نظر آقا و نهاد در مورد طرح تحول بسیج دانشجویی چیست؟ این طرح چه ویژگی هایی برای اجرای


نظر آقا و نهاد در مورد طرح تحول بسیج دانشجویی چیست؟ این طرح چه ویژگی هایی برای اجرای
    نظر آقا و نهاد در مورد طرح تحول بسیج دانشجویی چیست؟ این طرح چه ویژگی هایی برای اجرای در سطح دانشگاه دارد؟ و چه ضعفهایی می تواند داشته باشد؟ تعریف کار کانونی چیست؟

پاسخ :


چرا خداوند در قرآن (سوره نساء) همه چیز را به نفع مردان تمام نموده است؟! مثلا چرا زن از

1:آیا همه اشخاص باید حتما مرجع تقلید داشته باشند؟ و آیا نمی شود احکام را به رأی اکثریت

== در خصوص این طرح از مقام معظم رهبری فرمایشی نیافتیم اما کلیت این طرح با رهنمودهای اصلی ایشان مبتنی بر تربیت و تعلیم نیروهای متخصص و متعهد بعنوان سرمایه های انقلاب و آینده سازان کشور هماهنگ هست .تعمیق ایمان در محیط دانشگاهی، تقویت معرفت دینی، بصیریت سیاسی، جهاد علمی، کارآمدسازی و خدمت رسانی شش راهبرد اصلی طرح تحول و تعالی بسیج دانشجویی هستند و شش راهبرد نیز به عنوان راهبرد پشتیبانی تدوین و تنظیم شده هست.


فرق هدف و آرزو چیست؟


لطفا نام همه کتاب های شهید مطهری(ره) را بگویید.
جهاد علمی موضوع مهمی در دهه چهارم انقلاب اسلامی هست و برای پایه‌گذاری تمدن اسلامی و کمک به کارآمدی نظام و تحقق سند چشم انداز ‪ ۲۰ساله نظام در راستای بومی‌سازی علم صورت می‌گیرد و مهندسی دهه چهارم نظام برای تعمیق بخشی معنویت از سوی مقام معظم رهبری بیان شده هست

از کجا معلوم که امامان(ع) معصومند؟


لطفا یک منبع درست زندگینامه امام حسین(ع) و امام علی(ع) را به من معرفی کنید.
== دیدگاه نهاد در این باره را نیز از زبان رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاهها بیان می کنیم :

شخصی مسجد محله ما را به دلیل کوچک بودن و کم بودن جا با پول خود بزرگ کرد این فرد در محله
رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها نیز فرمود: طرح تحول و تعالی بسیج دانشجویی امیدهای فراوانی را در دل ها ایجاد کرده هست.


در زمان ضربت خوردن حضرت امیر(علیه السلام)، حسنین (علیهم السّلام) کجا بودند؟ لطفا با

به نقل خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس، محمد محمدیان رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری دردانشگاه ها امروز چهارشنبه در جمع ۳ هزار نفر از مسولین بسیج دانشجویی دانشگاه های سراسر کشور که در اردوی تحول و تعالی بسیج دانشجویی در مشهد مقدس مقدس شرکت کرده اند، فراخوان نمود: این طرح تحول و تعالی بسیج دانشجویی امیدهای فراوانی را در دل ها ایجاد کرده و دوستان را به این کار بزرگی که در بسیج آغاز شده بسیار امیدوار کرده هست.


با توکل به خدا و با روحیه ای بسیجی، این طرح را در دانشگاه ها پیگری می کنیم تا در کمترین وقت به اهداف مورد نظر دست یابیم.


اگر بخواهیم اهم ها را تشخیص بدهیم بایستی نگاهی کلان به موضوعات داشته باشیم چراکه جزئی نگری ما را از ایفای نقش مهمی که بر عهده داریم باز می دارد.


برای ایفای نقش خود بایستی پس از تشخیص اهم به شکل جبهه ای رفتار کنیم بدین معنی که ما بایستی با همکاری نیروهای مدافع نظام جبهه ای را تشکیل دهیم و با این دوستان و همراهانمان که دارای سرعت های متفاوت و سلایق مختلف هستند کارها را به پیش ببریم.


