Law and Transsexual x

Law and Transsexualماه تولدتان چه رنگی است؟
کدام مردان همسرشان را كتك مي‌زنند؟
فواید بوسیدن همسر
آیا قدرت مطلق، فساد می‌آورد؟
چرا جامعه ما شاد نیست !! روشهاي شاد زيستن...
سخنان کوتاهی از روانشناسان بزرگ

جملات مثبت
چقدر از خودت راضی هستی؟
منِ عاشق، چه کنم؟؟؟
جملاتی زیبا و آموزنده
تست های روانشناسی
تستهای روانشناسی.سلامت روحی
حمایت از ما | مشهدهاست
`

Law and Transsexual
Law and Transsexual
Law and Transsexual

انسان ها یا مذکرند و یا مونث اما این موضوع استثنا پذیر است بعضی ها نه مذکرند و نه مونث و یا هم مذکرند و هم مونث - این تاپیک نگاه مختصری به حقوق اشخاص دوجنسیتی (Transsexual)دارد

ترانس سکشوال‌ها (Transsexual) افرادی هستند که از جنسیت خود راضی نیستند. آنها از نظر فیزیکی هیچ‌گونه اختلال جنسیتی ندارند ولی حاضر به پذیرش جنسیت فعلی خود نیستند. به عبارت دیگر هویت جنسیتی‌شان با هویت جنس‌شان هماهنگ نیست. این گروه از بیماران روانی، مردانی هستند که خود را زن می‌دانند یا زنانی هستند که خود را مرد می‌پندارند.

دو جنسی‌ها (Hermaphrodite) افراد دارای آلت تناسلی از هر دو جنس هستند. این بیماران دارای اختلال ظاهری در اندام تناسلی و اندام‌های داخلی جنسی و سیستم هورمونی جنسی هستند و معمولا نمای ظاهری از اندام هر دو جنس را دارند.


ارث
در ماده 939 قانون مدنی آمده است: در تمام موارد مذکوره در این مبحث و دو مبحث قبل اگر وارث خنثی بوده و ازجمله وراثی باشد که از ذکور آنها دو برابر اناث می‌برند، سهم‌الارث او به‌طریق ذیل معین می‌شود. اگر علایم رجولیت غالب باشد، سهم‌الارث یک پسر از طبقه خود و اگر علایم اناثیت غلبه داشته باشد، سهم‌الارث یک دختر از طبقه خود را می‌برد و اگر هیچ‌یک از علایم غالب نباشد، نصف مجموع سهم‌الارث یک پسر و یک دختر از طبقه خود را خواهد برد. همان‌گونه که از توضیح ماده مشخص می‌شود منظور از خنثی در این ماده، دو جنسی است.

قواعد فقهی 2 جنسه را خنثی میداندبنابراین مطابق اصل 167 قانون اساسی قاضی موظف است حکم هر دعوی را در قوانین مدونه بیابد و اگر نیابد. به استناد منابع معتبر اسلامی یا فتاوای معتبر حکم قضیه را صادر کند و نمی‌تواند به بهانه نقص یا اجمال قوانین ازصدور حکم امتناع ورزد برای سایرموضوعات باید به‌دنبال پیدا کردن حقوق ترانس‌ها در قواعد فقهی بود.

12-19-2012


1:

Law and Transsexual
تغییر جنسیت

.
تغییر جنسیت یعنی هویت و جنسیت فرد را به کلی به جنس مخالف تغییر دهند. این فرآیند شامل استفاده از انواع مشاوره‌های روانشناختی تا استفاده از داروها و هورمون‌ها و سرانجام عمل جراحی، جهت حذف آلات تناسلی فعلی و ایجاد آلت تناسلی جنسی را در بر می‌گیرد. البته اعمالی نظیر درمان لیزر موهای زائد و همچنین مراقبت‌های بعد از عمل جراحی نیز به نوعی جزو این پروسه محسوب می‌شود.

