در مورد عدد 7 و عدد 40 توضیح دهید.


در مورد عدد 7 و عدد 40 توضیح دهید.
    در مورد عدد 7 و عدد 40 توضیح دهید.

پاسخ :


من مقلد آقای لنکرانی هستم سؤالم این است که اگر چند بار یک نماز را بخوانم به این خاطر

1:تعریف تان از زندگی چیست؟ و چه اعمالی انجام دهیم و یا چه نوع تفکری داشته باشیم که همیشه

در مورد عدد چهل این گونه میتوان توضیح داد که در فرهنگ اسلامى عدد چهل (اربعین) جایگاه ویژه اى دارد.


لطفا میزان و نوع ارتباطمان نسبت به پیامبر عزیزمان و ائمه اطهار(ع) را بیان نماید و فلسفه
چله نشینى براى رفع حاجات، حفظ کردن چهل حدیث، اخلاص چهل صباح، کمال عقل در چهل سالگى، دعا براى چهل مؤمن، از این نمونه هاست.

بنده به لطف خدا در شرف ازدواج هستم. نحوه رفتار بنده با همسرم در دوران نامزدی و انشاءالله
به عدد چهل در روایات توجه و عنایت خاصی شده هست.


میزان، نوع و مقدار ارتباط خانم ها در بیرون از خانه را بیان نمائید. فرضا به طور موقت 3
در قراون کریم مدت خلوت حضرت موسی(ع) را در کوه طور با خداوند چهل روز ذکر می کند: «و واعدنا موسی ثلاثین لیله و اتممناها بعشرفتم میقات ربه اربعین لیله» (اعراف، آیه 142).


زن باردار ویژه که در 2 سال نتواند ماه مبارک روزه بگیرد حکم آن چیست؟

در روایات آمده هست: «من خلص لله اربعین یوما فجر الله ینابیع الحکمه من قلبه علی لسانه؛ هر کس خود را چهل روز برای خداوند خالص و پاک گرداند، خداوند چشمه های حکمت را از قلبش بر زبانش جاری می سازد (عیون اخبار الرضا(ع) ، ج 2، ص 85).


در کتابی خواندم که خداوند با اراده تکوینی خود اراده کرده است که فلان انسان در فلان روز
و نیز در حدیثی دیگر می فرماید: «هر کس برای نفع امت من چهل حدیث حفظ کند، خداوند او را در روز حساب فقیه و دانشمند بر می انگیزد» (میزان الحکمه ج4، ص 1931).


همان طور که می دانیم بر اساس آیه «و من شر غاسق اذا وقب»، جادو واقعیت دارد پس اگر شخصی
انسان در چهل سالگی به کمال عقل می رسد: «اذا بلغ اربعین سنه فقد بلغ منتهاه» (خصال، ص 545)و خداوند در قراون کریم در این باره می فرماید: «حتی اذا بلغ اشده و بلغ اربعین سنه قال رب اوزعنی ان اشکر نعمتک التی انعمت علی» (احقاف، آیه 15).در روایت آمده هست: «من قدم اربعین من المؤمنین ثم دعا هستجب له؛ هر کس چهل مؤمن را جلو خود برنامه دهد و سپس دعا نماید، دعای او مستجاب می گردد» (عده الداعی، 128).

در روایت داریم که در جریان تولد حضرت زهرای مرضیه(س) به امر الهی جبرئیل(ع) بر پیامبر(ص) نازل گردید و به ایشان فرمود: چهل روز از حضرت خدیجه(س) کناره گیرد.حضرت در این مدت روزها روزه دار و شب ها مشغول عبادت بودند تا زمینه برای پیدایش و تولد حضرت فاطمه(س) فراهم گردد.

همچنین همان طور درمورد برخی از ادعیه بر چهل مرتبه مطالعهاون تاکید شده هست .

اما خصوصیت عدد چهل و اسرار نهفته در این عدد چیست , برای ما روشن نیست .

