آمارنگران کننده اعتیاددردانشجویان! x

آمارنگران کننده اعتیاددردانشجویان!تست چاكراها
روان شناسي كودكان
ماه تولدتان چه رنگی است؟
کدام مردان همسرشان را كتك مي‌زنند؟
فواید بوسیدن همسر
آیا قدرت مطلق، فساد می‌آورد؟

منِ عاشق، چه کنم؟؟؟
جملاتی زیبا و آموزنده
تست های روانشناسی
تستهای روانشناسی.سلامت روحی
موفقیت
دفتر مشاوره (ازدواج، دوستیابی، مشکلات روحی روانی، اعتماد بنفس و...)
حمایت از ما | مشهدهاست
`

آمارنگران کننده اعتیاددردانشجویان!
آمارنگران کننده اعتیاددردانشجویان!
مدیرکل دفتر تحقیقات و آموزش «ستاد مبارزه با موادمخدر»، نرخ شیوع مصرف موادمخدر در دانشجویان را 5/2 درصد اعلام کرد و گفت: «دختران دانشجو بیشتر به سمت مصرف مواد محرک و دانشجویان پسر به مواد سنگین مثل هرویین و شیشه گرایش پیدا کرده‌اند.»
چندی پیش هم دکتر محمدرضا داوودآبادی‌فراهانی، معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت از نگران‌کننده‌بودن اعتیاد میان دانشجویان خبر داده بود. وی گفته بود: «درباره آمار اعتیاد دانشجویان به موادمخدر صنعتی و قلیان پژوهش‌هایی در «ستاد مبارزه با موادمخدر» انجام شده و در «شورایعالی انقلاب فرهنگی» ارایه شده که از نگران‌کننده‌بودن اعتیاد در میان دانشجویان حکایت دارد.» اما آمار دانشجویان علوم پزشکی فاصله معناداری با آمار دانشجویان وزارت علوم و دانشگاه آزاد دارد. حال حمید صرامی درباره با وضعیت مصرف موادمخدر در بین دانشجویان گفت: ‌«تحقیقی در سال 92 در دانشگاه‌های وزارت علوم انجام دادیم که نشان داد نرخ شیوع مصرف موادمخدر در دانشجویان 5/2درصد است که نسبت به گذشته رشد قابل‌توجهی داشته است.»

وی ادامه داد: «در این تحقیق مشخص شد وضعیت مصرف موادمخدر در دختران دانشجو و در حوزه مصرف برخی داروها و مواد روانگردان نگران‌کننده است. ‌به همین دلیل این تحقیق را با هماهنگی دانشگاه آزاد نیز آغاز کرده‌ایم و از آذر پژوهش ملی در سطح دانشگاه‌های آزاد کشور را انجام می‌دهیم.»

مدیرکل دفتر تحقیقات و آموزش ستاد مبارزه با موادمخدر در مورد نوع مصرف موادمخدر گفت: ‌«دختران دانشجو در دانشگاه‌های تابعه وزارت علوم متاسفانه بیشتر به سمت مصرف مواد محرک رفته‌اند.»

وی ادامه داد: ‌«اما در دانشجویان پسر به دلیل نشانه‌روی قرص‌های ریتالین و داروهای روانگردان، حجم مصرف این مواد کاهش یافته اما گرایش آنها به مصرف مواد سنگین افزایش یافته است.»
صرامی گفت: «مصرف موادمخدر سنگینی مانند شیشه و هرویین در دانشجویان پسر بیشتر شده است و آنچه ما بر آن تاکید داریم، ‌این است که گاهی نباید فقط یک ماده مخدر را در تیررس خود قرار دهیم و از سایر مواد غافل شویم.»

به گزارش روزنامه شرق، مدیرکل دفتر تحقیقات و آموزش ستاد مبارزه با موادمخدر گفت: «در جمعیت عمومی نیز آنچه می‌بینیم تغییر الگوی مصرف موادمخدر است. در گذشته پس از تریاک، شیشه در رتبه دوم قرار داشت، اما اکنون الگوی مصرف چندماده‌ای را داریم. این یک زنگ خطر اجتماعی است که باید همه دستگاه‌های فرهنگی به آن توجه کنند.»دکتر علیرضا جزینی، قائم‌مقام دبیرکل «ستاد مبارزه با موادمخدر» هم در این‌باره گفته بود: «خوابگاه‌های دانشجویی و اماکن مجردی خطر ابتلا به اعتیاد را در افراد افزایش می‌دهند، در حقیقت بیشترین آمار معتادان از همین اماکن است.»وی گفته بود: «در جامعه دانشجویی نیز برخی از دانشجویان دانشگاه‌های دانشگاه علوم پزشکی و دانشگاه‌های تحت نظارت وزارت علوم به این امر مبتلا هستند.»

12-19-2014


1:

اتفاقا اینجور که من شنیدم مصرف شیشه از اونجا که هیچگونه بو و دودی نداره بین دختران دانشجو رایج تره ...
از طرفی هم چون ابتدای مصرف فعالیت مغز رو بالا می بره اکثرا موقع امتحانات از این ماده مخدر استفاده می کنند ...

