از آنجایی که من شرایط ازدواج دائم را به هیچ وجه ندارم و دانشجو هم هستم و ماهواره هم در


از آنجایی که من شرایط ازدواج دائم را به هیچ وجه ندارم و دانشجو هم هستم و ماهواره هم در
    از آنجایی که من شرایط ازدواج دائم را به هیچ وجه ندارم و دانشجو هم هستم و ماهواره هم در خانه داریم و خانواده هم اصلا مراعات نمی کند من با نفس و شهوت خود بسیار درگیر هستم. بارها برای شما نامه نوشته ام و بارها به من امید و راه کار داد ه اید. از آنجایی که در مشهد هستم برای ازدواج موقت بارها به حرم مطهر رفتم و از بخش پاسخ به مسائل شرعی در مورد ازدواج موقت سؤال کردم. همه آنها نه تنها این کار را در زیاد بد نمی دانند بلکه می گویند حتما این کار رو بکن و تقریبا همه آنها تشویق زیادی من را به این کار کرده اند همه کسانی که من آنها را می شناسم من را به این کار تشویق کردند. اما در عین ناباوری شما می گویید این کار را نکن از آنجایی که من هنوز این کار را نکردم و همچنین به شما اعتقاد خاصی دارم و نظرتان را بسیار ارجح می دانم می خواستم بدانم برای چه چنین حرفی می زنید در حالی که امامان ما(ع) ما را به این کار تشویق بسیاری کردند؟ ما روایات فراوانی و احادیث زیادی از امامان(ع) در جهت ترویج این کار داریم اگر اینجور نیست چرا امام صادق(ع) می گویند «کسی که 3 بار متعه نکرده باشد از یاران من نیست»؟(مضمون این گونه است) بله من هم این را قبول دارم که شاید باعث به عقب افتادن ازدواج دائم و کم لذت بردن شود ولی فواید بسیار دیگری دارد و در ضمن با درک درست این مطلب می توانید ازدواج دائم را به موقع و درست انجام دهید. چرا من باید زود ازدواج کنم و بعد 20 سال به دنبال یک خانه بدوم و همیشه اجاره نشین باشم. اگر این همه ضرر که شما می گویید داشت پس چرا امامان ما(ع) اصلا این را بیان کردند؟ آیا برای ترویج دیدن بود یا زمان گذشته و شرایط فرق کرده اگر این جور احکام فرق می کنه پس من هم حرف خیلی ها رو قبول می کنم که می گویند زمان زیادی از آن زمان گذشته و چادر معنایی نداره و دختر پسر می تونند با هم دوست باشند. در ضمن حتما بگویید چرا این قدر اختلاف بین شماها (عالمان و آخوندها) هست یکی قبول داره و یکی هم نداره. در ضمن همه مراجع این کار را قبول دارند و ما را به آن تشویق می کنند. ضمنا مگر کسی که خودارضایی می کند ازدواج موقت اگر شرایطش رو داشته باشد بر او واجب نیست؟ خوب متاسفانه من گاهی اوقات خود ارضایی می کنم.

پاسخ :


آیه هایی که در مورد ولایت فقیه در قرآن است رو اگر ممکن است بنویسید. چون یکی از دوستانم

1:آیا مقام عارفان بالاتر است یا صالحین؟ میشه فرق بین این دو رو بگید.

با سلام خدمت دوست خوش فکرمان در باره موضوع مورد نظرتان نکات زیر را تقدیم می کنیم :

چرا از بعضی از امامان(ع) زیاد حدیث داریم ولی از بعضی امامان دیگر کمتر داریم؟
همه عالمان دینی برجواز وخوب بودن متعه اتفاق دارند ولی برای جوانان مناسب تر اونست که ازدواج دائم کند .نکته دیگر فرهنگ سازی مناسب لازم هست تا این موضوع جا بیفتد وافراد مناسب وسالم هم آماده متعه شدن باشند تا کسی که بدلائلی فوری نمی تواند ازدواج دائم کند بتواند مشکل خود را از راه ازدواج موقت حل کند.

من تحقیقی با موضوع رابطه دختر و پسر از دیدگاه مقایسه ای اسلام و غرب دارم. لطف کنید در
1- انچه فقها و دفاترجواب به سوالات شرعی بیان می نمايند درست هست و منظور انها این هست که این عمل جایز و حتی شاید مستحب و یا واجب باشد اما برای چه کسی ؟ انها به اصل عمل نگاه می نمايند نه به اجرا کننده عمل و شرایط تربیتی و اخلاقی این عمل چون کار انها فقهی هست نه تربیتی و اجتماعی لذا به پیامدهای تربیتی و اجتماعی این عمل نگاه نمی نمايند .

