چطور میتونیم اراده مون رو قوی کنیم تا کاستی هامون را رفع کنیم؟


چطور میتونیم اراده مون رو قوی کنیم تا کاستی هامون را رفع کنیم؟
    چطور میتونیم اراده مون رو قوی کنیم تا کاستی هامون را رفع کنیم؟

پاسخ :


می خوام خدا رو بشناسم ولی نمی دونم چطور؟

1:در بخشی از باغ محصولات کشاورزی کاشته ایم و به دلیل باز بودن اطراف باغ(نداشتن دیوار)

اراده مجموعه ای از خواستن و توانستن هست.


نقش موسیقی در زندگی افراد چیست؟
انسان خواسته های متعالی فراوانی دارد، اما اگر نتواند در مسیر تحقق اون خواسته ها حرکت کند، نمی توان او را صاحب اراده دانست.


یکی از حربه های مردان به هنگام عدم رضایت زن از زندگی این است که او را به شر ط بذل مهریه
انسان با اراده کسی هست که می خواهد و می تواند به خواسته خود جامه عمل بپوشاند و در مقابل انسان بی اراده، اگر چه می خواهد، ولی نمی تواند خواسته های خود را عملیاتی نماید.

لطفا مرا راهنمایی کنید که چگونه می توانم برنامه ریزی صحیح در زندگی، درس و ... داشته باشم؟
در مسیر زندگی و خودسازی بسیاری از افراد با ناتوانایی های فراوانی مواجه می شوند، به این معنا که می خواهند کارهای فراوانی را اجرا کنند، ولی عملا موفق نمی شود، این موارد همگی معلول ضعف اراده هست.


در زمان شروع هر کاری به خصوص غذا خوردن گفتن بسم الله بسیار سفارش شده است ... اگر برای
در مقابل رمز موفقیت انسان های بزرگ، در تمام عرصه های زندگی در قوت اراده اونها نهفته هست.


چنانچه انسان نذر کند که در روزی خاص گوسفندی را قربانی کند اما فراموش کرده و پس از فوت


در قرآن کریم داریم و هر کس دینی غیر از اسلام اختیار کند از او قبول نیست و او در آخرت از
هر کس به اندازه نیروی اراده اش پیشرفت می کند و می تواند در مسیر تکامل و سعادت خود گام بردارد.

انسان های با اراده هم در زندگی شخصی خود موفق عمل می نمايند و هم در جامعه به عنوان یک فرد تاثیر گذار و موفق مطرح می شوند.

در حالی که انسان های بی اراده، افرادی ناتوان، عقب مانده، بی تحرک، شکست خورده، ناامید و ناموفق ظاهر می شوند و عملا نمی توانند در زندگی و محیط اطراف خود تاثیر مثبت بگذارند.
مایه اصلی قوت اراده انسان، آگاهی، آزادی، ایمان و عشق هست.

آگاهی و آزادی (اختیار) دو ویژگی اصلی انسان هست که او را از سایر جانداران متمایز می سازد و ایمان و عشق برخواسته از اختیار به او توانایی های خاص می دهد و او را شایسته خلافت خدا در زمین می کند.
موفقیت انسان در زندگی مادی و معنوی، در گرو اراده قوی او هست و آدم های ضعیف الاراده، اسیر و شرطی شده، نمی توانند به اهداف خود در زندگی برسند.
ایمان و عشق موتور حرکت انسان به سوی کمال هست و هیچ نیرویی به مانند ایمان و عشق به انسان در این مسیر انگیزه نمی دهد و اراده انسان را تقویت نمی کند.
شما می خواهید تحصیل کنید، خانواده تشکیل بدهید، ثروتمند شوید، به دستورات دینی عمل کنید، عبادت کنید، به امت خدمت کنید، خود را بسازید و به کمال برسید، تمام کارهای مثبتی که می خواهید اجرا کنید، به اراده قوی و آزاد و همچنین باور عمیق و عشق و انگیزه قوی نیاز دارد.
اگر انسان اسیر هوا و هوس، عادت های بد، دلبستگی های دنیوی و مذموم، وابستگی های مزاحم، گناه و نافرمانی، سنت های غلط، دوستان ناباب، اعتیاد به مواد مخدر، مدگرایی و تنوع طلبی افراطی، پرخوری، پرخوابی، پرگویی، راحت طلبی، رفاه خواهی زیاد و مانند اون باشد، هرگز نمی تواند در زندگی خود به عنوان یک انسان با اراده و شاخص بدرخشد و در عرصه خودسازی، عبادت و خدمت به ایجاد موفق عمل کند.
برای تقویت اراده ابتدا باید مبادی اون را تقویت کرد و سپس اموری که مانع عملکرد انسان می شود را برطرف نمود.