وی با اشاره به بحث خودی و غیرخودی فراخوان نمود: خودی ها کسانی هستند که در اصل و کلیت نظام اسلامی با ما همراه هستند لذا اگر یک نگاه جبهه ای داشته باشیم اینان را با خود در یک جبهه و دشمنان نظام را در جبهه ای دیگر می دانیم.


رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها با تاکید بر اینکه برخورد ما با دوستان انقلاب و نظام با برخوردمان با مخالفان بایستی کاملا متفاوت باشد، اضافه کرد: اگر این تفاوت ها را در برخورد با دوستان و مخالفان به صورت دقیق تعریف نکنیم مطمئنا در جزییات متوقف خواهیم شد و نمی توانیم با سرعت مناسب ادامه مسیر بدهیم.


ما در جبهه خودی حداکثر جذب و حداقل دفع را خواهیم داشت.

هنر بسیجیان این هست که هر روز بر دامنه خودی ها بیافزایند.

اما در عین حال با غیر خودی بایستی شفاف، صریح و کاملا با صلابت برخورد می کنیم.


محمدیان با اشاره به اینکه اگر دوستان و همراهان و هم جبهه ای ها را درست تشخیص ندهیم و رقیبان و نفوذی ها را به درستی نشناسیم مطمئنا تحول و تعالی عقیم خواهند ماند، فرمود: نیروهای خودی تنها کسانی که در بسیج ثبت نام کردند، نیستند بلکه همه مسلمانان علاقمند به کشور که دوستدار رشد جمهوری اسلامی هستند خودی محسوب می شوند.


وی در ادامه سخنان خود با بیان اینکه دشمن به دنبال براندازی نظام، ازبین بردن آرمان های این ملت بزرگ و تخریب پايه و ارکان ملت هستند تصریح کرد: نفوذی ها نیز کسانی هستند که یا به طمع دنیا و رسیدن به نام و عنوان و ریاست وارد مجموعه ها می شوند و یا همان نیروهای دلداده به دشمن هستند که برای ایجاد اختلاف در نیروهای ارزشی نفوذ می نمايند.


طرح تحول بسیج دانشجویی ظرفیت‌ جذب نخبگان را فراهم می‌کند
= = درباره ویژگیهای این طرح توجه شما را به خبری درباره توضیح مسئولان این طرح جلب می کنیم:
رئیس ساوقت بسیج دانشجویی در ادامه به بیان رهنمودهایی از مقام معظم رهبری در خصوص راهبرد ذکر شده پرداخت و فرمود: از این پس رویکرد اصلی بسیج دانشجویی در درجه اول عمق بخشی به نظام اسلامی و کادرسازی در راستای اون و سپس مقابله با تهدید نرم، مقابله با تهدید نیمه سخت و تحقق ارتش 20میلیونی خواهد بود.
وی اهداف کوتاه مدت این طرح را ارتقای منزلت بسیج دانشجویی، توانمندسازی دانشجویان و ترویج روحیه انقلاب ذکر کرد و فرمود: کمک به تحقق جنبش علمی و نرم افزاری به عنوان هدف میان مدت و کمک به تحقق سند چشم انداز بیست ساله و اسلامی کردن دانشگاه ها به عنوان بخشی از اهداف بلندمدت این طرح در نظر گرفته شده هست.
رئیس ساوقت بسیج دانشجویی فرمود: برای رسیدن به اهداف ذکر شده پنج گام درنظر گرفته شده هست که عبارتند از :ساوقت دهی تحول و تعالی، آموزش و تربیت، نقش آفرینی عمومی، نقش آفرینی تخصصی و سرآمدی و افتخارآفرینی
وی هدف از این طرح را همطراز کردن دانشجویان بسیجی با آرمانهای انقلاب و امام (ره) عنوان کرد و فرمود: جهاد علمی و ورود به میدانهای علم، آمادگی در برآوردن نیازهای انقلاب در هر وقت، به میدان آوردن همه توانایی‌ها در راه آرمان امام (ره)، ورود به میدان چالش‌های حیاتی و انسانی، آرمان گرایی در مقابل مصلحت گرایی، غیرت دینی، نیاز شناسی، ابتکار و دارا بودن بنیه قوی فکری از مولفه‌های همطرازی با آرمانهای امام (ره) هست.


