فلسفه تعداد رکعات نمازهای پنجگانه چیست؟ مثلا چرا نماز صبح دو رکعت است و نماز ظهر چهار


فلسفه تعداد رکعات نمازهای پنجگانه چیست؟ مثلا چرا نماز صبح دو رکعت است و نماز ظهر چهار
    فلسفه تعداد رکعات نمازهای پنجگانه چیست؟ مثلا چرا نماز صبح دو رکعت است و نماز ظهر چهار رکعت؟

پاسخ :


دختری 18 ساله هستم 2 سالی میشه که عاشق پسری شده ام. اون پسر هم از من خوشش می آمد و قرار

1:آیا دیدن تصاویر سکسی گناه دارد؟

سرّ تفاوت رکعات نمازهاى یومیه از امورى هست که تاکنون اندیشه‏هاى بشرى، نتوانسته به اون پى ببرد و در متون دینى نیز به این موضوع پرداخته نشده هست؛ مگر دو ، سه روایت که تنها اشاره‏اى گذرا داشته‏اند.


چرا با وجود تأکید فراوان اسلام بر لزوم شناخت و دقت کافی در مورد انتخاب همسر و انتخاب
در این گونه موارد توجه به چند نکته لازم هست : 1- اونچه که براى ما روشن مى‏باشد، این هست که روح نماز، عبودیت و تسلیم در برابر خداوند متعال هست و تسلیم بودن در برابر حق، یعنى این که بنده دستورات خدا را بدون چون و چرا اجرا کند و...


آیا اخلاق نبوی داشتن در اجتماع و با نزدیکان باعث سوء استفاده آنها و گوش نکردن به نصایح
اختلاف تعداد رکعات نماز و هم چنین تعیین اوقات و سایر جزئیات عبادات - علاوه بر اسرار و رموزى که در اونها نهفته و ما از اونها اطلاعى نداریم - روحیه تسلیم در برابر خدا و دستورات پیامبر را در ما تقویت و هستوار مى‏کند.


عریضه نویسی که در مسجد جمکران باب شده چیست؟ آیا دلیل شرعی و عقلی دارد؟ آیا مستند است
2_ سعید بن مسیّب گوید: از امام سجاد (ع) پرسیدم: از چه هنگامى نمازها به این صورتى که امروز هست واجب شد؟ حضرت فرمود: «از هنگامى که اسلام قدرت یافت و جهاد بر مسلمین واجب گشت، رسول خدا (ص) هفت رکعت به نمازها اضافه کرد؛ ولى نماز صبح را به حال خود باقى گذاشت؛ زیرا وقت اون تنگ بود و چون ملائکه شب در حال عروج به آسمان و ملائکه روز نیز در حال نزول بر زمین هستند، براى این که هر دو گروه از ملائکه در هنگام نماز حضور داشته باشند، نماز صبح را به حال اول خود باقى گذاشت و قراون کریم نیز مى‏فرماید: «و قراون الفجر ان قراون الفجر کان مشهودا» ، (همان ، ج 3 ، ص 36 ، ح 19).


آیا بچه هایی که قبل از بلوغ می میرند وارد بهشت می شوند؟ (بدون هیچ تلاشی برای کسب مقامات
از این روایت دو مطلب هستفاده مى‏شود: اول این که، افزایش هفت رکعت به نمازها، هم وقت با اوج و گسترش اسلام، براى بالا بردن روحیه ایمان و عبودیت در مسلمانان , لازم و ضروری بود و دوم این که نماز صبح برای این که مورد شهود همه ملائکه برنامه گیرد به حالت اولیه خود باقی گذاشته شد و از روایت دیگری نیز هستفاده می شود که نمازهای یومیه هر کدام مناسب اوقات خاص خود تعیین شده اند بدین صورت که : صبحگاهان وقتی که انسان از خواب برمی خیزد, روی مصالحی از جمله این که انسان هنوز با مسائل دنیا و زندگی درگیر نشده , نماز دو رکعتی خوانده می شود و در وسط روز به جهت اشتغال به امور مادی و زندگی نیاز بیشتری برای راز و نیاز و عبادت وجود دارد; بلکه انسان از یاد خدا غافل نشود و او را فراموش نکند.


آیا استمنا از نظر مراجع عظام برای جوانان مجرد جایز است؟
یکی از فلسفه های عبادت , اظهار خضوع و تسلیم در مقابل امر پروردگار و ایجاد روح عبودیت و بندگی در انسان هست ; چنان چه امام سجاد (ع ) می فرماید: »الهی کفی بی فخرا ان اکون لک عبدا ; خدایا! همین افتخارم بس که بنده تو هستم «.


اولین زن جوانی که در کربلا در دفاع از حریم امام(ع) به شهادت رسید کیست؟
و گاهی بعضی از دستورات برای آزمودن روح تسلیم و بندگی هست .

فرمان خدا به حضرت ابراهیم (ع ) برای قربانی کردن اسماعیل , نمونه ای از اون هست .

در دستورهای عبادی و احکام الهی , گاهی هدف تسلیم و پذیرش دستور و تمرین برای جلب رضایت خداوند و اطاعت محض از آفریدگار هست و گاهی تمرین برای متابعت از سنت و روش پیامبر(ص ) هست

برگرفته از پرسمان

پرسمان در تاریخ 2 اسفند ماه سال 1389 در ساعت 06:24 ب.ظ به این سوال جواب داده هست.


82 out of 100 based on 82 user ratings 1282 reviews