بنابراین تقویت اراده از دو راه ممکن می شود:
1.

تقویت مبادی اراده: مبادی اراده، همانگونه که در آثار فلسفی بدان اشاره شده هست عبارت هست از: علم و آگاهی، تصدیق فایده، شوق، شوق تشدید شده، عزم و تصمیم قاطع .

این مبادی در نهایت منتهی به اقدام عملی و اراده می شود.
انسان وقتی چیزی را می شناسد و به منافع اون و تاثیری که در جهت خوشبختی و سعادت او دارد، پی می برد، اشتیاق و علاقه پیدا می کند که اون را بدست آورد.

این شوق با شناخت بیشتر نسبت به اون چیز، افزون تر می شود تا جایی که عاشق اون می شود و تصمیم می گیرد برای رسیدن به اون عملا حرکت کند و تلاش و سرمایه گذاری نماید.
2.

رفع موانع و کسب آزادی معنوی: اقدام عملی برای رسیدن به خودساختگی و کمال، در صورتی موفقیت آمیز خواهد بود که طالب کمال، با کسب آزادی معنوی، موانع راه را از سر راه خود برطرف و قدرت رسیدن به اون را در خویش ایجاد نموده باشد.

موانع راه همان اسارت های انسان هستند که در فرازهای قبلی بدان اشاره شد.
گام هایی برای تقویت اراده:
براى تقویت اراده باید دانست که: فرد با اراده کسى هست که داراى هدفى معقول بوده و تا موقعى که به اون نرسیده هست، از تعقیب اون باز نمى‏ایستد.

مشکلات و موانع روانى یا مادى، به اراده و عزم او لطمه نزده و از پیشرفتش جلوگیرى نمى‏کند.

بنابراین در اولین گام، براى رفع اضطراب و کسب روحیه قوى باید هدف و یا اهداف دقیق و مشخص خود را از زندگى یا کارى که مى‏خواهد اجرا کند،براى خویش ترسیم نماید.

طبیعى هست این هدف، باید معقول، قابل دستیابى، بدون افراط و تفریط، مطابق توان و هستعداد فرد و واقع بینانه باشد؛ نه اون که آرمانى و بلند پروازانه و خارج از توانایى‏هاى وى باشد.

در این صورت در صحنه عمل وقتى با مشکلات و سختى‏هاى طاقت‏فرسا و خارج از توان خود، رو به رو شد و با شکست‏هاى احتمالى به هدف مورد نظر خود دست نیافت؛ ناامید و دلسرد شده و از ادامه کار منصرف مى‏گردد.

هم چنین از انجام کارهاى دیگر منصرف مى‏شود.

و خود را ناتوان وبى اراده تلقّى مى‏کند.
دومین گام، شناخت توانایى‏ها و هستعدادهاى نهفته در وجود خویش هست.

همه ما در وجود خود از هستعدادهایى برخورداریم، کافى هست این نیروها را بشناسیم و براى رسیدن به هدف، اونها را به کار گیریم.
سومین گام، برنامه‏ریزى هست.

باید براى تمام کارها و فعالیت‏هاى شبانه‏روزى، برنامه‏اى مدوّن و منظم داشته باشید.

بدین منظور از جدولى هستفاده کنید که در ستون افقى اون، ساعات شبانه‏روز و در ستون عمودى، ایام هفته را یادداشت کرده و تمام کارهاى روزانه را در اون درج کنید (از خواب و هستراحت تا عبادت، ورزش، مطالعه و...).

هر فعالیتى را در وقت خاص خود در جدول بنویسید و هیچ وقتى را بدون کار خالى نگذارید.
هر روز صبح با نگاهى به اون برنامه، به اجراى دقیق اون بپردازید و شبها قبل از خوابیدن، اون را محاسبه و ارزیابى کنید؛ شایسته هست همچون یک محاسبه‏گر جدى و قاطع، فعالیت‏هاى روزانه و میزان موفقیت خود در انجام دادن کارها را بررسى کنید.

