وضعیت‌ مالی دانشگاه ها در خط قرمز! x

وضعیت‌ مالی دانشگاه ها در خط قرمز!بـبوسیـدش حتی اگر...
همه چيز در مورد افسردگي
وقتی مجرد هستید،احساس تنهایی بیشتری می کنید
رموز موفقيت، خودباوري و اعتماد به نفس
تست چاكراها
روان شناسي كودكان

کمبود محبت یک پسر 15 ساله !
خوشگل بودن چه حسی داره؟؟؟
گفتن سه حیوان= تحلیل شخصیت شما
لطفا کمک کنید:دوست من دچار اختلالات روانی شده فکر میکنه در درونش کسی با اون حرف میزنه
جملات الهام بخش برای زندگی
لطفا راهنماییم کنید_واقعا عاشقشم
حمایت از ما | مشهدهاست
`

وضعیت‌ مالی دانشگاه ها در خط قرمز!
وضعیت‌ مالی دانشگاه ها در خط قرمز!
به سراغ روسای چند دانشگاه بزرگ کشور رفتیم تا از تدابیر آنان برای رفع این مشکل راجویا شویم. دکتر محمود نیلی احمدآبادی، سرپرست دانشگاه تهران با بیان اینکه این دانشگاه به دلیل کسری بودجه، ناچار به اعمال محدودیتهایی در برنامه‌های آموزشی و پژوهشی خود شده، معتقد است: این موضوع باعث افت کیفیت می‌شود.
او می‌گوید: البته با تنوع بخشی به منابع مالی دانشگاه همچون توسعه دوره‌های تحصیلات تکمیلی و انجام فعالیتهای پژوهشی سعی کردیم بخشی از کسری بودجه دانشگاه را جبران کنیم که تاکنون چندان موفق نبودیم. وی می‌افزاید: دانشگاه تلاش داشته از محل فعالیتهای پژوهشی و فناوری، کسب درآمد کند اما به دلیل شرایط نه چندان رضایتبخش اقتصادی کشور در این حوزه‌ها نیز دچار افت بوده است. به گفته دکتر نیلی هدف اصلی دانشگاه، افزایش درآمد‌ها از محل علم و فناوری و توسعه فعالیتهای پژوهشی است، همچنانکه بخشی از درآمدها از محل آموزش و گرفتن شهریه در پردیس هاست.

کمک دولت به دانشگاه‌ها با متمم بودجه
دکتر رضا روستا آزاد، رئیس دانشگاه صنعتی شریف می‌گوید: اگر صددرصد بودجه جاری امسال تخصیص داده شود تا اول آذرماه، کل اعتبار ابلاغی به پایان می‌رسد.
به گفته او عمده دانشگاه‌ها با 30 درصد کسری بودجه مواجه اند و چهارماه پایانی سال را بدون بودجه طی خواهند کرد. روستا آزاد با بیان اینکه از چهارمیلیون دانشجوی کشور فقط 500 هزار نفر دانشجوی دولتی هستند و مابقی دانشجویان، شهریه می‌پردازند، می‌افزاید: اگر بنا باشد که دولت هزینه تحصیل این 15 درصد را ندهد، یعنی حداقل کمک به آموزش عالی را هم ندارد.
انتظار رئیس دانشگاه صنعتی شریف این است که دولت از طریق متمم بودجه، به دانشگاه‌ها کمک کند که اگر چنین نشود، بحران به وجود می‌آید. او می‌گوید: سازمان‌های برق، گاز و آب به ما هشدار می‌دهند که بدهی تان را نداده اید و ما هم پول نداریم. شاید زمانی به اینجا برسد که آب و برق و گاز را هم قطع کنند که دانشگاه باید تعطیل شود!
او درباره چگونگی کسب درآمد، خاطرنشان می‌کند: گرفتن شهریه از دانشجو، فروش دانش فنی و ارایه خدمات ارتباط با صنعت از مواردی است که برای دانشگاه‌ها درآمد دارد.
به گفته روستا آزاد، دانشگاه صنعتی شریف از حدود یک دهه پیش برای این امور برنامه ریزی کرده و توانسته نیمی از هزینه‌های جاری خود را از طریق درآمدهای اختصاصی دانشگاه تأمین کند.
او اینطور دخل و خرج دانشگاه را محاسبه می‌کند: دانشگاه شریف در سال گذشته با حدود 140 میلیارد تومان اداره شد که نیمی از آن را دولت داد و نیمی دیگر از محل درآمدهای دانشگاه بود. از 100 میلیارد تومان اعتبار ابلاغی 70-80 میلیارد تومان آن بودجه جاری بود که به همین میزان نیز از محل درآمدهای اختصاصی دانشگاه هزینه شد.

