من دختری 20 ساله هستم در دوران راهنمایی پسری به خواستگاری من آمد اما به دلیل کوچک بودنم


من دختری 20 ساله هستم در دوران راهنمایی پسری به خواستگاری من آمد اما به دلیل کوچک بودنم
    من دختری 20 ساله هستم در دوران راهنمایی پسری به خواستگاری من آمد اما به دلیل کوچک بودنم پدر و مادرم جواب منفی دادند بعد از گذشت چندین روز به خانه ما زنگ زد و این کارش همچنان ادامه داشت نزدیک 6 سال. بعد اختلافاتی پیش آمد که دیگه به همدیگر تلفن نزدیم اما حالا شنیده ام که نامزدی شده است بسیار ناراحت هستم نه برای این که چرا رفته زن گرفته برای اینکه 6 سال و شاید هم بیشتر از وقتم را تلف کردم و این که مرا به بازی گرفته بود واقعا برای خودم متأسفم اماحالا یک حس بدی نسبت به خودم دارم حس تنفر ازخود! نمی دانم که خدا مرا می بخشد یا نه؟ و یا می شود گذشته خود را جبران نمود یا نه؟ اگر می شود با چه راه هایی؟

پاسخ :


ضرری که ملاک در حرمت غذاهای مضر هست چیست؟

1:رضایت امام زمان(عج) را چگونه فراهم کنیم؟گاهی اوقات از مشکلات آن قدر خسته می شوم که آرزو می کنم کاش می مردم. هر چه دعا می کنم مشکلم
بدون تردید چنین احساسی حکایت از روحیه دین باوری و توجه به ارزش های اخلاقی و دینی هست بنابراین باید در ابتدا شاکر خداوند متعال بوده که شما را مشمول توجهات خاص خویش گردانیده و موفق به ترک اون ارتباط نموده و شما را به انجام یکی از فرایض یعنی توبه و بازگشت از اون لغزش کرده و علاوه بر این سعى در جبران گذشته دارید.


آیا بلندی و کوتاهی پیشانی افراد در خوشبختی آنان از نظر اسلام تأثیر دارد؟
پس باید شادمان باشیدی.ما نیز این توفیق الاهی را که به کمک اراده و همت بلند تان شکل گرفته به شما خواهر گرامی ومعززتبریک می گوئیم .خلاصه باید به عرضتان برسانیم که امیدبخش‏ترین امر در مورد شما این هست که اکنون بیدار شده و به اشتباهات گذشته خود پى برده‏اید.


یکی از شبهاتی که در مورد قرآن مطرح می شود در مورد آیه دوم سوره مبارکه هود است. این آیه
گاهى فردى سال‏ها گناه مى‏کند و درغفلت به سر مى‏برد تالحظه مرگ هم در گناه غوطه‏ور هست و همه این گناهان را به گور مى‏برد.


من دختری هستم که تازه عقد کرده ام می خواهم بدانم آیا غیر از دخول احتمال دارد که غسل بر
ولى شما بیدار شده‏اید.


اگر یک غیرمسلمان یک اختراع کند که مسلمان از آن استفاده کند حکم آن چیست؟
اولین مرحله کمال معنوى و سیر وسلوک بیدارى از غفلت هست.


مسأله شر را توضیح دهید.
اکنون که از اعمال گذشته پشیمان شده و حقیقتا توبه کرده‏اید وبه فکر آینده خود هستید بزرگترین قدم و اصلی ترین حرکت را آغاز کردهاید پس نباید از خود احساس بد و ناامیدانهای داشته باشید و بدانید خداوند انسان های توبه نماينده را دوست دارد به خصوص اگر او جوان باشد .

واگر این توبه حقیقی باشد یعنی واقعا به سوی اون اعمال باز نگردد و قصد اصلاح خود داشته باشد خداوند اعمال خطای او را به حسنه تبدیل می کند یبدل الله السئات حسنات یعنی خداوند اعمال سیئه او را به حسنه تبدیل می کند پس بار دیگر می گوئیم نگران نباشید و بدانید توفیق خداوند شامل حال شما شده و شما را پذیرفته هست و شما را دوست دارد.

.

البته باید بیدارى وحالت فعلى خود را حفظ کنید (حالت توبه از گناه را حفظ کنید) اگر دچار لغزش شدید بلافاصله توبه کنید: Sبازآى بازآى هراون که هستى بازآى‏# گر کافر وگبر و بت‏پرستى باز آى‏S Sاین درگه ما درگه نومیدى نیست‏# صدربار اگر توبه شکستى باز آى‏S در مورد گذشته‏ها نگرانى نداشته باشید.

خداوند فرموده هست که: همه گناهان را مى‏آمرزد /Bإِنَّ اَللَّهَ یَغْفِرُ اَلذُّنُوبَ جَمِیعاًw13-17wI39:53I/، (زمر، آیه 53).

