تصویر فرا ژرف هابل


تصویر فرا ژرف هابلتصویر فرا ژرف هابل
این تصویر که در اوایل شهریور امسال گرفته شد، فراژرف2009 نام گرفته و برای تهیه آن، هابل به صورت فلکی کوره نشانه رفت؛ دقیقا همان جایی که در زمستان 2004 / 1382 به آنجا نشانه رفت و توانست تصویر مشهور فراژرف هابل را ثبت کند.

تصویر فراژرف هابل با استفاده از دوربین‌های پیشرفته نقشه‌برداری، ACS و دوربین و طیف‌نگار فروسرخ NICMOS و نوردهی یک میلیون ثانیه ثبت شد؛ درحالی‌که دوربین پیشرفته دیدگسترده 3، WF3 این امکان را در اختیار اخترشناسان برنامه داد که تنها با استفاده از یک دوربین که پرتوهای فرابنفش تا فروسرخ را ثبت می‌کند، و صرف زمان نوردهی 48 ساعت طی ده روز، یعنی یک‌ششم زمان سابق؛ تصویری بهتر و دقیق‌تر از قبل را بدست آورند.
تصویر فرا ژرف هابلبه دلیل انبساط روزافزون عالم، هرچه جسمی از ما دورتر باشد، سرعت دورشدنش نیز از زمین بیشتر است. به همین دلیل، پرتوهایی که از اجرام بسیار دوردست منتشر می‌شوند، به‌قدری کشیده می‌شوند که وقتی به زمین می‌رسند، در محدوده فروسرخ برنامه می‌گیرند و دیگر نمی‌توان این اجرام را در پرتوهای مریی یا فرابنفش مشاهده کرد.
دوربین دید گسترده 3 برای تهیه این تصویر، سه باز از این منطقه عکس‌برداری کرد؛ هر بار به مدت 16 ساعت و با استفاده از یکی از فیلترهای فروسرخ 1.05 میکرومتر، 1.25 میکرومتر و 1.6 میکرومتر. سی.سی.دی دوربین هابل برخلاف دوربین‌های عکس‌برداری موجود در بازار، رنگی نیست و شدت نور عکس را اندازه‌گیری می‌کند. بنابراین، تصاویر ارسالی هابل در هر فیلتر، خاکستری است.
اخترشناسان پس از دریافت و پردازش این تصاویر، آنها را با رنگ‌های کاذب رنگ‌آمیزی کردند؛ بدین‌شکل که تصویر پرتوهای 1.05 میکرومتری را آبی، پرتوهای 1.25 میکرومتری را سبز و پرتوهای 1.6 میکرومتری را قرمز رنگ کردند و با ترکیب آنها، تصویر نهایی را که مشاهده کردید، بدست آوردند.اين عکس عميق ترين و دورترين نقطه در هستی که چشم آدمی ديده است را نشان می‌دهد. قدیمی‌ترین کهکشان که بايد درست بعد از عصر سياه شکل گرفته باشد را نشان می‌دهد يعنی حدود ۱۳ ميليارد سال نوری با ما فاصله دارد وقتی که هستی تنها ۵ درصد از عمر حاضرش را سپری کرده بود اين تصوير ۴ برابر واضح تر از تصوير زمینه ژرف هابل (HDF) است.شکار عکس ميکی موس در فضا

1:

خیلی جالبه...


با ماهواره ایرانی طلوع آشنا شوید ...
خیلی زیاد
فقط من اطلاع زیادی در این موارد ندارم ولی خیلی علاقه دارم.


حقایقی جالب درباره زمین

کهکشان خودمون هم تو این عکس هست؟!


طوفان شن در مريخ + عکس

2:

نیلوفر جان هر یک از این نقاط نورانی برای خود یک کهکشان هستند به اندازه ای کهکشان خودمان و شاید هم بزرگتر (میلیونها کهکشان)
میدونی که سرعت نورحدودا300000 کیلومتر بر ثانیه می باشد
یعنی نور این تصوریر 13 میلیارد سال نوری در راه بوده و حال تلسکپ هابل از اون تصوریر گرفته هست
13 میلیارد سال نوری
یعنی ما داریم 13 میلیارد سال (نوری ) گذشته از جهان را میبینیم
ممکن هست که این کهکشانهادر حال حاظر دیگر وجود نداشته باشند


چرا خورشید در مناطق شمالی زمین غروب نکرد؟ + عکس

3:

بله در این مورد جایی خونده بودم....


ماهواره ملی فجر را بشناسيد ...
خیلی جالبه.


کشف يخ در ماه ..
ممنون حتی نظریه ای هم بود که میفرمود میشه از این راه تاریخ رو مطالعه کرد ولی جزئیاتش یادم نیست....
بالاترین کیفیت موجود از این عکس توی نت همینه؟


70 out of 100 based on 60 user ratings 610 reviews