2:

سلام.
متاسفانه عمده مشکل درحوزه ی تقابل خانواده هابااین معضل، عدم آگاهی مناسب است.
همونطورهم که درمتن اشاره شده بودیکی ازعوامل دخیل دراین معضل خوابگاه هائی است که درواقع نوعی خانه ی مجردی است.بایکی ازدانشجویانی که دچاراین مشکل شده بودصحبت می کردم عنوان می کرددوست یکی ازدوستانم که به خانه ی دانشجوئی مادرفلان شهرآمده بودبه ماتوصیه کردازفلان چیزاستفاده کنیدتاگیرائی تان درفراگیری برای امتحان بالتربرود.ماهم کمترین شنختی نداشتیم ومتاسفانه به راحتی باورکردیم.
حال اگراین دانشجوازطرف خانواده یامیتینگ های خاص دانشجوئی بااین مواردآشنائی داشت شایدبایک پیش زمینه مناسب ترحق انتخاب می داشت.
متاسفانه برای مواردی غیرضروری همایش های آنچنانی داریم وبرای این مشکلات اصلی، چندتصویردربیلبورددانشگاه درنهایت!

3:

سلام آقا رضا
دقیقا همینجوره که می فرمائید ... متاسفانه داخل جامعه ما خیلی از مسائل مهم و ضروری فرهنگ سازی نمی شه
معضل اعتیاد داخل جامعه ما خیلی خیلی مهمه ...
خیلی از خونواده ها رو می شناسم که نه تنها با فرزندانشون در مورد این مسئله و خطرات اون صحبت نمی کنن بلکه حتی خودشون هم هیچ اطلاعاتی در زمینه مواد مخدر ندارن ...
سه چهار سال پیش داخل دانشگاه یه نمایشگاه اعتیاد برگزار کردیم که در مورد همه مواد مخدر از سیگار و قلیون تا کراک و شیشه و هروئین بود ...
باورتون نمی شه کسانی که مثلا سنشون بالا بود می گفتند اینجور چیزا چشم و گوشها رو باز می کنه و نباید به این شکل بازگو بشه !!
خیلی از خونواده ها نمی دونن مصرف 30 نخ سیگار مساویه با یه پوک قلیون ... ترجیه می دن فرزندانشون قلیون بکشن ولی سراغ سیگار نرن !!
خیلیا نمی دونن همین شیشه هیچ بو و دودی نداره ... به خاطر همین اکثر دخترا با خیال راحت شیشه می کشن و خونواده ها یه روزی می فهمن که دیگه خیلی دیر شده ...

وضعیت خوابگاهها واقعا افتضاحه مخصوصا زمان امتحانات ... می دونید چرا ؟؟ چون اوایل مصرف چنان حافظه قوی ای پیدا می کنند که سخت ترین معادلات و فرمولها و تعاریف و ... خیلی راحت داخل حافظه شون ثبت می شه ...

اگه یه مادر یا پدر خودش از این مسائل آگاهی داشته باشه و به جای پنهان کاری از فرزندش ( از ترس اینکه چشم و گوشش باز بشه!! ) آگاهش کنه هیچ وقت کسی با یه پیشنهاد ساده اسیر این مواد نمی شه ...
ولی مشکل اینجاست خیلی از پدر و مادران به اصطلاح تحصیل کرده جامعه مون هم از این مسائل بی اطلاعن ...
در کل همه شاکی هستند . ولی فرهنگسازی صفر ...

4:

سلام هنگامه گرامی.
متاسفانه یکی ازمواردی که بایدبهش اشاره کردوپذیرفت،ضعف کلی ماایرانیهادرپذیرش بعضی واقعیاته.
مثلا من خودم مواردی رودیدم که مشاوری دقیقابه یک پدرومادرحالات کلی که ممکنه بعضی دانش آموزان ودانشجویان درزمان مصرف مواداعتیادآور بهش مبتلابشن روکامل شرح داده ولی والدین حتی حاضربه پذیرش این واقعیات حداقل بصورت امتحانی هم نیستندومثلا ربط میدن به اینکه قرمزی چشم فرزندمون مربوط به بی خوابی ودرس خواندن زیاده.البته این بعنوان یک نمونه ومثال بودکه عرض کردم.
مشکل دیگه هم همون چیزیه که شمافرمودیدواون فرهنگ غلطی که ماداریم ومیگیم هرچی خفاترباشه بعضی مواردمفیدتره!درحالی که این یک باوراشتباه می تونه باشه.
البته نبایدازنظردوربداریم این نکته روکه بعضی وقتافشارهای بدروحی وانتظارات بسیارسطح بالائی که ماازفرزندامون داریم می تونه نقش اول این معضل روبازی کنه.

5:

جامعه کنونی ما به سمت تاریکی می رود

شاید زمانی برسد که زندگی در چنین جامعه ای با زندگی در جهنم تفاوتی نکند .


پس بهتر است که اکنون ترمز کنیم ...

6:

کنون در مکانی بد تر از جهنم زندگی می کنیم .. به امید جهنمی شدن! اين مطلب بدون دخالت انساني عينا از اين آدرس کپي شده و تمامي مسوليت آن با ناشر اصلي است.

تازه هاي هوا فضا
پرسش و پاسخ در زمینه علوم مختلف
یک سوال فیزیکی!
تازه هاي اتومبيل اخبار و تصوير
:::. راییلیان (سازندگان انسانهای زمینی ؟؟) :::.
نانوتکنولوژی

هاوكينگ : "موجودات فضايي وجود دارند"
فضانوردان چگونه دستان خود را در فضا می‌شویند؟ +تصویر
مأموریت های فضایی
آموزش نجوم
درباره سیاهچاله ها
کشف سایه ای شبیه به انسان در کره ماه با گوگل ارث !
*