، ناتوانی از کار و مرخصی ناشی از آن در افراد زیر ۴۵ سال می گردند، مقام اول را دارد.
کمر درد، درد آزار دهنده ای است که شخص را از انجام کارهای روزمره اش باز داشته و به استراحت در بستر وادار می کند. بنابراین، می تواند علاوه بر مشکلات جسمی، موجب مشکلات روحی و روانی شده و اثرات منفی بر اقتصاد خانواده و جامعه بگذارد. تا حدود ۲۰ سال قبل، اکثر افرادی که برای درمان دردهای عضلانی اسکلتی به درمانگاههای فیزیوتراپی و ارتوپدی مراجعه می کردند، افراد بالای ۵۵ تا ۶۰ سال بودند و در واقع تخریب غضروف مفصلی در سنین بالا شروع می شد، ولی امروزه این سن به ۳۰ سال کاهش پیدا کرده و پزشکان شاهد مراجعه بیمارانی با سنین ۳۰ تا ۵۰ سال با دردهای گردن، زانو، کمر و مفاصل مختلف به مراکز درمانی هستند.
امروزه با پیشرفت زندگی مدرن، شیوع کمر درد نه تنها کمتر نشده بلکه زیادتر هم شده است. و عجیب اینکه حتی سرعت بالا رفتن آن، از رشد جمعیت هم بیشتر بوده است. در ایالات متحده آمریکا همین کمر درد، دومین عامل غیبت از کار بوده و معادل ۳۰ تا ۸۰ میلیون دلار در سال از تولید کم کرده! حدود ۹۰ درصد افراد در عمر خود کمر درد را یک بار هم که شده حس کرده و ۵۰ تا ۷۰ درصد مردم دوره های مکرر کمر درد را در طول زندگی شان تجربه می کنند. این آمار البته در کشورهای صنعتی بیشتر است. اما متاسفانه این درد حتی کودکان مدرسه ای را هم گرفتار می کند، بطوری که آمار نشان می دهد ۶۰درصد کودکان ۱۵ تا ۱۶ ساله هم دچار آن هستند. با تمام این احوال، از پیشگیری و درمان این درد عذاب دهنده ناامید نشوید.
بروز کمر درد در مردان ۲۵ تا ۵۵ ساله بیشتر است ولی در خانم ها بعد از ۵۰ سالگی شروع می شود. متاسفانه معاینات بالینی نمی تواند بروز کمردرد را پیشگویی کند چون زیادند افرادی که آرتروز ستون فقرات یا بیرون زدگی دیسک کمر دارند اما درد ندارند

57:

کمر درد ـ قسمت دوم

دکتر مهرداد رضایی [ متخصص جراحی عمومی ]

