آیا حضرت عیسی مسیح زنده است؟ روایت اصلی چیست؟ اگر زنده است آیا این گفته صحیح نیست که


آیا حضرت عیسی مسیح زنده است؟ روایت اصلی چیست؟ اگر زنده است آیا این گفته صحیح نیست که
    آیا حضرت عیسی مسیح زنده است؟ روایت اصلی چیست؟ اگر زنده است آیا این گفته صحیح نیست که مسیح را پیامبر آخر الزمان بنامیم؟

پاسخ :


چرا با آنکه خیلی ها علم به بد بودن ارتکاب گناه دارند ولی باز هم به آن دست می زنند؟

1:اخیرا امام جماعت مسجد ما بیان داشتند هنگامی که به نماز جمعه نرفته ایم و در منزل نماز

1.در قراون کریم آیاتی درباره حضرت عیسی وارد شده که نه مرگ اون حضرت را مشخّص می‏سازد و نه حیات کنونی او را تأیید می‏کند و سرانجام درباره سخن یهودیان که معتقد بودند اون حضرت را به دار آویختند و او را کشتند چنین می‏فرماید نه او را به دار آویختند و نه او را کشتند.


اصول دین و فروع دین چند تا است؟
حق تعالی به حضرت عیسی نوید رهایی او از چنگال دشمنان را چنین خاطرنشان می‏سازد: «إذ قال الله یا عیسی إنّی مُتوفّیک و رافعک إلیّ و مطهّرکَ من الّذین کَفروا و جَاعِلُ الّذین اتّبعوکَ فَوقَ الّذین کفروا إلی یوم القِیمه ثمّ إلیَّ مرجعکم فأَحْکُمُ بینکم فیما کنتم فیه تَخَتلِفون» آل عمران/55 ؛ بنابراین، خداوند در حال حیات حضرت عیسی(ع) به او خطاب می‏کند که من تمامْ حقیقت تو را می‏گیرم: «إنّی متوفّیک» ، ولی معلوم نیست این توفّی و اخذ تامّ قبلاً رخ داده یا در آخر الزّمان رخ می‏دهد؟!؛ چنان ‏که معلوم نیست مراد از «رافعک إلیّ»، یعنی تو را به به سوی خود می‏برم، این هست که فقط روح تو را بالا می‏برم، یا روح و جسم هر دو را؛ چنان‏که مسیحیان می‏گویند: عیسی کشته شد و دفن گردید و سپس از میان مردگان برخاست و مدت کوتاهی در زمین بود و بعد به آسمان صعود کرد.


تعریف اسلام را می خواستم.
امام باقر(ع) فرمود: حضرت عیسی(ع) شبی را که به جانب آسمان بالا رفت به اصحابش اظهار داشت.


تعریف انقلاب را می خواستم. چرا مردم انقلاب کردند؟
اصحاب هنگام غروب آفتاب همگی نزد او گرد آمدند.


سند این جمله « امام حسین(ع) در محشر به دنبال عزاداران خود می گردد».
عیسی(ع) اونان را در خانه‏ای نگاه داشت و سپس از چشمه‏ای که در زاویه اون خانه بود، در حالی که سرش را تکان می‏داد تا آب‏هایش به سوی اونان بریزد بیرون آمد.


چرا شهدا را در دانشگاه ها خاک می کنند؟ دانشگاه محله تحصیله نه قبرستون.
سپس به اونان فرمود: خدای متعال به من وحی کرده که هم اکنون مرا به سوی خود بالا برد.


برای جبران گناه کبیره چه باید کرد ؟ آیا فقط توبه و توسل به درگاه الهی و تصمیم قاطع بر
و مرا از یهودیان پاک کند.

اکنون کدام یک از شما حاضرید به شکل من درآید و به جای من کشته و به دار آویخته گردد و با من در درجه و مقامم همراه باشد؟ جوانی از اونان فرمود: یا روح الله من حاضرم.

عیسی(ع) به او فرمود: آری تو همان هستی.

سپس عیسی(ع) به اونان فرمود: یکی از شما پیش از اون که صبح کند دوازده بار به من کافر می‏شود.

مردی از اونان فرمود: یا نبی الله من اون کس هستم؟ عیسی فرمود: آیا در نفس خودت می‏یابی همان کس باشی؟ بعد به اونان فرمود: به زودی سپس من سه فرقه می‏شوید.

دو فرقه بر خدا دروغ بسته و جایگاهشان آتش هست.

