می خواستم بدانم فال و فالگیری چگونه است؟ آیا می تواند صحیح باشد؟ مثلا فال قهوه آیا می


می خواستم بدانم فال و فالگیری چگونه است؟ آیا می تواند صحیح باشد؟ مثلا فال قهوه آیا می
    می خواستم بدانم فال و فالگیری چگونه است؟ آیا می تواند صحیح باشد؟ مثلا فال قهوه آیا می تواند واقعی و درست باشد؟ خواهشمندم در صورت امکان صریح و گویا پاسخ دهید.

پاسخ :


درباره کلیه عملیات های دفاع مقدس و رمز آنها و سال هر کدام توضیح دهید.

1:سند صحیح صحیفه سجادیه به چه سالی برمی گردد و به چه دلایلی به آن صحیفه کامله می گویند؟چرا ما شیعیان بر خلاف آیین پیامبر(ص) و ائمه(ع) پنج نوبت نماز را در سه نوبت می خوانیم؟
این گونه امور پایه وپايه ی ندارد

وقتی انسان به دنیا می آید او را ختنه می کنند و در دین اسلام هم این امر سفارش شده است.
دکتر جغتایی، جامعه‌شناس‌، می‌گوید:

با توجه به این موضوع که اجنه نیز دارای اختیار عمل هستند، طریق وسوسه آنها برای کارهای
« فال و فالگیری نتیجه اعتقادات خرافی هست و افراد دارای اعتقادات خرافی بیشتر به این فرهنگ روی می‌آورند.


مدت 3 سال قطع نزول قرآن به چه دلیل بود؟
هر چند این موضوع در فرهنگ گذشتگان بیشتر قابل مشاهده هست به‌طوری که این فرهنگ در افراد قبیله‌نشین آفریقایی بیشتر از سایر جوامع دنیا مشهود هست‌».

لمس انگشتری که اذکار جلاله بر روی آن درج شده است بدون وضو چگونه است و ثانیا بردن آن به
این جامعه‌شناس ادامه می‌دهد: «فرهنگ و باورهای امت در کارکردهای مغزی اونان تاثیر می‌گذارد و باورهای اونان تبدیل به نوعی رفتار می‌شود‌.


اسماء متبرکه بر روی کاغذ است و کاغذ را می خواهیم دور بریزیم. چه کار کنیم؟
محیط نیز یکی از عواملی هست که باعث به وجود آمدن رفتار خاصی ‌می‌شود.

به‌طور معمول زنان احساسی‌تر از مردان هستند و بیشتر به مسائل شهودی علاقه نشان می‌دهند درحالی که مردان بیشتر منطقی و خشن هستند و این موضوع خود به کارکردهای دو نیمکره مغز بستگی دارد‌.

چون زنان بیشتر از نیمکره راست مغز خود هستفاده می‌نمايند‌، احساسی‌تر هستند و به همین دلیل هم بیشتر به مسائلی روی می‌آورند که با منطق‌، توجیه‌پذیر نیست‌، ‌اما مردان بیشتر از نیمکره چپ مغز هستفاده می‌نمايند‌.»
دکتر قرائی‌مقدم‌، هستاد دانشگاه و جامعه‌شناس‌، نیز شرایط اجتماعی را در روی آوردن افراد به خرافات موثر می‌داند و می‌گوید: وقتی که افراد جامعه توانایی برآورده کردن نیازها و خواسته‌هایشان را از لحاظ فکری،اقتصادی و اجتماعی و یا خواسته‌های قلبی خود از قبیل ازدواج‌، طلاق و‌...

را ندارند به خرافات و فال و فالگیری روی می‌آورند.


او اضافه می‌کند: «در مشرق زمین و در کشورهای فقیر که افراد نمی‌توانند به امیال و خواسته‌های خود در حالت واقعی برسند و از سوی دیگر مسوولان نیز توانایی برآورده کردن خواسته‌های امت را ندارند‌، گرایش به خرافات‌، فال و فالگیری بیشتر می‌شود و هر چقدر امت از طبقات پایین‌تر اجتماع و فقیر‌تر باشند بیشتر به رمل و اسطرلاب و‌...

