چگونه با شهوت مقابله کنیم، لطفا راه حل جامع بدین؟ لطفا بیشتر توضیح دهید.


چگونه با شهوت مقابله کنیم، لطفا راه حل جامع بدین؟ لطفا بیشتر توضیح دهید.
    چگونه با شهوت مقابله کنیم، لطفا راه حل جامع بدین؟ لطفا بیشتر توضیح دهید.

پاسخ :


دختری هستم 25 ساله که قراره با فردی ازدواج کنم. می خواستم بدونم آیا تا قبل از عقد دایم

1:اگر زنی از لحاظ مسائل جنسی و زناشوئی شوهر خود را در تنگنا قرار دهد وظیفه مرد چیست؟ آیا

دانشجوی گرامی شما در موقعیت سنی خاصی هستید که غریزه جنسی در اون به اوج شکوفایی می رسد و در حال حاضر این غریزه به خصوص با تحریکاتی که در زندگی و محیط امروزی وجود دارد, شما را در فشار و مضیغه برنامه داده هست.


منی به چه معناست؟ چگونه می توان آن را تشخیص داد؟ حکم آن در خانم ها و آقایان چگونه است؟
به منظور خلاصی از این فشار و حفظ خود از گناه, سه راهکار واقعی وجود دارد 1- راهکار ازدواج 2- راهکار کنترل غریزه 3- تقویت معنویت و انس با خداوند.

ضررهای استمناء (جلق) ‌چیست؟ آیا در افرادی که این عمل زشت را انجام می دهند تغییرات خاص
توضیح بیشتر:

صیغه 99 ساله چه فرقی با ازدواج دارد؟ چرا 99 سال؟ چرا 100 سال و ... نمی گویند؟
یگانه راه کنترل واقعی شهوت و نجات از تحریکاتی که در اثر روابط در محیط های آلوده و نامناسب عارض انسان می شود, ازدواج هست, باید تمام همت خود را در این جهت به کار گیرید ولی اگر به هر دلیل نمی توانید ازدواج کنید, چاره ای جز هستفاده از روشهای کنترلی و تقویت معنویت نیست.


صیغه 99 ساله چه فرقی با ازدواج دارد؟ چرا 99 سال؟ چرا 100 سال و ... نمی گویند؟
با این روشها آشنا هستید, ولی در عین حال در ادامه جواب مطلبی برایتان ارسال نموده ایم که تقریبا به صورت جامع بحث کنترل شهوت را پی می گیرد.

دختری که پدر و پدربزرگش فوت کرده برای ازدواج از چه کسی باید اجازه بگیرد؟
غریزه جنسی:

دختری که پدر و پدربزرگش فوت کرده برای ازدواج از چه کسی باید اجازه بگیرد؟
غریزه جنسى یکى از خواص طبیعى انسان هست و انسانى که از نظر جسمى و روحى سالم باشد داراى چنین کششى مى‏باشد و این خود یکى از نعمت‏هاى خدادادى به بشر هست.

در نتیجه اون چه تا حدى مقدور هست کنترل اون و هستفاده صحیح و معقول از این میل هست و این که انتظار داشته باشیم با رعایت نکات اخلاقى و عرفانى به کلى نسبت به این مسأله بى‏احساس شویم، انتظارى واقع‏بینانه نیست.

طبیعت اشخاص هم در سردى و گرمى مزاج و شدت غریزه جنسى متفاوت هست و بر همین پايه مقایسه خود با دیگران نیز کار درستى نیست و ممکن هست احیاناً به یأس آدمى منجر گردد.
قدرت غریزه جنسی:
بدون تردید غریزه جنسی و غریزه خوردن و آشامیدن در انسان از قدرت فوق العاده ای برخوردارند و تأثیر فراوان اون ها در چرخه زندگی و نقش بنیادی و بسیاری قوی اونها در رفتار و افکار و فعالیت های فردی و اجتماعی آدمی، امری غیر قابل انکار هست و شاید مبنای دو مکتب «فرویدیسم» و «مارکسیسم» حاصل نگرش افراطی این دو رویکرد به این غرایز باشد.

مکتب فرویدیسم با مهم جلوه دادن بیش از حد غریزه جنسی و اصالت دادن به اون و مارکسیسم با اصالت دادن به نیازهای طبیعی و مادی مانند غذا و مسکن، بیش از یک قرن در عرصه حیات فکری بشر جولان دادند و در بیشتر عرصه های علمی تأثیرگذار بودند.