البته چه بسا با توجه به ویژگی های انسان , تکرار ((چهل بار)) موجب یک ملکه ی معنوی و تعمیق یک رفتار پسندیده و قابلیت نزول فیض خاص خداوند می شود.و در مورد عدد هفت آمده هست که عدد شوط های طواف، هفت مرتبه هست، مثل عدد رمی جمرات و سعی صفا و مروه، عدد زمین و آسمان نیز هفت هست.

تعداد روزها هفته نیز هفت هست.

یعنی مجذور عمر انسان هست و انسان به نیابت هر روز هفته یک شوط طواف (تولی) و یا یک سنگ به شیطان (تبری) و یک سعی میان صفا و مروه (فرار از غیر خدا به سوی خدا) دارد.

پرسش شما تنها در عدد هفتاد خلاصه نمی شود، همین پرسش نسبت به اعداد 5 و 12 و 40 و 70 نیز مطرح هست.

واقعیت این هست که اسرار و خواص این اعداد به خوبی برای ما روشن نیست هر چند در مورد هر کدام احتمالاتی داده شده هست ولی حقیقت اون را به درستی نمی دانیم.

ممکن هست چون عدد 7 در مورد برخی امور واقعی و تکوینی مثل طبقات آسمان و زمین به کار رفته هست، سعی شده در امور تشریعی نیز این سنخیت و هماهنگی حفظ شود و به ویژه در فرهنگ ملی و آداب و سنن ملی مثل سفره هفت سین شاید این احتمال قوی تر باشد.

عدد 12 ریشه قراونی و روایی دارد.

حضرت موسی(ع) با زدن عصا به سنگ، 12 چشمه برای طوایف دوازده گانه بنی اسرائیل جاری ساخت.

حواریون حضرت عیسی(ع) نیز دوازده نفر بوده اند، جانشینان پیامبر گرامی اسلام(ص) نیز 12 نفرند و یا مثلا در مورد عدد 5، انبیاء بزرگ و صاحب شریعت 5 تا هست و یا اصحاب کساء 5 تن می باشد.

در مورد عدد 40 شاید توجه به این ویژگی باشد که «چهل» بار تکرار کاری موجب ریشه دار شدن و ملکه شدن اون در وجود انسان می گردد مانند حدیثی که از پیامبر گرامی اسلام(ص) رویات شده که می فرماید: ُمن اخلص لله اربعین یوما فجرالله ینابیع الحکمه من قلبه علی لسانه؛ هر کس چهل روز تنها برای خداوند متعال اخلاص ورزد، خداوند چشمه های حکمت را از قلب بر زبانش جاری می سازد» (میزان الحکمه، ج 4، ص 1930).

و نیز در حدیثی دیگر می فرماید: «هر کس برای نفع امت من چهل حدیث حفظ کند، خداوند او را در روز حساب فقیه و دانشمند بر می انگیزد» (همان، ص 1931).

عدد 70 معمولا برای تکثیر و فراوانی و زیادی به کار می رود.

مثلا خداوند متعال درباره منافقین در آیه 80 سوره مبارکه توبه می فرماید: «ان تستغفرلهم سبعین مره فلن یغفر الله لهم؛ حتی اگر هفتاد بار برای اونها هستغفار کنی هرگز خداوند اونها را نمی آمرزد.

این گونه تعبیر در واقع برای تأکید مطلب هست، یعنی هر قدر برای اونها هستغفار کنی خداوند اونها را نمی آمرزد و منظور تعداد و شمارش نیست که معنا و مفهوم آیه این باشد که اگر مثلا 71 بار هستغفار کردی، خداوند اونها را می آمرزد، درست مثل این که کسی به دیگری می گوید: اگر صد بار هم اصرار کنی قبول نخواهم کرد، مفهوم این سخن اون نیست که اگر 101 بار اصرار کنی می پذیرم بلکه منظور این هست که مطلقا و هرگز نخواهم پذیرفت.

برگرفته از پرسمان

پرسمان در تاریخ 2 اسفند ماه سال 1389 در ساعت 07:53 ب.ظ به این سوال جواب داده هست.


76 out of 100 based on 76 user ratings 226 reviews