اگر دختری گناه کبیره ای را مرتکب شود (گناه با نامحرم ولی نه به حدی که بکارت وی از بین


اگر دختری گناه کبیره ای را مرتکب شود (گناه با نامحرم ولی نه به حدی که بکارت وی از بین
    اگر دختری گناه کبیره ای را مرتکب شود (گناه با نامحرم ولی نه به حدی که بکارت وی از بین برود) و توبه کند و در پی توبه از شخص دیگر دوری کند و حد با نامحرم را پس از آن به جا بیاورد، اولا آیا توبه وی قبول است؟ ثانیا به هنگام ازدواج می تواند با یک مرد پاک ازدواج کند؟ ثالثا آیا باید به وی بگوید؟

پاسخ :


آیا ما در به وجود آمدن خود مختار بوده ایم؟ بدین منظور که آیا ما خود به خواسته خود به

1:آیا مختار فردی درستکار بود و قیام او مبنایی الهی داشت؟هنگام افطار، اذان مغرب است یا غروب آفتاب؟ قرآن چی میگه؟ مراجع؟
هر گناهی قابل توبه هست و خداوند خود فرموده هست : ((ان الله یغفر الذنوب جمیعا ; خداوند همه گناهان را می آمرزد.


گرگ یا دو رگه گرگ و سگ از لحاظ نجاست و طهارت چه حکمی دارند و آیا نگهداری آنها به عنوان
در برخى موارد مانند غیبت و تهمت طلب رضایت از غیبت شونده نیز در صورت امکان لازم هست، ولى در مورد گناهانى همچون زنا و روابط نامشروع، پشیمانى واقعی، تصمیم بر عدم تکرار و طلب مغفرت از خداوند براى توبه کافى هست.

من یک دانشجوی نظامی در تهران هستم (دانشگاه افسری سپاه) ما که هر هفته از تهران به قم (خانه
نقش توبه در بازگشایی در سعادت و برنامه گرفتن در مسیر حق و اصلاح عملکردهای غلط گذشته و گشودن دریچه امید به روی انسان بسیار پايه ی هست.


جنگ های قدیم اینطور بود که یک نفر از سپاه مقابل با یک نفر از سپاه دیگر می جنگید تا الی
بسیار می شود که از انسان در طول زندگی و به ویژه در آغاز تربیت و اصلاح نفس، لغزش هایی سر می زند، اگر درهای بازگشت به روی او بسته شود مأیوس می گردد و برای همیشه از راه می ماند و لذا در مکتب تربیتی اسلام، توبه به عنوان یک اصل تربیتی با اهمیت زیاد مطرح هست و اسلام از تمام گنهکاران دعوت می کند که برای اصلاح خویش و جبران گذشته از این در وارد شوند.

کمابیش از روایات شنیده ایم که امام حسین(ع)می دانستند که در روز عاشورا شهید می شوند. آیا
حضرت سجاد(ع) در مناجات تایبین از مناجات های پانزده گانه (خمسه عشر) که در مفاتیح الجنان مرحوم شیخ عباس قمی نیز آمده هست به پیشگاه خداوند چنین عرضه می دارد:

می دانیم تاریخ میلادی حکمتش چیست و همچنین قمری، ولی تاریخ شمسی چه حکمتی دارد و چرا پیشوند
خدایا! تو کسی هستی که دربی به سوی عفوت بر روی بندگانت گشوده ای و نامش را توبه گذاشته ای و فرموده ای؛ بازگردید به سوی خدا و توبه خالص کنید.

اکنون عذر کسانی که از ورود به این درب سپس گشایش اون غافل شوند چیست؟
در روایات به قدری بر مسأله توبه تأکید شده که در حدیثی از حضرت امام باقر(ع) می خوانیم: «ان الله تعالی اشد فرحا بتوبه عبده من رجل اضل راحلته و زاده فی لیله ظلما فوجدها؛ خداوند از توبه بنده اش بیش از کسی که مرکب و توشه خود را در بیابان در یک شب تاریک گم کرده و سپس اون را می یابد، شاد می گردد» (تفسیر نمونه، ج 24، ص 295).
و باز در روایتی دیگر از اون حضرت آمده هست: «التائب من الذنب کمن لاذنب له والمقیم علی الذنب و هو مستغفر منه کالمستهزء؛ کسی که از گناه توبه کند، همچون کسی هست که اصلا گناه نکرده هست و کسی که به گناه خود ادامه دهد در حالی که هستغفار می کند مانند کسی هست که مسخره می کند» (همان، ص 296).
اگر کسی موفق به توبه واقعی می شود، باید مطمئن باشد که خداوند، مهربان و بخشنده هست و گناهان گذشته او را بخشیده و می تواند زندگی تازه ای برای خود برنامه ریزی کند و تولد دوباره ای را تجربه کند، تولد و زندگی ای که محصول اون رضایت خداوند دردنیا و آخرت و سعادت جاودان باشد.
در این رابطه نباید نگران باشید.

همانگونه که فرموده شد زنا در صورت دخول هست، بنابراین شما زناکار نیستید و می توانید با پسری مومن ازدواج کنید و خانواده ای با ایمان را بنیان گذاری نمایید؛ و همچنین نیازی نیست که کارهای قبلی خود را به همسر آینده و یا کسی دیگری بگویید.
برای مطالعه در زمینه اخلاق ر.ک منابع اخلاقی:
- ترجمه جامع السعادات، مرحوم نراقی
- ترجمه الاخلاق، مرحوم شبر
- نقطه های آغاز در اخلاق، مهدوی کنی
- مقالات، هستاد محمد شجاعی


برگرفته از پرسمان

پرسمان در تاریخ 2 اسفند ماه سال 1389 در ساعت 08:56 ب.ظ به این سوال جواب داده هست.


76 out of 100 based on 66 user ratings 466 reviews