این دو مکتب سایر نیازهای بشر را متفرع و شعاعی از این دو دسته نیاز می دانند البته هر دو تفکر بدلیل رویکرد افراط گونه خود به غرایز در حال حاضر منسوخ شدند و فاقد اعتبار علمی هستند اما واقعیت این هست که قطع نظر از افراط و تفریط هایی که در زمینه غرایز جنسی و غیر جنسی شده هست؛ باید اذعان کرد که نیازهای جنسی نقش فوق العاده ای در فعالیت های فردی و اجتماعی بویژه در زندگی مشترک و دوام اون دارد.

اما این غریزه اگر رها شود، همچون موریانه که بی‏رحمانه بر درختان تناور هجوم می‏آورد و از درون اون ها را پوک و تهی می‏سازد، جسم و جان آدمی را به تحلیل برده و رفته رفته به ویرانی و سقوط می‏کشاند.


توانمندی جوان در حفظ پاکدامنی:
بدون تردید اگر خداوند غریزه جنسی را در انسان برنامه داده قدرت و توان مقابله با گناه را نیز در وجود وی برنامه داده هست بنابراین هر انسانی باید با عزم و همتی سترگ به مبارزه با گناه برخیزد و همواره کوشش کند که برای اولین بار که میل به گناه آمد با جدیت تمام در برابر اون مقاومت کند اون گاه به تدریج مبارزه آسان خواهد شد.
گاهی اوقات ممکن هست برای بعضی از افراد واقعا امکان ازدواج به هیچ وجه فراهم نشود، در این صورت، قراون کریم دستور به پاکدامنی و عفاف می دهد و می‏فرماید: «ولیستعفف الذین لایجدون نکاحا حتی یغنهم‏الله من فضله» ، خداوند در این آیه، صریحاً دستور به عفاف و خودنگهداری می‏دهد و این بهترین شیوه و روشی هست که با به کار بستن اون روح ایمان و تقوا در انسان پرورش می‏یابد و سبب تقویت اراده و تسلط بر نفس می‏شود و روحیه عفت در انسان زنده می‏گردد.
موثرترین راهکار:
ازدواج گاهی بر انسان واجب می شود، در این صورت اقدام به ازدواج به صورت یک وظیفه شرعی در می آید که تخطی از اون گناه محسوب می شود.

در مورد ازدواج تمامی مراجع عظام تاکید می نمايند که اگر چه اصل ازدواج در اسلام واجب نیست و از مستحبّاتی هست که به اون بسیار سفارش شده هست؛ ولی اگر کسی به واسطه نداشتن همسر، به حرام و گناه بیفتد، ازدواج بر او واجب می‏گردد و حق ندارد مجرد بماند.


ممکن هست بگویید: به لحاظ اقتصادی و شرایط تحصیلی و یا خانوادگی فعلا امکان این کار نیست، این ممکن هست ناشی از نوعی ترس از فقر منفی باشد.

توجه داشته باشید که مؤمن؛ یعنی کسی که به خدا و توانایی او اعتماد دارد و در مشکلات زندگی به او توکل می کند، هرگز نسبت به انجام وظایف شرعی خود به خاطر ترس از فقر و اینکه شاید شغلی گیرم نیاید و یا هزینه اون را چگونه تهیه کنم، کوتاهی نمی کند.

شما به وظیفه خود به خاطر خدا اقدام می کنید، خدای متعال هم وظیفه خود را که روزی رسانی به بندگان هست می داند و هرگز بنده مؤمن خود را رها نمی کند.

کسانی که ازدواج می نمايند اکثرا امکانات کاملی برای زندگی نداشته اند، ولی به تجربه دریافته اند که مشکلات حل می شود و حتی به صورتی که شاید قابل محاسبه و پیش بینی هم نبوده، امکانات ازدواج و ادامه زندگی برایشان فراهم شده هست.


قراون کریم در سوره نور پس از اینکه به مؤمنان دستور ازدواج می دهد، می فرماید: اگر فقیر باشند خدای متعال از فضل و کرم خویش ایشان را بی نیاز می کند و خداوند وسعت دهنده و بسیار دانا هست.

«ان یکونوا فقراء یغنهم الله من فضله و الله واسع علیم» چند نکته و دستور مهم در این آیه شریفه وجود دارد:
1.

زنان و مردان مجرد باید ازدواج نمايند.
2.

در راه ازدواج از فقر نترسند؛ زیرا خداوند اونها را از فضل خودش غنی و بی‏نیاز خواهد ساخت.
بدون شک کسی که برای حفظ ایمان و پاکی نفس خود اقدام به ازدواج نماید امدادهای الهی به کمک او می آیند و خداوند گره از مشکلات او خواهد گشود «من یتق الله یجعل له مخرجا».

