چرا برای صحبت با امام زمان(عج) عریضه نویسی کردن وارد شده است؟ مگر همین جوری امام زمان(عج)


چرا برای صحبت با امام زمان(عج) عریضه نویسی کردن وارد شده است؟ مگر همین جوری امام زمان(عج)
    چرا برای صحبت با امام زمان(عج) عریضه نویسی کردن وارد شده است؟ مگر همین جوری امام زمان(عج) صدای ما را نمی شنوند؟ روایات وارده در این مورد چیست؟ حکمت این کار چیست؟

پاسخ :


من یه آماری به صورت درصد در مورد ادیان مردم جهان می خواستم اگه میشه اپدیت باشه. مثلا

1:اخیرا برخی سایت ها و وبلاگ ها به بسیاری از علما نسبت داده اند که قمه زنی را حلال می دانند؟چرا خداوند در قرآن (فکر می کنم سوره کهف) فرموده درباره ماهیت وجودی شان بحث نکنیم و در
مرحوم حاج شیخ عباس قمى در کتاب مفاتیح‏الجنان مى‏فرماید در کتاب تحفه الزائر از حضرت صادق(ع) نقل شده هست که هرگاه تو را حاجتى به سوى خداى تعالى باشد یا از امرى خائف باشى در کاغذى این عبارات را بنویس «بسم اللَّه الرحمن الرحیم اللهم انى اتوجه الیک» تا آخر که در مفاتیح هست و در آخر اون حاجت خود را بنویس و اون را پیچیده در گلوله‏اى از گِل برنامه بده و در آب جارى (مثل آب رودخانه) یا در چاهى بینداز (انشاءاللَّه) خداوند به زودى گشایش در کارت ایجاد مى‏کند، (مفاتیح‏الجنان، ص 974) ولى در روایات صحبت از چاه خاصى مثل چاه جمکران نشده هست و در این خصوص مستندی نداریم.

حکمت خداوند در این که به حضرت آدم(ع) فرمودند از آن درخت نخور چه بود؟
راه های توسل به امام وقت –عج- گوناگون هست ؛ گاهی حال انسان به گونه ای هست که دوست دارد با زبان و لهجه و حال خود با اون عزیز و مولا درد دل و ترنمی داشته با شد و گاهی ترجیح می دهد با دعا ها و زیاراتی که از طرف اون سرور و یا پدران گرامی اش به ما رسیده به اون حضرت متوسل شود و وقتی عریضه نوشتن و عرض حاجت و خواسته خو د با نامه نگاری و عریضه نویسی را تر جیح می دهد .


بنده مشکلی دارم وقتی دچار استرس می شوم قطرات ادرار از من خارج می شود آیا در تطهیر و نماز
هر کدام از اینها وسیله و راهی برای توسل و تقرب به اون عزیز مصر وجود و آرزوی دل همه انبیا و اولیا هست .


از کجا بفهمیم که در چه وقت امر به معروف و نهی از منکر کنیم یعنی از کجا بفهمیم که این امر
گاهی انسان درد دل و حاجتش را با نامه نوشتن بهتر و راحت تراز فرمودگوی مستقیم و بی واسطه بیان می کند چنان چه گاه ترجیح می دهد مطلبی را به کسی به وسیله تلفن بیان کند تا ای که رو در رو به او بگوید .


اینکه می گویند امام علی(ع) در رکوع متوجه گدا شد و انگشتر خود را به او بخشید با این سخنی
در واقع اولیای الهی حالات مختلف روانی انسان را در نظر گرفته اند و متناسب با اون لوازم و وسائل توسل مختلفی را به ما معرفی کرده اند.


در مورد آیه ای که می گوید هر کس را بخواهد به راه راست هدایت می کند، توضیح دهید. آیا این
از طرفی چون دستور عریضه نوشتن از طرف خود معصومین و در روایات مختلف آمده هست شاید نکته و اثر خاصی در برآورده شدن حاجات داشته باشد که ما از اون آگاهی نداریم .برخی از این روایات در کتاب ارزنده منتهی الآمال تالیف مرحوم شیخ عباس قمی در بخش مربوط به زندگی امام وقت –ع- آمده هست (منتهی الامال,انتشارات هجرت ، ص 869)

برگرفته از پرسمان

پرسمان در تاریخ 2 اسفند ماه سال 1389 در ساعت 05:46 ب.ظ به این سوال جواب داده هست.


88 out of 100 based on 48 user ratings 298 reviews