رئیس ساوقت بسیج دانشجویی با تاکید بر اهمیت تقویت جنبه‌های تشکلی بسیج دانشجویی تصریح کرد: نحوه جذب بسیج دانشجویی نیز باید از حالت کمی خارج شده و حالت کمی - کیفی به خود بگیرد.


سراج در ادامه سخنان خود راهبرد کلان طرح تحول و تعالی بسیج دانشجویی را تربیت نیروهای همطراز با انقلاب اسلامی و کادرسازی برای نظام عنوان کرد و اضافه کرد: معنویت، تقویت معرفت دینی، تقویت بصیرت سیاسی، جذب کمی و کیفی، جهاد علمی و خدمت رسانی، کارآمدی نظام، نخبه پروری، ترویج تفکر و فرهنگ بسیجی، تقویت جنبه تشکلی بسیج دانشجویی، کمک به تحقق بسیج دهها میلیون و هویت آفرینی به فعالیت‌های تشکلی، راهبردی هستند که به واسطه اونها بسیج دانشجویی می‌تواند به تحول و تعالی دست یابد.


برپايه این طرح، بسیج دانشجویی از نهاد به تشکل و از دورن گرایی به برون گرایی و فعالیت‌های جمعی تبدبل میشود.


به فرموده وی، طرح تحول و تعالی بسیج دانشجویی در چهار مرحله مبتنی بر مهندسی دهه چهارم انقلاب اسلامی به اجرا در می‌آید و مرحله نخست اون از مهرماه سالجاری با آغاز سال تحصیلی در دانشگاههای هدف انجام می‌شود و فاز دوم نیز با هم اندیشی از ترم تحصیلی آینده اجرا خواهد شد.


وی، مولفه‌های هم تزاری با انقلاب اسلامی ایران را داشتن روحیه و انگیره انقلابی، نیاز شناسی انقلاب اسلامی و جهاد خدمت رسانی عنوان کرد.انقلاب اسلامی ایران فرمودمان بیداری اسلامی را بنیان نهاد و در حال حاضر این فرمودمان در جهان فراگیر شده و فراتر از دو انقلاب دیگر هست و نسل دوم انقلاب اسلامی ایران همچنان به اصول انقلاب پایبندند.


http://www.basijnews.com/index و http://www.snn.ir/
خبرگزاری فارس: احمدیان معاون بازرسی ساوقت بسیج دانشجویی کل کشور در فرمود و گو با خبرنگار سیاسیت خارجی خبرگزاری فارس فرمود: با طرح تحول و تعالی بسیج دانشجویی ظرفیت‌های لازم برای جذب نیروهای نخبه و مستعد فراهم شده و بدون شک کار آمدی بسیج دانشجویی ارتقا خواهد یافت.


احمدیان با بیان اینکه تقریبا تمامی دانشجویان بسیجی با کلیات طرح تحول و تعالی بسیج دانشجویی موافق هستند، فراخوان نمود: طبق نظرسنجی‌های صورت گرفته از دانشجویان بسیجی سراسر کشور بیش از 97 % از شرکت نمايندگان در این نظر سنجی طرح تحول و تعالی را متناسب با دیدگاههای مقام معظم رهبری ارزیابی کرده اند.


وی با اشاره به اینکه 80 % از دانشجویان اعتقاد دارند بسیاری از مشکلات بسیج دانشجویی با اجرایی شدن این طرح حل خواهد شد، تصریح کرد: 89 % از دانشجویان شرکت نماينده در نظر سنجی مذکور اجرای این طرح را موجب تقویت جنبه تشکلی بسیج دانشجویی دانسته‌اند.