کمر درد از نظر ماهیت درد به سه دسته تقسیم می شود:
۱- کمر درد گذرا : دردی ناگهانی و شدید در ناحیه کمر و ناشی از انجام حرکات نامناسب و یا کشیدگی بیش از حد ستون فقرات است. هر چند که این درد گذرا است اما هیچگاه نباید کم اهمیت شمرده شود، چرا که میتواند اخطاری برای عود مجدد آن باشد و سریعا” باید جهت جلوگیری از تکرار آن اقدام شود.
۲- کمر درد حاد: یک درد حاد در ناحیه کمر است که در اثر قرار گرفتن در وضعیتهای غلط، خم شدنهای مکرر و به مدت طولانی و یا ضربه به ستون فقرات کمری ایجاد می شود. کمر دردی که کمتر از یکماه از شروع آن می گذرد را حاد می نامند. نشانه وقوع آسیب بافتی بوده و بدرجات مختلفی در فرد ایجاد ناتوانی می کند. هر چند که آسیب کوچک باشد ولی باید مراقب بود و از تکرار آن جلوگیری کرد.
برای این منظور در وهله اول باید درمان علامتی جهت کنترل درد انجام شده و سپس در مورد بهبودی کامل اقدام و تمامی فعالیتهای طبیعی ستون فقرات را به شکل اولیه خود بازگرداند. البته اولین وقوع حمله حاد کمر درد، نیازی به نگرانی ندارد و لیکن باید پیامدهای آن را در نظر گرفت و هر چه زودتر برای رفع آن اقدام نمود در غیر اینصورت صدمه و جراحت شدت پیدا کرده و دوره ناتوانی ادامه خواهد یافت . به طوریکه طبق آمار، شانس بازتوانی موفق در بیمارانیکه کمر درد آنها بیش از ۶ ماه مقاومت می کند کاهش یافته و حتی پس از سه ماه مقاومت درد، وضعیت روحی و روانی بیمار تغییر خواهد کرد. پس به طور جدی با تکرار یک حمله شدید کمر درد مقابله کنید.
۳- کمر درد مزمن : کمر دردی که بیش از یکماه از بروز آن می گذرد را مزمن می نامند. کمر درد مزمن در واقع در اثر عدم درمان و یا مقاومت به درمان کمر درد حاد ایجاد می گردد. بدیهی است که درمان به موقع و مناسب درد حاد، همواره درد مزمن را به حداقل می رساند، درد مزمن کمر باید به عنوان یک علامت جدی تلقی شده و کلیه معاینات بالینی و آزمایشات پاراکلینیکی جهت بیماریهای سیستمتیک انجام گردد. به هر صورت درد کمر مستلزم یک بررسی دقیق و درمان مناسب توسط گروهی درمانگر، متشکل از پزشک، متخصص فیزیوتراپی ، متخصص روانپزشکی و…. میباشد.
انواع درد کمر :
۱- درد موضعی : درد موضعی، دردی است که در اثر آسیب وارده به ناحیه کمر ایجاد شده و در همان منطقه احساس می گردد و معمولا” فرد قادر به درک محل دقیق آن است.
۲- درد راجعه : عبارتست از دردی که از یک ناحیه به ناحیه دیگر سرایت می کند. همه کمر دردها لزوما” به دلیل ناهنجاری ستون فقرات نیستند، بلکه می توانند بدلیل ضایعات احشایی باشند که درد آنها به ناحیه کمر ارجاع می شود. در نتیجه، بررسی و معاینه بالینی دقیق این مناطق توسط پزشک ضرورت دارد.
۳- درد انتشاری : غیر از درد انتشاری عصب سیاتیک که در بالا توضیح داده شده، ممکن است درد، منشاء عصب سیاتیک نداشته باشد و از نقاط دیگر به مسیر این عصب انتشار یابد. مهمترین منشاء دردهای انتشاری عبارتند از : مفاصل بین مهره ای، رباطهای مربوطه، رباطهای خلفی که مهره های کمری را به یکدیگر متصل می کنند و بالاخره عضلات اطراف آنها و عضلات ثبات دهنده لگن.
علل کمر درد :
بطور کلی کمر درد را می توان بر حسب علت به دو دسته عمده تقسیم بندی نمود: علل مکانیکی و علل غیره مکانیکی
کمر درد مکانیکی :
شامل آن دسته از بیماریهایی هستند که در اثر و یا به واسطه یک عامل مکانیکی مانند ضربه، حرکات فیزیکی نامناسب، کم بودن قوام عضلات و یا فشار بیش از حد به ناحیه ستون فقرات کمری و در اثر بد قرار گرفتن وضع بدن در حالت نشسته و ایستاده ایجاد می گردند. این دسته از بیماریها ۹۰% از علل کمر درد را تشکیل می دهند و نکته جالب اینکه براحتی قابل پیشگیری هستند.