پروژه‌های عمرانی دانشگاه‌ها در کما
به اعتقاد روستا آزاد، تحصیل درآمد اگرچه لازم است اما به همین سادگی نیست. به گفته او دانشگاه‌های معتبر دنیا نیز حدود 20 درصد از هزینه هایشان را خودشان می‌دهند و 80 درصد دیگر بر عهده دولت است این در حالیست که برخی دانشگاهها حدود 50 درصد از هزینه‌ها را از جیب می‌دهند.
به گفته روستا آزاد بدترین وضعیت بودجه ای در حوزه عمرانی و سپس تأمین و تجهیز است، بودجه جاری هم که حقوق کارمندان و استادان است مجبور به پرداخت هستند.
او یادآورمی شود: بیش از 80 درصد اعتبارات دانشگاهی صرف امور جاری و 10-15 درصد باقی مانده هزینه امور عمرانی و تأمین و تجهیز می‌شود.

منابع جدید درآمدزایی برای دانشگاه‌ها
دکتر سید احمد معتمدی، رئیس دانشگاه امیرکبیر با بیان اینکه مشکل کسری بودجه همیشه بوده، می‌گوید: به یاد ندارم که دانشگاه یا دستگاه دولتی بدون کسری بودجه بوده باشند. به اعتقاد او تخصیص‌ها نسبت به گذشته بهتر شده اما همچنان کسری هست و دانشگاه‌ها باید به درآمدزایی بیشتری برسند.
وی یکی از راه‌های درآمدزایی دانشگاه‌ها را با توجه به پذیرش دانشجویان پردیس بین الملل، نوبت دوم و دانشجویان مجازی، از طریق گرفتن شهریه دانسته و معتقد است: بخش قابل توجهی از هزینه‌ها از این راه تأمین می‌شود. البته از محل طرح‌های پژوهشی نیز درآمد حاصل می‌شود که عمدتا صرف خودشان می‌شود. به گفته او اگر دانشگاه‌ها از منابع مختلف درآمدزایی نداشته باشند، مدیریت مالی آنها دشوار می‌شود.
معتمدی اضافه می‌کند: از آنجا که امیر کبیر دانشگاهی قدیمی و معتبر است، درآمدزایی خوبی از طرح‌های پژوهشی دارد بنابراین سعی شده با اصلاح ترکیب درآمدها در بخش آموزش با حفظ کیفیت، روی جذب دانشجویان خارجی که از برنامه‌های پنج ساله توسعه و سیاستهای کشور است سرمایه گذاری کنیم.به گفته او تعداد دانشجویان خارجی در دانشگاه‌های کشور کم است به طوریکه عمده دانشجویان بخش بین الملل دانشگاه ها، ایرانی هستند.
رئیس دانشگاه امیر کبیر تأکید می‌کند: باید به سمتی رفت که دانشجوی خارجی بیشتری را جذب کرد چرا که دانشجویان خارجی، منبع درآمد خوبی برای دانشگاه هاهستند حتی ایرانیان مقیم خارج از کشور. او یادآور می‌شود: دانشگاه‌های معتبر دنیا هم با وجود درآمدهای خوبی که دارند، بی نیاز از بودجه‌های دولتی نیستند.