برای بسیاری از ترانس سکشوال‌ها یا دو جنسی‌ها هیچ راه درمانی جز تغییر جنسیت وجود ندارد. درخصوص تغییر جنسیت‌ این افراد دو جنسی هیچ مخالفتی وجود ندارد چون بیماری آنان محرز و ثابت است و حتی حقوقدانان سنی و کلیسای مسیحی که با تغییر جنسیت مخالف هستند، با تغییر جنسیت این گروه مخالفتی ندارند و درواقع تغییر جنسیت به‌عنوان معالجه و خروج دوجنسی‌ها از بلاتکلیفی جنسی است اما تغییر جنسیت در افراد ترانس سکشوال مورد اختلاف شدید صاحبنظران است،

اکثر روحانیون مسیحی و نیز فقهای سنی ضمن حرام شمردن آن قائل به عدم جواز آن شده‌اند و آن را تغییر در خلقت خدا می‌دانند. از سوی دیگر بسیاری از فقهای شیعه این امر را مجاز دانسته‌اند. حضرت امام(ره) اولین فقیه شیعه بودند که حکم به جواز تغییر جنسیت داده‌اند و این حکم را به افراد خنثی و دیگران، تسری می‌دهند. ایشان در تحریرالوسیله بیان می‌کنند ظاهر، این است که تغییر جنسیت مرد به زن و بالعکس حرام نیست و همچنین خنثی، در صورت عمل جراحی به یکی از دو جنس مرد یا زن ملحق شود، حرام نیست. و نیز در پاسخ به استفتای شخصی که در سال 1364 از ایشان در باب تغییر جنسیت سوال کرده بودند، اظهار داشتند تغییر جنسیت با تجویز طبیب مورد اعتماد اشکال شرعی ندارد. ان‌شاء‌الله در امان بوده باشید و کسانی که شما ذکر کرده‌اید، امید است مراعات حال شما را بکنند.

این فتوا مجوز قانونی و حقوقی تمامی عمل‌های تغییر جنسیت شد و امروزه بیش از 10 نفر از فقهای شیعه به جواز این امر قائل هستند که از آن جمله می‌توان به آیت‌الله سیدعلی سیستانی، آیت‌الله ناصر مکارم شیرازی، آیت‌الله محمد فاضل لنکرانی(ره)، آیت‌الله محمدابراهیم جناتی، آیت‌الله یوسف صانعی، آیت‌الله عبدالکریم موسوی اردبیلی و...اشاره کرد.

تغییر جنسیت و ازدواج
در قوانین فعلی ایران ازدواج نهادی است که تنها می‌تواند میان دو جنس مخالف تاسیس شود و به عبارت دیگر اختلاف جنس از جمله ارکان آن است. بنابراین پس از تغییر جنسیت از آنجا که این رکن اصلی از بین می‌رود، ازدواج نیز خودبه‌خود باطل می‌شود و دیگر نیازی به طلاق یا فسخ نکاح نیست.

2:

Law and Transsexual


تغییر جنسیت و مهریه

در ماده 1082 گفته شده به مجرد عقد زن مالک مهر می‌شود و می‌تواند هر دخل و تصرفی که بخواهد در آن بنماید از بررسی مواد قانونی مربوط به مهریه معلوم می‌شود مهر عبارت است از مالی که مرد برای عقد نکاح به همسر خود تملیک می‌کند. حال، چنانچه زن تغییر جنسیت دهد، آیا مستحق مهریه است یا اینکه با انحلال ازدواج سابق، مهریه منتفى بوده و مرد ملزم به پرداخت آن نخواهد بود؟ در این خصوص اختلاف‌نظر زیادی بین فقها وجود دارد اما امام خمینى (ره) معتقد است: «اگر زنى با مردى ازدواج کند و بعد از ازدواج جنسیت زن تغییر کند، ازدواج از زمان تغییر جنسیت باطل مى‌شود و بر مرد، پرداخت مهریه لازم است و همچنین بنابر قول اقوى در صورت عدم دخول، پرداخت مهریه لازم است».
اما با این وجود نظرات دیگری هم وجود دارد که یا قائل به عدم پرداخت مهریه به شکل مطلق است یا بر این اعتقاد است که در صورت دخول، پرداخت کل مهریه و اِلّا نصف مهریه لازم است و نظریه‌ای که بیشتر مبتنی بر مجموع قواعد قانون مدنی است، این است که زن به مجرد عقد، مالک جمیع مهریه می‌شود در هیچ حالتی این حق ساقط نمی‌شود.