روی می‌آورند.

البته فال گرفتن از یک جنبه مثبت هست چون مدتی هر چند محدود، به افراد نوعی‌ امید و رضایت خاطر می‌دهد‌ اما جنبه منفی اون هم این هست که افراد را به خرافه و خرافه‌پرستی بیشتر و پذیرش این موضوع که انسان موجودی منفعل و بلااراده هست و در زندگی واقعی خود نقش چندانی ندارد‌، سوق می‌دهد‌».
این جامعه‌شناس تاکید می‌کند: «خرافات البته متاثر از فرهنگ ما نیز هست و باورهای سنتی ما‌،خرافه پرستی را توجیه می‌کند کما اینکه از گذشته دور شاهد اعتقاد ایرانیان به نیرویی مرموز به نام‌ انا هستیم که معتقد بودند در برخی درختان‌، جانوران و اشیا وجود دارد و می‌تواند باعث نجات افراد و یا برآورده شدن حاجات‌شان شود‌.

رواج خرافه‌‌گرایی که متاسفانه برخی عناصر فرهنگی نیز اون را تائید می‌نمايند برای جامعه مضر هست و امت را از واقعیات زندگی دور می‌کند و باعث می‌شود اونان برای حل مشکلات به رویا و توهم روی بیاورند‌.

در این جامعه کارایی افراد کاهش پیدا می‌کند و نیروی انسانی به هدر می‌رود و در مجموع جامعه از حرکت و پویایی باز می‌ماند‌».
به اعتقاد دکتر ‌امان‌الله قرائی‌مقدم یکی از مهم‌ترین شرایط تاثیرگذار سپس روانشناختی اون هست که بسیاری از افرادی که به فالگیر یا دعانویس مراجعه می‌نمايند به دنبال یک کورسوی‌ امید و آرامش روحی و روانی برای اون مقطع هستند.


این هستاد دانشگاه ادامه می‌دهد: این موج دعانویسی و فالگیری ازشمال به جنوب شهر فرق می‌کند،گرایشات درشمال شهر به علت بافت فرهنگی بیشتر به سمت فال وفالگیری و در جنوب به سمت دعانویسی افزایش می‌یابد که مساله تنها گرایش به خرافه را در جوامع نشان می‌دهد.


وی بر این باور هست: بیشتر افرادی که در جنوب‌شهر به دعا نویس مراجعه می‌نمايند در پی حل مشکلات و معضلات اقتصادی خود و یا به دنبال بخت و شناس خود در میان دعا هستند.


قرائی مقدم اضافه می‌کند: این افراد در پی محرومیت‌ها، سردرگمی‌ و نابسامانی‌های موجود در زندگیشان (حال به هر علتی) مسیر متوسل شدن به خرافه را راه نجاتی برای خود می‌دانند.


وی مهم‌ترین علل رواج این نوع خرافه در جامعه را افزایش احساس ناامنی و پنهانکاری خصوصیات فردی و روابط اجتماعی می‌داند.
لازم به یاد آوری هست که دعا ودر خواست از خداوند وراز ونیاز به درگاه خداوند,با مراجعه به دعا نویسانی که بعضی نوشته های مجعول را وسیله در آمدخود برنامه داده اند ,متفاوت هست دعا کردن واسطه نمی خواهد بلکه می توان در هر وقت ومکان ودر هر شرائطی با خداوند عالم سخن فرمود ودرد دل نمود.مقصود نفی کسانی که درو دکان برای خود درست کرده اند.

برگرفته از پرسمان

پرسمان در تاریخ 2 اسفند ماه سال 1389 در ساعت 10:37 ب.ظ به این سوال جواب داده هست.


76 out of 100 based on 66 user ratings 466 reviews