هزینه‌های جاری افزایش یافت، اعتبارات نه!
مسعود صدری نسب، رئیس دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر می‌گوید: با توجه به افزایش 20 تا 25 درصدی حقوق کارکنان و اعضای هیأت علمی دانشگاه، این درصد افزایش به بودجه وزارتخانه اضافه نشد و همین امر باعث شد که دانشگاه‌ها با کمبود بودجه مواجه شوند و برخی از دانشگاه ها هنوز نتوانستند مطالباتی از جمله اضافه کار، حق التدریس و بدهی شان به شرکت‌های پیمانکاری را پرداخت کنند.
او می‌گوید: با وجود این همه بدهی، امیدواریم تا پایان سال دوام بیاوریم. به گفته صدری نسب درآمدهای حاصل از پردیس خودگران و پروژه‌های تحقیقاتی دانشگاه خرمشهر، حتی یک چهارم از بدهی‌های دانشگاه را پاسخگو نیست.
او اضافه می‌کند: برخی دانشگاه‌ها که درآمد اختصاصی دارند از این محل، کسری بودجه شان را تأمین می‌کنند و برخی دانشگاه‌ها که چنین درآمدهایی ندارند به فهرست بدهی‌هاشان اضافه می‌شود.
برنامه وزارت علوم، تحقیقات و فناوری که این روزها بدون وزیر، طی مسیر می‌کند برای رفع این مشکل جدی دانشگاه‌ها که هراس از بحرانی شدن آن می‌رود، چیست؟! آیا دولت، متمم بودجه ای برای این منظور در نظر خواهد گرفت؟! آیا وزارت علوم، برنامه دیگری برای مدیریت دخل و خرج دانشگاه‌ها در نظر می‌گیرد؟ پاسخ به این پرسشها، منوط به تصمیمات وزارتخانه در این باره است.

دانشگاه ها پول قبض آب و برق و گاز را هم ندارند - قدس آنلاین | قطره

10-02-2014


1:

باسلام.
متاسفانه این امرتنهادردانشگاهه های ماخلاصه نمی شودواین شرایط حتی درزیزمجموعه های دیگزآموزشی ماحتی آموزش وپرورش هم به خوبی صادق است.
وقتی بطوربی رویه وبدون کارکارشناسی اقدام به انجام عملی شودمسلم خواهدبودکه جائی هم این مشکلات گریبانگیرحتی نظام آوزشی وحتی پژوهشی هم خواهدشد.
این صحبت روهم کاملا قبول دارم که حتی برخی دانشگاه هابابدهی هائی که دارندحتی ممکن است تاپایان سال هم دوامی نداشته باشند.
یکی ازدوستانم مدیرمرکزفنی وحرفه ای شبانه روزی است وقسم می خوردچندماه ازخودش وبرای قطع نکردن آب وبرق مرکزباقرض ازاین وآن هزینه هاراشخصاتامین می کند.
بالاخره سوءمدیریتهابایدیک جائی خودنمائی کند.

2:

غلط کردن پول ندارن.
من که دارم می بينم اين همه دانشجو ميره خارج از کشور کنفرانس ميده و حتی خرج هتل و سفرشونو دولت داره ميده.
باورتون ميشه من دانشگاه هايی را می شناسم که سر کلاس فقط يک نفر می نشينه؟
اونم روی يه موضوع چرت و پرت داره کار می کنه.
ضمناً اين همه واحد غير ضروری هم هزينه ها را شديدن افزايش داده و بايد فکری براش کرد.

3:

سلام بر آقا رضای عزیز...

احسنت در واقع سو مدیریت کلید اصلی بدبختی هاییه که رکود علمی رو رقم زده.

تبدیل دانشگاه به جولانگاه باشگاه های سیاسی و کنار زدن افراد کافی و کاردان از سمت ها به جرم عدم همفکری همه و همه بخشی از مشکلاتند!
+
همونطور که از قول مدیران بیان شد عرض می کنم که بخشیش به دلیل عملکرد عوامانه و افزایش حقوق کارمندان بود که حالا دارن برای جبرانش بودجه های تحقیقامون و خرج رفقاشون می کنن!