معاون بازرسی بسیج دانشجویی با اشاره به اینکه 84 % از دانشجویان سراسر کشور معتقدند این طرح تحول به کادرسازی برای آینده انقلاب و کشور منجر می‌شود، اضافه کرد: 88 % از دانشجویان نیز اجرای این طرح را موجب بالا رفتن انگیزه دانشجویان برای شرکت در فعالیتهای دانشجویی عنوان کرده‌اند، ضمن اینکه 83 % دانشجویان نیز اعتقاد دارند این طرح با هستقبال دانشجویی مواجه خواهد شد.


احمدیان این هستقبال دانشجویان را مایه امیدواری برای اجرای طرح تحول و تعالی بسیج دانشجویی عنوان کرد و فرمود: این طرح ظرفیت‌ها لازم را برای جذب نیروهای مستعد فراهم خواهد کرد و بدون شک بر کار آمدی بسیج دانشجویی خواهد اضافه کرد.


منابع: http://www.hamandishi.com http://www.farsnews.com
== نقاط قوت وضعف این طرح با اجرای اون در آینده مشخص می شود وفعلا نمی توان در باره نقاط قوت ویا ضعف این طرح سخن فرمود ولی در مجموع طرح برای بر طرف کردن ضعفهای احتمالی کنونی بسیج دانشجویی مطرح شده هست .
== اما اونچه درباره کار کانونی سوال کرده اید ما فرض را بر این می گیریم که منظور شما درباره کار فرهنگی هست و در این باره نظرات و رهنمودهای مقام معظم رهبری را درباره اهداف کلی و برنامه های اون برای دانشجویان جلب می کنیم:
فرهنگ از نظر مقام معظم رهبری مسئله‌ای فوق العاده با اهمیت هست ایشان در دیدار با وزیر علوم و روسای دانشگاهها چنین فرمودند :
ما فرهنگ را بستر اصلی زندگی انسان ‌می‌دانیم نه فقط بستر اصلی درس مطالعهو علم آموختن فرهنگی هر کشور بستر ا صلی حرکت عمومی اون کشور هست حرکت سیاسی و علمی‌اش در بستر فرهنگی هست فرهنگی یعنی خلقیات ذاتیات یک جامعه و بومی یک ملت تفکراتش ایمانش آرمایش اینها تشکیلدهنده مبانی فرهنگ یک کشور هست «نکته‌های ناب ج 1 ص50»
ایشان فرهنگ کشور را در سه عرصه بطور مهم و عام مشاهده می‌نمايند
1.

در عصره تصمیمهای کلان کشور که در این بخش حتی تصمیمات سیاسی اقتصادی مدیریتی و یا تول ید نیز نقش دارد
2.

دوم فرهنگ به عنوان شکل دهنده به ذهن و رفتار عمومی جامعه حرکت بر پايه فرهنگ اون جامعه هست اندیشیدن و تصمیم گیری جامعه بر پايه فهنگی هست که بر ذهن اونها حاکم هست.

فرهنگ ازدواج فرهنگ رانندگی فرهنگ ادارات از این جمله اند.


عرصه سوم فرهنگ به عنوان سیاستها ی کلان آموزشی و (علیه السلام) می دستگاههای موظف دولت هست.