و باز تجربه نشان داده تا وقتی که شخص مجرد هست احساس مسؤولیت نمی‏کند و ابتکار و نیروی خود را به اندازه کافی برای کسب درآمد مشروع به کار نمی‏گیرد و همچنین اگر درآمدی پیدا کرد در راه حفظ و بارور ساختن اون و مصرف صحیح نمی‏کوشد اما سپس ازدواج شخصیت انسان تبدیل به یک شخصیت اجتماعی می‏شود و خود را شدیدا مسؤول حفظ همسر و آبروی خانواده و تأمین وسایل زندگی می‏بیند و بدین سبب هست که پیامبر اکرم(ص) فرمودند: «رزق همراه زنان هست زن بگیرید تا روزی شما فراوان گردد.» و ازدواج بر خلاف تصوراتی که در ذهن وجود دارد کار چندان مشکلی نیست مشروط به اینکه از آداب و رسوم دست و پاگیر و هزینه‏های تشریفاتی پرهیز شود و برای این منظور می‏توان همسر خود را از خانواده‏های مؤمن و عفیف و متوسط اجتماع و کم توقع انتخاب کرد و به طور قطع انتخاب همسر شایسته و با ایمان و عفیف هیچ گاه پشیمانی به دنبال نخواهد داشت پشیمانی وقتی پیش می‏آید که ازدواج از روی هوا و هوس و با معیارهای غیرمنطقی انجام گیرد.

و چنان چه ازدواج الاون و در شرایط کنونی مقدور نباشد می توان با اجرای عقد امر عروسی و ازدواج را تا فراهم شدن شرایط مساعد به تأخیر انداخت و از مزایای دوران شیرین نامزدی بهره مند شد و راه حل دوم در آیه شریفه این هست که اگر به هر دلیلی قدرت بر ازدواج فراهم نشد باید عفاف را پیشه خود ساخت و خود را از آلوده شدن به گناه حفظ کرد تا خداوند گشایشی در کارها حاصل نماید.
راه حل مشکلات:
ما همه می دانیم که جوان برای ازدواج با مشکلات عدیده ای مانند شغل, مسکن, تحصیل, آداب و رسوم و مهریه های سنگین روبرو هست.
بدون تردید برای حل پايه ی مشکلات ازدواج جوانان، باید موانع ازدواج که به برخی از اونها اشاره شد از سر راه جوانان برداشته شود و انجام چنین کاری نیاز به یک عزم ملی و برنامه ریزی صحیح از ناحیه همه مسئولین نظام اسلامی بویژه قوه مجریه دارد.

البته این بدان معنا نیست که خود جوانان، خانواده ها و سایر نهادهای فرهنگی- مذهبی مسئولیتی نسبت به ازدواج جوانان ندارند بلکه خود جوانان مهمترین نقش را می توانند در حل این بحران داشته باشند در این جا به برخی از راه کارها اشاره می شود:
1.

پرهیز از تشریفات غیر ضروری و کنار گذاشتن برخی از رسم و رسومات دست و پاگیر.
2.

کاهش سطح توقعات و انتظارات.
3.

تقویت فرهنگ ازدواج های ساده و کم خرج.
4.

تقویت ایمان و اعتقاد جوانان به آموزه های دینی درباره ازدواج.

به عنوان مثال: خداوند در قراون کریم می فرماید: «کسانی که تنگ دست اند دلهره فقر و مشکلات مادی نداشته باشند زیرا خداوند وعده داده هست که از فضل و رحمتش جوانان نیازمند را در امر ازدواج کمک کند.»
5.

کاهش مهریه ها.
6.

تشکیل صندوق های قرض الحسنه فامیلی برای کمک به ازدواج جوانان.
7.

تقویت باورهای دینی، روحیه امید و توکل در جوانان.
راهکار ازدواج موقت:
در صورت امکان بهترین راه برای ارضا صحیح و مشروع غریزه جنسی، ازدواج دائم هست.

اما اگر به هر دلیلی امکان ازدواج دائم برای افراد فراهم نباشد اسلام راهکار دیگری تحت عنوان ازدواج موقت را توصیه کرده هست اما این که چگونه ازدواج موقت را می شود انجام داد به شرایط متعددی بستگی دارد که مهم ترین اونها مسائل فرهنگی هست.

در حال حاضر هنوز از نظر فرهنگی ازدواج موقت در جامعه ما جا نیفتاده هست و امت ما پذیرای این نوع ازدواج نیستند گرچه گوشه و کنار انجام می شود.

کسانی که متصدی فرهنگ جامعه هستند مانند رسانه های گروهی، وزارت ارشاد اسلامی، دانشگاه ها و حوزه های علمیه و صدا و سیما باید همه با هم و به صورت هماهنگ قبحی که نسبت به ازدواج موقت در جامعه و در میان امت وجود دارد را از بین ببرند و با بیان فواید اون، و بیان ضررهای عدم تحقق اون فرهنگ عمومی را آماده پذیرش اون نمایند.