آیا دوست داشتن آرامش حب نفس است؟ بیشتر توضیح دهید.
2- در برابر روایتی که شما بیان نمودید روایت دیگری از امام صادق علیه السلام نقل شده هست که جوانان را از این عمل منع می نمایند .


راه حل های مشکلات سرکشی، ایستادگی، لجبازی،‌ گوش نکردن فرزندان به حرف های والدین و
از نظر تربیتی و اخلاقی و روایی این برای مردان متاهل هست که برای مدت کوتاه نیازمند هستند و یا زنانی که بواسطه ی بیوه شدن در معرض آسیب برنامه می گیرند پس این عمل جایز هست ولی برایهر فردی نه همانگونه که روزه هم واجب هست اما نه برای هر کسی بلکه افراد سالم و غیر مریض و ...

شریعت و طریقت با دین اسلام مغایرت دارد؟
3- یقینا خود ارضایی حرام هست و ازدواج دایم برای شما واجب شده هست لذا سریع اقدام کنید و در این مسیر این گونه اقدام نمایید :

از کجا بفهمم چه قدر تعلق و دلبسته دنیا هستم؟
می توانید کسی را نامزد دائم برنامه دهید و شرط کنید تا فراهم شدن شرایط عروسی و تشکیل خانواده مستقل مدتی استقامت کند.
خوب هست به دیدگاههای مهم در مورد ازدواج موقت بپردازیم
یک.

ادله منتقدان نکاح منقطع:
1ـ1.

عده‏ای این نوع ازدواج را راهی برای سوء هستفاده دانسته‏اند.

این عده همیشه پیرمرد پول داری را تصور می‏نمايند که برای خوش‏گذرانی، دختری را صیغه می‏کند و سپس ارضای شهواتش، او را رها می‏سازد، یا مرد زن‏داری که بی‏اعتنا به خانواده‏اش هر روز به دنبال یک زیبارویی هست که بتواند او را اسیر کند و کام گیرد و...!!
در جواب این عده همین بس که همه آزادی‏های قانونی و تأسیس‏های حقوقی، می‏توانند مورد سوء هستفاده برنامه گیرند برای مثال حق رانندگی ـ که یک حق مشروع و پسندیده‏ای هست ـ از سوی عده‏ای به بدترین نحو مورد هستفاده برنامه می‏گیرد و حتی منجر به وارد آمدن خسارت جانی و مالی می‏شود.

پس بدین ترتیب باید فرمود: حق رانندگی امری مذموم و پلید هست!؟ در حالی که چنین نیست.

پس اگر عده‏ای از این نهاد حقوقی به جهت سوء هستفاده بهره‏برداری نمايند این امر خدشه‏ای به اصل اون وارد نمی‏کند؛ بلکه ایراد به خود این افراد یا گریزگاه‏های قانونی و...

وارد هست.
1ـ2.

عده‏ای دیگر با تشبیه نکاح منقطع به کرایه و اجاره، سعی دارند که وانمود نمايند زنی که صیغه می‏شود، در واقع به اجاره زوج خویش درمی‏آید و این را خلاف شأن زن و سوء هستفاده از او دانسته‏اند.
در جواب فرمودنی هست اونچه خلاف شأن زن هست، این هست که زن همچون کالایی بدون هیچ حق و حقوقی و بدون هیچ ضابطه‏ای، مورد بهره‏برداری جنسی برنامه گیرد؛ یعنی، دقیقاً اونچه که در دنیای غرب اتفاق می‏افتد و یا اونچه که در نزد افراد لاابالی و بی‏بند و بار در مشرق زمین می‏گذرد! حال اینکه زن این چنین مورد سوء هستفاده برنامه گیرد، خلاف شأن زن هست یا این که او به طور قانونی و مشروع با حفظ حقوقش به هستمتاعاتش دسترسی یابد؟
به فرض که عقد نکاح منقطع در مواردی شبیه عقد اجاره باشد، آیا این دلیل می‏شود که این دو عقد یکی باشند؟ در حالی که می‏دانیم این دو عقد در خیلی از اوصافش با یکدیگر تفاوت دارند.
نکته دیگر اینکه مخالفان گمان می‏نمايند در عقد نکاح منقطع فقط مرد هست که بهره می‏برد و زن در اینجا هیچ بهره‏ای نمی‏برد؛ در حالی که بهره‏مندی این دو طرفینی هست و همان‏طور که زن در مقابل مرد تکالیفی دارد، دارای حقوقی نیز هست.
توجه داشته باشید که دوستی با جنس مخالف هم راه حل مناسبی برای جواب به این نیاز نیست و افتهای فراون را نصیب دختر و پسر کرده و حتی زندگی اینده را تهدید می کند.

برگرفته از پرسمان

پرسمان در تاریخ 22 اسفند ماه سال 1389 در ساعت 07:00 ب.ظ به این سوال جواب داده هست.


82 out of 100 based on 42 user ratings 442 reviews