در صورت موفقیت خود را تشویق کنید و در صورت تخلّف از برنامه و سهل‏انگارى در اجرا، خود را تنبیه نمایید.
چهارمین گام، تلقین هست.

تلقین به خود در تقویت اراده اثر قابل ملاحظه‏اى دارد.

بنابراین هر روز جملاتى را به خود تلقین کنید؛ مانند: «من اراده لازم براى انجام کارهایم را دارم» هیچ چیزى نمى‏تواند اراده‏ام را متزلزل کند»، «اونچه را که به نظرم انجام دادنى هست انجام مى‏دهم، هیچ قدرتى نمى‏تواند مرا از اون باز دارد»، «اراده من هر روز محکم‏تر مى‏شود»، «بر من لازم هست که موفق شوم؛ زیرا موفقیت از اونِ نیرومندان هست» و...
پنجمین گام، توجه به تدریجى بودن تقویت اراده هست.

براى به دست آوردن اراده‏اى قوى و محکم، تدریجى بودن اون و نیاز به تمرین و ممارست امرى لازم و ضرورى هست.

گمان نکنید مى‏توانید به طور دفعى و بدون هیچ تلاشى، به اون دست یابید.

بنابراین به راه کارهاى عملى زیر توجّه نموده، به اونها عمل کنید:
1.

هر روز صبح حداقل 20 دقیقه به طور مرتب و در ساعتى معین ورزش کنید؛
2.

سحرگاهان یا صبح گاهان، هرگاه که بیدار شدید بى درنگ برخیزید و از رختخواب بیرون روید.

حتّى اگر خواب آلودگى مزاحمتان هست، از اتاق بیرون روید و قدرى نرمش کنید تا خواب آلودگى از بین برود؛
3.

در صورت امکان، چند دقیقه قبل از اذان صبح از خواب بیدار شده، نماز شب بخوانید و اگر در اون وقت بیدار نشدید، قضاى اون را به جا آورید؛
4.

مقید باشید هر روز تعداد آیات معینى را قرائت کنید؛ مثلاً 30 تا 50 آیه و در صورت تمایل در هفته‏هاى بعد به میزان اون بیفزایید؛
5.

کارهایى را که به عهده مى‏گیرید ناتمام رها نکنید و اونها را به نحو احسن و تا رسیدن به نتیجه مطلوب ادامه دهید.
6.

هرگز در کارها ناامید نشوید و با حالت تهاجمى براى پى‏گیرى و به انجام رساندن کارهاى ناقص و ناموفق، جدیت به خرج دهید.
6.

نماز خود را در اول وقت و حتی المقدور به جماعت بخوانید.
7.

گاهی روزه بگیرید.

روزه گرفتن در تقویت اراده اخلاقی بسیار موثر هست.
8.

از روش چله گیری هستفاده کنید، یعنی چهل روز به طور مثال تصمیم بگیرید کم خوری یا کم خوابی را تمرین کنید و بعد با چله گیری های پی در پی رزایل خلقی و عادت های بد را از خود دور نمایید و صفات نیک و اعمال صالح را برای خود عادت نمایید.
9.

از سیستم مراقبه هستفاده کنید، یعنی در طول روز مراقب نفس خویش باشید و شب هنگام محاسبه کنید تا ببینید به وظایف و برنامه خویش عمل کرده اید یا نه و در صورتی که عمل نکرده باشید خویش را مورد عتاب و تنبیه برنامه دهید.
در جلد دوم طرائف الحکم، چاپ اول، ص 21 از حضرت امیرالمؤمنین(ع) روایت شده که حضرت پیغمبرص) هر موقع که اضطراب و اندوهى بر اون حضرت روى مى‏داد این دعا را مى‏خواند: «یا حى یا قیوم، یا حیا لایموت، یا حى لا اله الا انت کاشف الهم مجیب دعوه المضطرین، اسألک بان لک الحمد لا اله اله الا انت، المنان، بدیع السموات والارض، ذوالجلال والاکرام رحمان الدنیا والاخره و رحیمها رب
ارحمنى رحمه تغنیى بها عن رحمه من سواک یا ارحم الراحمین»، (داروخانه معنوى، رضا جاهد، انتشارات هاتف، چاپ دهم 1378، ص 67).
در پایان براى تقویت ارتباط با خدا توجه شما را به یک راه‏کار مهم معنوى جلب مى‏کنیم.
در روایات آمده هست که: در دل آدمى دو گیرنده و گوش وجود دارد.