3:

حضانت فرزندان و تغییر جنسیت

در خصوص حضانت اطفال ماده 1169 اصلاحی هشتم آذر 1382 مجمع تشخیص مصلحت نظام بیان می‌دارد: برای حضانت و نگهداری طفل که ابوین او جدا از یکدیگر زندگی‌ می‌کنند، مادر تا هفت سالگی اولویت دارد و پس از آن با پدر است و از سوی دیگر ماده 1181 قانون مدنی نیز می‌گوید هر یک از پدر و جد پدرى نسبت به اولاد خود ولایت دارند و از آنجا که عناوین حقوقی پدر و مادری به محض تغییر جنسیت عوض نخواهد شد زیرا پدر و مادر کسانی هستند که فرزند از لقاح میان اسپرم و تخمک آنها به وجود آمده است و با تغییر جنسیت در این موضوع تغییری رخ نمی‌دهد، در نتیجه حضانت به همان شکل قبل ادامه خواهد یافت. درخصوص ولایت بر فرزندان هر گاه مادر تغییر جنسیت داده و به مرد تبدیل شود، امام خمینى(ره) مى‌گوید: اگر جنس مادر (به مرد) تغییر کند، براى او ولایت بر کودکان ثابت نمى‌شود بلکه ولایت کودکان براى جد پدرى است و اگر جد پدرى نداشت به‌عهده حاکم شرع است و در صورت تغییر جنسیت پدر نیز معتقد است هرگاه جنس مرد به زن تغییر کند، ظاهر آن است که ولایت وی بر کودکانش ساقط می‌شود.

مسلما اثر تغییر جنسیت به موارد دیگری مانند عده، نفقه اجرت المثل و بسیاری دیگر از موارد نیز برمی‌گردد که هر کدام مبحث مفصلی دارد

بهر حال هرکس حتی با تغییر جنسیت و هویت از حقوق خویش برخوردار است - همانطور که ملزم به انجام تکالیف و وظایف خاصی نیز میباشد -انچه مسلم است حقوق ترانس ها با تفاوت بعضا فاحش در تمامی مکاتب حقوقی و قوانین مدون عصر حاضر پذیرفته شده است

4:

من اینقد از اینا دیدم حد نداره!!!دورم پره این جور آدماست!!!!
محیط فوتسال و فوتبال بانوان واقعأ بده!!!
من دختر خوبی بودم بخاطر همین تحت تأثیر جو قرار نگرفتم

5:

ضمن تشکر از دعوت شما موضوع جالب و قابل تامل است

6:

ممنونم از دعوتتون
من که تا حالا ندیدم و امیدوارم تا قیامت هم نبینم

7:

تشکر از دعوتت

8:

من مدتي بسيار در اين مورد تحقيق كردم، كه چرا يك شخصي نبايد هويت جنسي اش معلوم باشد؟ در اين صورت حقوق او چيست؟ تكليفش؟ البته با تغيير جنسيت شديدا مخالفم، منظور من بيشتر افرادي است كه خنثي به دنيا مي آيند.
آخرش هم نتيجه اي نگرفتن، در اعصابم هم اثر گذاشت و نهايتا رها كردم تا اهل خبره و متخصصين رسيدگي كنند.

9:

خیلی ها نگاه ِ بدی به اینها دارن ... من تا حالا از نزدیک ندیدمشون ولی فکر نکنم گناهی داشته باشن طفلی ها که با این شرایط به دنیا اومدن ... بهتره نگاهمون رو عوض کنیم ./

10:

دوست عزیز این تاپیک میتونه محلی برای شنیدن تحقیقات باارزش شما باشه با علم و دانشی که دوستان خبره هم میهنی دارند شاید این بار بدون رها کردن موضوع به نتایج خوبی توان رسید

11:


خوش امدید..
همه غصه این بندگان خدا همینه :
خیلی سخته که دخترا تصور کنند پسری و پسرها تصور کنند دختری ...

12:

بخدا ماهم ادمیم ...

Law and Transsexual


پاي درد دلهاي يک دوجنسه ..

