من یک دختر فارغ التحصیل هستم در زمان دانشجویی فعال فرهنگی بودم و با افراد زیادی سر و


من یک دختر فارغ التحصیل هستم در زمان دانشجویی فعال فرهنگی بودم و با افراد زیادی سر و
    من یک دختر فارغ التحصیل هستم در زمان دانشجویی فعال فرهنگی بودم و با افراد زیادی سر و کار داشتم از جمله دانشجویان پسر که عمدتا مجرد هم بودند ولی من همیشه از حاشیه فرار کرده و اصلا به مسائل جانبی کاری نداشتم و فقط به خاطر وظیفه و علاقه و عشقی که به کار فرهنگی داشتم فعالیت می کردم اما هیچ گاه از حاشیه به دور نبودم یعنی به اجبار به حاشیه کشیده می شدم به هر حال دانشگاه تمام شد و هر چه بود گذشت! هم اکنون هم که مشغول به کار هستم با جنس مخالف همکارم من از ابتدا چون مسائل دانشگاه را دیده بودم حواسم بود که سوتی ندهم و توجه کسی را به خودم جلب نکنم اما بعد از گذشت حدودا ده روز از سر کار رفتنم مادر یکی از همکاران به منزل ما زنگ زد و از طرف پسرش از من خواستگاری کرد! من به طریقی آن آقا را متوجه کردم که فعلا قصد ازدواج ندارم (دلیلش هم برای خودم روشن بود) اما رفتار این آقا با من عوض شد و محیط به دور از حاشیه محیط کار من درگیر حاشیه شد. نمی دانم چه کنم چرا جامعه چنین است من از این همه حساسیت بدم می آید الان در محیط کار احساس خستگی کرده و همیشه نگاه سنگین این شخص را روی خودم احساس می کنم فعلا هم نمی توانم به کار نروم و این آقا هم مدیر شرکت است و من مجبورم با ایشان برخورد داشته باشم لطفا مرا راهنمایی کنید که چه رفتاری باید داشته باشم و طرزفکر من باید چگونه باشد؟

پاسخ :


کسى که بعد از اذان صبح با حالت احتلام از خواب بیدار مى‏شود، آیا مى‏تواند نماز خود را

1:اگر کسى در شب ماه رمضان، جُنُب شود و تا نزدیک اذان صبح، غسل را به تأخیر اندازد و سپس

.


کسى که در تنگى وقت، قبل از اذان صبح در شب‏هاى ماه رمضان، به جهت جنابت تیمم کند؛ آیا
مسأله حضور و عدم حضور زن در اجتماع و چگونگی اون، یکی از مسائل بسیار حساس و ظریف هست که کم دقتی درباره اون، پیامدهای نامطلوبی را به دنبال دارد.


اگر در ماه رمضان، با اعتقاد به اینکه براى غسل جنابت وقت دارد، مشغول به غسل شود و وسط
به قول هستاد شهید مطهری: «صراط مستقیم باریک هست، کمی از این طرف برویم، پرت می شویم، کمی از اون طرف برویم هم پرت می شویم، اگر به نام عفت، عصمت و پاکی، زن را بکشانیم به گوشه صندوق خانه ها، ناصواب هست همان طور که متاسفانه امروز به بهانه و تحت عنوان دخالت خانم ها در اجتماعات و فعالیت ها حریم را می شنمايند و این کار نیز نادرست تر هست.»(باقری، مجید، 110 سؤال از هستاد مطهری، ساوقت بسیج دانشجویی، ص 86) با این مقدمه ,اهتمام شما به مسائل شرعی و رعایت اونها امر بسیار ارزشمند و قابل تقدیر هست و باعث می شود چه اینکه در گذشته نیز چنین بوده از آفات های احتمالی مصون بمانید

فلسفه حرمت استمناء در اسلام چیست؟ آیا آیه و حدیثى در این زمینه وجود دارد؟
به هر حال با توجه به اینکه شما در فعالیت های دانشجویی دانشگاه بوده اید و تجربیات ارزنده ای در مواجهه با چنین صحنه ها دارید ولی گاهی هسترس ها وتکرار صحنه های آزار دهنده باعث می شود که فرد نتواند انسجام ذهنی داشته و درنتیجه از تجربیات خود هستفاده کند بنابراین اولین توصیه ما این هست که با کمال آرامش بنشینید وابعاد این موضوع را برای خود تجزیه و تحلیل کنید مطمئن باشید که هر چند صورت این مسئله جدید می نماید ولی نسب به محتوای اون خالی الذهن نیسید.