فرقه‏ای که تابع «شمعون»‏اند بر خدا راستگویند و جایشان بهشت خواهد بود.

این بفرمود و در حالی که همگان او را می‏دیدند خدا او را از زاویه خانه به سوی خود بالا برد.

بعد گوید: یهودیان همان شب در طلب عیسی برآمدند.

مردی را که عیسی اظهار داشته بود که تا پیش از صبح دوازده بار به او کافر شود گرفتند.

همچنین جوانی را که شبح عیسی به او القاء شده بود کشتند و به دار آویختند.

مرد دیگر نیز تا قبل از صبح دوازده بار به عیسی(ع) کافر شد (نور الثقلین 1/345، ح 154) علاّمه طباطبایی پس از نقل حدیث مزبور می‏گوید: نزدیک به همین روایت از ابن عبّاس و قتاده و دیگران نقل شده.

برخی از ایشان فرموده هست: اون کس که شبح عیسی به او افتاد همان بود که یهودیان را به جایگاه عیسی راهنمایی کرد تا او را گرفته بکشند و برخی دیگر غیر اون کس را فرموده هست.

به هر تقدیر، قراون کریم نفیاً یا اثباتاً از این جریان ساکت هست (المیزان 3/252) از حضرت رضا(ع) نقل شده عیسی(ع) زنده از زمین به سوی آسمان برده شد و در بین آسمان و زمین روحش قبض شد و چون او را به آسمان بالا بردند روحش را به او برگرداندند؛ چنا‏ن‏که خداوند فرمود: «إذ قال الله یا عیسی إنّی متوفّیک و رافعک إلیّ و مطهّرک»، «و کنت علیهم شهیداً ما دمتُ فیهم فلمّا توفّیتنی کنتَ أنتَ الرْقیب علیهم و أنت علی کل شیءٍ شهید» (همان، ص 252) امام صادق(ع) نیز می‏فرماید: خداوند عیسی بن مریم(ع) را مبعوث کرد و به او نور، علم، حکم و همه دانش پیامبران گذشته را عطا کرد و افزون بر اون انجیل را نیز بر او نازل کرد و او را به سوی بیت المقدس به جانب بنی‏اسرائیل فرستاد تا اونان را به ایمان به خدا و رسول و عمل به کتاب و حکمتش دعوت کند.

بیشتر بنی‏اسرائیل در برابر دعوت او راه طغیان و کفر پیش گرفتند و چون ایمان نیاوردند عیسی(ع) اونان را نفرین کرد.

خداوند گروهی از اشرارِ اونان را مسخ کرد تا نشانه‏ای برای دیگران شده عبرت گیرند، ولی متأسفانه اونان طغیان و کفر را بیشتر کردند.

عیسی(ع) در بیت المقدس ماند و مدّت 23 سال اونان را دعوت و به نعمت‏هایی که نزد خداست ترغیب می‏کرد تا وقتی که یهود او را جستجو کرده بالاخره مدّعی کشته شدن و به دار آویختنش گشتند، ولی قطعاً خدا اونان را بر عیسی(ع) مسلّط نکرد، بلکه موضوع برایشان مشتبه گردید و اصلاً یهودیان به عذاب و کشتن و به دار آویختن حضرت مسیح(ع) قدرت پیدا نکردند؛ زیرا قدرت پیدا کردنشان تکذیب قول خداوند هست که می‏فرماید: خدا عیسی را پس از توفّی و اخذ تامّ به سوی خود بالا برد (نور الثقلین 1/346) تذکّر: احتمال اسرائیلی بودن برخی از این روایات ضعیف نیست.

بنابراین، در پذیرش مشترکات با اهل کتاب احتیاط لازم هست اما انچه قطعی و تردید نابردار هست کلام الهی هست که به صراحت کشته شدن حضرت عیسی (ع) را نفی می کند.بنگرید: آیه الله جوادی آملی،تفسیر موضوعی قراون ج 4 (معاد در قراون)
2.به فرض حضرت عیسی (ع) زنده باشد دلیلی بر این نیست که او پیامبر آخر الوقت باشد .

افزون بر اون قراون مجید پیامبر اسلام را پیامبر خاتم معرفی کرده هست و این مساله با اینکه دیگری پیامبر آخر الوقت باشد تناقض دارد .

برگرفته از پرسمان

پرسمان در تاریخ 5 اسفند ماه سال 1389 در ساعت 03:46 ب.ظ به این سوال جواب داده هست.


88 out of 100 based on 88 user ratings 538 reviews