در روایات آمده هست که: خداوند بعد ازتوبه بنده گناهکار گناه او را مى‏پوشاند حتى دو فرشته‏اى که اعمال او را مى‏نوشتند و زمینى که روى اون گناه کرده همه اینها گناه او را فراموش مى‏نمايند.

خداوند ستارالعیوب هست و گناهان بزرگ‏تر از گناه شما را هم بخشیده هست..

امام خمینى(ره) مى‏فرمایند: اگر یک مرتبه هم از روى اخلاص هستغفار کند کافى هست .

پس 1- مطمئن باشید در صورتى که توبه حقیقى کرده‏اید و تصمیم داشته باشید اعمال خلاف گذشته را کنار گذاشته و در پى جبران اونها برایید، خداوند شما را مى‏بخشد.

2- هرگز از رحمت واسعه الهى مأیوس نباشید که این خود بزرگترین گناه هست.

قراون مى‏فرماید: /Bلا تَیْأَسُوا مِنْ رَوْحِ اَللَّهِ إِنَّهُ لا یَیْأَسُ مِنْ رَوْحِ اَللَّهِ إِلاَّ اَلْقَوْمُ اَلْکافِرُونَ‏w10-23wI12:87I/؛ از رحمت الهى مأیوس نشوید چرا که این افراد و قوم کافرند که از رحمت خداوند مأیوس و ناامید مى‏شوند، (یوسف، آیه 87).

[پایان کد انتخاب

اکنون برای قسمت دوم سوالتان مطلبی را در باره توبه حقیقت اون و جگونگی توبه و رهائی از این احساس به عرضتان می رسانیم:
توبه; یعنى، پشیمانى و تصمیم جدى بر ترک گناه.

همچنین جبران خسارت‏هاى مالى و حقوقى امت و...

گناهانى که فقط از حقوق خداوند هست، چنانچه قضا و کفاره داشته باشد - مانند نماز، روزه و حج - انسان باید علاوه بر توبه و تصمیم بر ترک گناه، قضاى اونها را نیز به جا آورد و کفاره اونها را بپردازد و اونهایى که قضا و کفاره ندارد - مثل دروغ و چشم چرانی , ارتباط با دست نامحرم و ...

- فقط توبه و هستغفار کافى هست.

در گناهانى نیز که در اونها حقوق امت پایمال شده - مثل دزدى و از بین بردن اموال امت یا قتل و جرح دیگران و ...

- علاوه بر توبه و پشیمانى باید رضایت صاحبان حق را با پرداخت غرامت یا حلالیت گرفتن حاصل کرد.

بنابراین شرط اصلى توبه، پشیمانى از گناه و تصمیم جدى بر ترک اون هست.

حال اگر کسى به راستى و از روى اخلاص توبه کرد، مطمئن باشد خداوند کریم و مهربان - هم چنان که خود وعده فرموده هست - توبه او را خواهد پذیرفت.

یأس از رحمت خداوند گناهى بزرگ هست، مگر خود او نفرموده هست: »به اون بندگانم که با عصیان بر نفس خویش اسراف کردند، بگو: هرگز از رحمت خدا ناامید مباشید، البته خدا گناهان را خواهد بخشید که او بسیار آمرزنده و مهربان هست.« و پیامبرش فرمود : »التائب من الذنب کمن لا ذنب له; توبه نماينده از گناه همانند کسى هست که گناهى نکرده هست« (بحار ، ج 2 ، ص 154) پس چرا از رحمت او مأیوس باشیم؟! به فرموده‏ء امام سجاد (ع) در دعاى ابوحمزه : »خدایا اون گاه که به گناهانم مى‏نگرم آه از نهادم بر مى‏آید و جزع و فزع مى‏کنم و اون گاه که به کرم تو مى‏نگرم طمع مى‏کنم«.

بازآ بازآ هراونچه هستى بازآ گر کافر و گبر و بت‏پرستى بازآ این درگه ما درگه نومیدى نیست صدبار اگر توبه شکستى بازآ اگر توبه شکسه هر چند بار باز هم باید توبه کند وتوبه صیغه خاضى نداردو باید هم‏چنان کارهاى نیک اجرا کند، تا خداوند توفیق کنترل نفس را به او عنایت کند.

.

براى آگاهى بیشتر ر .

ک : 1 .

توبه یا انقلاب درونى، اکبرى 2.

به سوى زیبایى‏ها، محمدى همدانى (نشر معاونت تربیتى زندان‏ها) 3.

توبه، شهید دستغیب 4.

توبه نمايندگان، ابن قدامه (ترجمه مهدى دامغانى، نشر اطلاعات) 5.

توبه، فوءادیان دامغانى (نشر دارالکتاب)ی]

برگرفته از پرسمان

پرسمان در تاریخ 22 اسفند ماه سال 1389 در ساعت 09:58 ب.ظ به این سوال جواب داده هست.


76 out of 100 based on 56 user ratings 706 reviews