دو سری از عوامل می توانند سبب آسیب پذیری ستون فقرات کمری و وقوع کمر دردهای مکانیکی گردند.
الف ) عوامل پیش زمینه ای یا مستعد کننده شامل :
قرار گرفتن در وضعیت های نامناسب
کاهش تحرک در نتیجه عدم استفاده و بهبود ناکافی
استرس ناشی از کار
چاقی
ب ) عوامل آشکارساز شامل :
استفاده جدید ( New Use )
استفاده نادرست ( Misuse )
استفاده بیش از حد ( Over Use )
ضربه ( Trauma,Abuse )
علل غیر مکانیکی :
علل غیر مکانیکی شامل آن دسته از علل طبی و یا بیماریهای سیستمی هستند که در سیر بیماری به طرق مختلف ممکن است باعث کمردرد شوند و تشخیص و درمان این بیماریها تماما” به عهده پزشک معالج شما می باشد.
- شایعترین علل طبی عبارتند از : بیماریهای التهابی، بیماریهای عفونی، سرطانها، و بیماریهای متابولیکی و مسمومیت با فلزات سنگین رادیوم
- و …. که تشخیص و درمان همه آنها همانطور که گفته شد بر عهده پزشک معالج شما می باشد.
عوامل زمینه ساز برای علل طبی کمر درد :
۱- سن بالای ۴۵ سال، بخصوص در بیماریهای غیر التهابی و بیمارانیکه سابقه ای از عوامل مکانیکی را ذکر نمی کنند.
۲- کمر دردهای شبانه که با استراحت نیز بهبود نمی یابند.
۳- وجود علائم و نشانه های همراه کمر درد مانند: تب، تعریق، کاهش وزن، ضعف و خستگی مزمن که با کنترل درد نیز بیمار احساس سلامتی نمی کنند.
در بسیاری از موارد به رغم معاینه فیزیکی دقیق و انجام آزمایشات مختلف، علت مشخصی برای کمر درد پیدا نمی شود . بهتر است بدانید سیگار با کاهش سطح اکسیژن در بافت نخاع موجب تاخیر در بهبود این درد می شود. بعضی مشاغل هم می توانند انسان را مستعد ابتلا به کمردرد کنند، مانند شغل هایی که نیاز به رانندگی طولانی دارد و راننده را در معرض لرزش وسیله نقلیه قرار می دهد؛ شغل هایی که نیاز به ایستادن و نشستن طولانی دارد؛ کسانی که باید بارهای سنگین را به دفعات جابه جا کنند . بنابراین اگر شغل شما چنین حرکاتی را ایجاب می کند بهتر است بیشتر به فکر خود باشید.
کمر درد علاوه بر عوامل غیر مکانیکی مانند عفونت و سرطان و….. که خیلی شایع نیستند، علل دیگری هم دارد؛ مانند گرفتگی های عضلانی ( اسپاسم ) کشیدگی و آسیب ّ رباط ها، آرتروز، فتق دیسک های بین مهره ای، پوکی استخوان و … اما فارغ از اسم های متفاوتی که این بیماری ها دارند مشکل اصلی در اغلب آنها فشار بیش از حدی است که به ستون مهره ها و اجزای دور و بر آن مانند عضلات و رباط ها وارد می آید.
عامل این فشارها زندگی پر از حرکات نامناسب است. منظور دقیقا” همان حرکاتی است که شایسته یک بدن سالم نیستند؛ مانند بد نشستن روی صندلی ، قوز کردن هنگام رانندگی، بد ایستادن و…… استفاده از عضلات کمر در حرکاتی که پیش از این انجام نمی داده اید، مانند بلند کردن یک مبل سنگین !
بطور کلی علل کمر درد عبارتند از :
تحت فشار قرار گرفتن ریشه های عصب نخاعی که به اندام تحتانی می روند .
کمر درد ناشی از کشیدگی ماهیچه ای یا رباط های کمر
درد ناشی از عفونتهای ستون مهره
درد ناشی از تومورهای ستون مهره
نشانه های درد ناشی از آسیب کمر :
دردی که امکان دارد به جلو، کناره ها یا عقب ساق پا تیر بکشد یا محدود به ناحیه تحتانی کمر باشد.
دردی که با فعالیت بدتر شود.
دردی که در شب یا در نتیجه نشستن طولانی مدت مثلا” رانندگی طولانی بدتر شود.
دردی که همراه با گزگز شدن یا ضعف در بخشی از پا باشد.