البته بیشتر مراجع برای ازدواج موقت با دختر باکره اذن پدر را شرط می دانند.
آثار و عواقب طغیان شهوت و گناه خود ارضایی:
در اینجا توجه شما را به عواقب خودارضایى جلب می نماییم تا با آگاهى از اونها بهتر بتوان از این گناه اجتناب ورزید.

البته عواقب سوء و پیامدهاى منفى و عملى این گناه جداى از اون که معصیت هست، فراتر از اون هست که بتوان اونها را برشمرد، بلکه فقط به چند مورد از اون اکتفا مى‏کنیم:
1- پیامدهاى جسمانى: ضعف چشم و بینایى، تحلیل رفتن قواى جسمانى، عقیم شدن و ناتوانى در تولید مثل، پیرى زودرس، ضعف مفاصل، لرزش دست، زشتى چهره و از بین رفتن طراوت صورت.
2- پیامدهاى روحى و روانى: ضعف حافظه و حواس‏پرتى، اضطراب، منزوى شدن و گوشه‏گیرى، افسردگى، بى‏نشاطى و لذت نبردن از زندگى، پرخاشگرى و بداخلاقى و تندخویى، کسالت دائمى، ضعف اراده.
3- عوارض اجتماعى: ناسازگارى خانوادگى، بى‏میل شدن به همسر و ازدواج، ناتوانى در ارتباط با جنس مخالف و همسر، بى‏غیرت شدن، احساس طرد شدن، از بین رفتن عزت، پاکى، شرافت و جایگاه اجتماعى، دیر ازدواج کردن و لذت نبردن از زندگى مشترک.

چند راهکار کلی:
برای کنترل غریزه جنسی هم خود فرد و هم والدین و اطرافیان مسئولیت دارند.

اون چه مربوط به خود فری می‌شود و سؤال شما از این زاویه هست عبارتند از:
1- برنامه‌ریزی برای کار مداوم
جوانان و نوجوانان از نیروی سرشار و فوق‌العاده‌ای برخوردارند.

این نیرو اگر در زمینه‌های دیگر مورد اساتفاده برنامه نگیرد و به صورت مطلوب از اون هستفاده نشود، با توجه به شرایط سنی اون‌ها در قالب امور جنسی و شهوانی ظاهر خواهد شد.

اگر جوانان و نوجوانان به کار مداوم عادت نمايند و نیرو و توان خود رادر این زمینه به مصرف برسانند تا حدودی از انحرافات اخلاقی و شهوت و غریزه جنسی در اونان پیشگیری می‌شود.

کارهای بدنی موجب تعادل جسم و روان می‌شود.

اگر نیک بنگریم افرادی که به کار مداوم مشغول هستند و نیرو و هستعدادشان را در زمینه‌های مثبت و سالم به کار می‌اندازند، کم‌تر دچار انحرافات اخلاقی و بحران‌های روحی می‌شوند.

کار موجب می‌شود نیرو و انرژی جوان قبل از اون که به چربی‌های اضافی تبدیل گردد و اختلالاتی در ساز و کار اندام‌های بدن ایجاد گردد، از طریق سوخت و ساز مفید و سالم به مصرف برسد.
2- تنظیم خواب
تحقیقات نشان می‌دهد که بیش‌تر انحرافات به خصوص در زمینه مسایل جنسی از فکرهای ناسالم و خیال‌پردازی‌هایی که جوانان قبل از خواب رفتن دارند، ناشی می‌شود.

اگر جوان قبل از اون که به خواب برود، فکرش به خودش و یک سری مسایل و موضوعات مربوط به دوره جوانی، معطوف گردد، کم کم به انحرافات کشیده خواهد شد.

بنابراین، یکی از روش‌های پیشگیری از انحرافات این هست که برنامه خواب به صورت دقیق تنظیم شود و تا وقتی که خواب بر شما غالب نشده به رختخواب نروید.

وقتی به رختخواب بروید که کاملاً خسته و آماده خواب هستید.

لازمه این کا این هست که در طول روز مشغول فعالیت‌های مهم بوده و به اندازه کافی کار کرده باشد.
طبیعی هست اگر جوان با خستگی به رختخواب نرود، به ناچار مدت وقتی را در بستر بیدار خواهد ماند تا به تدریج به خواب رود و چون افکار و اندیشه‌های شهوانی و تحریک‌آمیز معمولاً در این مواقع به سراغ جوان می‌آیند، تنظیم ساعات خواب برای جوان، ضرورت خاصی می‌یابد.

