ارتباط درست دختر و پسر به شکل امروزی یعنی با هم دوست باشیم، چطوری درسته؟


ارتباط درست دختر و پسر به شکل امروزی یعنی با هم دوست باشیم، چطوری درسته؟
    ارتباط درست دختر و پسر به شکل امروزی یعنی با هم دوست باشیم، چطوری درسته؟

پاسخ :


اصول اولیه و ثابت ----> اصول ملغی ----> اصل(عدم) انظلام و استرحام: برای پیامبر(ص) و اولیای

1:با توجه به مشکلات فرا روی جوانان برای ازدواج غالب جوانان تا سنین بالایی، شرایط ازدواج

روابط بین زن و مرد چند صورت دارد: 1.


از شما تقاضا می کنم پاسخ سوال من را به طور مستدل بیان فرمائید. ( آیا انتظار آمدن منجی
رابطه زن و شوهری، 2.


اگه کسی روزه قضا بگیره ولی وسط روز شک کنه که روزه بگیره یا نه، حکمش چیه؟
رابطه علمی، 3.


مقصود از «حکمت» در فرمایش حضرت امیر(ع)چیست؟ همان گونه که بدنها خسته می شوند، دلهاهم
رابطه حرفه ای و شغلی، 4.


سایت ها و کتابهایی را برای جواب به شبهاتی که در مورد قرآن مطرح می کنند، لطف فرمایید.
رابطه دوستانه.

توبه واقعی باید چگونه باشد، آیا برای تک تک گناهان باید جدا توبه کرد؟
الف - رابطه زن و شوهری:

لطفا کتابی معرفی کنید برای تحقیق در اسلام و آشنا شدن با اسلام واقعی، برای کسی که مسیحی
اسلام رابطه زن و شوهر را که برپايه موازین شرعی و عقد رسمی تحقق پیدا می کند مورد تأکید برنامه داده و ده ها آیه و صدها روایت از معصوم در مورد اهمیت ازدواج و روابط زناشویی شاهد بر مدعاست و مهمترین کانون و نهاد اجتماعی خانواده هست که با ازدواج و رابطه زن و مرد شکل می گیرد بنابراین از نظر اسلام این نوع رابطه اجتماعی مشروع و مورد تأکید هست و زن و مرد هر دو در شکل گیری اون سهیم اند.
ب - رابطه علمی بین زن و مرد:
این نوع رابطه با حفظ موازین شرعی و رعایت حدود الهی از ناحیه زن و مرد مجاز هست و بهترین مصداق بارز اون رابطه بین هستاد و شاگرد هست اعم از این که هستاد زن باشد و شاگرد مرد، یا شاگرد زن باشد و هستاد مرد.

اونچه مهم هست رعایت موازین شرعی هست، اگر احکام الهی مراعات شود این نوع رابطه نه تنها مجاز هست بلکه مورد تأکید اسلام هست و اگر حدود الهی مراعات نشود و حریم های بین محرم و نامحرم شکسته شود اسلام از این رابطه ناخشنود هست و اون را نهی می کند زیرا به ضرر زن و امت و جامعه هست.
ج - رابطه شغلی و حرفه ای:
فعالیت های شغلی موجود در جامعه به سه دسته تقسیم می شود:
1.

شغل هایی که الزاما به عهده زنان هست و با وجود زنان مردان جایز نیست اون شغل هایی را انتخاب نمايند مثل شغل مامایی و کارهایی که جنبه زنانه محض دارد.

در این گونه موارد اسلام تأکید دارد که شغل های حساس و مهمی که مربوط به بانوان می شود خودشان به عهده گیرند.

طبعا نوع رابطه شغلی در اینجا بین زنان هست و مردان حق ورود به این مشاغل را ندارند مگر در شرایط ضروری.
2.

شغل هایی که به مردان اختصاص دارد مثل کارهای شاق و سختی که با فیزیک بدن زن و روحیات او سازگار نیست طبعا پذیرفتن کارهای شاق و طاقت فرسا که برای زن ضرر داشته باشد جایز نیست.
3.