58:

کمر درد ـ قسمت سوم

دکتر مهرداد رضایی [ متخصص جراحی عمومی ]پیشگیری از کمر درد
انجام ورزشهائی مثل شنا ، پیاده روی و دوچرخه سواری با افزایش میزان تناسب و توان می توانند در کاهش ابتلا به کمر درد مفید باشند.
تقویت عضلات شکم میزان ابتلا به کمر درد و در موارد وجود کمر درد شدت آنرا کاهش می دهد.
افرادی که کار آنها مستلزم بلند کردن اجسام سنگین است یا ورزشکارانی که سروکارشان با وزنه سنگین است باید هرگز از کفشهای پاشنه بلند بمدت طولانی استفاده نکنید. حتما " از کمربندهای پهن محافظ کمر استفاده کنند. در هنگام ایستادن طولانی مدت هر از گاهی به روی یک تکیه گاه یا دیوار تکیه کنید تا از فشار بر روی کمر کاسته شود. هم تشک های خیلی نرم و هم تشکهای سفت سبب کمردرد می شوند لذا از تشک مناسب استفاده کنید.
هرگز اجسامی را که برای شما سنگین هستند بلند نکنید. در هنگام بلند کردن اجسام کمر باید عمود بر زمین و نه خم شده به جلو باشد باید اجسام را در حالیکه نزدیک بدن شما هستند با زانوها بلند کنید.
بارهای سنگین :
به جای بلند کردن اجسام سنگین ، از راه های دیگری مانند هل دادن برای جابه جا کردن استفاده کنید ( هل دادن بهتر از کشیدن است . )
تا می توانید از دیگران کمک بخواهید و از بلند کردن وسایل سنگین با خم کردن کمرتان خودداری کنید. بهتر است زانوهایتان را خم کرده و کمرتان را صاف نگه دارید. البته یادتان باشد که پاها را از هم کمی فاصله بدهید.
از بلند کردن یک جسم سنگین و چرخاندن کمرتان بطور همزمان جدا خودداری کنید.
همیشه هنگام حمل اجسام سنگین ، آن را نزدیک بدن نگه دارید.
قاعده نشستن :
اگر مجبورید مدت طولانی روی صندلی بنشینید بهتر است هر نیم ساعت به بهانه های مختلف از جا برخاسته و راه رفته یا به بدن خود حرکات کششی بدهید.
از صندلی مناسب با پشتی و با زاویه حدود ۱۰۰ تا ۱۲۰ درجه ، استفاده کنید و اگر صندلی تان محافظ قوس کمر ندارد ، قوس کمر را با یک بالشتک کوچک محافظت کنید.
به جای چرخاندن کمرتان حین کار ، از چرخش صندلی استفاده کنید.
وسایل مورد استفاده تان را در دسترس خود روی میز بچینید تا برای استفاده از آنها مجبور به خم کردن کمرتان به جلو نشوید.
ایستادن و خوابیدن بدون کمر درد :
هنگام ایستادن خود را به جلو خم نکنید ، گوش ها ، شانه و لگن را باید در یک امتداد و شکم را تو نگه دارید.
اگر مجبورید مدت طولانی بایستید ، یکی از پاها را روی یک پله یا چهارپایه به ارتفاع ۲۰ سانتی متر قرار دهید تا فشار کمتری به کمر وارد شود و هر ۱۰ دقیقه جای پاها را با هم عوض کنید.
بهترین حالت خوابیدن خوابیدن به پهلو در حالی است که زانوها کمی خم بوده و یک بالش کوچک بین دو زانو قرار گیرد. اگر به پشت می خوابید لازم است یک بالش زیر زانوان و یک بالش کوچک زیر گودی کمر قرار دهید.
برای خارج شدن از تختخواب ابتدا به کنار تخت بچرخید و پاهای خود را از تخت آویزان کرده ، با کمک دست ها و سفت کردن عضلات شکم بنشینید.
تناسب و تعادل :
اگر اضافه وزن دارید ، بهتر است برای جلوگیری از کمر درد هم که شده وزنتان را کم کنید.
کیف و کوله پشتی تان را بی جهت سنگین نکنید.
کفش مناسب و راحت با پاشنه ۳ سانتی متر یا کمتر به پا کنید.
اگر پوکی استخوان دارید با مصرف ویتامین D و کلسیم کافی طبق تجویز پزشکتان و ورزش کردن ، آن را درمان کنید تا دچار شکستگی مهره نشوید.
ورزش های سبک هوازی بطور منظم با بهبود عملکرد عضلات میتواند موجب زیاد شدن قدرت و تحمل کمرتان شود. پیاده روی و شنا هم از ورزش های مناسب برای کمر درد هستند.
آیا نیازی به گرفتن عکس یا " ام . آر. آی " هست ؟
اکثر مردم سئوال می کنند آیا عکس برداری معمولی یا ام.آر.آی لزومی دارد؟ باید گفت همه کمر دردها نیاز به عکس برداری ندارند. در مواردی که مشکوک به صدمات استخوانی مثل سرطان هستید عکس برداری میتواند مفید باشد. ولی عکس ها صدمه به مهره ها در اثر ضربه ، پوکی استخوان ، صدمه به بافت های نرم عضله و رباط ها و دیسک ها را نشان می دهند زمانی که تصمیم به جراحی داریم و یا در تشخیص علت دردهای بهبود ناپذیر ، انجام " ام.آر.آی " توصیه می شود. زیرا بر اساس آن درمان را تغییر خواهند داد.
پرستاری از بیمار و کمر درد :
میزان بروز کمر درد ، در پرستاران با نوع فعالیت آنها که مستلزم بلند کردن اجسام سنگین و انجام کارهای سخت و ممتد در اورژانس است ، ارتباط زیادی دارد. این میزان با محیط پراسترس کاری افزایش می یابد. بطوریکه میزان بروز حمله های حاد کمر درد در پرستارانی که در بخشهای درمانی بیمارستانی کار می کنند بسیار بیشتر از آنهایی است که معمولا " کار اداری و یا اجرایی دارند.
آمار نشان داده است ، در بیمارستانهایی که کلاسهای آموزشی جهت پیشگیری و درمان کمر درد ، برای پرستاران دایر گردیده ، میزان بروز کمردرد ، بسیار پایین بوده است. در نتیجه وجود چنین آموزشهایی جهت پرستاران زحمتکش کشور ما نیز ضروری بنظر می رسد ، اما از آنجائیکه در این کتاب امکان پرداختن به این مسئله بطور مبسوط وجود ندارد ، تنها به ذکر برخی از اصول اولیه آن می پردازیم.
پرستاران عزیز باید تمامی وضعیت های مناسبی را که جهت بلند کردن کشیدن و هل دادن و حمل اجسام در ابتدای این بخش توضیح داده شد رعایت کنند.
همه میزها و یا تختهای بیماران باید ارتفاع قابل تغییر داشته باشند ، بطوریکه با اهرم هیدرولیکی یا الکتریکی سطح آنها بالا یا پایین برود و هر شخص با توجه به نیاز خود بتواند آن را تغییر دهد.
هنگام مرتب کردن تخت بیمار و یا تعویض ملحفه آن مواردیکه را که در مورد مرتب کردن تخت خواب توضیح داده شد ، رعایت کرده و ترجیحا " دو نفری این کار را انجام دهید.
پرستاران عزیز باید طوری آموزش ببینند که بتوانند بر اساس توانائیهایشان ، تجهیزات مناسب و مورد نیاز خود را جهت استفاده مطلوب در محیط کار انتخاب کنند.
محیط کار پرستاری باید از نظر شرایط روانی ، سروصدا ، نور ، دما ، حجم و کار مناسب تا بدین ترتیب از استرس های فزآینده کاسته شود.
در خاتمه لازم به ذکر است که در برخی کشورها جهت بعضی مشاغل خاص مدرسه کمر ( Back School ) اختصاصی دایر می گردد.
( Back School ) صنعتی در بهداشت صنعتی یا مدرسه کمر در بهداشت حرفه ای و یا به عنوان بخشی از برنامه توانبخشی و … البته در این کتاب جای بحث در مورد همه آنها نیست و امید آنکه توضیحات مختصر این بخش بتواند برای خوانندگان عزیز مفید واقع شده مورد استفاده قرار گیرد.