یکی از روان شناسان در این باره می‌گوید: نیمه اول شب بیش از نیمه دوم اون به بدن نیرو می‌دهد بنابراین باید از اون به نحوی مفید هستفاده شود.

و صبحگاهان به محض اینکه از خواب بیدار شدید.

بی‌درنگ از بستر برخیزید و توجه داشته باشید که بامدادان بیدار ماندن در بستر خواب، بسیار زیان‌بار هست، جسم را سست و ناتوان می‌سازد و وسوسه‌های شوم در دل فرد ایجاد می‌شود.
3- دوری از محیط‌های آلوده و ناسالم
یکی از علل و شرایط انحرافات جنسی و به طور کل انحرافات اخلاقی، محیط آلوده و محرک‌های شهوانی هست.

محیط از طریق وارد نمودن عناصر محرک در گرایش‌های انحرافی، منجر به طغیان غریزه جنسی در جوان می‌شود.

مسایلی از قبیل بدحجابی، روابط ناسالم و آزاد دختر و پسر، برخی از سریال‌های تلویزیونی و فیلم‌های خارجی و هم چنین هستفاده نادرست از اینترنت در تحریک شهوت و غریزه جنسی جوان مؤثر هست شاید برای برخی زا نوجوانان یادآوری و تذکر مسایل دینی و اخلاقی چیزی بیهوده و غیر ضروری تلقی شود، زیرا اون‌ها نه در فکر سلامت خویش هستند و نه مسایل اخلاقی و دینی را می‌پذیرند، اما برای شما که روحیه مذهبی قوی دارید و همین مسأله باعث شد تا نگران آینده‌تان باشید، فرمودن این مسایل مهم و ضروری هست.

اگر واقعاً می‌‌خواهید از جوانی‌تان به خوبی هستفاده کنید و در راه درست و سالم گام بردارید، سعی کنید از محیط‌های آلوده و دیدن شرایط تحریک نماينده، جداً پرهیز نمایید.
4- هستفاده درست و مطلوب از اوقات فراغت
یکی از زمینه‌های پیدایش انحرافات در جوانان و نوجوانان، هستفاده نادرست اون‌ها از اوقات فراغت هست.

اوقات فراغت طولانی و بی‌برنامه نوجوانان را عاصی و سرگردان می‌کند.

اون‌ها به تدریج سرخورده و مأیوس می‌شوند و در نتیجه به دنیای درون خویش پناه می‌برند و در کنج خلومت و انزوا راهی برای مشغولیت خود می‌جویند.
5- پیشگیری از روابط ناسالم
جوانان و نوجوانانی که روابط نامطلوب و ناسالم دارند و با افراد منحرف و بی‌بند و بار دوست و رفیق هستند، کم کم به انحرافات کشیده می‌شوند و تحت تأثیر امور شهوانی برنامه می‌گیرند.

نفوذپذیری جوانان از دوستان و همسالان بیش از سایر گروه‌ها هست.

در سنین بلوغ صحبت‌های آهسته و در گوشی بین نوجوانان بیش‌تر می‌شود و محور این فرمودگوها، غالباً مسایل جنسی و امور شهوانی هست که به صورت مخفیانه و به دور از انظار بزرگ‌ترها طرح می‌شود.

برای پیشگیری از انحرافات اخلاقی سعی کنید از دوستی‌های آلوده و مشکوک جداً پرهیز نموده و با افراد سالم و مذهبی ارتباط بربرنامه نمایید.
6- پرورش تقوا و معنویت در وجود خویش
همه اونچه بیان شد، به نحوی می‌توانند در پیشگیری از انحرافات اخلاقی و طغیان شهوت و غریزه جنسی نقش داشته باشند، اما اون چه بیش از همه ضروری هست و به صورت زیربنایی در شخصیت و رفتار جوان مؤثر هست.

پرورش معنویت و تقویت ایمان و تقوای الهی هست.

ما در عصری زندگی می‌کنیم که جهان به شدت در مادیات فرو رفته و یک سره غرق در جاذبه‌های نفسانی و امور شهوانی گردیده هست.