یکى صداى رحمان را مى‏شنود که آدمى را دعوت به تقوا و خیر و صلاح و ایمان مى‏کند و گوش دیگر نداى شیطان را دریافت مى‏کند.
در آیات قراون نیز این مطلب آمده هست که: «فالهمها فجورها و تقویها؛ راه فجور و تقوا هر دو به انسان نمایانده شده تا وى کدام یک را در خود تقویت نموده و برگزیند».
شاید بارها این تجربه براى شما تکرار شده باشد که هنگام انجام کار نیکى و یا برخاستن براى نماز شب، دو نیروى تشویق‏نماينده و بازدارنده به سراغ شما مى‏آید و براى لحظاتى با خود درگیرى درونى پیدا مى‏کنید.

اینجا همان مرحله تصمیم‏گیرى هست که کدام سو را انتخاب کنید.
مطمئن باشید اگر به هاتف رحمانى جواب مثبت دهید، رفته رفته نیروى معنوى شما تقویت مى‏شود و الهامات رحمانى بیشتر رو به سوى شما مى‏آید و اوهام شیطانى سریع‏تر از شما دور مى‏شود.
این همان هست که از اون به «جهاد اکبر» یاد مى‏شود و این همان دوام ذکر در طول شبانه‏روز مى‏باشد بدون این که از تحصیل و کار و روابط با دیگران کناره‏گیرى کرده باشید.

چنین زندگى، شیوه اولیا خداست که در عین حضور در عرصه‏هاى مختلف زندگى و جامعه همیشه در درون با خدا و شیوه اولیا خداست که در عین حضور در عرصه‏هاى مختلف زندگى و جامعه همیشه در درون با خدا و فرشتگان رحمانى در ارتباطند و بدون گوشه‏گیرى و ایجاد حساسیت، سیر و سلوک معنوى خود را طى مى‏نمايند.
بنابراین به راه کارهاى عملى زیر توجه کرده، به اونها پاى‏بند باشید:
راه‏هاى تقویت اراده‏
1.

باید علل و شرایط ضعف اراده خویش را بشناسید.

توجّه کنید ضعف اراده غالباً در عدم اعتماد به بینش و تفکر، عدم شناخت خویش، با ارزش تلقی نکردن خود، عدم امنیت روانی، عدم تدبیر عقلانی در تشخیص امور و تمیز اهم و مهم، شکست‏های گذشته و شرایط باز دارنده رشد و قوت نفس مانند محرومیت، سرزنش و رنج‏های مستمر ریشه دارد.

زدودن هر یک از این شرایط در پرتو سرمایه گزاری و برنامه ریزی ممکن هست.


2.

باید باور کنید چون دیگر انسان‏ها از توانمندی‏های بسیار برخوردارید و از دیگران کم‏تر نیستید.

فراموش نکنید نقاط قوت انسان از نقاط ضعفش بیش‏تر هست و نباید خود را دست کم بگیرد.

تصمیم خوب در پرتو تکیه بر قوت‏ها، جبران ضعف‏ها و احساس توانمندی شکل می‏گیرد.


3.

پس از مشورت با افراد ذی صلاح، با توجّه به امکانات و توانمندی‏های واقعی خود، برای زندگی تان برنامه ریزی کنید و بکوشید هرگز بی جهت از اون برنامه و نظم سر نپیچید.

اوقات هستراحت و تفریح و عبادت و همه‏فعّالیّت‏ها را در این برنامه بگنجانید تا وقتی خالی نماند و توجّه به موقعيت بیکاری شما را سمت تأخیر انداختن کارها سوق ندهد.


4.

بکوشید برای هر رفتاری انگیزه‏ای قوی داشته باشید و به ویژه از آثار مثبت تصمیم‏گیری‏ها و رفتارهای خاصّ خویش به طور کامل آگاه شوید.


5.

محیط زندگی و موقعیت کاری خود را تغییر دهید و موانع بروز اراده و فعّالیّت را نابود سازید؛ برای مثال در موقعیتی که به سرزنش و متهم شدن به ناتوانی و ناپختگی می‏انجامد، برنامه نگیرید.