۱۷ سالمه و از وقتي که يادم مي آيد از زمان کودکي تا کنون يک پايم را به همراه پدر و مادرم در مطب متخصصان پزشکي و پاي ديگرم را در آزمايشگاهها ي طبي ديدم.

خيلي ها از تن صدام که خودم نيز نمي دانم شبيه صداي پسرهاست ويا به صداي دخترها مي خورد شگفت زده مي شوند و بعضيها هم بدون اينکه بدانند مشکلم خدا دادي است و منو خانواده ام در اين خصوص هيچ گناهي نداريم مرا مورد تمسخر خود قرار مي دهندويا اذيتم مي کنند.

در ۱۷ سالگي در سردرگمي شديدي بسر مي برم , هنوز نمي دانم پسرم ويا بايد خودم را دختر بدانم، نمي دانم که چه لباسي را بايد به تنم کنم، نمي دانم بايد لباس دخترانه بپوشم ويا لباس پسرانه برتن کنم وبه همين شکل نمي دانم از چه گروهي بايد دوست و رفيق براي خودم پيدا کنم ويا اصلا به مدرسه دخترانه بروم ويا مدرسه پسرانه را براي ادامه تحصيل انتخاب کنم.

البته تاکنون به دليل نامشخص بودن هويت جنسي ام چندين بار مجبور شده ام که مدرسه ام را عوض کنم ، مثلا وقتي به مدرسه دخترها مي رفتم همکلاسيهايم وقتيکه بعد از مدت کوتاهي به هويتم پي مي بردند اظهار ترس و وحشت مي کردند و با اعتراض کردن در دفتر مديريت مدرسه نسبت به حضورم در مدرسه ويا کلاسشان واکنش نشان مي دادند و در نهايت اعتراضات همکلاسيها و بعضا خانواده هاي آنان مدير مدرسه را بر آن مي داشت تا عذر مرا بخواهد و پيشنهاد مدرسه پسرانه را به من بدهد.

وقتي که به مدرسه پسرانه مي روم نيز در ابتدا مشکل ندارم ، اما بعد از گذشت مدت بسيار کوتاهي هر پسري که پيشنهاد دوستي با مرا مي داد ويا با من هم صحبت مي شد يا از روي کنجکاوي مي خواست از من اطلاعاتي در مورد هويت جنسي ام دريابد ويا به قصد آزار و سو استفاده خودش را به من نزديک مي کرد که همه اينها براي من بسيار عذاب آور و سخت مي باشد.

به پيشنهاد خانواده ام براي اينکه کمتر مورد آزار ديگران قرار بگيرم لباس دخترانه مي پوشم اما هنگامي که از لباس دخترانه بيرون مي آم و رخت مردانه برتنم مي کنم ديگران با ديده تحقير و دلسوزي به من نگاه مي کنند وبعضا متاسفانه ماموران نيروي انتظامي بدون اطلاع از وضعيت گيج کننده ام به دليل بد حجابي به من تذکر مي دهند ويا چندين بار از من تعهد گرفتند و حتي براي مدتي بازداشت نيز شدم.

هنوز در مورد آينده شغلي ام هيچ تصميم نگرفته ام و برنامه خاصي نيز در مورد آينده زندگي ام ندارم.

به دليل برخوردهاي بد همکلاسيها و رفتار نامناسب مديران ومعلمانم از ادامه تحصيل دلسرد ومنصرف شدم ودربدر بدنبال يک نفري هستم که کاملا مرا درک کند به همين دليل دوست دارم رفيقي داشته باشم که مثل خودم دو جنسه باشد تا با هم بتوانيم درد دل کنيم و دقيقا بفهميم که به يکديگر چه مي گوييم.

با اين که خيلي دوست دارم پسر باشم اما از پسرها متنفرم و از دوستان پسرم بدليل آزارهايي که به من مي رسانند فاصله مي گيرم و در نهايت ايکاش علم پزشکي آنقدر بتواند پيشرفت کند که مشکل من و امثال مرا براحتي حل کند.

خلاصه اينکه به خاطر مشکل دوجنسه بودنم از بسياري از فعاليتهاي اجتماعي و مشارکتي ام دور مانده و دوست دارم بيشتر تنها باشم تا در کنار جمع ويا چندين آدم مردم آزار. مثلا آرزو بدلم ماند تا فقط براي يک بار به استخر بروم ويا در دريا شنا کنم.