آیا در حرمت استمنا حتما تحریک به وسیله دست ملاک است؟ اگر شخص کارى کند که از راه نگاه
با وجود این , چند راهکار خدمت شما ارائه می شود باشد که مفید واقع شود.

گاهى با نگاه به عکس و فیلم‏هاى مبتذل بدون اینکه قصد استمنا داشته باشم؛ رطوبتى از من
الف).


آیا استمنا براى بانوان هم هست؟
هر چند که اشاره کرده اید که فعلا قصد ازدواج ندارید ولی با اینحال نسبت به این پیشنهاد تامل بیشتری داشته باشید .معیارهای خود را دوباره بازبینی کنید و خصوصیات وی را با اون معیارها تطبیق دهید اگر شرایط و معیارهای شما با ایشان مطابقت داشت در مورد وقت ازدواج می توانید با ایشان به توافق برسید .


ب) در صورتی که به هر دلیل جواب شما به خواستگاری ایشان منفی هست و علی رغم نکاتی که فرمودید می خواهید به کار خود ادامه دهید به اعتقاد ما این حضور باتوجه به شرائط زیر اشکال ندارد: 1- حجاب کامل را رعایت بکند و بیشتر از ضرورت با اوصحبت نکند و ارتباط نداشته باشید.

2- نگاه خود را کنترل کنید و هنگام مواجه با صحبت به او نگاه نکنید.

و نگاه خود را به پایین بیندازید.همچنانکه می دانید, برنامه گرفتن زن و مرد نامحرم در محل خلوتى که کس دیگرى نمى‏تواند وارد اون جا شود، حرام هست و باید زود خارج شوند و نماز مطالعههم در چنین مکانى اشکال دارد و کار کردن یک زن در میان مردان اجنبى شایسته زن مسلمان نیست.

3.

از هر گونه آرایش تحریک نماينده اجتناب کنید.

4.

از پوشیدن لباسهای تنگ و تحریک نماينده اجتناب کنید.

5.

در برخورد با او یا هر نامحرم دیگری حالت تکبر داشته باشید و از خندیدن در مقابل او جدا پرهیز کند.

6.

از نامحرم بترسد و هیچگاه اطمینان نکند و فکر نکند که او همکار و انسان قابل اعتمادی هست , زیرا شیطان در کمین هست و هواهای نفسانی نیز در همه وجود دارد بنابراین زمینه آلوده شدن فراهم هست بنابراین همواره باید مراقب بود.

7.

در مقابل او و یا هر نامحرمی بخیل باشید به این معنا که در صحبت کردن, در برخوردهای کاری به گونه ای باشد که هیچگونه را به سوء هستفاده نامحرم ندهید.

امام معصوم فرمود سه ویژگی برای مردها مناسب نیست در حالیکه برای زنها خوب هست (ترسیدن, بخیل بودن و متکبر بودن) همه این ویژگیها در ارتباط با نامحرم هست نه در مقابل شوهر یا محارم و خویشاوندان.

8.

در نهایت باز توصیه می کنیم اگر واقعا نیازی به کار در خارج از خانه یا در بین افراد نامحرم ندارد از چنین کاری چشم پوشی کند و در صورت نیاز حتی الامکان شغلی را انتخاب کند که با جنس مخالف و نامحرم برخورد نداشته باشد یا حداقل برخورد را داشته باشد و در هر حال اگر کار او با افراد نامحرم ارتباط دارد نکات فوق را صد% مراعات کند.9.

در صورت داشتن خواستگار مناسب بی جهت امروز و فردا نکنید
در پایان توصیه می شود چنانچه به مشکل خاصی برخورد کردید اونرا با مشاورین این مرکز درمیان بگذارید.

برگرفته از پرسمان

پرسمان در تاریخ 22 اسفند ماه سال 1389 در ساعت 10:05 ب.ظ به این سوال جواب داده هست.


70 out of 100 based on 70 user ratings 970 reviews