برای تصمیم‏گیری‏ها و اقدامات خویش امنیت روانی فراهم آورید تا بتوانید به آرامی در برابر دیگران یا همراه اونان ابراز وجود کنید و برجستگی فکری و فعّالیّت به جا را از طریق تصمیم آشکار سازید.


6.

هر کاری را آسان تلقی کنید؛ زیرا در برابر اراده پولادین انسان همه سختی‏ها آسان می‏گردد.

به هستقبال کارهای به ظاهر دشوار بروید و به خود تلقین کنید می‏توانید در این امور درست تصمیم بگیرید و افتخار موفقیت در انجام اون‏ها را به دست آورید.


7.

رضایت خداوند را ملاک هر رفتار و فرمودار برنامه دهید و از تسلیم شدن در برابر تمایلات پوچ و هواهای نفسانی بپرهیزید.

این تسلیم شدن‏ها اراده را ضعیف و متزلزل می‏سازد.

تقوا و رعایت حرمت دستورهای پروردگار برای آرامش روانی و تقویت نفس و اراده بسیار سودمند هست.


8.

مدتی برنامه ریزی و تصمیمات خود را با فردی ذی صلاح در میان بگذارید و از وی بخواهید مراقب باشد تا در شما دو دلی پیش نیاید و اجرای تصمیمات خویش را به تأخیر نیندازید.


9.

از خواب زیاد، پرخوری و دیگر اسباب تنبلی و سستی اراده بپرهیزید و نگذارید دیگران به جای شما تصمیم بگیرند.


10.

با کسانی که روحیه و اراده قوی دارند، دوست شوید تا اراده شما نیز قوی گردد.


11.

بکوشید تصمیم‏هاتان را با فردی با تجربه در میان نهید تا از قوت و درستی شان اطمینان یابید.

پس از مشورت با این فرد، بر پايه تدبر و اندیشه خود تصمیم بگیرید و بدون از دست دادن موقعيت اقدام کنید.


تصمیم باید بر تدبیر و اندیشه و آگاهی‏های لازم هستوار باشد و به عمل بینجامد.

تخلف از این امر جز تلف کردن وقت، پیروی از افکار پوچ و سستی در عمل دستاوردی ندارد و فرد را با زیان‏های مادی و معنوی روبه رو می‏سازد.

از این رو، امور یاد شده گناه به شمار می‏آید.


تردید در تصمیم‏گیری و تأخیر در عمل سبب از دست رفتن منافع معنوی و مادی فراوان می‏شود و زیان‏های بسیار را به ارمغان می‏آورد.


12.

تصمیمات به جا و پر ارزش گذشته‏خود را به یاد آورید و توجّه کنید که چون گذشته برای انجام دادن کارهای مهم آمادگی دارید.


13.

در تصمیم‏ها و فعّالیّت‏های اسوه‏ها دقّت کنید، در همسان سازی و الگوپذیری جدی باشید تا جرأت انجام کار یابید و توان تصمیم‏گیری و اجرا در شما تقویت شود.


14.

ورزش مستمر و منظم را که در تقویت اراده بسیار مؤثر هست، فراموش نکنید.


15.

با تصمیم‏های آسان در کارهای ساده، به تدریج خود باوری و توانمندی را در خویش پدید آورید و راه را برای تصمیم‏گیری در امور مشکل و پیچیده هموار سازید.


16.

در موضوع مورد نظر تمرکز پیدا کنید و از اشتغالات ذهنی متعدد بپرهیزید تا تصمیم‏گیری آسان‏تر صورت پذیرد.


17.

پس از تدبیر و مشورت از عواقب تصمیم‏های خود هراسناک نباشید و به خدا توکل کنید.

پیامدهای تصمیم‏هاتان را که از قلمرو اندیشه‏تان بیرون هست و با سامان دادن احتمال‏های ضعیف سبب تردید و تزلزل شما می‏گردد، به خداوند متعال که به بندگانش لطف و رحمت و محبت گسترده دارد، واگذارید و به اونچه پروردگار پیش می‏آورد، خشنود باشید.

خداوند شما را سمت صلاح و مطلوب واقعی‏تان رهنمون شود.

برگرفته از پرسمان

پرسمان در تاریخ 17 اسفند ماه سال 1389 در ساعت 11:14 ق.ظ به این سوال جواب داده هست.


82 out of 100 based on 42 user ratings 1042 reviews