چرا در نماز سوره حمد قرائت می شود؟


چرا در نماز سوره حمد قرائت می شود؟
    چرا در نماز سوره حمد قرائت می شود؟

پاسخ :


در مورد جوانی و ازدواج برایم توضیح دهید؟

1:وقتی امام زمان(عج) می آید(ظهور می کند)، چه کارهایی انجام می دهد؟

درجواب به این سوال توجه به امور زیر لازم هست:

فلسفه آفرینش انسان را از دیدگاه علامه طباطبائی لطفا توضیح بدید.
1.


دستاوردهای فرهنگی انقلاب اسلامی ایران چه چیزهایی بوده؟
علت این که ما نماز را این گونه مى خوانیم اون هست که پیامبر اکرم و پیشوایان معصوم(علیهم السلام) به این صورت خوانده اند و ما نیز در این گونه مسائل به سیره و روش اونها اقتدا مى کنیم; با این کیفیت نماز مطالعهو احکام اون از حکیمى دانا و متعال براى هدایت و رسیدن به کمال انسان ها بر پیامبر اکرم(صلى الله علیه وآله) نازل شده هست و انسان گرچه فلسفه و حکمت اون را نداند، ولى باید به اونها عمل کند.(ر.ک: جعفر سبحانى، پرسش ها و جواب هاى مذهبى، ج3، ص56ـ58.)

آیا ما به دوران ظهور نزدیک شده ایم(می رسیم)؟ از این نظر بیان کنید که آیا نشانه های ظهور
2.


چرا در قرآن کریم این همه بر «حور العین» به عنوان پاداش بهشتیان تأکید شده است؟ آیا مراد
علت مطالعهسوره حمد در نمازآثار وفواید وابعاد سازنده اون هست.


لطفا معاد جسمانی و عروج جسمانی را تشریح بفرمایید.
در روایات چنین آمده هست

با چه سوالاتی می توان به میزان ایمان فرد مقابل خود پی ببریم یعنی با چند سوال بفهمیم
1.

از امام باقر(علیه السلام) درباره حکم کسى که در نمازش «فاتحه الکتاب» قرائت نکرده بود، سؤال شد; حضرت فرمود: (لاصلاه له إلاّ ان یقرأ بها); نمازش، نماز شمرده نمى شود، مگر این که در اون «فاتحه الکتاب» را قرائت کند.


2.

در روایت دیگر مى فرمایند: (کل صلاه لایقرأ فیها بفاتحه الکتاب فهى خداج); هر نمازى که در اون «فاتحه الکتاب» خوانده نشود، ناقص هست.
3.

نام دیگر این سوره، فاتحهالکتاب هست، زیرا قراون با این سوره آغاز مى شود.

این سوره هفت آیه دارد( عدد هفت، عدد آسمان ها، ایام هفته، طواف، سعى بین صفا و مروه و عدد سنگ هایى هست که به شیطان زده م ىشود) و بنا به روایت جابربن عبداللّه انصارى از رسول اآرم صلى الله علیه وآله بهترین سوره هاى قراون هست.( تفسیر اونزالدقائق)
4.

در اهمیت این سوره همین بس آه در روایات آمده: اگر هفتاد مرتبه این سوره را بر مرده خواندید و( زنده شد تعجب نکنید.( بحار، ج ٩٢ ، ص ٢٥٧)
5.

از نام گذارى این سوره به فاتحه الکتاب، معلوم مى شود تمام آیات قراون در وقت پیامبر(ص) جمع آورى و به صورت کتاب درآمده و به امر ایشان در آغاز و ابتداى قران برنامه داده شده هست.

آیات سوره مبارکه حمد، اشاراتى درباره خدا و صفات او، مسأله معاد، و درخواست رهروى در راه حق، و قبول جامعیت و ربوبیّت خداوند دارد.

همچنین در این سوره علاقه خود را به ادامه راه اولیاى خدا و بیزارى و انزجار از گمراهان و غضب شدگان ابراز مى نما یم .

سوره حمد مایه شفا هست.

هم شفا از دردهاى جسمانى و هم شفا از بیمارى هاى روحى.

سوره حمد درسهاى تربیتى فراوان دارد وازهمین رو واجب هست اون را درنماز بخوانیم.
امام رضا(علیه السلام) مى فرمایند: فرموده شده در نماز حمد خوانده شود نه سوره دیگر، زیرا هیچ سوره اى جامع تر از سوره حمد نیست...

.


ابن عباس از حضرت رسول(صلى الله علیه وآله) چنین نقل کرده هست: براى هر چیز پايه ى هست و پايه قراون «فاتحه» هست و پايه «فاتحه» «بسم الله الرحمن الرحیم» هست.
پیامبر اکرم(صلى الله علیه وآله) به جابربن عبدالله انصارى فرمود: اى جابر! آیا برترین سوره اى که خدا در کتابش نازل فرموده به تو بیاموزم؟ جابر عرض کرد: آرى، پدر و مادرم فداى تو باد! اى رسول خدا! اون را به من بیاموز.

پس رسول اکرم(صلى الله علیه وآله) سوره «حمد» (ام الکتاب) را به او تعلیم داد و فرمود: اى جابر! آیا آگاهت سازم از این سوره؟ عرض کرد: چرا، پدر و مادرم فداى تو باد! یا رسول الله! از اون مرا با خبر ساز.

فرمود: اون شفاى هر دردى هست جز مرگ.

برگرفته از پرسمان

پرسمان در تاریخ 5 اسفند ماه سال 1389 در ساعت 01:37 ق.ظ به این سوال جواب داده هست.


82 out of 100 based on 72 user ratings 922 reviews