در شرایط کنونی، خلأ عظیم و هولناکی از اخلاق و معنویت پدید آمده و تمامی مشکلات انسان‌ها نیز از همین جا ناشی شده هست.
اگر با تقویت ایمان و نیروی اراده، باورها و اعتقادات نوجوانان تقویت گردند، بدون شک بخشی از مشلکات اونان به ویژه در زمینه مسایل اخلاقی و شهوت و غریزه جنسی درمان می‌شود.
اگر نوجوان از ته دل باور نمود که تمام اعمال و رفتار او را خدا می‌بیند و بر پايه عملکرد افراد به اون‌ها پاداش می‌دهد و پايه اً سعادت و خوشبختی انسان به دست خودش می‌باشد، در این صورت احتمال اینکه مرتکب گناه نشود بسیار زیاد هست.‌
یقین داشته باشید، تا وقتی که نیروی ایمان و تقوا در وجود انسان بارور و تقویت نگردد، هیچ ضمانتی از شهوت و انحرافات اخلاقی وجود ندارد.

به خصوص در وضعیت کنونی که شرایط تحریک نماينده بسیار زیاد هست.

بنابراین قبل از هر چیزی سعی کنید نیروی ایمان و تقوا را در وجود خویش بارور کنید.

اگر فکر و ذهن شما متوجه خدا باشد و همیشه نماز خود را اول وقت اجرا کنید، خداوند شما را یاری می‌کند تا از هر گناهی مصون بمانید و تحت تأثیر شهوت و غریزه جنسی برنامه نگیرید.

خداوند متعال در قراون کریم می‌فرماید: «ان الصلوه تنهی عن الفحشاء و المنکر» به درستی که نماز انسان را از هر گونه آلودگی و عمل زشت و گناه دور نگه می‌دارد.

نماز واقعی نه تنها والاترین عامل کنترک شهوت و دفاع در برابر هجوم انحرافات اخلاقی تلقی می‌شود، بلکه عامل تهاجمی علیه انحرافات و شهوت‌ها نیز محسوب می‌گردد.
7- تسهیل و تسریع ازدواج
علاوه بر اون که جوان سعی در کنترل شهوت و غریزه جنسی می‌کند، باید برای ازدواج که یگانه راه درست ارضای غریزه جنسی می‌باشد، نیز اقدام کند به این معنا که پسرها از 18 سالگی به بعد می‌توانند به فکر ازدواج باشند و اگر شرایط را مساعد می‌بینید، از همین سن مقدمات اون را فراهم نمايند و دخترها هم چنان چه مورد مناسبی به خواستگاری اون‌ها آمد به دلایل نوعاً غیر موجه و پوچ مثل هنوز زود هست، می‌خواهم درس بخوانم، داماد وضع مادی خوبی ندارد و...

از ازدواج خودداری ننمايند و والدین هم سنگ اندازی‌های غیز منطقی نداشته باشند.
امید هست با رعایت این نکات و به خصوص توجه به تقوا و نماز بتوانید غریزه جنسی و حس شهوت را در خویش کنترل و مهار نمایید و وقتی که موقعيت مناسب برای ازدواج فراهم گردید، به ازدواج اقدام کنید.

توصیه های کاربردی:
1.

هر کاری که می خواهید اجرا کنید با دقت اون را ارزیابی کنید و سپس برای انجام اون تصمیم بگیرید.
2.

از تقلید و پیروی کورکورانه از دیگران در هر کاری جداً اجتناب کنید.
3.

از بیان جمله «نمی توانم» خودداری و بجای اون به خود تلقین کنید که «من به خوبی از عهده این کار بر می آیم».
4.

برای شروع کار و تقویت اراده خود از کارهای کوچک شروع کنید مثلا تصمیم بگیرید صبح ها در یک ساعت معینی از خواب بیدار شوید.
5.

سپس بیدار شدن از خواب و مطالعهنماز صبح تصمیم بگیرید 10 دقیقه قراون بخوانید.
6.

اگر در انجام کارها موفق شدید حتما به خودتان جایزه بدهید و اون را در دفتر کارهای روزانه خود به عنوان یک موفقیت ثبت کنید.
7.

سپس هر موفقیتی خدا را شکر کنید و با خود عهد ببندید که به شکرانه موفقیتی که نصیب شما شده اون کار را ادامه دهید.
8.

سپس موفقیت در کارهای فوق تصمیم جدیدی اتخاذ کنید مثلا با خود شرط کنید که هر روز 20 دقیقه باید ورزش کنم.
9.

در صورت موفقیت در تصمیم جدید یک علامت مثبت دیگر در کارنامه خود ثبت کنید.
10.

اگر در تصمیم جدید ناکام شدید علل اون را بررسی کنید در صورت تنبیلی و کاهلی خود را جریمه کنید مثلا یک روز روزه بگیرید.
11.

به همین ترتیب هر روز چند کار ارادی برای خود در نظر بگیرید و اجرا کنید البته مراقب باشید انتخاب کارها از روی واقع بینی باشد و از تصمیم گیری های بلند پروازانه خودداری کنید و سعی نمائید درجه مشکلی کارها را بتدریج افزایش دهید تا با تحمل نفس شما همخوانی داشته باشد.
12.