چیزی که بنده از سال قبل کرارا اعلام کردم...!

به هر حال این ها هم درس بزرگی برای ملت خواهد بود...


نوشته اصلي بوسيله belletrist نمايش نوشته ها
غلط کردن پول ندارن.
من که دارم می بينم اين همه دانشجو ميره خارج از کشور کنفرانس ميده و حتی خرج هتل و سفرشونو دولت داره ميده.
باورتون ميشه من دانشگاه هايی را می شناسم که سر کلاس فقط يک نفر می نشينه؟
اونم روی يه موضوع چرت و پرت داره کار می کنه.
ضمناً اين همه واحد غير ضروری هم هزينه ها را شديدن افزايش داده و بايد فکری براش کرد.
عزیز من چرا متوجه نیست‌ی؟

اولا این انتظار شما غلطه که فکر می کنی بچه ی مسولین باید مثل من و شما و دیگر افراد عادی باشن!

دوما! اون ها سرمایه گذاریه خرج نیست!مثلا این همایش های با زرق و برقی که با خزانه ی خالی ساخته می شه یا اون سونای ۷ میلیاردی رییس جمهور(در عین درخواست انصراف از یارانه ی مردم!) و یا رقص لزگی و حاتم بخشی از کیسه ی خلیفه به زنان سفرا همگی سرمایه گذاری است و نه حیف و میل!

بله چرا باور نکنیم؟آدم نور چشمی باشه همه چی ممکنه!
شما خبرای دختر وزیر صنعت و مفایای اقتصاد و نشنیدین؟
حرف کمیسیون های مبارزه با مفاسد افتصادی رو نشنیدین که می گن "از وزرایی که اون طور ثروت هایی دارن چه انتظاری دارین؟"

یاد حرف مولوی میفتم که ازش سوال کردن باده حلال است یا حرام و فرمود تا که خورد!!

4:

سلام متقابل.
قطعامهمترین عاملش همین سوءمدیریتهابوده ونمیشه کتمان کرداین واقعیتهارو.
نگاه رونمیشه هردم به سمت وسوی سیاسی سوق دادوبایدبرخی واقعیتهاروپذیرفت.
افزایش فرمایشی وبدون حساب وکتاب حقوق واستخدامهای بدون منطق ازعوال پیدایش این معضل می تونه باشه.
کنارگذاشتنهاهم تقریبایک روال عادی شده درجامعه مابراساس سلایق مختلف ودیدگاه های خاص حتی تعویض پائین ترین رده های خدمتی.
من یک مثال خدمت شماعرض می کنم:
شمامدیریک مجموعه هستیدوبرای سال مالی جدیدشمارقمی درحدود1میلیون تومان ردیف بودجه تعیین می کنند؛بابرآوردهزینه هاوارقام قبلی پی می برید1میلیون و200هزارتومان بدهی دارید.
تعامل شماوبرخوردتان بااین قضیه چگونه خواهدبود؟


5:

سلام

بذارید از دانشگاه خودمون برای شما عرض کنم.

رییس دانشگاه ما(از مفاخر و چهره ی ماندگار کشوری که در برنامه های کیش بزگزار میشد و عضو کمیت‌ه ی بین المللی دانشمندان) کنار رفت‌ و جاش یکی دیگه رو آوردن(که به قول شما است‌اد ت‌مام بود!).رییس کنونی که اومد بر خلاف مدیر قبلی که جلوی فشارها ایستاد و از هر دو جناح در هیات رییسه استفاده کرد افراد کاردان قبلی رو کنار زد و مناسب رو بین رفقا تقسیم.(البته این هم یک نوع اعتدال است!)
الآن یک سال نمی گذاره آقا رضا با دوستای خودش به شدت درگیر شده.

