چطور بدن را در بیماری ام‌اس خنک نگه داریم؟


چطور بدن را در بیماری ام‌اس خنک نگه داریم؟چطور بدن را در بیماری ام‌اس خنک نگه داریم؟

بیماری ام اس (MS)، یک بیماری خودایمنی هست که طی اون سیستم ایمنی به سیستم عصبی مرکزی حمله می کند و غلاف میلین (پوشش محافظ سلول های عصبی) را از بین می برد.
گرما باعث بدتر شدن علائم بیماری MS می گردد.
در این مطلب راه های خنک نگه داشتن بدن در این بیماری را یاد خواهید گرفت.
.
چگونه از سرگیجه خلاص شویم؟
.
8 راه برای تقویت حافظه
.
تفاوت مرگ مغزی با کما
بیماری ام‌اس
.
چرا غش می‌کنیم؟
اینکه گرما باعث تشدید علائم MS می گردد، مسئله تازه ای نیست.
این مسئله در اواخر سال 1800 برای اولین بار مطرح شد..
تیک را بهتر بشناسید
 .
تفاوت مغز مردان و زنان
اما تحقیقات تازه، واقعیت دیگری را ثابت کرد و اون عبارت بود از اینکه در روزهای گرم، قدرت فکر کردن و حافظه بدتر می شود و برای درمان باید یک نوشیدنی سرد بنوشید و یا دوش آب سرد بگیرید..
چگونه مغز را ورزش دهیم؟
 .
چگونه جلوی سکسکه را بگیریم؟
در قرن 19 پزشکان دریافتند که حمام گرم و ورزش کردن هر دو باعث تشدید علائم MS می گردد..  . این عدم تحمل گرما به نام پدیده یوتافس ( Uhthoff’s) نامیده می شود که اگر بیماران مبتلا به MS در معرض گرما برنامه گیرند، موجب تضعیف و بد کار کردن سیستم عصبی می شود.
.  . پزشکان امروزه این پدیده را در اثر گرم شدن هوا، پختن غذا در خانه، دوش آب گرم گرفتن، به سختی با صندلی چرخدار حرکت کردن و حتی تب ناشی از عفونت می دانند..
در یک مطالعه مشخص شد افراد دارای MS در روزهای گرم سال، حتی اگر وقت زیادی را در مقابل کولر گذرانده باشند، باز هم عملکرد شناختی اونها کم می باشد
. در مطالعه ای که در مجله عصب شناسی چاپ شده بود، محققان عملکرد شناختی 40 نفر که مبتلا به MS بودند و 40 نفر که سالم بودند را در یک سال بررسی کردند.
. از اونجا که این مطالعه در فصل زمستان و تابستان انجام گرفته بود، تفاوت عملکردی هر فرد را در هر فصل مورد مقایسه برنامه دادند.. اونها دریافتند افرادی که دارای MS هستند، قدرت تفکر و حافظه اونها هنگامی که هوا گرم هست بدتر می شود..  . حقیقت گرما و بیماران مبتلا به MS. تغییرات ایجاد شده در اثر گرما در افراد مبتلا به MS، دائمی نیست.. وقتی که هوا خنک شود و یا فرد مبتلا به MS خود را خنک کند، تشدید علائم این بیماری از بین می رود.
. حقیقت اینکه چرا گرما باعث تشدید علائم MS می شود، هنوز به طور کامل مشخص نشده هست.. در یک مطالعه مشخص شد افراد دارای MS در روزهای گرم سال، حتی اگر وقت زیادی را در مقابل کولر گذرانده باشند، باز هم عملکرد شناختی اونها کم می باشد.. محققان بر این باورند که رطوبت بالا نیز همانند دمای بالا بر بیماران MS اثر دارد، اما هنوز این باور در حال بررسی می باشد..  .
حمام
. بیماران ام اسی چگونه با گرما مبارزه نمايند؟. 1- محل خنک را انتخاب کنید.. در هر جایی، به سمت محل های خنک بروید.. در هوای گرم به جای راه رفتن، شنا کنید.. یک دوش آب سرد و یا ولرم را به جای حمام با آب داغ در نظر بگیرید..  . 2- نوشیدنی خنک بنوشید.. آب سرد، نوشیدنی یخ زده به کاهش دمای بدن کمک می کند.. این نوشیدنی ها اگر داغ باشند، می توانند در تشدید علائم بیماری MS نقش داشته باشند..  . 3- بررسی هوای گرم. گرما بر فرایند یادگیری اثر می گذارد و شناخت و ادراک شما را کاهش می دهد، پس بهتر هست کارهایی که نیاز به تمرکز و شناخت دارند را در فصل سرد سال اجرا کنید..
جلیقه خنک نماينده در بیماری ام اس
. 4- پوشیدن جلیقه خنک نماينده. افرادی که در مناطق گرم و مرطوب زندگی می نمايند، با هستفاده از این جلیقه ها بدنشان خنک می ماند..  . 5- خنک نگه داشتن هوای خانه. کولر، پنکه و یا تهویه مطبوع، هوای خانه را خنک نگه می دارند..  . 6- پوشش های خنک بپوشید.. از پوشش های نخی و گشاد که اجازه عبور هوا را می دهند، هستفاده کنید..  . 7- اسپری خنک. اگر در معرض هوای گرم برنامه دارید، با اسپری آب، خود را خنک کنید.. همچنین می توانید از بسته های یخ هستفاده کنید و اونها را بر گردن، پیشانی و یا مچ دستان خود برنامه دهید تا خنک شوند..

مریم سجادپور.

بخش سلامت تبیان .

مطالب مرتبط:

چگونه بفهمیم بیماری ام‌اس داریم؟ . حقایقی درباره بیماری ام اس (MS) . ام‌اس بیماری چندعلتی هست . 10 راه کاهش علائم بیماری ام اس . بیماری ام‌اس را با آرتریت روماتوئید اشتباه نگیرید . 8 مشکل ناشی از بیماری ام اس . بیماری ‌های خودایمنی را بهتر بشناسیم . علائم و علل بیماری MS . کنترل و سرکوب بیماری MS . زنان دو برابر مردان ام‌ اس می ‌گیرند. 9 روش برای طول عمر بیشتر در MS . ام اس خبر نمی کند؟ . .

نظرات کاربران

70 out of 100 based on 40 user ratings 1090 reviews