شغل هایی که مشترک بین زنان و مردان هست که اکثر موارد و بیشتر کارها تقریبا بین زن و مرد مشترک هست.

در اینگونه کارها اگر زن و مرد ضوابط شرعی را رعایت نمايند و مرتکب عمل حرامی نشوند می توانند هم زنان و هم مردان مشارکت فعال داشته باشند مانند بسیاری از کارها از جمله نمایندگی مجلس، معلمی و صدها کار دیگر.
د - رابطه دوستی بین دختر و پسر:
این نوع رابطه از نظر اسلام حرام هست و قراون از دوستی بین دختر و پسر و اینگونه روابط نهی کرده هست زیرا عفت عمومی جامعه با اینگونه روابط آسیب جدی می بیند پایه های ازدواج و خانواده سست می شود و صدها مفسده اخلاقی برای دختر و پسر و جامعه دارد.

بدون تردید اگر ائمه(ع) از حضور زنان در جامعه نهی کرده اند اینطور نیست که این نهی کلی و مطلق باشد بلکه سیره عملی اونها به این امر مطلق تخصیص می زند و نشان می دهد که منظور ائمه این نیست که زنان مطلقا نباید در امور اجتماعی مشارکت داشته باشند بلکه منظور اونها این هست که زنان اولا، بدون دلیل موجه نباید در میان مردان و مقابل چشم اونها برنامه گیرند.

ثانیا، در صورت لزوم باید حضورشان در حد نیاز و ضرورت باشد و زائد بر اون به صلاح زنان و جامعه نیست چه این که مفسده های زیادی می تواند داشته باشد.
در ادامه فرمودنی هست: نیازهاى عاطفى و غرایز دیگر در ایام جوانى، آدمى را به سوى «دوست داشتن و عشق ورزیدن» سوق مى‏دهد که البته این یک امر طبیعى و غریزى هست و کمتر مى‏توان راهى براى گریز از اون پیدا کرد.
اونچه در این مقوله اهمیت دارد، کنترل عقلایى بر احساسات و پرهیز از مخاطراتى هست که ممکن هست فرد را به گرفتارى‏هاى مختلف روحى و جسمى دچار سازد.
«دوست داشتن و عشق ورزیدن» اگر از مسیر معین، مشخص و صحیح هستیفا نشود، ممکن هست عوارض نامطلوبى را براى انسان ایجاد کند.

قراون در دو جا یعنی یکی در سوره مائده آیه 5 و دیگری در سوره نساء آیه 25 زنان و مردان را از داشتن روابط دوستانه با جنس مخالف بر حذر داشته هست و اون را مورد مذمت برنامه داده هست.


شما خوب مى‏دانید جاذبه بین دو جنس مخالف (زن و مرد) بسیار فراوان هست؛ مخصوصا در سنین جوانى، که این جاذبه و حساسیت در اوج خود مى‏باشد، در نتیجه هر چند جوان بخواهد رعایت مسایل شرعى و عرفى را در دوستى با جنس مخالف بنماید، اما تمایلات نفسى و وسوسه‏هاى شیطانى قوى‏تر از اونند که انسان گرفتار خطرهاى بزرگ نشود.

به همین جهت عقل اقتضا مى‏کند انسان خود را در معرض خطرى که بسیارى از خوش باوران را گرفتار کرده برنامه ندهد.

روشن هست که هر فرد خود بهتر مى‏تواند تشخیص دهد که کجا از مرز فراتر رفته هست.«بل الانسان على نفسه بصیره» آدمى بر نفس خود آگاه و بیناست ، قیامت ، آیه 14
در پایان از خدا می‌خواهیم که همه ما را از شر شیطان درون و بیرون مصون و محفوظ بدارد.

برگرفته از پرسمان

پرسمان در تاریخ 5 اسفند ماه سال 1389 در ساعت 02:16 ق.ظ به این سوال جواب داده هست.


70 out of 100 based on 70 user ratings 370 reviews