در مملکت ما ممکنه این رسم غلط و جاهلی ریشه دوانده باشه ولی اینجا دانشگاهه آقا رضا! چرا باید اون رسم حسنه ی استفاده از خرد جمعی خراب بشه و حرکت علمی باشتاب ۱۰ سال اخیر دچار وقفه بشه؟

الآن با اجازه ت مدیران قبلی دانشگاه (که به جرم دگراندیشی برکنار شدن) یا در وزاتحانه ی علوم منسب گرفتند و اون هم در معاونت های سنگین دانشجویی!) و یا از دانشگاه های خصوصی برجسته دعوت به همکاری شدن(که چون مدیریت اونجا خصوصیه نشون می ده که این عزیزان واقعا کارشون درسته).


اما در مورد جواب سوال:
تعامل بنده این خواهد بود که به جای خرج کردن از آینده ی دانشگاه و حرکت علمی کشور و اضافه کردنش به مسایل حاشیه ای دانشگاه سعی می کنم با واقعیت کنار اومده و بخش نامه های غلطی که با رویکرد غیر مدیریتی نوشته شده رو لغو کنم(من نمی خوام وکیل و وزیر بشم آقا رضا و همیشه طبق تشخیص عمل کردم) البته من درک می کنم اون ها برای انتخابات آینده مجبورا این مدیریت عوامانه رو اتخاذ کنند ولی بنده این رو هیچ وقت تایید نخواهم کرد.


6:

سلام روح الله گرامی.
من نظرات حضرتعالی روازروی صداقت می بینم وبه همین دلیل به آنهاعلاقه دارم.
امیدوارم روزی شماهم مانندمن بپذیریدکه این یک امرتقریباتبدیل به قانون شده درحیات همه ی دولتهای ماست حتی نحوه ی شعارگونه ی برخوردبامراکزی علمی ازجمله دانشگاه هاکه به فرموده ی حضرت امام سنگراست.
همیبشه بوده وهست وخواهدبودنحوه ی برخورداینگونه بااساتیدی که کمترین اظهارنظری برخلاف میل مسندنشینان مساوی خواهدبودباخروج ازچرخه ی علمی.7:

سلام مجدد
ممنونتم این احترام دو طرفه است.باور کن من هرگز دنبال بدگویی نبودم و همین الآنم که دانشجوها به این مدیرای جدید نقد می کنن من خودم نقداشون و جواب می دم!(چون نقداشون خیلی سطحی و بچگانه س) ولی واقعا زمانی که می بینم زیر بار سیل فشارها با چنگ و دندون, اون وضع به شکلی آبرومندانه حفظ شد و الآن این جوری همه چیز داره به باد می ره اصلا برام قابل هضم نیس!

به قول نیما اون نازک آرای شاخ گلی که به جانش کشتم و به جان دادمش آب ای دریغا جلوی چشم ترم می شکند...

خیلی دردناکه می خواستم نگم این و ولی تو گلوم موند.یکی از معاونین که (ایشونم در طیف فکری اصلاح طلبن) وقتی اومد اینجا برادرزاده ی "آقا"ی جدید (که به عمرش رنگ دانشگاه ندیده و دیبلمه هست) به عنوان میزبان وایساده و با این استاد دانشگاه مثل میهمان برخورد می کنه انقدر ناراحت شد که چی.می گفت دانشگاه خونه ی اهل دانشگاهه این آقا این جا چی کار می کنه...!

بگذریم!بگذریم که همه ش مایه ی ناراحتیه... اين مطلب بدون دخالت انساني عينا از اين آدرس کپي شده و تمامي مسوليت آن با ناشر اصلي است.

فناوری و اختراعات در امریکا
آیا می دانستید که ......
چه ماشین های اسپرت نازی
جمهوري اسلامي ايران و دانش جوش هسته‌اي
اخبار علم و فناوری
سوالات فیزیک

موجودات فضايي
از کجا آمده ام آمدنم بهر چه بود؟؟؟؟!!!!!!!!
سالگرد سفر انسان به ماه توسط ایالات متحده امریکا
سیطره ی گیتی تا کجا گسترده شده است؟
لوگوی پپسی روی ماه
گالری تصاویر!
*