سپس این که خود را در انجام برخی از کارهای ایجابی مثل صبح زود بیدار شدن، نماز سر وقت، تلاوت قراون و ورزش صبحگاهی، موفق شدید برای انجام کارهای سلبی تصمیم بگیرید یعنی تصمیم بگیرید کارهایی که نباید اجرا کنید را بتدریج ترک کنید مثلا به عنوان نمونه می خواهید غرایز جنسی خود را مهار کنید.

در اینجا باید رفتارهایی که باعث شعله ور شدن شهوات می شود را ترک کنید.
أ‌.

ابتدا نگاه خود را کنترل کنید و تصمیم بگیرید در برخورد با جنس مخالف نگاه خود را فرو بیندازید.
ب‌.

از فرمودگو با جنس مخالف مگر در مواقع ضروری و در حد ضرورت اجتناب کنید.
ت‌.

از پوشیدن پوشش های تنگ که موجب تحریک شهوت جنسی می شود خودداری کنید.
ث‌.

از دست ورزی با خود پرهیز کنید.
ج‌.

از پرخوری بویژه غذاهای مهیج شهوت مثل سیر، پیاز، فلفل، تخم مرغ و ...

اجتناب کنید.
ح‌.

افکار خود را بتدریج کنترل کنید زیرا افکار منشاء رفتارند.
خ‌.

هر شب، اعمال خود را محاسبه کنید.

رفتارهای ارادی که باید انجام می دادید را در صورت انجام یادداشت کنید و رفتارهایی که باید ترک می کردید را نیز در صورت موفقیت یادداشت کنید.
د‌.

در انجام همه مراحل تقویت اراده جهت کنترل شهوات از خداوند هستعانت جویید زیرا همه نیروهای ما از خداست.

پس باید در برابر موانع از خداوند کمک بگیرید.

نیروی اراده ما نیز از خداست سعی کنید اراده خود را در جهت اراده الهی برنامه دهید یعنی چیزی را اراده کنید که مورد رضایت حق تعالی هست.
ذ‌.

با کسانی همنشینی و معاشرت کنید که دارای اراده قوی و نظم در انجام مسئولیت ها و تکالیف خود هستند و از معاشرت با افراد سست اراده و ضعیف الایمان که اهل معصیت اند جدا خودداری کنید.
ر‌.

روزه نقش عجیبی در کنترل شهوات و تقویت اراده دارد سعی کنید هر هفته حداقل یک روز روزه بگیرید.
ز‌.

معرفت و ایمان به خدا و مبدأ و معاد، نقش مهمی در شکل گیری شخصیت، هویت یابی و تقویت اراده دارد.

با تفکر در آثار و آیات الهی ایمان خود را تقویت کنید.
س‌.

مواظب نگاه خود باشید و از تماشای مناظر شهوت برانگیز مثل فیلم های مبتذل و برنامه گرفتن در محیط هایی که آلوده به گناه هست اجتناب کنید.

بسیاری از گناهان از یک نگاه ساده آغاز می شود.
ش‌.

همواره برای خود کرامت قائل شوید و پیروی از غرایز شهوانی را در غیر موارد حلال اهانت به خود و سقوط از مقام و منزلت انسانی تلقی کنید.
ص‌.

زشتی گناه را همواره مانند آبی آلوده و کثیف فرض کنید همانطور که حاضر نیستنید آب آلوده را بنوشید به خود تلقین کنید که من نفس و جان خود را با گناه آلوده نمی کنم.
ض‌.

هرگاه در کنترل شهوات با شکست مواجه شدید اولا خود را جریمه کنید سپس بدون یأس و ناامیدی از درگاه خداوند توبه نمائید و اونگاه تصمیم بر جبران اون بگیرید.
ط‌.

همواره با یک مشاوره اخلاقی در ارتباط باشید و در انجام مراحل فوق با او مشورت کنید.
ظ‌.

مراقب باشید در تقویت اراده برای کنترل غرایز موازین شرعی را رعایت کنید و از هر گونه افراط و تفریط و انجام کارهایی که دین اون را تجویز نکرده هست خودداری کنید.
راهکار تقویت معنویت در کنترل غرایز:
در منابع دینی، راه های نجات انسان از بند هوا پرستی و شهوت و رسیدن به معنویت و تحول درونی و روحی و معنوی به خوبی و روشنی برای ما ترسیم شده هست.

هر کدام از احکام دینی و دستورات شرعی و اخلاقیات و معارف اسلام، راهی برای نیل به معنویت و صفای روح هست.