59:

کمر درد ـ قسمت چهارم

دکتر مهرداد رضایی [ متخصص جراحی عمومی ]تصحیح برخی وضعیتهای پرخطر
بلند کردن اشیاء بعد از نشستن طولانی :
برداشتن اشیاء بعد از دوره های طولانی نشستن ، می تواند آسیب پذیرترین وضعیت را برای ستون فقرات کمری شما بوجود آورد. این وضعیت در مسافرتهای طولانی بسیار اتفاق می افتد. بطوریکه شما بعد از نشستن بمدت طولانی در قطار ، اتومبیل و یا در هواپیما ، در حالت خمیده و دولا شده ، اقدام به برداشتن و جابجا کردن چمدانهای سنگین کرده و بدین ترتیب آسیب زیادی به ستون فقرات کمری خود وارد می کنید. چنین وضعیتی می تواند آغاز گر درد کمر از همان لحظه و یا حتی صبح روز بعد باشد.
جهت پیشگیری از بروز چنین دردهایی شما می توانید بعد از بلند شدن از روی صندلی ، به حالت ایستاده قرار گرفته و مطابق شکل گودی کمر را افزایش داده و بدین ترتیب ، قوسهای ستون فقرات و رباطهای کمری را که تا بحال خمیده و بی حرکت قرار داشتند ، به وضعیت طبیعی خود برگردانید.
غوز کردن پس از ورزش سنگین :
این یک خطر سنگین شگفت آور است که ورزشکاران بدان مبتلا می شوند. پس از یک روز کار سخت و ورزش سنگین و خسته شدن تمام عضلات پس از یک فعالیت پر انرژی مطمئنا” نیاز به یک استراحت ایده ال خواهید داشت و بدترین وضعیت ، استراحت کامل روی یک راحتی بزرگ و نرم به حالت خمیده است.
بهترین استراحت پس از هر فعالیت طاقت فرسایی ، خوابیدن به پشت یا دمر خوابیدن بمدت ۱۰ دقیقه است. ( دمر خوابیدن بهتر است ) .
حالت دیگر این است که به پشت خوابیده و برای مدت ده دقیقه پاهای خود را روی یک صندلی قرار دهید. همیشه با برگرداندن قوسهای ستون فقرات به حالت طبیعی می توان از بروز چنین دردهایی جلوگیری کرد.
ایستدن طولانی ، یک وضعیت خطر است چرا که پس از مدتی عناصر حمایت کننده ستون فقرات ( عضلات و لیگامانها ) که خسته شده و قدرت حفظ قوسهای طبیعی ستون فقرات را نخواهد داشت. این وضعیت منجر به افزایش قوس کمری و بروز کمر درد می شود.
درمانهای رایج کمر درد :
درمانهای دارویی :
درمانهای دارویی شامل داروی اختصاصی برای نوع بیماری و در صورت لزوم تجویز مسکن جهت درمان علامتی درد است. همانطور که گفته ، هدف اصلی در درمانهای دارویی ، درمان علت بیماری است و چنانچه علت بیماری قابل درمان نبوده و یا جزو علل مکانیکی کمردرد باشد ، دارو را می توان به صورت مسکن تجویز نمود که بهتر است غیر استروئیدی و بدون کورتون باشد. بدیهی است در چنین مواردی استفاده از مسکن می تواند به طور موقتی باشد و انجام روشهای فیزیکی مانند فیزیوتراپی و تمرینات درمانی حتما” ضروری است.
درمانهای فیزیکی :
برای معالجه برخی از بیماران مبتلا به کمردرد ، علاوه بر درمانهای علامتی توسط داروهای مسکن ، لازم است درمانهای فیزیکی نیز انجام شود.
این درمانها ، تنوع زیادی دارند و از روشهای بسیار قدیمی کمردرد مانند طب سوزنی ( از چین ) و ماساژ ( از فرانسه ) تا متدهای جدید فیزیوتراپی توسط دستگاههای پیشرفته را شامل می شوند.
برخی از روشهای فیزیوتراپی در درمان کمردرد عبارتند از :