دانشگاه و رسالت دانشجوی مسلمان صفحه 131
اونچه که به عنوان مهمترین خواسته های مقام معظم رهبری از بیانات ایشان هستفاده می‌شود و برای جوانان و دانشجویان کشور مهم و حیاتی هست و می‌تواند هدف و حاصل کار فرهنگی باشد چند امر هست که در رأس اونها موارد مهم ذکر می‌شود:
· پرورش روح ایمان و تقوا در بین جوانان و دانشجویان و تقویت ارتباط با خداوند
· تقویت روحیه علم آموزی و پیشتکار و تلاش برای علم در بین جوانان و دارا بودن اهداف بلند و همتی والا
· ایجاد محیطی همراه با معنویت در دانشگاه برای تربیت دانشجویانی متدین و اجازه ندادن به بی حرمتی به حجاب در محیط دانشگاه
· شناسایی انقلاب اسلامی و اهمیت اون و جایگاه و موقعیت اون در جهان کنونی
· شناساندن هویت اسلامی ایران دانشجویان به اونها و جلوگیری از خودباختگی در برابر غرب
· حراست از نظام اسلامی و متوجه نکردن انتقاداتی که به مسئولین احیانا وارد هست به اصل نظام
· شناساندن ارزشها ی اسلام و انقلاب و دفاع مقدس
· جدی گرفتن علم و تحقیق
· تقویت روحیه شهادت طلبی و فداکاری برای اسلام و هستکبار ستیزی
· دشمن شناسی و عالم به وقت بودن و بیداری جوانان در برابر هستکبار
· لوازم دست سیاستبازان منفعت طلب نشدن و در عین حال عالم به مسائل روز جامعه و کشور و زیر نظر داشتن مسئولان و تلاش برای خواسته‌ها و مطالبات به حق امت
· تلاش برای ارتباط با حوزه و روحانیت
· تقویت روحیه امید و نشاط و عزم و ارا ده در بین جوانان برای دستبابی به اهداف چشم انداز 20 ساله
· فراموش نکردن عدالت طلبی
· بی تفاوت نبودن نسبت به سر نوشت کشور
· ترغیب و تشویق به صفات فاضله مانند صداقت و اخلاص
.

تلاش برای اسلامی کردن دانشگاهها
شما می‌توانید با مراجعه به منابع زیر اهداف کلی کار فرهنگی خود را تصویر نمایید:
1.

دانشگاه و دانشجو ویژگیها آفتها انتظارات موسسه فرهنگی قدر ولایت
2.

نکته‌های ناب1گزیده بیانات رهبر فرزانه در جمع دانشجویان و دانشگاهیان نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاهها
3.

نکته‌های ناب2 گزیده بیانات رهبر فرزانه در جمع دانشجویان و دانشگاهیان نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاهها
4.

نکته‌های ناب 3گزیده بیانات رهبر فرزانه در جمع دانشجویان و دانشگاهیان نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاهها
5.

نکته‌های ناب 4گزیده بیانات رهبر فرزانه در جمع دانشجویان و دانشگاهیان نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاهها
6.

فرهنگ و تهاجم فرهنگی برگرفته از سخنان مقام معظم رهبری ساوقت مدارک فرهنگی انقلاب اسلامی
7.

اخلاق و معنویت در آینه نگاه مقام معظم رهبری موسسه فرهنگی قدر ولایت
8.

دانشگاه اسلامی و رسالت دانشجوی مسلمان سخنان مقام معظم رهبری پیرامون دانشگاه و دانشجو در سال 1381.

نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاهها
9.

دانشگاه اسلامی و رسالت دانشجوی مسلمان سخنان مقام معظم رهبری پیرامون دانشگاه و دانشجو در سال 1382.

نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاهها
10.تهاجم یا تفاوت فرهنگی، حسن بلخاری، انتشارات حسن افرا، 1378
11.انقلاب و ارزشها، علی ذو علم، موسسه فرهنگی دانش و اندیشه معاصر
12.انقلاب اسلامی و ریشه‌های اون، آیت الله مصباح یزدی
13.رویکرددینی درتهاجم فرهنگی، اصغر افتخاری و علی اکبر کمالی، ساوقت مدارک فرهنگی انقلاب اسلامی
14.دنیای اسلام و تهاجم فرهنگی غرب، محمد مهدی آصفی، انتشارات دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم
15.پنج فرمودار در باب تهاجم فرهنگی، دفتر نشر برگزیده
16.ستیز با تهاجم فرهنگی غرب، دفتر عقیدتی سیاسی فرماندهی کل قوا
17.شبیخون فرهنگی، منصور میرزائی، انتشارات احرار تبریز
18.تهاجم فرهنگی گردآمده از سخنرانیهای هستاد مصباح یزدی، انتشارات موسسه آموزشی پژوهشی امام خمینی (ره)
19.مبانی نظری تمدن غرب، سید مرتضی آوینی، مجله دانشجو، تابستان 77

برگرفته از پرسمان

پرسمان در تاریخ 4 اسفند ماه سال 1389 در ساعت 06:31 ب.ظ به این سوال جواب داده هست.


88 out of 100 based on 88 user ratings 538 reviews