ايکاش از زندگي خانوادگي ام در آينده خبر داشتم و مي دانستم که مي توانم ازدواج کنم ، ايکاش در آينده بتوانم بوسيله شخص خاصي مورد پذيرش قرار بگيرم و زندگي مشترکم را شروع کنم ، اما همه اينها مستلزم اين مي باشد که هويت جنسي ام مشخص شود.

ايکاش روزي برسد که مرا با واژه خانم ويا آقا خطاب کنن و من نيز از دام اين همه تعارض نجات يابم.

درخاتمه از پدر ومادرم که بخاطر من خيلي به زحمت افتادند و هزينه هاي بسياري را نيز متحمل شدند کمال تشکر را دارم.

13:

ممنون جالب بود من هم کسی رو میشناسم که کاملا جنسیتش از لحاظ فیزیکی خانم هست ومشکلی نداره اما میخواد آقا باشه اونقد دارو خورده که صداش واندامهاش کم کم داره مثل آقایون میشه مثلابرآمدگیاش تغریبا غیب شده

14:

وای خدا
گناه دارن

15:

وای خدا
گناه دارن

16:

مشکلیه که هست ولی مردم خیلی نسبت به هم کم لطف هستن

کاش میشد این صمیمیت و احساس رو ایجاد کرد

17:

به نظرم گناه دارن تقصیر اونا نیست که اینجوری شدن....

18:

واکنش به ادعای گزارشگر حقوق‌بشر درباره وضعیت دوجنسه‌ها در ایران

معاون درمان وزارت بهداشت گفت: ادعاي احمد شهيد، گزارشگر حقوق بشر سازمان ملل در مورد نقض حقوق دوجنسيتي ها در ايران كذب محض است.

دكتر سيد حسن امامي رضوي در گفتگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران افزود: آنچه از سوي گزارشگر حقوق بشر سازمان ملل در خصوص دوجنسيتي ها ادعا شده، صحت نداشته و اين افراد از حقوق لازم پزشكي براي تغيير وضعيت جنسيتي خود در ايران در چارچوب قانون كاملا برخوردارند.

وي اظهار داشت: اين افراد دو دسته هستند، يك گروه كساني كه مشكلات ژنتيكي دارند و داراي ظاهر متفاوت هستند، كه اين افراد براي تغيير جنسيت از لحاظ پزشكي و قانوني از كودكي تا بزرگسالي هيچ مشكلي ندارند.

وي افزود: گروه دوم افرادي هستند كه مشكلات ژنتيكي ندارند ولي به لحاظ روحي پسر دخترنما يا دختر پسرنما هستند كه اين افراد براي تغيير جنسيت بايد از پزشكي قانوني مجوز بگيرند.

معاون درمان وزارت بهداشت افزود: در صورتي كه كارشناسان پزشكي قانوني اين معضل را در آنان تشخيص داده و تائيد كنند، مراكز درماني دولتي و خصوصي نسبت به تغيير جنسيت آنان مبادرت مي كنند.

امامي رضوي خاطرنشان كرد: بنابراين، گزارش احمد شهيد در خصوص نقض حقوق افراد دوجنسه در ايران كاملا رد مي شود و اين افراد از تمامي حقوق خود براي تغيير جنسيت و ساير حقوق قانوني در كشورمان برخوردارند.واکنش به ادعای گزارشگر حقوق بشر درباره وضعیت دوجنسه ها در ایران - فرارو نیوز | خبر فارسی اين مطلب بدون دخالت انساني عينا از اين آدرس کپي شده و تمامي مسوليت آن با ناشر اصلي است.

اخبار تصويري ( دانش - حوادث - سياسي و ... )
مطالب جالب و خواندني
تازه هاي هوا فضا
پرسش و پاسخ در زمینه علوم مختلف
یک سوال فیزیکی!
تازه هاي اتومبيل اخبار و تصوير

خبرهای از آسمان شب
واقعیت های سفر به ماه
عکس های نجومی
galaxy
موجودات فضايي
از کجا آمده ام آمدنم بهر چه بود؟؟؟؟!!!!!!!!
*