حرارت درمانی : گرم کردن و یا سرد کردن عضو دردناک جهت کنترل درد از دیرباز توسط بشر استفاده می شده است. گرما درمانی امروزه به دو صورت سطحی ( برای پوست ) و عمقی ( برای مفاصل و یا عضلات ) توسط دستگاههای پیشرفته فیزیوتراپی انجام می شود.لازم است تجربيات بخشهاي روماتولوژي را ذكر كنم كه سرما درماني بهترين درمان و موثر ترين درمان است يك كيسه يخ بر روي كمر 10 دقيقه برروي كمر و 3 دقيقه كيسه را برميداريم كه به پوست صدمه وارد نيايد.
الکتریسیته درمانی : به تجربه ثابت شده است که طول موج و فرکانسهای خاصی از جریان برق در کنترل درد ، ترمیم زخم ، تقویت عضلات و بسیاری موارد دیگر موثر بوده و امروزه دستگاههای پیشرفته الکتریکی به این منظور طراحی شده اند.
مانیپولاسیون : این روش که در بین عامه مردم به نام جا انداختن شناخته شده است ، در مواردیکه انحراف کوچکی در ستون فقرات ایجاد شده باشد ، مورد استفاده قرار گرفته و آن را اصلاح می کند. مانتیپولاسیون حتما” بایستی توسط پزشک متخصص و یا متخصص فیزیوتراپی آموزش دیده انجام گردد ، در غیر این صورت بسیار خطرناک بوده و ممکن است سبب آسیب به نخاع شده و یا افرادی که مبتلا به پوکی استخوان هستند سبب ایجاد شکستگی مهره ها شود.
لیزر درمانی : استفاده از لیزرهای کم توان نظیر لیزر آرگون هلیم و یاقوت با هدف کاهش درد افزایش روند ترمیم زخم ها ، کاهش التهاب و بسیاری از موارد دیگر موثر بوده و امروزه توسط فیزیوتراپیست ها استفاده می شود.
آب درمانی : شامل یکسری حرکات ورزشی داخل آب می باشد و از آنجائیکه در این وضعیت بیمار درد کمر را کمتر احساس می کند بسیار مفید است.
تمرینات درمانی :
یکی از مفیدترین روشهای درمانی کمر درد است و در صورت استمرار بطور موثری از عود کمر درد نیز جلوگیری می کند. تمرینات درمانی انواع مختلفی دارند و بسته به محل درد علت درد و وضعیت ستون فقرات ( از جمله میزان انحناهای آن ) نوعی از تمرین قابل توصیه است.
درمانهای ارتوپدی :
درمانهای ارتوپدی فنی شامل یکسری ابزارهای کمکی است که توسط کارشناس ارتوپدی فنی جهت بیمار ساخته می شود.
مانند : کرستهای ستون فقرات ( کرستهای کمر و گردن ) که بطور شایع استفاده می شوند. این وسایل می توانند بطور موقت در کاهش درد و اسپاسم عضلات مفید باشند ولی استفاده طولانی مدت و مستمر آنها مضر است و سبب آتروقفی ( لاغر شدن ) عضلات حمایت کننده شده و پس از مدتی نتیجه معکوس می دهد.
درمان جراحی :
درمان جراحی ، آخرین روش جهت کنترل درد ستون فقرات و آنهم در شرایط خاصی می باشد و در شرایط معمول به هیچ وجه قابل توصیه نیست. طبق آمار ، امروزه در مورد فتق دیسک بین مهره ای تنها در ۱۵-۵ درصد موارد جراحی توصیه می شود که شامل موارد زیر است:
دردر بیمار آنقدر شدید می باشد که با استراحت بهبود نیافته و به دارو جواب ندهد و موجب اختلال جدید در فعالیتهای روزمره و یا اجتماعی بیمار گردد.
بیماری طوری پیشرفت نماید که منجر به فلج اندام ، اختلالات حسی و یا بی اختیاری ادرار باشد.
در حال حاضر ۹۵-۸۵ درصد دیسکهای کمری بدون جراحی و با روشهای درمانی که قبلا” توضیح داده شده بهبود می یابند.
نکته قابل توجه این است که جراحی ، درمانی قطعی دردهای کمری ناشی از دیسک نمی باشد و پس از آن ، انجام تمرینات درمانی و در بعضی شرایط استفاده از روشهای فیزیوتراپی جهت کاهش درد ضروری است.