اگر در آموزه های دینی برای نیل به معنویت هیچ سفارش و دستوری جز نماز وجود نداشت، همین کافی بود که انسان با برنامه گرفتن بر سکوی پرش نماز که معراج مؤمن و نزدیک نماينده هر فرد متقی به خداوند هست به اوج قله کمال و معنویت برسد.

نماز معجون عجیب و نیروبخشی هست که بال پرواز به آسمان معنا و حقیقت را به انسان هدیه می کند و راه وصول به اوج کمال و معنویت را برای او هموار می سازد.

وضو گرفتن، غسل کردن، پوشش نظیف پوشیدن و عطر زدن در وقت نماز همگی زمینه ساز این پرواز و صعود معنوی می باشند.

مشکل ما نبودن راهکار نیست، بلکه مشکل ما عدم هستقامت و هستواری در عمل به دستورات روح بخش اسلام و تداوم نبخشیدن به این اعمال هست.

هر عملی اگر شرعا مطلوب و مورد رضایت و خشنودی حق باشد و از آفات و امراض در امان باشد و به طور مستمر و مداوم بجا آورده شود دارای نورانیت و معنویتی هست که گاهی به طور محسوس و گاهی به صورت غیرمحسوس در روح و جان انسان تأثیر می گذارد و حال و وضع انسان را دگرگون می سازند.
شرکت در مراسم مذهبی مانند دعا، نماز جماعت، مجالس سخنرانی و موعظه و یا ذکر زندگی، سیره، مدح و مصائب اهل بیت(ع)، زیارت اهل بیت(ع) و قرائت قراون به صورت مداوم در هر روز و مانند اون نورانیتی را در انسان پدید می آورد، که باعث می شود آدمی از تاریکی گناه بگریزد و به آسانی به سمت اون نرود.

همه دستورات و احکام الهی دارای این خاصیت و ویژگی می باشند و اخلاقیات و احکام و معارف و مجموعه معارف دین، همگی همین هدف یعنی رسیدن انسان به اوج بندگی و کمال و معنویت و صفا و تلطیف روح و جان را دنبال می نمايند.

ولی البته اراده قوی و همت عالی و هستقامت در راه هدف و نهراسیدن از مشکلات و پافشاری و ادامه عمل خیر و عبادت و توجه به خداوند و احساس حضور او شرط بهره بردن از این دستورات نورانی و رسیدن به نتایج خوب و شیرین خود سازی و نجات از فشار غریزه و گمراهی هست زیرا معنویت برخواسته از معارف دین نورانیتی را در دل انسان پدید می آورد که موجب می شود انسان زشتی گناه و پیروی از غرایز حیوانی را ببیند و دنبال گناه و ارضا غرایز از طریق غیر مشروع نرود.
چند توصیه دیگر
1.

هیچ گناهی را کوچک نشمارید.
2.

در ابتدای روز با خدای متعال شرط کنید که گناه نکنید.
3.

در طول روز مراقب اعمال و رفتار خود باشید.
4.

در پایان روز از خویش حساب بکشید.

اگر از عملکرد خویش راضی بودید، خدای را شکر گویید و در صورتی که راضی نبودید، بر خویش سخت بگیرید.
5.

خود را همواره در محضر خدای بزرگ ببینید، او بر شراشر وجود شما اشراف دارد و از ظاهر و باطن شما آگاه هست.
6.

با دعا و نیایش از خداوند متعال هستعانت و هستمداد بجویید، زیرا که خود فرمود: اگر فضل و رحمت خدا بر شما نبود هیچ کدام به فضیلت و تزکیه روی نمی آوردید.


7.

اعمال و عادات نیکو را جایگزین رفتار ناپسند نمایید; مانند شرکت دائمی در نماز جماعت، نماز شب، زیارت اهل قبور و دعا.

قراون کریم می فرماید: خوبی ها سرانجام میدان را بر بدی ها تنگ خواهد کرد و اونها را از بین خواهد برد.


8.

مطالعه پیرامون زندگی پارسایان و زاهدان و مطالعه کتب اخلاقی را فراموش نکنید.
برای آشنایی با روش درمان خودارضایی توصیه می کنیم به آدرس زیر مراجعه کنید.

ما در سایت پرسمان ارگ دو مقاله داریم که در رابطه با عوارض خودارضایی و درمان اون هست.

مطالعه و عمل به توصیه ها و راهکارهای ارایه شده در این زمینه موثر هست.

موفق باشید.
http://www.porseman.org/archview.aspx?grp=7

برگرفته از پرسمان

پرسمان در تاریخ 12 اسفند ماه سال 1389 در ساعت 11:19 ق.ظ به این سوال جواب داده هست.


88 out of 100 based on 48 user ratings 898 reviews