60:

تشکر

61:

واقعا سایت خوبی دارید
مرسی از اطلاعات خوبتون
موفق باشید
طراحی اپلیکیشن اندروید
طراحی اپلیکیشن موبایل

62:

ضمن تشکر از استارتر برای این تاپیک عالی؛

هر درد کمری می‌تواند تمرینات ورزشی شما را تحت تاثیر خود قرار دهد اما هر پزشک، متخصص طب فیزیکی یا مربی ممکن است به شما بگوید که انجام تمرینات ورزشی برای کمر درد مفید است و می‌تواند درد آن را کاهش دهد. برخی از تمرینات چنین خاصیتی دارند و می‌توانند زمان ریکاوری شما را تسریع کنند و از بدتر شدن درد آن نیز جلوگیری نمایند. تنها مساله‌ای که وجود دارد این است که باید از انجام حرکاتی که درد کمر شما را بدتر می‌کنند پرهیز کنید. اگر کمر دردتان حاد و شدید است، برخی از تمرینات آرام همچون پیاده روی می‌تواند برایتان مفید باشد. به هنگام پیاده روی جریان خون به همراه اکسیژن تازه به محل درد فرستاده می‌شود. همین امر موجب کاهش التهابی که باعث ایجاد ناراحتی شده می‌گردد و در نهایت حس خوبی در شما ایجاد خواهد کرد. زمانی که فاز دردهای شدید تمام شد و شما با یک درد مزمن درگیر شدید، تمرینات مقاومتی کلید اصلی است. باید عضلات کلیدی احاطه کننده پشت و کمر شما کار کند تا بتواند از کمرتان حمایت نماید و از بروز دردهای بعدی نیز جلوگیری نماید. البته در این میان تمرینات و حرکاتی وجود دارد که می‌تواند کمر درد شما را بدتر کند. در زیر ۴ مورد از این حرکات را بیان می‌کنیم و در ادامه تمرینات جایگزین برای هر کدام را ارائه خواهیم داد.
۱. تمرینی که باید از آن اجتناب کنید: دراز و نشست

بهترین روش در درمان دیسک و سیاتیک
زمانی که در حالت خوابیده هستید، بلند شدن ناگهانی می‌تواند فشار بسیار شدیدی به ستون فقرات شما وارد کند. به خصوص زمانی که ستون فقرات شما ضعیف تر شده باشد. زمانی که عضله‌‌ای در جلوی بدن برای مراقبت و محافظت از کمر شما به هنگام بلند شدن وجود ندارد، بلند شدن ناگهانی می‌تواند شرایط شما را وخیم‌تر نماید.
تمرینی که می‌توانید به جای آن انجام دهید: تمرینات نیمه نشسته

در حالیکه بیشتر افراد به شما خواهند گفت از یک تخته استفاده کنید اما متخصصان معتقدند بهترین روش انجام تمرینات نیمه نشسته است. در این نوع تمرین شما روی زمین دراز می‌کشید، پاهای خود را با زاویه ۹۰ درجه بالا می‌آورید و کمی بلند می‌شوید. در این نوع تمرین عضلات بالایی شکم نیز درگیر می‌شوند بدون اینکه فشار زیادی بر روی کمرتان وارد شود. استفاده از یک تخته زمانی که پشت خود را صاف نگه می‌دارید و می‌خواهید کمی بلند شوید، می‌تواند فشار زیادی بر روی عضلات کمرتان وارد کند.
۲. تمرینی که باید از آن اجتناب کنید:ددلیفت

بهترین روش در درمان دیسک و سیاتیک
ددلیفت هالتر می‌تواند بر روی تمامی عضلات بدن شما تاثیر بگذارد و باعث استحکام و تقویت عضلات کمر گردد اما به شرطی که به حالت صحیح انجام شود. بیشتر افراد در باشگاه این حرکت را به گونه‌ای انجام می‌دهند که فشار زیادی بر روی دیسک مهره‌های بدن وارد می‌شود.
تمرینی که می‌توانید به جای آن انجام دهید:پرس پا در یک دستگاه

این حرکت باعث استحکام همسترینگ شده و همانند ددلیفت است. با اینحال، می‌تواند از کمر شما مراقبت نماید و شانس قرار گرفتن بدن در یک موقعیت ضعیف را کمتر کند.
۳. تمرینی که باید از آن اجتناب کنید:بارپی

بهترین روش در درمان دیسک و سیاتیک
این یک تمرین ترکیبی برای سوزاندن کالری بیشتر است که در آن قدرت عضلانی بدن شما تقویت می‌شود. بارپی از محبوبیت بسیار زیادی در باشگاه‌های بدنسازی و ورزشی برخوردار است و بیشتر کلاس‌ها تمرکز خود را بر روی این تمرین قرار می‌دهند. اگر سابقه کمردرد دارید توصیه می‌شود این حرکت را انجام ندهید. همانطور که اشاره کردیم، بارپی بیشتر عضلات بدن را درگیر خود می‌کند و نیز شامل پرش سریع و حرکات موثر است اما برای افرادی که از کمر درد رنج می‌برند نه تنها می‌تواند درد را بیشتر کند بلکه حتی ممکن است باعث آغاز دردهای دیگری شود.
تمرینی که می‌توانید به جای آن انجام دهید: آموزش‌های اینتروال با شدت بالا (HIIT)

زمانی که می‌خواهید یک آموزش استحکامی انجام دهید، بهتر است تمرینات ۱۰ الی ۱۵ دقیقه‌ای روزانه خود را به یک تمرین قلبی سریع دو الی سه دقیقه‌ای کاهش دهید. شما می‌توانید با یک پیاده روی سریع نیز ضربان قلب خود را تا حد زیادی افزایش دهید. انجام تمرینات قلبی با شدت بالا می‌تواند سرعت سوزاندن چربی در بدن را افزایش دهد و بدون اسیب به کمر، سلامت قلبی شما را تضمین نماید.
۴. تمرینی که باید از آن اجتناب کنید: لمس انگشت پا

بهترین روش در درمان دیسک و سیاتیک
تنگی مزمن همسترینگ می‌تواند باعث ایجاد درد در قسمت‌های پایینی کمر شما شود. اگر تا به امروز تمریناتی همچون لمس انگشت پا را انجام می‌دادید، بهتر است آن را فراموش کنید. اینکار باعث افزایش فشار بر روی ستون فقرات شما می‌شود. به یاد داشته باشید زمانی که پیرتر می‌شوید، عضلات بدن شما تنگ‌تر می‌شوند و اگر اینگونه تمرینات در برنامه ورزشی شما گنجانده شود، نتیجه‌ای جز ایجاد کمردرد نخواهد داشت.
تمرینی که می‌توانید به جای آن انجام دهید: کشش همسترینگ در حالت خوابیده به پشت

به حالت صاف دراز بکشید، پاهای خود را صاف کنید، زانوی سمت چپ خود را تا قفسه سینه بالا بیاورید و آن را با دو دست بگیرید. زانو را به سمت قفسه سینه بکشید تا کشش در عضلات همسترینگ ایجاد گردد به مدت ۲۰ الی ۳۰ ثانیه در همین حالت باقی بمانید. سپس همین کار را با پای راست خود انجام دهید. این تمرین برای افرادی که کمردرد دارند بسیار امن‌تر است.


منبع: مجله سلامت اين مطلب بدون دخالت انساني عينا از اين آدرس کپي شده و تمامي مسوليت آن با ناشر اصلي است.

با اطلاعات پزشکی - ورزشی همراه با ما باشید
اورژانس های پزشکی(با یک حرکت ساده می توانید جان یک عزیز را نجات دهید)(اورژانسی)
سیگار یا قلیان!!!
ثبت‌نام نظام پزشکی برای تجمع علیه «مهران مدیری»!
درمورد بيماري ايدز
اخبار مربوط به روغن پالم

بهش بگو.............!
دلت برای کی تنگ شده
هر چی دلت میخواد بگو
رد پایی در مه
اونایی که دلتون شاده ما هستیما!!!!!!
کلبه دلتنگی
*